>zc oogle verlaagt introductieprijs Gasunie verbiedt bellen in de auto Supers klaar voor nieuwe prijzenslag Kortste weg naar kerk en kruidenier 21 Under aandelen internetzoekmachine bij beursgang LM verhoogt ijzen weer in dure olie Bij drukte is het flippen in een hokje Nozema haalt zendmast neer Huismerken sigaretten duurder Winst Nestlé minder dan verwacht ING trekt geld terug uit VS Wessanen lijdt minder verlies actie: 0113-315649 «pzc.nl ■ailredactie@pzc.nl jtbus31» 4460 AA Goes /ertentie-exploitatie: j en Midden-Zeeland: 0113-315520; .mvS-Vlaanderen: 0114-372770; ionaal: 020-4562500. inderdag 19 augustus 2004 Elk land zijn eigen koekje >nn'ze redactie economie IV YORK - Google heeft de iiprijs van zijn aandelen urniee het naar de beurs wil, k verlaagd. Aanvankelijk te s werelds meest gebruik- niemetzoekmachine op een roductieprijs van 108 tot 135 Harper aandeel. Dat is nu tus- de 85 en 95 dollar, maakte directie gisteren bekend. het aantal aandelen dat r de beurs gaat is aanzien- verlaagd. Google biedt er nu ile Eindhoven ast 54 miljoen ETERMEER - Van alle files de Nederlandse snelwegen le- tdie op de A2 rond Eindho- het Nederlandse bedrijfsle- dit jaar de meeste schade 54 miljoen euro. Dat uit cijfers van de verla- rsorganisatie EVO en Trans- icnLogistiek Nederland. vertraging van het vrachtver- de snelwegen kost het jrijfsleven over heel 2004 tr verwachting 513 miljoen In de eerste helft van dit rstonden Nederlanders bijna procent langer in de file in ivorig jaar. topdrie van duurste files m allemaal op de snelweg Het traject Oudenrijn-Ever gen staat met 43 miljoen eu- op nummer twee. Vorig jaar ed het A2-traject Holend- kOudenrijn bovenaan, irdat is met een schade van Eiljoen euro gedaald naar de sfeplaats. ANP ISTELVEEN - Luchtvaart- itschappij KLM verhoogt 1 september de prijs van een ;et met gemiddeld 3 euro. M ziet zich genoodzaakt tot prijsverhoging door de extre- gvan de brandstofprij- .zo liet het bedrijf gisteren Ie». is de derde keer in drie aden dat KLM de prijzen schroeft. Een week geleden idigde KLM aan met ingang lafgelopen maandag de tick- ijzen wereldwijd met 1 tot 3 cent te verhogen, afhanke- van het soort ticket en de he lming. Volgens de lucht- ftnaatschappij moet de reizi- meer betalen, omdat de tg aantrekt. iei stelde KLM al een brand- loeslag van 4 euro per gevlo- iraject in. KLM zal de nieu- brandstoftoeslag verlagen de prijs van een vat (159 li- ntwe olie gedurende dertig f;n op of onder de 35 dollar it Gisteren kostte een vat 1 bijna 47 euro. Cderbedrijf Air France maak- isteren ook bekend zijn tick- ijzen te verhogen met een tndstoftoeslag. Met ingang volgende week dinsdag kost binnenlands ticket in Frank- 2 euro en een Europees tick- •3 euro meer. Op lange- hndsvluchten zullen passa- 5 gemiddeld 12 euro extra «ei betalen. ANP 19,6 miljoen aan, terwijl het er eerst 25,7 miljoen waren. Op ba sis van de oorspronkelijke plan nen zou de beursgang 3,3 mil jard dollar hebben opgeleverd. Nu blijft de teller steken bij bijna 1,9 miljard dollar. Ook de oprichters van Google, Larry Page en Sergey Brin. ver dienen minder. Zij verkopen straks ruim 480.000 aandelen in plaats van de circa 960.000 die zij eerder in gedachten hadden. Het verlagen van de introductie prijs en het aantal uit te geven aandelen vormt een nieuwe te genvaller voor Google. De beurs gang van de populaire zoekma chine ging tot nu toe met horten en stoten. Vragen Er rezen al vrij snel vragen over de marktwaarde van bijna 37 miljard dollar die het bedrijf zichzelf toedichtte. Dat bedrag is hoger dan wat concerns als Philips en Unilever op de beurs waard zijn. Ook keken analisten op van de manier waarop Google de aande len aan de man brengt. Het be drijf koos voor een internetvei ling, waarop echter alleen Ame rikaanse beleggers konden in schrijven. Bovendien bleken kleine beleggers geen kans te maken op een aandeel, omdat zij niet voldeden aan de vermo- genseisen die 'de begeleidende banken stellen. Vorige week kwamen de oprich ters van het bedrijf negatief in het nieuws omdat zij een inter view hadden gegeven aan het mannenblad Playboy. Met het vraaggesprek overtraden zij de stilte die zij hangende de beurs gang in acht hadden moeten ne men. Dinsdag wachtte Google vergeefs op toestemming van de Amerikaanse beursautoriteiten SEC om met de handel te begin nen. Goedkeuring Google hoopt dat de beursautori teiten alsnog hun goedkeuring geven aan de beursgang. Eerder deze week bleek dat de SEC in formeel onderzoek doet naar de verstrekking van opties en aan delen aan werknemers bij Goog le. De onderneming had aange geven dat het met de verstrek king van opties en aandelen mo gelijk regels heeft overtreden. De beloningen hadden moeten worden aangemeld, maar Goog le verzuimde dat. Nu dreigen boetes of andere sancties, aldus de onderneming eerder deze week in een document dat via de beursautoriteiten is vrijgege ven. ANP Sharon Haak (1) en Kim van Kranenburg zijn aan het werk in 'booth 2' - oftewel hokje 2. door Raymond de Frel TERNEUZEN - McDonald's staat voor met je handen eten. Maar dan wel vaak in een hectische omgeving. Zo ook in Terneuzen. Klanten willen nu eenmaal zo snel mogelijk worden geholpen. Dat betekent doorpezen in de keuken en vlug pratende werknemers aan de kas sa. Eén deur verder is het daarentegen heerlijk rustig. Een geluiddichte deur zorgt ervoor dat de drukte van de keuken mijlenver weg lijkt. „Daarom zit ik hier ook zo graag", vertelt Kim van Kranenburg (20) uit Terneuzen. Samen met haar collega Sharon Haak (19) is zij belast met het verwerken van de 'autoklanten' bij de McDrive. Van Kranenburg neemt de be stellingen op, Haak levert de hambur gers, frites en frisdrank vanuit 'booth 2' af bij de hongerige automobilisten. „Voor het werken bij de McDrive moet je echt stressbestendig zijn. Zeker op de afleverpost. Laat mij maar bestéllingen opnemen, want ik ga al flippen als er tien auto's op bestellingen staan te wachten. Sharon blijft wel altijd rus tig", aldus Van Kranenburg. Waar Van Kranenburg in relatieve rust werkt, is het bij de afleverpost juist drukte alom. Overzicht houden is hier een pré, een organiserend vermogen een must. Het 'domein' van Van Kranen burg is een hokje van amper vier vier kante meter. Een headset (koptelefoon en microfoon) en beeldscherm zorgen er voor dat het contact met de klant en foto Camile Schelstraete haar collega optimaal is, een touch- screenkassa maakt het noteren van be stellingen tot koud kunstje. „Als er een klant aan de paal staat, krijg ik een piepje te horen. Op de headset zitten twee knoppen. Met de ene knop bereik ik Sharon, met de andere de klant. Weet je wat leuk is? Als ik om een mo mentje geduld vraag, denken veel men sen dat het contact tijdelijk is verbro ken. Maar ik hoor alles wat er buiten ge beurt. Dus ook het gemopper van men sen die vinden dat alles te lang duurt." van onze redactie economie GRONINGEN - De Nederland se Gasunie heeft al haar mede werkers verboden voortaan te te lefoneren in de auto. Ook hands- free bellen in de auto is niet toe gestaan voor de medewerkers. Dat heeft hoofddirecteur H. Dijkgraaf gisteren laten weten. Volgens een woordvoerder is het besluit genomen, omdat uit on derzoek is gebleken dat mobiel bellen duidelijk een negatief ef fect heeft op de veiligheid in het verkeer. Het is in Nederland toegestaan om handsfree te bellen tijdens het autorijden, maar volgens de Gasunie kan dat leiden tot on voorspelbaar en dus gevaarlijk rijgedrag. Het bedrijf wijst er op dat onderzoek heeft aange toond dat het concentratie- en reactievermogen door het bellen tijdens het autorijden afneemt. Verder komt naar voren dat handsfree bellen nauwelijks vei liger is dan handmatig bellen Uit een studie in Engeland is zelfs gebleken dat mobiel bellen in de auto riskanter is dan drankgebruik. Medewerkers van de Gasunie mogen pas bellen wanneer de au to of bedrijfswagen op een veili ge plaats tot stilstand is geko men. Het bedrijf maakt een uit zondering bij ernstige, dan wel levensbedreigende situaties. Ook andere bedrijven in Neder land overwegen een verbod of hebben zo'n verbod al inge voerd. De Nederlandse Aardolie Maatschappij in Assen neemt er voor het eind van het jaar een besluit over. Shell Nederland heeft bij enkele divisies al een verbod op mobiel bellen vanuit de auto afgekondigd. ANP het gleufje. De hele wereld kan er in, in stukjes. Het apparaat is bedoeld om automobi listen de weg te wijzen. Dat is niet nieuw, er zijn meer navigatiesystemen voor in auto's. Meestal ingebouwd. Maar de TomTom Go zit niet vast in de auto, hij kan ook mee op de fiets en in de trein. Echt nodig is hij niet in de trein, maar te meer plezier is er aan te beleven buiten het station in een vreem de stad. Hij kan elk adres vinden en wijst de weg naar de dichtstbijzijnde Aldi. De bediening van het apparaatje is zo eenvoudig als die van een geldauto maat. Door met een vinger op het beeld scherm letters, cijfers of plaatjes aan te raken geeft de gebruiker opdrachten. Bijvoorbeeld om vanaf de plek waar men is de weg naar huis terug te vin den. Met bewegende plattegrondjes en met stemgeluid: 'na driehonderd meter rechtsaf'. De gebruiker van de Tom- Tom moet wel zijn eigen kop er nog bij hebben. Soms schat het machientje de afstand verkeerd. Niet na driehonderd, maar soms al na twintig meter moet men rechtsaf. De plattegrond op het beeldscherm geeft dat goed aan. De stem zit er wel eens naast. Dit soort apparaten werkt met naviga- tiesateUieten. Een Global Positioning System (GPS) bepaalt aan de hand van de positie van een aantal satellieten in de ruimte zijn eigen positie op aarde en geeft dat op een beeldschermpje door aan de gebruiker. Schepen varen op satellietnavigatie, Amerikaanse tanks vinden er hun weg mee in verre woestijnen net als bestel wagenchauffeurs in moderne bebouw de kommen die zo vreemd in elkaar zit ten dat iemand zonder navigatiesys teem er niet meer uit komt en pas na ja ren weer wordt teruggevonden. Niks nieuws. Maar de TomTom Go spreekt tot mijn verbeelding. Hij heeft het in zich om nog veel meer te kunnen vertel len. Nu al kan de gebruiker veel te weten komen over een omgeving waarin hij verzeild is geraakt. De TomTom noemt, als het hem gevraagd wordt, alle ker ken, moskeeën en andere godshuizen op in de buurt en stippelt de route uit naar de kerk van keuze. Ik weet nu pas, dankzij mijn navigator, dat er binnen een straal van 10 kilometer rond mijn huis 91 gebedsplekken (zo noemt mijn TomTom ze) staan. Ook casino's weet het ding feilloos te vinden, eethuizen, tankstations, rustge- LOPIKERKAPEL - Een van de drie radiozendmasten, die deels het beeld van de Lopikerwaard bepalen, gaat zater dag neer. Een aantal tuien van de noordelijkste midden- golfzendmast wordt opgeblazen, waardoor het 165 meter hoge gevaarte volgens plan in het weiland naast het hoofdkantoor van de Nederlandsche Omroep-Zender- maatschappij (Nozema) in Lopikerkapel terechtkomt. Met de afbraak verdwijnt volgens Nozema een stukje radiogeschiedenis. Van 1945 tot 1980 stuurde de AM-zendmast uitzendingen van Hilversum I en II de lucht in. ANP DEN HAAG - Het kabinet wil de prijs van sigaretten en shag van huismerken verhogen. Volgend jaar zou een pak je met twintig sigaretten 15 cent duurder moeten worden. De prijs van een pakje shag stijgt met twintig cent. Dat blijkt uit de plannen voor volgend jaar die het kabi net op prinsjesdag presenteert, meldden ingewijden giste ren. De accijnsverhoging levert 14 miljoen euro op, die be stemd is voor de monumentenzorg. Dit jaar verhoogde het kabinet al de algemene accijns op sigaretten met 46 eurocent. Samen met de BTW over die accijnsverhoging werden op 1 februari pakjes sigaretten van 25 stuks daardoor 55 eurocent duurder. ANP VEVEY - Het Zwitserse levensmiddelenconcem Nestlé heeft in het eerste halfjaar een nettowinst geboekt van 1,89 miljard euro. In dezelfde periode vorig jaar was dat 1,85 miljard euro. Het cijfer is iets lager dan analisten hadden verwacht. De omzet ging 2,5 procent omhoog naar 28,23 miljard euro, Nestlé verkocht meer koffie en diervoeding en wist de kos ten terug te brengen. Daarnaast stoot het onderdelen af die minder winstgevend waren. De autonome omzetgroei bleef met 4,6 procent achter bij de verwachtingen. In de zelfde periode vorig jaar was die 5,5 procent. ANP AMSTERDAM - ING-dochter ING Financial Services gaat in de Verenigde Staten voor het einde van dit jaar cir ca vijf miljard dollar terughalen uit fondsen van Janus Ca pital Group. Het gaat om beleggersgeld dat is gestoken in een pensioenproduct dat te vergelijken valt met een lijf rentepolis, zo heeft een woordvoerder van ING gisteren bevestigd. ING besloot eind juli al tot de stap. De belang rijkste redenen voor de terugtrekking waren de achterblij vende prestaties van de betrokken Janus-fondsen en klachten van klanten. ANP blijft bestaan. „Degene die na deze slag overeind blijft, gaat over tien jaar veel geld verdie nen. Dan zijn er nog maar een paar partijen over die de markt kunnen verdelen." Nederland telt volgens de supermarktex pert te veel verschillende super marktformules. „Formules gaan verdwijnen. Zo verwacht ik dat familiebedrijven samen gaan werken. Ik heb begrepen dat Dirk van den Broek dat gaat doen met Dekamarkt en DeWit- Komart." Volgens Hemmes is het gebruike lijk dat supermarkten in septem ber met acties komen om klan ten terug te winnen. „Ik heb geen signalen gehoord dat er weer flink gestunt gaat worden. Ze hebben al zoveel geld wegge geven dat ik niet direct een twee de supermarktoorlog ver wacht." Als er echter één supermarkt gaat stunten, dan kan de rest niet achterblijven. „Het is de grote vraag of dit ook echt ge beurt." Grievink van CapGemi- ni denkt dat Albert Heijn wil proberen verder marktaandeel te winnen. Dat hoeft niet per se te betekenen dat de prijzen ver der zakken. „De ketens kunnen ook proberen creatief te zijn om klanten te lokken." ANP bieden, tandartsen en geldautomaten. Zin in een bergtop? De TomTom vindt er een. De Amerongse berg is 77,1 kilo meter bij mijn huis vandaan. Het is allemaal te vinden door op het beeldscherm het plaatje 'nuttige plaat sen' aan te raken. Erg nuttig, een berg top. Alleen een van de allernuttigste plaatsen ontbreekt. Een openbaar toi let is nergens in de hele Benelux te be kennen. Kan makkelijk alsnog worden ingevoerd. En het wordt helemaal mooi als binnenkort het ding op elke plek waar men zich bevindt kan zeggen waar de bushalte's zijn, hoe laat de bus er zal komen en waar die dan naar toe gaat. Het hele net van openbaar ver voer overzichtelijk in mijn TomTomme- tje. Ik heb aanwijzingen dat er over ge dacht wordt. Toiletten en bushaltes. Wouter Klootwijk door Tim Preger AMSTERDAM - De supermarkt branche maakt zich op voor een nieuwe ronde in de prijzenslag. In september proberen de win kels traditioneel om de net van vakantie teruggekeerde klanten te lokken met aanbiedingen. De supermarktformule C1000 zette gisteren de toon met een paginagrote krantenadverten tie, waarmee de relatieve rust die anderhalve maand heerste, werd doorbroken. Volgens een woordvoerster van moederbe drijf Schuitema gaat het om een eenmalige actie in samenwer king met Unilever. Supermarktde^kundigen ver schillen van mening over de in tensiteit van de nieuwe ronde. Branchedeskundige Gerard Rut- te verwacht vuurwerk, omdat enkele ketens zullen proberen de concurrentie de beslissende slag toe te brengen. Supermarkt- adviseur Erik Hemmes vraagt zich af of supermarkten nog wel verder kunnen met prijsverlagin gen. „Er is al zoveel geld wegge geven." Levensmiddelenexpert Jan Willem Grievink van CapGe- mini denkt dat Albert Heijn de toon gaat zetten, omdat die ke ten verder marktaandeel terug wil winnen. Sleutel Bi] Albert Heijn lijkt dus de sleu tel te liggen. De woordvoerster van de marktleider in de super marktwereld wil niets zeggen over de inhoud van de acties die het de komende weken voert. „We gaan de consumenten ver rassen", is het enige dat zij er over kwijt wil. Volgens Rutte moet Albert He ijn wel wat. „Ze hebben het ver loren marktaandeel nog niet te ruggewonnen. Ik denk dus dat Albert Heijn zijn best gaat doen om meer klanten binnen te ha len. Zo'n actie heeft niet alleen tot doel om de consumenten te verwennen, maar ook om de con currentie zware schade toe te brengen." Volgens Rutte bepalen de ketens in de komende twee jaar wie er AMSTELVEEN - Het nettover lies van Wessanen is vorig jaar uitgekomen op 33,2 miljoen eu ro. een miljoen euro minder dan aanvankelijk was gedacht. Het voedingsmiddelenconcern kwam gisteren pas met definitie ve cijfers, omdat Wessanen vo rig jaar fouten in de boekhou ding van de Amerikaanse doch ter Tree of Life ontdekte. De fouten hadden vooral betrek king op waarderingen en voorra den. Wessanen besloot tot een onafhankelijk onderzoek. De problemen leidden onder meer tot het vertrek van financieel topman Kramer in maart. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 19