QBELISOL >zc 1-0 voor de Borsselse Bol Model vliegers blijven in de Moer Goese Kermis beleeft goede openingsdag attenplaag in mburgse wijk Duwcombinatie ramt middensluis Speen oorzaak ongeluk Fikse buit bij diefstal uit woning Buslijn 23 volgt andere route in Heinkenszand Onderbroekenlol Ruzie om ex-vriendin Werkstraf Vlissingse drugskoerier eimerswaal legt verzoek Zeeuws Landschap naast zich neer SPECIAUST IN KOZIJNEN. RAMEN EN BUITENDEUREN - 'n ^VC' a,U en h0Ut 300 m showroom Vraag naar onze thuisblijversactie editie Bevelanden-Tholen Deze zomer volgt de PZC het Monopoly-spelbord, dat voor de ze gelegenheid een Zeeuwse in vulling heeft gekregen. De dobbelsteen brengt ons van daag op het Elektriciteitsbe drijf. factie: 0113-315649 Mvpzc.nl Siredactie@pzc.nl lus 31,4460 AA Goes luertentie-exploitatie: S ,n Midden-Zeeland: 0113-315520; Ls-Vlaanderen; 0114-372770; tal: 020-4562500. iterdag 14 augustus 2004 blijkt uit de beantwoording dschriftelijke vragen die zijn iteld door de fractie van de iristenUnie (CU) in Reimers- jai Die stelde dat de vlieg- ib respect voor de natuur en vogels heeft en totaal geen bade aanricht aan de Yerseke yr Zo zou er altijd keurig om nesten van de vogels heen irden gemaaid. i CU riep het college op niet te gaan op de eisen van stich- ig Het Zeeuwse Landschap. e heeft de gemeente verzocht ndhavend op te treden, omdat i modelvliegclub niet thuis (horen in een natuurgebied i de Moer. Als uiterste datum or het optreden door de ge tuite noemde de stichting 1 lober Op die dag begint het izenseizoen en juist die vo- s, waarvan de eerste medio ober aankomen om te over- nteren, zouden het meeste t hebben van de rondcirkelen- diegtuigjes. litengebied tcollege heeft het verzoek iHet Zeeuwse Landschap af wezen. De aanwezigheid van vliegveldje is weliswaar niet temd in het nieuwe bestem- igsplan voor het buitenge- 1, maar volgens B en W valt gebruik ervan onder het ar Edith Ramakers IST-SOUBURG - Een aantal I arlbevvoners van de nieuwe k Koopmansvoetpad in st-Souburg en de beheerder 1 speeltuin De Souburg! kla- i al enige tijd over overlast I ti ratten. „Je ziet ze wegschie- li op de trap van de speel- in".zegt G. Wortman, beheer- rvan de speeltuin. aderen en ratten, dat gaat I samen. Dat zegt G. Wever, awandelaar die 'elk plekje bij l Koopmansvoetpad kent', wandel hier al zo'n dertig r". zegt hij. „De rattenover- i' is ongeveer twee jaar gele- ibegonnen." Het is bijna net erg als die scooters en brom- frs, die over het fietspad ra- i.moppert hij. „Voor die tijd s de natuur meer in even- cht. De ratten en de eenden iren hier eerst. We zijn er zelf iiuldig aan dat de ratten dich- bij komen, omdat we de een- i overvoeren." lensresten eenden kunnen het brood en etensresten niet op. „Er Kdt voor honderd eenden ge- ooid. maar er leven hier maar eenden", merkt Wever op, I elk eendje bij wijze van spre- r|bij naam kent. „Het is ook Weidelijk om te strooien. Iede- wna wil met haar kleinkind ndjes voeren." Toch zijn er ar tevredenheid van zowel Jt'er als Wortman enige tijd ^en verbodsborden ge- •atst met de tekst: verboden Eden te voeren in verband 'ongedierte. „De borden hei- te maar een beetje, net als de iden dat er op een fietspad 't gebromd' mag worden." Ze te soms wandelaars grote zak- II met brood leeggooien in de to'. .Dat is wagen om proble- n zegt Wortman. 1 beheerder van de speeltuin *e'1 tevreden over de aanpak n de gemeente. „Je hoeft 'ar te bellen naar de ongedier- ^'rijding en ze komen pools- fêtenemen." Volgens T. Mari- van ongediertebestrijding logisch dat de ratten ko to AVant de ratten ruimen den op dat de eenden laten gen, Die ratten vinden het gemakkelijk dat er van alles lrd'gestrooid." gemeente heeft enkele dozen geplaatst in de buurt üe speeltuin en een paar bui- 'met lokaas bij de.sloot inge- TERNEUZEN - De Nederlandse duwcombinatie Phoenix/Amanda heeft rond het middaguur bij het bin nenvaren van de Middensluis in Temeuzen de ebdeuren geramd. Dat gebeurde na een motorstoring. De schade loopt volgens Rijkswaterstaat in de tienduizenden euro's. De sluis blijft wel gewoon in bedrijf. De combinatie was met een lading van 2500 ton kunstmest op weg van Stein naar Temeuzen. Bij het invaren van de sluis schoot de duwbak - door de lage waterstand - onder de slagboom door, die de sluisdeuren en de brug moet beschermen. De slagboom moet zo goed als zeker worden vervangen. Ook een aantal balken van de sluisdeuren liep schade op, maar die was niet zo omvangrijk dat de scheepvaart via de sluis moest worden gestremd. De duwbak had nauwe lijks schade. De schipper van de duwcombinatie kreeg van Rijkswaterstaat toestemming door te varen naar de Zevenaarhaven. Met de verzekeringsmaatschappij van de rederij werd een borgstelling geregeld. BRUINISSE - Een speen heeft gistermiddag een aanrij ding veroorzaakt in Bruinisse. Een 29-jarige vrouw uit Haarlem wilde de speen in de mond van haar baby stop pen. Daarbij gleed haar voet van de rem op het gaspedaal. De auto raakte een camper die voor haar reed. Beide au to's raakten licht beschadigd. MIDDELBURG - Uit een huis aan de Oosterscheldestraat in Middelburg is gisterochtend voor een paar duizend eu ro aan contant geld, een gouden ring en serviesgoed gesto len. HEINKENSZAND - Buslijn 23 wordt de busverbinding veran- tussen Goes en Borssele gaat in derd. De gemeente wil fietsers Heinkenszand een andere route en voetgangers vrij baan geven volgen. Vanaf 1 oktober rijdt de op de Kraaijendijk, waar het bus niet meer over de Kraaijen- waarschijnlijk drukker wordt dijk. met langzaam verkeer door de De nieuwe route wordt komend uitbreiding van nieuwbouwwijk vanaf 's-Heer Arendskerke: Over het Dijk. Om vanaf Clara's Drieweg - Clara's Pad - Drie- Pad op het terrein van transport- weg - Stenevate - Eendvogel- bedrijf ZTZ te komen, moeten straat. Om omwonenden van de bussen het fietspad overste- Clara's Pad goed te kunnen blij- ken. Tot problemen voor de fiet- ven bedienen, komt er op het ter- sers hoeft dat niet te leiden, is rein van Zwaar Transport Zee- tijdens proefritten gebleken. Als land (ZTZ) aan Clara's Pad een de verkeersonveiligheid to.ch bushalte met fietsenstalling. blijkt toe te nemen, worden Op verzoek van de gemeente extra maatregelen getroffen. (Advertentie) zeeuwse almanak De helft van de collega's zit specifieke redenen hongerig deze dagen halfnaakt in zonni- uitkijkt naar het vrouwen- ge oorden. De achtergebleven beachvolleybal op de Olympi- werknemers in dat Temeuzen- sche Spelen, de ander heeft se kantoor sputteren nog even de lachers op zijn hand door voort. Dat doen ze met een te melden dat hij soepballe- zienderogen afnemende dyna- tjes in een slagroompudding miek, vaak met een 'het zal al- om te smullen vindt. Een der- lemaal wel'-mentaliteit. De de gniffelt om een reclame meligheid neemt bovendien bord, waarop 'sliptong' wordt hand over hand toe. aangeprezen. Morgen is er Zo geeft de één aan dat hij om weer een dag... GOES - Bij een vechtpartij in de Korte Kerkstraat in Goes is donderdagavond een 19-jarige Goesenaar gewond geraakt. Hij kreeg het aan de stok met twee 20-jarige plaatsgenoten, waarna hij door één van hen werd gebeten en een stuk glas tegen zijn hoofd kreeg geduwd. Volgens de politie is de ruzie ontstaan doordat één van de mannen iets zou hebben met de ex-vriendin van een ander. MIDDELBURG - De meervoudige kamer van de recht bank in Middelburg heeft een 26-jarige man uit Vlissin- gen veroordeeld tot een werkstraf van zestig uur. De man fungeerde minimaal drie weken als koerier van een Vlis singse drugsdealer. GOES - Het lijkt wel of voor de opening van de Goese kermis, gisteren om 15.00 uur, alle jeugd uit Goes is ko men opdagen. Een half uur na de opening zijn alle at tracties goed bezet en staan er lange rijen mensen te wachten. Ook de verschillende eettentjes doen goede za ken. De kermis heeft dit jaar enkele nieuwe attracties, waaronder de familieachtbaan en de High Fever. Dat is een ronddraaiende schijf met gondels erop die door een lange arm wordt rondgedraaid. Met op de achtergrond harde muziek, draait het apparaat een minuut of drie heel snel rondjes. De moedige kermisgange'rs die na af loop uit de attractie stappen, zien door de tegengestelde krachten allemaal een beetje wit om de neus. Een ande re attractie waar zoals vanouds veel mensen omheen staan, is de Future Dance. Een vergelijkbare attractie, die voor veel durfals niet echt 'heftig' is. Ook bij de botsautootjes is het druk. Als het rondje is af gelopen is er een run op de lege autootjes. Voor de rest is het bij de botsauto's vooral een kwestie van 'zien en gezien worden'. Even verder voor de Grote Kerk staat een gigantisch elastiek opgesteld waar mensen zich mee omhoog kunnen laten schieten. Daar is nog niet zo veel animo voor. Toeschouwers genoeg, maar die lijken eerst maar eens even aan te kijken hoe dat precies in elkaar steekt. De kermis is nog in Goes tot donderdag 19 augustus. De Grote Markt en de Singelstraat zijn tot die dag voor ver keer afgesloten. De weekmarkten van zaterdag 14 au gustus en dinsdag 17 augustus vinden plaats aan de Oostwal. foto Willem Mieras 5orRob_Paardekam ERSEKE - Het college van Rei- nswaal treedt niet handha nd op tegen de modelvlieg- tb Zuid-Beveland. die haar ifgveldje in natuurgebied de irseke Moer heeft liggen. Het bruik daarvan valt volgens ngemeester en wethouders on- rhet overgangsrecht. overgangsrecht. Onder dat recht worden situaties die strijdig zijn met het bestemmingsplan als nog gelegaliseerd als de strijdig heid al bestond voor het van kracht worden van het bestem mingsplan, en zich nadien niet heeft gewijzigd. De gemeente heeft overigens gesprekken met beide partijen afzonderlijk ge voerd. Daaruit bleek dat de mo delvliegclub en Het Zeeuwse Landschap in het verleden wel eens afspraken hebben gemaakt over het gebruik van het vlieg veldje. Daarop heeft de gemeen te de partijen aangeraden om nog eens met elkaar aan tafel te gaan zitten en opnieuw tot een oplossing te komen. Hét elektriciteitsbedrijf van Zeeland bevindt zich niet in Hulst, zoals de situering op het Mo- nopolybord zou doen vermoeden, maar aan de Zeedijk in Borssele. De kernenergiecentrale. Wereldbe roemd in Nederland. Door de de monstraties vóór sluiting van de nucleaire elektriciteitsfabriek door bijvoorbeeld Stop Borssele en Greenpeace en door de actie tégen sluiting, uitgevoerd door de werk nemers en hun werkgever EPZ. Eenendertig jaar al doel de kern centrale zacht zoemend zijn werk. Het staat dus voorlopig 1-0 voor de mannen en vrouwen die in en bij de Bol van Borssele werken. Met een wat weidsere benadering is de omgeving van de kerncentra le in zijn geheel als een elektrici teitsbedrijf te duiden. Binnen een straal van nauwelijks een kilome ter zijn ook andere vormen van stroomproductie te vinden. Pal naast de kerncentrale - en even eens behorend tot EPZ - staat de conventionele eenheid, waar elek triciteit wordt opgewekt door ver branding van steenkool, gas uit de fosforovens van het nabijgelegen Thermphos en biomassa (onder meer versnipperd houtafval). Aan de andere kant van de dijk die het centralecomplex van het industrie gebied Vlissingen-Oost scheidt, staan vijftien windmolens keurig in het gelid. Die zijn van Sloewind, een samenwerkingsverband van windturbineproducent Bouma en energieleverancier Delta. Even ver derop staan er nog vijf: drie van Delta en twee van vereniging Zeeuwind. EPZ voegt er binnen kort nog vijf windmolens aan toe. En Delta heeft vergevorderde plan nen voor de Sloecentrale, waar elektriciteit zal worden gemaakt door gas te verstoken. Grijze stroom en groene stroom, straks voor vier miljoen huishoudens. Zo beschouwd is het Elektriciteitsbe drijf Zeedijk en omgeving de groot ste stroomfabriek van Nederland. Het Elektricititeitsbedrijf Zeedijk en omgeving; na de bouw van een gasgestookte centrale en nog wat windmo lens goed voor de stroombehoefte van vier miljoen huishoudens. foto Willem Mieras Hoe efficiënt de kolen- en biomas sacentrale ook werkt en hoe mooi de suizende wieken van de turbi nes de wind ook in plakjes snijden, de kerncentrale is de blikvanger van het elektriciteitsbedrijf. In Ne derland enig in zijn soort, want sinds de sluiting van de kerncentra le Dodewaard wordt alleen nog in Borssele kernsplijting toegepast voor de productie van elektriciteit. De felle protesten tegen deze vorm van energieopwekking en het poli tiek gesteggel over al dan niet slui ten van deze stroomfabriek, dra gen aan de bekendheid van de kerncentrale bij. Om maar eens een eertijds geliefd stijlbloempje te gebruiken: wie Borssele zegt, zegt kerncentrale. Dat komt ook door de lichte huiver die menigeen bekruipt bij het ver nemen van het begrip kernenergie. Radioactieve straling, de splijting van atoomkernen in het reactorvat diep in bol van de centrale en afval dat tienduizenden jaren gevaarlijk blijft. Dat klinkt allemaal niet echt pluis. Om meer inzicht te ver schaffen in de nucleaire elektrici teitsopwekking heeft EPZ zes jaar geleden naast het centralecomplex een bezoekerscentrum geopend. „We willen mensen die daarvoor belangstelling hebben, informatie verschaffen over verschillende vor men van elektriciteitsproductie", zegt communicatiemedewerker Mo nique Linger. „Er is niets engs aan kernenergie. Dat willen we hier la ten zien. Een beetje vanuit deze re denering: ben je tegen kernener gie? Best. Maar dan wel op goede gronden." EPZ vindt kernenergie veilig en schoon naast andere energiebron nen en belangrijk voor de toekom stige energievoorziening. In het bezoekerscentrum is te zien dat voor 1000 kilowattuur elektri citeit in een conventionele centrale 350 kilo steenkool, 300 kubieke me ter aardgas of 730 kilo houtsnip pers nodig is. Voor dezelfde hoeveelheid elektri citeit kan in een kerncentrale wor den volstaan met drie gram ura nium. Het bezoekerscentrum was enkele jaren tijdens de zomermaanden doorlopend geopend. Mede in ver band met de beschikbaarheid van medewerkers die bezoekers kun nen ontvangen, is het nu alleen op afspraak toegankelijk. Het zijn voornamelijk groepen die zich daarvoor melden: technici op ex cursie, huisvrouwenverenigingen, serviceclubs, scholen, sportvereni gingen en personeelsverenigingen die een uitstapje organiseren. Indi viduele belangstellenden kunnen bij zo'n groep aanhaken. Bij een bezoek op afspraak bestaat ook de mogelijkheid een kijkje te nemen in de bol van de kerncentra le. Daar gaat in verband met de strenge veilighei dsvoorschri ften wel een zorgvuldige aanmeldings procedure aan vooraf. In een perio de met een zogenoemd terroris- me-alarm ontvangt de kerncentra le helemaal geen bezoekers. Ben Jansen Voetbal liefhebbers opgelet! PZC introduceert een nieuw spel voor haar lezers: Het Eredivisiespel 2004 Inschrijven kan vanaf 20 t/m 26 augustus! (Kijk voor meer informatie in de krant van vrijdag •20 augustus en zaterdag 21 augustus)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 43