Brede school lijkt nog ver weg De gemoedelijke sfeer spreekt aan PZC Raadslid hekelt toegangsbeleid campings Op de bres voor SP Schouwen-Duiveland Nieuwe Theo Thijssenschool als start om verder te bouwen 15 Fuiken gestolen in Zierikzee Werkstraf voor vernielingen Deelname aan vechtpartij bestraft Diefstal vogelverschrikker Stalconcert Kerkwerve I1- agenda door René van Stee Op camping Zonnewcelde in Nieuwvliet mogen jongeren een tent opzetten bij bun ouders. foto Camile Schelstraete woensdag 18 augustus 2004 school. Het betreffen onder meer diverse sportverenigingen, NME-centrum. Thuiszorg (con sultatiebureau), Openbare Bibli otheek. Speel-o-theek, Stich ting Jeugd en de Vereniging tot bevordering van het christelijk schoolonderwijs. Volgens de toe lichting van het dagelijks ge meentebestuur aan de raad is de rol van de rijksoverheid tot nog toe niet erg sturend geweest. „Het beleid wordt gekenmerkt door een 'laat duizend bloemen bloeien'-aanpak. De bre- de-schoolontwikkeling vindt in de praktijk op lokaal niveau plaats, het rijk ondersteunt deze ontwikkeling vooral door mid del van onderzoek en communi catie", aldus het college van B en W. De raad moet op '26 augus tus een uitspraak doen over de richtlijnen voor de verdere aan pak om te komen tot een brede school in Noorderpolder. Nina (midden) wacht totdat een leren ambandje met haar naam erop klaar is. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Het slentert nét iets an ders. Het wandeltempo ligt er lager en er hangt een voelbaar andere sfeer dan elders in Zierikzee tijdens een Maritie me Dag. Met de kunst-, ambacht-, en streekproduktenmarkt heeft de Stich ting Lange Nobelstraat/Schuithaven ge noemde straten op de kaart gezet. Tege lijkertijd met de Maritieme Dag in Zie rikzee werd gisteren de vijfde en laatste editie van dit seizoen gehouden. Vorig jaar hielden de ondernemers van Lange Nobelstraat en Schuithaven voor het eerst hun eigen toeristische dagen. Want het 'blindedarmpje' aan de rand van het Zierikzeese centrum kon, von den de ondernemers, best een flinke op kikker gebruiken. Het werd geen verlengstuk van de bra derie zoals die elders in de binnenstad in het toeristisch seizoen vijf dinsdagen achtereen wordt gehouden, maar een evenement met een eigen karakter. Min der commercie en meer ambacht en kunst. Hetgeen de standhouders opper best bevalt. „Het is een ander publiek, een andere sfeer", constateren Jaap en Nel Struyk die met hun mosterdmakerij De Hooge Molen een vaste stek in de Lange Nobelstraat hebben. Jaap Struyk: „Qua aanbod vind ik dit leuker dan wat er op het Havenplein staat. Dat is een braderie als alle andere braderie ën en dit is toch anders. Hapje erbij, drankje erbij. Het is hier gewoon gezel- lig-" Gezelligheid in de zin van een onge dwongen sfeer. Een sfeer waarin het he lemaal niet vreemd is door een karikatu rist geportretteerd te worden en waar niemand vreemd opkijkt als tegenover het Grieks restaurant de Sirtaki wordt gedanst. Gemoedelijkheid die het slente rend publiek aanspreekt. Topdrukte is het niet op deze laatste in de serie van vijf Toeristische dagen. Het ziet niet zwart van de mensen in de Schuithaven en Lange Nobelstraat, maar er is wel een constante loop. Voor Ernesto Avelino van kringloopwinkel De Soepkokerij reden genoeg om wat spullen buiten te zetten. Werkt prima, weet hij uit ervaring, en over de klandi zie tijdens'de toeristische dagen hoor je hem niet mopperen. „Prima, loopt hart stikke goed. Promotie VW-vrij williger Peter Vleugel is al net zo enthousiast. De toeristische organisa tie staat normaliter niet op markten, maar voor die in Schuithaven en Lange Nobelstraat wordt een uitzondering ge maakt. „Ik denk dat het absoluut zin heeft dat wij hier staan", zegt Vleugel overtuigd. „Het is voor ons een uitstekende gele genheid om promotie te maken voor het eiland, voor Zierikzee, voor de Nieuwe kerk, voor het Kunstkwartier noem het allemaal maar op. foto Dirk-Jan Gjeltema Passanten willen van Vleugel en zijn col lega's vooral weten wat er zoal te doen is in Zeeland. Fietsen blijkt zeer in trek. „Man, ik wilde dat ik een stapel fiets routes had. Was ik zo kwijt geweest hier. Echt. De organiserende Stichting Lange Nobelstraat/Schuithaven blikt met te vredenheid terug op de editie 2004 van de eigen toeristische Dagen. Woordvoer ster Alexandra Stapff. De sfeer was goed en over belangstelling viel in het algemeen niet te klagen. De formule waarin kunst, ambachten en streekpro- dukten de boventoon voeren, blijkt een Al blijft er, weet Stapff, altijd wel wat te wensen over. Van meet af aan heeft Stapff met haar collega-organisatoren geprobeerd ook 's avonds volk te lokken naar Schuithaven en Lange Nobelst raat. Dat wil nog niet zo best lukken, moet Stapff toegeven. „Maar ik denk dat dat een kwestie van volhouden is. Mensen zijn simpelweg nog niet ge wend dat hier 's avonds ook nog wat te beleven valt. Dus gaan we daar volgend jaar gewoon mee door." ZIERIKZEE - Uit een watertje aan de Weldamseweg in Zierikzee zijn twee fuiken gestolen. De fuiken zijn tussen maandagmiddag en dinsdagochtend weggehaald. De fui ken hebben een waarde van 180 euro. MIDDELBURG - Een 36-jarige inwoner van Hoek moest zich gisteren in Middelburg verantwoorden voor een wraakactie op zijn huisbaas. In de strafmaat - 180 uur werkstraf en twee maanden voorwaardelijke gevangenis straf - nam politierechter B. Doorewaard Boekhout ook de diefstal van benzine bij verschillende tankstations en het wegnemen van een kentekenplaat bij een garagebe drijf mee. De Hoekenaar had vernielingen aangericht aan een wo ning in Biervliet, die hij tot vorig jaar juli huurde van een particulier. De verhuurder was volgens de verdachte zijn afspraken niet nagekomen over beloofde reparaties aan de woning. „De mankementen werden niet gemaakt Daarom zijn we na zes maanden weggegaan, nadat we het huisje in de oude staat terughebben gebracht", zei de man. Eind vorig jaar en in april en mei dit jaar had de man benzine gestolen nadat hij de sloten had verbroken bij de pompstations in Temeuzen, IJzendijke, Oostburg, Vlissingen en Biervliet.Officier van justitie J. Zóndervan eiste twee maanden gevangenisstraf. Raadsman E. Smit beweerde dat zijn cliënt zijn criminele activiteiten op een lager pitje heeft gezet. „Het is allemaal minder ernstig dan voorheen." Smit pleitte voor een werkstraf. De poli tierechter ging daar ver in mee. Aan de gedupeerde pomp houders moet de man de schade (circa 200 euro) vergoe den. MIDDELBURG - Politierechter B. Doorewaard Boek hout heeft gisteren een 30-jarige Goesenaar en een 31-jari ge man uit Kamperland wegens openlijke geweldpleging veroordeeld tot werkstraffen van honderd uur. De Goesenaar gaf gisteren in Middelburg toe dat hij zich tijdens een verkeersincident op 7 februari dit jaar onvol wassen had gedragen op een parkeerterrein in Goes. Sa men met zijn 31-jarige zwager uit Kamperland had hij zich bemoeid met een verkeersruzie tussen zijn vrouw en een automobilist. De laatste werd fors toegetakeld. De daders moeten het slachtoffer 1550 euro schadevergoeding betalen. De vrouw was getuige van de vechtpartij. Zij had verklaard dat het tweetal diverse keren met gebalde vuist in het ge zicht van de man sloeg. De politierechter gebruikte haar verklaring voor het bewijs. Het slachtoffer liep bij de mis handeling gebroken tanden, een gescheurde lip, zwellin gen en bulten op. „Ik ben een stomme idioot geweest", zei de Goesenaar. ZAAMSLAG - Dieven hebben tussen maandagavond kwart over zeven en gisterochtend kwart over zeven eeh radioapparaat waarmee kraaien worden verjaagd, gesto len uit een boomgaard aan de Kampersedijk in Zaamslag. Het apparaat was gekoppeld aan een accu en een timer. Uit de radio klonk tussen 6.00 en 21.30 uur klassieke mu ziek: dat bleek het beste om kraaien te verjagen. pnfAli Pankow 0UKZEE - Er lijkt nog een ,noe weg te gaan voordat er in ierikzee een brede school ge viseerd is. Over de uitgangs uren en de aanpak zijn de po- ilieke partijen het grotendeels tl eens. Er moet echter nog V onderzocht en berekend lorden voordat er daadwerke- jkzal worden gebouwd. je gemeente grijpt de nieuw- 0U\v van openbare basisschool beo Thijssen in de wijk Noor- ^polder aan om te onderzoe en of een gebouw kan worden greahseerd waarin en waar om- een verschillende instellingen penwerken. Dat dient te ge- euren vanuit een gezamenlijke «voedkundige visie. Daarnaast de brede school eveneens plek moeten worden waar al- jie'i activiteiten voor de wijk laatsvinden. Uitwerking te brede school houdt in de raktijk in dat de behoefte aan inderopvang, peuterspeelzaal- rerk en primair onderwijs in de- enieuwe woonwijk worden ge- oppeld. Verder kunnen vanuit tt brede schoolgebouw dien tenen activiteiten worden aan boden aan de buurtbewoners. )e brede school in Noorderpol- er is de eerste concrete uitwer- jng op Schouwen-Duiveland in een dergelijk project. Ten «hoeve van de uitwerking van ie plannen is een kerngroep ge- rormd van organisaties met een Orgelconcert in Haamstede BURGH-HAAMSTEDE - Dirk Jan Warnaar uit Bodegraven («Vrijdagavond een orgelcon- cert in de Hervormde Kerk in Burgh-Haamstede. l'arnaar speelt werken van on eer meer Bach, Handel, Lem- nens en Alain en een eigen be- «erking uit de Sound of Music. Het orgelconcert begint om 100 uur. KERKWERVE - Galeriehouder Alex den Hoed van galerie Bel las Artes aan de Heuvelsweg 2 in Kerkwerve houdt donderdag avond weer een stalconcert. Violiste Annet Jumelet-Kik uit Bruinisse treedt samen met orga nist Marien Stouten uit Kerk werve op in de tot galerie omge- bouwde oude koeienstal bij Bel las Artes. Jumelet en Stouten spelen wer ken van onder anderen Bach, Mozart, Schubert, Brahms en Strauss. Belangstellenden kunnen reser veren via nummer: 0111-411610. Het stalconcert begint om 20.30 uur. De locatie is vanaf 20.00 uur geopend. redactie SCHOUWEN-DUIVELAND j Grachtweg 23a Postbus 80 «00 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) i Piet Kleemans i Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting 1 Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'nternet «ww.pzc.nl I E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 °P maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur gezamenlijke opvoedkundige vi sie. Die kerngroep bestaat uit: Bureau Openbaar Primair On derwijs, obs Theo Thijssen, de stichtingen Sociaal Cultureel Werk De Lichtboei, Kinderop vang en Peuterspeelzalen. Ver der is Woningcorporatie Zeeuw- land direct bij het proces betrok ken in verband met de bouw van 30 a 40 huurwoningen die gepland zijn op de locatie van de brede school. TERNEUZEN - Het Terneuzen- se raadslid W. Broekhuysen (WD) vindt het onacceptabel dat groepen jongeren tijdens het hoogseizoen stelselmatig wor den geweigerd op campings in West-Zeeuws-Vlaanderen. Hij vindt deze gang van zaken zelfs aanleiding om de Terneu- zense bijdrage van ruim 80.000 euro aan de VW Zeeuws-Vlaan deren nader tegen het licht te houden. „De VW is immers een organi satie die de belangen van alle va kantiegangers dient te beharti gen. Dus ook van jongeren die in hun eigen streek of land va kantie willen vieren. Zij zijn de toeristen van de toekomst. Het is uiterst vreemd dat jeugdigen niet welkom zijn, omdat een en keling mogelijk tot een risico groep behoort. Ons 'landje apart' wordt daarmee een 'land je van apartheid'", aldus Broek huysen. F. Vriends van camping De Sandt Plaet - voorheen bekend als jongerencamping De Wild- hof - in Retranchement en te vens voorzitter van de Recron Zeeuws-Vlaandex-en vindt dat Broekhuysen spijkers op laag water zoekt. Hij ziet geen enkel Doel van een brede school is door middel van samenwerking de ontwikkelingskansen van kin deren in verschillende leefmi lieus te verbeteren. Voor de ge meente is het niet per se noodza kelijk dat alle instellingen on der één dak zitten. Vanuit het (brede) schoolgebouw kunnen ook activiteiten aan de de buurt bewoners worden aangeboden. Daarmee kan de school tevens een soort dorpshuis of ontmoe- verband tussen de taken van de WV en de ontvangst van gasten op campings. „De VVV heeft in eerste instan tie een onthaalfunctie door mid del van promotie en informatie verschaffing. De campings zoe ken zelf hun klanten. Zij kiezen hun publiek en dat is hun goed recht. De tendens is inderdaad een terughoudend beleid ten aanzien van groepen jongeren op bedrijven waar veel gezinnen staan. Die mix werkt ook hele maal niet", legt Vriends uit. Jonge koppeltjes Hij voegt er aan toe dat niet alle jeugdigen worden geweigerd. Jonge koppeltjes vinden volgens hem zonder problemen een staanplaats. Ook mogen jonge ren in de buurt van hun ouders staan. Onderlinge afspraken tus sen campings zijn hem onbe kend. Vriends is op de Sandt Plaet ge stopt met het ontvangen van groepen jongeren (die steeds jon ger werden) omdat hij er nauwe lijks meer iets aan verdiende en zij steeds moeilijker onder con trole waren te houden. De rust die tegenwoordig op zijn bedrijf heerst, ervaart hij als, weldadig en ontspannend. Mocht er in de streek al behoef te zijn aan vakantie-accommo- tingscentrum worden. De be hoefte aan bepaalde activiteiten moet overigens wel vanuit de wijk zelf komen. Een uitgangs punt is dan ook dat de brede school maatwerk biedt. Een hele reeks instellingen op Schouwen-Duiveland heeft in middels aangegeven niet in één gebouw onder gebracht te wil len worden. Veel organisaties willen echter wel samenwerken in een netwerk rondom de brede datie voor uitsluitend jongeren, dan vindt Vriends dit een zaak voor de politiek. Desnoods moet een dergelijke voorziening wor den gesubsidieerd. Wethouder L. Kamphuis van Toerisme in Sluis - die net als Vriends de uitspraken van Broekhuysen vergezocht noemt - vindt daarentegen dat het opstarten van recreatievoorzie ningen voor jongeren een zaak van de ondernemers is. Kamp huis: „Het staat hen vrij om zich in dit segment te specialiseren. Wij kunnen in dit geval de bijbe horende voorwaarden schep pen." door Ali Pankow OUWERKERK - Op Schou wen-Duiveland beginnen de con touren van een eigen afdeling van de Socialistische Partij (SP) zich af te tekenen. „Maar eerst moeten we die vijftig leden bij een hebben. Dan kunnen verder werken", zegt initiatiefnemer Wim Timmermans uit Ouwer- kerk. Volgens hem liepen eerdere po gingen stuk omdat er te gemak kelijk vanuit werd gegaan dat het vereiste ledental er gaande weg wel zou komen. Nu staat de teller op 43 leden. Timmermans heeft goede hoop dat die vijftig weldra bereikt gaan worden. Daar maakt hij zich geen zorgen over. Zwaarder voor hem weegt de vraag of er onder de leden voldoende bestuurskader aanwe zig is. Mensen die bereid zijn het raadslidmaatschap op zich te nemen, zich daarvoor binnen de partij willen scholen als deba ter en er aanzienlijk wat tijd in willen steken. Onder het motto 'als je het doet, moet je het goed doen" is Tim mermans gedreven op zoek naar mensen die straks binnen de raadszaal de zaken waar de SP voor staat goed kunnen beplei ten. Volgens hem biedt de helder heid van zijn partij daarbij een belangrijk voordeel. Het credo 'De eerste weg links' is in zijn optiek richting gevend. „Als je de eerste weg links volgt, maak je vanzelf de keuzes die je ziel je ingeeft", zegt Timmermans. Radicaal Hij was jarenlang Pvda-man in hart en nieren. Toen die partij hem niet radicaal genoeg meer was, werd hij enthousiast voor de SP. „Je kunt als mens privé soms falen in je keuzen, maar po litiek kies je dan wel bewust voor de zwakkeren binnen de sa menleving." Timmermans vindt het van be lang dat zijn partij geen compro missen sluit eri dat de kiezer weet waar hij aan toe is. „Wij zijn tegen de huidige wijze van veetransporten en tegen de oor log in Irak", noemt hij als voor beelden. Maar waar gaat de SP op Schou- wen-Duivelandse schaal zich sterk voor maken? „Onder meer voor sociale woningbouw", zegt Timmermans zonder aarzeling. Volgens hem is het in deze ge meente zeer treurig gesteld met betaalbare huurwoningen. Hij ziet jongeren van hun dorp ver trekken omdat er simpelweg geen betaalbare huizen beschik baar zijn en ouderen worstelen vaak om samen met een in komen van 1.100 euro per maand rond te komen als ze 600 a 700 euro huur moeten betalen. Daar wil de SP verbetering in brengen. Deskundige lieden die zich hier voor binnen de gemeentepoli tiek sterk willen maken, zijn van het allergrootste belang voor de SP Schouwen-Duive land vindt Timmermans. Zelf wil hij deze afdeling op de rAils helpen. Ook wil hij nog wel ;als lijsttrekker optreden bij de ge meenteraadsverkiezingen vol gend jaar, maar hij opteert niet voor de functie van raadslid. „Ik kan het niet combineren met mijn werk en bovendien ben ik al 59. Er kunnen beter wat jongere mensen in de raad zitting nemen. Belangstellenden moeten me maar bellen: 0111-642849." Volgens Timmermans moet min stens één zetel in de raad moge lijk zijn, misschien zelfs twee. Bij de verkiezingen voor 'de Tweede Kamer in januari 2003 kozen 936 mensen op Schou wen-Duiveland voor de SP STREEKACTIVITEITEN BROUWERSHAVEN Sint Nicolaas kerk, 20.00 uur: Orgelconcert Wim Die penhorst; BRUINISSE - Manege Aquadelta. 16 30 en 20.00 uur: Voorstelling staatscircus Moskou-Holiday; BURGH-HAAMSTEDE - Slot Haamste de, 10.30 en 11.30 uur: Diavoorstelling over slot; Slot Haamstede, 19.00 uur: Excursie Slotbos en Zeepeduinen; RENESSE Jacobuskerk. 19.00 uur Wandeling naar en bezoek aan Slot Moermond; Strandpaviljoen De Strandloper: 12.00 uur: Piratenspelen; Strandpaviljoen De Branding, 12.00 uur: Piratenspelen, Kerkring, 19.00 uur: Kindertheater; Pretplaza, 20.00 uur; Renesse Record Race; SEROOSKERKE - Boerderij eind Prun- jeweg, 13.30 uur: Excursie Plan Ture luur; ZIERIKZEE Stadhuismuseum, 9.30 12.00 uur: Kinderprogramma; Eerste Weegje 3, 10.00 - 16.00 uur. Vlooienmarkt; VW-kantoor, 10.30 uur: Stadswande ling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 37