EC egenslagen voor circus Renz In het spoor van de tram iDELBURG Problemen HZ niet aan de orde tijdens gesprek met Rutte b 20 AUG. Brieven gemeente eerste klus voor burgerpanel rste avondvoorstelling afgelast door regen en besluiteloze gemeente inisterie eft gemeente n standje O 16 Zes jaar cel voor verkrachting Diefstal uit auto Duitse bromfietser op de snelweg Afscherming strand Katseveer zeeuwse almanak Goud ie VRIJDAG !N 19.00 TOT 24,00 UUR !Ctle; 0113-315649 pzc.nl bus 31.4460 AA Goes irtentie-exploitatie: .a en Midden-Zeeland: 0113-315520; L.Vlaanderen: 0114-372770; onaal: 020-4562500. Lderdag 19 augustus 2004 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland IZEE - Een burgerpanel ich als eerste buigen over aliteit van brieven van de Schouwen-Duive- Dat zegt burgemeester J. bergs. Hij wil dat een bur- inel zo snel mogelijk aan gaat op het eiland. rgerpanel is een groep mensen die over de schouder van het gemeentebestuur mee kijkt: hoe doet de gemeente het in de communicatie met de inwo ners? Uit onderzoek is gebleken dat het slecht gesteld is met de kwaliteit van brieven aan bur gers. Brieven zijn vaak onbegrij pelijk en veel te ambtelijk ge schreven. „Daarom wil ik dat een burgerpanel als eerste uit gaande brieven toetst", zegt As- selbergs. Hij heeft inmiddels het managementteam van de ge meente opdracht gegeven op kor te termijn met voorstellen voor een burgerpanel te komen. „Ik denk dat het belangrijk is dat we mensen oproepen om in een panel zitting te nemen. Het is niet goed dat we mensen gaan vragen, want dan komen we weer terecht is het bekende cir cuit van kennissen." De instelling van een burgerpa nel maakt deel uit van een gro ter plan om de verhouding tus sen de inwoners en het gemeen tebestuur te verbeteren. Na de herindeling in 1997 is de kloof tussen het gemeentebestuur en de burger groter geworden en is de communicatie verslechterd. In maart van dit jaar is het actie plan communicatie verschenen waarin gedachten staan uitge werkt die de relatie moeten ver beteren. Melita Lantinq ESSE - Forse tegenslag circus Renz Berlin. Het cir- ieeft deze week zijn tenten slagen in Renesse. Maar een zompig terrein en een kende gemeente heeft het szijn eerste avondvoorstel- niei kunnen geven. is een grote teleurstel- zegt tourneemanager R. (eek ..We kregen dinsdag- |d toestemming van de ge- te om hier te staan. Toen aan het bouwen gegaan, ing komen er 's middags nnën van de gemeente zeggen dat we weg moe- fe kregen géén toestem- (Advertentie) tPietKleemans llKZEE - Het ministerie Volksgezondheid, Ruimtelij- ffdening en Milieu (Vrom) l de gemeente Schou- buiveland op de vingers ge- Vrom-inspectie in april bleek dat in de gemeen- aan de Industrieweg in czee een aantal milieure- was overtreden. De fouten middels rechtgezet, ispecteurs van Vrom trof- de metaalbewerkings- enkele vaten met anti- ien een losse accu aan, ter- Be volgens de regels in een ruimte moeten worden gen. Verder stond in de erswerk plaats meer verf fe toegestane dagvoorraad 50 liter en bleek een brand- !r niet direct voor gebruik tbaar. Ook werden op het [terrein gasflessen onbe- en zonder de vereiste saanduidingen gevonden, tshoofd Midden van de af- openbare werken van de nte W. de Visser geeft - iel hij de regelgeving soms lg streng vindt - ruiterlijk !t er fouten zijn gemaakt. Stent daar wel meteen bij lat die naar zijn overtui gen gevaar hebben veroor- Volgens De Visser is des- pnin onmiddellijk nadat sultaten van de inspectie jd werden gemaakt actie jömen. „We letten door- sheel goed op de milieure de kunnen ons ook niet tteren om dat niet te doen. geen enkele moeite met °°rt onverwachte inspec- Dat zet je weer even op pen dat is goed." (Advertentie) ming meer." De problemen zijn ontstaan door de overvloedige regen, afgelopen maandag. Het terrein waar het circus oorspron kelijk zijn tenten zou opslaan is zo nat, dat de wagens tot de as sen in de modder wegzakken. De directie van het circus heeft contact gezocht met de gemeen te en gevraagd of ze op het trans ferium konden staan. Die toe stemming kwam vlot, maar werd een paar uur later weer in getrokken. Beton Omdat de circusdirectie toch wel graag de tenten in Renesse wil opbouwen, is naar alternatie ve locaties gezocht. Maar die ble ken niet geschikt. De ene was te klein en de andere had een on dergrond van beton. „Dat kan niet, want we moeten pinnen in de grond slaan voor de tent. Toen zeiden ze van de gemeente tegen ons dat wij toestemming moesten vragen aan de omwo nenden. Wij moesten handtekeningen op halen en als de omwonenden het goed vonden mochten we blij ven staan op het transferium. Maar toen was het al dinsdag middag." Het gevolg was dat de geplande voorstelling van dins dagavond niet door kon gaan. „Dat kost natuurlijk veel geld. Laten we eerlijk zijn, wij zijn ge- Wöön èen bedrijf met veel men sen en dieren." Gisterochtend heeft de directie opnieuw gesproken met gemeen teambtenaren en na wat heen en weer gepraat is uiteindelijk toe stemming verleend. Op het ge meentehuis was gistermiddag geen wethouder aanwezig die commentaar kon geven. Verant woordelijk wethouder T. Croné is met vakantie en zijn plaatsver vanger R. van de Wekken was niet bereikbaar. Desgevraagd legt ambtenaar G. Benou uit dat het circus met op het transfe rium mag staan omdat er een af spraak ligt met omwonenden dat het terrein alleen voor parke ren wordt gebruikt. Na enig aan dringen geeft hij toe dat de ge meente eerst toestemming heeft gegeven om het volgens weer in te trekken. „Dat was te voorba rig." Hij vindt het niet vreemd dat omwonenden schriftelijk toe stemming moeten verlenen aan het circus. „In de vergunning staat altijd dat het circus de be woners moet informeren." De ruimte op het transferium is beperkt; daarom is de tent over twee bomen heen gebouwd. foto Dirk-Jan Gjeltema 0ZZ3 N3Z03NH31 aavA3inoa3ai3HDs 0ZZ3 N3ZI13NH3i 93MNVWHWH N3ZH3N831 1WH1S100HDS 00Z3 aaooN N0I1V1S 09Z3 N39NISSI1A iwHisurns 09Z3 oananos-isoo NI31d3fNVaO 0SL3 0833 N3DNISSI1A maiSN3aawd SN VM DNIQI3ia31VM Deze zomer volgt de PZC het Monopoly-spelbord, dat voor deze gelegenheid een geheel Zeeuwse invulling heeft ge kregen. De dobbelsteen brengt ons vandaag op Station Noord, het tramstation van Burgh. Bij de schlemiel die altijd verliest bij Monopoly zijn ze populair, de stations. Met een beetje mazzel ontloop je door van station naar station te springen peperdure Utrechtse, Haagse en Rotterdamse hotels. Het tramstation van Burgh was destijds de springplank naar Zierikzee, Zijpe en - voor de vol houders - Rotterdam. In de tijd dat alleen de notabe len over een auto beschikten en de bus zijn intrede nog niet had gedaan, waren de inwoners van Schouwen-Duiveland aangewe zen op de tram. Over het eiland liep een behoorlijk uitgebreid netwerk. Vanuit Zijpe bij Brui- nisse werden mensen, levende have en goederen over het hele eiland getransporteerd. Vrijwel elk dorp werd aangedaan. Het was de tram die in 1915 de badplaats Renesse verloste uit haar isolement en daarmee feite lijk de aanzet gaf tot wat toen nog werd betiteld als vreemde lingenverkeer. Van Renesse hep de lijn naar Haamstede en van Haamstede naar Burgh, waar mee het Schouwen-Duiveland- se eindpunt was bereikt. Voor Burgh was de tram onder deel van het dagelijks leven. Suikerbieten werden ermee ver voerd, maar ook melk en vee. Elk tramstation op het eiland - en dat waren er nogal wat - was voorzien van een speciale laad- gelegenheid voor vee. Voor het reizen per tram was wel enig ge duld vereist. Wie vanuit Burgh Op de voorgrond de AH-supermarkt waarin de contouren van de RTM-remise nog herkenbaar zijn. Het hoge huis links op de achtergrond was vroeger de watertoren. foto Dirk-Jan Gjeltema naar Rotterdam wilde, moest daar zo'n vijfenhalf uur voor uittrekken. De eerste tram ver trok vanuit Burgh om kwart over vijf 's morgens. De dienst regeling van het veer Zijpe-Nu- mansdorp was afgestemd op die van de tram. Eenmaal overgestoken diende te worden overgestapt in een an dere tram en werd het Rotter damse station Rosestraat rond kwart over tien bereikt. De laat ste tram liep 's avonds om elf uur de remise binnen. Nog maar weinig herinnert an no 2004 aan het na de waters noodramp van 1953 opgedoekte tramstation van Burgh. De tramrails die vanuit de Noord straat in Haamstede naar de Burghseweg liepen, zijn reeds lang verdwenen. Evenals het perron. Wat rest, is een huis. Een wat merkwaardig vormge geven bouwwerk, dat door de oppervlakkige beschouwer voor een wat vreemde smalle en hoge woning kan worden versleten. Schijn bedriegt echter voor wat betreft het adres Burghseweg 69. Tot 1960 deed het gebouw dienst als watertoren, gebouwd op last van de Rotterdamsche Tramweg Maatschappij (RTM) en bedoeld om de stoomtram van water te voorzien. Wat nu een woonhuis is, was vroeger een toren. Aanvanke lijk was bovenop de toren een wmdmolen neergezet. Die dien de om het water vanuit de on dergrondse bronnen op te pom pen naar het reservoir in het binnenste van de toren. Van daaruit werd het water vervol gens via een pijpleiding naar de stoomlocomotieven of speciale waterwagons getransporteerd. De windmolen bovenop de to ren werd november 1921 bij een storm vernield. Een hetelucht- motor nam het pompwerk over. In de loop der tijd is het aan zien van de Burghse watertoren drastisch veranderd. In 1960 werd de overbodig geworden watertoren verbouwd tot woon huis. Oorspronkelijk was het bo venste deel van het gebouw zes hoekig van vorm. Bij de verbou wing werden van die zes hoe ken vier gemaakt. De toren werd verlaagd van zestien naar twaalf meter en het platte dak werd vervangen door een punt dak. De tweede en derde verdie ping hebben jarenlang dienst gedaan als vakantieonderko men. In 1998 is de voormalige watertoren volledig gereno veerd. Bewoners Harpert en Emily Holtkamp bevalt het wonen in hun aparte huis, in de geschiede nis waarvan ze zich behoorlijk hebben verdiept, uitstekend. Emily Holtkamp-van Veldhui zen: „Het is wel veel traplopen, maar je hebt wel een heel leuk uitzicht. In de Burghse toren herinneren binnen feitelijk alleen de enorm dikke verdiepingsvloeren - no dig om het gewicht van het wa terbassin te kunnen dragen - aan het gebruik in het verleden. Buiten zijn alle sporen van de tram uitgewist. Op de plek waar nu de ruime tuin achter het huis is, liepen vroeger de tramrails. Daar waar nu (ge meentelplantsoen is, was vroe ger het perron. Niets meer van terug te vinden. Na het vertrek van de tram werd het tramsta tion Burgh een busstation. In 1955 werd vlakbij een remise annex garage voor de RTM-bus- sen gebouwd. Ook deze is inmid dels opgedoekt, maar de typisch gewelfde daklijn is nog steeds te zien in de AH-supermarkt die later op deze plek werd ge bouwd. Waar vroeger reizigers de komst van de tram afwachtten of (zomer)gasten opwachtten, wordt nu gesjouwd met bood schappen. Een rij wachtenden is er soms nog wel. Maar dan voor de supermarktkassa. Piet Kleemans Er komt weer een goede lichting aan MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren een 44-jarige inwoner van Goes voor verkrachting van zijn dochters tot zes jaar cel veroordeeld. Officier van justitie G. Oosterveld had dezelfde straf geëist. De man heeft eerst zijn stiefdochter in een periode van tweeënhalf jaar meermalen verkracht. Toen die het huis uitvluchtte werd zijn eigen dochter slachtoffer van ver krachtingen door haar vader. De meisjes waren pubers toen ze het seksueel misbruik door de man moesten onder gaan. Verder stond vast dat hij zijn vier kinderen regelma tig mishandelde en verwaarloosde. Aan de stiefdochter moet de Goesenaar 10.000 euro smartengeld betalen. Daarnaast wees de rechtbank alvast een voorschot van 2500 euro smartengeld aan de dochter toe. RENESSE - In een aan de Hogenboomlaan in Renesse ge parkeerd staande auto is gisteren ingebroken. De dieven gingen er vandoor met de complete hoedenplank met daarin twee luidsprekers. De exacte omvang van de scha de is bij de politie niet bekend. GOES - Een Duitse bromfietser met passagier heeft gister ochtend de snelweg tussen Goes en Middelburg onveilig gemaakt. De 22-jarige man reed met zijn scooter op de noordbaan van de A58. De politie zag het tweetal bij de afslag Nieuwland rijden in de richting van Vlissingen. Vlakbij de afslag Middelburg werd de bromfietser aan de kant gezet. De bestuurder kreeg een bekeuring van 65 euro. Hij ver klaarde dat hij in Goes een verkeerde afslag had genomen en toen de snelweg was opgereden. GOES - Voor het strandje bij Katseveer heeft Rijkswater staat gisteren een extra afscherming gemaakt voor bad gasten. Een lijn met gele ballen is evenwijdig aan het strand getrokken. De markering is aangebracht vanwege de ingebruikname van het doorlaatmiddel in de Zand- kreekdam, de nieuwe spuisluis tussen het Veerse Meer en de Oosterschelde. Bij het in- en uitlaten van water via het doorlaatmiddel neemt de stroming voor het strandje van Katseveer toe. De lijn met gele ballen moet strandbezoe- kers daarvoor waarschuwen. Eerder had Rijkswaterstaat al zo'n lijn gelegd direct voor de ingang tot het doorlaatmiddel, dat ervoor moet zorgen dat de waterkwaliteit van het Veerse Meer verbetert dank zij de inbreng van Oosterschelde-water en door een grote-, re doorstroming. „Het is puur bedoeld om infor matie te vergaren en hem meer bagage te geven voor het Kamer debat", aldus woordvoerder F. Fennema. „Hij wil vooral weten: wat is er precies gebeurd en hoe was de omgang met het ministerie."" Het gesprek stond los, bena drukt Fennema, van de lopende procedure om geld van hoge scholen terug te vorderen. De be schikkingen daarvoor worden momenteel voorbereid en na het oordeel van de Tweede Kamer verzonden. Kennismaking Volgens Mandos ging het giste ren om een algemene kennisma kingsgesprek met de bewinds man. Het onderhoud was samen met afgevaardigden van drie an dere hogescholen (Fontys, Hoge school Rotterdam, Hanzehoge school). „Hij wil zich in alle dos siers inwerken. Het rap port-Schutte is daarbij alleen in algemene termen aan de orde ge komen. Over Zeeland specifiek is het niet gegaan." Mandos weet niet wat hij moet verwachten van het komende Kamerdebat. „Het gaat erom dat het probleem, na drie jaar, eindelijk eens wordt opgelost Ik beluister die geluiden ook wel in Den Haag, maar het moet nog wel gebeuren." door Rolf Bosboom VLISSINGEN - De Vlissingse si tuatie is gisteren niet aan de or de gekomen in het gesprek dat de Hogeschool Zeeland (HZ) met staatssecretaris Rutte (On derwijs) had. „Er is alleen in al gemene termen gesproken", zei voorzitter J. Mandos van het col lege van bestuur na afloop. De HZ is een van de hoofdrolspe lers in de zogenoemde hbo-frau- de, waarbij vele hogescholen en ROC's zijn betrokken. De commissie-Schutte vindt dat de Vlissingse instelling jaren lang ten onrechte volledige rijks bijdragen ontving voor buiten landse studenten die slechts beperkt in Zeeland aanwezig waren. De commissie heeft het ministerie geadviseerd 11,8 miljoen euro van de HZ terug te eisen, een bedrag dat de hoge school in grote financiële nood zou brengen. Debat De Tweede Kamer debatteert op 9 september over het Schut- te-rapport. Rutte, die in juni de opgestapte Nijs opvolgde als staatssecretaris, verdiept zich momenteel in het dossier. In dat verband voerde hij gisteren ge sprekken met vertegenwoordi gers van ROC's en hogescholen. Ze is nog maar net twee jaar. Met de Olympische Spelen heeft de kleine Krabbendijkse dus nog niet veel op. Het thee serviesje is vele malen interes santer, en als haar vader de te levisie afstemt op Studio Sport is ze het na vijf minu ten beu. Dan wordt het tijd voor de zoveelste dvd van Winnie the Pooh. Of van Brum. En papa? Die kan zijn kleine meid niets weigeren en ziet daardoor veel minder van de Spelen dan hem lief is. Maar er is hoop voor de sport- minnende man des huizes. Als wielrenster Leontien van Moorsel na de tijdrit voor vrouwen de gouden medaille krijgt omgehangen, geflan keerd wordt door de Ameri kaanse nummer twee Deirdre Demet-Barry en de Zwitsere winnares van het brons Karin Thürig en de klanken van het Wilhelmus uit de boxen van de televisie klinken, zegt de kleine Krabbendijkse met twinkelende ogen: ,,K3 he. Dat is leuk." Nu maar hopen op meer Ne derlands goud bij de vrou wen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 29