Nieuw pleidooi voor lager tarief PZC Zilveren editie Ambachtelijk Weekend Visclub voelt zich goed in Luntershoek Historie Brugge tot leven in toneelspel Koeters Westdorpe vieren jubileum 15 Cursisten Toonbeeld Terneuzen in actie 'alloze soorten lardappels in ardenburg Internetcafé in de Blide Snelheidscontrole in Biervliet Straf voor dreigen met neppistool ITS-symbool voor museum agenda woensdag 18 augustus 2004 irüGGE - De driejaarlijkse leiefeesten vinden deze en vol- endc week plaats op een afge- loicn parcours in het histori- the centrum van Brugge. Op en ond de reien (grachten) worden an negen uur 's avonds tot mid- ernacht historische taferelen jt de geschiedenis van de stad 0i leven gebracht. Jaarbij gaat veel aandacht naar e historische gebouwen die het decor vormen en naar het water, dat een belangrijke rol speelt in Brugge. Het gaat om korte spek takels, die in de loop van de avond een tiental keren worden uitgevoerd. Dit jaar gaan de scènes onder meer over de terechtstelling van Bakelandt, de dood van Maria van Bourgondië, Karei H van Engeland in Brugge, en de ge schiedenis van de haven van Zeebrugge: van karveel tot con tainer. Dit laatste spel is een van de hoogtepunten. De geschiedenis van Brugge is eeuwenlang be heerst door de zee. Die zee was achtereenvolgens bron van wel vaart, oorzaak van commerciële schemering en tenslotte prikkel tot economische' heropbloei, die vorm kreeg in de haven van Zee- brugge. Natuurelementen wor den hier 'hoofdpersonages' in een wervelend licht- en klank spel waarmee het maritieme ver leden en de haventoekomst van Brugge in beeld wordt gebracht. Op het Gruuthuseplein spelen tientallen figuranten tien jaar uit het leven van de Heer van Gruuthuse na. Alle taferelen -worden doorlo pend opgevoerd; daardoor hoeft de toeschouwer geen rekening te houden met aanvangsuren of een bepaalde volgorde. Hij kan zich, via één van de verschillen de toegangspunten, naar om het even welk tafereel begeven. De taferelen worden op diverse manieren ingevuld sfeervol ver lichte gevels, openluchttheater, dans en muziek en voor het eerst in de geschiedenis van het Reiefeest een tafereel zonder ook maar één figurant. Op de Ro- zenhoedkaai wordt de geschiede nis van de haven uitgebeeld met uitsluitend (laser)licht, klank en water. Dit zorgt voor contrast met de overige nieuwe taferelen op de Burg en aan de Dyver. De Reiefeesten in Brugge vinden plaats op 20, 21, 23, 25, 27, 28 au gustus, doorlopend van 21.00 uur tot middernacht. jnnf Wout Bareman ERNEUZEN - De gemeente «neuzen moet de tarieven oor het gemeentelijk instituut [«inbeeld alsnog verlagen, aniet, dan zal een grote groep mrsisten noodgedwongen afha- fn of minder lessen gaan vol ui ju aantal van hen stapt moge- k over naar kunstacademies ter de grens of naar de Zeeuw- i Muziekschool. ia een groep zangers en zange- sen, klei- en pottenbakkers n diverse individuele cursisten aagt nu ook de groep van im veertig leerling-pianisten gemeenteraad en burgemees- ren wethouders, zich opnieuw beraden op de enorme prijs- REDACTIE zeeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC terneuzen Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 Email; redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel Rene Hoonhorst Renè van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB hulst Tel: (0114)372776 Fax: 10114)372771 Email: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl wternet www.pzc.nl Email: web@pzc.nl Be*orgklachten: 0800-023 1 231 °P maandag t/m vrijdag ge urende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur maatregelen die college en raad voorstaan. Het kwijtraken van kortingen voor het volgen van al lerlei elkaar aanvullende cursus sen, gezinskortingen, 65-plus- voordeel en minimabijdragen zit de cursisten enorm dwars. Ze pleiten nadrukkelijk voor 'een harmonisering omlaag'. De briefschrijvers: „Het gaat er uiteindelijk toch om dat er zoveel mogelijk mensen bereikt worden. Met een gepaste jaarlijkse tariefsverhoging kun nen velen het wel eens zijn. Men heeft echter moeite met het idee dat de investering in het nieuwe gebouw en materiaal verhaald wordt op de leerlingen via de nieuwe tarieven. Iedereen moet de gelegenheid krijgen zijn of haar talent te ontwikkelen." Woordvoerster R. de Schaap namens de pianistengroep: „Er is tijdens de commissieverga dering dit voorjaar onvoldoende geluisterd. En er wordt nog steeds niet geluisterd. Dit geeft onrust en veel onzekerheid en een ontevreden gevoel. Waarom is er bijvoorbeeld vooraf geen enquête gehouden?" Wethouder C. de Mol-Marcusse heeft begrip voor de klachten „Maar we zaten nu eenmaal met de opdracht om tarieven in de nieuwe gemeente Terneuzen te harmoniseren. Omdat zowel de Muziekschool als Toonbeeld goed werk leveren, konden we ook geen keus maken voor één van beide instellingen. Dat de ta rieven voor beide instellingen kostendekkend moeten zijn, staat vast." van B en W en de eerderheid van de raad vinden a flinke tariefsverhoging no- :g om alle kosten te dekken, at standpunt werd ingenomen de raadsvergadering van mei. )e cursisten wijzen er echter op jat de gemeente sowieso geld jlmoeten bijpassen als de cur- :n minder lessen gaan vol- jen of zelfs stoppen. irief een brief aan college en raad iringen ze er op aan de kwestie ipaieuw aan de orde te stellen i de commissievergadering van september en in de raadsverga- ering van 23 september. Ie pianisten plaatsen grote magtekens bij alle mogelijke IARDENBURG - Tijdens de pen dag van Kleinjan's Teelt de Langeweg in Aarden- urg kunnen bezoekers vandaag kennis maken met meer dan hon- lerd soorten aardappelen. lissen 13.00 en 17.00 uur wordt litleg gegeven over de piepers, caarvan ruim zeventig procent aar allerlei windstreken wordt sxporteerd. Kleinjan verhan- leit jaarlijks zo'n 80.000 ton Sappelen. Hok is er een proefveld met de loest voorkomende en nieuwe oorten. Verder kan een bezoek- w orden gebracht aan de fa- nek van Kleinjan's Teelt in de rcormalige steenfabriek aan de Hieweg. De Hulster glazenier Gerard van den Bergh in zijn atelier, door Sheila van Doorsselaer HULST - In Zeeuws-Vlaanderen en het Waasland wordt komend weekend voor de 25e keer het Ambachtelijk Weekend gehouden. Streekproducten worden ge promoot en oude ambachten uitgeoe fend. Dit jaar is er een recordaantal deelnemers. Het Ambachtelijk Weekend bestaat uit tien (fiets) routes. Twee daarvan leiden door Zeeuws-Vlaanderen. De Polder- klompenroute voert over het grondge bied van de gemeente Hulst en telt met 28 adressen waar de deelnemers kun nen stoppen een recordaantal deelne mers. Steeds meer ambachtslieden en kunstenaars doen mee aan het Ambach telijk Weekend. Glazenier Gerard van den Bergh zet, evenals zijdeschilder Ineke Steijaert, zil versmid Marie-Thérèse Hamelinck en het beeldend kunstenaarsechtpaar Ben en Han Holla, voor het eerst zijn deur van het atelier open tijdens het Ambach telijk Weekend. Van den Bergh heeft zijn atelier aan de Lange Bellingstraat in Hulst. Hij werkt vooral in de Art Nouveau of Art Deco stijl. „Begin jaren zeventig liep het kerk bezoek terug en kelderde de business van het restaureren van kerkramen. Ik ben me toen gaan toeleggen op schilde ren en aangepaste technieken." Een tweede discipline waar Van den Bergh zich mee bezighoudt is het brand schilderen. Na zijn opleiding trok Van den Bergh door Italië en Frankrijk om in de Romaanse kerkjes en gotische ka thedralen vele ramen te bestuderen. Het vak van glazenier dreigt te verdwij nen en daarom doet Van den Bergh mee aan het Ambachtelijk Weekend. In de Hulster Lyceumstraat heeft edel smid Hamelinck voor de gelegenheid de garage ingericht als werkplaats en ate lier. Ze werkt met de edelmetalen zilver en goud. Haar voorkeur gaat uit naar zilver, omdat het prettig materiaal is, dat te combineren valt met bijvoor beeld mineralen en bijzondere stenen „Momenteel maak ik vooral broches en colliers, maar in de toekomst wil ik ook objecten gaan maken." De edelsmeed kunst blijft voor Hamelinck een hobby. De Werkplaats is dan ook niet uitge breid. „Ik werk aan een tafel met een gasfles en een brandertje en een kleine hangmotor om het materiaal te kunnen bewerken. Ik soldeer op een houtskool- blok. Ik heb vooral veel plezier in het creatieve proces." Kunstenaarsechtpaar Het ambacht van Ineke Steijaert uit Hulst is er een van groot geduld. Bij zij deschilderen is het eindresultaat pas te zien als de afbeeldingen gefixeerd, ge wassen en gestreken zijn. Dan komen pas de kleurencombinatie en de specia le glans tot hun recht. Steijaert, met een atelier aan de Steensedijk, is wellicht de enige in de regio die nog kleding ont werpt van zijde die zij zelf heeft beschil derd. „Ik maakte als kind mijn eigen kleren en het ontwei-pen en bewerken van de eigen kleding heeft geleid tot het maken van beschilderde zijdekleding." Steijae rt werkt met diverse technieken zoals de druk-, batik-, alcohol-, waco-, zout-, zonne- en etstechniek. Momenteel werkt ze abstract, de afbeeldingen heb ben een mysterieus karakter. „Je moet eerste alle technieken grondig kennen foto Wim Kooyman en dan pas komt de inspiratie. Dan kun je soms de techniek even loslaten en je helemaal uitleven in een ontwerp. Heer lijk." In Sint-Jansteen doet het beeldend kun stenaarsechtpaar Ben (79) en Han Hol- la-van Heijningen (76) voor het eerst mee aan het Ambachtelijk Weekend. Zij begon met kleine potjes bakken en gaf er vele weg. Haar werken van kera miek verkopen doet ze echter niet. Het is of gratis, of niet. Haar echtgenoot Ben begon met het bewerken van hout, maar begon vijftien jaar geleden met het bewerken van steen. Eerst nam hij speksteen, omdat dat een zachte steen soort is, maar nu ook albast en serpenti nesteen. Holla: „Ik zou graag nog eens de beitel in marmer zetten." Zijn favo riete onderwerpen zijn dierfiguren en de mens. „De vorm van de steen of een blok hout inspireren me altijd om er iets speciaals van te maken. Ik ben nu bezig met een levensgrote mannenfi guur en die kap ik helemaal uit de grote berkenboom die vorig jaar nog in onze tuin stond." Alle kunstenaars en ambachtslieden die hun werkruimte ter bezichtiging open stellen tijdens het Ambachtelijk Week end op zaterdag 21 en zondag 22 augus tus, zijn te bezoeken van 10 tot 18 uur. De Eigen Stek overtreedt regels in natuurgebied door Sheila van Doorsselaer LUNTERSHOEK - Vereniging De Eigen Stek en de gemeente Hulst zijn nog niet klaar met el kaar. De vereniging, die als doel heeft de hengelsport te bevorde ren, heeft postgevat op een per ceel in Luntershoek met de be stemming natuurgebied. Volgens de gemeente eerbiedigt de vereniging die bestemming niet. Hulst signaleerde sinds het neerstrijken van De Eigen Stek al overtredingen op het perceel aan het Groot Eiland en de hoek Nieuwe Zeedijk met de Sasdijk. Zo heeft de vereniging zonder een vergunning aan te vragen knotwilgen gerooid, een riet kraag verwijderd, de bodem van de kreek verdiept en een stacara van gestald. Ook wilde de vereniging een wa terleiding aanleggen en een inva lidentoilet plaatsen. Ondanks di verse aanschrijvingen staat de caravan er nog steeds. Enkele Hulster raadsfracties vroegen zich kortgeleden al ver twijfeld af wat De Eigen Stek al lemaal uitvoert in het natuurge bied en dan ook nog zonder ver gunning. Het perceel was eerst een wei met fazanten en knotwilgen, maar ziet er nu opmerkelijk an ders uit. Progressief Hulst sprak al over een bouwput. De gemeen te zal niet schromen bestuurs dwang toe te passen indien de vereniging zich niet aan de voor schriften houdt. Handhavend optreden is echter moeilijk als de overtreding al is begaan, bij voorbeeld in het geval van het zonder vergunning rooien van de knotwilgen en het dreggen van de kreek. De situatie kan im mers niet meer in de oude staat worden teruggebracht. Bewoners van Luntershoek wil len weten of de gemeente Hulst van zins is de bestemming van het rustige gebied te verande ren. De Eigen Stek heeft de gemeen te nu gevraagd of de bepalingen in het burgerlijk wetboek en de Algemene Plaatselijke Verorde ning' van toepassing zijn op het door hen ingenomen gebied. De gemeente antwoordde met een kort en krachtig: Ja. TERNEUZEN - In het appartementencomplex Zoutvliet bij woonzorgcentrum de Blide in Terneuzen wordt volgen de maand een internetcafé geopend. De voorziening is be doeld voor zowel ouderen als jongeren, met het achterlig gende idee de kloof tussen de verschillende generaties te versmallen. Het internetcafé is een initiatief van de Stichting Welzijn Terneuzen, in samenwerking met de Blide en de Stichting Kinderopvang Zeeuws-Vlaanderen. Het project maakt deel uit van een aantal andere activitei ten die opbouwwerker Peter Kromhout heeft bedacht in het kader van het project 'Een buurt voor alle leeftijden' Dat project richt zich met name op de wijk Triniteit. BIERVLIET - De politie heeft gisteren tussen kwart over negen 's ochtends en kwart voor een 's middags enkele tientallen hardrijders betrapt tijdens een snelheidscontro le op de N61 in Biervliet. Van de 2450 passanten reden er 38 te hard; de toegestane snelheid betreft op die weg tach tig kilometer per uur. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter B. Door- ewaard Boekhout heeft gisteren een taakstraf van zestig uur opgelegd aan een 22-jarige Middelburger wegens be dreiging van kinderen met een nepwapen. De Middelbur ger vertelde de rechter dat het als een lolletje was be doeld. Hij had de kinderen op 29 februari van dit jaar alleen maar willen laten schrikken met het balletjespistool. De rechter hield er een andere opvatting op na: „Dit is pa niek zaaien. Het is niet normaal als u met uw arm en een pistool uit een raam van een auto hangt. Dat is onvolwas sen gedrag en komt bedreigend over." De verdachte zei dom te hebben gehandeld en kon zich best voorstellen dat het bij de jongens bedreigend over was gekomen. Een van de jongens deed aangifte. In de auto zaten nog twee kompanen van de Middelburger. Zij zijn al veroor deeld. De politierechter vond een taakstraf van zestig uur passend voor de Middelburger. Officier van justitie J. Zon dervan had 168 uur werkstraf geëist. VLISSINGEN - Het maritiem museum in Vlissingen heeft het Internationaal Toegankelijkheidssymbool gekre gen. Het voldoet aan de strengste eisen op het gebied van toegankelijkheid van openbare gebouwen voor minderva- liden. Al tijdens de voorbereidingen voor de bouw en de inrich ting van het maritieme museum is rekening gehouden met de wensen van gehandicapten. Hierdoor kon het museum op tijd inspelen op veranderde eisen in het bouwbesluit, die in 2002 van kracht werden. Dat leidde onder meer tot een grotere lift dan volgens het bouwbesluit nodig zou zijn. Het Vlissings museum heeft het symbool gekregen in nau we samenwerking met de Stichting Werkgroep Gehandi capten Walcheren en het Klaverblad Zeeland. Wethouder L. Poppe-de Looff van Vlissingen onthult het symbool aanstaande vrijdag. door Edy de Witte WESTDORPE - De carnavals stichting de Koeters uit Westdor pe viert vrijdag 20 en zaterdag 21 augustus het 33-jarig be staan. „In het carnavalsjargon staat elk veelvoud van het zottengetal elf als een jubileum te boek", zegt Edwin de Bock, al sinds twaalf jaar prins Edwindo van de Koeters. Twaalf prinsen en één prinses gingen hem vooraf. Als geen ander weet de Bock dat het in Westdorpe niet mee valt om het carnaval in leven te houden. De laatste jaren kampt de stichting met een gebrek aan leden. Een raad van elf is nauwe lijks op de been te brengen. De Bock: „Momenteel draaien we maar met zeven leden. Geluk kig telt onze ledenlijst wel enke le trouwe carnavalsvierders. En die geven zo maar niet op." Zo is voorzitter John van Vooren al twintig jaar de drijvende kracht achter de Koeters. Edwin de Bock vaart al zeventien jaar in zijn schuitje mee. Poldermuizen Toch heeft het carnaval in West dorpe andere en zeker betere tij den gekend. Voor de officiële op richting van de Koetei's vierden de dorpelingen eerst enkele ja ren het zottenfeest onder de vleugels van de Poldermuizen. Toen deze vereniging ter ziele ging kwamen in 1971 de Koe ters met Johnny Pluvm als eer ste hoogwaardigheidsbekleder aan het roer. „Vooral de eerste periode was Westdorpe een echt feestbol- werk", weet de Bock. „De mensen bleven liever op hun ei gen dorp lol maken. Langzaam aan zette Sas van Gent zich als de leutplaats bij uitstek op kle kaart. Toen moesten we flifrk wat veren laten vallen. Qe- lukkig hebben we met de Bete koppen een goede verstandhou ding. Hoe moeilijk de situatie ook is, tot nu toe hebben we élk jaar met een stoet, een limonade bal voor de jeugd en een gezelli ge middag voor de ouderen het programma weten in te vullen Ook het komende carnaval;in 2005 gaan we er weer tegen aan." Nissenhut Nu maken de Koeters zich eerst op voor hun jubileumviering. Het feest wordt gevierd in de nissenhut aan de Fortstraat. Tn dit eigen onderkomen stallen ;de Koeters hun prinsen wagen en andere attributen. Vrijdagavond begint om 19i00 uur een receptie Na het handjes schudden is het tijd voor een eer ste feestje De plaatselijke dweil band Tandsjen Bei blaast gere geld de vrolijke noot. Een disco theek vult het muziekrepertoire verder in. Zaterdagmiddag komen de jón geren aan hun trekken. Om 13.30 uur is er een jeugd- disco. 's Avonds wordt de barbe cue aangestoken voor een eetfes tijn. Hierna wordt het jubileum afge sloten met een zomers getint car navalsfeestje. STREEKACTIVITEITEN AARDENBURG Schutterslocatie, 19.00 uur: Schieting voor toeristen: AXEL Café 't Hoeckhuys, 20.00 uur: Kaarten; Gregoriuscentrum. 13.30 uur Koersbal Kaarten en biljarten, 13.45 uur: Fietsclub; BRESKENS Centrum en Spuiplein, Dolle woensdag: Handelshaven, 9.30 uur Boottochten naar de Zandplaten; EMMAPOLDER Bezoekerscentrum, 10.30 uur- Excursie door Verdronken Land van Saeftinge; GROEDE NH kerk, 20.00 uur: Zomer avondconcert; HENGSTDIJK - Recreatiecentrum de Vogel, 20.30 uur: Bingo, HOOFDPLAAT Schapenboerderij Goede Hope, 14.00 uur Rondleiding; HULST De Lieve, 13.00 uur: Open cen trum; KOEWACHT De Lange Akkers, 13.30 uur: Kaarten; NIEUW-NAMEN - Cafe Sint Cecilia 19.30 uur: Bingo; NIEUWVLIET Parkeerplaats frïtpur 't Gemaal aan de Zeedijk, 19.30 uur: Ex cursie in Verdronken Zwarte Polder; OOSTBURG - Centrum. Avondbradérie Trekpaardenmelkerïj Nortier-Buyze, 10.30 -16.00 uur: Open dag, PAAL Café In 't zicht der Schelde, 14.30 uur- Vakantieschieting; Clubhuis, 14.00 uur: Kaarten, jokeren en bieden; RETRANCHEMENT NH kerk, 2q.OO uur: Zomeravond concert; SAS VAN GENT - Sint Albert, 13.00 uur Quiltpatchwork, haken, bordwen en frivolité voor dames; biljarten; TERNEUZEN De Veste, 9.15 en 10.15 uur: Volkdansen; 13.30 uur: Biljarten' Portaal van Vlaanderen, 13.30 uur: Rondleiding.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 41