Beraad over begroting vlot PZC MlP v r Artsen boos over uitblijven compensatie chronisch zieken Moeder opgesloten zusjes vrijgelaten Europa wacht meer uitzonderlijk weer Arrestaties jn Goorse moordzaak Pij nstillerverslaving ligt op de loer Kabinet op hoofdlijnen eens over miljoenennota Honderden ooievaars strijken neer in Drenthe Inilever schrapt rbeidsplaatsen 1 Nederland u I V Genieten is f GALLS GALL Oude rekening thuiszorg geschrapt Greenpeace levert donateurs in Nier te koop op internet Proef met nieuw verkeersbord Politiehulp wist eigen boetes LPF raadpleegt achterban over faillissement Verdachte koffer in Aldi Heesch Verzekeraar introduceert keurmerk voor tehuizen donderdag 19 augustus 2004 GOOR - De politie heeft wn 30-jarige Nederlandse BOUW uit Den Haag en een jg-jarige Libiër uit Rotter dam aangehouden op ver denking van betrokken heid bij de ontvoering vaj de 2-jarige Isra van der Burg en de moord op haar moeder. De vader van Isra wordt ge- 2ien als hoofdverdachte en ij nog spoorloos. Dit maak te het Openbaar Ministerie in Almelo gisteren bekend. De aangehouden vrouw tvordt ervan verdacht dat K samen met de vader van [sra het meisje naar Libië heeft ontvoerd. Het duo zou vorige week maandag met het kind het vliegtuig naar Libië hebben geno men. De vrouw is een dag later naar Nederland terug gevlogen. Daar werd ze vo- ngeweek woensdag aange houden. De vader en Isra zitten ver moedelijk nog in Libië, al dus het Openbaar Ministe- De Rotterdammer werd aangehouden. Hij wordt ervan verdacht be trokken te zijn bij de moord op de 25-jarige moe- Zij werd vorige week maandag in haar woning gevonden en bleek door ver stikking om het leven te t. Toen de poli tie de vrouw 'vond, was de vader met de handlangster en Isra al Nederland uit. De verdachte vrouw heeft bij de reis naai- Libië een vervalst paspoort gebruikt. Zij werd dinsdag voorge leid bij de rechter-commis- sans in Almelo. De Rotter dammer zit ook nog vast. Een woordvoerster van het OM in Almelo vertelde gis teren dat alles in het werk wordt gesteld om via de Li bische autoriteiten de va der en Isra op te sporen. Hot OM geeft niet aan, hoe ver het onderzoek is gevor- cerd. ANP van onze redactie binnenland UTRECHT - Gebruikers van hoofdpijnmedicatie lopen het ri sico op gewenning. Overmatig gebruik van de pijnstillers kan bovendien leiden tot chronische hoofdpijnklachten. Het Neder lands Huisartsen Genootschap (NHG) waarschuwt daar voor. Chronische hoofdpijnklachten kunnen het gevolg zijn van veel vuldig gebruik van hoofdpijnme- dicatie, migrainemiddelen en producten met caffeine (koffie, cola, thee, ijsthee, chocolade en energiedrankjes). Patiënten ge bruiken meestal pijnstillers die zonder recept verkrijgbaar zijn. Ze gaan niet naar de huisarts. Pijnvermindering kan de nei ging tot een hoger gebruik ver sterken en leiden tot gewenning. Patiënten belanden in een vi cieuze cirkel met dagelijks terug kerende hoofdpijn. Het advies aan huisartsen is om de patiënt in één keer te laten stoppen. Dit kan in de eerste we ken leiden tot nog zwaardere hoofdpijn. In deze tijd is de pa tiënt niet in staat om te functio neren. Afkicken onder begelei ding van de huisarts werkt vaak onvoldoende en soms is hulp no dig van een specialist of opname in een kliniek. Vooral patiënten die al vaker last hebben van mi graine of stress slikken preven tief en behoren tot de risico groep. ANP door Michel Reijns en Erwin Buter DEN HAAG - Het kabinet heeft een flinke stap voorwaarts gezet tijdens de besprekingen over de begroting voor volgend jaar. De bewindslieden zijn het eens over de miljoenennota, waarin de hoofdlijnen voor volgend jaar worden geschetst. „De miljoenennota is besproken en afgehandeld. Het ging als een mes door de boter", typeerde mi nister Zalm van Financiën giste ren na afloop de extra minister raad. Een bron in het kabinet zei na 'de globale besprekingen' inder daad geen netelige punten meer te verwachten in de miljoenen nota. De regering presenteert traditie getrouw op de derde dinsdag van september, prinsjesdag, de rijksbegroting voor volgend jaar. De bewindslieden zullen zich de komende dagen buigen over de teksten van begrotingen van afzonderlijke departemen ten. Over de koopkracht is gisteren niet gesproken. Het kabinet streeft ernaar mensen met lage re inkomens te ontzien, omdat die er meer op achteruit dreigen te gaan dan andere groepen. Het kabinet denkt dat te kunnen be talen uit het belasting- en pre miebeleid. Het heeft daartoe pos ten als de pc-privéregeling, de fiscale regeling voor de aan schaf van een computer, en het schrappen van het dubbel spaar loon voor personen met twee ba nen, op het oog. Verder hangt nog steeds het mogelijke uitstel van de gedeeltelijke afschaffing van de onroerendzaakbelasting (ozb) boven de markt. Definitie ve besluiten zijn nog niet geval len, zo meldden ingewijden. AOW'ers Pas volgende week bespreekt het kabinet de koopkracht ver der, net als het belastingplan voor volgend jaar. Vooral AOWers met een klein of geen pensioen en mensen in de bijstand met kinderen, krij gen speciale aandacht. Volgens berekeningen van het Centraal Planbureau dreigen met mensen met de laagste inko mens volgend jaar 2 procent er op achteruit te gaan, terwijl het koopkrachtverlies gemiddeld op 1 procent wordt geschat. Vooral minister De Geus van Sociale Zaken heeft de afgelopen weken gehamerd op koopkrachtrepa ratie voor mensen met een mini muminkomen. ANP OTTERDAM - Bij voedings wasmiddelenconcern Unile- r staat een onbekend aantal men op de tocht nu het con- im zijn drie Nederlandse doch- tondernemingen onderbrengt één nieuw hoofdkantoor. Hoe- kI banen overtollig worden, m het concern niet zeggen, aar gedwongen ontslagen wor- tnniet uitgesloten. tkantoren van Lever Fabergé DE WIJK - Ongeveer driehonderd ooievaars hebben zich tussen De Wijk en Meppel verzameld. De dieren wachten daar sinds enkele dagen op de juiste thermiek eer ze vertrekken richting West- en Midden-Afrika, waar ze overwinteren. De ooievaars, die er nog wel een aantal dagen zullen zit ten, trekken veel bekijks. Sinds de jaren veertig van de vorige eeuw ging de stand van deze grote vogel sterk achteruit. In de jaren zeventig werd de ooievaar zelfs met uitsterven bedreigd. Dat leidde tot de oprichting van speciale broedstations. Sindsdien gaat de stand met sprongen vooruit. Naar verwachting beginnen dezer da gen niet minder dan zeshonderd ooievaars vanuit ons land met de grote reis naar het zuiden. foto Vincent Jannink/ANP iven en de IgloMora roep in Den Bosch verhuizen jaar naar het nieuwe üilever-gebouw De Brug in tterdam. Daar wordt dan ook El al in Rotterdam gevestigde rioor van Unilever Bestfoods Jiuisvest. Op de drie hoofdkan- ren werken nu 800 mensen. e operatie past in het streven e ia elk land waar Unilever li te komen tot één hoofdkan- »r. Doel is de kosten te druk- ta De reorganisatie heeft geen wolgen voor de fabrieken en la- fcatoria van Unilever. GPD door Mayke Calls DEN HAAG - De artsenorgani satie KNMG is boos op minister Hoogervorst van Volksgezond heid die chronisch zieken niet fi nancieel wil compenseren. Hoogervorst wil volgend jaar een no-claimsysteem invoeren om de kosten van de zorg te drukken. Wie geen beroep doet op medische voorzieningen, krijgt aan het einde van het jaar 250 euro van zijn premie terug. Mensen die onder de 250 euro zijn gebleven, krijgen het res tant terug- Om dit te kunnen financieren, stijgt de ziekenfondspremie met circa zes euro per maand. De re geling valt nadelig uit voor chro nisch zieken; zij hebben name lijk altijd hogere kosten dan 250 euro per jaar en krijgen dus nooit geld terug, terwijl hun pre mie wel omhoog gaat. Hooger vorst wil hen niet compenseren en vindt dat chronisch zieken vanuit een 'omgekeerde solidari teit' een steentje moeten bijdra gen aan het Nederlandse gezond- heidsstelsel. De KNMG vindt dat niet te recht. „Het eigen risico voor chronisch zieken is een verkapte premieverhoging", zegt beleids medewerker Michiel Wesseling. W<Yr ££Kl OW2.1 SJ l^A/VJ TOCH c'E.TRotM/VD op D£ W/IRE- ,DAcO"Ê> i/VAcBTEN door Fleur Halkema DEN HAAG - Dc 46-jarige vtouw uit Den Haag die wordt verdacht van poging tot zware mishandeling en opsluiting van haar twee dochters van 16 en 19 jaar oud, is op vrije voeten. Dat maakte een woordvoerster van het Openbaar Ministerie giste ren bekend. De 48-jarige vader en de 21-jarige broer van de meisjes zitten nog wel vast. De officier van justitie blijkt de moeder dinsdag al te hebben vrijgelaten, omdat er niet ge noeg redenen zouden zijn haar langer vast te houden. De poli tie hield de ouders op 6 augus tus aan. De raadkamer van de rechtbank in Den Haag oordeel de gisteren dat het OM de vader en de broer van de meisjes nog dertig dagen mag vasthouden. Daarna kan de raadkamer die periode nog eens verlengen. De moeder blijft nog wel verdachte in de zaak. De politie bevrijdde de zusjes vrijdag 6 augustus uit hun ouderlijk huis in de Haagse wijk Transvaal. Ze bleken te zijn mis handeld. De ouders werden gear resteerd, de 21-jarige broer meldde zich de volgende dag op het politiebureau. De politie maakte de zaak de maandag daarna bekend, inclusief de me dedeling dat de ouders de meis jes mogelijk één of meer jaren zouden hebben opgesloten. Of er inderdaad sprake was van stelselmatige opsluiting is ondui delijk. Persofficier van justitie A. Rijs- dorp liet inmiddels wel weten dat het er op lijkt dat het 16-jari- ge meisje naar school mocht. ANP De KNMG pleit daarom voor een inkomensafhankelijk sys teem; de rijken krijgen niets ver goed en de armen wel. Dat is eer lijker, vindt de artsenorganisa tie. De Chronisch zieken en Gehan dicapten Raad Nederland heeft geen goed woord over voor de plannen van de minister. „We vinden dit enorm bedreigend. We krijgen de ene maatregel na de andere over ons heen. Eerst wordt gesneden in het ziekenver- voer en in het persoonsgebon den budget en nu dit", aldus een woordvoerder. „We vrezen het ergste voor Prinsjesdag." GPD (Advertentie) Bacardi Carta Blanca éS Witte rum CM 70cl ■'V 10 69 ,2 1 Z. 3 te i Genieten Genieten DEN HAAG - Mensen die gebruikmaken van thuiszorg hoeven de nog openstaande eigen bijdragen over de jaren 1999, 2000 en 2001 niet meer te betalen. Staatssecretaris Ross van Volksgezondheid wil schoon schip maken over die jaren omdat veel mensen toen nog niet wisten dat zij een eigen bijdrage moesten betalen voor de AWBZ-zorg. De bewindsvrouwe wil met deze 'eenmalige actie' voorko men dat mensen overvallen worden door een voor hen to renhoge rekening of dat er een rekening in de bus valt bij iemand die al is overleden. Vanaf 2002 kon iedereen we ten dat er een eigen bijdrage werd verlangd. Uitstaande rekeningen vanaf dat jaar worden wel geïnd. ANP AMSTERDAM - De Nederlandse afdeling van milieuorga nisatie Greenpeace is vorig jaar 34.315 donateurs kwijtge raakt. Een jaar eerder stopten ruim 25.000 Nederlanders met hun donaties aan de organisatie. Greenpeace wijt de terugloop aan de economische malai se in Nederland. Wereldwijd zijn wel meer mensen achter de organisatie gaan staan. Greenpeace International meldt dat het aantal aanhangers vorig jaar met 60.000 nieuwe donateurs is gestegen tot bijna 2,9 miljoen. ANP HENGELO - Op de website van de Hengelose nierdonor R. Wissink bieden twee mensen deze zomer een nier te koop aan. In het gastenboek van zijn www.nierdonor.nl bieden een man uit Assen en een man uit Hoofddorp een nier aan. Geldbedragen worden niet genoemd. Een van de aanbieders verklaart drie nieren te hebben en bereid te zijn er een af te staan. In Nederland is handel in organen verboden. R. Wissink, die zelf een nier afstond aan zijn zus, stelt aangifte te hebben gedaan bij de poli tie. Hij heeft de advertenties echter niet van zijn site ver wijderd. Hij gebruikt die om een discussie aan te zwenge len. ANP DEN HAAG - Rijkswaterstaat houdt in september en ok tober een proef met een verkeersbord waarmee het vracht verkeer wordt gewaarschuwd voor gevaarlijke bochten. Aanleiding zijn de vele ongevallen waarbij vrachtauto's scharen of kantelen, met langdurige opstoppingen als ge- volg. De proef wordt gehouden op snelwegen. De exacte loca ties zijn nog niet aangewezen. De borden komen te staan bij bochten in de weg, op- en afritten inbegrepen. Dat heeft het ministerie van Verkeer en Waterstaat gisteren meegedeeld. ANP LEEUWARDEN - De politie in Friesland heeft een 48-ja- rige medewerker ontslagen, omdat hij zijn eigen verkeers boetes uit de administratie schrapte. De politie heeft dat gisteren bekendgemaakt. De man werd in februari op non-actief gezet, nadat de po litie de fraude had ontdekt. Na onderzoek is de admini stratief medewerker strafontslag opgelegd. Hij liet voor honderden euro's aan boetes verdwijnen. ANP DEN HAAG - De LPF zal de ko mende weken de leden vragen of de partij het faillissement moet aanvragen. Het hoofdbe stuur is daar door de rechter toe verplicht. De partij wil via een faillissement uit de financiële problemen komen. De rechtbank in Rotterdam wees de faillissementsaanvraag van de LPF af, omdat een derge lijke ingrijpende beslissing niet genomen zou mogen worden zon der toestemming van de leden. „Daarom gaan we via de provin cies en de regio's nu de leden raadplegen", aldus Tweede Ka merlid Hilbrand Nawijn, die na mens de fractie in het hoofdbe stuur zit. „Het gaat overigens niet alleen over een mogelijk faillissement. Uitstel van beta ling is ook een mogelijkheid en misschien zijn er nog wel ande re oplossingen. Dat is aan de le den om te beslissen", aldus Na- wijn. De LPF verkeert al maanden in financiële nood. Het tekort be draagt ongeveer 250.000 euro. Door een faillissement kan de partij schuldenvrij opnieuw be ginnen. GPD HEESCH - Een filiaal van super markt Aldi in Heesch is gister middag ontruimd na de ontdek king van een verdacht koffertje. Dat heeft een woordvoerder van de politie gezegd. Het koffertje werd rond 12.00 uur gevonden naast de Aldi aan de Osseweg in het dorp. De su permarkt en de directe omge ving zijn afgezet. Het Explosie ven Opruimingscommando on derzocht het koffertje. ANP door Peter Punt BILTHOVEN - De effecten van de klimaatverandering zijn in Europa steeds zichtbaarder. Zo is in de jaren negentig van de vo rige eeuw het aantal rampen ten gevolge van weersextremen ver dubbeld ten opzichte van het de cennium daarvoor. De verande ringen hebben zowel positieve als negatieve gevolgen voor na tuur en maatschappij. Europa zal zich daarom meer moeten voorbereiden op het veranderen de klimaat. Dat stelt het Europees Milieu Agentschap (EEA) in het giste ren verschenen rapport 'Im pacts of Europe's changing cli mate'. Het Milieu- en Natuur- planbureau van het Nederland se milieuinstituut RIVM heeft het rapport gemaakt in samen werking met Duitse collega's. De temperatuur in Europa is in de afgelopen honderd jaar met gemiddeld 0.95 graden Celsius gestegen, in Nederland zelfs nog iets meer. Nederland springt er op meer punten uit. Zo is hier het aantal plantensoorten dat van warmte houdt toegenomen, terwijl in veel Europese landen een achteruitgang van (koude- minnende) soorten is geconsta teerd. Verder is het groeiseizoen van planten in Europa tien tot veertien dagen langer geworden en in Nederland is die toename iets groter. Het rapport bevat ook voorspel lingen voor de klimaatverande ringen in de loop van deze eeuw. Van de Europese gletsjers bij voorbeeld, blijft maar weinig over. Zijn in de afgelopen eeuw de gletsjers al 50 procent in volu me achteruit gegaan, aan het eind van de 21ste eeuw zal vol gens berekeningen driekwart van de gletsjers in het Alpenge bied volledig zijn verdwenen. Extreem koude winters behoren volgens de samenstellers van het rapport aan het eind van de ze eeuw tot het verleden. Ex treem warme zomers en zware regen-en hagelbuien zullen daar entegen vaker voorkomen. Hoge zomerse temperaturen brengen meteen gezondheidsrisico's met zich mee. Het rapport wijst daar bij op vorig jaar, toen een lang durige hittegolf in het westen en zuiden van Europa leidde tot meer dan 20.000 doden extra. Winst landbouw De Europese landbouw kan op den duur profiteren van de tem peratuurstijging. De opbreng sten in het midden en noorden van Europa zullen stijgen, ter wijl de oogsten in het zuiden on zeker worden door waterge brek. ANP door Saskia Gaster AMSTERDAM - Verzorgings- en verpleeghuizen moeten hun •best doen om een keurmerk te krijgen. Althans als ze cliënten van zorgverzekeraar Achillea willen houden, zo maakte de ver zekeraar gisteren bekend. Achmea wil vanaf volgend jaar periodiek controleren of de in stelling waarmee een contract is gesloten aan kwaliteitseisen vol doet. Blijft een instelling in ge breke, dan heeft dat gevolgen voor het jaar 2006. De verzeke raar loopt vooruit op de plan nen van minister Hoogervorst (Volksgezondheid). Deze wil de plicht voor zorgverzekeraars op heffen om met elke instelling waar verzekerden terecht ko men een contract te sluiten. Hoogervorst wil meer concurren tie in de zorg. Voor patiënten be tekent dit dat zij bij de keuze van hun arts, zorginstelling, ver pleeghuis of ziekenhuis afhanke lijk zijn van de contracten die de zorgverzekeraar met zorgver leners sluit. Met de opheffing van de contractplicht moeten pa tiënten dus goed opletten hoe het pakket van de verzekeraar er uitziet. De Consumentenbond werkt aan vergelijkend onder zoek dat mensen moet helpen bij hun keuze. Achmea kondigde vorig jaar een kwaliteitsgids aan. Toen ont stond commotie over 'pyjamada- gen' in een verpleeghuis in Oud-Beijerland. Bewoners moes ten langer in bed blijven en an deren moesten in hun pyjama blijven zitten, door tijd- en geld gebrek. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3