Berlijn baalt van vertrek VS Cornwall ruimt puin na vloedgolf VN maken wegwijzer met standaardnaam voor staten en steden Cruciaal beraad Irak over crisis in heilige sjiitische stad Najaf terugtrekking Amerikaanse troepen slecht voor regio 's Doden door gevaarlijke soort vogelgriep Olieconcern Yukos verliest beroepszaak Servië kiest voor oud volkslied Vogelsoort ontdekt op Filipijnen Kroes moet zich verantwoorden Wespen veroorzaken chaos op weg Kind stikt tijdens horrorfilm Verenigde Staten accepteren winst van president Chavez Aanklachten errorisme Op zoek naar PZC KleintjesdHBBSfc China bestrijdt telefoonseks woensdag 18 augustus 2004 ïlPnn7R redactie buitenland BERLIJN - Berlijn betreurt de aangekondigde terugtrekking ,a,i Amerikaanse troepen uit Duitsland. De Duitse minister (ju Defensie Struck sprak giste- rtii over een zware klap voor de agio's waar de ruim 70.000 mili- lairenzijn gestationeerd. De sociaal-democratische be adsman benadrukte dat de pelikanen nog met definitief jebben besloten welke bases zij iuiten Op de Duitse televisie ondigde Struck aan dat hij bij besluitvorming daarover, vmet de Amerikanen wil sa- penwerken. )e Duitse regering toonde wel voor de stappen van Was- ffgton Bi] de Duitse strijd- iachten vindt immers ook een ?nde herstructurering jaats, zei Struck. De oppositionele christen-demo craten noemden de Amerikaan se plannen een gevaar voor de veiligheid van Europa. Zij vre zen dat een deel van het Na- vo-bondgenootschap verloren gaat. Ook andere landen reageerden op de mededeling van Washing ton over massale troepenvermin deringen in Europa en Azië. De minister van Buitenlandse Za ken van Zuid-Korea, Ban Ki-moon, zei dat er voor zijn land geen nieuws zat in de aan kondiging van president Bush- maandag. Ivanov Zuid-Korea en de Verenigde Sta ten praten al geruime tijd over beperking van het aantal Ameri kaanse militairen op het Kore aanse schiereiland. De VS zul len ongeveer 12.500 van de 37.000 man in Zuid-Korea terug halen, aldus de bewindsman. De Russische minister van Defensie Ivanov zei dat hij niet onder de indruk is van Amerikaanse plan nen troepen overzee anders te stationeren. De VS zijn geen tegenstander van Moskou meer, stelde de be windsman. Washington wil net als Rusland kleinere militaire bases, dichter bij crisisgebieden, inrichten. In die opzet past volgens Ivanov dat er Amerikaanse militairen in enkele voormalige landen van het Warschaupact gestationeerd worden. Dat is geen dreiging voor Moskou, zei hij. Rusland doet volgens Ivanov hetzelfde met de bouw van een lucht machtbasis in Kirgizië. Ivanovs Amerikaanse collega Rumsfeld stelde afgelopen week einde tijdens een bezoek aan Ivanov in Sint Petersburg de Russen op de hoogte van de plan nen. ANP/DPA van onze redactie buitenland HANOI - Twee Vietnamese kinderen die eerder deze maand bezweken aan de vogelgriep, wa ren besmet met de gevaarlijke H5N1-variant. Dat maakte een arts van het Hanoi Instituut voor Hygiëne en Epidemiologie gisteren be kend. Daarmee komt het aantal slachtoffers van de meest recente uitbraak van de vogel griep op drie. Het gaat om een 4-jarige jongen, een baby en een 25-jarige vrouw. Eerder dit jaar stierven in totaal 24 mensen in Azië aan dit vogelgriepvirus. Hans Troedsson van de Wereldgezondheidsor ganisatie noemde de uitslag van de tests geen verrassing. Volgens hem is de situatie .onder controle. „Deze gevallen zijn tot twee weken oud. De afgelopen dagen is de controle ver scherpt." ANP/RTR MOSKOU - Het Russische olie concern Yukos heeft een be roepszaak in het belastingcon flict met de regering verloren. Yukos wilde zijn belang in het kleinere Sibneft gebruiken om 3,4 miljard dollar aan achterstal lige belasting te betalen. Daar naast wilde het bedrijf meer tijd om het geld over te maken. Op beide punten stelde een arbitra gehof in Moskou het bedrijf in het ongelijk. Door het belang in Sibneft af te stoten, wilde Yukos voorkomen dat het een belangrijk onderdeel van Yukos, productiemaatschap pij Yuganskneftegaz, zou kwijt raken. De staat heeft de bankrekenin gen van Yuganskneftegaz bevro ren, in afwachting van een moge lijke veiling.De Russische autori teiten willen dat het belasting geld deze maand wordt betaald. ANP BELGRADO - Het parlement van Servië heeft gisteren formeel de emblemen van de staat en het volkslied gewij zigd. Het stemde unaniem in met de symbolen van de voormalige Joegoslavische monarchie als de nieuwe natio nale hymne en het staatswapen van Servië. Uit het oude volkslied Boze Pravde (God van Rechtvaar digheid) zijn in de nieuwe versie wel de verwijzingen naar de koning geschrapt. De kroon blijft evenwel ge handhaafd in het wapen, dat een tweekoppige adelaar uit beeldt. De vlag blijft blauw-wit-rood in horizontale banen zoals eerder de vlag van Joegoslavië en die van het Koninkrijk van Serviërs, Kroaten en Slovenen dat in de Tweede We reldoorlog ten onder ging. ANP/DPA CAMBRIDGE - Op een afgelegen eiland in het uiterste noorden van de Filipijnen hebben wetenschapers een nieuwe vogelsoort ontdekt. Een team van Filipijnse en Britse onderzoekers ontdekten de Calayan ral, genoemd naar het eiland waar het is gevonden, eerder dit jaar tus sen het struikgewas langs de oever van een riviertje. Dat heeft de vogelbeschermingsorganisatie Birdlife Inter national gisteren bekendgemaakt. Vermoedelijk zijn er nog maar tweehonderd paartjes van de vogelsoort over, wat hen erg kwetsbaar maakt. De Calayan ral behoort tot de familie van meerkoeten en waterhoenen. De vogel heeft een felrode snavel en poten, die sterk contrasteren met het donkere verenkleed. ANP BRUSSEL - De kandidaten voor de Europese Commissie, onder wie de Nederlandse oud-minister Kroes, moeten de zer dagen aan voorzitter Barroso melden in welke bedrij ven ze zitten en welke aandelenbelangen ze hebben. De ju ridische dienst van de commissie kijkt vervolgens of spra ke is van belangenverstrengeling, aldus een woordvoer der gisteren. Kroes heeft vorige week al gezegd dat ze haar nevenfunc ties, zoals talrijke commissariaten, zal opgeven voordat ze op 1 november aan haar nieuwe baan begint. ANP BERLIJN - Wespen hebben gisteren een chaos veroor zaakt op de snelweg bij het West-Duitse Greven. Een vrachtwagenchauffeur verloor de macht over het stuur tij dens een poging een wesp dood te slaan. De wagen sloeg tegen de vangrail waarna de lading van 15 ton jam op de weg kwam te liggen. Dat trok al gauw de aandacht van wespen uit de wijde omtrek. ANP/RTR NEW YORK - Een driejarig jongetje is gestikt toen het in een Amerikaanse bioscoop naar een griezelfilm keek. De jongen verslikte zich in een mondvol popcorn en stierf, meldde de Amerikaanse krant Daily News gisteren op de voorpagina. Reddingspogingen van een verpleegster, agenten en ambulancepersoneel mochten niet baten. De peuter was met zijn broer en zijn ouders meegenomen naar de monsterfilm Alien vs. Predator. ANP van onze redactie buitenland WASHINGTON - De bevolking van Venezuela moet na het refe rendum van zondag de blik weer vooruit richten. Dat heb ben de Verenigde Staten giste ren laten weten. In een verkla ring erkende het ministerie van Buitenlandse Zaken dat de voor lopige uitslagen uitwijzen dat president Chavez de volksraad pleging over zijn positie heeft ge wonnen. Een woordvoerder van het mi nisterie voegde eraan toe dat er 'duidelijk nog steeds zorgen zijn over sommige verkiezingskwes ties'. De VS riepen internationa le waarnemers op 'als onderdeel van een proces van nationale verzoening' duidelijkheid te scheppen. De uitslag van het referendum, waarin 58 procent van de stem mers koos voor het aanblijven van Chavez, is een nederlaag voor de oppositie. Die probeer de de autoritair regerende presi dent met een volksraadpleging weg te krijgen. Eerder gisteren vroeg Washington om een onder zoek naar mogelijke fraude bij het referendum. Internationale waarnemers hebben de overwin ning van president Chavez ech ter bevestigd. Ex-president van de VS Jimmy Carter zei maandag al dat Cha vez eerlijk heeft gewonnen. De oppositie, die de volksraadple ging over de positie van de presi dent afdwong, spreekt evenwel van 'gigantische' fraude. De Verenigde Staten en Venezu ela hebben een gespannen rela tie, zeker omdat Chavez Was hington steevast beticht van im perialisme. „We moedigen de Nationale Kiescommissie aan om een transparante controle van de uitslagen toe te staan. Dat kan de bezorgdheid wegne men en de burgers ervan verze keren dat het referendum vrij en eerlijk was", zei een zegsman van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Washington vindt het nog te vroeg om van een overwinning van Chavez te spreken omdat nog niet alle stemmen zijn ge teld. ANP/AFP/DPA/RTR van onze redactie buitenland LONDEN - De Verenigde Na ties (VN) willen een einde ma ken aan de verwarring over to pografische namen. Volgend jaar krijgen regeringen een handleiding om internationale standaardnamen te kiezen voor landen, steden en rivieren. Dat hebben Britse media gisteren ge meld. De VN willen bijvoorbeeld dat de metropool Peking door ieder een bij de Chinese naam, Beij ing, wordt genoemd en de India se stad Bombay moet weer offici eel Mumbai heten. Deze correc tie naar de namen van voor het koloniale tijdperk, wordt al offi cieus uitgevoerd door verschei dene landen in Afrika en Azië. „Wat we nodig hebben is een grote gegevensbank. De VN wil len een standaardnaam voor el ke plaats", zei Helen Kerfoot van de VN tegen de Britse krant The Times. Kerfoot staat aan het hoofd van de commissie die de namenproblematiek behan delt. Veel plaatsen kennen meerdere namen. De Israëlische stad Jeru zalem heet in het Hebreeuws Ye- rushalayim en soms Urshalim en in het Arabisch Al Quds. Dat kan ernstiger gevolgen hebben dan simpele verwarring bij toe risten of postbodes. Hulpverle ners en reddingswerkers weten soms niet waar ze heen moeten. In de eerste Golfoorlog zijn er bommen op de verkeerde plek te rechtgekomen door misverstan den over plaatsnamen. Een buur land van Griekenland lokte bijna een oorlog uit door zijn naam te veranderen in Macedo nië. De Grieken vreesden dat de voormalige Joegoslavische repu bliek het had gemunt op de Griekse provincie Macedonië. De VN noemen het land de Voor malige Joegoslavische Repu bliek van Macedonië. ANP Gespierde taal richting Congo BUJUMBURA - Burundi heeft jbteren gedreigd met militair in- pijpen in buurland Congo, naar unleiding van de massamoord afgelopen weekeinde op ruim IJl) Congolese Tutsi's in een Burundees vluchtelingenkamp. Ie daders waren vermoedelijk Butu-rebellen die vanuit Congo ipereerden. ik sluit geen offensief richting !cngo uit, om ervoor te zorgen lat onze grenzen worden geres- lecteerd", verklaarde het hoofd an de Burundese strijdkraeh- en generaal Germain Niyoyan- bna. Maandagavond liet de Rwandese president Paul Kaga- ne zich al in soortgelijke be- roordingen uit. !en woordvoerster van de PN-missie in de Burundese loofdstad Bujumbura zei giste- en 'zeer bezorg' te zijn over de ituatie in het Grote Merenge- i !e kondigde een versterking aan van de VN-troepen in het ge- ied. ANP/AFP ÖNDEN - In Groot-Brittannië Ijn gisteren acht mannen die It augustus waren gearres- terd tijdens een grote antiter- niroperatie, aangeklaagd voor lamenzwering tot moord. Zij ouden 'openbare overlast' heb- eii willen veroorzaken met ra- ioactief materiaal, gifgas, che- ïicaliën of explosie ven. olgens Amerikaanse functiona- issenis minstens een van de ver lachten een belangrijk lid van terreurnetwerk Al Qaeda. te meeste verdachten zijn af- omstig uit Londen. Zij worden andaag voorgeleid, meldde de Bntse politie. Zij zijn tussen de en 32 jaar oud. Een negende ferdachte is in staat van be- chuldiging gesteld wegens wa penbezit. Dne van de acht zijn voorts aan- [d voor het bezit van do centen die nuttig zouden zijn eoor terroristen, zoals een uit- fckel uit het Handboek voor OToristen, Ook beschikten :ee van hen over plattegron- a van financiële instellingen New York en Washington, liW'RTR Auto's werden in Boscastle door het water meegesleurd en op een hoop geworpen. foto Martin Bennett/RTR door Esther Gotink LONDEN - Politie van de Engel se regio Cornwall is op zoek naar vijftien mensen van wie het lot onbekend is, sinds een vloedgolf door de kustplaats Boscastle raasde. Door de ramp stortte een aantal gebouwen in en kwam in woningen en bedrij ven tot drie meter water te staan. Straten raakten zwaar be schadigd, een brug werd ver nield. Bijna zestig auto's wer den meegesleurd naar zee. De rivier Valancy die door het plaatsje stroomt, veranderde in een door de straten kolkende wa termassa na regenbuien die bin nen twee uur plaatselijk 75 milli meter bereikte. Ook de in het zelfde dal liggende plaatsjes Ca melford en Tintagel werden ge troffen. Duizend mensen - bewo ners en vakantiegangers - wer den uit woningen, van daken en uit bomen gered door zeven heli kopters van de Britse lucht macht RAF, de marine en de kustwacht of door reddingsbo ten in veiligheid gebracht. Er vielen geen doden. Acht men sen raakten gewond, variërend van afkoelingsverschijnselen tot een gebroken duim. Een baby en twee volwassenen werden op genomen in een ziekenhuis na dat ze uit een auto waren be vrijd. Ook werd een man die van onze redactie buitenland BAGDAD - Een delegatie van Iraakse notabelen is gisteren inde Iraakse stad Najaf begon nen aan een missie om de cri sis in deze heilige sjiitische s'ad te bezweren. Volgens haakse politieke leiders is het de laatste poging om de op standige sjiitische leider Muq- jada al Sadr en zijn militie te bewegen hun opstand te sta gen zonder verder geweldda- d'g ingrijpen. Al Sadr houdt zich schuil in de Imam Alimoskee, een sjii- tisch heiligdom dat intussen door de Amerikanen is omsin geld Door de belangrijke reli- gteuze status van het gebeds huis zijn de Amerikanen en "fn Iraakse bondgenoten er u°g met binnengevallen. achtkoppige missie is in Najaf in opdracht van de Na- honale Conferentie. Deze ver gadering van Iraakse vertegen woordigers van alle geloofs-, bevolkings- en politieke groe pen stelt dezer dagen in Bag dad een tijdelijk parlement sa men. De vergadering wordt overschaduwd door het aan houdende geweld in Najaf. Aanvankelijk zou de conferen tie gisteren eindigen, maar we gens gebrek aan overeenstem ming is er nog een dag aan vastgeplakt. Politieke rol De delegatie uit Bagdad staat onder leiding van een familie lid van Al Sadr, maar zeker geen bondgenoot. Deze Hoes sein Mohammed Hadi al Sadr benadrukte gisteren dat er 'niet wordt onderhandeld'. „Dit is een vriendschappelijke missie namens de conferen tie", zei hij. De delegatie zal voorstellen dat Al Sadr een politieke rol gaat spelen, dat zijn militie wordt ontwapend en dat de moskee wordt verla ten. De militieleden zullen na het vertrek niet worden ver volgd. Tot dusver heeft Al Sadr zich niet bereid getoond in te schik ken. Kort voordat de Iraakse dele gatie in Najaf aankwam met Amerikaanse helikopters, zei Al Sadr dat hij voelt voor de bemiddelingspoging die het Vaticaan wil doen. Tegelijker tijd hielden de gevechten rond de moskee onverkort aan. Het geweld blijft ook de hoofd stad in de greep houden. Een drukke straat in Bagdad is gis teren met zware granaten be stookt. Er zijn daardoor zeker zeven doden en enkele tientallen ge wonden gevallen, volgens me dische hulpverleners.In de plaats Latifiyah, even ten zui den van Bagdad, vielen zeker vijf Iraakse doden door een bo mexplosie. ANP/AFP/DPA thuis aan een nierdialyse-appa- raat lag, naar een ziekenhuis overgebracht. Uit voorzorg werd tijdens de reddingsactie al le stroom uitgeschakeld. Nadat de regenbuien ophielden en het tij keerde zodat de water massa de zee in stroomde, kon den hulpdiensten onder de ber gen puin en in weggedreven au to's zoeken naar eventuele slachtoffers. Technisch vermist De vijftien mensen die nog niet zijn gevonden, worden volgens politie van Cornwall 'technisch' vermist. Ze hebben de streek mogelijk al verlaten toen slecht weer op komst was en realiseren zich niet dat naar ze wordt ge zocht. Bij de ramp waren geen Nederlanders betrokken. „Op de hele route langs de Va lancy richting zee pikten we mensen op uit bomen, van de oevers en uit auto's", vertelde de woordvoerder van de RAF, Michael Muiford. „Dit is het erg ste dat we in vele jaren hebben meegemaakt. Het is zeer uitzon derlijk dat we meer dan twee he likopters op één lokatie nodig hebben voor een reddingsactie." De 14-jarige Georgia Gifkans was op haar vakantieadres toen de vloedgolf kwam: „Alle auto's begonnen te drijven. Het duurde ongeveer een uur en het water kwam bij grote kerels tot hun middel." Toerist Alan Graham getuigde: (Advertentie) Kijk op de advertentiepagina's Personeel op zaterdag. Ga naar www.pzc.nl Plaats zelf een advertentie op www.kleintjesmarkt.nl in de krant én op internet. „Er waren achttien meter hoge bomen die als luciferhoutjes de rivier in werden gesleept." Inmiddels is de grote schoon maak begonnen; alle gebouwen, straten en bruggen zitten onder de modder. Een inspecteur be kijkt alle gebouwen om te con troleren op instortingsgevaar. Geschrokken Vice-premier John Prescott, die de Britse leider Tony Blair waar neemt tijdens het zomerreces, bracht gisterochtend een bezoek aan het noodgebied. Hij was ge schrokken van de enorme scha de die het water heeft aange richt en prees de hulpdiensten. Hij noemde de massale reddings operatie 'subliem'. Augustus is voor Cornwall de drukste vakantiemaand en het getroffen gebied zat vol toeris ten. Experts onderzoeken waar om de waarschuwing voor over stromingen de bewoners van Boscastle pas zo laat bereikte. Inmiddels is een rampenfonds opgezet. GPD PEKING - De Chinese macht- I i hebbers zijn een nationale cam- pagne begonnen tegen particu lieren en bedrijven die telefoon- seks aanbieden. Volgens het persbureau Xinhua gaat het om zeer omvangrijke operatie die nog tot zeker okto ber duurt. Iedereen die wordt opgepakt krijgt 'zeer zware straffen'. De campagne is een nieuwe po ging van de communistische lei ders om alle publieke seksuele uitingen uit te roeien. De autori teiten, die zeggen te vrezen voor 'ondermijning van de sociale mo raal', treden momenteel al hard op tegen porno op het internet. Al zeker 700 'obscene' websites zijn gesloten en al 329 mensen zijn dit jaar gearresteerd. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5