[nge van Sydney bestaat niet meer Mia Audina heeft vrede met zilver PZC Barracuda schittert op 200 meter vrije slag k&p Van den Hoogenband is klaar in Athene Moya uitgeschakeld door Chileen Massu 19 ,Vfl brons nu zilver voor De Bruijn op 100 meter vrije slag Brazilië te sterk voor volleyballers Hockeyers winnen op de valreep Afscheid Van Moorsel in Ahoy' Team-Thies blijft vierde Geen medaille voor zeilkoppels Peirsol raakt goud even kwijt Ward mag toch mee naar Spelen in Athene ATHENE 2004 vrijdag 20 augustus 2004 (Advertentie) 11-6. Dus wachtte haar een der de, alles beslissende game. Audi- na kwam achter. Terpstra stond weer op, de zaal was stil: „Kom op Mia, nu jijZe streed, maar verloor met 11-7. In een hoekje van de hal, buiten het zicht van de tribunes, smolt ze van ver driet. Terpstra sloeg haar armen om haar heen, Audina verdween in de moederlijke omhelzing. „Ik had vanmorgen het gevoel dat ik zou winnen, dan is het een enorme teleurstelling als dat niet lukt. God zal hier een bedoeling mee hebben. Nee, ik weet nog niet wat hij bedoelt, daar kom ik later wel achter." Lachen kon ze pas veel later, eerst heel voorzichtig, daarna voluit. Ze besefte dat het bijzon der is om voor twee landen zil ver te winnen. In Atlanta 1996 voor Indonesië, in Athene voor haar tweede vaderland. „Weet je wat, het is eigenlijk best goed. De Chinezen domine ren het badminton. Dat ik daar tussen ben gekomen, is wonder baarlijk. Ik kan mezelf niets ver wijten, ik heb alles gegeven wat ik in me had. Ik ben nog maar 24 jaar, ik kan nog tot Peking door. Zhang Ning is al 29, die is er zeker niet meer bij. Ik gun het haar." Haar ogen kregen langzaam maar zeker weer wat glans. Ze pakte een rood-wit- blauwe vlag en maakte een ere rondje langs de oranjefans. Haar landgenoten. GPD «ENE - Hij had nauwelijks slapen en vooral nagenoten azijn gouden race van woens- jgavond. Daar draaide de ai'ge- ipen vier jaar alles om bij Pie- rvan den Hoogenband. Daar R[t hij zoveel voor gedaan en isschien nog wel meer voor ge ilen. Dat hij gisterochtend al in de se- ies van de 50 meter vrije slag naar huis werd gestuurd, Pieter van den Hoogenband haalde er de schouders over op. „Stom, want het zijn toch de Olympi sche Spelen. Maar voor mij is het nu onbelangrijk. Ik was te re laxed om me op te kunnen laden en nog een keer te kunnen explo deren." Hij deed ontspannen zijn verhaal. „Normaal heb ik al les onder controle, maar nu even niet. Ik heb iets heel bijzon ders neergezet." 's Nachts in bed deed hij bijna geen oog dicht. „Ik heb een heel mooi pla fond in mijn kamer", lachte de olympisch kampioen. „Ik heb ook nog een tijdje op het balkon gezeten en naar de lichtjes in de bergen gekeken. Vanochtend dacht ik even: het was een droom. Maar in de eetzaal kreeg ik een staande ovatie. Het was dus toch waar: het is gelukt." De 50 meter, tja, die moest hij toch nog even zwemmen. „In de wachtruimte moest ik handteke ningen uitdelen en iedereen maakte foto's. Ik ben de grote kampioen. Dat is natuurlijk geen goede voorbereiding op een race." Zijn ogen straalden. „Wat een dag gisteren. Hier ga ik nog heel lang van nagenieten. Het was zo ongelooflijk belang rijk voor me. Er was veel fysieke en mentale druk. En toch heb ik gezegevierd." Overigens viel in de series van de 50 meter vrije slag gisteren niet alleen het doek voor Van den Hoogenband. Ook Johan Kenkhuis is al klaar. De Amster dammer eindigde in 22,58 secon den als achttiende, één plaats onder Van den Hoogenband (22,56). Joris Keizer kwam, zag en ver loor op de 100 meter vlinder slag. Zijn tijd van 53,41 seconde leverde een negentiende plek in de series op en dus kan de Phi- lips-zwemmer zijn tas alweer in pakken. GPD ATHENE - Het Nederlands mannenvolleybalteam heeft gisteren de derde poulewedstrijd verloren. Brazilië was in vier sets te sterk: 25-22 24-26 25-21 25-19. Het was, na de openingszege op Rusland, de tweede nederlaag op rij voor Oranje. Morgen treft het team van coach Goedkoop Italië, samen met wereldkampioen Brazilië de favoriet voor olympisch goud. ANP ATHENE - De Nederlandse hockeymannen hebben giste ren op de valreep gewonnen van Zuid-Afrika: 3-2. Zuid-Afrika nam de leiding door treffers van Stevens Evans en Symons. Geert-Jan Derikx scoorde vlak voor rust tegen. Teun de Nooijer maakte gelijk. Eén minuut voor tijd maakte Karei Klaver de 3-2. ANP ROTTERDAM - Wielrenster Leontien Zijlaard-Van Moor sel neemt op 8 januari 2005 afscheid van haar fans tijdens de Zesdaagse van Rotterdam. In Ahoy' wordt voor de olympisch kampioene tijdrijden 2004 een afscheidsgala georganiseerd. Het definitieve programma is pas half no vember bekend. ANP ATHENE - Het zeilteam van stuurvrouw Annelies Thies begint zaterdag in Athene als nummer vier aan de elfde en laatste olympische race. Het Nederlandse Yngling-trio eindigde gisteren in de tiende race op de vierde plaats. De achterstand op brons, nu in handen van het Oekraïen se team van stuurvrouw Ruslana Taran, liep terug van vijftien tot negen punten. Thies moet zaterdag in elk ge val negen plaatsen boven Taran eindigen om op het po dium te belanden. ANP ATHENE - Lisa Westerhof en Margriet Matthijsse kun nen een medaille bij de Olympische Spelen in Athene ver geten. Het zeilduo eindigde gisteren in de negende 470-ra- ce op de negentiende en voorlaatste plaats. Daarmee zak te het koppel naar de achtste plaats in het klassement. Ook de gebroeders Sven en Kalle Coster doen niet meer mee in de strijd om de olympische zeilmeclailles. Het jeug dige tweetal kwam in de tiende en voorlaatste race niet verder dan de 22e plaats. In het klassement zakte het kop pel naar de achtste plaats. ANP ATHENE - Aaron Peirsol is zijn tweede gouden medaille bij de Olympische Spelen even kwijtgeraakt. De Ameri kaanse zwemmer, winnaar van de 100 rug, won ook de 200 meter rugslag afgetekend (1.54,95), maar werd al snel uit de uitslag geschrapt. Een onreglementair laatste keer punt leidde aanvankelijk tot zijn diskwalificatie. Na pro test werd de wereldrecordhouder, die zich van geen kwaad bewust was, gerehabiliteerd. Markus Rogan dacht dus enige tijd dat hij het eerste Oostenrijkse zwemgoud ooit had veroverd. Hij finishte na 1.57,35 als tweede. ANP door Roeland van Vliet GROSSETO - Daniel Ward mag mee naar de Olympische Spelen in Athene. Dat heeft de Hulster sprinter gisteren van estafette- bondscoach Wigert Thunnissen te horen gekregen. De twintigjarige Ward is mo menteel met de estafetteploeg op trainingskamp in het Itali aanse Grosseto. Daar zou hij, als een soort stagiair, alle trai ningen volgen en veel van de vijf anderen moeten leren. En de Zeeuws-Vlaming zou alleen naar Athene afreizen als er een ander geblesseerd zou raken in Italië. Nu zijn de plannen gewij zigd. Thunnissen vindt het Ward zo goed op de trainingen doen, dat hij hem als zesde man toch meeneemt naar de Spelen. Eigenlijk was het de bedoeling dat Ward vandaag terug naar Nederland zou komen om vervol gens morgen naar het Texaanse El Paso te vliegen. Nu neemt De Hulstenaar vandaag het vlieg tuig naar Athene. De 4x100 meter estafette wordt volgende week vrijdag (series) en zaterdag (finale) verlopen. Of Ward daar een rol in mag spe len, blijft de vraag. van onze sportredactie ATHENE - De Spanjaard Car los Moya is gisteren op het olym pische tennistoernooi in de kwartfinale uitgeschakeld. De nummer drie van de plaatsings lijst verloor in twee sets van de Chileen Nicolas Massu: 6-2 7-5. Ook de Chileen Fernando Gon zalez (als zestiende geplaatst) won zijn kwartfinale van de Fransman Sebastien Grosjean (8), 6-2 2-6 6-4. Chili heeft daar mee twee halvefinalisten en een geheel Chileense finale is moge lijk. De ongeplaatste Amerikaan Tay lor Dent versloeg de eveneens ongeplaatste Tsjech Tomas Ber- dych in twee sets: 6-4 6-1. De laatste kwartfinale gaat tussen de Amerikaan Fish en de Rus Joesjni. Bij de vrouwen won de als eer ste geplaatste Justine Henin- Hardenne in twee sets van Marv Pierce, 6-4 6-4. De Fran9aise had een ronde eerder Venus Wil liams verslagen. Amélie Maure- smo (Fra/2) won in drie sets (7-6 4-6 6-2) van Svetlana Koetsnets- ova (Rus/5) en nummer drie Anastasia Miskina (Rus) had twee sets nodig om zich van Francesca Schiavone (Ita/11) te ontdoen. De Australische Alicia Molik won verrassend van Ai Sugiyama (Jap/8) in twee sets, 6-3 en 6-4. In de halve finale speelt Henin-Hardenne tegen Miskina en Molik tegen Maure- smo. ANP Inge en Pieter. gefeliciteerd met jullie schitterende prestaties. Maar.let wel: de ioolympics echte Olympische recordhouders zijn onze barracuda's met 12,41 seconden op de 200 meter. Kom naar Diergaarde Blijdorp en meet je krachten met de snelste jf lopers, de beste springers en de krachtigste zwemmers. diergaarde jy Zoolympics 2004: meet je krachten met de dieren in Diergaarde Blijdorp. ■- BLIJDORP Dagelijks geopend vanaf 9.00 uur www.diergaardeblijdorp.nl Badminton j «■11 mannenenkel, halve finale. 4)12 55: mannendubbel, om derde «"s 14 00-16.50 vrouwendubbel, hal- ifnale. 17.00-18.20: mannendubbel, fi- jockey. ~1 .jn voorronden groep B: 7.30 r Zuid-Korea-Australié, 17.00 uur tdand-Zuid-Afrika. Nederland vrij. Honkbal torronden, mannen: 19.30 uur: Cu- irland. f-'tederla •Mn, 9.30 uur +100kg, eerste ron- «nnisvan der Geest-Moran (Hon). *-*en, vanaf 9.30 uur: +78kg (zonder wd). fan oën 1000-1025 C2, m, halve finale «■1113KI, m. halve finale 1135-1150 n>.finale 1200-1225 KI, m, finale. paardensport Vanaf 7.30 uur: Grand Prix, ^individueel met Van Baaien, Wlekens, Van Grunsven, Rothenber- 15.30 uur: mannen kwalificaties ■'duele achtervolging met Hei- •JsMouris. 17.55 uur: Eerste ronde "len achtervolging ;Vrouwen' 500m- tijdrit, fina- »u 8'45' mannen, 1000m, tijdrit, *18.55-19.15; mannen, 4000m, in- "81eachtervolging, eerste ronde. I S5T m„... r £wemmen nr Arien Vos jTHENE - De Inge van Sydney «staat niet meer. De Inge van ilhene levert knappe presta- ifs,maar is niet onaantastbaar. li het brons op de 100 meter lindersiag van zondag nam ze isteren op de 100 meter vrije ai het zilver mee, maar lever dus tegelijkertijd een tweede ppische titel in. Morgen- rond krijgt Inge de Bruijn op (50 meter vrije slag een laat- kans om zich olympisch kam- joen te mogen blijven noemen. isieravond boog ze deemoedig ift hoofd voor het twintigjarige ustralische supertalent Jodie enry Henry pakte in 53,84 se- jHiden - 0,32 seconde sneller br. De Bruijn - bijna achteloos K goud nadat ze woensdag al si wereldrecord tot 53,52 aan- herpte. .achen de wachtruimte zat Henry te ichen, vlak voor de start stond [enry te lachen en na de finish ite ze nog harder. De Bruijn diende ruiterlijk dat zilver gis- ivond het hoogst haalbare „Er zat niet meer in. En ik lide zo ontzettend graag. Het jam op de laatste meters aan ntoenwas ik verzuurd. Ik heb lesgegeven, het is geen schan- te verliezen van de wereldre- pouder." eraf dichtte De Bruijn zich lop kansen toe, ondanks het ponerende wereldrecord van lóuy in de halve finale. „Ik 'jtóde me goed e.n dacht dat goud erin zou zitten", gaf ze toe. „Ik was ook erg geïnspireerd door Pieter en Leontien. Toen ik die twee bezig zag heb ik wel een traantje moeten wegpinken. Dat zijn echte helden. Pieters goud van woensdag heeft tien keer meer waarde dan die twee gouden plakken in Sydney. Het is zó moeilijk om het opnieuw te doen. Chapeau voor die twee." Zelf loopt De Bruijn het risico dat ze er niet in slaagt om in ie der geval één van haar olympi sche titels te houden. „Ik ga er gewoon voor en haal alles uit de kast. Maar het is een vreemd zwemtoemooi. De toppers sneu velen bij de vleet." Paul Bergen, De Bruijns coach, had beduidend minder moeite met de prestatie van zijn zwem ster op de 100 meter vrij dan eer der op het vlinderslagnummer. „Ik had gewild dat deze wed strijd maar om 95 meter ging, he laas is dat niet zo", merkte hij snedig op. „Ze heeft goed ge vochten op het einde en geen fouten gemaakt." In het eerste deel van de race zag Bergen het goud blinken aan de einder. „Die Australi sche dames startten langzaam. Ik dacht: ho, de deur staat open." Halverwege ging De Bruijn ook nog aan de leiding, in het laatste kwart moest ze passen. Meer getraind Dat heeft te maken met de voor bereiding, legde Bergen nog maar eens uit. „Voor de Spelen van Sydney heeft ze veel beter getraind. Dat zie je terug in de wedstrijden. Dit jaar heeft ze hard gewerkt, maar het was te kort. Met één jaar hard trainen kun je geen wereldrecords zwemmen. Daar komt nog bij dat De Bruijn (bijna 31) inmiddels vier jaar ouder is, beaamt Bergen. „Dat speelt ook mee. Je herstelt minder snel van inspanningen. olympisch programma Mia Audina is het niet eens met een beslissing van de scheidsrechter en laat dat duidelijk blijken. foto Robert Vos/ANP door Fardau Wagenaar ATHENE - Het verschil tussen goud en zilver is klein, maar te gelijk ook zo groot. Eeuwige roem tegenover een knappe pres tatie. Badmintonster Mia Audi na won gisteren olympisch zil ver, voor de tweede keer. Haar wangen hingen bijna op de grond van teleurstelling. Pas na een stroom van tranen besefte ze dat ze een bijzondere presta tie had neergezet. Ze kon de nacht voor de finale niet in slaap komen, de gedach te dat ze de volgende dag goud zou kunnen pakken, hield Mia Audina klaarwakker. Het spook te maar door haar hoofd: de eer ste badmintonmedaille voor Ne derland, de tweede voor de voor malige Indonesische. Goud als de ultieme beloning voor alle in spanningen van de afgelopen twintig jaar. Het zou de bittere pijn van het veel te vroeg overlij den van haar moeder iets draag lijker maken. Mia Audina woel de en woelde, de dag van de fina le wilde maar niet komen. Zenuwachtige Nederlanders be heersten het voorplein van het Goudi-complex. Bedelend om kaarten voor dé wedstrijd, de fi nale van het badmintontoer- nooi. Mia Audina voelde zich vier jaar geleden in Sydney nog niet echt Nederlandse, ze was nog maar net geëmigreerd uit In donesië. Maar sinds Athene is ze officieel geadopteerd door het Oranjepubliek. En het hele land gunde haar de zege, meer dan wie ook. Ze was ook dicht bij goud Audi na won de eerste game met 11-8 van de Chinese Zhang Ning, de nummer twee van de wereld. Erica Terpstra was er ook, ze veerde onophoudelijk op van haar stoel en schreeuwde de klei ne speelster toe: „Kom op Mia, je kan d'r hebben." Ze moet het gehoord hebben, in alle gekte van de badmintonhal Want het was spannend, vrese lijk spannend. Een echte finale. Met schreeuwende Chinezen in het wit, rood en geel en sprin gende grote blonde mensen in oranje shirts. De tweede game verloor ze met In 2000 kon ze probleemloos mijn programma draaien. Dat was dit jaar veel moeilijker." Voor de race van vandaag (se ries en halve finale) en morgen (finale) op de 50 meter vrij durft hij geen voorspelling te doen. „Ze gaat als favoriet de wed strijd in, dat wel", aldus de Ame rikaan. „Maar. het zal moeilijk zijn. Ze is op de 50 meter meer competitief, ze heeft op het WK van vorig jaar die afstand nog gewonnen. Dat is een voordeel." Inge de Bruijn toonde zich intus sen toch een tevreden mens. Ze toonde haar medaille nog maar eens en zei met een brede lach: „Deze kleur had ik nog niet." Van een verlies wilde ze niets weten. „Zilver is niet verliezen. Er kunnen maar weinig mensen zeggen dat ze zeven olympische medailles hebben." En zo is het natuurlijk ook. De Bruijn is nog steeds een wereldtopper. Ook met maar één jaar hard trainen. GPD Inge de Bruijn kijkt na de finale 100 meter vrije slag naar het scorebord. De Bruijn behaalde zilver achter wereldrecordhoudster Jodie Henry. foto Robert Vos/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 19