i iïi smiyA r r SS"" PROVINCIALE ZEEUWSE CI111I Paspoortcontrole ligt onder vuur Weer veel overlast door plensbuien Burgemeester Zelzate is grenscontroles beu AIVD: geen concrete aanwijzingen aanslag Van den Hoogenband onttroond Energiepremies onterecht Van Moorsel verdedigt haar titel Geen sprake van Ipg-verbod Jackson slaat terug liekenhuizen botsen met minister Hoogervorst over toelating patiënten Enkele buien Kleurrijke Vooral vanochtend enkele buien, vanmid- H H H StTGGkdraCht ook af en toe zon. Stevige zuidwes- j|«3 aBSH 09 Qj9 jenwind. Maxima rond 23 graden.p||&| jjp|p I M internet: www.pzc.nl Iedereen die de dokter bezoekt, noet zich straks vóór de behan- u geling legitimeren. Daarmee wil minister misbruik van zorg passen een halt toeroepen. Nu kunnen onverzekerde men- a sen de verzekeringspapieren anderen gebruiken om zich osteloos te laten behandelen. Dat brengt ook gezondheidsrisi- c ro'smet zich mee. Want de medi- !i sche gegevens die van de verze- ;erde bekend zijn, zoals bloed groep, gaan niet op voor de pa die behandeling nodig fi heef:. Vergoedingen foortaan moeten ziekenhuizen en artsen de paspoorten contro- :n en de paspoortnummers ij de declaraties indienen, n Doen zij dat niet, dan vergoeden a de verzekeraars de kosten niet. En daarmee krijgen de zieken- mizen en artsen de problemen e ran de zorgverzekeraars op hun h hord, zegt woordvoerster Joan- Hogervorst van NVZ: „Wat aan schort, is een deugdelijk 'e Doper woonde nogelijk in grot 1Z0VA - Een Britse archeoloog legt bewijs te hebben opgegra ven dat Johannes de Doper, die lezus doopte, een grot in de buurt van Jeruzalem heeft be woond. Het gaat mogelijk om een van de grootste recente ont dekkingen in de christelijke ge schiedenis. Shimon Gibson, die al bijna dne decennia opgravingen doet in het Heilige Land, zei gisteren dat de grot van 84 vierkante me ter een doopbassin, schilderin gen aardewerk bevat die door de profeet werden ge bruikt. Als bewijs noemde Gibson een gravure, uit de vierde of vijfde eeuw na Christus, van een fi guurdie een staf vasthoudt. Dat lijkt volgens Gibson sterk op toe Johannes de Doper in de rroeg-Byzantijnse kunst werd In Zeeland is ongeveer 21.000 euro ten onrechte uitgekeerd aan energiepre mies voor zonnepanelen en zonneboilers. Dat blijkt uit onderzoek door de Inspect- tie van het ministerie van Vrom. Landelijk is onge veer 2 miljoen euro onterecht *4 uitbetaald. Leontien Zijlaard-Van Moorsel zal haar olympische titel tijdrijden in principe morgen toch verdedigen. Haar deel name was onzeker na de valpartij zondag tijdens de weg wedstrijd. Na een goede nachtrust bleken de bij de buite ling opgelopen kneuzingen mee te vallen. Van Moorsel heeft daarom besloten haar olympische toernooi voort te zetten. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 10, 11 en 13; Sport: 14, 15 en 16; Buitengebied: 17, 18 en 19. Op camping De Schotsman in Kamperland liep het water tot in de tenten door de hevige regenbuien. foto ANP/Jaap Wolterbeek 'olgens Gibson is zoiets nog nooit ergens anders gevonden. IXP/RTR/AFP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De zware regenbuien die gisterochtend over het zuidwesten van Nederland trokken, hebben op verschil lende plaatsen overlast en schade ver oorzaakt. In Zeeland liepen straten en woningen in vakantieparken onder wa ter. In de regio Haaglanden raakte het alarmnummer 112 overbelast. Rioleringen die de grote hoeveelheden water niet konden venverken, vormden in de meeste gevallen de oorzaak van de problemen, verklaarde de brandweer. In Maasdijk kregen de bewoners voor de tweede keer binnen een week te ma ken met wateroverlast en schade. Water gang de Barn trad wederom buiten de oevers. Met duizenden liters per minuut pompte de brandweer het water naar de andere kant van de dijk om zo de riole ring te ontlasten. Verkeer over de Maas dijk in het gelijknamige dorp was daar door de hele dag onmogelijk. Ook in de Lier liepen tientallen wonin gen en tuindersbedrijven schade op door water. De brandweer zette ook hier noodpompen in. In Wateringen liep het Plein onder. Een restaurant en een reisbureau liepen waterschade op. In Den Haag stond een viaduct korte tijd blank en in Voorburg-Leidschendam kampte een kindertehuis met waterover last. Honderden meldingen op het alarmnum mer zorgden voor wachtrijen. De brand weer riep via de regionale radio en tv mensen op om alleen te bellen in levens bedreigende situaties. In Haaglanden werden alle beschikbare brandweermen sen en materiaal ingezet, maar dat was niet voldoende om alle hulpvragers bij te staan. Bellers werden doorverwezen naar loodgieters of rioleringsbedrijven. Een woordvoerder verklaarde dat de meeste lekkages en verstoppingen door achterstallig ondei'houd aan dakgoot of afvoer waren ontstaan. De buien van de afgelopen dagen heb ben boeren 'behoorlijke schade' toege bracht, meldde land- en tuinbouworga nisatie LTO Nederland gisteren. ANP pagina 9 Zeeland getroffen van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Nederlandse inlichtingendienst AIVD heeft geen aanwijzingen gevonden voor een terroristische aanslag in Nederland door een islamiti sche terreurgroep. Het kabinet neemt daarom geen extra veiligheidsmaatregelen, zo maakte minister Remkes van Binnenlandse Zaken gister avond bekend. Wel wordt de dreiging die de islamitische" ter reurgroep Jamaat al-Tawhid al Islamiya in de richting van Ne derland heeft geuit zeer serieus genomen, aldus Remkes. Afgelopen zondag meldde de in ternationale terreurgroep via haar website dat Nederland aan slagen tegemoet kan zien als de Nederlandse troepen niet uit Irak worden teruggetrokken. „We nemen dat dreigement se rieus", verzekerde Remkes, „maar de groep heeft in het ver leden wel vaker via haar websi te met aanslagen gedreigd tegen landen die troepen in Irak heb ben." Die dreigementen hebben echter nooit tot aanslagen ge leid, zo beklemtoonde de minis ter. Er worden derhalve geen extra veiligheidsmaatregelen geno men. Ook het dreigingsniveau zal niet worden verhoogd. In Ne derland geldt al sinds 9 juli een verhoogde waakzaamheid. „Dat blijft zo", aldus Remkes. De groepering Jamaat al-Taw hid, die banden heeft met Al Qaeda, stelt 'nachtelijke bloed baden' in het vooruitzicht voor alle Europese landen met troe pen in Irak, maar in het bijzon der voor Nederland en Italië. De toegenomen dreiging is wel merkbaar in de Tweede Kamer. De veiligheidsmaatregelen in de parlementsgebouwen worden verder opgevoerd. Bouwvakkers en installateurs zijn bezig meer tourniquets te plaatsen.GPD Pieter van den Hoogenband (links) reikt de juichende Ian Thorpe de hand, nadat hij door de Australiër verslagen is op de 200 meter vrije slag. foto Robert Vos/ANP ATHENE - Pieter van den Hoogenband is er in Athene niet in geslaagd zijn olympische titel van Sydney op de 200 meter vrije slag te prolongeren. Brabander tikte gisteren in de finale als twee- aan achter Ian Thorpe. De Australiër kwam roeteen eindtijd van 1.44,71 niet in de buurt van wereldrecord (1.44,06), maar zwom wel een roynipisch record. VDH won het zilver met Hd'3' net v°ór de Amerikaan Michael Phelps Ja,32), die het record van zijn landgenoot Mark Spitz (zeven maal goud) en de bonus van één mil joen dollar van zijn sponsor nu kan vergeten. Naast de zilveren medaille van Van den Hoogen band pakte Nederland gisteren ook een bronzen plak. Judoka Deborah Gravenstijn deed dat door in de strijd om de derde plaats de uit Frankrijk afkom stige Barbara Harel te verslaan met een schouder worp voor ippon. Voor de in Tholen geboren Gra venstijn betekende het een van de grootste succes sen uit haar loopbaan. ANP pagina 16 Thorpe stelt orde op zaken (Advertentie) door Wout Bareman TERNEUZEN - De Koninklijke Marechaussee in Zeeuws-Vlaan- deren voert veel te vaak contro les bij de grens uit. Die zijn bo vendien te eenzijdig gericht; er worden hoofdzakelijk voertui gen met een Belgisch kenteken aangehouden. Dat vindt burge meester J. Schenkels van grens gemeente Zelzate. Schenkels is het zat. Hij heeft de bijna dagelijkse controles van de marechaussee aange kaart in een brief aan Commissa ris der Koningin W. van Gelder van Zeeland en gouverneur H. Balthazar van Oost-Vlaande ren. „De intensieve grenscontro les zijn volgens mij in strijd met de doelstelling van het Schen- genakkoord, dat vnj verkeer bin nen Europa mogelijk maakt", al dus Schenkels in een toelich ting. „Het komt regelmatig voor dat er aan de grens bij de Trac- taatweg files ontstaan door die controles. Ik vind het allemaal sterk overdreven." Zelf zegt Schenkels ook al enke le keren te zijn aangehouden. „Met reguliere controles in "het kader van grote, gecoördineerde acties langs de Nederlands-Bel gische grens heb ik geen enkele moeite, maar om daar nu bijna dagelijks auto's en vrachtwa gens aan te houden en te contro leren gaat me te ver. Het ge beurt gewoon veel te vaak." Schenkels ergert zich vooral ook aan het feit dat de mare chaussee duidelijk voorkeur heeft voor Belgische voertuigen. „Ik heb zelf vastgesteld dat ze die er uitpikken en Nederlandse auto's ongemoeid laten. Die kun nen probleemloos doorrijden." Brigadecommandant P. Cop- pens van de marechaussee in Zeeuws-Vlaanderen wuift de be zwaren van de burgemeester van Zelzate weg. „Dit is nu een maal ons werk. En er is heus geen sprake van een heksen jacht. We houden heus niet al leen controles bij Zelzate, al is de Tractaatweg natuurlijk wel één van de belangrijkste ver keersaders in de grensstreek." Volgens Coppens wordt regelma tig op verschillende plaatsen langs de grens gecontroleerd. Dat gebeurt ook bij Sas van Gent, Koewacht, Kapellebrug, Eede, Sluis en op stillere grens overgangen in de polder. „Het past allemaal in het kader van het Mobiel Toezicht Vreemdelin gen, één van onze belangrijkste opdrachten." De controles leveren overigens flink wat resultaat op. Niet al leen worden regelmatig kleine hoeveelheden softdrugs onder schept en mensen zonder identi teitspapieren staande gehouden, er worden ook regelmatig pro cessen-verbaal voor mankemen ten aan voertuigen, rijden onder invloed of andere vergrijpen uit gedeeld. In de toekomst gaat de mare chaussee bij grenscontroles ver moedelijk intensiever samenwer ken met de Belgische federale politie. „Ach, meneer Schenkels moet maar denken dat onze con troles ook de Belgische samenle ving ten goede komen." De brief van de burgemeester van Zelza te was gisteren nog niet gearri veerd op het provinciehuis in Middelburg. PZC bv gaat jorgvuldig om met persoonsgegevens. Ir treft u nadere informatie aan. 7116ö8"555530 i Noteert u mij voor een proef- abonnement van 5 weken i voor 14.50 Ik geef daarbij éénmalig toestem- j ming voor automatische incasso i van onderstaand rekeningnummer j Iproef geldt eenmalig binnen zes j maanden) 1i Noteert u mij voor een abon- nement. De eerste twee weken ontvang ik de krant j gratis. Daarna wil ik betalen: j O per maand met automati- j sche incasso 19,45). O per kwartaal met automa- tische incasso 56,60). (U per jaar met automatische j incasso 217,00). Stuur deze bon naar. PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel met nodig) of bel gratis: S 0800 - 0 231 231 Een verbod op lpg als autobrandstof is niet aan de orde. Dat heeft staatssecretaris Van Geel (Milieu) gisteren la ten weten. Uit onderzoek is wel gebleken dat ongeveer tweehonderd van de 2200 lpg-tankstations door hun ligging dicht bij of in woonwijken niet voldoen aan de veiligheidsnormen. Michael Jackson heeft een hoorzitting voor de recht bank aangegrepen voor een tegenaanval op de openbare aanklager, Volgens de advocaat van de popster gebruikt de officier van jusitie illegaal verkregen bewijs materiaal. mnnze redactie binnenland 11RECHT - Ziekenhuizen zijn tegen paspoortcontrole bij patiënten zoals minister Hoogervorst in oktober wil invoeren. Volgens de Ne derlandse Vereniging van Ziekenhuizen (NVZ) kun nen zorgverzekeraars frau de met ziektekosten zelf op lossen met een sluitend pas- jessysteem. pasjessysteem. Patiënten komen met allerlei soorten onduidelij ke verzekeringspapieren. Een goede, persoonlijke pas maakt fraude onmogelijk en wij wor den niet opgezadeld met nog meer administratieve romp slomp." Volgens de NVZ is het juridisch ook nog maar de vraag of per soonsgegevens gekoppeld mo gen worden aan ziekenhuisgege- vens. Hogervorst: „Maar wat vooral speelt, is dat een zieken huis er niet is om ambtenaar te spelen. We willen mensen behan delen. Ook mensen die niet ver zekerd zijn. Een onbetaalde re kening is nog altijd goedkoper dan een epidemie van open tu berculose." Paspoort of niet, een ziekenhuis zal een patiënt niet weigeren, zo blijkt uit een rondgang langs ziekenhuizen. „Je stuurt een zieke niet weg," luidt het una niem. Woordvoerder Walter Annard van koepelorganisatie Zorgver zekeraars Nederland is 'hoogst verbaasd' over de reactie van de ziekenhuiswereld: „Het is toch ook in het belang van de zieken huizen dat hun rekeningen wor den betaald en zij zeker weten dat de patiënt die zij behande len dezelfde is als op papier staat. Alleen al voor de veilig heid." Een goede, persoonlijke zorgpas is volgens Annard niet haalbaar. „Het is enorm lastig om een systeem te introduceren dat voor honderd procent zeker heid biedt. Dat is vooralsnog te duur." Hoe vaak fraude voorkomt, is volgens de ziekenhuizen moei lijk te zeggen. In het jaar 2003 zijn bij Zorgverzekeraars Neder land 45 gevallen bekend. Zo kreeg dezelfde vrouw in korte tijd twee keer een baby en moest bij een man twee keer het linkerbeen worden geampu teerd. In Mesos medisch cen trum in Utrecht was ook sprake van zo'n medisch wonder. Daar werd bij een wouw voor de twee de keer haai" baarmoeder verwij derd. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1