^an Basten volgt filosofie Cruijff Van Moorsel blijft favoriet van Verboom De zeilers staan nog niet zo slecht Kenteris voelt zich slachtoffer van groot onrecht ATHENE 2004 Deense voetballers in staking Heerenveen huurt Sikora van Ajax Schalken moet opnieuw opgeven Veel dopingcontroles uitgevoerd Eerste judogoud voor Griekenland üeuwe bondscoach wil met Oranje aanvallend voetbal spelen olympisch programma Woensdag Atletiek kogelstoten vrouwen, kwalifi- !,met Tunks-Koeman Iuur: kogelstoten mannen, kwalifi- 8,met Smith. Badminton uur.mannenenkel, kwartfinales. Duur.vrouwendubbel, kwartfinales, r: gemengddubbel, halve fina- ibrouwenenkel, halve finales, met ïna-Gong Ruina (Chn). Beachvolleybal )uur Nederland-Duitsland. !uun Zuid-Afrika-Zuid-Korea. Buur Japan-Nieuw-Zeeland. iuur.Nederland-ltalië. luur.Japan-Australië, luur Griekenland-Canada. Buur: Taiwan-Cuba. «feitennis 'uurvrouwendubbel, kwartfinales, iuur mannendubbel, derde ronde, keen/Heister-Chen Qi/Ma Lin (Chn). 018)0 vrouwenenkel, 4e ronde gül00mannenenkel, 4e ronde Huurmannen, meerkamp, finale. wr Costa Rica-Portugal, Marok- ^•Paraguay-ltalié, Japan-Ghana. Zuid-Korea-Kenia. juur Cuba-Chir.a. f uur Japan-Griekenland. Puur Duitsland-Rusland. Braziliè-ltaliè. uur: -90kg mannen, in eerste ron- teüHuizinga een bye Ouur: -70kg vrouwen, in eerste ron- teitBosch een bye. skiff, vrouwen, halve finale, uur,skiff, mannen, halve finale, itv/eez, mannen, halve finale, rdubbeltwee, mannen, halve fi- Juur.vierz, mannen, halve finale, .'uur skiff, vrouwen, halve finale. Buur.skiff, mannen, halve finale. door Koen de Vries GOES - Tsjonge, dat was even schrikken zondag voor Rinus Verboom. De wielercoach uit Goes zag Leontien van Moorsel tegen het asfalt gaan en dacht even dat de Spelen voor haar voorbij waren. Nu hij echter weet dat ze vandaag gewoon van start gaat in de tijdrit, heeft hij maar één grote favoriet: Leontien van Moorsel. Rinus Verboom kent Leontien van Moorsel al vele jaren. In 1988 toen hij bondscoach van de Nederlandse vrouwenploeg werd, was ze net een jaar gese lecteerd, en in de loop der jaren kwam de Goesenaar de veel vraat in het vrouwenwielrennen nog heel vaak tegen. Bijvoor beeld toen Verboom bondscoach was van de Amerikaanse vrou wenploeg en ook het afgelopen jaar, toen hij als ploegleider van BIK het vrouwenpeloton volg de. Eenmaal van de schrik beko men, snapt Verboom wel wat er afgelopen zondag gebeurd is. „Er gebeurde niets ernstigs, maar Leontien verkeerde ge woon even in een shock. Ze was door die klap verschrikkelijk ge schrokken en dacht dat ze zwaar geblesseerd was. In zo'n geval duurt het een minuut of vijf voor je weer een beetje bij je positieven bent. Twee maanden geleden ging er tijdens de Ster van Walcheren een renster te gen de grond, die helemaal in pa niek was. Ze dacht dat haal been zwaar gehavend was. Even later bleek dat ze alleen een piepklein wondje had en gewoon door had kunnen fiet sen." De Leontien van Moorsel die Ri nus Verboom zondag op televi sie zag, kende hij eigenlijk niet. „Iedereen weet dat ze bang is in het peloton en dat ze graag voor op rijdt. Maar ze was zo ver schrikkelijk nerveus. Ze keek vaak achterom, waardoor ze te gen het achterwiel voor de leidster van de groep reed. Het was een verschrikkelijk domme fout van zo'n ervaren renster. Ze had haar zenuwen niet in be dwang." „Ik snapte toch al weinig van de koers. Normaal gesproken maakt Leontien de koers vanaf het begin hard. Ik had gedacht dat ze op dat heuveltje meteen flink gas zou geven. Maar dat deed ze niet. Ze reed te afwach tend." Nog een interessant detail over de koers in Athene. De winna res, de Australische Sara Carri- gan, reed dit jaar bijna voor de ploeg van Verboom. Ze koos na enig beraad echter voor een verblijf bij de Australische selec tie. Ondanks al die tekortkomingen van Van Moorsel in de weg- koers, is Verboom het geloof in haar niet verloren. Vandaag hoeft ze niet in een peloton te rij den en aan tactiek te denken. Ze moet gewoon ze hard mogelijk fietsen, van begin tot eind. „Nu Leontien weer gewoon op de fiets stapt, kan het niet an ders dan ze weer helemaal fit is. Ze zou nooit voor de vijfde of de tiende plaats fietsen. Dat is haar eer te na. Nee, ze moet zich heel goed voelen. „En dat gege ven maakt dat Leontien de hui zenhoge favoriet is. Verboom: „Twee jaar geleden verbeterde ze het werelduurre cord. Dat doet niemand haar na. Daarna is ze helemaal voor de Spelen gegaan. Ze heeft zich twee jaar voorbereid. Op papier is ze gewoon de beste. Volgens mij zijn de Spaanse Sommariba en de Amerikaanse Demet haar grootste concurrenten. Een week voor de Spelen zag ik De- met nog rijden in Duitsland in een wedstrijd met veel olympi sche deelneemsters, Ze demar reerde na 20 kilometer en kwam na 100 kilometer met twee minu ten voorsprong over de streep. Dat kan niet iedereen." Eigenlijk is Rinus Verboom ook een beetje verbaasd dat Van Moorsel nog vertrekt in de tijdrit. „Ik vind ik het erg knap wat ze doet. Ze zou zich er ook makkelijk vanaf kunnen maken en zeggen dat ze te geblesseerd is om te rijden. Dan zou ze van al die druk af zijn en nu al haar carrière kunnen beëindigen." YVielrensler Leontien van Moorsel fietst na een persconferentie door het olympisch dorp in Athene. Voor wielercoach Rinus Verboom is Van Moorsel ondanks haar valpartij van zondag favoriet voor de olympische titel tijdrijden van vandaag. foto Robin Utrecht/ANP uu: individuele tijdrit, vrouwen, door Pim van Esschoten individuele tijdrit, mannen, met Dekker. Teilen^ ®uur. Finn, mannen, met Zielhuis; pannen, met Coster/Coster; 470, met Matthijse/Westerhof; u vrouwen, met Bes/De Jong/ uur loom vrij, vrouwen, series, met 'öfui|n en Veldhuis. W 4x2°om, vrij, vrouwen, series, ,v"ldhuisGr00t/Lemmen/Van Stra" "ur: 100m vrij, vrouwen, halve fina- l00"1 vrij, mannen, finale. vrij, vrouwen, finale. ATHENE - „Slachtoffer van groot on recht", zo noemde Kostas Kenteris zich zelf bij het verlaten van het hospitaal in Athene gistermiddag. „Ik heb nooit ver boden middelen gebruikt. De mensen die mij nu kruisigen, zijn dezelfden die met mij op de foto wilden na mijn overwin ningen. Maar na kruisiging volgt weder opstanding." Wie gelooft hem echter nog? Het lijkt wel zeker dat het IOC na de hoorzitting van vanmorgen de Griekse olympisch kam pioen van Sydney en de 'poster boy' van Athene, samen met Katerina Thanou van daag van de Spelen gaat verbannen. De twee sprinters en hun coach Tzekos heb ben na drie ontlopen dopingcontroles el ke geloofwaardigheid verloren. Vier dagen nadat dopingcontroleurs don derdagavond zich tevergeefs meldden voor het tweetal in het olympisch dorp, vroegen ze het IOC naar het hospitaal te komen om alsnog de test uit te voeren. Arne Ljungqvist, hoofd van de medische commissie van het IOC zei gisteren: „Ik weet niet wat hun bedoeling was, maar we zijn er niet ingetrapt. Het heeft geen enkele zin in het ziekenhuis te testen." De bedoeling was wel duidelijk. Met een negatieve uitslag van een bloed- en urine test in de hand zou het tweetal sterker staan in hun verdediging. Hel IOC onderzoekt ook niet wat waar is van het motorongeluk, dat het tweetal zou hebben gehad. Toch speelt dat myste rie met de motor een voorname rol in het hele verhaal. Op die bewuste donderdagavond hadden de twee, volgens hun coach Tzekos, het olympisch dorp verlaten om thuis nog wat spullen op te halen. Ze hadden daarvoor toestemming van teamofficials, hoewel het IOC de komst van een dopingcontroleur had aangekon- digd. Toen ze daarover rond middernacht hoor den, bevonden ze zich bij Tzekos thuis. Ze zouden min of meer in paniek op de motor van hun coach zijn gesprongen en naar het olympisch dorp zijn gesneld, in de hoop dat ze nog op tijd zouden zijn voor de tests. Daarbij zouden ze zijn geslipt op een olie vlek. Een passant had de twee herkend en naar het ziekenhuis gebracht. Het ver haal rammelt. De passant heeft zich nooit gemeld. De motor is later in de garage van Tze kos teruggevonden met beschadigingen aan de linkerkant. Het medisch rapport van vrijdag sprak echter van vrij zware kneuzingen aan de rechter schouder, heup en elleboog. Het ligt eerder voor de hand dat de twee zijn gevlucht naar het ziekenhuis zodat het lichaam kon worden ontdaan van de sporen van verboden middelen. Na alle stoere woorden die IOC-presi- dent Jacques Rogge heeft gebruikt over het opsporen van doping kan het IOC vandaag niet anders dan het ongeloof waardig drietal van de Olympische Spe len te verbannen. GPD door Mare Molenaars ATHENE - De Zilvervloot ligt nog stevig aan de ketting in de jachthaven Agios Kas- mos, vertrekpunt van de olym pische zeilregatta's. De pres taties van de Nederlandse zei lers zijn ronduit bedroevend, als je alle verhalen mag gelo ven. Maar niets is wat het lijkt, zo verzekeren de stuur lui aan de wal. Nou ja, vrolijk is anders. Mar griet Matthijsse, goed voor een zilveren medaille in Atlan ta en in Sydney, is dezer da gen niet te genieten. Vol ver wachting begon ze aan haar derde olympisch avontuur, maar de bloedfanatieke zeil ster en haar kompaan Lisa Westerhof hebben in Athene de wind tegen. De 470-zeil- sters grossieren in protesten en diskwalificaties en bren gen meer tijd door aan de ju rytafel dan op zee. Of in zee, want in de vierde race gingen de twee zeilsters in het laat ste voordewindse rak ook let terlijk kopje onder. Bij het rechttrekken van de boot ver loren ze tot overmaat van ramp ook nog de spinaker boom. Het zit niet in het karakter van Matthijsse om al te snel de handdoek te weipen, maar inmiddels gelooft niemand nog in de kansen van deze Ne derlandse boot. De zeilsters zelf zien het blijkbaar ook niet meer zitten. „Margriet heeft het moeilijk. Ze heeft zelfs al geroepen dat ze gaat stoppen. Lisa zegt mets, die is helemaal in zichzelf gekeerd. De teleurstelling is groot", weet Hans Bouscholte, de stem van de zeilequipe in Athene. Op de kade van Agios Kasmos probeert hij de moed er een beetje in te hou den. Debutant Joeri van Dijk houdt zich knap staande op zijn surfplank en ook Sven en Kalle Coster, voorbestemd om in Peking 2008 te schitte ren, doen het met een plaats in de subtop boven verwach ting in de 470-klasse. Jaap Zielhuis dobbert, als voor speld, met zijn Finn in de mid denmoot. Dramatisch is wel het optreden van Carolijn Brouwer. De tweevoudig we reldkampioene is niet vooruit te branden. Een nieuwe gene ratie zeilers vaart haar links en rechts voorbij. Een duide lijke reden voor de terugval is niet voorhanden. „Het doet pijn om dat zo te zeggen, maar misschien is Carolijn wel over haar top", formu leert Bousscholte. De Nederlandse hoop in Athe ne is gevestigd op de verras sende Yngling-equipe van An- nelies Thies. Samen met Anne- mieke Bes en voordekker Pe- tronella de Jong staat ze vier de in het tussenklassement. „En dat terwijl ze zich eigen lijk helemaal niet thuis voe len in het zware weer van de afgelopen dagen. De achter stand op de topdrie is niet groot en er is beter weer op komst", aldus Bouscholte. Het zou een sensatie zijn, ze ker gezien de gebrekkige voor bereiding van het drietal. Een virusinfectie bracht de deelna me van De Jong in gevaar, bij Thies schoot de arm uit de kom. Bij harde wind kon ze niet eens trainen en werd haar plaats in de boot ingeno men door Maurice Paarden- kooper, haar coach. Doelstelling In Sydney behaalde Neder land bij het zeilen slechts een zilveren medaille, die van Matthijsse in de Europe. Er was op meer gerekend. De doelstelling voor Athene was simpel: met meer boten deel nemen en het resultaat van vier jaar geleden overtreffen. „Als Thies op het podium komt, zijn we aardig op weg. In de Tornado en de Star, die zaterdag voor het eerst in ac tie komen, zijn onze grootste ijzers in het vuur. We staan er gewoon goed voor." Star-zei ler Mark Neeleman begint aan zijn vijfde en laatste Spe len. De onnavolgbare tacticus lijkt in Peter van Niekerk de juiste compagnon gevonden te hebben. De kansen voor Mitch Booth en Herbert Der- cksen worden nog hoger inge schat. „Mitch heeft zich niet eerder zo goed voorbereid en innovatieve dingen aan boord die niemand anders heeft." GPD woensdag 18 augustus 2004 21 KOPENHAGEN - De Deense voetbalprofs zijn in staking uit protest tegen de FIFA-regel voor spelers onder 23 jaar. De ongeveer achthonderd broodvoetballers zijn het oneens met het feit dat (voormalige) clubs die talenten hebben opgeleid bij transfers een vergoeding moeten krij gen. Volgens de spelersvakbond staat deze regel haaks op het Bosman-arrest, dat het einde van het transfersysteem betekende. De staking geldt voor nationale en internatio nale duels en is het gevolg van het mislukken van de on derhandelingen tussen spelersvakbond en clubs. De com petitie is stilgelegd. ANP/AFP HEERENVEEN - Victor Sikora komt vanaf vandaag uit voor SC Heerenveen. De 26-jarige vleugelspits wordt door Heerenveen voor de rest van dit seizoen gehuurd van Ajax. Ook Twente en Vitesse wilden Sikora overnemen, maar Heerenveen beschikte over voldoende financiële middelen om de transfer rond te krijgen. GPD WASHINGTON - Sjeng Schalken is in de eerste ronde van het tennistoernooi van Washington uitgeschakeld. De Limburger gaf in het duel met de Luxemburger Gilles Muller na een klein halfuur spelen op, omdat hij zich te moe voelde. Muller had de eerste set toen al met 6-1 ge wonnen. Schalken kwakkelt al een tijdje met zijn gezond heid. Hij gaf vorig maand op in Indianapolis met buikg riep en moest als gevolg van die ziekte het toernooi van Toronto overslaan. Collega Raemon Sluiter daarentegen maakte een frisse indruk. De Rotterdammer, in Washing ton actief omdat hij niet naar de Olympische Spelen mocht, won na drie uur van de Amerikaan Todd Martin in drie sets: 6-7 7-6 7-6. ANP ATHENE - In de directe aanloop naar en tijdens de Olym pische Spelen hebben functionarissen bijna duizend do pingcontroles uitgevoerd. Dat maakte het IOC gisteren be kend. Tot op heden is bij twee sporters vastgesteld dat ze verboden middelen hebben gebruikt. Zowel bij de Keni- aanse bokser David Munyasia als bij gewichthefster Aye Khine Nan uit Myanmar werden sporen van verboden middelen aangetroffen. Beiden zijn uitgesloten. Tegen de Griekse atleten Kostas Kenteris en Ekaterini Thanou be staan ernstige verdenkingen. Beiden kwamen niet opda gen voor een out-of-competition test. Een commissie van het IOC buigt zich vandaag over hun lot. ANP/AFP ATHENE - Het Ano Liossia stadion barstte gisteren bijna uit zijn voegen na de overwinning van de Griekse judoka Ilias Iliadis in de klasse tot 81 kilo. De Europees kam pioen versloeg zijn Oekraïense tegenstrever Roman Gontsjoek met ippon en legde daarmee beslag op het goud. De eerste stek van Iliades is de eerste gouden plak in het judo ooit voor Griekenland. Het had echter weinig gescheeld of de Griek was in de kwartfinale gestrand te gen de Zuid-Koreaan Young-Woo. Pas in de extra tijd liep Iliadis' tegenstander tegen een straf op. ANP fljjjpnri van der Steen [OCKHOLM - Een halfuur dhij nodig om de spelers zijn ,e en doelstelling uit te leg- jk had het idee dat ze het J interessant vonden", zei ,rc0 van Basten gisteren in ockholm tevreden. Vanavond „hij zien of Oranje zijn opvat- jen over voetbal ook in de itijk kan brengen. sschien om ervan af te zijn Van Basten tijdens een infor- !e perslunch dat hij niks uk-s gaat uitproberen. Dat is IWaar. Van Basten gaat voet- ilcn zoals Johan Cruijff het ügziet. En hijzelf. „De filoso- van Cruijff is ook de mijne." die is heel anders dan die iDick Advocaat. „Op het EK i het Nederlands elftal veel !(jer initiatief dan ik zou Wil li Basten wil vooralsnog niet gers dan met enkele woorden korte zinnetjes zijn filosofie ier duiden. ikomthier op neer: initiatief en. de tegenstander al van iteruit bewust uitspelen, aan- ea. Hij kiest voor een 4-3-3 Felling, met op het midden- d centraal een verdedigende n, waarschijnlijk Edgar Da- is de nieuwe aanvoerder, e wilden liever geen keeper aanvoerder, anders was het bder Sar geworden. We heb- iook aan Van Nistelrooij ge uit, maar die is voorlopig niet schikbaar. Davids is het type altijd voorop gaat in de jd en die genoeg ervaring I Daarbij denken we dat ivids toe is aan een stap in a carrière. Hij wordt voorlo- I aanvoerder, met alle gevol- ivandien." uspreekpunt a gevolg is dat Davids zich ar buiten toe als aanspreek- nt zal moeten opstellen. Hij jon gisteren meteen goed, >r iedereen keurig een hand ten antwoord te geven op de itelde vraag. (ids vindt het overigens „ge- rlijk, maar ook leuk", wat Van Basten wil met zijn aanval lende spel. Dat hij het link vindt, hoeft niemand te verba zen; Davids is het defensieve Ita liaanse voetbal gewend. „Maar het is ook leuk om op de helft van de tegenstander te voetbal len; je hoeft dan ook minder gro te afstanden af te leggen." De aanvoerder is ook het ver lengstuk van de coach in het veld. Kennen we Davids als een verlengstuk? Van Basten: „Dat zullen we dan wel zien." Het is niet vreemd dat Van Basten voor 4-3-3 kiest met één verdedi gende en twee aanvallende mid denvelders; dat geeft de beste veldbezetting, zoals Cruijff al 30 jaar uitlegt. Van Basten: „In het 4-4-2 heb je operationele gebieden, dan moet je lopen. Wij kiezen voor voetbal." Wesley Sneijder - smal koppie, drie kilo afgeval len - klinkt dit natuurlijk als muziek in de oren. De middenvelder bleek gister middag in een uitgelaten stem ming. „Ik heb in het vliegtuig met Van Basten gesproken en ik voel me weer helemaal fris. Bij Ajax gaat het natuurlijk op het ogen blik niet lekker, maar ik ben in eens volledig omgedraaid qua gevoel. Van Basten heeft me ver teld op welk punt ik me nog moet verbeteren: de omschake ling. Als ik de bal verlies, baal ik altijd even, maar ik moet dan meteen de omschakeling maken en druk zetten op de eerste man. Dat is ook zo. Echt, zoals hij met me praatte voel ik dat ik een hoop vertrouwen van hem krijg." Een basisplaats voor Sneijder is niettemin onwaarschijnlijk, dat kan Van Basten feitelijk al ten opzichte van Koeman niet ma ken. Een middenveld met Van Bommel, Davids en Van dei- Vaart ligt daarom voor de hand. Van Basten gaat overigens in zijn drang naar initiatief niet zo ver dat hij bereid is een dag voor de wedstrijd al zijn opstel ling bekend te maken. „Ik wil al le tijd goed benutten. Bovendien ben ik bang dat ze niet allemaal even geconcentreerd bij de wed strijdbespreking zitten, als de opstelling al bekend is." Hij gaat dus aanvallen, maar niet alleen aanvallen. Van Bas ten eist dat elke speler eerst zijn tegenstander de baas is, vervol gens moet hij initiatief tonen. Na de avondtraining zei Marco van Basten het, in de stijl en het Engels van Cruijff, zo: „Eerst moeten we het verdedigend goed doen. that is logically." GPD De nieuwe aanvoerder van het Nederlands elftal Edgar Davids loopt voorop tijdens de warming-up voor de training in het Zweedse Stockholm. Oranje speelt vanavond in Stockholm een vriendschappelijke wedstrijd tegen Zweden. foto Ed Oudenaarden/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 21