Judocentrum opent in oktober PZC We missen hier het winkelende publiek Goese neuroloog Lieuwens vertrekt Woongoed selecteert op 'positieve inbreng' Sporten, slapen en recreëren in voormalig gemeentehuis Westkapelle Wijnfeest met hapjes en pop in Oudelande Snelheidslimiet overschreden Afscheid van organist Standwerkers Fuiken gestolen in Zierikzee -15 Dreigen met neppistool bestraft Raadslid hekelt beleid campings Prorail vindt onderzoek niet nodig frnrFdith Ramakers WESTKAPELLE - Het judocen trum in het oude gemeentehuis van Westkapelle wordt in de tweede helft van oktober ge opend. Dat verwacht initiatief nemer E. Borchert uit Odijk. Er kunnen binnenkort in het voormalig gemeenthuis onge veer zeventig sporters tegelijk vlapen. eten en recrëeren", zegt hij. Het oude gemeentehuis is net verlost van zijn steigers. De ver bouwing is nog niet afgerond, maar volgens Borchert levert de aannemer het werk half septem ber op. ..Daarna volgt de inrich ting. In de tweede helft van okto ber zetten we de deuren open OUDELANDE - Wijn van Beve- landse bodem, lekkere hapjes, al- lehande producten en een pop koor. Dat biedt het wijnfeest za terdag 4 september op het ter rein van wijngaard De Oor sprong in Oudelande. De Borselse wethouder A. van Opdorp opent het feest door een glas met streekwijn te heffen. Ie dereen kan dat Zeeuwse drui vennat proeven bij de entree van de wijngaard. Bezoekers kunnen verder terecht op een streekmarkt met vijfentwintig sramen, die zich door de wijn gaard slingert. De markt biedt een keur aan producten.Ook cha- ntatieve instellingen zijn aanwe zig, Uitblazen en eten kan op het terras, waar restaurant Groot Paradijs de hongerigen spijst. Popkoor Seaside Ren dezvous treedt twee keer op. Dicken Debora Moelker vervan gen sinds 2000 hun appelbomen door wijnstokken. Zij geloven in natuurzuivere wijnbouw. De Oorsprong, die vooral witte wijn maakt, is te vinden aan Zwinweg 6 in Oudelande. agenda STREEKACTIVITEITEN DOMBURG - Dorpskerk, 20.30 uur: Con té n door Trio Animato; MIDDELBURG - Ontmoetingscentrum Griffioen, 13.30-17.00 uur: Inloopmid- dag voor jongeren met onder meer ta felvoetbal en darts; OOSTKAPELLE Sportpark, 19.30-21.00 uur: Skeelerwedstrijd; VLISSINGEN - Sporthal Baskensburg, 9,00uur: Power yoga; WESTKAPELLE- Markt, 13.00-1.00 uur; Beachkorfbal en beachvolleybal; ZOUTELANDE - Muziektent, 19.00 uur; Kindertheater sport. RITTHEM - Bij een snelheids controle op de Sloe weg Noord in Ritthem, is gisteren tussen 600 en 15.30 uur op snelheid ge controleerd. Van de 1215 gecon troleerde voertuigen reden er 204 te snel. REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel; 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Abvan der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'nternet I Wv'w. pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 °P maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur voor de inwoners van Westkapel le en andere belangstellenden." Borchert is niet onbekend met Zeeland. „Ik heb van mijn zesde tot negentiende in Vlissingen ge woond. Ik sportte zelf vaak aan de kust. Veel sporters zoeken de kust op. De Nederlands voetbal selectie traint niet voor niets al tijd in Noordwijk." De oude raadzaal wordt veran- door Mieke van der Jaqt GOES - Bijna 28 jaar geleden, toen W.H.G. Lieuwens naar Goes kwam, was er geen neuro- logieafdeling in het ziekenhuis. „In heel Zeeland had je dat niet. Ja, een EEG-apparaat, maar ver der niets. Ik mocht dus hele maal bij nul beginnen, de zaak opbouwen. Dat is een voorrecht gebleken." Lieuwens werkte in de Goese ziekenhuizen aanvankelijk hele maal alleen, maar kort na zijn komst kreeg ook Vlissingen een neuroloog. Toevallig, net als Lieuwens, ook een Leidenaar. „We zijn meteen gaan samen werken, want twee weten meer dan één. Bovendien moesten er weekeinden en vakanties wor den waargenomen. Aan die sa menwerking van het begin dan ken we de soepele samenwer king van nu, ook nu we met veel meer neurologen zijn." Toen Lieuwens werd opgeleid konden neurologie en psychia trie nog worden gecombineerd. Het viel nog onder één specialis me. Lieuwens koos zeer bewust niet voor de psychiatrie. „Dat is niets voor mij. Ik wil dingen derd in een recreatieruimte. „Maar helaas is het maar een kleine ruimte, van circa vijftig vierkante meter. Dat is niet vol doende voor zeventig sporters. We kunnen in de zomerperiode gebruikmaken van sporthal de Belling en van een ruimte in Westkapelle Herrijst." Voordat Borchert het beeldbepa lende pand had gekocht, stond doen, mensen beter maken of in ieder geval een betere kwaliteit van leven geven. De chronische psychiatrie is vaak zo uitzicht loos. Toch vind ik het jammer dat we de psychiatrische afdelin- ge in het ziekenhuis zijn kwijtge raakt. Je wilt niet weten hoe vaak het voorkomt dat we psy chiatrische patiënten hebben, die niet te handhaven zijn. Die de hele afdeling wakker houden of weglopen. In zulke gevallen moet je mensen tegen zichzelf kunnen beschermen en dat kun nen wij niet. In het het PZZ kun nen ze dan wel terecht, maar niet meteen. Er zijn nu plannen voor een apart gebouw voor acu te gevallen. Ik hoop maar dat het daarmee beter wordt." Nu veel meer neurologen in de Zeeuwse ziekenhuizen werken, heeft ieder zo zijn specialiteiten ontwikkeld. Voor Lieuwens is dat vooral de technische kant; de klinische neurofysiologie, be wegingsstoornissen als Parkin son en de behandeling van on willige spieren met botuli- ne-toxine. „Jazeker: de botox die ook tegen rimpels wordt ge bruikt. Het is een geweldig mid- het ongeveer vijf jaar leeg. De gemeente Veere heeft van meet af aan het plan gesteund. Trainingskamp Borchert heeft inmiddels contac ten gelegd met met andere judo scholen in Zeeland en ook met de nationale bond, „Judoka's en andere sporters willen straks graag in Westkapelle een vakan- del. Mensen met een scheve nek, die ik in het begin van mijn loop baan naar huis moest sturen, zijn uitstekend behandelbaar door dat middel. Dat geldt even zeer voor spastische mensen. Die botox-behandeling doe ik voor heel Zeeland." Lieuwens is ervan overtuigd dat de harmonieuze verdeling van aandachtsgebieden onder de neurologen, die met elkaar en de collega's uit Dirksland, in een regionale vereniging zitten, leidt tot een betere kwaliteit van zorg. „De afdelingen en de samenwerking zijn zo gegroeid dat ieder doet waar hij goed in is. Bovendien zijn collegiale ban den ontstaan die ook op inter menselijk vlak heel prettig zijn." Wat de neuroloog is opge vallen in de loop van zijn car rière, is de toename van het over matig alcolholgebruik en de daaruit voortvloeiende ernstige aandoeningen. „Tien bier op een avond wordt als heel normaal beschouwd. De wrange vruch ten komen dikwijls in de vorm van herseninfarcten." Op vrijdag 27 augustus neemt Lieuwens afscheid. Niet voor zijn tijd, want hij wordt dit jaar al 66. „Mijn opvolger, R. Sips, tie- of trainingskamp houden. Daarvan ben ik overtuigd." De Nederlandse topper en de ama teur komen straks naar Westka pelle voor een trainingskamp. „En dan kom je op straat de olympische medaillewinnares Deborah Gravenstijn tegen." Het kan zijn dat hij ook atletiek- ploegen benadert of andere spor ters. „Ik wil niet te hard van sta- was niet voor 1 september klaar. Bovendien is mijn vrouw drie jaar terug overleden. Ik zit maar alleen, en niet zo erg op vrije tijd te wachten. Voor de ko mende tijd ben ik onder de pan nen. Met een stel schoolvrien den van de HBS ga ik op de bon nefooi voor een maand naar Iran. Daarna heb ik met diezelf de club een reünie in Frankrijk. Als ik terug kom gaat het jacht- pel lopen, maar reageren op vraag en aanbod. Er zal veel mo gelijk zijn, maar mijn eerste be lang is wel om het kostendek kend te maken." De combinatie met judo maakte hij door zijn zoon Max, die aan judo doet. „Het is logisch dat ik in eerste instantie aan judo denk. In de judowereld heb ik veel contacten." seizoen open, dus ben ik tot 1 ja nuari onder de pannen. Best mo gelijk dat ik daarna weer ge woon ga werken, ergens vervan gen, of zo." Lieuwens vindt het jammer dat ze in de Derde We reld niet echt op neurologen zit ten te wachten. „Het is een luxe specialisme waarmee ze in Afri ka niks kunnen. Als ik chirurg of oogarts was, ging ik nu met een." door Ron Magnée MIDDELBURG - Geïnteresseer den die deze week het aanbod van Woongoed Middelburg door namen, zullen vreemd hebben opgekeken. Bij de toewijzing van huurwoningen doen kenne lijk niet alleen criteria als inko men, leeftijd of gezinssamenstel ling ertoe. Een leegstaand pand aan de Statenlaan gaat bij voor keur naar een bewoner „met een positieve inbreng voor de wijk." In De Woongids voor Mid den-Zeeland (een huis-aan-huis- krant met koop- en huurwonin gen) en op de internetsite www.woonconnect.nl biedt Woongoed het pand aan de Sta tenlaan in Middelburg te huur aan. Zoals wel vaker bij wonin gen wordt aan de toekomstige huurder van het pand eisen ge steld wat betreft leeftijd en ge zinssamenstelling. Maar een aanvullende voorkeur staat bij de 'bijzonderheden' vermeld; „Mensen die een positieve in breng voor de wijk kunnen bete kenen, genieten de voorkeur." Omschrijving R. Studulski van Woongoed legt uit wat er met de cryptische om schrijving wordt bedoeld. „Het is nogal een woning met een ach tergrond, laten we daar niet ge heimzinnig over doen. De wo ning werd tien jaar lang be woond door iemand die ver slaafd is." In al die jaren was het een komen en gaan van drugsgebruikei's. „Het was een junkenpand waar de buurt af grijselijk veel overlast van had, bijvoorbeeld in de vorm van in braken. Bij de politie is een dik politiedossier van deze huur der." Anderhalve maand gele den slaagde Woongoed erin via de rechter de huurder uit zijn huis te zetten. Woongoed zoekt nu dan ook in ieder geval een huurder zonder drugsproble men. „En daarom hebben we nu bij de opmerkingen gezet dat we juist mensen zoeken die daar mee niets uitstaande hebben." Selectie Maar hoe selecteren de mede werkers van Woongoed de nieu we huurder? Het ligt uiteinde lijk aan de professionaliteit van de medewerkers om een nieuwe huurder te vinden voor het pand, legt Studulski uit. „Daar kun je je later ook in vergissen", relativeert hij. „Het blijft men senwerk." Volgens Studulski is het een unicum dat dergelijke-ei sen aan toekomstige huurders wordt gesteld. En Woongoed hoeft bijna nooit uithuiszetting via de rechter af te dwingen „Maar deze buurt is zo belast in het verleden." Overigens komt de nieuwe huur der niet in een aftandse woning terecht. „Het pand heeft in al die jaren een aantal onderhouds- rondes overgeslagen, maar bleek niet eens zo ernstig be schadigd. En we hebben de Wo ning weer helemaal opge knapt", aldus Studulski. De nieuwe huurder moet wel groe ne vingers hebben, want aan de tuin is al die jaren niets ge beurd. AAGTEKERKE - Tijdens een zangdienst in de her vormde kerk in AagtekerkQ wordt zondag afscheid ge nomen van Wout Bos^ schaart, één van de vaste organisten van de kerk. Hij studeert kerkmuziek aan het conservatorium eri heeft een vaste betrekking gekregen bij de Verrijzenis kerk in Rotterdam. De dienst begint om 19.00 uur; VLISSINGEN - In de Walstraat en Lange Zelke in Vlissingen strijden vrijdag standwerkers om de Vlissingse Brandingljo- kaal. Tussen 9.00 en 17.00 uur proberen de kooplieden met be hulp van humor en snedige argu menten hun waren aan de man te brengen. Vrijdag is het ook de laatste keer dat op het Plein Vierwinden de boeken- en kunst markt wordt gehouden. ZIERIKZEE - Uit een watertje aan de Weldamseweg in Zierik zee zijn twee fuiken gestolen. De fuiken zijn tussen maandag middag en dinsdagochtend weg gehaald. Ze hebben een waarde van 180 euro. woensdag 18 augustus 2004 Visverkoper B. Stevens ziet zijn omzet enigszins dalen op de nieuwe locatie op de ...terwijl de Vietnamese snack kar van de familie Ta juist profiteert van de verhui- Oostwal... zing. door Freek Janssen GOES - Rijen dik staan de klanten te wachten op een paar ons zalmfilet of een bakje kibbeling. Het ziet er naar uit dat de bezoekers van de weekmarkt in Goes de tijdelijke locatie op de Oostwal prima hebben weten te vinden. Maar dat is niet helemaal waar. „Er komt nu veel minder winkelend publiek. Dat zijn de eters." Zolang de Goese kermis draait, wijkt de markt een week uit naar de Oostwal. Vanaf eind september wordt dat trucje herhaald, als de Grote Markt op de schop gaat in het kader van het Master- plan Binnenstad. Pas eind april of be gin mei staan de kraampjes weer defini tief op hun oude plek. Mede-eigenaar B. Stevens van zeevis handel Joh. Stevens ziet de omzet op de nieuwe plek dalen. „De Markt ligt toch midden in het centrum. Vooral het win kelende publiek missen we hier." Dat het toch druk is bij de vishandel, heeft ermee te maken dat het nog ochtend is. „Je kunt het vergelijken met een bak ker", legt Stevens uit. ,,'s Morgens ko men de meeste klanten, want dan heb je nog keuze. Later loop je het risico dat het brood dat jij wil hebben op is." De mensen die in de middag een bezoek je brengen aan de viskraam, nemen vooral iets op de vuist mee. Daar zit de voornaamste inkomstenderving, want dat is het winkelpubliek. En langs de Oostwal kom je nu eenmaal niet zo gauw tijdens het shoppen. Bezoeker van de weekmarkt C. de Jonge; „De mensen van hier weten wel dat de Recordverkoop Afgelopen zaterdag was het voor het eerst dat de markt verkaste naar de Oostwal. Dankzij de vele toeristen die markt tijdelijk op een andere plek staat." nu nog in de provincie verblijven, viel de schade nog mee. Want ook onder de toeristen zitten grootverbruikers. Ste vens geeft het voorbeeld van de Duitse toeristen'van Chinese afkomst: „Die gaan eerst overal kijken en vergelijken. Dan vragen ze je of de prijs die bij de vis staat ook de echte prijs is. Als ze dan eenmaal iets bij je kopen, dan sle pen ze het ook met kilo's tegelijk weg. Zaterdag hadden een recordverkoop van 150 euro, van één klant." Marktbezoeker C. de Jonge uit Kloetin- foto's Willem Mieras ge komt elke week naar de markt voor sinaasappels, groenten en kaas. Hij had er geen moeite mee om de weekmarkt te vinden. „Het had toch in de krant ge staan? De mensen van hier weten er echt wel van, dat 'ie tijdelijk op een an dere plek staat." Wie erg goed boert bij de tijdelijke huis vesting van de markt is de Vietnamese snack kar. Er lopen veel meer mensen voorbij dan anders. „Normaal gespro ken komen de mensen maar van één kant, de stad inlopend", vertelt T. Ta. „Nu komen ze ook van de andere kant." Ze heeft het idee dat het minder druk is op de weekmarkt dan anders. „Volgens mij weet niet iedereen af van de ver plaatsing. Maar het is natuurlijk moei lijk te zeggen, want nu zijn er ook veel toeristen." Ook het weer kan meespe len: als het warm is gaan veel toeristen naar het strand, bij slecht weer is het drukker op de markt. Ook W. de Smit, voorzitter van de afde ling Zuid-West-Nederland van de Cen trale Vereniging Ambulante Handel (CVAH) durft nog niet te zeggen of de bezoekersaantallen mee of tegenvallen. „Het is appels met peren vergelijken. Veel collega's nemen deze weken vakan tie, als het kermis is in Middelburg en Goes." Bovendien is de klantenkring in de zomer anders. Er komen meer toeris ten naar de markt en minder mensen uit de omgeving, die elders op vakantie zijn. De Smit vreest wel een flinke inkom stenderving als de markt straks voor langere tijd moet wijken. De omzet kan wel met vijftig procent kelderen. Tenzij het een en ander goed staat aangegeven: „Er moet veel geld gestoken worden in goede voorlichting. Alles valt of staat bij medewerking van de gemeente." Die zegt nu nog dat de marktkooplui zelf moeten opdraaien voor de promotiekos- ten, maar De Smit ziet het anders. De markt verhuist niet omdat ze dat zelf graag wil, maar omdat de gemeente gaat verbouwen. „We hebben ook nog wel een potje hoor, maar we vinden ook dat de gemeente alles moet doen om de mensen goed voor te lichten. In Vlissin gen hebben we hetzelfde meegemaakt. Daar stond de markt twee jaar op een andere plek. De gemeente Vlissingen gaf toen wel geld voor promotie." MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter B. Door- ewaard Boekhout heeft gisteren een taakstraf van zestig uur opgelegd aan een 22-jarige Middelburger wegens be dreiging van kinderen met een nepwapen. De Middelbur ger vertelde tegen de rechter dat het als een lolletje was bedoeld. Hij had de kinderen op 29 februari van dit jaar alleen maar willen laten schrikken met het balletjespis tool. De politierechter hield er een andere opvatting op na: „Dit is paniek zaaien. Het is niet normaal als u met uw arm en een pistool uit een raam van een auto hangt. Dat is onvolwassen gedrag en komt bedreigend over." De vei'dachte zei dom te hebben gehandeld en kon zich best voorstellen dat het voor de jongens bedreigend over was gekomen. Een van de jongens deed aangifte. In de auto za ten nog twee kompanen van de Middelburger. Zij zijn al veroordeeld. De politierechter vond een taakstraf van zes tig uur passend voor de Middelburger. Officier van justi tie J. Zondervan had 168 uur werkstraf geëist. TERNEUZEN - Het Temeuzense WD-raadslid W. Broek- huysen vindt het onacceptabel dat groepen jongeren tij dens het hoogseizoen worden geweigerd op campings in Zeeuws-Vlaanderen. Hij vindt deze gang van zaken zelfs aanleiding om de Terneuzense bijdrage van ruim 80.000 euro aan de WV Zeeuws-Vlaanderen tegen het licht te houden. „De WV is immers een organisatie die de belan gen van alle vakantiegangers dient te behartigen. Dus ook van jongeren. Zij zijn de toeristen van de toekomst. Het is uiterst vreemd dat zij niet welkom zijn. omdat een enkeling mogelijk tot een risicogroep behoort. Ons 'landje apart' wordt daarmee een Tandje van apartheid"', aldus Broekhuysen. F. Vriends van camping De Sandt Plaet in Retranchement en tevens voorzitter van de Recron Zeeuws-Vlaanderen vindt dat Broekhuysen spijkers op laag water zoekt. Hij ziet geen verband tussen de taken van de WV en de ontvangst van gasten op campings. „De campings kiezen zelf hun publiek en dat is hun goed recht. De tendens is inderdaad een terughoudend beleid ten aanzien van groepen jongeren op bedrijven waar veel gezinnen staan. Die mix werkt ook helemaal niet." KAPELLE - Prorail, het bedrijf dat de spoorrails beheert en uitbaat, is niet van plan bij de Bevelandse gemeenten een vergunning aan te vragen voor het grote aantal goede rentreinen dat de afgelopen jaren over de rails gaat. In een brief aan de gemeente Kapelle heeft Prorail dat laten weten. Het bedrijf maakt daarmee duidelijk dat het niet van zins is een onderzoek uit te voeren naar de effecten van de toename. Een dergelijk onderzoek zou echter, vol gens een uitspraak van de Raad van State, wel degelijk moeten gebeuren. Na de uitspraak van de Raad van State hebben omwonenden van het spoor in Kapelle bij de ge meente een handhavingsverzoek ingediend. Kapelle, dat al met de andere Bevelandse gemeenten in conclaaf was over de kwestie, gaf het bedrijf drie weken de tijd om de goede wil te tonen. Inmiddels heeft het laten weten geen noodzaak te zien voor een vergunningsaanvraag. Prorail vindt dat de oude vergunning voldoet en koerst aan op een procedure voor de bestuursrechter. De gemeenten la ten het er niet bij zitten. Ze schakelen samen met de pro vincie en buurgemeente Bergen op Zoom de Landsadvo caat in. Neuroloog W. Lieuwens: „Als ik chirurg of oogarts was, ging ik nu meteen naar Afrika." foto Willem Mieras Botox

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 15