Violen Sint-Annaland bouwvallig PZC PZC Richten op de toren van Kattendijke Een speciale dag met een zwart randje Bessestraat vreest overlast van ROC Strandpaviljoens krijgen webcam 11 jpknappen drie molens gaat meer kosten dan Tholen in huis heeft akantieweek oor kinderen Kruiningen atersportfeest len rond haven Jlewoutsdijk Bromfiets gestolen tijdens proefrit Celstraf voor dreigen met wapen Frontale aanrijding zonder letsel Wegen dicht voor 15 van Zeeland Vier weken cel voor notoire dief donderdag 19 augustus 2004 prFrgek Janssen M-ANNALAND - De molen Sint-Annaland is er erg chl aan toe en moet snel wor- „opgeknapt. Dat blijkt uit on- poek dat Tholen heeft laten naar de toestand van de lens in Sint-Annaland, Scher- nisse en Sint-Philipsland. gemeente wil met het indie- i van restauratieplannen sub- krijgen bij de Rijks- IUININGEN - De voetbalver- ging Kruiningen houdt in de iste week van de schoolva- atic voor de tiende keer een dervakantieweek voor de liningse basisschooljeugd. t thema is dit jaar: Caribisch st. pa tweehonderd kinderen ko- Én jaarlijks het einde van de aniie meevieren op de voet- elden van de Kruse Mat. tast het traditionele hutten uwen, een klus die de hele doorgaat, zijn-er verschil- Caribische elementen, laronder een zomercarnavals- tocht op donderdagavond, npleet met een dweilband, i maandagochtend 30 augus- kunnen de kinderen week- dagkaarten kopen. De Rei- erswaalse burgemeester A. pbree opent de week om 13 oudste kinderen mogen een htje overblijven in een ten- ikamp en op woensdag kun- nalle kinderen tussen de mid- j blijven eten. Op de laatste jg, vrijdag, worden de hutten er afgebroken, maar omdat Isnel gebeurd is, krijgt de wningse jeugd diezelfde och- dnogsalsales van echte Cari- sche dansers. d 19.00 uur begint de play- jxs-show met daarna een t kampvuur. IEWOUTSDIJK - Aan de ha- in Ellewoutsdijk worden za- itdag 28 en zondag 29 augus- is de jaarlijkse watersportfees- gehouden. Pzaterdag kan er vanaf 13.45 t gratis worden meegevaren >ï.r de Westerschelde en is er brandweerdemonstratie, rder zijn er zaterdag nog ver killende andere activiteiten, een demonstratie palingro- a 's Avonds is er vanaf 21.00 ir een watersportbal met een i'reden van Rob van Holland. ®dag begint het feest om löö uur met een optreden van Blue Boys. Deze zullen de t van de dag te beluisteren i Ook is er de hele middag REDACTIE bevelandenttholen Stationspark 28 Postbus31 GOES Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) 'ngrid Huibers Miekevan der Jagt Freek Janssen RobPaardekam koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 ^60 AA goes lTel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'nternet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: °800-0231231 °P maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; .zaterdags tot 12.00 uur dienst voor de Monumenten zorg. Twee molendeskundigen hebben een schatting gemaakt van de restauratiekosten per mo len. Die warén het hoogste in Sint-Annaland: 200.000 euro. De onderzoekers noemen de fun dering van de molen zeer matig, de molenaars mogen alleen draaien bij matige wind. Ook de bovenkast is er slecht aan toe: die is rot rondom de spijkers. Veel onderdelen moeten worden vervangen. De schatting van de restauratie kosten is voorlopig. Eerst moe ten de plannen worden goedge keurd door monumentenzorg, die nog aanpassingen kan eisen. De gemeente heeft bij lange na niet genoeg geld in kas voor de restauratie. Er is bijna 50.000 euro vrijgemaakt, nog geen kwart van het totaal. Voor de restauratie kan maximaal zeven tig procent subsidie worden bin nengehaald - niet genoeg dus. Het verschil tussen het beschik bare bedrag en de geschatte kos ten is minder groot in Scherpe- nisse. De opknapbeurt kost 563.000 euro en er is ruim drie ton voorhanden. De grootste kos tenpost is het rechtzetten van de molen (120.000 euro): de molen staat op een veenachtige onder grond en is al 75 centimeter ge zakt. Het is verstandig om de molen vijftien centimeter om hoog te vijzelen, recht te zetten en op palen te funderen. Als de gemeente langer wacht met res tauratie, gaan de vloeren steeds meer problemen veroorzaken en wordt restaureren in de toe komst alleen maar duurder. Met de molen op Sint-Philips- land valt het nogal mee. De wie ken kunnen nog rond, al is het maar in één windrichting. De kap en de kast moeten worden hersteld. Hoeveel de restauratie gaat kosten, wordt pas onder zocht als de restauratie in Sint-Annaland af is. De molens op Tholen staan al lang op de politieke agenda. Een aantal fracties heeft eens la ten weten voorstander te zijn van verkoop van de molens. De grootste tegenstander daarvan is de fractie van de Christen- Unie, met name raadslid A. Piet. Hij zet zich in voor restau ratie van de molens. Piet liet in een reactie weten blij te zijn dat er een begin is gemaakt met res tauratieplannen, vooral omdat hij eind dit jaar stopt als raads lid. RHHHHHHHHHHI Met negenhonderd leden is de Goese Golf Club een van de grootste sportverenigingen in de regio. door Rob Paardekam GOES - Een Nederlandse golfheld. Daar zit golfminnend Nederland op te wachten. „Zo iemand als Pieter van den Hoogenband bij het zwemmen of Bar ney bij het darts", zegt Rinus Verbeek van de Goese Golf Club. „Je zag dat hun sporten er na de successen ineens een berg nieuwe beoefenaars bij kre gen." Met bijna negenhonderd leden, waarvan tien procent uit jeugd bestaat, ziet de toekomst er van de jubilerende golfvereniging rooskleurig uit. Veel leden, een fraai clubhuis en een mooie baan. „Natuurlijk speelt chauvi nisme daarbij een rol, maar ik vind het één van de mooiste die ik heb gezien", zegt Verbeek. „De hoogteverschillen, de waterpartijen en het weidse uitzicht ma ken er toch wel iets heel bijzonders van." Dat fraaie uitzicht heeft ervoor gezorgd dat de kerktoren van Kattendijke het richtpunt is geworden voor golfers die afslaan op de eerste hole. Verbeek: „On langs stond hij in de steigers. Dat maak te het een stuk moeilijker." Volgens Verbeek heeft zijn vereniging geen last van het imago dat golf een sport voor de rijken is. De Goese Golf Club zou zich zelfs kenmerken door een brede samenstelling. „Juist omdat wij een jonge vereniging zijn die groot is geworden in een tijd waarin golf onder heel de bevolking po pulair werd." Ook het feit dat ze bij de vereniging niet aan ballotage doen, speelt mee. Verbeek: „Bij ons is ieder een welkom." Onderhoud De prijzen (975 euro per jaar voor vol wassenen) maken golf wel tot een sport die niet voor iedereen is weggelegd, maar volgens Verbeek kan het niet an ders, omdat het onderhouden van de baan veel geld kost. Graeme Rutjes, ex-profvoetballer en nu directeur van de Goese Golf, dat de baan exploiteert, valt hem bij. „Kijk, als je vijftig keer op een jaar komt golfen, kost het negentien euro per keer. Je bent meestal een uur tje of vier bezig: dan kom je dus op vijf euro per uur. Is dat nou duur?" Tsja, als je het zo bekijkt is zelfs midgetgolf duurder. Het mooie van golf is volgens Rutjes de verrekening van de handicaps. „Die van mij is 21,6", zegt hij. „Terwijl Ri nus 18,3 heeft. Dat betekent dat ik er meer slagen over mag doen." Is het dan niet erg om te verliezen van iemand die eigenlijk slechter heeft geslagen, maar door zijn hogere handicap toch wint? „Welnee", zegt Rutjes. „Want je speelt in feite niet tegen de ander, maar tegen jezelf of beter gezegd: tegen je eigen handicap. Daar verlies je dus ook van. Niet van je tegenspeler. Eigenlijk kim je het beter een medespeler noemen, want ik ken geen andere sport waarbij men sen zo vriendschappelijk met elkaar over de baan lopen." Hole-in-one Een hole-in-one hebben beide heren nog nooit geslagen, maar dat vinden ze ook niet belangrijk. Verbeek: „Natuur lijk zegt iemand wel eens dat hij er een heeft geslagen, maar dan heeft natuur lijk net niemand het gezien. Dan telt het eigenlijk niet, vind ik." Rutjes: „Dat is natuurlijk wel het leuke van golf. Iemand heeft eens gezegd: hij foto Willem Mieras speelde 8 slagen, hij dacht 7, hij wenste 6 en hij schreef 5. Ik wil maar zeggen: als je voor jezelf een rondje maakt, ben je je eigen scheidsrechter: prima toch?" De Goese Golf Club is in tien jaar tijd uitgegroeid tot één van de grootste sportverenigingen in de regio. De teller staat nu op negenhonderd leden en wat Verbeek betreft kunnen er nog een paar honderd bij. „Natuurlijk moet je een maximum stel len, anders krijg je te veel mensen op de baan, die elkaar alleen maar ophou den." Beregening Die baan (achttien holes en negen korte re oefenholes) verkeert volgens hem in zeer goede staat sinds vorig jaar de laat ste grote investering is gedaan. Ver beek: „In sommige groene stukken lag nog geen voorziening voor beregening, waardoor er kale plekken ontstonden. Dat is nu verholpen." Het tienjarig bestaan van de vereniging wordt gevierd met een feestweek, die volgende week dinsdag begint met een wedstrijdje 'dames nodigen heren uit'. De dagen erna volgen onder meer de cross country, de vrienden- en vriendin- nendag en de strijd om de zilveren brug-trofee. door Jeroen Jumelet YERSEKE - Het was een bijzon dere dag voor J. Riedijk en J. Riedijk-Van der Endt uit Yerse- ke. Woensdag 28 juli waren de twee zestig jaar getrouwd en me vrouw Riedijk was ook nog eens jarig. Toch zat er een zwart randje om de dag. De broer van meneer Riedijk was enkele da gen eerder overleden en werd op de bijzondere dag begraven. Het feest dat zou worden gegeven, was daarom uitgesteld tot deze week. Burgemeester Verbree en zijn vrouw waren er wel in juli. Net als de kinderen en kleinkinde ren. „We maken er toch onze dag van", zegt mevrouw Rie dijk. „De burgemeester is hier geweest en heeft ons een beeldje van het mosselmannetje gege ven. Daar ben ik blij mee, want daar had ik al jaren zin in." In 1942 ontmoetten de twee el kaar. „Ik was aan het schaatsen op de Kuulk, dat was boven op de Dam. En ik zag hem schaat sen. Hij reed zo goed, van die mooie achtjes, dat wou ik ook J. Riedijk en J. Riedijk-Van der Endt vierden gisteren alsnog het feit dat ze zestig jaar geleden in het •huwelijk traden. foto Willem Mieras wel kunnen. En zo kregen we ren twintig dus het werd ook wel de boot van de vader van Rie- wat." De twee zijn in 1944 met tijd. Ook al was het dan oorlog, dijk door de bezetters afgeno- elkaar getrouwd. „Midden in de we hebben gelukkig nooit ge- men. „Die kregen we later wel oorlog, we waren allebei al vie- brek gehad." In de oorlog werd weer terug hoor", zegt Riedijk. GOES - Een onbekende man heeft gisterochtend een bromfiets gestolen van een rijwielhandel in Goes. Hij maakte een proefritje, mar bracht de brommer niet terug. Het gaat om een rode Yamaha. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren een 35-jarige asielzoeker voor bedreiging met de dood zestien maanden gevangenisstraf opgelegd. De man, af komstig uit Montenegro, liep regelmatig met een wapen, op zak in het Middelburgse asielzoekerscentrum omdat er spanningen waren tussen hem en een groep Albanezen. De situatie escaleerde toen hij op 26 april dit jaar zijn wa pen richtte op drie Albanezen en hen met de dood bedreig de. Een kogel trof een auto. De schade aan de auto, 1073 euro, moet hij vergoeden. 's-GRAVENPOLDER - Bij een frontale botsing op de Baarlandsezandweg in 's-Gravenpolder was gistermor gen veel schade, maar geen letsel. Een 80-jarige bestuur der uit de gemeente Borsele wilde vanaf de Baarlandse zandweg linksaf de Schoorzandseweg inrijden. Hij gaf daarbij geen voorrang aan een 55-jarige automobilist uit de gemeente Veere. GOES - In verband met de hardloopwedstrijd 15 van Zee land is zaterdag 21 augustus een aantal wegen in Goes tij delijk afgesloten. Tussen 10 en 22 uur is de Kattendijkse- dijk dicht tussen het parkeerterrein van de Hollandse Hoeve en de afslag naar de Houtkade. De Hollandse Hoe ve is gewoon bereikbaar voor verkeer. Tussen 15.30 en 18.30 is een groter gedeelte van de Kattendijksedijk afge sloten: tussen het parkeerterrein van de Hollandse Hoeve en de Krukweg. Tussen de Krukweg en de Stelleweg een baan afgesloten voor verkeer. Verkeersregelaars leiden daar alles in goede banen. In dezelfde tijdspanne is er eenrichtingsverkeer op de Werflaan en de Noordhoeklaan. De Stelleweg is dan dicht tussen de Manneeweg en de Zomerweg, behalve voor be- MIDDELBURG - Een 33-jarige inwoner van Vlissingen is gisteren in Middelburg voor twee winkeldiefstallen ver oordeeld tot vier weken cel. De Vlissinger had op 13 juni en 21 juli bij de plaatselijke supermarkt twee kogelbieL stukken en een fles cointreau weggenomen. De man is ver slaafd aan hard- en softdrugs in combinatie met alcohol. Dat baarde politierechter R. Lameijer zorgen. „U moet eerst uit die ellende zien te komen", zei hij tegen de ver dachte. De man leidt een zwervend bestaan en staat bij justitie te boek als veelpleger. De man werd op 21 juli opgepakt en zit sindsdien vast. De vier weken gevangenisstraf had hij gisteren precies uitgezeten. De Vlissinger gaf aan nog (on betaalde) boetes te willen uitzitten. Aan dat verzoek kon de politierechter niet voldoen, omdat dit bij justitie via een ander traject loopt. door Frank Balkenende GOES - De gemeente Goes zet binnenkort een hoorzitting op touw voor bewoners van de Bessestraat in Goes-Zuid. Een aantal bewoners heeft proble men met de uitrit van het ROC, dat in september het nieuwe schoolgebouw aan de Fruitlaan betrekt. Het Regionaal Opleidingen Cen trum (ROC) ontvangt na de zo mer 1500 studenten in Goes, waar een groot aantal opleidin gen is samengebald. Docenten en studenten die met de auto, brommer, scooter of fiets ko men, kunnen het scholencom plex bereiken via de Besse straat. Daar is bewust voor geko zen, omdat een uitrit op de druk ke Fruitlaan te gevaarlijk is. Hoewel voorheen ook scholen waren gevestigd aan de Besse straat (Ter Welle, Zuidwest hoek), vreest een aantal bewo ners voor verkeersoverlast. In een brief aan de gemeente, on dertekend door vijftien bewo ners, zeggen ze 'furieus te zijn over het feit dat het de bedoe ling is alle verkeersstromen via de Bessestraat te leiden'. Dat de' gemeente de straat inricht als dertig-kilometer-zone ervaart de groep allerminst als een op lossing. Het gaat niet zozeer om snelheid, als wel om een toena me van het verkeer. Het wordt de bewoners te druk in de Besse straat. Bovendien zijn ze bang dat mobiele studenten veel la waai veroorzaken. Vooral de plaats van de uitrit, naast de oude Zuidwesthoek, is mikpunt van kritiek. „We denken vooral aan tientallen stinkende en her- riemakende scooters en brom mers. Ook kan dat zorgen voor onveilige verkeerssituaties. Zou u hier tegenover willen wo nen?", schrijven ze in de brief aan de gemeente. De bewoners dreigen de gemeente zelfs met een gang naar de Raad van Sta te. Wethouder M. 't Hart zegt dat binnenkort een hoorzitting wordt gehouden voor de veront ruste bewoners. Een datum moet nog worden geprikt. De ge meente zal voor die tijd bekij ken of een andere uitrit moge lijk is, maar persoonlijk ziet de wethouder nauwelijks alterna tieven. „In 1953 ben ik samen met mijn broer een soort veerdienst be gonnen met onze boot op Tho len. Door de ramp was er niks meer en zo konden we de men sen helpen." Het leven van veerman beviel Riedijk wel, dus in 1954 begon hij bij de Provin ciale Stoomboot Dienst (PSD) tussen Kruiningen en Perkpol- der. „Ik ben begonnen als lieren draaier en geëindigd als stuur man." Tijdens de laatste over tocht van het veer Vlissin- gen-Breskens mocht Riedijk als oudgediende de boot besturen. „Dat was zo leuk", zegt zijn vrouw. Ook zij heeft in haar le ven weinig stilgezeten. „Ik heb zestig jaar bij Excelsior gezon gen." In 1989 was Riedijk mede oprichtster van het Ouderen- koor van Yerseke. „Ik repeteer nog elke week." Ze hebben het de afgelopen zes tig jaar makkelijk met elkaar kunnen uithouden, ,,'t Is altijd goed gegaan met ons." Sinds een jaar of vier woont het echt paar in de seniorenwoning aan de Capellerie in Yerseke. „Daar hebben we nooit spijt van ge had. Het is hier geweldig." door Ab van der Sluis DOMBURG - Weten wat voor weer het is op de Walcherse stranden? Misschien dit jaar al, maar anders voor de start van het nieuwe toeristenseizoen in 2005 moet het mogelijk zijn om via internet live-beelden te zien van de Walcherse kust. De regio VW Walcheren en Noord-Beveland heeft het plan opgevat om op vijf strandpavil joens webcams te plaatsen. De regio VW heeft samen met de Stichting Strandexploitatie Walcheren een strandwebsite (www.vvvwnb.nl/strand) ont wikkeld. Daarop staan adressen van strandcabineverhuurders, een lijst met evenementen, waar wel of niet mag worden gevlie gerd, de watertemperatuur en de bereikbaarheid van de stran den. De internetpagina zal in de loop van de tijd verder worden uitgebreid met informatie. Een ander idee is om op een aan tal strandpaviljoens webcams te plaatsen, die op de strandsite worden aangesloten. „De achter liggende gedachte daarbij is dat mensen meteen kunnen zien wat voor weer het is", vertelt een promotiemedewerker van de VW. ..In Zeeland, en dan met name langs de Walcherse kust, is het toch vaak mooier weer dan elders in Nederland. Men sen gaan vaak af op de weersver wachtingen. Met een webcam kunnen ze meteen zien wat voor weer het is op Walcheren." Wanneer en waar de webcams geplaatst worden is nog niet dui delijk. Het Veerse college hecht er waarde aan dat van elke bad plaats met een Blauwe Vlag (Vrouwenpolder, Oostkapelle, Domburg, Westkapelle en Zoute- lande) beelden te zien zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 25