Regels voor achternamen betwist Consument zal gevolgen hoge olieprijs in portemonnee voelen PZC PZC Olie vormt zegen en vloek in Venezuela Kabinet zweert bij de vrije economie Nederlandse afspraken zouden strijdig zijn met VN-vrouwenverdrag - <$m mmxpvzv - 13 augustus 1954 vrijdag 13 augustus 2004 door Leontien Bos Sinds 1998 is het mogelijk om kinderen van gehuwde ouders de achternaam van de moeder te geven. De nieuwgebo rene krijgt echter automatisch vaders achternaam als de ouders het vooraf niet eens wor den. Dat is niet in overeenstem ming met het recht op gelijke be handeling van man en vrouw, vindt Margriet Braam, student rechten aan de Universiteit Utrecht. Zij onderzoekt momen teel welke juridische mogelijk heden er zijn om de spelregels gelijk te maken voor de keuze van vaders of moeders achter- In 2001 constateerde de VN-commissie voor gelijke be handeling van vrouwen (Cedaw) dat het Nederlandse naamrecht voor kinderen van gehuwde ouders niet in overeenstemming is met het internationale ver drag voor gelijke behandeling •van mannen en vrouwen: het VN-vrouwenverdrag. Als de ouders besluiten hun kind moe ders naam te geven moeten ze vooraf een akte van naamskeuze laten opmaken bij de burgerlij ke stand. Of moeder moet met haar echtgenoot binnen drie da gen na de bevalling aanwezig zijn bij de burgerlijke stand voor aangifte van de naam van haar kind. Hoe dan ook, vaders instem ming is bij de keuze voor moe ders achternaam altijd vereist. Als het kind echter vaders ach ternaam krijgt, door keuze óf au tomatisch (als de ouders vooraf geen beslissing hebben genomen of het niet eens konden worden) is moeders goedkeuring niet no- dig. Evaluatie Mede naar aanleiding van het advies van de VN-commissie Ce daw om deze regels te herzien, liet het ministerie van Justitie in 2002 een evaluatie van het Ne derlandse naamrecht uitvoeren. Op basis van steekproefonder- zoek onder de Nederlandse be volking concludeerde de evalua tiecommissie dat het nieuwe naamrecht wel degelijk aan de oorspronkelijke doelstelling vol doet: gelijke behandeling van mannen en vrouwen, een grote re keuzevrijheid voor ouders, de beleefde eenheid van het gezin en een doelmatige overheidsad ministratie. Dit was voor de overheid voldoende om te beslui ten tot handhaving van de huidi ge regels. „Toch klopt het niet," zegt Mar griet Braam, student rechten aan de Universiteit Utrecht. „Deze conclusies zijn getrokken op basis van steekproeven, maar niet op basis van een juridische analyse. Het naamrecht blijft in strijd met het VN-vrouwenver drag." Margriet Braam onderzoekt nu verschillende mogelijkheden om deze regels voor getrouwde man nen en vrouwen gelijk te maken. Zij voert haar onderzoek uit in opdracht van het Clara Wich- man Instituut, het kenniscen trum voor Vrouw en Recht. Conservatief Braam legt uit dat er in de Twee de Kamer vóór 1998 veel gespro ken is over de wijze waarop het toen geldende naamrecht voor gehuwde stellen - altijd vaders achternaam - zou moeten wor den aangepast. De voorstellen gingen alle kanten op, van altijd moeders achternaam tot dubbe le achternamen, tot het loten om de achternaam. Uiteindelijk is gekozen voor het conservatief ste voorstel: moeders achter naam is mogelijk, maar slechts onder strikte voorwaarden. Als ouders geen keuze maken, krijgt het kind volgens traditie vaders achternaam. „Ik snap dat niet," zegt Braam. „Heeft het met registratie te ma ken of met stambomen? Is het omdat we dat gewend zijn?" Sinds Napoleon kennen we na melijk het patriarchale stelsel voor naamgeving, wat betekent dat kinderen altijd de achter naam van hun vader krijgen. De mogelijkheid voor een dubbe le achternaam lijkt de onder zoekster een goede oplossing. Het biedt de kersverse ouders door Frans Lindenkamp Ze kan zich nog steeds voor haar hoofd slaan. In 1998 hielp ze de links-radica le president Hugo Chavez in het zadel met haar protest stem. „Net zoals zovelen in mijn omgeving", zegt indus- triedeskundige Ledy Fernan dez. „Het volk was veertig jaar corruptie en vriendjespo litiek spuugzat. Maar met Chavez haalden we de geest uit de fles." Fernandez (45) bekleedde twintig jaar adviserende func ties bij ministeries en kent het werkklimaat bij de over heid als geen ander. „Bij supe rieuren in het gevlei komen, daar draait alles om. Welke capaciteiten iemand heeft, telt nauwelijks." Toen ze merkte dat er onder Chavez niets wezenlijk veranderde, gaf Fernandez de brui aan haar ambtelijke carrière. Nu adviseert ze als consultant be drijven, overwegend in de olie-industrie. Fernandez: „Het is onder Cha vez het oude liedje, alleen de melodie is anders. Net als zijn voorgangers stationeerde hij zijn mensen op de strategi sche posten. De corruptie is nog erger geworden." „Een land bouw je op met ba nen scheppen in de particulie re sector. Niet met geld uitde len aan de armen." Fernan dez noemt de olieschatten voor Venezuela zowel een ze gen als een vloek. De over- vloed aan geld leidde tot een mentaliteit van potverteren. Venezolanen laten het geld makkelijk rollen. Onderne mers deinzen er niet voor te rug om 's avonds met hun pri- vé-jet naar Curagao te vlie gen om er te dineren. De oliedollars worden prak tisch niet in de economie te rug gepompt. De spaarzame fabrieken in Venezuela zijn hallen waar onderdelen uit het buitenland in elkaar wor den gezet tot eindproducten. Door de olie is de landbouw sector niet ontwikkeld. Het land is voor de voedselvoorzie ning grotendeels aangewezen op import. Fernandez legt de schuld voor dit alles bij de politieke partijen. Na de terugkeer naar de democratie in 1958 ontstond een tweestromen land. De sociaal-democrati sche AD en de christen-demo cratische Copei wisselden de macht af, tot Chavez medio ja ren negentig inhaakte op de opgekropte onvrede en beide partijen bij de verkiezingen van 1998 vrijwel van de kaart veegde. Volgens Fernandez namen nepotisme, corruptie, koehandel, vriendendiensten en handjeklap een grote vlucht na de nationalisering van de olie-industrie in 1974. Met het vertrek van de buiten landse maatschappijen en de oprichting van de staatsolie reus PDVSA verveelvoudigde het aantal 'wespen rond de ho ningpot'. De krottenwijken in Caracas groeiden als kool. Ve le armen trokken van het plat teland naar het centrum van de macht om - daar waar de oliedollars verdeeld worden - een graantje mee te pikken. Het beheer van de honingpot kwam in handen van AD en Copei. Deze fungeerden als motor van de groei. Er ont stond een staatsgeleide econo mie, beheerd door een groot, duur en inefficiënt ambtena renapparaat. Fernandez: „AD en Copei maakten van de staat de grootste werk- en op drachtgever. Corruptie werd een nationale plaag. Vak bondsbazen verkochten ar- beidsrust aan regeringen voor geld, gunsten en privileges. Kansen Toch hebben volgens Fernan dez kansarmen in Venezuela relatief meer kans om op de sociale ladder te stijgen dan elders in Latijns Amerika. Dat komt vooral door de toe gankelijkheid van het publie ke onderwijsstelsel. „Afslan king en depolitisering van de overheidssector zijn essen tieel. De staat moet zich al leen inlaten met kerntaken. De PDVSA dient zijn autono mie terug te krijgen die Cha vez heeft afgepakt en we moe ten minder leunen op de olie-export. Ook moeten we onze landbouw te ontwikke len." Daar heeft Venezuela volgens haar nog hoogstens vijftig jaar voor. Dan zijn de olievelden uitgeput. GPD namelijk de meeste keuzevrij heid en het past daarmee het best bij de huidige tijdgeest. Vrijheid staat immers hoog in het vaandel van onze samenle ving. Margriet Braam: „Je kunt op tra ditionele wijze de achternaam van de vader geven of juist die van de moeder. Als de ouders er niet uit komen, kan de wet de mogelijkheid voor een dubbele achternaam bieden," vertelt Braam. Ook in andere landen is een dub bele achternaam al mogelijk. „In Spanje bijvoorbeeld krijgen kinderen de eerste achternaam van hun vader en de eerste ach ternaam van hun moeder. Overigens wel in die verplichte volgorde, maar dat zou je in Ne derland achterwege kunnen la ten." „Een andere mogelijkheid is moeder de naamsaangifte bij het kraambed te laten doen. Dan verander je niks aan de hui dige regels, die daarmee onge lijk voor getrouwde mannen en vrouwen blijven, maar het maakt het wel een stuk makke lijker om moeders naam mee te geven. Dat zou bijvoorbeeld per e-mail kunnen. De ambtenaar van de burgerlijke stand zou ook naar het kraambed kunnen komen." Braam ziet zelf het meest in het vergroten van de wettelijke keuzevrijheid: de dub bele achternaam dus. Stelling Begin september zal de studente op het departement van Justitie haar conclusies en aanbevelin gen aanbieden. „Ik hoop dat het ministerie alsnog wil proberen de huidige regels aan te pas sen", zegt ze. „Het zal wel lastig worden, want alle opties zijn al een keer de revue gepasseerd en het is tot nog toe niet gelukt over praktische bezwaren heen te stappen." Om haar analyse compleet te kunnen maken vraagt Braam ie dereen te reageren op de stelling 'Als gehuwde ouders het niet eens kunnen worden over de naam van hun kind, bepaalt de wet dat het kind de naam van de vader krijgt'. Dat kan via de website www.law.uu.nl/wwr. Deze reacties zullen in septem ber eveneens worden aangebo den aan het ministerie van Justi tie. GPD Het wereldwijd opleven van de economie wordt gehinderd door problemen in de olieproductie. De olieproducerende landen draaien overuren en tot over maat van ramp is er een tekort aan tankers om de brandstof over de wereld te verschepen. Dat de prijzen op korte termijn naar beneden gaan is een illusie. door Cyril Widdershoven De laatste weken breekt de olieprijs in Londen en New York het ene na het andere re cord. Verwacht wordt dat de grens van 50 dollar per vat bin nenkort wordt doorbroken. De rol van Opec, het internationale oliekartel onder leiding van Sa- oedi-Arabië, staat hierdoor ter discussie. Washington, Londen en Brussel eisen dat Opec zijn productie opvoert. Dat is in 2004 al meerdere malen ge beurd, maar aan de prijsstijgin gen komt geen.eind. De oorzaak van de oliecrisis is moeilijk aan te duiden. Analis ten leggen verbanden met de starre productiestrategie van de Opec, de crisis in Irak, de groeiende vraag naar olie in Chi na en de onverwachte sterke vraag in het Westen. Olieleverancier Opec wordt door de meeste analisten aange wezen als hoofdschuldige. De positie van de organisatie is ech ter niet alleen ondermijnd door eigen fouten maar tevens door machtspolitiek van grootmach ten als China, VS en de EU. Overuren Volgens Opec-president Purno- mo Yusgiantoro hebben de lid staten nog ruim een miljoen va ten extra productiecapaciteit. Die kan de komende weken wor den ingezet om de prijs te druk ken. Dit optimisme wordt ech ter door andere Opec-leden te gengesproken. De Venezolaanse minister van Energiezaken Rafael Ramirez meent dat Opec al op volle capaciteit produ ceert. Er is volgens Ramirez, die door Indonesië, Algerije en Li bië wordt gesteund, geen moge lijkheid snel extra olie te produ ceren. De huidige olieproductie - 82 miljoen vaten per dag - is zo hoog dat producenten overuren draaien. Nigeria, Venezuela, Li Benzine kost in Californië momenteel ruim 2 dollar per gallon (Noord-Amerikaanse gallon is 3,7853 liter). Eind 2001 kostte de brandstof in deze Amerikaanse staat de helft. foto Armando Arorizo/EPA bië en Indonesië zijn al blij dat ze de huidige productie kunnen volhouden. Venezuela verwacht de komende weken minder olie te productie wegens politieke spanningen rondom het referen dum. Nigeria kampt met stakin gen en andere onrust in het ge bied waar de olie wordt gewon- nen. De hoop dat Irak een rol van betekenis kan spelen is ver vlogen. Aanslagen op pijpleidin gen hebben de petroleumsector onderuit gehaald. Irak expor teert nu minder dan 1,8 miljoen vaten per dag, terwijl gedacht werd dat het op dit moment een kleine 3 miljoen vaten per ha len. Dit zal de komende tijd niet veranderen. Westerse oliemaat schappijen willen onder deze omstandigheden ook niet in Irak investeren. De rol van Saoedi-Arabië, de voormalige spil in het olieweb, lijkt te zijn uitgespeeld. Het Sa- oedische koningshuis heeft zijn hand overspeeld door de wereld te laten geloven dat het in tijden van crisis de oliekraan verder kon opendraaien om aan alle vraag te voldoen. Politieke mani pulatie, desinvestering en mis management hebben de olie-in dustrie in het land echter flink ondermijnd. Alleen al om de hui dige productie vol te houden zijn miljardeninvesteringen no dig. Multinationals zijn echter niet zo happig om aan de strikte financiële eisen van de Saoedi- sche leiders te voldoen. Produc tieverhoging is uitgesloten zo lang onduidelijkheid bestaat hoeveel olie het woestijnland nog heeft. De vrees groeit dat de reserves van Saoedi-Arabië gru welijk zijn overdreven. Tankers De Opec verliest zijn sleutelposi tie op de oliemarkt en Westerse staten hebben hier hun steentje aan bijgedragen. Washington en de EU hebben de laatste 15 jaar vooral nieuwe investeringen ge stimuleerd in de buurt van de Kaspische Zee, West-Afrika en Latijns Amerika, die niet bij de Opec zijn aangesloten. De poli tieke situatie in het Midden-Oos ten was hiervoor de voornaam ste reden. Nieuwe groei van de Opec-productie wordt niet ver wacht voor 2006. Tot die tijd moet aan de extra vraag worden voldaan door nieuwe velden in Angola, Egypte, Brazilië, Sao Tomé en Principe of Mauritanië. Dat gaat gepaard met extra kos ten die in de prijs worden door berekend. China, de EU, de VS en zelfs In dia komen niet alleen in de pro blemen doordat de productie stagneert, maar ondervinden ook hinder van een tekort aan olietankers. Meer dan negentig procent van alle ruwe olie wordt per schip vervoerd. Rede rijen hebben al gewaarschuwd dat nieuwe schepen pas vanaf 2006 in de vaart kunnen worden genomen. Nieuwe verstoringen van de markt, zullen leiden tot een ongekende stijging van de olieprijs. Prijzen van boven de 55 dollar per vat moeten dan niet worden uitgesloten. Economische groei, stagnerende olieproductie en speculatie zor gen ervoor dat de prijzen voorlo pig hoog blijven. De wereld krijgt op korte termijn niet te maken met een nieuwe oliecri sis, maar de consument zal de consequenties van het hoge ver bruik wel in zijn portemonnee voelen. Het wordt tijd voor meer structureel onderzoek naar alternatieven voor olie als energiebron. Er komt een tijd dat de oliereserves in de wereld opraken. Een gewaarschuwd mens telt voor twee. GPD door Henny Zetteler Willem de Lange zweert bij vrijwilligheid als het gaat om de hamvraag over de 40-urige werkweek. Vrije keuze is voor hem het kern punt. „Mensen moeten in hun werk kunnen kiezen." In een tijd waarin in Europa de geesten rijp worden ge maakt voor langer werken, kijkt prof. dr. Willem de Lan ge (53) naar de enorme gevol gen van ongebreidelde econo mische groei voor mens en mi lieu. „Dit kabinet kiest on voorwaardelijk voor economi sche groei, zegt minister Brinkhorst, maar kun je dat aan individuen opleggen? Er zijn andere keuzes",' stelt hij vast. De Lange is als senior-onder zoeker sinds dertien jaar ver bonden aan het IVA, het Insti tuut voor beleidsonderzoek en advies van de Universiteit van Tilburg. Hij promoveerde in 1989 op onderzoek naar ar beidstijd en arbeidstijdpatro nen die onder meer voortvloei den uit het in november 1982 gesloten historische 'Akkoord van Wassenaar', de basis van het latere poldermodel. Bon den waren toen bereid tot loonmatiging en de arbeids duurverkorting (adv) deed zijn intrede. „Onmiskenbaar is er net als toen nu ook sprake van loon matiging als je de 40-urige werkweek zou invoeren zon der evenredige loonsverho ging. Maar destijds was er sprake van vrijwilligheid. Het heet niet voor niets het Akkoord van Wassenaar. Dit maal proberen de werkgevers de 40-urige werkweek af te dwingen. We zijn misschien doorgeschoten in die collectie ve adv. We moeten meer in spelen op individuele keu zes." De Lange pleit daarom voor het loslaten van de norm werkweek, maar wel tot een bepaalde limiet. „Zeg tot 45 uur. Dat moet een individuele keus zijn. Mensen kiezen er zelf voor meer uren gaan werken, anderen mir.j der. Dat zal een deel vandi problemen oplossen. Je be. dert meteen een grotere trokkenheid van de werfe.' mers bij hun bedrijf, want dit werknemer krijgt er wat o terug." Wat je volgens Willen de Lange niet oplost zijn problemen van de relatief he. ge lonen. „Maar dat is toch os- oplosbaar. „Het is bovendien de vraagt,; üj arbeidsduurverlenging van i procent ook tot 5 procent Ito;, tenbesparingen leidt, dat zet geen zoden aan dijk als je ziet dat in somr lagelonenlanden de loonl ten een. fractie bedragen de loonkosten hier. Als drijf en als land moeten kijken waarin we sterk zi;t Innovatief bezig zijn, dicht te gen de markt aanschikkenl snel kunnen inspelen opni& we trends." De Lange leert een 'mei koers' van het kabinet gebied van het onderwijs.'„So lidariteit verdwijnt uit desa. menleving. We zijn nog noot zo welvarend geweest, het kabinet investeert minder in zorg en onderwijs.' De econoom stelt vast kabinet af wil van het polder, model en op ramkoers lij met twee stokpa; vrijemarkteconomie en 1 nigen door de overheid, is geen visie. Tenzij je onvoor waardelijk economische gro;i een visie noemt. De vraagza moeten zijn waar willen m ju als samenleving naar toe." Welzijn Evèn een academische exerd- tie als alternatief voor de keu ze van Brinkhorst. Wat zou den de gevolgen zijn onvoorwaardelijk kiezen voor het welzijn van mensen? Ea ie antwoord heeft Willem di il Lange zelf niet meteen voor- oi handen. „Maar ik weet dat de achterliggende jan '1 van grote welvaart indivi- duen niet gelukkiger gemaakt." GPD ANTI-DRANK - De Hofplein- kerk in Middelburg was giste ren verzamelplaats voor de 51e jaarvergadering van de Ge reformeerde Vereniging voor Drankbestrijding. Uit het hele land kwamen leden naar Mid delburg. Verschillende spre kers kwamen aan het woord. Zij probeerden vooral onder scheid te maken tussen het ex cessieve drinken en het 'echte' alcoholisme. HERDENKING - Wit-rood, de Poolse kleuren, domineren de ze dagen het straatbeeld van Axel, waar de bevrijding van tien jaar .geleden wordt her dacht. Op de eerste dag, diebt gon met een sobere dodenhe denking, heerste vooral moed. KONING - De Noorse koÉ Haakon is gisteren a; men in Nederland. Hij breu^ vandaag een bezoek aan land. VAKANTIE - Ongeveer t kinderen uit de Watersnood^ v bieden zijn gisteren vanuitvet schillende Nederlandse plaat sen teruggekeerd van een n kantie. Dankzij de goede van Pro Juventute hebben d kinderen een leuke tijd gehad Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationpark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur Abonnementen: 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag) per maand: 19,45 per kwartaal: 56,60 per jaar: €217.00 Voor toezending per post geld! etf E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maandw het einde van de betaalperiode PZC, t.a.v. lezersserVice, Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk; maandag t/m vrijdag: 1,20 zaterdag: 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6%BW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelt' voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113) 315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintje» Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax: (0114)372771 Internet: www.pzc.nl/adverterei Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern.Oe®' aan ons verstrekte gegevens hebben wi| opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voc« (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig gese de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: °'1 te. Postbus 314460 AA Goes. Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4