Chef Kopassus komt goed weg Chemie Balkenende en Barroso Evacuatie in Florida door orkaan Lichte bomexplosies in noorden Spanje na telefoontje ETA Bush zet Giuliani in tegen Kerry Generaal Indonesië vrijuit na bloedbad Italië verscherpt veiligheidsmaatregelen Man zat 41 jaar onschuldig in de cel Amerikaan valt 145 kilo af Autonomie Albanezen Macedonië Nederlanders gestrand in Ghana Negentiende dode gasramp België Warschau berekent oorlogsschade Franse crimineel Sobhraj krijgt in Nepal levenslang vrijdag 13 augustus 2004 ffinnze redactie buitenland umRTA - De chef van de In- lonesische elite-eenheid Kopas- suf_ generaal-majoor Sriyanto luntarsan. gaat vrijuit, omdat lij volgens een rechtbank in Ja- arta niet verantwoordelijk was l0or de moord op ruim twintig loslimbetogers in 1984. Jet zogeheten mensenrechtentri- unaal achtte niet bewezen dat luntarsan een aandeel had in c- kbloedbad, dat de aanklagers i» adden omschreven als een gro- anonze redactie buitenland t iNTANDER - In de [oord-Spaanse stad Santander gisteren een kleine bom ont- lolt. Eerder op de dag was bij Baskische krant een telefo- lisch waarschuwing voor aan- lagen in de stad binnengeko- •n namens de Baskische ter- i eurorganisatie ETA. Dat heb- Spaanse functionarissen ge leld. en woordvoerder van de Baski- the politie zei dat de beller had t waarschuwd dat twee kleine a mmen waren geplaatst in antander. Eén daarvan was aarvoor al ontploft. Voor zover i fend raakte niemand ge- end iijon orte tijd later ontplofte een erne bom in Gijon, eveneens in de noordkust van Spanje. de plaatselijke politie ve schending van de mensen rechten. De aanklagers stelden dat Mun- tarsan opdracht had gegeven het vuur te openen op een menig te die de vrijlating eiste van vier arrestanten die het aftreden van de toenmalige president Soehar- to hadden geëist. Maar de rech ters zeiden dat Muntarsan juist 'pogingen had gedaan om een bloedbad te voorkomen door stop en niet schieten te roepen toen de menigte de politie in het havengebied Tanjung Priok aan viel'. raakte een man lichtgewond. Woensdag ontruimde de Spaan se politie vijf stranden bij de badplaats San Carlos de la Rapi- ta aan de Middellandse Zee na een bommelding van de ETA, die achteraf vals bleek. Zater dag ontploften in twee toeristen plaatsen twee kleine bommen. Die waren, net als die van giste ren, voorafgegaan door telefoni sche waarschuwingen en maak ten geen slachtoffers. De ETA strijdt sinds 1968 met behulp van onder meer bomaan slagen en politieke moorden voor een onafhankelijk Basken land. Daarbij heeft de organisa tie zeker 850 mensen gedood. Ook probeert de ETA de toeris tenindustrie te ondermijnen, waar meer dan 10 procent van de Spaanse economie van afhan kelijk is. Het afgelopen jaar heeft de af scheidingsbeweging geen dode lijke aanslagen meer gepleegd. ANP/RTR Kopassus werd tijdens het be wind van Soeharto berucht we gens de vermeende betrokken heid van de eenheid bij een reeks ontvoeringen en martelin gen van dissidenten. Leden van de speciale eenheid worden ook verdacht van de moord op Papoealeider Theys Eluay iri;2Ó0Ï. De jongste rechterlijke uit spraak past in een recente reeks waarin leden van de Indonesi sche strijdkrachten goed wegko men in een rechtszaak. De voor malige baas van de militaire po litie werd voor zijn rol in 'Tan jung Priok' eerder deze week al vrijgepleit. Een Indonesisch hof van beroep sprak vorige week twee gene raals en twee andere hoogge plaatste functionarissen vrij van misdaden begaan in Oost-Ti- mor in 1999. De vrijspraak bete kende dat het speciale hof voor Oost-Timor er niet in is ge slaagd een Indonesische militair of politieagent veroordeeld te krijgen voor het geweld dat aan veertienhonderd mensen het le ven kostte. Macht Sommige analisten zien hierin een bewijs dat het leger nog al tijd zeer machtig is ondanks de formeel sterk verminderde poli- tiek-bestuurlijke rol. Mensenrechtengroepen denken dat de rechters onder druk staan van de groep rond presi dent Megawati. Zij wil volgende maand worden herkozen als staatshoofd en een nog betere re latie met de top van de strijd krachten is daarbij behulp zaam. Megawati's tegenstander in de tweede en beslissende stemron de op 20 september is ex-minis ter en ex-generaal Susilo Bam- bang Yudhoyono. Zijn banden met de top van het leger zijn bij zonder nauw en hij leidt in de peilingen. ANP/AFP ROME - Een helikopter van de Italiaanse politie patrouilleert boven het Colosseum in het hart van Rome. De Abu Hafs al Masri Brigade heeft op nieuw laten weten dat haar ultimatum aan de Ita liaanse regering over terugtrekking van de troe pen uit Irak zondag afloopt, meldden de Italiaan se media gisteren. Als Rome de eis negeert moet Italië rekening hou den met aanslagen, aldus de groepering die zegt banden te hebben met het terreurnetwerk Al Qae- da. In Rome neemt overigens de twijfel over de ernst van de dreigementen toe. De krant La Re- pubblica schreef dat er weliswaar allerlei veilig heidsmaatregelen zijn genomen, maar dat er op het ministerie van Binnenlandse Zaken over 'me- diaterrorisme' wordt gesproken. De Italiaanse po litiebonden hebben hun CAO-acties voor zondag afgelast wegens de aanhoudende terreurdreigin gen. In plaats van de straat op te gaan, praten de bonden van politie en carabinieri met de regering over de looneisen. foto Alessandro Bianchi/RTR LUFKIN - In de Ameri kaanse staat Texas heeft 76-jarige man ruim veertig jaar onschuldig in de cel gezeten. Een rechter inLufkin heeft de veroorde lingtot levenslang uit 1962 alsnog ongeldig verklaard. De zwarte Robert Carool ■Coney kreeg levenslang voor een roofoverval, die hij niet heeft begaan. Hij een valse bekentenis af- 'gd, nadat de politie zijn hand had gebroken en had gedreigd hem dood te schieten. Volgens Coney was zijn identiteit verwis seld met die van een man met wie hij op de dag van de roof in 1962 was meege reden. Familie en vrienden an Coney hadden tijdens diens gevangenschap steeds aangedrongen op een nieuw onderzoek in de zaak. Daaruit is nu geble ken dat de toenmalige she- nff en zijn medewerkers vaak lichamelijk geweld ge bruikten om bekentenissen af te dwingen. Cloney hield twee verminkte vin gers aan over. ANP van onze redactie buitenland MIAMI - De autoriteiten in de Amerikaanse staat Florida heb ben de evacuatie gelast van 380.000 inwoners van Tampa. De orkaan Charley dreigt de stad vandaag zwaar te treffen. De tropische storm Ronnie, die gistermiddag eveneens op weg was naar Florida, is inmiddels sterk in kracht verminderd. Charley bereikt volgens meteo rologen vanochtend de zuidelij ke Florida Keys. Voor de inwo ners van de Keys, een lint van ei landen, geldt een orkaanwaar schuwing. De eerste bezoekers van deze vakantieregio hebben al hun koffers gepakt. Gouverneur Jeb Bush van Flori da, broer van de Amerikaanse president, riep de burgers van zijn staat op goed te luisteren naar officiële bekendmakingen en de instructies van de bevoeg de autoriteiten op te volgen. Hij riep woensdag de noodtoestand uit. De orkaan en de tropische storm hebben al geleid tot wa teroverlast, aardverschuivingen en evacuaties op Jamaica, de Kaaiman Eilanden en Cuba. Op dat laatste eiland zijn 25.000 mensen naar veiliger oorden ge dirigeerd, onder wie ook dertien honderd toeristen. De Amerikaanse oliegigant Che- vronTexaco heeft een aantal In Key West, Florida, treft een winkelierster voorbereidingen met het oog op de komst van orkaan Charley. foto Mare Serota/RTR olieplatforms in de Golf van Mexico uit voorzorg laten ont ruimen. Zeker 22 mensen zijn omgeko men door de orkaan Rananim, die gisteravond het zuidoosten van China trof. Duizend mensen raakten gewond. Dat hebben Chinese media gemeld. Van de duizend gewonden zijn ongeveer honderd er slecht aan toe. Tientallen mensen kwamen in de problemen op vissersbo ten, die door de hoge golven niet in hun havens konden terugke ren, aldus het persbureau Xin hua. Bij het naderen van de ty foon, zoals een orkaan in dit deel van de wereld heet, waren uit voorzorg driehonderddui zend mensen uit de kuststreken van de zuidoostelijke provincie Zhejiang geëvacueerd. Rananim is de hevigste tyfoon die dat deel van China bereikt sinds 1997. Toen kwamen 236 mensen om het leven. ANP/AFP/DPA «keken tijdens het EK sa- Qen naar Portugal-Neder- a»d. Ze zien elkaar zelfs in '81 weekeinde. De verstand sding tussen de voorzit- e|van de Europese Com- Mssie, Barroso, en premier «lkenende is goed en dat Peelde een grote rol bij het 11 de wacht slepen van een oppositie voor Kroes. 'oor Jaco van Lambalgen üügttyvan Rooij HUSSEL - „Het is de hoofd- ln)sfluistert een ambtenaar an Buitenlandse Zaken vlak o°r de officiële bekendmaking. J] blijkt gelijk te hebben. Nee- 0 Kroes krijgt de portefeuille Mededinging in de nieuwe Euro pese Commissie. Een zware post, waar niemand in Neder land op had gerekend, behalve een paar ingewijden. En dat ter wijl de PvdA twee weken gele den bij de voordracht van Kroes nog zuinigjes reageerde dat 'de kandidaat minder is dan we had den, en dat wordt de post ook'. „Balkenende heeft het handig gespeeld" zegt Nico Wegter, di recteur van het bureau van de Europese Commissie in Neder land bewonderend. „Hij heeft heel lang gewacht met het voor dragen van een kandidaat, tot de druk om een vrouw te benoe men enorm toenam. Toen kwam hij met Kroes. En dat heeft ge werkt." Van alle kanten is er nu lof voor de lobby van Balkenen de. Natuurlijk speelde ook mi nister van Buitenlandse Zaken Ben Bot een belangrijke rol, maar dergelijke topbenoemin gen worden toch gezien als een zaak waar alleen de baas over gaat. „Balkenende heeft zijn kaarten dicht tegen de borst gehouden", zegt een hoge ambtenaar. „We analyse wisten allemaal tot het laatste moment van niks." Nederland was het laatste land dat een kan didaat naar voren schoof voor het nieuwe dagelijks bestuur van de Europese Unie. Maar Barroso, oud-premier van Portu gal, heeft verschillende keren met Balkenende gesproken voor het zover was. Zo zat hij op 30 juni, de dag nadat hij benoemd werd tot nieuwe Commissievoor zitter, al naast Balkenende op de tribune in Lissabon om naar de halve finale van het EK te kij ken. Zij zagen hoe Portugal ten koste van Nederland doorging naar de finale. Het was de eerste kans voor de premier om de kansen voor een goede Nederlandse post te peilen. Later volgden meer gesprekken. Balkenende bleef hameren op een zware economische post, ter wijl Barroso publiekelijk keer op keer nadrukkelijk verklaar de dat hij geen enkele toezeg ging deed. „U weet toch hoe dat gaat: als diplomaat kun je een toezegging op zak hebben zonder dat die met zoveel woorden gegeven is", zegt oud-minister van Buiten landse Zaken en oud-Eurocom missaris Hans van den Broek. „Daarbij speelt die heel goede verstandhouding een grote rol. Ze hebben elkaar wel degelijk verstaan." De verhouding is zelfs zo goed dat Barroso afgelo pen weekeinde Balkenende op zocht op zijn vakantieadres in Zeeland. Daar zijn waarschijn lijk de definitieve afspraken ge maakt. Het is te begrijpen dat ze elkaar liggen, vindt Van den Broek. „Ze zijn generatiegenoten. Bei den zijn 48 jaar. Ze kenden el kaar als collega-premiers. En ze hebben dezelfde politieke deno minatie. Het zijn allebei politici van conservatieve signatuur." Daar komt volgens de WD dan SIOUX FALLS - Enkele maanden geleden woog de 42-ja- rige Patrick Deuel uit de Amerikaanse staat Nebraska 486 kilogram. In een ziekenhuis in Sioux Falls in South Dakota heeft hij inmiddels 145 kilo aan gewicht verloren. Zijn streven is nog 200 kilo af te vallen. „Eindelijk zie ik licht aan het einde van de tunnel", verzuchtte de 1,80 me ter lange Deuel in de krant Argus Leader. De voormalige restauranthouder had een voorliefde voor pizza's en andere vette consumpties. Hij lijdt onder meer aan diabetes, hartproblemen en artritis. Zeven jaar lang had Deuel zijn huis niet verlaten, tot hij in juni naar een ziekenhuis werd overgebx*acht. Hij volgt daar onder toe zicht een dieet van 1200 calorieën per dag. ANP SKOPJE - Het parlement van Macedonië heeft woensdag avond laat ingestemd met een omstreden wet die voorziet in meer rechten voor de minderheid van etnische Albane zen. Macedonië verplichtte zich tot het verstrekken van meer bevoegdheden aan de etnische Albanezen in het vre desakkoord van Ohrid uit 2001. Dat akkoord maakte een eind aan ruim zeven maanden strijd tussen etnische Albanezen en Slavische Macedo- niërs. In de wet staat dat gemeentegrenzen worden veran derd en dat Albanezen meer te zeggen krijgen in lokale be sturen. Van de ongeveer twee miljoen inwoners van Mace donië is 23 procent etnisch Albanees. ANP/DPA/AFP ACCRA - Enkele honderden Nederlandse toeristen en za kenlieden zijn gedupeerd door het uitvallen van een DC10 van Ghana Airways. In Accra, de hoofdstad van Ghana, wachten ze sinds vorige week donderdag op een vlucht naar Schiphol. Ook reizigers die vanaf Schiphol naar Accra zouden vliegen, blijven aan de grond. Dat zei gisteren een woordvoerder van reisbureau N. de Vries Rei zen uit Drachten, dat samenwerkt met Ghana Airways. Ghana Airways heeft in Accra gezorgd voor onderkomen en eten. Naar verwachting zullen de gestrande reizigers voor het einde van de week toch naar huis kunnen met een ander toestel, aldus het reisbureau. ANP BRUSSEL - De gasexplosie van 30 juli in het Belgische Gellingen heeft gisteren een negentiende leven geëist. Een arbeider van het bedrijf Diamant Boart is in een zie kenhuis in Parijs aan zijn verwondingen overleden, zo liet het ministerie van Volksgezondheid weten. ANP/Belga WARSCHAU - De schade die de Tweede Wereldoorlog aan de Poolse hoofdstad Warschau heeft aangericht, be draagt ongeveer 39 miljard dollar. Dit heeft een commis sie onder leiding van burgemeester Kaczynski becijferd. Een verloren mensenleven is op 25.000 dollar gesteld. Bij de berekeningen zijn de 330.000 omgekomen joden uit de hoofdstad niet meegenomen. Kaczynski zei dat het ge meentebestuur elke Pool die op basis van het cijferwerk bij Duitsland wil aankloppen voor een schadevergoeding, zal helpen. GPD van onze redactie buitenland NEW YORK - De voormalige burgemeester van New York, Ru dolph Guiliani, ontpopt zich als het ultieme wapen van de Ameri kaanse president Bush in zijn strijd tegen de Democratische presidentskandidaat John Ker ry. Volgens The New York Ti mes van gisteren trekt Giuliani momenteel door het land om Kerry aan te vallen, vaak in be woordingen die Bush niet snel zou gebruiken. Giuliani wordt zeer gerespec teerd binnen zowel Republikein se als Democratische gelederen. Zijn onverschrokken en volgens velen ook hartverwarmende op treden ten tijde van de aansla gen op onder meer New York op 11 september 2001 hebben van hem een nationale held ge maakt. Over enkele weken hou den de Republikeinen hun partij- coventie ook in de stad van Giu liani, in hartje Manhattan. De steun van de Giuliani voor Bush is zeker niet vanzelfspre kend. De ex-burgemeester heeft patijgenoot Bush geregeld kwaad gemaakt, onder meer toen hij in 2000 niet Bush maar John McCain steunde in de cam pagne. Giuliani steunde zelfs ooit een Democratische kandi daat voor het gouverneurschap van de staat New York. Giuliani is in tegenstelling tot Bush ook een voorstander van het homo huwelijk, van het recht op abor tus en van strengere regels voor wapenbezit. In de campagne richt Giuliani zich evenwel op de aanslagen en op de daaruit voortkomende in ternationale strijd tegen ter reur. Volgens Giuliani heeft Bush zich een standvastig leider getoond terwijl 'de meeste link se senator Kerry' zich vooral 'be sluiteloos en inconsistent' heeft getoond. De toon die Giuliani ge bruikt is opvallend scherp en lijkt een antwoord te moeten zijn op figuren als documentaire maker Michael Moore, die Bush hard en voor een groot publiek afkraken. De voormalige eerste burger van de 'Big Apple' moet vooral die Amerikanen overhalen die nog niet weten op wie ze gaan stemmen. Door Giuliani en Bush als partners te presenteren denkt het campagneteam van de president politiek voordeel te kunnen behalen. Giuliani zal uiteraard een van de prominente sprekers zijn tij dens de partijconventie die van 30 augustus tot 2 september wordt gehouden in Madison Square Garden. ANP wel nog bij dat de liberale Kroes zo'n geweldige kandidaat is. „CDA-minister Veerman had nooit zo'n post in de wacht ge sleept", zegt WD-Kamerlid Hans van Baaien. „PvdA'er Rick van der Ploeg, die zichzelf kandidaat stelde? Uitgesloten! Barroso zocht een vrouw. En dan doet Nederland zo'n topper in de aanbieding!" Kennelijk wist Balkenende ook Barroso er van te overtuigen dat Kroes een 'topper' is. En in een gesprek tussen Barroso en Kroes, twee weken geleden in Portugal, wist zij haar nieuwe baas te overtuigen van haar kwaliteiten. Kroes was de enige beoogd eurocommissaris van wie Barroso gisteren tijdens zijn persconferentie in Brussel de lof zong. GPD 1976 tot 1997 in India gevangen, nadat hij wegens moord was aangeklaagd. Sobhraj stond in Kathmandu te recht, omdat hij in 1975 de Ame rikaanse toeriste Connie Broni- zch en de Canadese wandelaar Laurent Armand Carrière in de staat in de Himalaya zou heb ben vermoord. Nepal begon in 1976 een gerech telijk onderzoek tegen hem, maar hij wist met het paspoort van zijn Canadese slachtoffer het land te ontvluchten. De Ne- palese politie arresteerde Sob hraj in december 2003 in een bar in Kathmandu. Sobhraj eiste de Franse nationa liteit op, nadat zijn moeder met een Franse militair was her trouwd. Over het leven van de crimineel zijn zeker twee boe ken geschreven. ANP/AFP van onze redactie buitenland KATHMANDU - Een rechtbank in Nepal heeft de Franse crimi neel Charles Sobhraj gisteren tot levenslang veroordeeld. Dat is in Kathmandu vernomen. Sob hraj werd schuldig bevonden aan de moord op twee buitenlan ders in het Aziatische land 29 jaar geleden. Sobhraj (60), in Saigon geboren als zoon van een Vietnamese moeder en een Indiase vader, wordt ervan verdacht dat hij in de jaren zeventig in Azië nog eens zeker twintig jonge toeris ten heeft vermoord. Hij zou des tijds ook twee Nederlanders, een koppel, hebben vermoord in Thailand. Het paspoort van de man gebruikte Sobhraj later om in Nepal te komen. Hij zat van

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5