PZC Extra taak brandweer mogelijk Zorg over aanpak wateroverlast Energiepremies van Delta waren terecht Reddingsboot komt twee keer in actie Aardappeloogst getroffen door hevige regen Zeeuwse commandant ziet kansen voor levensreddende handelingen Traditionele mosselfeesten in Philippine Kermis in Walsoorden Alsnog eerbetoon aan rijkspolitie voor rol tijdens Ramp Straf voor rijden zonder rijbewijs Opel Kadett populair bij dieven Drie nominaties monumentenprijs Agressieve man aangehouden Politie betrapt hardrijders woensdag 18 augustus 2004 door Rinus Antonisse BROUWERSHAVEN - Voor ak kerbouwers in Midden-Schou wen zijn de vooruitzichten op eèn goede aardappeloogst door zware regen flink verslechterd. Tijdens hevige buien viel er zo veel neerslag, dat de aardappel akkers vol water kwamen te staan. Op de lagere delen steeg het hemelwater tot boven de bedden. Volgens voorzitter P. de Koeijer van de Zuidelijke Land- en tuinbouw Organisatie Zeeland, zelf boer te Brouwershaven, dreigt een deel van de aardappe len weg te rotten. Als ze langer dan 24 uur onder water blijven staan, slaan ziekten toe en kan de boer oogsten wel vergeten. Ploe groot de omvang van de schade is, ook financieel, kan De Koeijer nu nog niet aange ven. Dat hangt sterk af van het tempo waarin het water weg kan zakken. Wat dat betreft pak ten maandag en dinsdag zonder noemenswaardige regenval, gun stig uit, Maar als het opnieuw fors gaat regenen, ziet het er voor de getroffen percelen niet best uit, zegt de ZLTO-voor- man. Een rondje door de provincie leerde hem dat de schade aan de aardappelen door de regenval in het algemeen meevalt, met Mid den-Schouwen als ongunstige uitzondering. Daar viel van vrij dag op zaterdag ruim 40 milli meter en van zondag op maan dag nog eens 80. Ter vergelij king: in de hele maand juli kwam er in Wilhelminadorp to taal 75 millimeter naar beneden (iets boven het gemiddelde van 68 millimeter). Afwatering Het bijzondere van de recente re genbuien was dat het in vrij kor te tijd enorm plensde. „Plet re gende harder dan de grond aan kan", aldus De Koeijer. Plij ge looft dat tegen dergelijke weer- verschijnselen geen kruid gewas sen is. Ook met een goede drai nage en een juiste en tijdige af watering is niet te voorkomen dat land onder water kómt te staan als het water met bakken uit de hemel stroomt. De regen is temeer een tegenval ler, daar de vooruitzichten voor de aardappeloogst gunstig zijn: een goede kwaliteit en een hoge kilogramopbrengst. Door de vochtige omstandigheden en ho ge temperaturen dreigt nu een extra ziektedruk (onder meer phytoftora). Daar kan wel voor behoedend tegen worden gespo ten, maar op natte, modderige akkers valt dat niet mee. Voor de boeren die hun graan, met name tarwe, al binnen heb ben, is het goed uitgepakt. Het gaat om ongeveer driekwart van de totale graanoogst in de pro vincie. Wat er nog staat moet wachten op droger weer en De Koeijer verwacht dat hiervoor de droogkosten hoger zullen uit vallen. Voor de uien en suikerbieten heeft de regen niet tot grote na delige gevolgen geleid. door René Schrier GOES - Speciaal getrainde brandweerlieden die levens kun nen redden voordat het ambu lancepersoneel arriveert kunnen in Zeeland goed van pas komen. Maar het is de vraag of de brand weer dat werk er nog wel bij kan doen. Wat de brandweer be- trêft is het wel bespreekbaar. Dat is een eerste reactie van de Zeeuwse regionaal brandweer commandant F. Captijn op een brief van minister H. Hooger- vorst over de inzet van de brand weer- als zogenoemde first res- ponders. Dat wil zeggen: spe ciaal opgeleide brandweermen sen voor spoedeisende medische hulpverlening. De minister heeft die brief ge schreven aan de hulpverlenings regio Zuid-Oost Brabant, waar al speciaal opgeleide brandweer mensen voor dergelijke medi sche hulp beschikbaar zijn. De Inspectie voor de Gezondheids zorg had bezwaar tegen hun in zet. In zijn brief zet Hoogervorst echter het licht toch op groen. Captijn geeft aan dat op ver schillende plaatsen in Zeeland - dpor de specifieke geografische kenmerken - brandweerlieden vpak eerder op de plaats van het ongeval kunnen zijn dan het am bulancepersoneel. Als dat nu ge beurt verricht de brandweer E)HBO-activiteiteh en probeert de slachtoffers en de situatie te stabiliseren, in afwachting van door Harold de Puysseleijr PHILIPPINE - De 28e Mossel- fêesten in Philippine beginnen vrijdag 27 augustus om 20.30 uur met een discoavond in café Marinet. Hét programma van de feesten kent een groot aantal vaste ele menten, zoals het mosselen ko- ken op de markt, een grote bra derie, demonstraties van oude ambachten, optredens van fanfa res en streetbands, de uitreiking van de Gouden Mossel en een rommelmarkt. Voor de achttiende keer vindt zaterdag 28 augustus vanaf 14.30 uur de internationale wed strijd mosselen open steken plaats om de Philippine-trofee. Teams van twee personen moe ten zo snel mogelijk 36 geschik te mosselen opensteken. Opk sportievelingen komen tij dens de Mosselfeesten aan hun trekken. De Mosselrit is een toer tocht voor recreatiefietsers en vpert de deelnemers door de mooiste plekjes in de omgeving van het mosseldorp en het Bel gische achterland. Wandelclub De Kwartels houdt een natuur wandeling langs oude zeedij ken, kreken en door het Braak- raangebied. Bezoekers aan de feesten kun nen zaterdag kennismaken met een ouderwetse wasdag. Alle at tributen zoals, wasketels, een wringer, een wasbok en een was- stamper worden gebruikt om kleding uit vroeger tijden te was sen. Beide dagen van de feesten zijn er rondritten door het dorp met de'paardentram. Zowel jong als oud kan zich vermaken op de kermis met diverse attracties. WALSOORDEN - De buurt schap Walsoorden viert het ko mende weekeinde kermis. Zaterdag 21 augustus houdt ca fé Rue du Nord vanaf 18.30 uur een mosselmaaltijd. Om 20.30 uur begint een gaaibolwed- strijd. Zondag 22 augustus span nen de deelnemers om 14.30 uur in Rue du Nord de boog voor een schieting op de liggende wip. Maandag 23 augustus wor den de kermisactiviteiten in Rue du Nord om 14.00 uur afgeslo ten met een kaarting. artsen of ambulancepersoneel. De brandweer beschikt evenwel niet over hartreanimatieappara- tuur of andere medische appara tuur, Omdat de stelregel is dat elke seconde telt, is er in Neder land momenteel een discussie gaande over de vraag of het zin vol is de brandweer in te schake len voor levensreddende hande lingen. Juist in Zeeland, waar de op- komsttijd van de ambulance al vaker ter discussie heeft gestaan kan dit een oplossing zijn. Maar de Zeeuwse brandweercomman dant ziet wel haken en ogen. Zeker tegenwoordig moet een or ganisatie er voor zorgen dat de juridische kant van de zaak goed is geregeld. Dat wil zeggen dat er duidelijkheid moet zijn over de aansprakelijkheid als het fout loopt. Verder wijst Cap tijn er op dat er nogal wat op de brandweer afkomt. Niet alleen bij de daadwerkelijke uitvoe ring van het werk, maar ook in de sfeer van scholing en cursus sen. Duidelijkheid Als over dergelijke zaken vol strekte duidelijkheid bestaat is er wat hem betreft in Zeeland ze ker over te spreken. Hij zal die discussie in elk geval niet uit de weg gaan, zo wordt uit zijn woorden duidelijk. In zijn brief erkent de minister dat zijn opstelling een trend breuk is. IJij schrijft dat daar mee wordt toegelaten dat instel lingen die buiten de keten van gezondheidszorg vallen, deel gaan uitmaken van deze keten van gezondheidszorg. Dat deze zienswijze is veranderd, wordt volgens hem ingegeven door de tijd en het voortschrijdend in zicht dat hieraan ten grondslag ligt. In Noord-Brabant heeft vooral de burgemeester van de gemeen te Gemert-Brakel zich sterk ge maakt voor de inzet van de brandweer in de spoedeisende medische hulp. Die staat op het standpunt dat het leveren van verantwoorde zorg niet alleen een taak van het ministerie van VWS is, maar ook van de burge meester als hoofd van de brand weer. Hij heeft nu de minister aan zijn zijde gekregen, Een bezoekster bekijkt de Rijkspolitie Award, waarmee rijkspolitiemensen sinds gisteren in het Watersnoodmuseum in Ouwerkerk worden geëerd voor hun verdiensten na de Ramp in 1953. foto Dirk-Jan Gjeltema door Piet Kleemans OUWERKERK - Ze hebben belangrijk werk gedaan tijdens de watersnood ramp maar de rijkspolitiemensen kre gen daarvoor - vindt inspecteur-gene raal der rijkspolitie b.d. W. Frackers - nooit de erkenning die zij verdienen. Met de schenking van de Rijkspolitie Award aan Museum Watersnood 1953 in Ouwerkerk is dat gisteren rechtge zet. In heroïsche verhalen over hulpverle ners tijdens de watersnoodramp van 1953 gaat het vaak over militairen en vissers. Bijna nooit over rijkspolitiemen sen, terwijl hun inzet enorm was en zij zich zeer verdienstelijk maakten, be toogde burgemeester J. Asselbergs van Schouwen-Duiveland. „Vergeet niet dat er toen op Schouwen-Duiveland zo'n dertig ge meenten waren en rond de vijftien wa terschappen. Er was geen rampenplan, er waren geen eilandelijke structuren, er was geen sprake van eilandelijke coördinatie van hulpverlening. De politie heeft bergen werk verzet. Niet alleen bij het bergen en identificeren van slachtoffers, maar ook bij het be schermen van alles wat achterbleef. Woorden naar het hart van inspec teur-generaal der rijkspolitie b.d. Frackers. Hij constateerde met Asselbergs dat het werk van de - reeds lang geleden opge heven - rijkspolitie tijdens de ramp on dergewaardeerd is. Hetgeen hem reeds enkele tientallen jarerfgeleden deed be sluiten de Rijkspolitie Award in het le ven te roepen. Symbool In november 1988 werd de eerste Bron zen Wachtmeester - symbool voor alle politiemensen die zich hebben ingezet tijdens de watersnoodramp - uitgereikt aan toenmalig Commissaris van de Ko ningin in Zeeland C. Boertien. Daarna werden nog vier exemplaren uitgereikt, waarvan één nu prijkt in één van de vi trinekasten in het Museum Watersnood 1953. Een prima plek in de visie van Frackers. Ook voorzitter van het bestuur van Mu seum Watersnood 1953 J, Schoof is er mee in zijn nopjes. Hij ziet het als een welkome aanvulling op de collectie van het museum. Op diverse foto's in het archief van het museum zijn de politiemensen te zien, die in hun karakteristieke lange jassen door de getroffen dorpen lopen. Vlaamse regering te traag met maatregelen in stroomgebied Schelde door Wout Bareman TERNEUZEN - De Bond Beter Leefmilieu maakt zich ernstig zorgen over het uitblijven van maatregelen tegen waterover last in het stroomgebied van de Schelde. De Vlaamse regering blijft al bijna twee jaar in gebre ke, stelt de bond vast. Eén van de oplossingen is afwa tering via het Kanaal Gent-Ter- neuzen, Vlaams minister van Ruimtelij ke Ordening D. Van Mechelen beloofde begin vorig jaar een bij zondere verordening, waarin maatregelen tegen overlast zou den worden vastgelegd. Hij deed de toezegging nadat onder meer de omgeving van Gent was getroffen door zware overstro mingen. De Vlaamse regering keurde de verordening 'inzake hemelwaterputten, infiltratie voorzieningen en gescheiden af voer van afvalwater en hemelwa ter' al twee keer goed, maar daarbij bleef het. Het geduld van de BBL is nu op. Woordvoerder Wil van Gils van BBL: „Door de vele zomeronwe- ren wórdt Vlaanderen nu her en der getroffen door lokale over stromingen, met nogal wat ellen de tot gevolg en oplopende kos ten voor gemeenten, particulie ren en verzekeraars. Veel van die overstromingen kunnen wor den vermeden. Door de klimaats verandering zullen we in de toe komst meer en meer geconfron teerd worden met extreme weersomstandigheden. We heb ben daarom behoefte aan een overstromingsbeleid voor de lan ge termijn." Spuien Oorzaak van de watersnood be gin vorig jaar in de regio Gent was gebrekkig onderhoud van de Vlaamse waterlopen. Om de afvoercapaciteit van overtollig water naar zee te verhogen, dringt de Gentse burgemeester F. Beke al geruime tijd bij de Vlaamse overheid aan op een snelle verdieping van het Ka naal Gent-Terneuzen en het uit baggeren van de Ringvaart. Een nieuwe zeesluis in Terneuzen is niet alleen van belang voor de ontwikkeling van de Gentse ha ven, maar ook om de waters nood het hoofd te bieden, vindt Beke. Op het hoogtepunt van de wateroverlast rond Gent wer den de drie sluizen in Terneuzen gebruikt om te spuien. De Vlaamse Administratie Wa terwegen en Zeewezen werkt momenteel plannen uit voor stroombekkens over de grenzen heen. Vlaanderen gaat daarover praten met Frankrijk, Neder land en de Waalse buren. De Vlaamse milieuorganisaties drin gen bij het Vlaams parlement aan op actualisering van het Sig maplan (tegenhanger van het Deltaplan) voor het bekken van de Zeeschelde. Volgens dat plan is minstens vierduizend hectare overstromingsgebied nodig om onder meer Antwerpen tegen watersnood^ te beschermen. De organisaties denken minstens aan het dubbele. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter gisteren een 53-jarige inwoner van Oosterland voo- rijden zonder geldig rijbewijs veroordeeld tot vijftij taakstraf. Een politieman zag de verdachte op 25 februari dit ja,u Oosterland in zijn auto rijden. Toen de agent naar zijn rijbewijs vroeg bleek dat heli geldig was verklaard door het CBR (Centraal Bureaut bewijzen). Dit was de Oosterlander in een brief kent gemaakt. De verdachte beweerde de brief niet goed te] ben gelezen, maar dat verweer ging bij de politierecb niet op. VLISSINGEN - Zowel in Terneuzen als in Vlissinget in de nacht van maandag op dinsdag een Opel Kadett- stolen. In Vlissingen verdween een Kadett van de Veria Quakkelaarstraat. Deze auto is zwart. In Terneuzen werde een witte Ka» gestolen op de Handellaan. De Kadett is één van de po- lairste auto's onder dieven. Ze zijn relatief makkd open te breken. ZIERIKZEE - De kerkvoogdij van de Nederlands 1] vormde kerk in Haamstede, de stichting Monumesj Schouwen-Duiveland en Betty Blikman-Ruiterkamp! Zierikzee zijn genomineerd voor de monumentenpi Schouwen-Duiveland 2004. De kerkvoogdij van de NH-kerk in Haamstede is genosj neerd vanwege de grote inzet om het kerkgebouw tei] taureren. Monumenten Schouwen-Duiveland is 05] meer genomineerd vanwege de restauratie van de M loodsen in Zierikzee. De stichting is een dochter van de stichting Renesse.üi ty Blikman-Ruiterkamp in de enige privé-persoon diel kans maakt. Zij dankt de nominatie aan haar vele acta teiten op het gebied van de historie van Schouwen-DuiJ land. Blikman schrijft onder meer regelmatig historic beschouwingen over Schouwen-Duiveland in de PZC u winnaar van deze tweejaarlijkse prijs wordt bekends) maakt op 15 september. VLISSINGEN - De politie heeft gisterochtend om lp uur een agressieve man aangehouden in een kantoor ri de sociale dienst in Vlissingen. De 28-jarige man uit de gemeente Tynaarlo weigerde!) pand te verlaten. De politie heeft hem meegenomen nsj het bureau. YERSEKE - De politie heeft gistermiddag tussen kwa over een en vijf voor twee op de Kanaalweg in Yeise! twee hardrijders betrapt. In totaal passeerden 34 best® ders de laser. De agenten schreven ook een bekeuring] wegens een verlopen APK. Op de N254 in 's-Heer AreÉ kerke controleerden agenten tussen twee uur en tien om half drie op het dragen van de autogordel. Van de 44a controleerde mensen hadden er twee hun gordel niet ca] door Eupèrte Verstraeten TERNEUZEN - Het Zeeuwse energiebedrijf Delta heeft de energiepremies wel terecht uit gekeerd. Woordvoerder J. Nelemans be nadrukt dat naar aanleiding van berichtgeving dat er ten on rechte 21.000 euro aan energie premies zou zijn betaald. In een rapport van het ministe rie van Vrom maakt de inspectie melding van twee dossiers die door Delta niet goed zouden zijn afgehandeld. „Delta heeft echter wel juist gehandeld' stelt Nelemans. Bij beëindigisj van de regeling per 15 oktoid vorig jaar is vastgelegd dat aa vragers die voor die datura i wel opdracht hadden gegeri aan een aannemer of insta! teur nog voor subsidie in aas merking konden komen, mitsfl betreffende zonneboiler of zet- nepanelen voor 15 januari 21 zouden zijn geplaatst. Volgens Nelemans heeft des spectie in eerste instantie d aanvragen geïnterpreteerd te laat ingediend, maar dat late rechtgezet. door Jeroen Jumelet KAMPERLAND - De KNRM reddingsboot Prototype I heeft gisterochtend een Belgische ple- ziervaarder uit een benarde posi tie gered. Het jacht lag voor an ker voor de stormvloedkering maar door de sterke stroming daar kwam het los en dreef het tegen de sluitlijn voor de kering. Er was alleen materiële schade. Maandagmiddag moest de KN RM ook al uitvaren. Voor de ha veningang van de Roompot Ma rina was een sportvisbootje met een man uit Drimmelep aan boord, door de kotter KG 9 uit Colijnsplaat tot zinken ge bracht. De vissende bemanning zag de ankerlijn van het sportvisbootje over het hoofd en haakte er met haar net achter. Het bootje werd daardoor plotseling onder water getrokken. De sportvisser kwam onder zijn boot terecht, maar kon zichzelf bevrijden en werd door de bemanning van de KG 9 uit het water gevist, waar na hij door de reddingsboot aan wal werd gebracht. Bij onder zoek door ambulancepersoneel bleek dat de man had letsel over gehouden aan het incident. Kundig Het is de laatste maanden raak met aanvaringen op de Zeeuwse wateren. Dat vindt ook K. Groe- neveld van KNRM-station Noordland. „We hebben dit jaar al 74 acties uitgevoerd. Bijna el ke dag een keer. Zeker in de\> kantietijd is het erg druk opk water. Helaas is niet iec even handig en kundig." Volgens Groeneveld is het vaa zo dat mensen de omstandig!, den ter plaatse niet goed ka nen. „Ik geloof best dat deBd gische jachtbezitter zijn ante op een goede manier heeft uitge worpen. Maar er staat nu e& maal een heel sterke stroming voor de stormvloedkering. Da is er kans dat het anker het nik houdt. Gelukkig is er-dan sluitlijn die precies heeft gr daan waar hij voor bedoeld ik het schip tegenhouden." Inschattingsfout A. Mol, de eigenaar van de O lijnsplaatse kotter KG 9, is mil-, der. „De pad is druk in de zë mermaanden, je moet dan el uitkijken. Ik vind dat de me&t pleziervaarders zich netjes aai de regels houden. Die aanvaring van afgelopen maandag wast' wijten aan een inschattingsfout van ons. De man had netjes ankerballetje op het water late drijven. Hem valt dus niets k verwijten." Mol is blij dat het zo goed isai- gelopen. „Het was gelukkigpn- ma weer en er was alleen man1 materiële schade." Volgens de visser is het vooral avonds en 's nachts goed opa ten geblazen. „Op de radar® je sommige jachtjes nauw# omdat ze zo rond zijn. Dan®# je dus je ogen goed operihoud® want je zit er zo bovenop."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 38