familie Irak-gangers in geweer Veel Turken halen nog snel bruid voor 'Verdonkhuwelijk' if 13.75 0.99 Rechter torpedeert faillissement van LPF Wm Mie Defensie geëist om veiligheid Nederlandse militairen te verbeteren lawaii-shirt aatssecretaris alt verkeerd Extra Voordeel Hondentraining op de pier Meedoen en winnen! kidsolvnpics.kennisnet.nl Schroder neemt Russisch weeskind aan irunv. nazomer fceótival.nl Criminaliteit verhardt Vertrek VS dreun voor Duitsland Eerste stap pioniers Roosevelt Teleurstellende dag Oranje-equipe k 24° ii5° Z 6 guien naderen Viij veel wolkenvelden en vooral van avond toenemende kans op regen- en onweersbuien. Maxima rond 24 graden. 16e jaargang no. 194 oensdag 18 augustus 2004 nummer 1,20 A I HHHWÊÊÊÊ Een veilige haven or Guus Mater y HAAG - Familieleden Nederlandse militairen Irak zijn een actie begon- om de werksituatie van troepen veiliger te ma- Als het werk niet snel iliger wordt, willen de fa- jlieleden proberen de mili- jren terug te halen naar ederland. tgens initiatiefneemster Jac- iine Donkers, wier vriend in is gelegerd, doet de over- onvoldoende om de veilig- idvan de militairen te verho- ministerie van Defen- ontkent dat. De Socialis- ie Partij stuurt aan op een leddebat over Irak. Dat zou gende week dinsdag of ensdag kunnen worden ge wen. rlandse militairen in het jen van Irak werden in de van maandag op dinsdag ueiw beschoten. Niemand ikie gewond. gebeurde in de buurt van Ar maythah. Daar liepen Neder- ndse militairen zaterdag in erlaag, die uitliep op [urenlang vuurgevecht. Mare- Hissee Severs kwam daarin ,het leven, vijf andere Neder- militairen raakten ern- vond. itr onveilig het incident van maan nacht werd een patrouille twee open jeeps beschoten. IN HAAG - Koud twee dagen de dood van de Nederlandse litair Jeroen Severs in Irak rscheen staatssecretaris Van Knaap van Defensie in een (visieprogramma over de jmpische Spelen, kleed in een vrolijk Ha- ■shirt praatte de bewinds in, verantwoordelijk voor per- leelsbeleid in het leger, ont- ïnnen met presentator Mart neets over de sport. t", vindt SP-kamerlid n Bommel. „Van der Knaap een raar figuur door zo ia het drama van een van t mensen te gaan zitten xhen hoeveel miljoenen hij uit- itvoor de sport." n der Knaap zat maandag li- in een uitzending van de OS vanuit Athene. Hij was om een overeenkomst te lenen met de sportkoepel ICNSF. Tot en met 2008 zal ïensie 25 topatleten in dienst men GPD De Nederlanders schoten terug, maar het bleef volgens Defensie bij een kort vuurcontact. Donkers stelt dat uit telefoon gesprekken met haar vriend in Irak blijkt dat de situatie zeer onveilig is. ..De berichten in de media zijn nog niet half zo erg als de werkelijkheid", zegt ze. Afgelopen donderdag nog werd haar vriend drie keer beschoten. „Alle patrouilles moeten voor taan in gepantserde voertuigen worden uitgevoerd", vindt Don kers. Defensie meent dat er voortdu rend alles aan wordt gedaan om de veiligheid van de manschap pen zo hoog mogelijk te houden. Daarom zijn bijvoorbeeld Apa che gevechtshelikopters naar Irak gestuurd. „Het is bij zo'n missie onmoge lijk om een garantie van on kwetsbaarheid af te geven", ver klaarde een woordvoerder van het ministerie. Collega's van de omgekomen wachtmeester na men gisteren afscheid van Se vers op de basis Camp Smitty. Minuut stilte Tijdens een ceremonie sprak ba taljonscommandant luitenant kolonel Matthijssen. De onge veer zeshonderd militairen na men een minuut stilte in acht. Het lichaam van Severs werd vervolgens langs een erehaag van militairen naar de helikop ter gedragen, die het naar Koe weit bracht. Tien directe colle ga's begeleidden het lichaam van Severs op de terugvlucht naar Nederland. Vijf van hen waren daarvoor naar Irak gevlo gen. Het toestel landde gister avond rond tien uur op de mi litaire vliegbasis Eindhoven. Acht marechaussees droegen de kist uit de Hercules C-130 van de Koninklijke Luchtmacht. Vijftig militairen vormden een erehaag. Op verzoek van de familie bleef het militaire ceremonieel be perkt. De uit Gelderse plaats Zoelmond afkomstige wacht meester zal zaterdag worden be graven. Severs is de tweede in Irak omgekomen Nederlandse militair. Op 10 mei kwam ser geant der eerste klasse Steens- ma om het leven bij een aanval met handgranaten. ANP Het lichaam van wachtmeester Severs wordt op een legervoertuig langs een erehaag gereden tijdens een ceremonie gisteren in Camp Smitty. foto Ruud Mol/ANP door Mayke Calis DEN HAAG - Veel Turken ha len nog snel een bruid of bruide gom uit het land van herkomst vóór de strenge maatregelen van minister Verdonk van Vreemde lingenzaken van kracht worden. Dat blijkt uit recente cijfers van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek (CBS). Bij Marokkanen is deze ontwik keling ook te zien, maar in min der sterke mate. De huwelijken worden door sommige gemeen ten 'Verdonkhuwelijken' ge noemd. (Advertentie) Omo Wasmiddel hoofdwas of color poeder, tabletten of liquigel De minister wil deze huwelijken aan banden leggen door de leef tijd waarop iemand een partner uit het buitenland kan halen te verhogen naar 21 jaar; de inko mensgrens te verhogen tot 120 procent van het minimumloon en de partner in het land van herkomst een inburgeringscur- sus te laten volgen. Het parle ment moet de maatregelen nog goedkeuren. Volgens het CBS neemt de immi gratie over de hele linie af, be halve bij Turken in de leeftijd van twintig tot dertig jaar. Kwa men er in 2001 1675 Turkse man nen in die leeftijdsgroep naar Nederland, in 2003 waren dat er 1967. Van de vrouwen in diezelf de leeftijd kwamen er 1111 in 2001, twee jaar later waren dat er 1222. Bij Marokkanen is in de leeftijdscategorie dertig tot veer tig jaar een stijging te zien van 692 in 2001 naar 729 in 2003. Het CBS vermoedt dat de toena me in deze leeftijdsgroepen voor al te maken heeft met de strenge maatregelen van Verdonk. Grootste groep Jan Latten van het CBS: „Het is de zogeheten huwelijkse leef tijdsgroep. We zien alleen die groep fors stijgen. De komst van het aantal nul- tot twintigjari gen neemt al jaren in aantal af." Uit eerdere cijfers van het CBS blijkt dat een op de vier immi granten naar Nederland komt om te trouwen. Zij zijn daarmee de grootste groep immigranten. Turkije en Marokko zijn de be langrijkste herkomstlanden van deze gezinsvormers. In 2003 kwam een op de drie gezinsvor mers uit deze landen. Ook Tur ken en Marokkanen van de twee de generatie kiezen vaak voor een partner uit het land van her komst. Justus Veenman, hoogle raar economische sociologie die veel onderzoek naar minderhe den doet, herkent het beeld dat oprijst uit de cijfers van het CBS. Mede onder invloed van de economische teruggang zijn er minder immigranten. „Dan valt zo'n leeftijdspiek extra op." Ook zijn volgens hem de berich ten dat het vreemdelingenbeleid strenger is geworden inmiddels doorgedrongen in de betrokken landen. Mensen die plannen had den naar Nederland te komen, hebben die Versneld uitgevoerd. De groei van deze 'Verdonkhu welijken' staat haaks op het be leid van de bewindsvrouw, zegt Veenman. Hij denkt dat de im porthuwelijken op de langere termijn afnemen, maar het is de vraag of dat aan de maatregelen van minister Verdonk ligt. GPD pak of flacon Victoria Witte druiven bak 750 gram actieprijs per kilo 132 Mi 34 2004 ■^'Hingen zijn geldig t/m zaterdag Nwus 2004. Jongen, drukfouten en voorbehouden Geen fratsen. Dat scheelt. Advertentie BERLIJN - Ze is een weeskind, heet Victoria, is drie jaar oud, komt uit Sint Petersburg en sinds kort woont ze in Han nover bij de familie Schroder. De Duitse bondskanselier Ger hard Schroder (60) en diens echt genote Dox-is (41) hebben Victo ria in alle stilte geadopteerd, be richtten Duitse media gisteren. Zelfs de lijfwachten zouden niet hebben geweten wie de vierde persoon was, die na een bezoek aan een kindertehuis in de oude Russische hoofdstad met de Schröders terug zou keren naar Duitsland. De adoptie is voer voor de bou levardpers. 'Het ontroerendste verhaal van het jaar', oordeelde Bild op de voorpagina. Of Schröders vriend, de Russische president Vladimir Poetin - die uit Sint Petersburg afkomstig is - bij de adoptie is betrokken, is niet bekend. Gerhard Schroder is weliswaar bezig aan zijn vier de huwelijk, maar hij bleef tot nog toe kinderloos. Tijdens reizen naar Rusland zou den de kanselier en diens vrouw onder de indruk zijn geraakt van de miserabele omstandighe den waaronder Russische wees kinderen leven. GPD Advertentie SCHEVENINGEN - Hondengeleiders van Politie Haaglanden oefenden gisteravond met hun sur veillancehonden op de pier in Scheveningen. De geleiders daalden met hun honden via een touw af in een boot, waarna mens en dier samen naar het strand zwommen, waar de hond een ver dachte moest 'aanhouden'. foto David van Dam/ANP ?o aug t/m 12 sept 2004 bel 090033 00033 theater op locatie in Zeeland theaterduet DE EEND VARIATIES bij praathuisjes in havens di 31 aug t/m za 4 sept 20u30Amemuiden ma 6 t/m wo 8 sept 20u30 Bruinisse do 9 t/m za 11 sept 20u30 Paal 15,00 Criminele bendes zullen in 2010 zijn uitgegroeid tot com pleet zelfvoorzienende misdaadmultinationals. Naast drugshandel, mensensmokkel en andere traditionele vor men van criminaliteit, zal Nederland kennis ma ken met nieuwe fenomenen als afpersing onder dreiging van chemische en biologische wapens. Het aangekondigde vertrek van de 70.000 Amerikaanse militairen is in Duitsland hard aangekomen. De op positionele christen-demo craten noemden de Ame rikaanse plannen zelfs een gevaar voor de veiligheid van Europa. De echte colleges beginnen pas op 30 augustus, maar het historische moment was gisteren al daar: de dag van het eerste universitaire onderwijs in Zeeland. Achttien stu denten meldden zich voor de eerste les van een vier dagen durende stoomcursus Engels, de voertaal van de nieuwe bacheloropleiding op de Roosevelt pm Academy in Middelburg. De Nederlanders hebben gisteren een matige dag gehad. De volleyballers en de honkballers verloren kansloos en de hockeyers wonnen maar nipt. Tafel tennisser Trinko Keen (fo to), judoka Guillaume El- mont en boogschutter Wiet- se van Alten werden uitge- ffc schakeld. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 9; Radio Televisie: 11; Zeeland: 13, 15, 16, 17 en 18; Sport: 19, 20 en 21; Kunst Cultuur: 23, 24 en 25; Uit: 27 en 29. van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Lijst Pim For- tuyn wordt niet failliet ver klaard. De rechtbank in Rotter dam wees gisteren de aanvraag van het LPF-bestuur af om de partij bankroet te verklaren. Volgens de rechter kan de aan vraag alleen worden gehono reerd als de leden van de partij met de aanvraag instemmen. Vandaag komt het bestuur bij een om te vergaderen hoe het nu verder moet met de noodlijden de partij. Volgens bestuurslid en Tweede-Kamerlid Nawijn is de kans reëel dat er op korte ter mijn een bijeenkomst wordt uit geschreven waar de leden kun nen stemmen over de aanvraag. Bij de laatste ledenvergadering is er alleen gestemd over een sur séance van betaling. „Maar het is ook mogelijk dat er alsnog een oplossing uit de bus komt rollen waardoor de LPF in haar huidige vorm kan doorgaan", al dus Nawijn. De LPF kampt met hoge schulden en ziet voorals nog geen mogelijkheden die af te betalen. Door een faillisse ment kan de partij een doorstart maken zonder dat er een finan ciële molensteen om haar nek hangt. Wel zou de partij dan waarschijnlijk onder een andere naam verder moeten. Omdat de LPF weinig betalende leden heeft, is zij voor haar in komsten grotendeels afhanke lijk van de vastgoedonderne mers Maas en Thunissen. Bei den hebben miljoenen aan de partij geschonken en geleend, onder meer voor de twee afgelo pen verkiezingscampagnes. Een faillissement zou als voordeel hebben dat Maas en Thunissen weer geld kunnen schenken aan de partij zonder dat zij in aanva ring komen met de grenzen van het schenkingsrecht. Overigens zou een faillissement geen gevolgen hebben voor de acht Tweede-Kamerleden en de ene senator van de LPF. GPD (Advertentie) Noteert u mij vi abonnement va voor €14.50 I I I I I I I P2C bv gaat roigvuldig or treft u nadere informatie 711688"555530" Noteert u mij voor ei nement- De eerste twee j weken ontvang ik de krant gratis Daarna wil ik betalen O per maand met automati- 1 sche incasso 19.45) j per kwartaal met automa- tische incasso 56,60). I O per jaar met automatische incasso 217,00) Stuur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel met nodig) of bel gratis 0800 - 0 231 231

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1