Vlissingers verhuizen niet meer PZC Dolgelukkig met de derde plaats Rouwenden vinden steun in gespreksgroep 11 Woningcorporatie Vescaut verwacht tekort van duizend huurwoningen [uzikaal toneel lopen lucht ergen op Zoom agenda weekenddiensten Goes handhaaft groene container Deel winkeliers blijft precario-vrij Botsing door schapen Wildplassers betrapt vrijdag 20 augustus 2004 fvahvan der sluis [JSSINGEN - Vlissingse huur- verhuizen steeds minder, komt door een tekort aan ïalitatief goede woningen. Di- rieur B. Baert van woningcor- jralie l'escaut schat dat zijn or atie in 2012 ongeveer dui- jd woningen tekort heeft voor (iname 75-pIussers. De beste ilossingen zijn beslaande huur lingen geschikt maken voor ,deren en nieuwe huizen bou- tn, waardoor mensen eerder mid zijn te verhuizen. 2001 was er nog een over at aan huurwoningen. In 12 kondigde de verandering al aan, maar vorig jaar ont- ffld een forse schaarste. Die •d zet zich ook dit jaar door. ,2002 verhuurde l'escaut nog fiwoningen. Daarop schreven totaal ruim 18.000 men- op in. Vorig jaar verhuisden .ar402 mensen. Op die vrijko- mde woningen schreven zich im 19.000 mensen in. Voor elk toonden 48 huurders be stelling. „We verhuren min- ERGEN OP ZOOM - Schande Sanne heet het muzikale enluchtspel dat in september Het Markiezenhof van Ber in op Zoom te zien is. Het stuk ial over Sanne, een jonge uw in het Bergen op Zoom eind achttiende eeuw. urne is een ongehuwde moeder ezwanger raakt van een sol ui Als het kind bij de geboor- sterft, wordt ook nog Sanne Khuldigd van moord. In de ge- ugenis leert ze Etta Palm ken- een feministe avant la Iet- tik zich het lot van de Berg- aantrekt. Het stuk wordt iintig keer opgevoerd, van vrij- ig 10 tot en met zaterdag 18 piember. Kaarten zijn vanaf Itrgen te koop bij Toerisme rgen op Zoom. REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 a330 eb middelburg Tel: 0118-493000 Tax: 0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl tovan der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 **(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'NTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl toorgklachten: ®00-0231231 'P maandag t/m vrijdag ge iende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur der woningen, maar de vraag naar huizen neemt toe", ver klaart Baert. Mensen willen alleen verhuizen als ze er kwalitatief op vooruit gaan. In Vlissingen is het moei lijk om een geschikte huurwo ning te vinden. „Uit onderzoek is naar voren gekomen dat de zorgvraag van ouderen verdub belt", aldus de directeur. Oude ren zijn best bereid te verhui zen, als ze maar zeker weten dat 24 uur zorg om de hoek te krij gen is en dat op rollatorafstand een winkelcentrum is te vinden. Als voorbeeld van appartemen ten die geschikt gemaakt kun nen worden voor ouderenbewo- ning noemt Baert de Regenboog flats in Paauwenbui'g. De bereid heid om daar te verhuizen is bij zonder gering. „Ik kan me niet herinneren wanneer iemand voor het laatst uit de De Mees- terstraat is verhuisd. Vroeger waren dat doorgangshuizen", al dus Baert. l'escaut heeft volgens hem nog voldoende andere gesta pelde woningen die met wat aan passingen geschikt te maken zijn voor senioren. Een andere oplossing is het bou wen van nieuwe woningen. Met de winst van koophuizen kan de woningcorporatie huurhuizen bouwen. Om één nieuwe huur woning te realiseren, moet de ontwikkelingspoot van l'escaut, Marsaki. twee koopwoningen zien te verkopen. Dat komt door de zogeheten onrendabele top van veertig- tot vijftigduizend euro per huurwoning. Om een nieuwe woning te verhuren te gen de kostprijs, zou een huur gevraagd moeten worden van duizend euro per maand. Toch wil l'escaut proberen of het mo gelijk is om zulke dure apparte menten, die gebouwd worden aan de Vredehoflaan, te verhu ren. Mocht het experiment mis lukken, dan kunnen ze alsnog verkocht worden. Baert is huiverig om nieuwe wo ningen te bouwen voor starters, zoals het CDA in Vlissingen wil. „Je moet daar heel goed over na denken. Als de uitkomst maar niet is dat je de ellende van de toekomst neerzet. Voor 100.000 euro kun je volgens mij alleen maar hele povere, kleine en een voudige schamele huizen bou wen. Dat is korte-termijn-den- ken. Ik denk dat de uitdaging voor ons juist is om de bestaan de woningvoorraad te verbete- mEKACTIVITEITEN DDELBURG - Ontmoetingscentrum Koen, 00-23.00 uur: Inloopavond voor jon- nn met onder meer tafelvoetbal en ISSINGEN - Coosje Buskenstraat/ teldeplein, 8.00 - 16.00 uur: Week- irkt, Zelke en Walstraat, 9.00-17.00 rStandwerkersconcours en Hof, 9.00 uur: Hatha yoga en om 35uur Power yoga; i Vierwinden, Boeken- en kunst- skensburgplein, 18.30-21.30 uur: Cli- :!>isketball voor jongeren 12-20 jaar; I0UWENPOLDER - Pompstation n Emmaweg, uur: Start zomeravondexcursie ^waterwingebied; ESTKAPELLE- Badstrand, 15.00- EOuur Sportieve strandspelen; M uur: Vuurwerk op de Zeedijk, ter »9te van detank. tourant 't Raedhuys, 20.00-24.00 r Live muziek; IUTELANDE - Langstraat, 19.00 - 1-Muur: Boogschieten; "cstraat, 19.00 - 22.00 uur: Sumowor- Krijn Coppoolse begon al op zijn elfde met ringrijden: „Eigenlijk moet je twaalf zijn, maar ik kon niet langer wachten." door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Die van Juliana had hij al. Nu heeft Krijn Coppoolse ook de beker van Wilhelmina in zijn prijzen- kast. De ringlijder uit Serooskerke won de prijs gisteren tijdens de folkloris tische dag in Middelburg voor de vijfde keer in zijn carrière. Hij mocht hem di rect en voorgoed mee naar huis nemen. Het kostte nog aardig wat moeite om precies op de derde plaats te eindigen. Hij doet al sinds 1981 mee met wedstrij den. „Ik was elf. Eigenlijk moet je twaalf zijn, maar ik kon niet meer wach ten." De kleine Krijn had al geoefend zonder paard. „Toen ik nog niet mocht meedoen, liep ik altijd tussen de schom- melpalen." iSvee jaar na zijn debuut reed hij voor het eerst in Middelburg, de belangrijkste wedstrijd die er is. Na al die jaren is hij nog steeds gepassio neerd ringrijder. „Je moet eigenlijk gek zijn van paarden, maar er zijn er ook wel die liever op de motor zouden ringrijden. De strijd is ook leuk, het is een kick om die kleine ringetjes te ste ken." En dat doet hij goed. „Er staan honder den bekers in zijn huis", zegt Johnny Louwerse, die tijdens wedstrijden op Cleopatra, het paard van Coppoolse, past. Cleopatra heeft eigenlijk geen op passer nodig, maar dat was met Nicolet, zijn vorige paard, wel anders. „Sommi gen vonden het een rotknol", vertelt Johnny. „Maar ik vond haar wel lief." Nicolet kon het niet zo goed vinden met de andere paarden, maar Coppoolse had een bijzondere band met haar. „Dat was er één uit een miljoen. Zo'n paard krijg ik nooit meer, die kon ik met mijn vingers sturen." Een paard moetvooral snel zijn, vindt hij. „Ik kies altijd een paard uit dat lekker loopt. Ik heb liever een snel paard dan een mooie." Cleopatra is snel, ronde na ronde den dert ze heen en weer. Tussen de beurten door staat ze een beetje sloom voor zich uit te staren, maar tijdens het lopen heeft ze nauwelijks aansporing nodig. Voor elke beurt zet Coppoolse haar dwars op de baan. Hij gebaart met de lans waar de ring precies moet hangen. Een kleine aanmoediging is vervolgens voldoende. Op de rug van Cleopatra vliegt hij over de baan, lans in de rech terhand, de linkerhand aan de teugel. „Hebben!is het besluit van bijna elke geslaagde beurt. De wedstrijd op de tweede folkoris- tische dag begint slecht voor Coppool se. Hij mist in de zesde beurt. De hoofd prijs kan hij vast vergeten, die is voor één van de rijders die alle dertig ringen steekt. „Ze zeggen altijd dat het om de bekers gaat, maar persoonlijk vind ik de dagprijs toch belangrijker." Het is de wind die roet in het eten heeft ge gooid, schat hij in. „Als je net een wind vlaag hebt, kun je de lans niet goed recht houden". Uiteindelijk zijn er maar vijf rijders die de volle score ha len. Rinus Moens wint vandaag de prijs die vernoemd is naar Simon Lous, oud-voorzitter van de Zeeuwse Ringlij ders Vereniging. Rian Janse uit Zoute- lande wint de tweede prijs in het dag klassement, Sander Willemse uit Dom burg wordt derde. Wie voor de koninklijke bekers wil rij den. moet de laatste tien ringen steken. Een extra ronde maakt uit wie eerste, tweede en derde wordt en respectieve- foto Ruben Oreel lijk het beeldje van koningin Beatrix en de bekers van Juliana en Wilhelmina winnen. Wilhelmina stelde de beker in 1947 beschikbaar. Sinds die tijd is er nooit iemand geweest die vijf keer der de is geworden. De wind is gaan liggen en Coppoolse maakt geen foutjes. Wanneer er nog vier rijders over zijn, begint het rekenen. Doodnerveus zit hij in een hoekje bij de baan. Moet hij de ring steken? Of proberen te missen? „Als er twee raak steken, is het duide lijk, maar expres missen, dat is ook wat." Een biertje moet de zenuwen be dwingen. Simon de Pagter is de eerste die de ring steekt. Als Coppoolse samen met Coen Minder- houd overblijft voor de plaatsen twee en drie, is het makkelijk, want Minder- houd moet eerst. „Gewoon wachten tot hij hem steekt", is het advies van een supporter. Het wachten duurt niet lang, Minderhoud heeft de ring. „Probeer je sportieve prestatie te leve ren", roept de speaker, gegniffel langs de kant. Dit is het moment waar hij al jaren op wacht. Hij laat het moment niet glippen en mist, al kost het moeite. Dolgelukkig zit hij na afloop op de rug van Cleopatra. Coppoolse is de eerste ringrijder die twee koninklijke bekers in eigendom heeft. zaterdag 21 en zondag 22 augustus 2004 centraal alarmnummer 112 Huisartsen Huisartsenpost Walcheren Koudekerkseweg 86, Vlissingen tel. 0900-1985 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in het weekend of tijdens feestdagen). Huisartsengroep 'de stad Middel burg': Patiënten huisartsen Albers, Angkotta, Bruynzeel, Van den Haak, Heere en Wortelboer. zaterdag: J. L. F. Wortelboer, Korendijk 36, tel. (0118) 644301. zondag: S. A.van den Haak, Rouaanse- kaai 47, tel. (0118) 644301Inloop- spreekuur 12.30-13.00 en 17.30-18.00 De Veerse Huisartsen Patiënten huisartsen: Rullens, Bats, Ubels, Van Tol, Van Eede, Spekhorst, Van der Male en Huisman, vrij. 17.30-zon. 23.00 uur: G. C. M. Rullens Dorpsstraat 2, Oostkapelle, tel. (0118) 581276. W. Spekhorst, J.W. Schuurmanstraat 6, Domburg, tel. (0118) 581271. zon. 23,00-ma. 8 00 uur:W. Spekhorst, J.W. Schuurmanstraat 6, Domburg, tel. (0118) 581271. Tandartsen P H. E. Cappenberg, Open Hof/Alexander Gogelweg 59, Vlissin gen, tel (0118)465557 Spreekuur 11.00-12.00 uur Verloskundigen Vlissingen,don. 20.00-vrij. 20.00 uur: H. de Pundert, tel. (0118) 471140. vrij 20.00-zon. 22 00 uur: M. Snoep, tel.(0118)471140. Middelburg, vrij. 21.30-zon. 21.30 uur: T. Adriaansen, tel. (0118) 626045. Dierenartsen Landbouwhuisdieren: tel.(0118)633803. Kleine huisdieren: E. v. d. Akker en M. de Bruijn, Kanaal straat 3, Oost-Souburg, tel. (0118) 460860. Spreekuur 11.00-12.00 en 17.00-18.00 uur. Landbouwhuisdierenpraktijk Wal cheren (grote huisdieren) Oude Domburgseweg 33a te Oostkapel le tel. (0118) 633803, za. en zo. visites aanmelden van 08.00-09.00 uur. Dierenartsenpraktijk Meliskerke R. Roskam, Kelderweg 1, tel. (0118) 592838 Vogel- en Egelopvang De Mikke Het hele weekend bereikbaar onder tel. 0118 628288. Apotheken Stadsgewest Vlissingen/Middelburg: Zaterdag 10.00-17.00 uur: Apotheek Hummelen, Markt 69. Middel burg, tel. (0118) 612134. Apotheek Ringeling, Lange Delft 133, Middelburg, tel. (0118) 612538. 24-uursdienst (voor spoedeisende re cepten): Apotheek De Singel, Singel 9, Vlissingen, tel. (0118) 412730. Thuiszorg Zorgstroom Voor gezinsverzorging, wijkverpleging en uitleen verpleegartikelen, tel. 0118-684000 GOES - De gemeente Goes blijft het groente-, fruit- en tuinafval (gft) gescheiden ophalen, hoewel de wettelijke plicht daartoe op termijn vervalt, zodat gemeenten flexi beler kunnen omgaan met hun afvalstromen. Goes rea geert daarmee op een ledenraadpleging van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten (VNG). De gemeente zit daarmee op de lijn van het Openbaar Lichaam Afvalstof- fenverwijdering Zeeland (Ólaz) en de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten (VZG). Beide willen verder met de gescheiden inzameling van gft, dat in het Sloegebied wordt verwerkt tot compost. Volgens de Goese wethouder S. van 't Westeinde (milieu) is composteren nog altijd goedkoper dan verbranden in een afvaloven. Zou Goes toestaan dat burgers hun groene afval in de grijze container (restafval) gooien, dan kost verbranden 131 euro per ton. Composteren komt neer op 70 euro per ton. GOES - Ze betalen al decennia geen precariorechten (bij voorbeeld voor het stallen van reclameborden op de stoep) en hoeven dat in de toekomst ook niet. De gemeen te Goes handhaaft een afspraak uit de jaren zestig, waar door 120 eigenaren van panden in de Goese binnenstad ge vrijwaard blijven van 'stoepbelasting'. Indertijd droegen eigenaren hun stoep gratis over aan de gemeente onder de voorwaarde dat Goes de winkeliers geen precariorechten zou opleggen. Ze hoeven dan niets te betalen als ze reclameborden of rekken met koopwaar op de stoep neerzetten. Inmiddels zijn veel eigenaren al lang niet meer dezelfde. In een aantal gevallen is sprake van erfopvolging. De ge meente, die krap bij kas zit, heeft daarom bekeken of die vrijstelling op de helling moet, zodat ze de eigenaren kan aanslaan voor het gebruik van de stoep. Het college komt tot de conclusie dat de afspraak gestand moet worden ge daan. Dat scheelt de gemeente wel tienduizend euro aan precari o-inkomsten. KERKWERVE - Op de Provincialeweg in Kerkwerve vond gisteravond rond half zeven een kop-staartbotsing plaats door toedoen van een kudde schapen. Het ongeval ontstond toen een 33-jarige man uit Antwerpen, die in zijn bestelbus over de Provincialeweg reed, een noodstop maakte op het moment dat hij de dieren op de rijbaan zag. De 34-jarige vrachtwagenchauffeur uit Hellevoet- sluis die achter hem reed, was niet bedacht op de manoeu vre. Daardoor kon hij zijn voertuig niet meer op tijd tot stilstand brengen. Hij raakte de bestelbus van achteren. Er was alleen lichte materiële schade. De schapen bleven ongedeerd. RENESSE - De politie heeft in de nacht van woensdag op donderdag vijf mannen aangehouden voor wildplassen. Ze zijn allemaal betrapt in de omgeving van de Hoge- zoom. De wildplassers hebben alle vijf een bekeuring van vijftig euro gekregen. In dezelfde nacht zijn drie mannen (twee Duitsers en een Nederlander) aangehouden voor het drinken van alcohol op de openbare weg. Zij zijn weg gestuurd met een bekeuring van 45 euro. door freek janssen GOES - Als je partner overlijdt, heb je vaak aan één ding geen gebrek: mensen om je heen. Fa milie en vrienden lopen de deur plat. Je wordt opgeslokt door het regelen van allerlei zaken, zoals de begrafenis. Maar na een half jaar wordt het stil. De wereld draait door. Eigenlijk zit niemand meer op jouw verdriet te wachten. Daarom organiseert de Stichting Maatschappelijk Werk Oosterschelderegio (SM- WO) gespreksgroepen rouwver werking. Hilde Broos verloor zeven jaar geleden haar man aan kanker. Ze was 39 en had twee dochters van 6 en 9. „Een half jaar na zijn dood wilde ik er nog steeds heel graag met mensen over pra ten. Maar ja, als je alles al twee, drie keer aan de mensen om je heen hebt verteld, dan houdt het op een gegeven moment op. In de groep zaten allemaal men sen die hetzelfde hadden meege maakt. die snapten waar ik het over had." Want hoe goed mensen in je om geving het ook bedoelen, alleen degene die ooit in hetzelfde schuitje hebben gezeten weten écht hoe het voelt om er alleen voor te staan. „Het fijne vond ik dat ik in een groep zat met men sen van ongeveer mijn leeftijd. Je kunt je ervaring wel delen met een mevrouw van tachtig, maar voor zo iemand is het toch anders dan wanneer je nog jong bent en twee kleine kinderen hebt." De deelnemers worden bij de SMWO met opzet in groepen van ongeveer dezelfde leeftijd in gedeeld. Er zitten zes tot tien personen in een groep. Elke groep komt acht tot tien keer bij elkaar, in sessies van twee uur. Het voornaamste doel is dat lot genoten ervaringen delen. De thema's worden grotendeels door de leden van de groep zelf bepaald. In de groep van Hilde waren de kinderen een belang rijk onderwerp: hoe ga je om met verdriet van de kinderen? Bovendien gaat de opvoeding ge woon door, ondanks de rouw. Een ander thema dat vaak wordt besproken, is de verande ring van sociale positie. Hilde merkte dat sommige mensen an ders tegen haar aan gingen kij ken toen ze weduwe was gewor den. „Er was een echtpaar bij wie we vaak met zijn tweeën op de borrel gingen. Toen mijn man wegviel, was ik schijnbaar een bedreiging als alleenstaan de vrouw. Ik werd nog wel 's ochtends op de koffie uitgeno digd, maar niet meer 's avonds op de borrel." Behalve de sociale positie veran dert ook vaak de financiële posi tie bij een sterfgeval. Maar hoe goed je ook alles pro beert te regelen, soms wil het blijkbaar niet tot mensen door dringen dat je partner er niet meer is. „Ik krijg nu, zeven jaar later, nog steeds brieven die ge richt zijn aan meneer Broos. Nu kan ik het wel hebben, maar in het begin deed dat heel veel pijn. Ook bij de kinderen.'" Een van de fijne dingen van het delen van je ervaringen is dat je erachter komt dat het niet jouw schuld is als je contact verliest met andere mensen. „Er waren mensen in onze ken nissenkring die heel veel over de vloer kwamen toen mijn man ziek was. Na de begrafenis zag ik ze niet meer. Kennelijk was het die mensen erom te doen mijn man bij te staan in zijn ziekte. Dat besef ik nu, maar toen begreep ik daar helemaal niets van." Vrienden Het spreekwoord 'in de nood leert men zijn vrienden kennen' klopt als een bus voor Hilde. „Wat is overgebleven van onze vrienden, van de mensen die echt dag en nacht voor mij klaar stonden, is op een hand te tel len. Als je merkt dat je lotgeno ten precies hetzelfde meema ken, dan weet je tenminste dat het niet aan jou ligt." Hilde heeft veel positiefs uit de gespreksgroep gehaald. „Je her kent veel in anderen. Er is be grip over en weer. Je beseft dat je niet alleen staat en daardoor blijf je niet alleen in je eigen kringetje." In november begint een nieuwe groep rouwverwerking bij de SMWO aan de Zonnebloem straat in Goes. Deelname is gra tis en bedoeld voor mensen wiens partner is overleden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 11