Ruimte voor Van Straaten PZC tniflllllflnlHRlIHMMtVMMM vrijdag 20 augustus 2004 Lezersredacteur A. J. Snel is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes. Telefonisch: 0113 - 315660. E-mail:Lezer sredacteur@pzc.nl Het forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet: www.pzc.nl. Voor sommige lezers maken we een overcomplete krant, voor an deren een incomplete. Dat blijkt regelmatig uit reacties die wij krijgen en zo zal het wel blijven. Wat niet wegneemt dat kritiek en suggesties altijd welkom zijn. Al is het maar om ons extra te doen nadenken. Scheiding De aanstaande scheiding van prinses Margarita de Bourbon Parma van Edwin de Roy van Zuydewijn, daar hadden we vol gens een lezeres geen aandacht aan moeten besteden. En pri- vé-aangelegenheid is dat, vond ze. „En de prinses heeft al ge noeg verdriet." Om te beginnen ging het om nieuws. En wat de privé-kant van de zaak betreft: Margarita liet zelf door haar advocaat naar buiten brengen dat een scheiding aanstaande is. Zoals ze ook de publiciteit zocht toen ze een conflict met de koninklij ke familie wilde uitvechten. Temperatuur Een tweede lezeres vond dat wij lelijk in gebreke blijven doordat we de temperatuur van het wa ter niet bij het weerbericht ver melden. We doen dat niet omdat de temperatuur te zeer wisselt. Per plek en van uur tot uur. Dat kan komen door stromingen of zware regenval. Wij willen be trouwbaar zijn en dat gaat hier dus niet. Vandaar. door A.J. Snel Hij weet de lezers van deze krant al tijd te raken. Peter van Straaten schudt een mens wakker. Waarbij hij een enkeling het gevoel geeft met het verkeerde been uit bed te zijn gestapt en velen monter de dag in leidt. Van Straaten tekent de mensheid als een verzameling stoethaspels. Hij heeft een sterk ontwikkeld gevoel voor wat er allemaal kan mislopen tussen mensen onderling. De ene blindganger volgt op de andere. Er verschijnen op zijn teke ningen uiterst foute rechtse mannen, aan wie het feminisme geheel en al is voorbijgegaan. Het merkwaardige is dat de beschouwer, juist op het moment dat hij de pest aan die mannen begint te krijgen, ook iets aandoenlijks in ze ziet. Mensen of fenomenen die traditioneel onder de noemer 'links' kunnen worden gebracht, krijgen eenzelfde behande ling. De tekenaar zet de geestdriftigste hemelbestormers zó neer dat enig mede dogen gewekt wordt. Het is allemaal een beetje treurig wat hij van het leven laat zien, maar je wórdt er niet treurig van als je ernaar kijkt. Dat kan verschil lende oorzaken hebben. Je ziet je eigen onvermogen terug in zo'n tobber op de tekening en kijkt dus in een lachspiegel. Of je kijkt naar een medemens die ver strikt raakt in de ongemakken des le vens of die er met wat hij zegt net naast zit. Je kunt proberen jezelf wijs te ma ken dat jijzelf zo onhandig niet zou zijn. Ook die gedachte maakt vrolijk. Dat zijn zo wat redenen waarom veel van de lezers van deze krant 's morgens om te beginnen even op pagina drie linksonder kijken wat Van Straaten te vertellen heeft. Ze stellen het op prijs dat de krant niet alleen nieuws brengt, maar ook verstrooiende elementen, die meerwaarde geven. Van Straaten maakt veelvuldig gebruik van een wet uit de slapstickfilm op basis waarvan de kijker vreugde beleeft aan wat hij ziet, maar nog meer aan wat buiten beeld blijft en wat aan het eigen voor stellingsvermogen wordt overgelaten. Er wordt een kamer getoond waarin veel kostbaar, Chinees aardewerk is uit gestald. Daarna wordt getoond hoe uit een andere ruimte een blije hond ver trekt en op topsnelheid in een gang ver dwijnt, die kennelijk naar die kamer met.keramiek voert. Als de hond uit het gezichtsveld verdwenen is, klinkt gie rend gerem, direct gevolgd door het ge luid van brekend serviesgoed. Je ziet 'wat Nob weêfl' niet wat er gebeurt, maar de gedachte aan wat daar in die kamer met dure spullen gebeurt, wekt de lachlust. Meer nog dan wanneer de crash zelf in beeld gebracht zou zijn. De kijker mag een in vuloefening doen en die zelfwerkzaam heid verschaft hem pas echt genoegen. Zo gaat Peter van Straaten vaak te werk. Hij laat een vrouw op drie hoog uit een raam hangen terwijl ze een treu rige man op straat naroept: „Dat had ik niet moeten zeggen Karei." De kijker mag zelf bedenken wat de vrouw niet had moeten zeggen. Vorige week had de tekenaar een serie waarin iedere dag op nieuw een situatie werd getoond waar in iemand kribbig zei of riep: „Wat nóu weer." De aangesprokene was nu eens een vrouw die iets liefs wilde gaan doen dan weer een serveerster die een vraag stelde. Iedere lezer kon zelf een hele his torie erachter bedenken. Peter van Straaten heeft een zeer brede onderwerpkeuze en seksualiteit is aan gelegenheid waar nogal mee wordt ge sukkeld en die reden is voor hilariteit. Juist als tekeningen in die sfeer in deze krant verschijnen, komen er nogal eens bekommerde reacties. De afgelopen maanden kwam er een brief van een le zer die zich zeer ergerde aan de humor van Van Straaten, vooral als sprake was van wat hij zag als een erotische la ding. Vooral voor kinderen waren de il lustraties 'niet fatsoenlijk'. Een lezeres had het over zinneprikkelende beelden. Door ze af te drukken zou de PZC de Bijbelse normen met voeten treden. Hat staat uiteraard iedereen vrij van iets te vinden wat hij of zij wil en niet iedereen lacht om dezelfde dingen. Maar met name bij het beroep op Bijbel se noties past een kanttekening. De Pro vinciale Zeeuwse Courant baseert zich in het redactionele beleid namelijk niet bij uitstek op welke levensbeschouwing dan ook. Deze krant is onafhankelijk en kent een redactiestatuut waarin de uit gangspunten zijn vastgelegd. In dat sta tuut staat letterlijk: „Bij het redactione le beleid als geheel, maar in het bijzon der bij de eigen nieuwsgaring en ver WA~r NOU illustraties Peter van Straaten slaggeving, wordt rekening gehouden met het bestaan van verschillende le vensbeschouwelijke, politieke en cultu rele opvattingen en stromingen binnen- de samenleving van het verschijningsge- bied, zodat de totale voorlichting repre sentatief voor deze samenleving geacht kan worden." Dat houdt niet in dat met iedere gevoe ligheid of overgevoeligheid rekening ge houden kan worden. Het betekent wél dat de redactie zeer diverse groepen le zers van dienst tracht te zijn met be richtgeving en aanvullende, soms amu serende elementen. Wat de krant biedt, loopt van politiek tot popconcerten, van berichtgeving over het milieu tot stukken over de landbouw, van kunst tot sport, van het vermelden van de aan vangstijden van kerkdiensten tot de aankondiging van films en popconcer ten. De ruimte is dus groot. Ook voor Peter van Straaten. Niet iedereen waardeert dat. Een grote groep lezers doet dat wel, naar ons regelmatig blijkt. Minister De Geus van Sociale Zaken was de afgelopen dagen veeli het nieuws. Onder meer met zijn plan de rijken extra belasting te laten betalen om het koopkrachtverlies van de minima te kunnen compenseren. Zijn collega Hoogervorst van Volksgezondheid, 1W zijn en Sport haalde de voorpagina's met het voorstel mensen die zich bij het ziekenhuis melden voor een behandeling te verplicht^ zich te legitimeren. Beide onderwerpen lokten bezoekers naar Fee rum, de digitale zeepkist van de PZC. Rijken Anna heeft er geen vertrouwen in dat de voorstellen van De Geus het gewenste effect zullen hebben. „Ik vind het prima dat debefe tingen voor de rijken verhoogd worden, mits dit ook echt iets op lost. De belastingtarieven voor de rijken zijn in het verleden ook veel hoger geweest. Maar ik denk dat het probleem ligt bij het be- leid van de overheid. Ze blijven tekorten veroorzaken en problem verplaatsen. Bezuinigingen op de WAO, de WW en andere uitkem gen. Waar komen dan deze personen terecht? Juist: bij de bijstand Is dit een oplossing? Minister De Geus weet niet hoe triest soms® situaties zijn, doordat mensen arbeidsongeschikt of werkloos w«. den. Door de nieuwe regelingen valt een deel van hun toekomst en daarmee het doel van hun leven. Hierdoor raken mensen in chische problemen. En wie moet dat weer betalen? De overheid. Slim? De belastingtarieven voor de rijken gaan echt niet omhoog. Degenen die hierover beslissen, zijn zelf rijk en zullen hiermeev® al zichzelf pesten. Ik geloof er niet in." „Positiever is een auteur die onder het pseudoniem Zeeland schrijft. „En nou maar hopen dat hij het voor elkaar krijgt. Dat® het verschil een beetje kleiner maken." Ellen ziet het totaal ander; „Iedereen moet werken voor zijn geld maar om nou de rijken daar op aan te pakken vind ik belachelijk. De een verdient nou eenmaal meer dan de ander. Verschil moet er zijn!Een Vlissinger meent: „Deze belasting zal de rijken onder ons echt niet treffen. Het zulk wel weer de middeninkomens zijn die het haasje zijn. Daar zijns zo lekker veel van." Identiteit Het voorstel patiënten te verplichten en identiteitsbewijs te tone in het ziekenhuis wordt van commentaar voorzien door Nico, die meldt dat in de Verenigde Staten iedere ziekenhuisrekening voor een verzekerde met tientallen procenten wordt verhoogd om de vloedgolf van illegalen van gratis medische zorg te voorzien. Hij ziet als enige oplossing dat niet gedekte medische zorg, meteen paar uitzondering voor besmettelijke ziekten, illegaal gemaakt wordt. De boekhoudingen van ziekenhuizen moeten daarop word; gecontroleerd. Het staat ziekenhuizen vrij dan medische liefdadig heidsinstellingen stichten om niet-verzekerden te helpen. Dat idee kan Madelief niet bekoren. Zij vindt dat er een algemene belasting moet komen - zoiets als het ziekenfonds - waardooriedf een, dus ook illegalen, zwervers en jongeren die het spoor bijster zijn geraakt, gebruik kan maken van de zorg. „Lekker mannetje ben jij zeg", voegt ze Nico toe. „Blijf jij maar lekker in Amerikaa ten. Natuurlijk hoor je te betalen maar er zijn omstandigheden denkbaar waarin dit nu eenmaal niet kan. Laten we alsjeblieft in Nederland nog wat medemenselijkheid overhouden." De meeste uitgevers denken meer aan hun inkomsten dan aan hun uitgaven. Cees Buddingh - -- n m mm mm® vmt. ,'TL.-'bfb'/- ''TOT vv-v -yhy1 fciiè In de zaterdagbijlage Wonen wordt de Zeeuwse woningmarkt belicht en vindt u informatie over klussen, tuinieren, architectuur en woninginrichting.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 16