Roda JC maakt een valse start Gladde plooien in zwemkamp 999 FC Dordrecht gaat in openingsduel fors onderuit bij TOP Oss Owen verhuist naar Real Madrid Boukhari bij A-selectie Ajax Vier Nederlandse Belgen in selectie icheidsrechter Ruud Bossen «ijkt niet voor terreur Engelaar van NAC naar Genk Traksel vindt ploeg in België Jurgen Colin nog niet rond met Everton ii'èjtiiiiÉI feammanager René Dekker heeft droomlijstje in zijn hoofd Gijs Damen zwemt timetrail 3.V ATHENE 2004 zaterdag 14 augustus 2004 17 LIVERPOOL - Liverpool-spits en Engels international Michael Owen vertrekt naar het Spaanse Real Madrid. Dat heeft trainer Rafael Benitez van de club uit de Pre mier League gisteren gezegd. De Britse pers beweert dat de Spaanse club een transfersom van 12 miljoen euro be taalt voor de 24-jarige speler. Owen moet eerst nog een medische test in Madrid onder gaan voordat hij zich aansluit bij collega-international David Beckham. De Spaanse Radio Marca heeft gemeld dat Owen een contract aangaat voor vier jaar, met een op tie voor nog een jaar. Antonio Nunez, middenvelder bij Real Madrid, is ook onderdeel van de onderhandelingen tussen de Spaanse en Engelse club. De Spanjaard vejc- trekt voor drie jaar naar Liverpool. De speculaties rondom een transfer van Arsenal-aanvoer- der Patrick Vieira naar Real Madrid zijn gisteren de kop ingedrukt. De Franse international liet op de officiële website van Arsenal weten definitief bij de club te blij ven. De middenvelder zegt een transfer te hebben overwo gen, maar zijn liefde voor de club heeft hem doen beslui ten te blijven. ANP/RTR AMSTERDAM - Ajax-trainer Ronald Koeman heeft Noui- din Boukhari bij de A-selectie gehaald. Koeman zegde de linkerspits aanvankelijk de wacht aan, maar heeft de Ma rokkaan nu door een blessure van Mitea en de schorsing van Soetaers nodig. De speler van Jong Ajax trainde don derdag al met de selectie mee. Boukhari kwam vorig sei zoen op huurbasis uit voor NAC Breda. De club wil hem dit seizoen weer huren, maar dat is door de beslissing van Koeman nu onzeker geworden. ANP BRUSSEL - De Belgische bondscoach Aimé Anthuenïs heeft vier spelers uit de eredivisie opgeroepen voor de vriendschappelijke interland tegen Noorwegen komende woensdag. Het gaat om Tom Soetaers en Wesley Sonck van Ajax en Thomas Buffel en Bart Goor van Feyenoord. Ook oud-Ajacied Jelle van Damme, nu Southampton, maakt deel uit van de Belgische selectie. ANP/RTR HAARLEM - Scheidsrechter Ruud Bossen (42) is ondanks be dreigingen aan zijn adres niet van plan te stoppen met fluiten. »Dat is wijken voor terreur", stelt de fluitist uit Haarlem. Begin deze week werd bekend dat twee Rotterdamse jongens zijn aangehouden, omdat ze Bos sen hebben bedreigd. Bossen was door het duo tweemaal tele fonisch 'benaderd'. ..De eerste keer was dat na de bekerfinale in 2003. Aanleiding was, volgens de verwensingen, derode kaart die ik toen gaf aan Feyenoorder Paul Bosvelt. Voor jhet duel Feyenoord-AZ van fe- jbruari dit jaar ben ik ook be dreigd. Ik werd onder meer voor jood uitgemaakt en er werd ge dreigd dat ik na de wedstrijd aiet levend mijn huis zou berei ken. Ik heb dat zo serieus opge vat dat ik in overleg met de jKNVB aangifte heb gedaan." Scheldkanonnades knjg, gerekend over een pe riode van enkele maanden, wel jhonderden telefoontjes. De Meeste scheldkanonnades hoor F niet eens, omdat ik de tele foon niet opneem. Die bood- schappen krijgen mijn vrouw en dochter dus te horen. Het gros van die telefoontjes is niet ern stig van aard of zelfs humoris tisch, maar deze twee meldin gen waren zo bedreigend, dat ik naar de politie ben gegaan." Bossen heeft daarna geen wed- stnjd van Feyenoord meer geflo ten, maai-hij zegt dat hij niet be wust door de voetbalbond ge- jeerd wordt bij duels waarbij de Rotterdamse club is betrok ken. „Na de wedstrijd tegen AZ nen ik ook zes weken uit de run- tnng geweest vanwege een bles sure. Het kwam zo uit." De Kuip KNVB hem weer aan wijst voor een duel van Feye- noord, zal Bossen niet weigeren. ,Ben je gefc Fluiten in zo'n ®°oi stadion als De Kuip vind nog steeds een eer. Bovendien is Feyenoord als topclub vaak ontrokken bij topwedstrijden en scheidsrechter leid je die graag. En wat ik al zei: als ik zou weigeren Feyenoord te flui- *n, geef je toe aan terreur en at weiger ik. Ik heb nog steeds f\Prachtvak als scheidsrech ter.GPD BREDA - Orlando Engelaar speelt de komende vier sei zoenen voor Racing Genk. De middenvelder debuteert waarschijnlijk volgende week zondag tijdens de competi tiewedstrijd tegen Lokeren voor zijn nieuwe werkgever. NAC wil de transfersom besteden aan een aanvaller en een verdediger. De Bredase club heeft onder anderen inte resse in Feyenoorder Peter van den Berg. ANP BREDA - Bobbie Traksel heeft een nieuwe wielerploeg ge vonden. De coureur, afkomstig uit Tiel maar woonachtig in het Belgische Meer, gaat een tweejarig contract teke nen bij de Belgische profploeg Mr Bookmaker.com. Het Trade Team 1 wil volgend jaar promotie maken naar de Pro Tour. Traksel kreeg van zijn huidige werkgever Rabo bank drie weken geleden te horen dat er voor hem geen plaats meer was in de ploeg voor volgend seizoen. GPD van onze sportredactie OSS - Dankzij een ruime zege op het bezoekende FC Dord recht mag TOP Oss zich na de eerste speeldag koploper van de eerste divisie noemen. De Bra banders maakten voor eigen pu bliek met vijf treffers een snelle achterstand ongedaan: 5-1. Schoofs en Van Dam maakten elk twee treffers. Brocks scoor de eenmaal. Voor FC Dordrecht opende Dennis de Nooijer de score. Excelsior, Heracles, Veendam en FC Zwolle wonnen ook. Zwol le versloeg Emmen met 0-1. Korf was de maker van het eni ge doelpunt. Harrv Gommans Bij Excelsior was Harry Gom mans de grote man. De Rotter dammers kwamen in de thuis wedstrijd tegen Eindhoven op achterstand door een treffer van Van de Kerkhof. Gomans scoor de vervolgens tweemaal. Hij kreeg een tweede gele kaart toen hij na zijn tweede treffer in blessuretijd zijn shirt uittrok. Heracles versloeg Stormvogels Telstar door een treffer van De Visscher. Hamming loodste Veendam langs Go Ahead Eag les. Helmond Sport en Sparta speelden gelijk: 2-2. Emmen - FC Zwolle 0-1 (0-0). 70 Korf 0-1. Scheidsrechter: Ni]huis. Gele kaart: Tieltjes. Oosting (Em men), Flores, Jochemsen, Berger, Zuurman Aantal toeschouwers: 4309. Excelsior - Eindhoven 2-1 (0-1). 31. Van de Kerkhof 0-1. 77. Gom mans 1-1, 90. Gommans 2-1. Scheidsrechter: Smit. Rode kaart (2x geel): 90. Gommans (Excel sior), 62. Tychon (Eindhoven). Aan tal toeschouwers: 1435. Helmond Sport - Sparta 2-2 (1-1). 1. Koevermans 0-1, 8. S. Van Dijk 1-1. 47. Van den Bergh 1-2, 74 Stinga 2-2. Scheidsrechter: Van Dongen. Gele kaart Stinga. Voigt (Helmond Sport), Michels, Schen kel. Van Bueren (Sparta). Aantal toeschouwers2375. Heracles Almelo - Stormvogels Tel star 1-0 (0-0). 73. De Visscher 1-0. Scheidsrechter: Van der Hilst. Ge le kaart: Looms (Heracles Almelo). Aantal toeschouwers: 4750. Haarlem - MVV 2-0 (1-0). 27. L, Ten Heuvel 1-0, 80. Verwey_2-0. Scheidsrechter: Liesveld. Gele kaart: Kruijer (MW). Aantal toe schouwers: 1753. Go Ahead Eagles - Veendam 0-1 (0-0). 62. Hamming 0-1. Scheids rechter: Van Boekei. Gele kaart. Van den Herik, Rossen (Go Ahead Eagles), Van den Broek Humphrey (Veendam). Aantal toeschouwers. 2600. TOP Oss - FC Dordrecht 5-1 (1-1). 20. Dennis de Nooijer 0-1. 36. Schoofs 1-1, 64. Schoofs 2-1, 72 Van Dam 3-1, 75. Van Dam 4-1. 90. Brocks 5-1. Scheidsrechter: Zeinstra. Rode kaart (2x geel): 77. Heerkens (FC Dordrecht). Gele kaart: Rook, Smeekes (TOP Oss), Sesay, Van der Kraan (FC Dord recht). Aantal toeschouwers: 1481. ANP EINDHOVEN - Jurgen Colin heeft nog geen overeenstem ming bereikt met zijn mogelijke nieuwe werkgever Everton. De 23-jarige rechtsback van PSV keerde gisteravond zonder con tract terug uit Liverpool. Zijn zaakwaarnemer Piet Buter verwacht dat het komend week einde alsnog tot een akkoord komt. Everton wil Colin in eerste in stantie voor komend seizoen hu ren. De uit Utrecht afkomstige speler heeft nog een contract tot juli 2007 bij de Eindhovense club. Colin, eerder al verhuurd aan Racing Genk en NAC, groei de bij PSV nooit uit tot een vas te waarde. De rechtsback arriveerde giste ren in Liverpool. Everton wilde op het laatste moment echter niet aan de eisen van PSV, Colin en zijn zaakwaarnemer voldoen. „We zijn daarom weer vertrok ken", aldus Buter. „Maar inmid dels heb ik al weer met de lei ding van Everton gesproken. Ik ga er van uit dat het dit weekein de alsnog allemaal rondkomt." Aanvaller Edson vertrekt wel de finitief van PSV naar Engeland. De spits van het tweede team van de Eindhovense club gaat het bij Tottenham Hotspur pro beren. Bij deze Engelse club is Frank Arnesen inmiddels tech nisch directeur. ANP Theo Janssen schiet Vitesse valk voor tijd naar 3-2-zege door Hans Goossen KERKRADE - Roda JC heeft zijn eerste zeperd al te pakken. De ploeg uit Kerkra- de opende het seizoen 2004-2005 gister avond met een 3-2-thuisnederlaag tegen Vitesse. De Arnhemmers vierden de onge kende luxe na enkele moeizame jaren uit bundig, terwijl de thuisploeg teleurge steld afdroop. De afloop van het duel vergalde het de buut van de Hongaar Laszlo Bodnar. Net als Abubakari Yakubu en Igor Gluscevic bij Vitesse hoorde de van Dinamo Kiev afkomstige verdediger pas op de dag van de wedstrijd zelf dat hij toch speelgerech tigd was. Een geschenk voor met name Roda-trainer Wiljan Vloet, want die dreigde door het uitblijven van groen licht voor Bodnar, de blessure van jonge ling Dave Roemgens en de time-out van veteraan Ger Senden - hij nam en kreeg rust om te verwerken dat hij geen eerste keus was - zonder rechtsback aan de bak te moeten. De fysiek veel op stripfiguur Jerommeke lijkende Bodnar liet verdedigend flink wat steken vallen, maar de 25-jarige in ternational moet het dan ook vooral van zijn aanvallende driften hebben. Hij leek de avond van zijn leven te hebben toen hij vlak voor rust een vrije trap loeihard achter Vitesse-doelman Jevric knalde en Roda de beloning bezorgde voor wat la ter de enige goede fase van de wedstrijd bleek. Nerveus Roda begon uiterst nerveus. Vitesse speel de het spelletje veel slimmer en georgani- seerder, zonder overigens voor groot ge vaar voor het doel van Roda-keeper Vla- dan Kujovic te zorgen. Het duurde bijna een kwartier voordat het elftal van Vloet een eerste aanval van betekenis produ ceerde. Toen de plankenkoorts eenmaal geweken was, kwam Roda iets beter uit de verf en drong het Vitesse wat achter uit. Hetgeen prompt beloond werd met een treffer. Cristiano stond in de 26ste minuut op de goede plek, net niet buiten spel, om een schot van Kevin van Dessel met een waarschijnlijk niet eens zo be doelde beweging in het doel te werken. Lang genieten van de voorsprong kon Ro da overigens niet, Nicky Hofs mocht vol ledig vrijstaand een doorkopbal van Ruud Knol achter keeper Kujovic schie ten. De 2-1 van Bodnar leek Roda'een goede uitgangspositie voor de tweede helft te bezorgen, maar tot wanhoop van Vloet kwam zijn ploeg steeds minder aan voeU ballen toe. Het kiene Vitesse, dat aanval ler Gluscevic inbracht voor verdediger Jansen, rook de gelijkmaker en kreeg die ook via de weer vrijstaande Hofs. Chaotisch Roda, waar middenvelder Sergio zich te vaak in een verdedigende rol liet druk ken en Arouna Koné op het regenachtige veld te weinig voor dreiging kon zorgen, zocht nog wel de winnende treffer, maar ging tegelijkertijd steeds chaotischer ver dedigen. Lange tijd leken beide ploegen op een gelijkspel af te stevenen, hetgeen voor Roda de zesde keer op rij in een ope ningsduel van de nieuwe competitie zou zijn, maar Theo Janssen nam vijf minu ten voor tijd een bal van vlakbij heerlijk op de slof. Waarna het Arnhemse feestje losbarstte. GPD Vitesse-verdediger Michael Jansen (links) probeert Arouna Kone van Roda JC de bal te ontfutselen. foto Marcel van Hoorn/ANP liel opstappen van bondscoach Andre Cats zorgde half juni voor beroering in het Nederland se zwemkamp. De twee voor naamste machtsblokken, Phi- lipsen TZA, stonden lijnrecht te- pover elkaar. Twee maanden iter zijn de plooien gladgestre ken. doorArjenVos ATHENE - Teammanager René Dekker ziet er intens tevreden uil aan de vooravond van het nlvmpische zwemtoernooi dat vandaag begint in het Olympic Aquatic Centre van Athene. Er is weer rust in de tent, en daar aan heeft hij een belangrijke sleen bijgedragen. Dekker was al enige tijd teammanager, na ATHENE - Gijs Damen zwemt vandaag na de eerste series van kei olympische toernooi een ti metrail voor de 4x100 meter vrij. Het trainingsmaatje van Pieter van den Hoogenband is aangewezen als reserve voor de estafette, maar kan zo toch nog een startbewijs afdwingen als Nederland zich plaatst voor de finale. Als hij in zijn race met onder an deren een Italiaanse en Australi- che opponent een betere tijd leerzet dan Johan Kenkhuis, dark Veens. Klaas Erik Zwe- ring of Mitja Zastrow in de Se van morgen, dan valt de ninst snelste af voor Damen. Van den Hoogenband doet niet see in de series. De tweevoudig ilympisch kampioen is alleen be- ichikbaar voor de eindstrijd, foor hem begint het zwemtoer- looi morgen met de series van Ie 200 vrij. Inge de Bruijn en Chantal Groot vandaag als eerste Neder- zwemmers in actie op de eries van de 100 meter vlinder- j. De Bruijn verdedigt hierop van haar drie olympische ti ls. De finale is morgen. ANP het vertrek van bondscoach André Cats heeft hij nu ook de eindverantwoordelijkheid voor de hele ploeg. „De aanwezige clubtrainers be geleiden hun eigen sporters. Ik stem de zaken op elkaar af en als er knopen moeten worden doorgehakt, dan doe ik dat." In een gesprek met de trainers tij dens het trainingskamp in Lo- ano heeft Dekker resoluut een punt gezet achter de 'affaire- Cats'. „Ik kan en wil gevoelens bij mensen niet wegnemen", stelt hij. „Dus kon ik maar één ding doen: het probleem wegzet ten. We hebben een gezamenlijk doel: presteren in Athene. Ons ontbreekt de tijd en energie om ons bezig te houden met een vaststaand feit." Gewapende vrede wellicht? „Nee, er is echt niks meer aan de hand", ant woordt Dekker resoluut. „Onze coaches en sporters hebben de kwaliteit gehad om dit te kun nen parkeren." Jacco Verhaeren was in juni de gene die namens de Philips- ploeg het vertrouwen in Cats op zegde. Daarmee was diens val onvermijdelijk. Verhaeren is er van overtuigd dat zijn opstel ling destijds de juiste was. „Het is natuurlijk betreurenswaardig voor André", zegt de Eindhoven se coach, „maar het was abso- Inge de Bruijn (links) rust samen met de Duitse Franziska van Almsick uit na één van de laatste trainingen. foto Patrick B. Kraemer/EPA luut een goeie beslissing. René is vervolgens goed met de situa tie omgegaan. De partijen zitten weer op één lijn, we gaan in goe de harmonie met elkaar om. Dat is een pluim voor de hele ploeg én voor René." Ambitie Hoe goed de functie hem ook be valt, Dekker zet er na het toer nooi een punt achter. „Het is prachtig om hier te zijn, maar ik heb niet de ambitie om verder te gaan." Hoewel Cats nog in dienst is van de bond en offici eel slechts tijdelijk is teruggetre den, is een comeback in zijn oude functie na de Spelen uitge sloten. Verhaeren windt er geen doekjes om: „André heeft abso luut kwaliteiten, maar als ik hem vergelijk met hoe René functioneert, dan moeten we nu op zoek naar een type-René." En eigenlijk moet de vreemde term 'bondscoach' ook maar niet meer terugkeren. Het be grip suggereert meer dan de functie inhoudt. „Wij zijn geen voetbalteam", zegt Verhaeren. De bondscoach bij het zwem men zet geen technische lijnen uit. Hij regelt, coördineert, on- dersteunt, is eindverantwoorde lijk voor het geheel. Maar hij kan er niets aan doen als de zwemmers slecht zwemmen, daar moeten de clubtrainers op worden afgerekend. Dekker: „Het woord coach is in derdaad niet zo gelukkig geko zen." Verhaeren: „Teammana ger is een uitstekende bena ming. Mensen denken dat de bondscoach bezig is met het ver beteren van de slag van Pieter of Inge. Dat is dus niet zo, ster ker nog: hij ziet ze nauwelijks zwemmen." De invulling van de vacature- Cats is echter van latere zorg. Eerst moeten de Olympische Spelen succesvol worden afge werkt. Naast medailles voor Van den Hoogenband en De Bruijn wordt onder meer stie kem gehoopt op eremetaal voor de vrouwenestafetteploeg op de 4x100 viij en voor Marleen Veld huis. „Ik heb een droomlijstje", zegt Dekker, „maar dat hou ik voor me. Als het lijstje werke lijkheid wordt, zou dat heel mooi zijn. We moeten niet be scheiden zijn. Denk niet dat iets onmogelijk is, denk onbe grensd!" Brood halen Verhaeren over zijn pupil Van den Hoogenband: „Pieter moet een medaille halen. Het liefst goud natuurlijk, maar als hij een goeie race zwemt en iemand anders is echt beter, dan kun nen we daar vrede mee hebben. Denk er niet te makkelijk over, een olympische medaille pak ken is iets anders dan een brood halen bij de bakker. Het veld achter Pieter is veel dichter dan vier jaar geleden." In de Amerikaanse media wordt Michael Phelps gehyped en is nauwelijks aandacht voor VDH als regerend olympisch kam pioen op de 100 en 200 meter vrije slag. Verhaeren haalt de schouders op. „Dat typeert de Amerikaanse media. Ze schrij ven zoals ze oorlog voeren, op portunistisch en zonder nuance. Maar als ze van ons willen ho ren hoe goed Phelps is, dan doen we daar graag aan mee." Dekker vindt het 'ontzettend slap' dat Van den Hoogenbands andere rivaal, Ian Thorpe, in de pers met een opmerking kwam over vermeend dopinggebruik in de zwemsport. „Ik vraag me echt af waarom je zoiets zegt. En als dan gevraagd wordt of hij ook op Nederlan ders doelt, zegt hij snel 'nee'. Maar goed, het is bij ons geen is sue." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 17