Je leeft met het gevaar dat er is Amerikaanse overheid promoot seksuele onthouding PZC Vredesduif in Soedan zaterdag 14 augustus 2004 23! Louis Kleinekorte is militair waarnemer in Soedan. Het is het vijfde oorlogsgebied waar hij als vredesduif is neergestre ken. Hij heeft al eerder oorlogs drama's voor zijn ogen zien ge beuren in Beiroet, Angola, Sara jevo en Kosovo. Onder het bloed en de tranen kruipt echter steeds opnieuw de hoop tevoorschijn, zegt Kleinekorte. „De hoop is taai." Louis Kleinekorte vertrok in 1986 voor de eerste keer als vredessol- daat naar de brandhaard Beiroet. Slechts een kleine groep militairen toonde in die tijd al interesse in ge beurtenissen in gebieden ver van huis. De meerderheid was nog bezig met de Koude Oorlog en de bestrijding van het communisme. Het vertrek naar het Midden-Oosten werd Kleinekorte, die woont in Roer mond, zelfs afgeraden omdat het niet goed zou zijn voor de carrière. Nog geen drie jaar later viel echter de Muur en verdween de dreiging vanuit Oost-Europa. Het militaire vizier draaide naar exotische gebieden waar burgeroorlogen voor veel onrust zor gen en soms complete landen ver scheuren. Het Nederlandse leger ver anderde in een rap tempo mee met de ontwikkelingen. Kleinekorte bleek zijn tijd vooruit: „Begin jaren negen tig hadden de meeste generaals nog nooit meegedaan aan vredesoperaties. Ze wisten dus ook niet precies waar je mee bezig was. Tegenwoordig is er geen generaal meer te vinden, die niet uit eigen ervaring kan spreken." Op zijn netvlies staat inmiddels een klein filmarchief van oorlogen uit de afgelopen twintig jaar. Als het indrin gendste beeld van de vijf uitzendin gen kiest hij het Soedanese meisje dat naast hem in de helikopter zat, op weg naar een ziekenhuis. Hij kwam haar tegen in een afgelegen dorp tij dens zijn huidige missie in Soedan. Bij twee van haar vingers keek je door het vel op het bot, wat een aanwijzing is voor de gevreesde en besmettelijke ziekte lepra. „Nadat we geland wa ren, werd ik even weggeroepen. Toen ik terugkwam, stonden tweehonderd mannen bij de dokter te wachten om zich te laten behandelen. Ik heb ge zegd dat de dokter alleen voor het meisje kwam; waarna de mannen boos werden omdat zij voorgaan in de Afrikaanse maatschappij. Ze kwamen om me heen staan en eisten verzor ging. Dan moet je rustig blijven en met overtuiging praten. Ik heb gezegd dat we proberen terug te komen met medicijnen. Het emotioneerde me toen we eindelijk met de helikopter op stegen en ik het meisje naast me op de stoel zag zitten." In het ziekenhuis werd vastgesteld dat ze geen lepra had. Het meisje kan symbool staan voor het werk van waarnemers als Kleine korte. Een kind helpen maar tweehon derd mannen achterlaten. Sommige soldaten gaan er aan onderdoor om dat ze te lang stilstaan bij de momen ten van hulpeloosheid. Het is een bron van oorlogstrauma's. „Sommigen zak ken er in weg. Als ze mekaar na drie jaar weer tegenkomen, kunnen ze al leen over de vorige missie praten. Het zijn verhalen die ze alleen mooier heb ben gemaakt. Goed, je neemt risico's om te helpen, maar daar moet je je niet te zeer mee vereenzelvigen." Kleinekorte heeft een gedachtenwe- reld ontworpen om zich te wapenen tegen het verdriet. „Je ziet veel armoe de om je heen. Soms ontmoet je kinde ren die nog nooit bij hun hut zijn weg geweest. Daar staan weer andere din- Militair waarnemer Louis Kleinekorte overlegt met stamhoofden in Soedan. foto uit archief Kleinekorte gen tegenover, zoals dat meisje. We zijn nu in Soedan bezig met het be gaanbaar maken van een landings baan en een brug in het water. Ook zijn er scholen opgeknapt en kliniek- jes opgezet. Het is alsof je een steentje in de rivier verlegt, zoals ze in Afrika zeggen. Als we er niet waren geweest, was het erger geweest." Hij probeert voor zichzelf afstand te houden tot dramatische gebeurtenis sen. Dat vertaalt zich soms in woor den. Over het belegerde Sarajevo waar een bom op een drukbezochte markt viel, zegt hij: „De zinloosheid wordt je dan duidelijk. Dat stelt je te leur." Over de Servische professor die in Kosovo gelyncht werd toen hij zijn moeder naar het ziekenhuis wilde brengen: „Je bent er niet bij. Dat stelt je teleur." Aan de tafel in de woonka mer in het dorp Herten nabij Roer mond spoort zijn vrouw hem aan om het verhaal te verhalen over de kinde ren in Kosovo. „Dat is toch een mooi verhaal!" Hij: „Nou... het raakt me te zeer." Na een korte denkpauze raffelt hij het verhaal toch af: „Het was in een dorp in Kosovo waar we een aggre gaat hadden geregeld voor een school met zigeunerkinderen. Toen we weg gingen moest ik naar de school ko men. Voor de klas zongen de kinderen een Nederlands liedje voor mij; dat hadden ze voor mij van buiten ge leerd. Waarom het me zo aangrijpt? Het gevoel dat je de kinderen in de steek moet laten. Je kunt niets meer voor hen doen, je weet niet wat er met hen zal gebeuren." Militaire waarnemers als Kleinekorte strijken als de eerste vredesduiven neer in oorlogsgebieden, als het ge weld nog woedt of nog maar net is af gelopen. Ze dragen geen wapens, om geen agressie op te wekken bij de be volking. „Je loopt gevaar, maar je moet het niet overdrijven. In oorlogs gebieden dragen mensen wapens zoals wij een bezem. Als ze met zo'n wapen staan te zwaaien, hoeft dat nog niets te betekenen. Je herkent iemand als hij echt agressief is, dat zie je in de ogen. Je leeft met het gevaar dat je loopt, maar ik sleep het niet achter me aan." Met regelmaat komt hij waarnemers van eerdere missies tegen. Het is vol gens hem een bepaald slag mensen: maatschappelijk betrokken en tege lijk een sterk verlangen naar avon tuur. „Het is dat gevoel van: verdom me daar moet ik wat aan doen." Na zijn pensioenering op 54-jarige leef tijd heeft hij enkele jaren als vrijwilli ger slachtofferhulp gedaan in Roer mond. Langzaam groeide toch de on rust weer in zijn lijf. Hij stuurde een berichtje naar het ministerie van Bui tenlandse Zaken dat hij weer beschik baar was. Het antwoord kwam snel. Hij kreeg Soedan als nieuwe missie. Het Afrikaanse land is op dit moment bijna dagelijks in het nieuws vanwege de oorlog in de regio Darfoer. Het is een tegenslag voor Soedan dat tiental len jaren in de greep was van een al omvattende burgeroorlog. Enkele ja ren geleden werd een wapenstilstand getekend en afgelopen mei volgde het vredesakkoord. Wegbereiders Kleinekorte behoort tot een leger macht van verschillende landen die er zijn neergestreken, de zogenoemde Joint Militairy Commission. De solda ten zijn de wegbereiders voor de troe pen van de Verenigde Naties die eind dit jaar worden verwacht. Darfoer is volgens Kleinekorte een conflict in de grensregio dat op zichzelf staat. Hij zelf is gestationeerd in het gebied dat twintig jaar lang het hart van de bur geroorlog is geweest. Aan hem en de andere militairen de taak om de rebel len te ontwapenen en controles op zware wapens uit te voeren. „Dat gaat heel erg goed. Vreemd ge noeg is het bij ons nu het rustigst. Er wordt gezegd dat dit gebied de kurk is waarop de vrede drijft. Er is geen strijd meer. Wel zijn er soms inciden ten zoals met de nomaden die met vijf honderd koeien vanuit het zuiden naar het noorden trokken en de wei den in ons gebied afgraasden. Dat leid de tot spanningen tussen de nomaden en de lokale bevolking. Dat had ik vooraf verkeerd had ingeschat." Overal ziet hij de hoop in de ogen van de mensen. Het verlangen naar een be ter leven. Dat geldt voor heel Afrika, zegt Kleinekorte. „Er is een aantal lan den dat het goed doet, zoals Botswana en Mozambique. Sommige mensen zeggen: we zijn uit het dal. Als we in Soedan informatie uitdelen over het vredesakkoord, trekken ze je de blaad jes uit de handen. De mens heeft de kracht om opnieuw te beginnen. Neem de Tweede Wereldoorlog toen miljoenen joden zijn vergast. Daarna hebben joden de kracht gevonden om de staat Israël op te richten." Heeft de aanblik van de oorlogen hem veranderd, vragen we aan zijn vrouw. „Ja, hij is wat serieuzer geworden, maar niet al te zeer. Zijn zoon zei laatst dat hij echt een heel bijzondere opa is voor de kleinkinderen. Zoals hij met ze omgaat..." Kleinekorte: „Ik ben meer gaan verdiepen in de achter grond van de wereldpolitiek. Waarom worden bepaalde beslissingen aan de top genomen. Misbruik van macht kan ik niet verdragen, Ik heb dan wel een hoop sterren op mijn schouder staan (hij is luitenant-kolonel, red.) maar ik ga geen mensen kleineren. Nooit." Hij heeft zich er nu bij neerge legd dat het afscheid van zijn werk nog enkele jaren op zich laat wachten, dat hij er niet los van kan komen. Af gelopen maandag had hij nog een ge sprek op het ministerie van Buiten landse Zaken. Om te praten over zijn volgende missie, mogelijk Sri Lanka. Ruud Linssen i?eks is iets prachtigs. Tenminste: als het Jpidatsvindt in het huwelijksbed. Die öodsehap wordt op steeds grotere schaal ïropageerd in de Verenigde Staten, met den goedkeuring van president George de reden waarom Jason in Fort Collins is, op de campus van de Universiteit van Colo rado, waar 'Friends First' zijn nationale conferentie houdt. „Hier vorm ik een band met mensen die hetzelfde denken als ik." Friends First is elf jaar geleden opgezet door Lisa Rue. Ze gaf seksuele voorlichting op scholen, maar was ongelukkig over het gebrek aan resultaat. Het aantal tiener zwangerschappen en buitenechtelijke ba by's nam toe, en ze besloot dat een andere aanpak gewenst was. Friends First pro beert jongeren af te houden van riskant ge drag, zoals drugs, drank, roken en buiten echtelijke seks. Dat gebeurt door voorlich ting over onthouding te geven op scholen en de geheelonthouders in hun keuze te steunen met een nationaal netwerk van ge lijkgestemden. De organisatie heeft geen christelijke grond slag. „Wij zijn aan geen enkele beweging ge bonden. Wat wij gewoon willen is dat jonge mensen (12 tot 18 jaar) wachten met seks tot ze volwassen zijn. Tot ze er klaar voor zijn", aldus Lisa Rue. Ze meent dat jonge ren beschermd moeten worden tegen opper vlakkige seksuele avontuurlijkheid als cul turele norm. Rue heeft niet de illusie dat ze alle jongeren van Amerika tot aan hun huwelijksdag (of monogame vaste relatie) kuis kan houden door onthouding te promoten. „Ik zeg niet dat mijn groep representatief is voor de jon geren van vandaag, maar er is wel behoefte aan." Als de zeg-nee-tegen-seks-beweging erin slaagt om het tijdstip waarop kinderen seksueel actief worden met een half jaar op te schuiven, dan is dat al een grote dienst aan de samenleving, meent ze. Critici menen echter dat promotors van sek suele onthouding, zoals Rue, verkeerd bezig zijn omdat ze condooms en andere voorbe hoedmiddelen afwijzen Meer dan 40 pro cent van de 15-jarigen is seksueel actief, en krijgt geen informatie over hoe ze zichzelf moeten beschermen tegen zwangerschap en ziektes, kritiseerde de Amerikaanse vereni ging van seksuele voorlichters. Het idee is dat kinderen die alleen voorgelicht worden over onthouding, het vervolgens toch doen en dan zonder condoom. Condooms voorko men zwangerschap en besmetting met het hiv-virus en ze verkleinen de kans op ande re soa's. Rue wuift de kritiek weg. Ze meent dat jon geren voldoende andere mogelijkheden heb ben om aan informatie over voorbehoed middelen te komen. „Wij bestaan gewoon naast de seksuele voorlichting op scholen." Dat klopt, maar waar de critici moeite mee hebben is dat de Amerikaanse overheid meer en meer ervoor kiest uitsluitend ont houding te promoten, en condooms afschil dert als een ineffectieve manier om versprei ding van geslachtsziekten te voorkomen. Friends First bijvoorbeeld wordt gesubsidi eerd uit een speciaal overheidspotje, dat al leen gebruikt mag worden om onthouding Jongeren van de 'Pure Love Alliance' demonstreren in Philadelphia voor seksuele onthou ding en trouw. Dit om tienerzwangerschappen en seksueel overdraagbare ziektes te voorko men. foto Michael Lang/Reuters (voor en buiten het huwelijk) aan te prij zen. Het alternatief - onthouding, monoga mie én condooms - komt niet in aanmer king voor geld uit het federale fonds dat president George Bush in twee jaar tijd meer dan verdrievoudigd heeft. Wat in Fort Collins opvalt is de enorme aan-", dacht voor soa's. Waar de discussie in ae VS over seksuele onthouding gauw een mo rele, godvruchtige ondertoon heeft, licht een organisatie als Friends First zich voor- al op gezondheid, een verantwoordelijke le vensstijl en de geweldige seks die je kunt hebben met een gelijkgestemde maagd. Ont houding is 'cool'. maagd zijn is onwijs gaaf én soa-vrij. Lindsey Newcomb (24) is een 'tweedehands' maagd. Op de middelbare school en de uni- - versiteit had ze vriendjes met wie ze naar bed ging, maar rond haar twintigste besloot ze daarmee op te houden. Het is nooit te laat om die levensstijl af te zweren, zegt ze. Ze gelooft niet meer in 'veilige seks'. „Je hoeft niet eens 'het' te doen, om een virus te kunnen overdragen. Zelfs orale seks is niet veilig. Ik kan niet in goed vertrouwen een condoom geven aan een kind en zeggen dat het veilig is. Het is een vals gevoel van veilig- heid. Daarom geef ik ze het alternatief: ont houding. Ik vind het niet beschamend om maagd te zijn. Wachten tot aan je huwelijk is minder moeilijk dan naar de dokter gaan met een soa." Nu verkoopt Lindsey op scho len in Colorado het idee van 'herwonnen maagdelijkheid': ga naar de dokter, laat je onderzoeken, zorg dat je soa-vrij wordt en wacht op de ware. Dat doet ze zelf ook. „Het is de gezondste keuze." Ans Bouwmans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 23