Er is hoop voor nieuw Oranje Sjeikelijk beloond om af te bouwen Belgische junior geeft skeelerles in Oostkapelle OKfant breekt Olympisch recor breekt uiympi d gewichtheffe 15 bondscoach Van Basten debuteert met 2-2-gelijkspel in Zweden brahimovic ilesseert jan der Vaart i Luis Figo international af Contractverlenging Couto bij Lazio Coulibaly 18 maanden geschorst Gele kaart voor RKC en Fortuna Roemenië verslaat Finland asseur kan zege i triatloncircuit iet meer ontgaan iekman langer 'ij Den Bosch 4 A donderdag 19 augustus 2004 UcKHOLM - Uiterlijk onbe wogen volgde Marco van Basten bieravond langs de zijlijn van el Rasunda-stadion in Stock- p|m de eerste resultaten van de oor hein doorgevoerde renova- bij het Nederlands elftal. )ne weken voor de belangrijke pliiicatiewedstrijd voor het ,-ereldkampioenschap tegen jechië liet een vergeleken met Europees kampioenschap lastisch veranderd Oranje in f onbesliste oefeninterland te- o Zweden (2-2) zien dat het Q de vernieuwde samenstel- Egniet hoeft te wanhopen, jaranties voor de toekomst iedt de hoopvolle vertoning in Zweedse hoofdstad aller- ist. Daarvoor zijn de beste te enstanders in de nakende "''-kwalificatiereeks te sterk had de jubileumwedstrijd de honderdjarige Zweedse aetbalbond af en toe een te «o vriendschappelijk karak- :r. bood het spel van Oranje de eerste wedstrijd onder de euwe leiding voor bondscoach je Basten ongetwijfeld vol- ïde aanleiding om op verder borduren. luspunten bij Oranje waren de :ke invalbeurt van Sneijder rOCKHOLM - Rafael van der aart is gisteren geblesseerd uit- jrailen in het vriendschappelij- duel tussen Zweden en Neder- ind. aanvoerder van Ajax werd oor zijn ploeggenoot Zlatan rahimovic ongelukkig geraakt een duel om de bal. Van der aart heeft een enkelblessure, is nog niet duidelijk hoe ern- tig de kwetsuur' is. De midden- herwerd vervangen door Aja- Wesley Sneijder. ANP en het dominante optreden van Heitinga. Geheel naar de wens van bondscoach Van Basten probeerde het Nederlands elftal tijdens de eerste ontmoeting dwingend te spelen. De bal ging hard van voet tot voet en veelal naar voren. Tikjes breed en naar achteren werden zo veel mo gelijk gemeden. Zorgenkindje was het af en toe weifelende optreden van de defensie. Voor al voor rust werd de als inter national gestopte Stam erg ge mist. Debutanten Bij afwezigheid van Robben en Van der Meyde nam bondscoach Marco van Basten twee debu tanten in zijn basisformatie op. Van den Bergh en Castelen wa ren in Stockholm de buiten spelers van het Nederlands elftal. Vooral de laatstgenoemde Feyenoorder maakte een goede indruk. Hij was weliswaar niet altijd even succesvol met zijn ac ties maar zorgde met zijn snel heid voor veel dreiging. Hofland kan met gemengde ge voelens terugkijken op zijn ren tree bij Oranje. De van PSV naar Wolfsburg overgestapte Limburger gaf Ibrahimovic in de vierde minuut te veel ruimte. De spits van Ajax profiteerde dankbaar waarna ploeggenoot Jonson de score opende. Ibrahimovic raakte vlak voor rust in opspraak. Van Bronck- horst ging neer nadat hij in aan raking was gekomen met de in Nederland inmiddels veelbespro ken elleboog van Ibrahimovic. Wesley Sneijder, die al snel in viel voor Van der Vaart, deed het uitstekend. Hij maakte in de zeventiende minuut de gelijkma ker en bereidde in de 43e mi nuut de treffer van Van Bommel voor. Met zijn prachtige trap- techniek manifesteerde Sneijder zich bovendien als spelverder van Oranje. Uitstekende kans Eenmaal op voorsprong domi neerde Oranje de wedstrijd de eerste twintig minuten van de tweede helft. Sneijder kreeg een uitstekende kans op de derde Nederlandse treffer. Hi] stuitte echter op doelman Isaksson. Een beetje tegen de spelverhou- dingen in maakte de uitblinken de Ibrahimovic na een hoek schop van Edman toch de in het stadion luid bejubelde gelijkma ker. Na de gelijkmaker maakte Van Basten nog van twee spelers een international. lü'omkamp mocht de goed functionerende De Jong als rechtsback aflossen. John verving de moegestreden in in de tweede helft nauwelijks zichtbare Castelen. De komst van het nieuwe duo had niet zijn weerslag op de uitslag, die overigens voor Van Basten al voor het duel van ondergeschikt belang werd genoemd. De nieuwe bondscoach hoopte vooral op verzorgd en aanval lend voetbal in een svsteem met buitenspelers. Wat dat betreft mocht Van Basten redelijk tevre den zijn. Over ruim twee weken in de oe fenwedstrijd tegen Liechten stein wacht een nieuwe en laat ste test voor het WK-kwalifica- tieduel met de Tsjechen. ANP Debutant Romeo Castelen passeert de Zweed Christian Wilhelnisson foto Ed Oudenaarden/ANP LISSABON - Luis Figo stopt als international voor Portu gal. Dat heeft hij gisteren in een persverklaring bekendge maakt. De speler van Real Madrid, waar zijn contract in december afloopt, speelde 110 interlands en maakte daar in 31 doelpunten. Figo wil ruimte maken voor een jongere generatie, aldus zijn verklaring. ANP ROME - De Portugese verdediger Fernando Couto heeft zijn contract bij de Italiaanse club Lazio Roma met een seizoen verlengd. De verbintenis loopt nu af op 30 juni 2005. De oud-speler van Barcelona, die deze zomer met Portugal net naast de Europese titel greep, staat sinds 1998 onder contract bij Lazio. SID JOHANNESBURG - De wereldvoetbalbond Fifa heeft Amadou Coulibaly achttien maanden geschorst. De voet baller uit Burkina Faso. die uitkomt voor het Franse Sta de Rennes, krijgt de straf omdat hij in juni een scheids rechter in het gezicht spuugde. Het voorval vond plaats na de WK-kwalificatiewedstrijd tegen de Democratische Republiek Congo. Coulibaly spuugde in het gezicht van de Togolese arbiter Kokou Djaoupe. De speler kreeg naast de schorsing een geldboete van ruim 6.500 euro. Sta de Rennes kan nu pas over anderhalf jaar een beroep doen op de zojuist aangetrokken verdediger. ANP ZEIST - RKC Waalwijk en Fortuna Sittard hebben van de licentiecommissie van de KNVB een 'gele kaart' gekre gen. De twee clubs hebben zich niet aan de afspraken ge houden die zijn vastgelegd in het nieuwe licentiesysteem. Het is voor het eerst dat de commissie een openbare waar schuwing uitdeelt. Overigens is directeur betaald voetbal Henk Kesler 'gematigd tevreden' dat het slechts bij twee waarschuwingen is gebleven. „Vorig seizoen verkeerden rond deze tijd liefst negen clubs in financiële problemen." RKC Waalwijk haalde de norm van gegarandeerde spon sorinkomsten niet. Fortuna Sittard kon de overeenkomst over de aflossingen aan banken niet overleggen aan de li centiecommissie. Mochten de twee clubs nogmaals over de schreef gaan, dan kan de commissie RKC en Fortuna bestraffen met drie punten aftrek, met een maximum van negen punten bij volgende overtredingen. ANP BOEKAREST - Roemenië is de kwalificatie voor het WK voetbal in Duitsland begonnen met een 2-1-overwinning op Finland. De Roemenen wonnen het eerste duel in groep 1, waarin ook Nederland uitkomt, door goals van Mutu en Petre. Voor Finland maakte Eremenco in blessu retijd uit een strafschop de 2-1. Het duel werd ontsierd door twee rode kaarten. Barcauan van Roemenië en Hee- renveen-speler Vayrynen kregen beiden een rode kaart. Het duel had een hoog Nederlands gehalte. Bogdan Lo- bont van Ajax verdedigde het doel van de Roemenen. Bij Finland stonden Pasanen (ex-Ajax), Hyppia (ex-Willem II), Vayrynen, Nurmela (ex-Heerenveen), Litmanen (ex-Ajax) en oud-PSV'er Kolkka in de basis. ANP WTELANDE - Kem.v Vasseur Vlissingcn lijkt de eindover- rinning in het triatloncircuit in Zuidwest Nederland niet «er te kunnen ontgaan. Dat hi dan voor de derde maal zijn II Vasseur dit circuit wint. oor het tijdperk Babijn won als junior dit circuit al twee ir. Zijn naaste concurrent, iroen Korpershoek uit Spijke- ise, staat meer dan honderd inten achter en stevent, even- Is vorig jaar, af op de tweede bals. is voor Vasseur wel zaak om Nederlands juniorenkam- ioen Gerbert van den Biggel- achter zich te houden, maar d echte bedreiging voor het indklassement is Van den Big- par met meer, zeker niet om- it Vasseur momenteel ijzer- ffk zwemt, gezien zijn over- fflning van eergisteren in Dis- 'i-Zoutelande. i Jacobse uit Vlissingen is i? rnde race voor een plaatsje de topdrie, maar hij zal dan "er moeten presteren als in de >rafgaande wedstrijden, ij'.Touwen is het een stuk span ier dan bij de mannen. Biarj- van den Kieboom (Schoten, staat nog aan de leiding met 19 punten, op slechts zes punt- gevolgd door Annet de Bot •ad-Gastel). fZomidtriatlon gaat zaterdag- Wad om 18.30 uur van start y20 n tachtig deelnemers van- det strand van Zoutelande, 'ar 750 meter wordt gezwom- 'n gevolgd door 30 km fietsen «■5 km lopen. De finishstreep getrokken voor de muziektent 1 de Langstraat. •UN BOSCH - Brayton Biek- |an heeft zijn lopende contract 'I Den Bosch met een jaar triengd, e oude overeenkomst van de Hange spits liep tot het einde S!1 dit seizoen. Biekman speel jong seizoen 27 wedstrijden •orde club, die dit jaar in de Wifisie uitkomt maar vorig jar een niveau lager speelde. ePartijen hebben afgesproken a' bekman automatisch tot J'1 2007 bij de Brabanders als hij volgend seizoen bepaald aantal wedstrijden •eelt .ANP door Ype Minkema SPAKENBURG - De rechts back sluipt tijdens het middag dutje het trainingskamp uit en verdwijnt; de trainer steekt een sigaret op in de kleedkamer; de sterspeler pakt in het kleedlo kaal zijn dochter nog eens lek ker vast in de rust. Het is even wennen voor twee voormalige topvoetballers. „Maar ach", zegt Ronald de Boer, „het zijn aardige jongens bij Al Rayyan." Spakenburg, dinsdagavond. De speaker haalt nog eens diep adem, zegt: „Daar gaat-ie dan", en begint aan de rij namen: „Ab- dulrahman Megebel Al Meari, Murtada Mohammad Murtada, Abdulaziz Eiso Hassan, Frank de Boer, Ronald de Boer, Abdul Khader Suwaid...." Het is de nieuwe wereld van de bekendste voetbaltweeling van Nederland. Twee 'Boertjes' uit Grootebroek in Qatar, het olie staatje. Het is een gekke wereld, ondervonden ze. Maar ook pre cies de sfeer die ze zoeken. Frank over de laatste sportieve missie: „Beetje ballen, beetje geld verdienen." Ronald: „Nie mand zal mij horen zeggen dat we om sportieve redenen bij Al Rayyan spelen. Je moet het zo zien: we hadden ook hier, bij de amateurs, kunnen afbouwen. Af bouwen doen we evengoed, maar wij krijgen er vorstelijk, zeg maar sjeikelijk, voor be taald." Gewaarschuwd De trainer, Jorgen Larsen, had ze al gewaarschuwd; er gebeu ren rare dingen bij Al Rayyan. De Deen heeft er zelf ook erg aan moeten wennen. Maar nu kan hij er om lachen. Zelfs als de tweede helft van de eerste oe fenwedstrijd al lang is begon nen, blijft hij zijn mooie, kleur rijke verhalen strooien. „Ik zit nu veertien jaar in het Midden- en Verre Oosten. Ik maak me nergens meer druk om. Nog één jaar en ik ben totally indepen dent'." En lachend wandelt hij naar zijn dug out. Maar zelfs de doorgewinterde trainer tilde deze middag toch een van zijn blonde wenk brauwen op. Tijdens het slaapje voor de wedstrijd tegen Spaken burg was zijn rechtsback, een speler die iedereen alleen maar kent onder de naam Ali Arabier, de deur van het trainingskamp in Mierlo, Brabant, uit ge wandeld en in een taxi gestapt. „Ik geloof", lacht Frank de Boer, „dat hij riep dat er proble men waren met zijn vrouw. Over een week öfzo zou hij te rugkomen." Trainer Larsen: „Brazilianen en Afrikanen, pf- fff..." én hij maakt een wegwerp gebaar. De glimlach om zijn lip pen is veelbetekenend. De topspelers Frank en Ronald de Boer zouden hier onder ande re omstandigheden nooit kun nen aarden. Maar, de tweeling is 34 en het laatste hoofdstuk van het jongensboek wordt nu geschreven. Ronald: „Ik wil geen stress meer, geen gezeik. Ik wil het alleen nog maar leuk hebben." Dat zou wel goed komen, hoor den ze van Pep Guardiola, oud-ploegmaat van Barcelona. Ronald: „Hij zei: als je goed speelt, is het goed. En als je slecht speelt, dan is het ook goed." De eerste week met de ploeg was ook al bemoedigend. Ronald: „Niemand kijkt er van op als je tien minuten te laat op de training komt. Of zo maar wegloopt van het trainings kamp. Of te laat komt bij het eten." Frank: „En je krijgt ook nog iets mee. Een heel andere cultuur. Dat is een verrijking van je le ven. Voor jezelf, je vrouw, maar ook voor je kinderen. Die spre ken al vloeiend Spaans en En gels. Ze hebben al zo veel meege maakt, ze hebben straks een flin ke voorsprong." Dochter Demi zit in Spaken burg op de tribune. Ze wandelt in de rust blij even naar papa toe. Er wordt uitgebreid geknuf feld, zelfs als de meeste spelers van Al Rayyan al weer naar het veld lopen. Demi krijgt een hand van de teammanager. En een kusje van een medespeler. Ronald: „Dat zeg ik, het zijn aar dige jongens." Garderen De gezinnetjes-De Boer ver toeven traditiegetrouw op de camping in Garderen. Daar gaan de voetballers na de wed strijd ook naartoe. Vervolgens gaat de best betaalde vakantie- baan ter wereld (Frank: „Finan cieel zit het op het niveau van Barcelona") verder. Niet meer dan 27 wedstrijdjes, een zeer aangenaam klimaat in de maan den oktober tot en met april, en een prachtige golfbaan vlak naast de deur. Sportief? Al Rayyan speelt 0-0 tegen de amateurs van Spaken burg. Nog wel zonder de gebles seerde Frank de Boer, nog zon der een stuk of vier betere spe lers. Maar veel stelt het niet voor. Ronald de Boer: „Nou ja, 0-0 tegen Spakenburg. Toch een punt." GPD door Sjaak Sinke OOSTKAPELLE - De pas 16-ja- rige Belg Gunther van Hoogten- was gisteravond met afstand de sterkste in de skeelerwedstrijd te Oostkapelle. Hij ging niet alleen als winnaar over de eindstreep, de Belg had ook nog kracht genoeg om de marrage op demarrage te plaat sen om punten te verzamelen voor de leidersprijs. De tweede plaats was verrassend voor Ne derlands kampioene Foske Ta- mar van de Wal uit het Groning se Grijpskerk. Een veertigtal rijders stond pa raat op sportpark De Duinhelm voor 40 minuten en drie ronden. In de eerste ronde sleurde Ste fan de Baets (Zomergem) het pe loton op gang. Rinus Wisse pro beerde het in de tweede ronde en pakte een punt voor de lei dersprijs. Daarna volgde de pe riode Van Hoogten, die keer op keer het peloton geselde met zijn korte versnellingen. Gemak Een enkele keer slaagde Gijs van Wijnen (Brakel) erin een puntje van de jonge Belg af te snoepen. Met opvallende gemak kon vrouwen kampioen Foske Tamar van de Wal zich in het pe loton handhaven. In de vijftiende ronde probeer den Kees Cijsouw (Groede) en Rinus Wisse even weg te komen maar ze werden meteen tot de orde geroepen door Van Hoog ten. Niels Steenbakker (Bigge- kerke) en Jaap van Tatenhove (Axel) gingen in de dertigste ron de even op avontuur maar ook die poging was vruchteloos. Na 40 minuten en drie ronden had Gunther van Hoogten niet echt een eindsprint nodig om zijn vijftiende overwinning van dit jaar te boeken. Anoniem Foske Tamar van de Wal werd knap tweede voor Kees Cijsouw. Gijs van Wijnen en Wim Keule- mans. Rinus Wisse moest na zijn derde plaats, vorige week in Goes nu genoegen nemen met de vijfde plaats en de winnaar in Goes Andre van Espen finishte nu anoniem op de vijftiende stek.Ondanks de vijftien over winningen behoort Van Hoog ten niet tot de Belgische top: „Er is in België een hele sterke lichting skeeleraars. Er zijn er zeker rijf junioren sterker dan ik", liet de winnaar weten. Na afloop bekeek hij zijn skeeler- wielen die kompleet waren afge sleten door het ruwe asfalt. „Ik wist nog van vorig jaar dat het hier een slecht wegdek was, dus heb ik maar trainingswielen ge monteerd." Kees Cijsouw was te vreden met zijn derde plaats: „Eindelijk ging het weer een beetje en ben ik mijn vormcrisis te boven", vertelde hij na de prij suitreiking. (Advertentie) Ronald de Boer in actie tegen Spakenburg voor zijn nieuwe club Al Rayyan uit Qatar. foto Michael Kooren/ANP Onze olifantenstier Alexander is de echte Olympische recordhouder. Hij tilt met gemak 1.000 kg. Kom naar Diergaarde Blijdorp en meetje krachten met de snelste lopers, de beste springers en de krachtigste zwemmers. ZOOlympics 2004; meetje krachten met de dieren in Diergaarde Blijdorp. Dagelijks geopend vanaf 9.00 uur. www.diergaardeblijdorp.nl ZOOLYMPICS DIERGAARDE BLIJDORP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 15