PZC Libéma bouwt derde hal eerder m In het spoor van de tram Kermis in Yerseke w Problemen HZ niet aan de orde tijdens gesprek met Rutte lervroegde uitbreiding Zeelandhallen nodig voor VNG-congres van de reepe linisterie teft gemeente en standje Zes jaar cel voor verkrachting Duitse bromfietser op de snelweg Afscherming strand Katseveer Automobilist schept bromfietser Goud 6,31,4460 AA Goes Uentie-exploitatie: ",j en Midden-Zeeland: 0113-315520; Ïls-Vlaanderen: 0114-372770; Saai; 020-4562500. onderdag 19 augustus 2004 editie Bevelanden-Tholen inr Frank Balkenende OES - Recreatieconcern Libé- j wjl al in februari beginnen tl de bouw van een derde hal l3«i de Zeelandhallen in Goes. jl is noodzakelijk om in juni congres van de Vereniging i Nederlandse Gemeenten \'G) onderdak te kunnen bie- •óema en Goes tekenden in ai een intentieovereenkomst ior overname en exploitatie a de Zeelandhallen. Het re- eatieconcem neemt de hallen er, krijgt de grond in erfpacht neemt de exploitatie op zich. jk bouwt Libéma er een derde il bij (op het bestaande par- erterrein) en renoveert het be- ijfde twee bestaande hallen, yrnaast verrijst er een com- a waarin een luxe bioscoop ui dne zalen, een fitnesscen- am, een wokrestaurant en een Ifwinkel een plaats kxijgen. an de zuidkant komt een ver- ard parkeerterrein met 1400 kken. eplannen worden in fasen uit- voerd. Het tijdpad is inmid- (Advertentie) SCHOEN MODE I iAAGSTE PRIJS lorPietKleemans 11ER1KZEE - Het ministerie n Volksgezondheid, Ruimtelij- Ordening en Milieu (Vrom) de gemeente Schou- en-Duiveland op de vingers ge- ilii. Bij een Vrom-inspectie in april Etjaar bleek dat in de gemeen- werf aan de Industrieweg in ienkzee een aantal milieure- !s was overtreden. De fouten jninmiddels rechtgezet. inspecteurs van Vrom trof- i in de metaalbewerkings- iamte enkele vaten met anti lies en een losse accu aan, ter ijl die volgens de regels in een arte ruimte moeten worden gen. Verder stond in de nüderswerkplaats meer verf in de toegestane dagvoorraad in 150 liter en bleek een brand eer niet direct voor gebruik treikbaar. Ook werden op het pslagterrein gasflessen onbe- diermd en zonder de vereiste vaarsaanduidingen gevonden, ferictshoofd Midden van de af ding openbare werken van de ®eente W. de Visser geeft - »wel hij de regelgeving soms d erg streng vindt - ruiterlijk «dat er fouten zijn gemaakt. tekent daar wel meteen bij dat die naar zijn overtui- fggeen gevaar hebben veroor- akt. Volgens De Visser is des niettemin onmiddellijk nadat - resultaten van de inspectie Send werden gemaakt actie hernomen. „We letten door is heel goed op de milieure- ili. We kunnen ons ook niet irmitteren om dat niet te doen. heb geen enkele moeite met soort onverwachte inspec- Dat zet je weer even op ^rpen dat is goed." (Advertentie) dels veranderd met het oog op het VNG-congres dat in juni in Zeeland plaatsvindt. Het aan vankelijke doel was eerst de be staande hallen renoveren, het parkeerterrein aan te leggen en dan in de zomer van 2005 de der de hal en het vertiercomplex te bouwen. Volgens wethouder S. van 't Westeinde is die volgorde door voortschrijdend inzicht ver anderd. „We wilden voor het VNG-congres eerst een grote tent op het bestaande terrein neerzetten, maar gaandeweg kwamen we tot de conclusie dat je beter direct die derde hal kunt neerzetten, zodat je in de zomer de bestaande hallen kunt renoveren. Onderwijl kunnen je activiteiten dan gewoon door gaan in de nieuwe hal." Goes ziet het VNG-congres als een mooie 'doorstart' van de Zee landhallen en er is de gemeente veel aan gelegen goed voor de dag te komen. Libéma heeft ook voorkeur voor een snelle bouw van de derde hal. Als in februari wordt begon nen, kan die vlak voor het con gres klaar zijn. Dat geldt eveneens voor het par keerterrein en de nieuwe aftak king van de rotonde, waarmee de Zeelandhallen een directe toe gangsweg krijgen. Voor de bouw van de derde hal is een ruimtelijke procedure nodig, die inmiddels in gang is gezet en een half jaar in beslag neemt. Milieueffectrapport Omdat Libéma verwacht dat de Zeelandhallen in de nieuwe si tuatie per jaar 200.000 bezoe kers trekken en het commerciële complex nog eens 150.000 bezoe kers per jaar, wordt nog beke ken of een milieueffectrappor tage nodig is. Een nieuwe milieuvergunning is met het oog op het grotere aan tal verkeersbewegingen zonder meer noodzakelijk. Ook afspraken over de exploita tie veranderen. De huidige ex ploitant Interexpo heeft een con- door te geven aan Libéma. Het is gedaan en voor gederfde in- gemeente zal Interexpo in elk ge- tract tot 15 juni 2005, maar is be- recreatieconcern moet Interex- komsten. Beide partijen gaan val vooruitbetaalde huurgelden reid al per 1 januari het stokje po wel betalen voor werk dat al daarover in onderhandeling. De teruggeven. door Jeroen Jumelet YERSEKE - Twee dagen voor de mossel dag begint, is gisteren in Yerseke de ker mis geopend. Erg druk was het gisteren nog niet aan de Julianahaven. Een paar jongens rijden op de fiets rond jes en keuren alle attracties. Ze zijn vooral onder de indruk van de 'Canonball', een at tractie waar een ronde kooi met twee zit plaatsen tussen twee grote hijskranen hangt. De kooi is met elastieken verbonden met de toppen van de kranen. Die elastieken worden strak gespannen, waarna de kooi met een noodgang de lucht wordt inge schoten. Het is een attractie voor mensen met een sterke maag. Zelfs de eigenaar van de Canonball, T. van der Weerdt, vond één keer genoeg. „Het gaat ontzet tend hard, maar het is wel leuk." Naast de Canonball staan in Yerseke de vaste attracties, zoals de botsautootjes en een draaimolen. Een andere oude bekende voor de kermis in Yerseke is 'The Trip'. In deze attractie zitten een stuk of vijftien mensen naast elkaar. De hele constructie draait vervolgens rondjes naar links of rechts. De rondfietsende jongens zijn er nog niet echt uit welke attractie ze als eerste zullen gaan bezoeken. Een ding is wel zeker. De botsautootjes worden zeker niet overgesla gen. De kermis in Yerseke duurt nog tot zater dagavond 23.30 uur. foto Willem Mieras mi N3Zn3NU31 aavAsmoasmaios O ozn N3Zn3NU3i 93MNVWHVVH OW 3 N3Zn3NU3i ÏWUISIOOHDS 00Z 3 aaooN NOliVIS 09Z3 N39NISSI1A ïwaisNcns 09Z3 Dananos-isoo NI31d3fNVaO 0S13 08Z3 N39NISSI1A iWaiSN3QHVVd SNVX DNIOI31H31VM Deze zomer volgt de PZC het Monopoly-spelbord, dat voor deze gelegenheid een geheel Zeeuwse invulling heeft ge kregen. De dobbelsteen brengt ons vandaag op Station Noord, het tramstation van Burgh. Bij de schlemiel die altijd verliest bij Monopoly zijn ze populair, de stations. Met een beetje mazzel ontloop je door van station naar station te springen peperdure Utrechtse, Haagse en Rotterdamse hotels. Het tramstation van Burgh was destijds de springplank naar Zierikzee, Zijpe en - voor de vol houders - Rotterdam. In de tijd dat alleen de notabe len over een auto beschikten en de bus zijn intrede nog niet had gedaan, waren de inwoners van Schouwen-Duiveland aangewe zen op de tram. Over het eiland liep een behoorlijk uitgebreid netwerk. Vanuit Zijpe bij Brui- nisse werden mensen, levende have en goederen over het hele eiland getransporteerd. Vrijwel elk dorp werd aangedaan. Het was de tram die in 1915 de badplaats Renesse verloste uit haar isolement en daarmee feite lijk de aanzet gaf tot wat toen nog werd betiteld als vreemde lingenverkeer. Van Renesse liep de lijn naar Haamstede en van Haamstede naar Burgh, waar mee het Schouwen-Duiveland- se eindpunt was bereikt. Voor Burgh was de tram onder deel van het dagelijks leven. Suikerbieten werden ermee ver voerd, maar ook melk en vee. Elk tramstation op het eiland - en dat waren er nogal wat - was voorzien van een speciale laad- gelegenheid voor vee. Voor het reizen per tram was wel enig ge duld vereist. Wie vanuit Burgh Op de voorgrond de AH-supermarkt waarin de contouren van de RTM-remise nog herkenbaar zijn. Het hoge huis links op de achtergrond was vroeger de watertoren. foto Dirk-Jan Gjeltema naar Rotterdam wilde, moest daar zo'n vijfenhalf uur voor uittrekken. De eerste tram ver trok vanuit Burgh om kwart over vijf 's morgens. De dienst regeling van het veer Zijpe-Nu- mansdorp was afgestemd op die van de tram. Eenmaal overgestoken diende te worden overgestapt in een an dere tram en werd het Rotter damse station Rosestraat rond kwart over tien bereikt. De laat ste tram liep 's avonds om elf uur de remise binnen. Nog maar weinig herinnert an no 2004 aan het na de waters noodramp van 1953 opgedoekte tramstation van Burgh. De tramrails die vanuit de Noord straat in Haamstede naar de Burghseweg liepen, zijn reeds lang verdwenen. Evenals het perron. Wat rest, is een huis. Een wat merkwaardig vormge geven bouwwerk, dat door de oppervlakkige beschouwer voor een wat vreemde smalle en hoge woning kan worden versleten. Schijn bedriegt echter voor wat betreft het adres Burghseweg 69. Tot 1960 deed het gebouw dienst als watertoren, gebouwd op last van de Rotterdamsche Tramweg Maatschappij (RTM) en bedoeld om de stoomtram van water te voorzien. Wat nu een woonhuis is, was vroeger een toren. Aanvanke lijk was bovenop de toren een windmolen neergezet. Die dien de om het water vanuit de on dergrondse bronnen op te pom pen naar het reservoir in het binnenste van de toren. Van daaruit werd het water vervol gens via een pijpleiding naar de stoomlocomotieven of speciale waterwagons getransporteerd. De windmolen bovenop de to ren werd november 1921 bij een storm vernield. Een hetelucht- motor nam het pompwerk over. In de loop der tijd is het aan zien van de Burghse watertoren drastisch veranderd. In 1960 werd de overbodig geworden watertoren verbouwd tot woon huis. Oorspronkelijk was het bo venste deel van het gebouw zes- Er komt weer een goede lichting aan hoekig van vorm. Bij de verbou wing werden van die zes hoe ken vier gemaakt. De toren werd verlaagd van zestien naar twaalf meter en het platte dak werd vervangen door een punt dak. De tweede en derde verdie ping hebben jarenlang dienst gedaan als vakantieonderko men. In 1998 is de voormalige watertoren volledig gereno veerd. Bewoners Harpert en Emily Holtkamp bevalt het wonen in hun aparte huis, in de geschiede nis waarvan ze zich behoorlijk hebben verdiept, uitstekend. Emily Holtkamp-van Veldhui zen: „Het is wel veel traplopen, maar je hebt wel een heel leuk uitzicht. In de Burghse toren herinneren binnen feitelijk alleen de enorm dikke verdiepingsvloeren - no dig om het gewicht van het wa terbassin te kunnen dragen - aan het gebruik in het verleden. Buiten zijn alle sporen van de tram uitgewist. Op de plek waar nu de ruime tuin achter het huis is, liepen vroeger de tramrails. Daar waar nu (ge- meentejplantsoen is, was vroe ger het perron. Niets meer van terug te vinden. Na het vertrek van de tram' werd het tramsta tion Burgh een busstation. In 1955 werd vlakbij een remise annex garage voor de RTM-bus- sen gebouwd. Ook deze is inmid dels opgedoekt, maar de typisch gewelfde daklijn is nog steeds te zien in de AH-supermarkt die later op deze plek werd ge bouwd. Waar vroeger reizigers de komst van de tram afwachtten of (zomer)gasten opwachtten, wordt nu gesjouwd met bood schappen. Een rij wachtenden is er soms nog wel. Maar dan voor de supermarktkassa. Piet Kleemans MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren een 44-jarige inwoner van Goes voor verkrachting van zijn dochters tot zes jaar cel veroordeeld. Officier van justitie G. Oosterveld had dezelfde straf geëist. De man heeft eerst zijn stiefdochter in een periode van tweeënhalf jaar meermalen verkracht. Toen die het huis uitvluchtte werd zijn eigen dochter slachtoffer van ver krachtingen door haar vader. De meisjes waren pubers toen ze het seksueel misbruik door de man moesten onder gaan. Verder stond vast dat hij zijn vier kinderen regelma tig mishandelde en verwaarloosde. Aan de stiefdochter moet de Goesenaar 10.000 euro smartengeld betalen. Daarnaast wees de rechtbank alvast een voorschot van 2500 euro smartengeld aan de dochter toe. GOES - Een Duitse bromfietser met passagier heeft gister morgen de snelweg tussen Goes en Middelburg onveilig gemaakt. De 22-jarige man reed met zijn scooter op de noordbaan van de A58. De politie zag het tweetal bij de afslag Nieuwland rijden in de richting van Vlissingen. Vlakbij de afslag Middelburg werd de bromfietser aan de kant gezet. De bestuurder kreeg een bekeuring van 65 eu ro. Hij verklaarde dat hij in Goes een verkeerde afslag had genomen en toen de snelweg was opgereden. GOES - Voor het strandje bij Katseveer heeft Rijkswater staat gisteren een extra afscherming gemaakt voor bad gasten. Een lijn met gele ballen is evenwijdig aan het strand getrokken. De markering is aangebracht vanwege de ingebruikname van het doorlaatmiddel in de Zand- kreekdam, de nieuwe spuisluis tussen het Veerse Meer en de Oosterschelde. Bij het in- en uitlaten van water via het doorlaatmiddel neemt de stroming voor het strandje van Katseveer toe. De lijn met gele ballen moet strandbezoe- kers daarvoor waarschuwen. Eerder had Rijkswaterstaat al zo'n lijn gelegd direct voor de ingang tot het doorlaat middel, dat ervoor moet zorgen dat de waterkwaliteit van het Veerse Meer verbetert dankzij de inbreng van Ooster schelde-water en door een grotere doorstroming. SINT PHILIPSLAND - Een man uit de gemeente Tholen is gistermiddag met onbekend letsel overgebracht naar het ziekenhuis in Bergen op Zoom, na een aanrijding op de N257 in Sint Philipsland. Het slachtoffer wilde met zijn bromfiets de kruising met de N257 oversteken, maar zag een auto, bestuurd door een 36-jarige man uit de ge meente Tholen, over het hoofd. gers van ROC's en hogescholen. „Het is puur bedoeld om infor matie te vergaren en hem meer bagage te geven voor het Kamer debat", aldus woordvoerder F. Fennema. „Hij wil vooral we ten: wat is er precies gebeurd en hoe was de omgang met het mi nisterie." Het gesprek stond los, benadrukt Fennema, van de lo pende procedure om geld van ho gescholen terug te vorderen. De beschikkingen daarvoor worden momenteel voorbereid en na het oordeel van de Tweede Kamer verzonden. door Rolf Bosboom VLISSINGEN - De Vlissingse si tuatie is gisteren niet aan de or de gekomen in het gesprek dat de Hogeschool Zeeland (HZ) met staatssecretaris Rutte (On derwijs) had. „Er is alleen in al gemene termen gesproken", zei voorzitter J. Mandos van het col lege van bestuur na afloop. De HZ is een van de hoofdrolspe lers in de zogenoemde hbo-frau- de, waarbij vele hogescholen en ROC's zijn betrokken. De commissie-Schutte vindt dat de Vlissingse instelling jaren lang ten om-echte volledige rijksbijdragen ontving voor bui tenlandse studenten die slechts beperkt in Zeeland aanwezig waren. De commissie heeft het ministe rie geadviseerd 11,8 miljoen euro van de HZ terug te eisen, een bedrag dat de hogeschool in grote financiële nood zou bren gen. Debat De Tweede Kamer debatteert op 9 september over het Schut- te-rapport. Rutte, die in juni de opgestapte Nijs opvolgde als staatssecretaris, verdiept zich momenteel in het dossier. In dat verband voerde hij gisteren ge sprekken met vertegenwoordi- Kennismaking Volgens Mandos ging het giste ren om een algemene kennisma kingsgesprek met de bewinds man. Het onderhoud was samen met afgevaardigden van drie an dere hogescholen (Fontys, Hoge school Rotterdam, Hanzehoge school). „Hij wil zich in alle dos siers inwerken. Het rap port-Schutte is daarbij alleen in algemene termen aan de orde ge komen. Over Zeeland specifiek is het met gegaan." Mandos weet niet wat hij moet verwachten van het komende Kamerdebat. „Het gaat erom dat het probleem, na drie jaar, eindelijk eens wordt opgelost Ik beluister die geluiden ook wel in Den Haag, maar het moet nog wel gebeuren." zeeuwse almanak Ze is nog maar net twee jaar. Met de Olympische Spelen heeft de kleine Krabbendijkse dus nog niet veel op. Het thee- serviesje is vele malen interes- santer, en als haar vader de te- levisie afstemt op Studio j Sport is ze het na vijf minu ten beu. Dan wordt het tijd voor de zoveelste dvd van Winnie the Pooh. Of van Brum. En papa? Die kan zijn kleine meid niets weigeren en I ziet daardoor veel minder van I de Spelen dan hem lief is. j Maar er is hoop voor de sport- j minnende man des huizes. Als wielrenster Leontien van Moorsel na de tijdrit voor vrouwen de gouden medaille krijgt omgehangen, geflan keerd wordt door de Ameri kaanse nummer twee Deirdre Demet-Barry en de Zwitsere winnares van het brons Karin Thürig en de klanken van het Wilhelmus uit de boxen van de televisie klinken, zegt de kleine Krabbendijkse met tivinkelende ogen: „K3 hè. Dat is leuk." Nu maar hopen op meer Ne derlands goud bij de vrou wen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 23