>ZC roevloed buitenlandse plukkers Wereld van verschil in een straat Oplossing voor al uw problemen geopend bouwvak Vliegen zijn gek op kliko's in de zomer 15 'ia project Seizoenarbeid meer dan duizend werkvergunningen aangevraagd offenbeurs Goes mag oorgaan Man lichtgewond bij brandje Boetes voor bromfietsster Boetes bij verkeerscontrole Fietser rijdt kind (5) aan Wateroverlast Tholen Nieuw! Hertog' Hoogstandjes zeeuwse almanak Klapstoelen jjactie: 0113-315649 (uw.pzc.nl I ii-'.n fm n7r_ f] Ls 31,4460 AA Goes ivertentie-exploitatie: nrri en Midden-Zeeland: 0113-315520; Ïws-Vlaanderen: 0114-372770; gonaal: 020-4562500. ydag 13 augustus 2004 editie Walcheren >rRinus Antonisse IES - Bij de komende fruit- n[ komen in Zeeland meer iduizend buitenlandse pluk in actie. Ten opzichte van (gaande jaren is dat meer een verdubbeling. Het zijn (al mensen uit Polen, maar het aantal Roemenen neemt k de sterke stijging van het al buitenlandse plukkers verschillende oorzaken, John Bal van de Zuidelijke id- en Tuinbouw Organisatie Joes. De belangrijkste is de iding van de Europese met acht Oost-Europese den. Ook het gebrek aan be stelling bij Nederlandse jon en en het in kortere tijd moe- afwerken van de pluk, spe- een rol. ds enkele jaren is, naar uws voorbeeld, een project marbeid van kracht, opge- door LTO Nederland en het trum Werk en Inkomen. Via project werd het binnenha- van seizoenkrachten in de d-en tuinbouw vergemakke- eerste aanleg voor de werving arbeiders in de regio en ei land en daarnaast voor het itrekken van buitenlanders, ïen en buiten de EU. Vorig maakten zo'n vijftig Zeeuw- lednjven gebruik van het pro- goed voor circa 400 aanvra- voor tewerkstelling van ienvan buiten de EU. aanmeldingstermijn voor ikkers sluit pas op 16 augus- zodat Bal nog geen corn et beeld heeft van de situatie st-2004. Op grond van de wikkeling tot nu toe, schat ES - De vorig jaar in op aak geraakte stoffenbeurs in Zeelandhallen in Goes kan k in september gewoon door- an. Nieuwe bezwaren, van on- rmeer de Vereniging Zeeuw- Marktbelangen, zijn door de meente van tafel geveegd. stoffenbeurs in de Zeeland- illen vindt twee maal per jaar aats. Met veel succes, want je ml er vaak over de koppen lo- i. Veel marktkooplieden en ikeliers zien dat met lede maan. De Vereniging Zeeuw- Marktbelangen (VZM) heeft i ook een klacht ingediend de gemeente, die een vergun- g voor het evenement heeft strekt, 5 marktkooplieden ondervin- i veel schade van de stoffen- tfs", zegt secretaris P. de uw van de VZM. „Zelfs colle- op de markt in Middelburg rken dat ze zes weken voor beurs al minder verkopen. gens de Leeuw kenmerkt de ffenbeurs zich door de ver- >P van goedkope stoffen, die 'altijd van uitmuntende kwa- itzijn. et is pure detailhandel", zegt Leeuw. „Ze persen twee keer 'jaar die Zeelandhallen vol t stoffen, gewoon om zo veel gelijk te verkopen." Juist Tover ging ook de rel van een f geleden. Toen klaagde de ïtrale Vereniging van Ambu- te Handel (CVAH) bij de ge- ente. waarna ambtenaren ie gemeente tijdens de stof- ibeurs controleerden of het echt om een beurs ging. In geval moet de hoofdmoot na- b]k bestaan uit demonstra- t De nadruk mag niet op de koop liggen. De organisatie fein allerijl een paar demon- 'ties in elkaar, zodat ze uit- uehjk aan de in het vooruit- bi gestelde dwangsom van "00 euro kon ontsnappen, stoffenbeurs wordt dit jaar 'ouden op 17 september. (Advertentie) hij dat het aantal van 400 aan vragen dit jaar meer dan verdub belt, terwijl ook het aantal be drijven dat een beroep doet op het project, fors omhoog gaat: naar 120 tot 150. Door de uitbreiding van de EU is het makkelijker geworden voor bijvoorbeeld Polen, Tsje chen, Hongaren en Slovenen om in Nederland aan de slag te gaan. Er gelden nog wel twee jaar beperkende regels, maar aanzienlijk minder dan voor heen. Zo duurt het tussen mei en september - het zwaartepunt van de seizoenwerkzaamheden in de land- en tuinbouw - geen elf, maar twee weken om een te werkstelling te regelen. Volgens John Bal zijn er nog an dere redenen voor de komst van meer buitenlandse plukkers. Veel bedrijven hebben moeite hun plukploeg vol te krijgen met Nederlanders; jongeren staan niet te trappelen. Steeds meer fruit moet vanwege kwali teitseisen binnen enkele weken van de boom gehaald worden, waardoor in kortere tijd meer mensen nodig zijn. Dat gaat ze ker op voor 'Zeeuwse' rassen als Conference (peer) en Elstar (ap- pel). Per traditie is in Zeeland het aandeel van huisvrouwen onder de plukkers groot. Die hebben te maken met de zorg voor een gezin en maken daardoor een be perkter aantal uren. Het is bo vendien geen hoofdinkomen, maar een leuke bijverdienste. Dit geldt ook voor veel vutters. Buitenlanders komen om zoveel mogelijk geld te verdienen en kijken niet op 'n uur meer of minder. Ze willen ook zaterdag best doorgaan. Bal: „Ik hoor zelfs van fruittelers dat ze de mensen wat moeten afremmen". Hij onderstreept dat via het pro ject erop wordt toegezien dat be taling en huisvesting van de bui tenlanders fatsoenlijk zijn gere geld. Bal hoopt dat er in Zeeland een provinciebrede regeling kan ko men voor de huisvesting. Nu pas sen gemeenten nog verschillen de regels toe (wel of geen cara van, wel of niet in een loods). Pluspunt in de provincie is wel dat in september plaats is op re creatieterreinen. OOSTKAPELLE - Een 43-jarige man uit Druten is gister middag gewond geraakt bij een brandje op camping De Pekelinge in Oostkapelle. Hij is met lichte brandwonden aan armen en benen overgebracht naar het ziekenhuis in Vlissingen. Het vuur kon vrij snel worden gedoofd door andere gasten. De gasfles zelf ontplofte niet. Wel brandde de vouwwagen van de Drutenaar gedeeltelijk uit. MIDDELBURG - De politie heeft gistermiddag een 24-ja- rige Middelburgse bromfietsster twee maal bekeurd. Agenten troffen de vrouw in de Vrijlandstraat op een bromfiets waar een verzekeringsplaatje op zat van het jaar 2000. Ook had de vrouw geen bromfietscertificaat en zat het kinbandje van haar helm los. De vrouw had een klein kind voor zich op de brommer zitten dat geen helm op had, terwijl de rem van de brommer ontbrak. Ook was de brommer niet voorzien van gele plaatjes. De vrouw heeft een bekeuring gekregen voor het niet verzekerd heb ben van de brommer en voor het niet in het bezit zijn van een bromfietscertificaat. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Op het standwerkers concours in Middelburg vinden mensen oplossingen voor problemen waarvan ze niet vermoedden dat ze die hadden. Blau we crème voor de spieren, doekjes en su perborstels tegen vlekken, schaven voor groente, takkenscharen, de ideale da mestas, de magnetische ramenwasser en wonderzolen tegen allerlei lichamelijk ongemak. Martin Sterk ratelt aan één stuk door. „Wat voor maat heb je?", vraagt hij een vrouw. Hij pakt haar schoenen af en propt er een wonderzool in. „Het is net een waterbed", zegt hij, terwijl hij met zijn hand op een zool drukt. „Het is gel wat er in zit, dat zoekt zelf het drukpunt op. De meeste mensen zetten vijf- tot tienduizend stappen per dag, dat zijn een miljoen stappen per jaar. Geen wonder dat je last van je voeten hebt." Ja, ze kos ten dertien euro. Maar heeft u de laatste tijd wel eens op een terrasje gezeten om uit te rusten als u zere voeten had? Juist, veel duurder. „En op je voeten moet je zuinig zijn. Voor dertien euro kun je geen nieuwe voeten kopen." Een echtpaar twij felt. „Je loopt er zó mee naar Amsterdam en terug", moedigt Sterk aan. Recht „Geloof me nou, ik verkoop ze al zo'n twintig jaar. De enige klacht die we over die zooltjes krijgen, is dat je ze nergens kan kopen." Een meneer wil weten of zijn vrouw die zooltjes kan dragen tij dens het tennissen. „Ja, ook!", beaamt markt in Amsterdam, af en toe in mark- begin. „De gemiddelde mens zet zo'n Viccpf FlpWpiirH Tt, A.1 J tJ„lf C„„l;f J..:i UTlOijCl UtlXVUl U Sterk. „Ik ken mensen die dankzij die zo len hun beroep weer kunnen uitoefenen. Je gaat er vanzelf recht van lopen." Normaal staat hij op de Albert Cuyp- ten door het hele land. „Half Spaken burg staat op die zooltjes." Een nieuwe lading toeschouwers schuift aan. Sterk begint vol goede moed bij het vijf- tot tienduizend stappen per dag. We lopen de halve wereld rond en dan vin den we het nog gek dat we pijn in onze voeten hebben." Standwerker Bertus de Regt brengt zijn wonderbaarlijke groente- en fruitschaven aan de man in Middelburg, foto Ruben Oreel Deze zomer volgt de PZC het Monopoly-spelbord, dat voor deze gelegenheid een geheel Zeeuwse invulling heeft ge kregen. De dobbelsteen brengt ons vandaag op de Kotterstraat in Tholen. De Kotterstraat stond een jaar of tien geleden te boek als het getto van Tholen: daar woonden de aso's. Volgens een medewerker van de woning bouwvereniging kon je toen standaard 'niet in de Kotter straat' boven een aanvraagfor mulier zetten. De gemeente stak zo'n 100.000 gulden in het op knappen van de buurt. Is het ooit nog iets geworden met de Kotterstraat? Op het eerste gezicht is dat moeilijk te beoordelen. Als je het doodlopende straatje in Tho- len-noord inrijdt, zie je werel den van verschil. Rechts voor aan staat een blok van zes hui zen. Ze lijken verlaten, of op zijn minst al jaren niet meer on derhouden. Het onkruid woe kert in de voortuintjes en een likje verf zou geen kwaad kun nen. Pas als je heel goed door de ramen naar binnen tuurt, zie je dat er nog iemand woont. De linkerzijde ge eft een andere aanblik. Daar wordt het beeld bepaald door autoafdakjes voor de woningen. De verschillende kleuren verf maken het een bon te, maar niet onverzorgde, ker mis. Ook aan de beplanting in de tuintjes is veel aandacht be steed. Een stukje verder naar achteren kom je uit bij een pad dat langs de achterkant van de huizen voert. Een rij schuttingen ziet er nooit mooi uit, ook hier krijg je de indruk dat je door een ach- Bontgekleurde autoafdakjes bepalen het beeld aan de linkerzijde van de Kotterstraat. foto Willem Mieras terstandswijk loopt. Helemaal aan het eind van de Kotter straat ligt de Albert Heijn, ver der naar rechts een speelveldje met een skatebaan, die beklad is met graffiti. De Kotterstraat en omgeving is zo'n typische nieuwbouwwijk uit de jaren zeventig. Rijtjeshui zen staan er in een weinig speel se blokvorm. Er is amper afwis seling in bouwstijl. Dertig jaar nadat de huizen zijn gebouwd hebben ze alle nieuwigheid van een nieuwbouwwijk verloren. De rijtjeshuizen zijn verworden tot oudbouw. Toch is de aanblik niet overal treurig: de ene woning is een stuk netter dan de andere. Het lijkt alsof met name aan de huurhuizen weinig onderhoud wordt gepleegd. Eind 1993 kwam de Kotter straat op de politieke agenda van Tholen. Buurtbewoners klaagden over zwerfvuil, een ge brek aan veilige speelruimte voor kinderen, scheurende brommers en tal van andere kwalijke zaken. De woning bouwvereniging - toen nog Be ter Wonen, tegenwoordig Cast- ria Wonen - werd ervan beschul digd alle asocialen in de Kotter straat te proppen. De gemeente ging met een groep bewoners om de tafel zit ten om te kijken wat er aan schortte. Uiteindelijk kwam er 100.000 gulden op tafel voor het opknappen van het openbaar groen en de verlichting, het aan pakken van het zwerfvuil en het parkeerprobleem. Politie zou extra surveilleren. Een deel van de huurhuizen werd ver kocht. Volgens J. Droogendijk van Castria Wonen is het imago van de Kotterstraat sindsdien wel wat verbeterd. „Vroeger wilde niemand daar wonen. We maak ten onderling wel eens het grap je dat we net zo goed aanvraag formulieren konden laten druk ken met bovenaan in grote let ters 'niet in de Kotterstraat'. Ik heb het idee dat dat inmiddels wel is veranderd." De woningbouwvereniging heeft nu nog maar ongeveer de helft van alle huizen in bezit. OP BEZOEK INKOMSTEN BELASTING BETAAL £200 CLINGE - De politie heeft gisteren in de Opperstraat in Clinge een visser bekeurd. Agenten betrapten de man, ter wijl hij zonder vergunning in privéwater aan het vissen was. MIDDELBURG - De politie heeft gisteren op de Schroe- weg in Middelburg gecontroleerd bij het stoplicht. Acht bestuurders negeerden het stoplicht en negen bestuurders maakten oneigenlijk gebruik van de busbaan. Ook in in Goes, op de Deltaweg, werden bekeuringen uitgeschreven voor rijden door rood licht. Hier waren het er twee. In 's-Heerenhoek, op de N62, reden achttien bestuurders door het rode licht. SLUIS - Op de Heilleweg in Sluis zijn gistermiddag rond één uur twee personen gewond geraakt. Een 48-jarige wielrenner uit het Belgische Stekene reed over het fiets pad en zag in een onoverzichtelijke bocht een vijfjarig jon getje over het hoofd. De man reed met zijn fiets over het jongetje heen en vloog hierdoor over de kop. De wielren ner was even buiten bewustzijn, maar kwam snel weer bij. Hij had schaafwonden over zijn hele lichaam. Het jon getje had een schaafwond op zijn buik en been. De rest is verkocht. Volgens I. Burger, bewoonster van de aangrenzende Koningin Julia- nastraat heeft de verkoop van woningen weinig uitgehaald: „In de meeste gevallen kochten de oude bewoners het huis." Burger ziet het niet meer zo zit ten in de buurt. Ze heeft kinde ren van twee en vier jaar en die wil ze het liefst ergens anders laten opgroeien. Binnenkort gaat de familie verhuizen naar een koopwoning in de Machteld van Gelrestraat. In een nettere buurt, dichtbij een school. Ze woont vier jaar in de Koningin Julianstraat, maar heeft zich er nooit echt veilig gevoeld. Voor al de hangjongeren ervaart ze als bedreigend. A. de Krijger uit de Kotter straat is positiever. „De buurt is de laatste tijd echt verbeterd. De grootste aso's zijn pasgele den allemaal verhuisd. Er was hier een Marokkaan die altijd amok maakte. Een keer stak hij bijvoorbeeld een vuilnisemmer in de fik. Nu zit hij in de bak en volgens mij blijft hij daar nog wel een paar maanden. En de mensen met wij hij altijd ruzie had, zijn verhuisd naar Helle- voetsluis." De Krijger woont er al achttien jaar en nog altijd met plezier. „Ik kom oorspronkelijk uit Roosendaal Dat vond ik altijd een erg drukke stad en in Tho len heb ik mijn rust gevonden. We zitten in een huurhuis en ik moet zeggen dat het altijd goed onderhouden is. Nee, we heb ben echt geen klagen. Ik zou hier voor geen goud meer weg willen." Een getto is de Kotterstraat niet meer; maar de duurste straat van het Monopoly-spel zal hij ook wel nooit worden. Freek Janssen THOLEN - Zo'n twintig procent van de bewoners van de wijk Da lempolder in Tholen-stad zegt grondwateroverlast te hebben. Dat blijkt uit een enquête die door de gemeente is gehouden. De gemeente kreeg de afgelopen jaren regelmatig signalen van wateroverlast. Twintig procent van de 250 huishoudens die op de enquête reageerden, blijkt klachten te hebben. Het gaat dan over water in kruipruimtes, vochtproblemen in de woning en langdurige piasvorming in tuinen. De enquête wijst verder uit dat het regenwater bij hevi ge buien onvoldoende snel wordt afgevoerd. Daardoor ont staan plassen op achterpaden en in plantsoenen. De gemeente gaat nu bedenken hoe het pro bleem kan worden aangepakt. Voor de komende jaren heeft de gemeente Tholen geld gereser veerd voor maatregelen om de overlast te bestrijden. Onlangs heeft ook het Rijk subsidie toe gekend. Advertentie Elke smaak slechts tijdelijk verkrijgbaar! Hertog introduceert Hertog Hoogstandjes, een serie favoriete s: van de ijsmakers. De smaak is iedere keer weer net even anders dan anders. Hoe dan ook het zijn altijd échte Hoogstandjes. De makers van Hertog willen u veel verschillende smaken laten proeven, daarom zijn de Hoogstandjes slechts tijdelijk verkrijgbaar. Het eerste recept is bananen roomijs met karamelsaus en stukjes pecannoot. Wanneer dit Hoogstandje op is komt het volgende Hoogstandje, maar dit recept is nog geheim. Hertog Hoogstandjes vindt u in de supermarkt verpakt in een gouden literbak. l-sas* Ze gaan altijd goed voorbe reid op vakantie, die twee Middelburgers. De auto krijgt een extra beurt, de caravan ondergaat een grondige in spectie. Ook alles wat nodig is om het verblijf op de cam ping te veraangenamen, dient pico bello in orde te zijn. Dus togen ze naar de kam peermiddelenwinkel om wat verouderde attributen te ver vangen. Dankzij de deskundi ge hulp van een vriendelijke verkoopster hadden ze in rap tempo een nieuw campingser vies en een andere tafel. De manier waarop de ver koopster twee stoeltjes aan prees, kon hen echter niet bij zonder bekoren. „Ze zitten heel prettig. Mijn opa en oma hebben ze ook. Ze zijn niet gezwicht, maar hebben de oude klapstoelen nog een kans gegeven. Natuurlijk tijdens de vlashandel Moerstee Kerkstraat 10a, Kapelle-Biezelinge •0113-341688 www.moerstee.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 9