PZC 'rorail vindt onderzoek niet nodig Boulevard noodt tot flaneren Gevaarlijke Kattendijksedijk krijgt fietspad liliWNIH'Ha gemeenten leggen zich niet neer hij weigeren vergunningsaanvraag Hl Aanval van buizerds staat op zichzelf O Duizend euro voor getroffen gezin Fietser (15) gewond bij val Politie flitst hardrijders ITS-symbool voor museum Taakstraf voor bedreiging met een balletjespistool Mirakels spei p2Q •dactie: 0113-315649 wv.pzc.nl fflaiFredactie@pzc.nl jstbus 314460 AA Goes rfvertentie-exploitatie: nrd en Midden-Zeeland: 0113-315520; tflvs-Vlaanderen: 0114-372770; tonaal: 020-4562500. oensdag 18 augustus 2004 Coljouw Rademaker A WERKENDE VBMJEB5 verhuizingen in binnen- en buitenland piano- en vleugeitransport, antiekvervoer Middelburg meubeiopstag. overzeeverpakkingen Tel. j01 18 - 626 649 Goes Burgh-Haamstede E-mail: info@caljouw-rademaker,nl 0113 - 227 062 Tel. 0111 - 650 165 editie Bevelanden-Tholen ftnfMieke van der Jagt iPELLE - Prorail. het bedrijf !dc spoorrails beheert en uit at, is niet van plan bij de Be- landse gemeenten een vergnn- ngaan te vragen voor het gro- aantal goederentreinen dat de gelopen jaren over de rails ut. een brief aan de gemeente Ka- süe heeft Prorail dat laten we- E Het bedrijf maakt daarmee üdelijk dat het niet van zins is c onderzoek uit te voeren ar de effecten van de toena il dergelijk onderzoek zou ech- volgens een uitspraak van Raad van State, wel degelijk leten gebeuren. Prorail is het de afgelopen paar jaar zoveel meer transporten an verhuren, dat mensen die Dgs het spoor wonen veel meer t hebben van trillingen en ge- Swonenden gingen naar de ad van State en kregen te ho- dat de gemeenten handha- id kunnen optreden als Pro- i! geen toereikende vergun- ug heeft en niet voldoet aan vergunningsvoorwaarden, nvan die voorwaarden is een derzoek. de uitspraak van de Raad i State hebben omwonenden a het spoor in Kapelle bij de meente een handhavingsver- ingediend. Kapelle, dat al andere Bevelandse ge- snten in conclaaf was over de restie, gaf het bedrijf drie we- tr.de tijd om de goede wil te to il Inmiddels heeft het laten rien geen noodzaak te zien K een vergunningsaanvraag, irail vindt dat de oude ver- BURGH-HAAMSTEDE - „Het is niet normaal, maar ook niet uniek." Dat zegt vogelkenner T. Sluijter uit Burgh-Haamstede over de aanval van twee buizerds op een fietser. Een Zierik- zceënaar zou zondagavond plotseling zijn aangevallen door de vogels. •Het is gissen waarom de vogels dit doen", zegt Sluij ter. „Vooral de periode is opmerkelijk. Als buizerds dit doen, gebeurt het meest al omdat je te dicht in de buurt van een nest komt." Half augustus is echter niet een periode waarin bui zerds nestelen, dat gebeurt tussen april en juli. Ze bou wen hun nesten in bomen rijen en zitten vooral in de Westhoek en bijvoorbeeld bij de Schelphoek, waar ook veel bomen staan, „Het eerste wat in mij op- swam. was dat dit een paartje is geweest wat is be- schoten, of waarbij een on- jongen uit een nest gunning voldoet en koerst aan op een procedure voor de be stuursrechter. Burgemeester S. Kramer van Ka pelle snapt dat wel. „Als ze bij ons een vergunning aanvragen, hebben ze in heel Nederland een probleem, en niet zo'n kleintje ook. Dat neemt niet weg dat het bedrijf zijn verantwoordelijk heid moet nemen." Volgens Kramer hebben de ge meenten met elkaar, met de pro vincie en inmiddels ook met Ber gen op Zoom, afgesproken dat ze het er niet bij laten zitten. „We hebben de Landsadvocaat ingeschakeld om een strategie uit te stippelen. Om te kunnen handhaven moeten we ze eerst de kans geven om de zaak in or de te maken. In feite heeft Pro rail tot 9 september de tijd om een vergunning aan te vragen. De Bevelandse gemeenten, de provincie en Bergen op Zoom hebben daarom afgesproken in de eerste week van september een koers uit te zullen zetten. We stellen dat tot dan uit omdat veel colleges wegens vakantie niet compleet zijn. Overigens is in de meeste raden, in ieder ge val bij ons in Kapelle, afgespro ken dat de raad zich over de kwestie uit kan spreken voor er wordt opgetreden. Het is ook nogal een bijzondere zaak, die verstrekkende gevolgen kan heb ben." KATTENDIJKE - De smalle Kattendijksedijk tussen het Goe- se Meer en Kattendijke krijgt eind dit jaar aan de noordzijde een fietspad. Daarmee komt de gemeente Goes tegemoet aan de wens van Kattendijkenaren, die het stukje dijk levensgevaarlijk vin den voor fietsers. Er gebeuren nogal wat ongelukken, waarbij fietsers door voorbijrazende au to's worden geraakt. Volgens de Goese wethouder S. van 't West einde is het hoog tijd om de zwakke weggebruiker in be scherming te nemen. „Ik ken ie mand die daar liep en door een auto werd aangereden. Het is echt levensgevaarlijk op die dijk." Goes steekt één miljoen euro - waarvan 400.000 euro subsidie, onder meer van het waterschap Zeeuwse Eilanden - in het fiets pad, dat de bestaande paden langs de Krukweg in Het Goese Meer en die langs de Ooster- sohelde naar Wemeldinge met el kaar verbindt. Bij het parkeerterrein op de dijk bij Kattendijke moeten fietsers wel de weg oversteken. Om het autoverkeer daar te remmen, wordt een plateau aangelegd. Het fietspad komt aan de teen van de dijk te liggen en loopt straks langs het terrein van de Goese Golf. Die heeft als exploi tant van het golfterrein be zwaar gemaakt tegen het plan. De Kattendijksedijk tussen Goes en Kattendijke is gevaarlijk voor fietsers. De dijk is smal en auto's rijden er vaak hard, waardoor er regel matig ongelukken gebeuren. foto Willem Mieras Ook eigenaar Handelspoort is te gen. Gevreesd wordt dat fietsers worden geraakt door golfballen. Mochten beide partijen volhar den in hun bezwaren, dan kan dat de aanleg vertragen. Volgens wethouder Van 't West- eirtde is het niet mogelijk het fietspad aan de zuidzijde van cle Kattendijksedijk te leggen, om dat zich daar een natuurgebied bevindt. Overigens is het de bedoeling in -het fietspad ter hoogte van de Deesche Watergang een bult aan te leggen, die voert naar een uitkijkpost. Fietsers hebben van daaruit een mooi zicht op de vdgels in het natuurgebied. Volgens Van 't Westeinde zorgt het pad niet alleen voor meer veiligheid voor fietsers, maar is het ook een recreatieve aan winst. 0ZZ3 N3Zfl3N83i aUVA3in083Q13HDS OZZ 3 N3Zn3NU31 D3MNVWHVVH 0frZ3 N3Zfl3N831 IWaiSIOOHDS 00Z 3 auooN N0I1V1S 09Z3 N3DNISSI1A iWHisxrns 09Z3 9ananos-isoo NI31d3fNVaO OSl 3 08Z3 N39NISSI1A iwaisNsaawd w SNVH DNIQI31U31VM Deze zomer volgt de PZC het Monopoly-spelbord, dat voor deze gelegenheid een geheel Zeeuwse invulling heeft ge kregen. De dobbelsteen brengt ons vandaag op de Scheldeboule- vard in Temeuzen. Waar o waar kom je bij Mo nopoly een boulevard te gen? Een markt, een plein, een weg en een straat. Die wel. Een boulevard heeft wél allure; de status van de Kalverstraat, zeker aan de Vlaamse kust. Daar strekt zich één lange bou levard uit, van Knokke tot De Panne. Dé plek bij uitstek om jezelf te presenteren aan de me demens. Belgen hebben het flaneren tot kunst verheven. Een wandeling van de pier tot aan de steiger, hemelsbreed een kilometer of drie. Opgedofte, zwaar bebuus- te dames hebben er een dagtaak aan. Met halverwege een kof fiefilter met wafel of appeltaart en een bak water voor de kef fende, poepende viervoeter. Een appartement aan de bou levard ('de dijk') doet er al snel 150.000 euro; van die onooglijke betonnen torens staan er dui zenden, een moderne Atlantik- wall. En toch trekken tienduizenden Vlamingen elk weekeinde op nieuw naar de Zeeuws-Vlaamse kust. Om er de Schelde - bij Gent nauwelijks vijftig meter breed - te zien aanzwellen tot een imposante waterpartij met een breedte van ruim vijf kilo meter. Het spel van ebbe en vloed en van tienduizenden passerende schepen, scheepjes en boten (wie het verschil weet, mag een keertje extra langs 'Af'!). Eerst was er de Scheldekade, De Scheldeboulevard in Terneuzen trekt elk weekeinde weer veel Vlamingen die het spel van eb en vloed willen aanschouwen. daarna de Scheldeboulevard. Al duiden oude Terneuzenaars de kade altijd nog aan met 'boule vard'. De oude Scheldekade da teert van de jaren dertig in de negentiende eeuw. Het was een wal van de oude vesting Neu zen. Een kleine honderd jaar latei- werd de verbinding tussen de bastions rechtgetrokken en ont stond de rechte kade, zoals die er nu nog ligt. Achter de boule vard, dat wel. Want de kade ver dween uiteindelijk achter een beschermende Deltadijk. De ka- naalarmen aan weerszijden wer den eind jaren zestig gedempt en de boulevard vormt nu een onderdeel van de rondweg om Temeuzen. Eind jaren tachtig presenteerde ras-Terneuzenaar José Doorns zijn boulevardplan. Met een paviljoen (Westkant), appartementen, een tropisch golfslagbad en nog veel meer Hij vond gehoor, na veel gedeli- bereer. Later kleedde de gemeente een deel van de boulevard verder aan, met banken, lantaarns en sinds enkele jaren een beelden route. Het ambitieuze plan de hele bou levard, van Westkant tot aan het nieuwe Othene, te ver fraaien, ligt in een bureaula op het stadhuis. Het geld is even op, dus het herstel van de band met het water blijft nog even be- foto Camile Schelstraete perkt tot nauwelijks een kilome ter. Ooit keek een dynamisch burgervader, staand op het wan kele bootje van een plaatselijke garnalenvisser, met half dichtge knepen ogen door zijn wimpers en zei: „Ik zie het voor me: de skyline van Temeuzen, een dijk vol fraaie appartementen." Hij wacht inmiddels al jaren met smart op de oplevering van zijn appartement in het omstreden Waterfront, twee woontorens met allure (volgens de brochu re). Er zijn plannen voor een strand je met een mooi zwembad, tus sen de pieren van de Oude Veer haven en van de Binnenhaven. Maar de watertoren - het veilige baken voor de dolende Terneuze- naar - is gesneuveld. En ook de vissers ruimen het veld. Oud-schipper Adrie Dane over de toren: „Voor ons was die wa tertoren, als we over de Wester- schelde kwamen aanvaren, het teken van 'zo, we zijn weer in de buurt'." En kunstenaar Cees van Langevelde: „Als we vroe ger met de provinciale boot - 'het bootje' - naar de overkant voeren en we passeerden de wa tertoren, dan riepen we: 'Vaar wel Europa, we gaan naar Goes!'" Ko de Bree (78) zet z'n fiets te gen een bankje, kijkt om zich heen en zegt: „Die beeldenroute is wel een mooie vondst. Zie je dat bronzen beeld? Dat is toch een naakt wijf zonder kop? Ach, een vrouw zonder kop... dan heb je in elk geval geen gezeur." Jan-Willem Doorns, zoon van José, in paviljoen Westkant: „Er zijn heel leuke dingen te doen met die Oude Veerhaven en het strandje hier voor de deur. Het kan allemaal nog veel aantrekke lijker." Voor oud-visser Werner de Rooy (44) is het allemaal 'verleden tijd'. Als kleine ventje al voer hij mee op de NZ 21 van vader George. Gedoemd z'n leven lang visser te blijven. Met plezier. Tot een paar jaar geleden. „Pakweg tien jaar geleden was het allemaal nog goed; had je goeie vangsten. Voornamelijk garnalen en een zooitje bij vangst. Die vis verkocht je dan aan de oude mannen, die ons op de Scheldekade stonden op te wachten." De afgelopen jaren werd het steeds minder, door het bagge ren, weet hij zeker. „Van garna lenvisser tot slikvanger. Zo kan je het samenvatten." De NZ 21 is gesaneerd. De Rooy heeft an der werk. Wout Baremari RENESSE - Campinggasten van de Julianahoeve in Re- nesse hebben duizend euro ingezameld voor het Duitse ge zin Asanovski. Vier kinderen en de vader raakten twee weken geleden gewond toen een bus haarlak in hun cara van ontplofte. Door de steekvlam die daarbij ontstond, lie pen ze brandwonden op aan gezicht, armen en benen. Twee.kinderen zijn inmiddels thuis en als alles goed gaat, mag volgende week een derde kind naar huis. Een zeven jarig jongetje en de vader moeten voorlopig nog in het zie kenhuis in Wuppertal blijven omdat zij huidtransplanta ties moeten ondergaan. KORTGENE - Een 15-jarige jongen uit het Duitse Frank furt is gistel-middag gewond geraakt toen hij op de Oude- dijk in Kortgene met zijn fiets over de kop sloeg. De jon gen was kort na het middaguur aan het fietsen op de Oudedijk; doordat zijn ketting brak kwam hij ten val en sloeg over de kop. De traumahelikopter en een ambulance kwamen plaatse; de jongen had vermoedelijk een zware hersenschudding opgelopen en is met de ambulance naar het ziekenhuis gebracht. GOES - Bij snelheidscontroles in 's-Gravenpolder, Kapel le en Reimerswaal zijn gisteren tussen 8.00 en 17.30 uur verschillende automobilisten geflitst. In 's-Gravenpolder werd gecontroleerd op de Schoorkenszandweg. De ter plaatse geldende snelheid van 80 kilometer werd 78 keer overschreden. Er werden 868 voertuigen gecontroleerd. In Kapelle werden op de Postweg 296 voertuigen gecon troleerd en reden 48 voertuigen te hard. Op de Oude Rijks weg in Reimerswaal werden 323 voertuigen gecontro leerd, zeven reden er te hard. VLISSINGEN - Het maritiem museum in Vlissingen heeft het Internationaal Toegankelijkheidssymbool gekre gen. Het voldoet aan de strengste eisen op het gebied van toegankelijkheid van openbare gebouwen voor minderva- liden. Al tijdens de voorbereidingen voor de bouw en de inrichting van het maritieme museum is rekening gehou den met de wensen van gehandicapten. Hierdoor kon het museum op tijd inspelen op veranderde eisen in het bouw besluit, die in 2002 van kracht werden. Dat leidde onder meer tot een grotere lift dan volgens het bouwbesluit no dig zou zijn. Plet Vlissings museum heeft het symbool ge kregen in nauwe samenwerking met de Stichting Werk groep Gehandicapten Walchei-en en het Klaverblad Zee land. door Aector Dooms MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter B. Doore- waard Boekhout heeft gisteren een taakstraf van zestig uur op gelegd aan een 22-jarige Middel burger wegens bedreiging van kinderen met een nep wapen. De Middelburger vertelde tegen de rechter dat het als een lolle tje was bedoeld. Hij had de kin deren op 29 februari van dit jaar alleen maar willen laten schrikken met het balletjespis tool. Politierechter Doorewaard Boekhout hield er een andere op vatting op na: „Dit is paniek zaaien. Het is niet normaal als u met uw arm en een pistool uit een raam van een auto hangt. Dat is onvolwassen gedrag en komt bedreigend over." De verdachte zei dom te hebben gehandeld en kon zich best voor stellen dat het voor de jongens bedreigend over was gekomen. Een van de jongens deed aangif te. In de auto zaten nog twee kom panen van de Middelburger. Zij zijn al veroordeeld. De politierechter vond een taak straf van zestig uur passend voor de Middelburger. Officier van justitie J. Zonder van had 168 uur werkstraf geëist. (Advertentie) zeeuwse almanak Die Vlissingse dame kreeg van haar zoon een lift naar Schiphol. Nog vóór Goes werd, hun auto, die toch een keurige snelwegsnelheid had, ingehaald door een Smart. Het mirakelse miniwagentje had dermate de vlam in de pijp dat, alle goede bedoelin gen van het ontwerpende team van Zwitserse horloge makers en internationale mi lieubeschermers ten spijt, het de bermen zowat geblakerd achterliet. Geïnteresseerd keek de Vlis singse dame het automobiel tje na. En informeerde: „Is dat nu zo'n veertig-kilome ter-autootje?" door Frank Balkenende Voetbal liefhebbers opgelet! PZC introduceert een nieuw spel voor haar lezers: Het Eredivisiespel 2004 Inschrijven kan vanaf 20 t/m 26 augustus! (Kijk voor meer informatie in de krant van vrijdag 20 augustus en zaterdag 21 augustus)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 31