Witte hulp heeft geen toekomst Strafwerk lastig lid linkse kerk Europa moet van Amerika zelf voor verdediging zorgen PZC PZC Riagg Rotterdam beloont fout gedrag te gast Afschaffen van subsidie kost legale werkster haar baan 19 augustus 1954 donderdag 19 augustus 2004 Het Rotterdamse Riagg reist patiënten achterna'die in het buitenland vakantie houden. De kosten zouden opwegen te gen de extra kosten die ge maakt moeten worden als pa tiënten een terugval krijgen. Toch moet dat stoppen: de AWBZ is er niet voor risico 's die we zelf zoeken. door Marianne van den Anker Met grote zelfgenoegzaam heid ontvouwde de Rotterdamse Riagg-directeur Lamé vorige week in het tv-programma Nova zijn plannen voor hulp aan Neder landse Marokkanen én Tur ken die in hun moederland op vakantie gaan. De hulp is goed, zo betoogt Lamé, want de hulp is efficiënt en daar door kostenbesparend. Dat er vorig jaar een storm van kritiek losbarstte na het bekend worden dat de Riagg Marokkaanse patiënten ach terna reist, deert hem niet: de Riagg bepaalt zelf, in overleg met de verzekeraars, waar het geld van de verzekerden aan wordt besteed. Die ver antwoordelijkheid heeft de overheid toch bewust gedele geerd? Jawel, maar als be stuurder vind ik die redene ring een brug te ver. We hebben de opdracht het maatschappelijke belang na te streven. Ik hoop dat de mi nister van Volksgezondheid vanuit dat gezag probeert de ze praktijken een halt toe te roepen. Hoewel ik er formeel als lokale overheidsbestuur der geen invloed op uit kan oefenen, vind ik het ook mijn verantwoordelijkheid om de werkwijze van de Riagg te be kritiseren. In Rotterdam zijn we heel hard bezig om de ach terstand, die veel Marokka nen en Turken nog steeds heb ben, weg te werken. Dat doen we door zaken die niet deu gen aan de kaak te stellen door discussie te voeren en door onze regels helder te ma ken. We hebben een eind g. maakt aan de betutteling yg allochtonen en spreken h® aan op hun verantwoorde!; heid. Een actie als deze, ri de Riagg, werkt contrap^ ductief. Als je niet op vaka& tie kunt omdat je ziek be® moet je niet gaan. Zo zeggé alle huisartsen en hulpverfc ners dat tegen iedereen. Majl de Riagg reist liever achte mensen aan, alsof er onvi doende werk zou zijn. Er moet niet alleen haareffi; ciency gekeken worden, moeten ook keuzes word® gemaakt, Principiële keuze zoals het stimuleren van ei. gen verantwoordelijkheü moeten belangrijker zijn dar het belonen van fout gedrag Als mensen tijdens hun va kantie hun pillen niet mee innemen waardoor ze te thuiskomst zieker zijn en ui reizen hen achterna, is d; misschien kostenbesparenu maar het is vooral het standhouden van slecht gj. drag en het creëren vanhogi- re kosten in de toekomst. De Riagg moet zijn ogeno^ nen voor maatschappelijk: tendensen en nieuwe bestuur lijke afwegingen en niet eea tegengestelde koers vara. Datzelfde geldt .uiteraard ook voor zorgverzekeraar.: Zij hebben de verantwoorde lijkheid om ons geld uit deAI- gemene Wet Bijzondere Ziek tekosten (AWBZ) goed te ver delen. De AWBZ, waarieder- een aan meebetaalt, is be doeld voor onverzekerbare ri sico's, waarvan we met el kaar hebben afgesproken dat het belangrijk is dat die ge dekt zijn. Het. begrip verzor gingsstaat wordt nu door de ze partijen te ver doorge voerd en daarmee geven ze een verkeerd signaal af. GPD Marianne van den Ankert wethouder voor LeefbaarM terdam Het ivas zo'n mooi idee: een rege ling waardoor particulieren ge makkelijk een 'witte' hulp kon den inhuren. Na ruim zes jaar stopt de subsidie op witte werk ster wegens gebrek aan belang stelling. van onze redactie binnenland Nooit meer een vies huis als de hulp spoorslags naar de camping vertrekt. Niet hoeven zoeken naar een nieuwe werk ster als je oude vertrouwde hulp de benen neemt, omdat ze elders een paar euro per uur méér kan vangen. Zo'n elfhon derd tweeverdieners zien de voordelen wel van het 'wit' in huren van hun werkster. Evenveel poetsers zien de voor delen ook: zij krijgen uitbetaald als ze ziek zijn, ze zijn verze kerd als ze tijdens het werk een ongeluk krijgen en ze bouwen pensioen en vakantiedagen op. Jammer maar helaas: de wit te-werksterregeling zal verdwij nen. Als het aan de schoonmaak branche ligt op 1 januari 2006. Alle particulieren met zo'n lega le werkster moeten op termijn zoeken naar een nieuwe oplos sing. De huishoudelijke hulpen die nu legaal werken, hebben de keus: in dienst treden bij een schoonmaakbedrijf of voor zich zelf beginnen. Als ze dat niet wensen, dan moeten ze op zoek naar een andere baan. De witte werkster is nooit een overweldigend succes geweest, hoe groot de voordelen voor bei de partijen ook zijn. Er is ge noeg vraag, maar niet genoeg mensen die willen poetsen, zegt het ministerie. „Er is niet ge noeg bekendheid aan gegeven", vindt de Haagse ondernemer Mi chael Pas. „Het is veel te onbe kend. Er had veel meer campag ne voor gevoerd moeten wor den." Het verdwijnen van de regeling pakt voor Pas' bedrijf Stipt Dienstverlening slecht uit. „Het scheelt eenderdé van mijn om zet. Nu betaalt de klant 12 euro inclusief BTW. Als de subsidie wegvalt, dan moet ik 24 euro per uur gaan rekenen. Ik kan er iets onder gaan zitten maar dan is het niet meer rendabel." Voor de witte werksters ziet hij het somber in. „Ik neem geen nieuwe werknemers meer aan, terwijl ik wel steeds meer aan vragen krijg: vijf tot tien per week. Bovendien willen herintreed- sters graag weer aan de slag. De klanten kiezen volgens Pas vaak voor een witte werkster, omdat zij thuiszorg te duur vin den. Om geen onrust te veroor zaken heeft Michael Pas zijn werkneemsters nog niet inge licht. Hoezeer Michael Pas ook voor deel ondervindt van de rege ling, het enthousiasme is nooit overweldigend geweest. De toenmalige minister De Vries van Sociale Zaken sprak in het najaar van 1999 de hoop uit dat er meer witte werksters zouden komen dan de achthonderd die er toen waren. De teller staat nu nét over de duizend. Aanbeveling Paul van Binsbergen (40) be taalt zijn hulp zwart. „We heb ben heel even overwogen haar wit uit te betalen, maar we zijn uiteindelijk gezwicht voor de ge makkelijke oplossing namelijk door aan de buurvrouw te vra gen of ze iemand wist." Op die manier vond Van Binsbergen een mevrouw die ook in andere woningen in de straat schoon maakt. Zij kon er nog wel een adresje bij hebben. Het prettige vindt Van Binsbergen dat zijn werkster een aanbeveling had en dat hij wist wie hij inhuurde. „Het schoonmaken gebeurt op het moment dat wij niet thuis zijn, dus dan is het fijn te weten wie er in je huis is. Bij een bu reau weet je niet wie je in huis haalt. Met het zwart uitbetalen heeft hij niet veel moeite. „Zij betaalde haar eigen rijlessen er van en nu zij haar rijbewijs heeft, betaalt ze die van haar dochter. Dat vind ik wel een goed doel." Als de hulp naar Turkije gaat in de zomer dan is het in huize Van Binsbergen iets minder schoon. Ziek is ze nog niet ge weest en wat er gebeurt als ze van een trapje valt tijdens het schoonmaken, dat weet Van Binsbergen niet. Rompslomp Het is meer rompslomp om het werk te 'witten', vindt arbeids- econoom Marcel Kerkhofs van de Organisatie voor Strategisch Arbeidsmarktonderzoek in Til burg. De kloof tussen zwart en wit schoonmaken vindt hij nog al groot. Je krijgt in zijn ogen niet veel terug voor de moeite om alles netjes te regelen, behal ve misschien een goed gevoel. Maar om de regeling nou hele maal maar af te schaffen, dat is wel rigoureus. „Het fs een zwak tebod. Anderzijds: het zwarte schoonmaakwerk is arbeid die anders misschien niet verricht zou zijn." Kerkhofs: „Je kunt je afvragen wie je ermee tekort doet. Het werkt voor beide partijen wel- vaartsverhogend en de situatie is anders dan bij thuisklussers waarbij sprake is van inkom stenderving van professionele bedrijven." Ach, misschien is het ook wel een branche waar bij het niet zo erg is dat er nau welijks toezicht op bestaat. „Als een werkster slechte werkom standigheden ervaart, dan ver trekt ze", schat Kerkhofs in. „Zo werkt de markt." Pijnlijk Anouk Nugroho is 'pijnlijk' ge troffen door de berichten dat de subsidieregeling voor 'witte werksters' stopt. Nugroho: „Ik wil gewoon werken! Ik wil niet stilzitten. Ik ben 45, het zal voor mij bijna onmogelijk worden om ander werk te vinden." Nugroho werkt voor Mooi— Thuis in Den Haag, een dienst verlener die rond de 95 witte werksters in dienst heeft. Dank zij de subsidieregeling Schoon maakdiensten Voor Particulie ren kan directrice Deirdre De- prettere haar werksters aanbie den voor ongeveer 12 euro per uur. Nugroho: „Ik poets en strijk, maar haal ook boodschap pen. Bij sommige mensen kom Na ruim zes jaar stopt de subsidie op de witte werkster wegens gebrek aan belangstelling. foto Phil Nijhuis/GPD ik al sinds ik drieënhalf jaar ge leden ben begonnen als witte werkster. Ik heb vier kinderen die allemaal studeren. Ik werk zodat ik hun studie kan beta len." Familie Nugroho kwam in 1996 naai- Ne derland vanuit Indonesië. „Ik werk graag bij dit bedrijf, het is klein en soms is het net familie. Directrice Deprettere vindt het vervelend dat ze mensen moet te leurstellen. „De meesten waren langdurig werkloos en zijn met het werken 'voor mij weer opge nomen in de maatschappij. Som migen hebben een hypotheek op hun huis genomen en ze rijden auto. Nu moeten ze weer werk gaan zoeken, heel jammer. En dat terwijl ik nog dagelijks aan vragen van klanten krijg voor poetshulp. Een jaar geleden nog, werd de subsidieregeling verruimd. „Ik dacht, de over heid wil hiermee doorgaan. Ik heb toen veel geïnvesteerd in mijn bedrijf. Dat verdien ik nu nooit meer terug." GPD (De naam Paul van Binsbergen is gefingeerd). President Bush vindt dat Europa voor zijn eigen verdediging moet zorgen. foto Stephen Hayford/EPA President Bush heeft aangekondigd dat hij dertigduizend Amerikaanse militairen uit Europa terugtrekt. Daarmee herhaalt hij de boodschap die Washington al vijftien jaar lang over de oceaan stuurt: het wordt hoog tijd dat Europa voor zijn verdediging zorgt. door Hetty van Rooij Het moest er een keer van komen. Al sinds de val van de Berlijnse Muur wor den er vanuit het oosten geen Russische troepen meer verwacht en is er geen enkele reden waarom de VS nog klaar moet staan om de Duitse Laagvlakte te verdedigen. In het 'nieuwe Europa' hebben de scheidslij nen van na de Tweede Wereldoorlog geen betekenis meer. Op het hoofdkwartier van de Navo in Brussel kijkt dus niemand vreemd op van het Amerikaanse voorne men om troepen uit Europa terug te rek ken. President Bush heeft zijn Europese bondgenoten met hun neus op de feiten ge drukt: Europa moet voor zichzelf zorgen, net zoals de VS voor zichzelf zorgt. Zijn boodschap is voor Europa de afsluiting van een discussie die al woedt sinds 1989 en die de Navo op zijn kop heeft gezet. Heeft het bondgenootschap na de val van de Muur nog wel een toekomst? Hoe moet die er uit zien? Wie is de nieuwe vijand en hoe moet die worden bestreden? En vooral: wie moet dat betalen? De zoektocht naar een nieuwe vijand kon op 9 november 2001 worden beëindigd en de Navo zit niet stil. Rusland is van de vijand veranderd in een gewaardeerde partner. Van een logge verde digingsmachine, geheel gericht tegen het Russische gevaar en dus vooral, op de be scherming van het potentiële slagveld Euro pa, verandert het bondgenootschap lang zaam in een militair apparaat dat op de he le wereld inzetbaar wil zijn. Twee jaar gele den besloten de regeringsleiders in Praag dat in 2006 een strijdmacht van 25.000 mili tairen klaar moet staan om, waar ook op de aardbol, een actieve rol te spelen in de oor log tegen het terrorisme. 'Slanker en gevaar lijker' werd het motto - precies dezelfde kreet waarmee president Bush de terugtrek king van twee Amerikaanse divisies uit Duitsland rechtvaardigt. Met name de Amerikaanse minister van De fensie Rumsfeld heeft er nooit een geheim van gemaakt dat de verdediging van 'Old Europe' niet langer de zorg van de Amerika nen is. In 1990 stond het Amerikaanse leger klaar om, deels vanuit Duitsland, naar de Balkan af te reizen toen het daar mis ging. Nog steeds zijn er Amerikaanse militairen in Bosnië, maar het worden er steeds min der en de verantwoordelijkheid voor de vre desmissie ligt inmiddels bij de prille defen sietak van de Europese Unie. De tijden waarin de Verenigde Staten bereid was om het voortouw te nemen zijn voorbij. Op iedere Navo-top drukken de Amerika nen hun Europese 'vrienden' met hun neus op de feiten: de volgende crisis binnen Euro pa moet door de Europeanen zélf wordt op gelost. En om te zorgen dat de Europeanen daartoe in staat zijn, zullen ze moeten inves teren in hun defensie. De boodschap is niet nieuw en de verander de taakverdeling binnen de Navo staat al lang op papier. Alle goede bedoelingen en hoge ambities ten spijt zijn de Europese lan den echter nog steeds niet in staat om een nieuwe crisis op het eigen continent zonder Amerikaanse bijstand de baas te worden. Signaal De terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Europa is dan ook een signaal dat maar op één manier uitgelegd kan worden: Euro pa wordt gedwongen zijn eigen boontjes te doppen. Wat de Navo zo mooi de uitdaging van de 21e eeuw noemt, gaat heel veel geld kosten. GPD Een paar maanden geleden schreef ik een kritische column over de po litieke erfenis van Pim Fortuyn. De po litieke sfeer in Nederland karakteriseer de ik daarin als bekrompen, angstig en getuigend van een kleingeestig provin cialisme. Nederland, zo denken velen tegenwoordig, wordt bedreigd door de grote boze buitenwereld. Vreemdelin gen moeten buiten de deur gehouden worden. Deze angsten leiden tot ver krampt beleid waarvoor geen enkele dringende noodzaak is. Terwijl het pro bleem van de asielzoekers de facto is opgelost, en dat nog wel door het ver maledijde tweede Paarse kabinet, gaan we nu 25.000 asielzoekers uitwijzen, die vanwege de Nederlandse admini stratieve incompetentie al jaren in Ne derland verblijven. Ondertussen doet de regering deftig over inburgeringscur- sussen, waarvoor geen docenten zijn en in ieder geval op lokaal niveau geen geld. Waar het eerst tot de goede toon behoorde het probleem van de allochto nen dood te zwijgen, wil de nieuwe, conservatieve politieke correctheid, in strijd met de werkelijkheid, dat de inte gratie van allochtonen totaal is mis lukt. Over de Europese Unie dient te genwoordig met achterdocht gespro ken te worden en tenslotte werkt het kabinet dan nog aan hervormingen van de Nederlandse democratie die werke lijk te gek zijn voor woorden. Het heeft even geduurd, maar tenslotte hebben enkele Fortuyn-fundamentalis- ten gereageerd op mijn kritiek. Sinds vorige week heb ik een aantal e-mails ontvangen dat de verzenders beschou wen als een 'strafcollege'.'Omdat het hier gaat om videoboodschappen waar in de messias zelve optreedt, hebben de e-mailberichten zulke enorme afmetin gen dat mijn eenvoudige internetverbin ding er een klein uur over doet om deze berichten te ontvangen. Dat is al bijzon der vervelend. Nog vervelender is de toon van infantiele intimidatie die uit de bijgaande brief spreekt, die ik hier grotendeels citeer teneinde de lezer een idee te geven van de mentaliteit van de ze fundamentalisten: Aan de heer Van Rossem, Wij richten deze mail in de eerste plaats tot u omdat u prominent lid van de 'Linkse Kerk' bent. Daarnaast heeft u op vileine wijze, twee jaar na diens geweldige (sic) dood Prof. Dr. W.S.P. Fortuyn gedemoniseerd door op zeer ongepaste en grievende manier over hem te schrijven en ten derde bent u door gebrek aan talent en zwaarte kracht omhoog gevallen. Aangezien de heer Fortuyn zich niet meer kan verde digen, hebben wij gemeend onze visie op uw smerige artikel te sturen. Wie hebben hier, zoals u gemerkt heeft, geen goed woord voor over. U krijgt echter, coulant als wij zijn, de mogelijk heid om eens uw denkfouten te analy sen en na te gaan. Wij willen u daarbij graag helpen. Vandaar dat we u belan geloos de bijgevoegde video- en audio- bestanden toesturen. Gisteren heeft u les 1 gehad, met de uit gangspunten van Pim Fortuyn. Van daag krijgt u informatie over zijn ach tergrond. Binnenkort volgt les 3 van uw strafwerkcollege. Ons voorstel is dat u binnen een maand in uw columns blijkt geeft dat u van de lessen van Pim Fortuyn heeft geleerd. Met fortuynlijke groet, PimFor- tuyn.com De implicatie is duidelijk: als ik binnen een maand mijn opvattingen over For tuyn niet grondig heb herzien staat mij van deze e-mailboefjes nog een en an der te wachten. Kenmerkend voor dit bericht is natuurlijk in de allereerste plaats dat het anoniem is. De moed ont breekt om met naam te ondertekenen. Merkwaardig is ook dat de Fortuyn-ge- lovigen niet de moeite hebben genomen om een normale ingezonden brief, of een opiniestuk te zenden aan de kran ten die mijn column hebben afgedrukt. Als daarin behoorlijke argumenten zou den zijn gegeven, zou ik zeker uitge breid hebben gereageerd. Nee, men be perkt zich van Fortuynzijde tot anonie me e-mailberichten waarin geen enkel behoorlijk argument wordt gegeven. ONDERWIJS - De minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen heeft gezegd dat bij de eerstvolgende herzie ning van de lager-onderwijs- wet waarschijnlijk een wijzi ging wordt doorgevoerd. Hij overweegt namelijk kennis van de verkeersregels onder te brengen bij het vak aa'rdrijks- kunde.De minister heeft inmid dels alle gemeente- en school besturen van zijn plan op de hoogte gebracht, ZWARTE - De kabinetsverga dering in de Verenigde Staten is gisteren bijgewoond door een zwarte man. Dat heeft het Witte Huis bekendgemaakt E nest Wilkins, de man om w het gaat, is onderminister vs arbeid en vertegenwooniij dit ministerie bij afwe van minister James Mitchell. Het is de eerste keer data regeringsdepartement in kabinetsvergadering officia wordt vertegenwoordigd doe een kleurling. DE ROO - De Zeeuwse wiek ner J. de Roo doet steeds ma van zich spreken. De renner uit Schore won gi ren in Zundert een wedst over veertig kilometer voo nieuwelingen. Van de basisbeginselen van de politie ke discussie in een democratie hebben deze Fortuynaanhangers helemaal niets begrepen. Dat is in zekere zin merkwaardig, omdat in een van de vele citaten die onderdeel uitmaken van hun 'strafcollege' Fortuyn nog eens met nadruk stelt wat een belangrijke cultu rele verworvenheid de democratie is. In een democratie wordt in het openbaar gediscussieerd met rationele argumen ten. Het is niet zo dat een van de par tijen in de discussie bij voorbaat gelijk heeft, zoals men bij Fortuyn.com schijnt te denken. Van politieke opvat tingen is hier dan ook geen sprake. Het gaat hier om gelovigen, die absoluut ze ker weten dat hun messias gelijk heeft. Wie het niet eens is, is een ketter die hard aangepakt moet worden, Het heeft iets ironisch dat juist deze For- tuyn-gelovigen fraai demonstreren waartoe een politiek klimaat kan lei den waarin angst de boventoon voert. Wie bang is, wordt boos en agressief en denkt dat de regels van democratie er niet toe doen. Hoezeer ik het ook on eens was met Pim Fortuyn, ik weet ze ker dat hij zich geschaamd zou hebben voor dit deel van zijn aanhang. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationpark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail; redactie@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag) per maand: 19,45 per kwartaal: 56,60 per jaar: €217.00 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maandvox het einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 314460 AA Goes j Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,20 zaterdag: 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6%BW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regele voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes! Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax: (0114)372771 Internet: www.pzc.nl/advertereliij*, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern.Df aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt ye'"ulk,vwe.,„ (abonnementen)adminislratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten W ducten van de titels en de werkmaatschappi|en van Wegener of door ons zorgvuldig geseiw de derden. Als u op deze informatie geen prijs st i, Postbus 314460 AA Goes. ons zorgvuiuiy a-- hriftelijk melden bij:"'1' Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4