Beleid huurwoningen vastgelegd Neuroloog Lieuwens vertrekt PZC We missen hier het winkelende publiek Werkstraffen voor geweldpleging Gemeente Reimerswaal en R&B Wonen tekenen convenant Eerste steen De Schutse Saris volgt Van Gorsel op bij VVD Raadslid hekelt beleid campings Fuiken gestolen in Zierikzee Folkloremarkt Week lang hutten bouwen in Kapelle agenda Wijnfeest met hapjes en pop woensdag 18 augustus 2004 b 15 SINT-ANNALAND - De nieuwbouw van Zorgcentrum De Schutse in Sint-Annaland gaat binnenkort beginnen Op 10 september wordt een gedenksteen geplaatst, om het begin van de bouw te vieren. In het nieuwe complex komen 56 verzorgingsappartementen en 20 plaatsen voor verplegingszorg. De 4,5 miljoen euro kostende nieuw bouw moet medio volgend jaar af zijn. De plaatsing van de gedenksteen vindt plaats om 14.30 uur. SINT MAARTENSDIJK - Karei Saris uit Poortvliet volgt Marjan van Gorsel-de Oude op als raadslid voor de WD Het bestuur van de Thoolse afdeling van de liberalen heeft dat besloten. „Saris is de eerstvolgende op de kies lijst en zijn voordracht is dan ook logisch. Hij heeft er ook tijd voor en zin in", zegt Gré Boelhouwers, voorzitter van de WD Tholen. Het is volgens haar de bedoeling dat Sa ris in de raadsvergadering van oktober wordt geïnstal leerd als raadslid. De uit Oud-Vossemeer afkomstige frac tievoorzitter Van Gorsel liet begin deze maand weten haar raadslidmaatschap per 1 oktober neer te leggen. Ze werd eind januari van dit jaar geïnstalleerd als kersvers raadslid, maar kwam er het afgelopen half jaar achter dat de politiek niks voor haar is. Dit besluit heeft volgens haar niets van doen met een aanvaring die ze had met par tijvoorzitter Boelhouwers. Tijdens een vergadering in mei verkondigde Van Gorsel het standpunt dat haar partij be reid is de onroerende zaakbelasting te verhogen en voor de bouw is van een nieuwe gemeentehuis. Boelhouwers reageerde gepikeerd, omdat de partij dat standpunt hele maal niet heeft. TERNEUZEN - Het Temeuzense WD-raadslid W. Broek- huysen vindt het onacceptabel dat groepen jongeren tij dens het hoogseizoen worden geweigerd op campings in West-Zeeuws-Vlaanderen. Hij vindt deze gang van zaken zelfs aanleiding om de Terneuzense bijdrage van ruim 80.000 euro aan de WV Zeeuws-Vlaanderen nader tegen het licht te houden. „De WV is immers een organisatie die de belangen van alle vakantiegangers dient te beharti gen. Dus ook van jongeren. Zij zijn de toeristen van de toe komst. Het is uiterst vreemd dat jeugdigen niet welkom zijn, omdat een enkeling mogelijk tot een risicogroep be hoort. Ons 'landje apart' wordt daarmee een 'landje van apartheid'", aldus Broekhuysen. F. Vriends van camping De Sandt Plaet - voorheen bekend als jongerencamping De Wildhof - in Retranchement en tevens voorzitter van de Recron Zeeuws-Vlaanderen vindt dat Broekhuysen spijkers op laag water zoekt. Hij ziet geen enkel verband tussen de taken van de WV en de ontvangst van gasten op campings. „De campings zoeken zelf hun klanten. Zij kiezen hun publiek en dat is hun goed recht. De tendens is inderdaad een terughoudend beleid ten aanzien van groepen jongeren op bedrijven waar veel gezinnen staan. Die mix werkt ook helemaal niet." ZIERIKZEE - Uit een watertje aan de Weldamseweg in Zierikzee zijn twee fuiken gestolen. De fuiken zijn tussen maandagmiddag en dinsdagochtend weggehaald. Ze heb ben een waarde van 180 euro. rïpnrRnb Paardekam KRUININGEN - Woningcorpo ratie R&B Wonen en de gemeen- le Reimerswaal hebben afspra ken gemaakt over de manier waarop ze met huurwoningen nillen omgaan. In het convenant 'prestatieaf spraken' staat zwart op wit wat beide partijen de komende jaren ,an elkaar mogen verwachten. Erisgeen einddatum aan het do- cument gekoppeld, maar tijdens penodieke overleggen zal de stand van zaken besproken wor- fcn. In het convenant staat dat de ge meente en R&B Wonen de reali satie van zoveel mogelijk levens- loopbestendige seniorenwonin- p nastreven. Als er locaties dichtbij het centrum vrij ko men, dienen die daarvoor te wor den ingezet. In Yerseke, Krabbendijke en Krwningen dient de woningcor poratie een bovengemiddeld ac cent te leggen op de komst van ievensloopbestendige woningen bi appartementen voor de huur sector. Starters Uit het convenant valt verder od te maken dat de gemeente j&B Wonen een rol toebedacht als het gaat om het bouwen van Starterswoningen voor jonge mensen die voor het eerst een huis kopen. In de Piermanstraat Lr Krabbendijke bouwt de cor poratie al zeven van die huizen en ook voor het project aan de (ieuwlandse Binnendijk in Oostdijk, waar vijf starterswo- ningen komen, dingt ze mee. Daarna zal worden bezien wel- GOES - De stichting Goes Pro motie houdt donderdag 26 au gustus een folkloredag op de Grote Markt met ringrijden, kle- ierdrachtenshows en oude am- bachten. De folkloremarkt be- gint om 11.00 uur met een de- ionstratie ringrijden. Om 16.00 ar sluit de markt. KAPELLE - Driehonderd kinde ren uit Kapelle bouwen vanaf maandag een week lang aan het lijdelijke huttendorp Rommel dam. De kindervakantieweek deelt de bouwers in in twee leeftijdsgroe pen: vijf tot acht jaar en negen lot twaalf jaar. Voor de eerste groep zijn er voor al 's middags activiteiten, de oudere groep is van negen tot iter uur aanwezig in Rommel dam Het thema 'muziek' is gebaseerd op het televisieprogramma Idols. Vrijdagmiddag laten de deelnemers horen of zij ook vo caaltalent hebben. Donderdaga vond is er een bazaar. REDACTIE BEVELANDENrrHOLEN Stationspark 28 Postbus31 *460 AA GOES Tel: 0113-315670 Tax: 0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Erank Balkenende (chef) Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Treek Janssen Rob Paardekam Koende Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 I Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Pax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 °P maandag t/m vrijdag ge- derende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur ke rol R&B Wonen bij toekomsti ge projecten kan spelen. De gemeente dient jaarlijks een aantal statushouders (ex-vluch- telingen) op te nemen. Daarover is afgesproken dat de corporatie die allemaal probeert te huisves ten. Verder moet R&B Wonen, voor zover mogelijk, dak- en thuislozen een woning aanbie den en huisuitzettingen voorko men door probleemhuishoudens een niet-vrijblijvend traject van begeleiding aan te bieden. Ook is afgesproken dat R&B Wo nen jaarlijks één procent van de ge in het ziekenhuis zijn kwijtge raakt. Je wilt niet weten hoe vaak het voorkomt dat we psy chiatrische patiënten hebben, die niet te handhaven zijn. Die de hele afdeling wakker houden of weglopen. In zulke gevallen moet je mensen tegen zichzelf kunnen beschermen en dat kun nen wij niet. In het het PZZ kun nen ze dan wel terecht, maar niet meteen. Er zijn nu plannen voor een apart gebouw voor acu te gevallen. Ik hoop maar dat het daarmee beter wordt." Nu huuropbrengst reserveert voor projecten die de leefbaarheid vergroten. Daarbij kan gedacht worden aan bijvoorbeeld het ver lichten van achterpaden, het aanschaffen van speeltoestellen of het meewerken aan het be houd van winkels. Dat laatste veel meer neurologen in de Zeeuwse ziekenhuizen werken, heeft ieder zo zijn specialiteiten ontwikkeld. Voor Lieuwens is dat vooral de technische kant: de klinische neurofysiologie, be wegingsstoornissen als Parkin son en de behandeling van on willige spieren met botuli- ne-toxine. „Jazeker: de botox die ook tegen rimpels wordt ge bruikt. Het is een geweldig mid del. Mensen met een scheve nek, die ik in het begin van mijn loop baan naar huis moest sturen, deed ze al in Hansweert, waar onder het nieuw te bouwen bas tiongebouw op de kanaalarm een supermarkt wordt gereali seerd. Noord-Beveland was ruim een maand geleden de eerste ge meente in de regio die een conve- zijn uitstekend behandelbaar door dat middel. Dat geldt even zeer voor spastische mensen. Die botox-behandeling doe ik voor heel Zeeland." Lieuwens is ervan overtuigd dat de harmonieuze verdeling van aandachtsgebieden onder de neurologen, die met elkaar en de collega's uit Dirksland, in een regionale vereniging zitten, leidt tot een betere kwaliteit van zorg. „De afdelingen en de samenwerking zijn zo gegroeid dat ieder doet waar hij goed in nant sloot met de daar opereren de woningcorporatie (RWS). Ook Goes wil dat op korte ter mijn doen. De overeenkomst tussen Rei merswaal en R&B Wonen wordt volgende week donderdag onder tekend. is. Bovendien zijn collegiale ban den ontstaan die ook op inter menselijk vlak heel prettig zijn." Wat de neuroloog is opge vallen in de loÖp van zijn car rière, is de toename van het over matig alcolholgebruik en de daaruit voortvloeiende ernstige aandoeningen. „Tien bier op een avond wordt als heel normaal beschouwd. De wrange vruch ten komen dikwijls in de vorm van herseninfarcten." Op vrijdag 27 augustus neemt Lieuwens afscheid. Niet voor zijn tijd, want hij wordt dit jaar al 66. „Mijn opvolger, R. Sips, was niet voor 1 september klaar. Bovendien is mijn vrouw drie jaar terug overleden. Ik zit maar alleen, en niet zo erg op vrije tijd te wachten. Voor de ko mende tijd ben ik onder de pan nen. Met een stel schoolvrien den van de HBS ga ik op de bon nefooi voor een maand naar Iran. Daarna heb ik met diezelf de club een reünie in Frankrijk. Als ik terug kom gaat het jacht seizoen open, dus ben ik tot 1 ja nuari onder de pannen. Best mo gelijk dat ik daarna weer ge woon ga werken, ergens vervan gen, of zo." Lieuwens vindt het jammer dat ze in de Derde We reld niet echt op neurologen zit ten te wachten. „Het is een luxe specialisme waarmee ze in Afri ka niks kunnen. Als ik chirurg of oogarts was, ging ik nu met een." STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM Bureau Toeris me aan de Grote Markt, 14.00 uur: Stadswandeling; BIEZELINGE - Waardekenstraat 47, 20.00 uur: Schrijfactiviteiten Amnesty International; GOES - Ambachtscentrum van de Hol- landsche Hoeve, 13.00 uur: Demonstra tie oude ambachten; Nieuwe wijkgebouw De Spinne, achter de ZLM, 13.30 - 16.30 uur: Koersbal se nioren; Kantine ZLM, 13.30 - 16.30 uur: Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Polder; De Pit, 14.00 uur: Uiteenlopende activiteiten voor alle WAO'ers; Bibliotheek, 14.00 uur: Voorlezen voor kinderen van 4 tot 8 jaar; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur. Seniorensoos; Vertrek fietstocht voor senioren; KAMPERLAND - Veerweg, 12.00 uur Zomermarkt met diverse kramen, kin deractiviteiten en live-muziek, KAPELLE - Sportgebouw Molenvate. 13.30 uur: Koersbal; De Vroone, 13.30 uur Sjoelen; 13,30 uur: Koersbal (gymzaal); KORTGENE Gymzaal in de Bern- hardstraat, 10.45 uur: Hatha Yoga; KRABBENDIJKE Dorpsplein, 13.30 uur: Vertrek fietstocht voor senioren; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 9.30 uur: Biljarten en/of kaarten voor WAO' ers en 50-plussers, 13.30 uur: Vertrek fietstocht voor senioren; NIEUWDORP Velden van SV Nieuw- dorp, 18 45 uur: Borsele Sloepoort Cup Toernooi 2004, OUD-VOSSEMEER - Vossenkuil, 14.00 uur: Koersballen Anbo; RILLAND Hervormde kerk, 13.30 uur- Vertrek fietstocht voor senioren; SCHERPENISSE Kruising Gatweg/ Platteweg, 19.00 uur: Plan Tureluur; SCHORE - Dorpshuis, 13.15 uur: Volks dansen; THOLEN - Wijkgebouw aan de Zoek weg, 14.00 -16.00 uur: Jeugdsoos; WAARDE Dorpshuis, 13.30 uur Ver trek fietstocht voor senioren; 14.30 uur: Ouderenmiddag; WEMELDINGE Dorpscentrum DeWe- mel, 9.30 uur: Digitaal lokaal, Computer- door Aector Dooms MIDDELBURG - Politierechter B. Doorewaard Boekhout heeft gisteren een 30-jarige Goese- naar en een 31-jarige man uit Kamperland wegens openlijke geweldpleging veroordeeld tot werkstraffen van honderd uur. De Goesenaar gaf gisteren in Middelburg toe dat hij zich tij dens een verkeersincident op 7 februari dit jaar onvolwassen had gedragen op een parkeerter rein in Goes. Samen met zijn 31-jarige zwager uit Kamper land had hij zich bemoeid met een verkeersruzie tussen zijn vrouw en een automobilist. De laatste werd fors toegetakeld. De daders moeten het slachtof fer 1550 euro schadevergoeding betalen. De vrouw was getuige van de ochtend; 13.00 uur: Sociëteit; 15.00 uur:- Volksdansen; WISSENKERKE - Informatiebord Inla gen Keihoogteweg, 19.00 uur: Excursie door de inlagen met bezoek aan de vo- gelkijkhut; YERSEKE - Trefpunt, 13.30 uur: Vertrek fietstocht voor senioren. OUDELANDE - Wijn van Beve- landse bodem, lekkere hapjes, al- lehande producten en een pop koor. Dat biedt het wijnfeest za terdag 4 september op het ter rein van wijngaard De Oor sprong in Oudelande. De Borselse wethouder A. van Opdorp opent het feest door een glas met streekwijn te heffen. Ie dereen kan dat Zeeuwse drui vennat proeven bij de entree van de wijngaard. Bezoekers kunnen verder terecht op een streekmarkt met vijfentwintig kramen, die zich door de wijn gaard slingert. Uitblazen en eten kan op het ter ras, waar restaurant Groot Para dijs de hongerigen spijst. Pop koor Seaside Rendez-Vous treedt twee keer op. Dick en Dè- bora Moelker vervangen sinds 2000 hun appelbomen door wijn stokken. Zij geloven in natuur zuivere wijnbouw. De Oor sprong, die vooral witte wijn maakt, is te vinden aan Zwin- weg 6 in Oudelande. vechtpartij. Zij had verklaard dat het tweetal diverse keren met gebalde vuist in het gezicht van de man sloeg. De politie rechter gebruikte haar verkla ring voor het bewijs. Het slacht offer liep gebroken tanden, een gescheurde lip, zwellingen en bulten op. „Dit is absurd gedrag. Zinloos geweld. Terwijl het slachtoffer op de grond ligt wordt er nog ge schopt en geslagen. De lafheid ten top", stelde officier van justi tie J. Zondervan. Hij eiste tegen beide verdachten vier weken ge vangenisstraf. Daarvan schrok ken ze, De straf zou hen hun baan kosten. Ze betuigden hun spijt. „Ik ben een stomme idioot geweest. Ik wilde mijn vrouw en mijn ongeboren kind bescher men. Het is in een vlaag van ver standsverbijstering gebeurd" zei de Goesenaar. Visverkoper B. Stevens ziet zijn omzet enigszins dalen op de nieuwe locatie op de Oostwal... door Freek Janssen GOES - Rijen dik staan de klanten te wachten op een paar ons zalmfilet of een bakje kibbeling. Het ziet er naar uit dat de bezoekers van de weekmarkt in Goes de tijdelijke locatie op de Oostwal prima hebben weten te vinden. Maar dat is niet helemaal waar. „Er komt nu veel minder winkelend publiek. Dat zijn de eters." Zolang de Goese kermis draait, wijkt de markt een week uit naar de Oostwal. Vanaf eind september wordt dat trucje herhaald, als de Grote Markt op de schop gaat in het kader van het Master- plan Binnenstad. Pas eind april of be gin mei staan de kraampjes weer defini tief op hun oude plek. Mede-eigenaar B. Stevens van zeevis handel Joh. Stevens ziet de omzet op de nieuwe plek dalen. „De Markt ligt toch midden in het centrum. Vooral het win kelende publiek missen we hier." Dat het toch druk is bij de vishandel, heeft ermee te maken dat het nog ochtend is. „Je kunt het vergelijken met een bak ker", legt Stevens uit. ,,'s Morgens ko men de meeste klanten, want dan heb je nog keuze. Later loop je het risico' dat het brood dat jij wil hebben op is." De mensen die in de middag een bezoek je brengen aan de viskraam, nemen vooral iets op de vuist mee. Daar zit de voornaamste inkomstenderving, want dat is het winkelpubliek. En langs de Oostwal kom je nu eenmaal niet zo gauw tijdens het shoppen. Recordverkoop Afgelopen zaterdag was het voor het eerst dat de markt verkaste naar de Oostwal. Dankzij de vele toeristen die Bezoeker van de weekmarkt C. de Jonge: „De mensen van hier weten wel dat de markt tijdelijk op een andere plek staat." foto's Willem Mieras nu nog in de provincie verblijven, viel de schade nog mee. Want ook onder de toeristen zitten grootverbruikers. Ste vens geeft het voorbeeld van de Duitse toeristen van Chinese afkomst: „Die gaan eerst overal kijken en vergelijken. Dan vragen ze je of de prijs die bij de vis staat ook de echte prijs is. Als ze dan eenmaal iets bij je kopen, dan sle pen ze het ook met kilo's tegelijk weg. Zaterdag hadden een recordverkoop van 150 euro, van één klant." Marktbezoeker C. de Jonge uit Kloetin- ..terwijl de Vietnamese snack kar van de familie Ta juist profiteert van de verhui zing. „Nu komen ze ook van de andere kant." Ze heeft het idee dat het minder druk is op de weekmarkt dan anders. „Volgens mij weet niet iedereen af van de ver plaatsing. Maar het is natuurlijk moei lijk te zeggen, want nu zijn er ook veel toeristen." Ook het weer kan meespe len: als het warm is gaan veel toeristen naar het strand, bij slecht weer is het drukker op de markt. Ook W. de Smit, voorzitter van de afde ling Zuid-West-Nederland van de Cen trale Vereniging Ambulante Handel (CVAH) durft nog niet te zeggen of de bezoekersaantallen mee of tegenvallen. „Het is appels met peren vergelijken. Veel collega's nemen deze weken vakan tie, als het kermis is in Middelburg en Goes." Bovendien is de klantenkring in de zomer anders. Er komen meer toeris ten naar de markt en minder mensen uit de omgeving, die elders op vakantie zijn. De Smit vreest wel een flinke inkom stenderving als de markt straks voor langere tijd moet wijken. De omzet kan wel met vijftig procent kelderen. Tenzij het een en ander goed staat aangegeven: „Er moet veel geld gestoken worden in goede voorlichting. Alles valt of staat bij medewerking van de gemeente." Die zegt nu nog dat de marktkooplui zelf moeten opdraaien voor de promotiekos- ten, maar De Smit ziet het anders. De markt verhuist niet omdat ze dat zelf graag wil, maar omdat de gemeente gaat verbouwen. „We hebben ook nog wel een potje hoor, maar we vinden ook dat de gemeente alles moet doen om de mensen goed voor te lichten. In Vlissin- gen hebben we hetzelfde meegemaakt. Daar stond de markt twee jaar op een andere plek. De gemeente Vlissingen gaf toen wel geld voor promotie." ge komt elke week naar de markt voor sinaasappels, groenten en kaas. Hij had er geen moeite mee om de weekmarkt te vinden. „Het had toch in de krant ge staan? De mensen van hier weten er echt wel van, dat 'ie tijdelijk op een an dere plek staat." Wie erg goed boert bij de tijdelijke huis vesting van de markt is de Vietnamese snack kar. Er lopen veel meer mensen voorbij dan anders. „Normaal gespro ken komen de mensen maar van één kant, de stad inlopend", vertelt T. Ta. door Mieke van der Jagt GOES - Bijna 28 jaar geleden, toen W.H.G. Lieuwens naar Goes kwam, was er geen neuro- logieafdeling in het ziekenhuis. „In heel Zeeland had je dat niet. Ja, een EEG-apparaat, maar ver der niets. Ik mocht dus hele maal bij nul beginnen, de zaak opbouwen. Dat is een voorrecht gebleken." Lieuwens werkte in de Goese ziekenhuizen aanvankelijk hele maal alleen, maar kort na zijn komst kreeg ook Vlissingen een neuroloog. Toevallig, net als Lieuwens, ook een Leidenaar. „We zijn meteen gaan samen werken, want twee weten meer dan één. Bovendien moesten er weekeinden en vakanties wor den waargenomen. Aan die sa menwerking van het begin dan ken we de soepele samenwer king van nu, ook nu we met veel meer neurologen zijn." Toen Lieuwens werd opgeleid konden neurologie en psychia trie nog worden gecombineerd. Het viel nog onder één specialis me.'Lieuwens koos zeer bewust niet voor de psychiatrie. „Dat is niets voor mij. Ik wil dingen doen, mensen beter maken of in ieder geval een betere kwaliteit van leven geven. De chronische psychiatrie is vaak zo uitzicht loos. Toch vind ik het jammer dat we de psychiatrische afdelin- Lieuwens: „Als ik chirurg of oogarts was, ging ik nu meteen naar Afrika." foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 33