Fascinatie voor tweelingen vastgelegd in lagen olieverf Joer is de dupe van suikerstrijd childerijen, fotografie en keramiek p 51e editie Stellexpo Oostburg Vlaamse gemeenten richten Schelde Landschapspark op ietenoogst nauwelijks nog rendabel door wegvallen beschermende EU-paraplu donderdag 19 augustus 2004 Anita Tournois 8TBURG - De 51e Stellexpo plaats aan vier exposan- Dat ook amateurs niet on- üenstelijk te werk kunnen d. wordt getoond door thoinetta Reesink en Moni- Catry met kleurrijke schilde- lenEd Ambos met fotografi- interpretaties. Keramiek An van der Mark comple- de tentoonstelling. tos, afkomstig uit IJzendij- iff et fotografische inter nes een eigen visie en ver- lijn vast. Hij gebruikt dit ium voor het vormgeven ajn artistieke en geestelijke nraties het gebruik van heden- Seprocessen, micro- en ma- fthiueken, krijgt het oor spronkelijke beeld een compleet andere vormgeving en wordt daardoor onherkenbaar. Hijzelf omschrijft zijn werk als 'geeste lijk,. natuurlijk en wetenschap pelijk'. Voornaamste kenmer ken vormen ritme in kleur en structuur. Een enkele maal ver sterkt met een figuurlijke lijn of vorm. Tinten die regelmatig te rugkeren zijn blauwen en brui nen. Maar er is ook een diep paarse impressie. Soms zijn ver schillende beelden, in diverse vergrotingsfases, naast elkaar geplaatst. Iedereen kan een ei gen interpretatie geven aan deze abstracte werken. Ook Reesink, van oorsprong Bra bantse, maar sinds een jaar woonachtig in Zeeuws-Vlaande- ren, abstraheert in hoge mate in haar schilderijen, vervaardigd in olieverf. Een materiaal waar mee zij sinds zes jaar actief is. Het kleurgebruik is opvallend helder, vaak doorzichtig en doet bijna denken aan aquarel. Mis schien niet verwonderlijk als blijkt dat zij in eerste instantie vele technieken heeft uitgepro beerd. Zee- en duinen Ze geeft aan vanuit het hart te schilderen. Sommige afbeeldin gen als druppel- en peervormen ontstaan vanuit een kern, omge ven door talloze dunnen lijnen. Een werk met veel geel en blauw lijkt geïnspireerd door zee- en duinen. Catry, woonach tig in Sijsele, België, werkt nog maar sinds kort met olieverf. Op naïeve wijze - perspectief is haar vreemd - legt zij zich toe op het weergeven van landschap pen, stadsgezichten en bloemen, maar ook op minder voor de hand liggende onderwerpen. Door de verschillende invalshoe ken en een sterk kleurgebruik met soms redelijk felle tinten krijgt het werk iets eigenzin nigs. Bijvoorbeeld de rode tafel of de dame op de canapé van een treincoupé. Het werkje met het tafereel van een Begijnhof oogt bijzonder fraai. De keramische objecten, scha len en fantasiebeelden in de vi trines verschillen sterk in vorm geving. De natuur vormt een be langrijke inspiratiebron. Duide lijk is dat van der Mark nog zoekt naar de 'meest geschikte vorm om zich uit te drukken. Tentoonstelling t/m eind augustus in De Stelle, Veerhoeklaan in Oost- burg. Openingstijdendagelijks van 9.00 - 20.30 uur. Rrfschilderij van Monique Catry dat te zien is in Oostburg. foto Camile Schelstraete door Rolf Bosboom MIDDELBURG - De schilderijen van Cécile Verwaaijen kennen eigenlijk slechts één on derwerp: Cécile Verwaaijen. Ze schildert zichzelf, maar toch zijn het geen echte zelf portretten. Daarvoor zijn de afbeeldingen te afstandelijk, te ondoorgrondelijk. Een selectie van haar jongste werk is mo menteel, in het kader van het Lange Jan Pro ject, te zien in de Wandelkerk in Middel burg. Het zijn tien kleurrijke, veelal grote doeken, realistisch en ambachtelijk geschil derd, met meerdere lagen olieverf over el kaar. Verwaaijen (1968), die woont en werkt in Breda,.maakt al jaren schilderijen van zich zelf aan de hand van foto's die ze maakt. Ze toont zichzelf echter niet als privé-persoon, maar meer als universeel beeld. Om die re den is ze vaak te zien met kapjes op haar hoofd - doordat ze is opgegroeid in een tex tielzaak, wordt ze gefascineerd door stoffen en dessins - waardoor ze wat weg heeft van een non. De kleding zorgt voor anonimiteit, verhult de privé-persoon. Zelf zegt Verwaa ijen dat het eenzame en toegewijde schilde ren in haar atelier veel weg heeft van het le ven in een kloostercel. In Middelburg zijn er enkele voorbeelden van te zien, zoals 'Blau we jurk, wit kapje' en 'Wit kapje, blauwe strepen', werk van enkele jaren oud. De nadruk van de tentoonstelling in de Wan delkerk ligt echter vooral op het thema dat dit jaar volledig tot bloei is gekomen: twee lingen. Verwaaijen is zelf ook deel van een tweeling en is geboeid door 'het idee van een tweeling die eigenlijk maar één persoon beslaat'. De duo's zijn vrijwel identiek; minieme ver schillen zorgen echter juist voor wat span ning. De vrouwen ogen haast Siamees. Hun blik is uitdrukkingsloos, starend in het on eindige. Verwaaijen gebruikt opnieuw de kapjes, hoofddoeken en gewaden die het anoniem, in zichzelf gekeerde versterken. Die ingeto genheid verlegt de aandacht naar het onder huidse proces dat op enkele werken gaande is: een zwangerschap. Die mondt uit in 'Tweeling in armen', twee baby's uiteraard. Dan is de hoofdbedekking voor het eerst afgelegd, lijkt de vrouw niet langer afwezig en komen de ogen ineens tot leven. Expositie Cécile Verwaaijen, tot en met 6 sep tember in de Wandelkerk in Middelburg. 'Ge opend maandag tot vrijdag 10.30-17.00 uur, za terdag-zondag 13.30-17.00 uur. door Wout Bareman ANTWERPEN - Zes Vlaamse ge meenten gaan samen plannen uitwerken voor de verdere ont wikkeling van de Schelde- oevers. Ze bundelen de krachten in het project Schelde Land schapspark. Een eerste inventa risatie heeft al 150 plannen en ideeën opgeleverd. Die moeten de komende jaren verder wor den uitgewerkt. De gemeenten Bornem, Bras- schaat, Temse, Waasmunster, Wetteren en Zwijndrecht liggen in de Scheldestreek tussen Gent en Antwerpen. Ze slaan de han den ineen om op die manier meer druk te kunnen uitoefenen op de hogere overheden. De zes gemeenten melden zich binnen kort bij het Vlaams-Nederlands projectbureau Proses dat werkt aan de Ontwikkelingsschets 2010 voor het Scheldebekken. Proses presenteert de schets dit najaar. Na goedkeuring door de Nederlandse en Vlaamse rege ring kan de schets naar verwach ting volgend voorjaar worden voorgelegd aan de parlementen. De burgemeesters van de ge meenten (in Antwerpen en Oost-Vlaanderen) hebben de overige Scheldegemeenten, de provinciebesturen en de Vlaam se regering opgeroepen de han den ineen te slaan. Een onder zoek naar de mogelijkheid ook de Zeeuwse en West-Brabantse gemeenten bij Schelde Land schapspark te betrekken, loopt nog Doel van Schelde Land schapspark is het vinden van een kwalitatief goed evenwicht tussen functies als wonen, wer ken, landbouw en natuurwaar den in samenhang met de rivier. Burgemeester L. De Ryck van Temse: „Het project moet de Schelde weer op de internationa le kaart zetten. We hebben in middels 150 plannen en planne tjes geïnventariseerd, die onder de paraplu van het Landschap spark verder kunnen worden uit gewerkt." Het gaat om 80 natuur- en land schapsprojecten, 20 recreatie plannen en 50 stedebouwkundi- ge projecten. Zo wil Temse het watertoerisme stimuleren en wil Wetteren de oude Scheldearmen herwaarde ren. Verder wordt gedacht aan de opzet en uitbouw van bijvoor beeld wandel- en fietsroutes. Gent, dat zich overigens nog niet bij de initiatiefnemers heeft aangesloten, wil de Gentbrugse Meersen herwaarderen als na tuurgebied. In Melle zijn er plan nen om de Scheldevallei her in te richten en de dijken meer landinwaarts te plaatsen. Wetteren en Bornem denken aan nieuwe bestemmingen voor de oude Scheldearmen op hun grondgebied. Voor de uitvoering van al die projecten wordt de looptijd van de Ontwikkelings schets 2010 als leidraad geno men. De zes gemeenten gaan nu eerst op zoek naar een breder draag vlak voor Schelde Landschap spark. Voor de financiering mikken de gemeenten onder meer op Europese fondsen en publiek-private samenwerking (PPS). Op 19 november wordt in het kasteel Blauwendael in Waasmunster het Scheldechar- ter ondertekend door alle deelne mende gemeenten en overheden. Kampioenschap ploegen uitgesteld WILHELMINADORP - De Zeeuwse ploegkampioenschap- pen en provinciale dors- en stop peldag gaan aanstaande zater dag niet door. Door de vele re genval van de laatste dagen heb ben de oogstwerkzaamheden vertraging opgelopen. Daardoor is het niet mogelijk het evene ment op de geplande datum te houden. Als nieuwe wedstrijd dag is nu gekozen voor zaterdag 4 september. De plaats van de activiteiten blijft hetzelfde: het oostelijke deel van de Wilhelmi- napolder, nabij het Goese Meer. De dors- en stoppeldag begint om 10.00 uur, de ploegwedstrijd om 12.00 uur. 'Grote buik' (links) en 'Tweeling in armen' van Cécile Verwaaijen. foto Ruben Oreel ume akkerbouwers moe- rimaf volgend jaar minder trbieten gaan telen en daar mgen ze ook nog een veel npnjs voor. Er komt welis- reen magere compensatiere- maar per saldo ploegt de flink achteruit. [RinusAntonisse 1JPP1NE - Boer Joris van s wil geen doemdenker zijn. de akkerbouwers is de ko- de suikerbietenoogst wel de ,ie onder gunstige omstan- eden. De beschermende pa- y boven de bietenteelt valt Hoewel er nog veel losse jeszijn. staat vast dat de ge ien voor de Nederlandse boe ingrijpend zijn. vs-Vlaming Van Waes, ak- yuwbestuurder van de Zui- ie Land- en Tuinbouw Or atie (ZLTO), rekent uit dat boer straks voor de bieten selijks meer dan de kost- kan vangen. „En voor de prijs kun je niet telen. Je t een marge hebben." Hij net met name voor de klei- bednjven (beneden 100 hec- I grote problemen, wat in uiterste geval betekent dat jrdwijnen. nu toe is binnen de Europe se een goede suikerrege- van kracht. „De prijs ligt als je zaait weet je bijna ie aan geld oogst. Je kunt de èrbieten wat zekerheid be- vergelijken met de melk", fit Van Waes. De bieten ho- in Zeeland niet voor niets de belangrijkste gewassen I graan, aardappelen en i) In heel Nederland gaat om 100.000 hectare, nel ieder akkerbouwbedrijf jukt over een suikerquo- i,afhankelijk van de grootte het bedrijf. Meestal zaait de voor alle zekerheid iets rdan zijn quotum (want als niet gehaald wordt, wordt ekort). hectare is goed voor gemid- 81) ton bieten. De prijs ligt i!3 euro per ton; wat boven ptum wordt geproduceerd Voor de akkerbouwers is de komende suikerbietenoogst wel de laatste onder gunstige omstandigheden. levert slechts de wereldmarkt prijs van rond 5 euro per ton op. Daarnaast ontvangen de boeren van de suikerfabrieken een extra ledentoeslag of dividend. De prijs is redelijk stabiel, om dat de EU een productie- en im portplafond hanteert (met spe ciale regelingen voor arme lan den, als een soort ontwikkelings hulp). Vooral door grote druk van rietsuikerproducerende lan den als Australië en Brazilië (die volgens Van Waes door het ongeremd opvoeren van de pro ductie de wereldmarkt volledig hebben ontregeld), moet de EU de bescherming sterk verminde ren. De consument merkt er nauwe lijks iets van, het zijn vooral de multinationale suikergebrui kers die profiteren. Van Waes: „De tussenhandel, zoals colapro ducenten, lacht zich dood. Die plukken er de vruchten van, maar een fles cola wordt echt niet goedkoper." Hij denkt dat bovendien de ontwikkelingslan den door de nieuwe regeling slechter uit zijn. Nederland raakt 16 procent van de teeltoppervlakte kwijt, ofwel foto Willem Mieras 16.000 hectare. Tegelijk zakt de prijs met ongeveer 37 procent, tot rond 27 euro per ton in 2007 (met volgend jaar meteen al een daling van 25 procent). De kale kostprijs voor een Zeeuwse boer ligt rond 37 euro. De schade wil de EU (tijdelijk) voor ongeveer 60 procent compenseren. Voor de rest moet de boer het zelf maar uitzoeken. Die heeft echter weinig uitwijk mogelijkheden, beklemtoont Jo ris van Waes. „We zijn al 50 jaar aan het zoe ken naar ons vierde gewas. Het is niet gevonden. Meer graan te len biedt misschien, gezien de krimpende wereldvoorraad, eni ge ruimte. Maar als ik de graan prijzen zie levert dat hooguit 100 tot 150 euro per hectare op. Koolzaad is absoluut geen alter natief, het brengt niet genoeg op. Misschien koolzaadverede- ling, maar dan heb je het over 400 tot 500 hectare. De markt voor aardappelen en uien is ver zadigd." Van Waes laat het hoofd niet meteen in de schoot zakken. „Misschien moeten we nog eens goed kijken naar onze huidige productie, of we daar meer ren dement uit kunnen halen. Bij voorbeeld meer doen met het graan, als het ware méér uit een graankorrel halen en reststoffen gebruiken voor bio-ethanol. Dan maak je een efficiencyslag. Ook met aardappelen is zoiets mogelijk. We hebben er de ken nis voor." Suikerfabrieken Hij hoopt dat Nederland suiker bietenquota uit andere EU-lan- den kan binnenhalen (te betalen door de boeren zelf), om de teelt vermindering te beperken. Van Waes verwacht dat een of twee suikerfabrieken moeten sluiten en dat er zeker een schaalvergro ting van de bietenteelt zal optre den, om doelmatiger (dus kosten- besparender) te werken. „Dat houdt in dat kleinere bedrijven toch moeten stoppen. Die kun nen de kosten nu al moeilijk be heersen." Toen eind negentiende eeuw de meekrapteelt uit Zeeland ver dween, was de suikerbiet een prima opvolger. Die ontbreekt nu en heil zoeken in bedrijfsver- breding - de een of andere neve nactiviteit ontwikkelen - ziet Van Waes niet als oplossing. „De eerste zaak van een land bouwbedrijf is economisch kun nen draaien. Als ik allerlei neve nactiviteiten moet optuigen, dan is er al iets fout."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 27