De Geus wil AOW'ers ontzien Overtollige militairen ruilen groen voor blauw uniform J eugdop vanghuis ver onder de maat IE| Aantal studenten blijft gestaag groeien SP ergert zich aan blunders van Peijs Man rijdt in op groep jongeren: tien gewonden Minister bekijkt schrappen eigen bijdrage gezondheidszorg )M in hoger eroep tegen bsint-vonnis Flevo Festival begint in stromende regen V' Scoubidou is ongevaarlijk Bijbel voorgelezen in marathon Allochtonen internetten meer Man kijkt toe bij doodbijten kat Navo-man doet huisvesting UWV Agent geschorst voor drugsgebruik vrijdag 13 augustus 2004 redactie binnenland jEENWIJK - In het Overijssel- Stcenwijk zijn in de nacht va,i woensdag op donderdag tj(n mensen gewondgeraakt loon een automobilist op hen in- -fted. Dat heeft de polite giste ren meegedeeld. Aanvankelijk werd uitgegaan van zeven gewonden maar giste ren in de loop van de dag meld den zich nog drie gewonden bij de politie. Alle slachtoffers ver keren buiten levensgevaar. De bestuurder van de auto, een 27-jarige man uit Steenwijk, reed op de groep in na een ruzie tussen hem en een bekende, die uit de hand liep. Nadat omstan ders zich met de vechtpartij be moeiden, vluchtten de Steenwij- ker en zijn vriendin zijn auto in. Vervolgens reed hij in op de groep. De meeste slachtoffers, allen in de leeftijd van 15 tot en met 20 jaar, raakten zwaargewond. Om standers wisten de auto enkele meters verderop tot stoppen te dwingen. Ze openden het portier van de auto en sloegen en schopten naar de bestuurder. Anderen probeerden dat te verhinderen en hielpen de gewaarschuwde politie bij de aanhouding van de inzittenden, aldus een politie woordvoerder. De politie heeft de vriendin gis teren vrijgelaten. De man is in gesloten. ANP wrErwin Buter 0 HAAG - Minister De Geus m Sociale Zaken gaat de eigen ijdrage in de gezondheidszorg oor mensen die alleen AOW rijgen aan de orde stellen in kabinet. Die toezegging rfd hij gisteren in een gesprek iel de ouderenbonden. Zij had- in gevraagd om het afschaffen de eigen bijdrage. eouderenbonden vroegen aan- icht voor de slechte financiële Kitie van veel ouderen. De leus herhaalde nog eens dat hij koopkrachtdaling voor mini- a. onder wie ook veel ouderen, rolgend jaar wil beperken, kjzei woensdag al te verwach- ndat mensen met een hoger in- >n wel iets willen inleveren oor minima. oorzitter A. Sturkenboom van ouderenorganisaties die zijn renigd in het CSO was niet te rpen over het gesprek. Hij wil al de minister de eigen bijdra- idirect afschaft. Hij zei te ver achten dat de minister 'zich erk maakt voor ouderen'. ijstand e Geus zei dat hij zich alleen erk maakt voor de afschaffing inde eigen bijdrage van men- n met slechts een AOW-pen- Het gaat dan om tweehon- r idduizend mensen. Andere oepen met een laag inkomen, ia!smensen in de bijstand, hoe- in voorlopig geen afschaffing de eigen bijdrage te ver achten. je De Geus het schrappen van eigen bijdrage wil bekosti- n, liet hij in het midden. For- sel valt de eigen bijdrage on- ir het ministerie van Volksge- ndheid. Staatssecretaris Ross 1STERDAM - Het Openbaar inisterie gaat in hoger beroep jen het vonnis waarin de chtbank in Amsterdam vorige aand het verbod op absint bui werking stelde en daarmee legale status gaf aan het oene, sterk alcoholische rankje, bsint is in Nederland verbo- ensinds 1909. De Amsterdam slijter M. Boorsma werd be- apt op de verkoop van de 'groe- fee', maar hij weigerde de >ete te betalen en vocht de aak aan. Boorsma meende dat ei absintverbod is ingehaald oor Europese regelgeving. Hij erd door de rechter in het ge- van Volksgezondheid wilde nog niet reageren, omdat zij formeel het standpunt van haar collega nog niet kent. Volgens een woordvoerder van het departement moet een al leenstaande AOW'er per jaar 208 euro aan eigen bijdrage be talen. Voor een gepensioneerd stel met alleen AOW is dat 460 euro per jaar. De Geus en zijn collega's praten de komende weken over de begroting van volgend jaar, die op prinsjesdag gepresenteerd wordt. Daarin moet De Geus er onder anderen met WD-minis- ter Zalm van Financiën zien uit te komen over de compensatie van koopkrachtverlies. Het kabinet heeft al eerder afge sproken dat die niet meer mag bedragen dan 1 procent. Het Centraal Planbureau verwacht dat het verlies in koopkracht in 2005 gemiddeld 1 procent be draagt. Minima dreigen er ech ter 2 procent op achteruit te gaan. De ouderenbonden, die 650.000 mensen zeggen te verte genwoordigen, klagen al langer dat veel ouderen op of onder de armoedegrens leven. Ook neemt het aantal ouderen met schul den toe. ANP BOXTEL - Bezoekers van het Flevo Festival hebben nog een droog stuk grond gevonden om de tent op te zetten. In de stromende regen is gisteren op landgoed De Velder in Boxtel het Flevo Festival begonnen. Het vierdaagse evenement met gospelmuziek, theater, discussie en ander vertier trekt tienduizend gelovige bezoekers. foto ANP !t het vonnis lijkt absint na een eeuw weer verkocht te logen worden. Voorwaarde is el dat de werkzame stof thu- ii binnen de Europese norm ijlt De slijter blijft de 'groene !e' ondanks het hoger beroep trkopen. ANP door Jelle Boonstra LELYSTAD - Is een militair au tomatisch een goede politie man? Het politiekorps in Flevo land denkt van wel. Veertig overtollige marine- en land machtmensen gaan er als aspi rantagent aan de slag. Ze zijn in middels aan hun opleiding be gonnen die door Defensie wordt betaald. Zowel voor politie als Defensie is het een mooie deal. Als gevolg van bezuinigingen verdwijnen bij Defensie de komende jaren twaalfduizend banen. En de po litie van Flevoland snakt naar nieuwe mensen. Terwijl Almere langzaam door groeit van 170.000 naar 300.000 inwoners houdt het korps dezelf de sterkte. Gewone agenten ko men er niet bij - en de militairen vormen een buitenkansje. Het defensiepersoneel blijkt erg geschikt. Van de gewone burger sollicitanten komt slechts één op de acht door de selectie, maar van de afgezwaaiden (zo wel militairen als burgerperso neel) gemiddeld één op de twee. „Je selecteert ze sneller en ze krijgen ook nog subsidie mee", zegt korpschef P. Eringa. „Wat taakstelling betreft zijn defen sie en politie dichter bij elkaar gekomen. Het leger vecht niet meer in vuurlinies, maar wordt ingezet bij vredesoperaties en veiligheidsbeheersing. Het leger voerde in plaatsen als Afghanistan al politietaken uit. Veel militairen kregen zo erva ring in het omgaan met mensen en problemen, beargumenteert D. Willemsen van Kansrijk, het project dat afzwaaiers onder dak moet brengen. Die vaardigheden kunnen er voor zorgen dat de militairen de (normaal 4-jarige) opleiding ver sneld doorlopen. Iemand met veel ervaring redt het misschien in één jaar, zeggen beide part ners optimistisch. Praktijk Schieten hebben de meesten al geleerd - al is dat nog niet met de Walter PK van de politie. Ook wetskennis moet tijdens de opleiding nog worden geleerd. De veertig aspiranten moeten vooral in de praktijk hun vaar digheden opdoen. In december worden de eersten al op straat ingezet, onder de hoede van er varen collega's. Willemsen verwacht dat de om mezwaai vrij rimpelloos zal ver lopen. „Veel militairen hebben interesse in een uniformberoep en leerden te werken in een hië rarchische organisatie. De be langstelling is groot: 250 man stapt nog dit jaar over." F. Nap (20) uit Dronten is één van militairen die zich laat om scholen. Net als de andere nieuwkomers in zijn klas komt hij uit Flevoland. Zijn functie als chauffeur gewondenhulp in Garderen is geschrapt. „In het leger ben je vooral met elkaar bezig in een groep, sa men dingen aanpakken. De poli tie zit daarentegen in het publie ke domein, je kunt met iedereen te maken krijgen, met je buur man zelfs." GPD DEN HAAG - Spelen met de razendpopulaire Scou- bidou-touwtjes is niet ge vaarlijk voor de gezond heid. De weekmakers in de touwtjes komen in zo klei ne hoeveelheden vrij dat het speelgoed niet schade lijk is. Dat heeft de Voedsel en Wa ren Autoriteit (VWA) giste ren meegedeeld. De inspec tie zet het onderzoek wel voort. In twee van de 25 on derzochte monsters trof de inspectiedienst namelijk stoffen met een zogeheten dibutyltin-verbinding aan. „Voor alle zekerheid on derzoekt de VWA hoeveel van deze stof kan vrijko men uit de touwtjes om op basis daarvan te beoorde len of er sprake is van een schadelijk effect op de ge zondheid. Dit onderzoek neemt enkele weken in be slag." ANP WAT NOU van onze redactie binnenland GRONINGEN - Steeds meer Ne derlanders gaan studeren. Vol gens de Informatie Beheer Groep (IB-Groep) neemt het to tale aantal studenten de laatste jaren langzaam maar zeker toe. Ook aankomend studiejaar kie zen in vergelijking met vorig jaar meer mensen voor de school- of universiteitsbanken. Uit cijfers die de Groningse in stantie gisteren bekendmaakte, blijkt dat vooral studentenstad Utrecht profiteert van de groei. Meldden in 1998 nog 13.053 stu denten zich aan om tc gaan stu deren in de Domstad, dit jaar zijn dat er 15.466. Een woordvoerder van de IB-Groep stelt wel dat het gaat om voor-aanmeldingen en dat de definitieve cijfers nog een beetje kunnen afwijken. „Maar het geeft wel een goed beeld", stelde hij. Ook in Rotterdam. Groningen en Nijmegen neemt het aantal studenten toe. Ten opzichte van 1998 is daar respectievelijk spra ke van een toename van 1067, 561 en 785. Amsterdam Achterblijver is universiteits stad Amsterdam. Daar is het aantal studenten in vergelijking met 1998 met 310 gedaald. Het aantal studenten schommelt in de hoofdstad al jaren rond de achttienduizend. ANP Studenten in de collegebanken van de Erasmus Universiteit in Rotterdam, foto Koen Suyk/ANP HILVERSUM - Vijfhonderd bekende en onbekende Ne derlanders zullen de Nieuwe Bijbelvertaling (NBV), die 27 oktober verschijnt, in haar geheel voorlezen. Het resul taat van de vijf dagen durende voorleesmarathon in boek handel Donner in Rotterdam is te volgen op de website www.voorleesbijbel.nl. Met vier andere omroepen die op Nederland 1 uitzenden (NCRV, EO, KRO en Zendtijd voor Kerken) nam de Ikon het initiatief tot de marathon. Vanaf 6 september kunnen gegadigden zich op de site voorleesbijbel.nl aanmelden. De NBV, waaraan het Nederlands Bijbelgenootschap, de Katholieke Bijbelstichting en het Vlaams Bijbelgenoot schap tien jaar hebben gewerkt, moet de standaardverta ling in het Nederlands taalgebied worden. ANP NIEUWEGEIN - Allochtonen internetten meer dan Ne derlanders. Per week besteden Turken, Marokkanen, Suri- namers en Antillianen tussen de 20 en 45 jaar oud, gemid deld 7,8 uur aan internetten. Dat is een uur meer dan Ne derlanders in dezelfde leeftijdsgroep. Dit maakte het bu reau Foquz Etnomarketing gisteren bekend. Het onderzoeksbureau ondervroeg in het eerste halfjaar van dit jaar 1075 allochtonen over hun internetgebruik. Daaruit bleek ook dat Antillianen het meest de digitale snelweg bezoeken. Zij zitten 9,9 uur per week online. Het computerbezit onder allochtonen is 66,7 procent en blijft achter bij de rest van de bevolking. 77,1 procent van de Nederlanders heeft een pc. ANP ALMELO - De politie heeft woensdagavond een 57-jarige hondenbezitter uit Almelo wegens dierenmishandeling aangehouden. De man keek rond tien uur toe hoe zijn do- bermann pincher een kat doodbeet. De Almeloër stond volgens de politie bij zijn fiets een siga retje te roken en greep niet in toen zijn hond de kat te pak ken nam. Pas toen de kat dood was, beval de eigenaar zijn hond het dier los te laten. Getuigen waarschuwden de po litie. Die heeft de man even later aangehouden en pro ces-verbaal opgemaakt. ANP AMSTERDAM - Uitkeringsinstantie UWV heeft W. van Helden benoemd tot directeur huisvesting. Hij neemt die taak over van P. Cloo, die in februari gedwongen was de ze portefeuille neer te leggen nadat de UWV-top te veel geld had uitgegeven aan de inrichting van zijn kantoren. Van Helden is afkomstig van de Navo, waar hij verant woordelijk was voor de oliepijpleidingen die de Navo in Europa exploiteert. Eerder werkte hij bij Defensie, waar hij verantwoordelijk was voor huisvestingszaken. ANP DEN HAAG - Het politiekorps Haaglanden heeft een 31-jarige agent geschorst omdat hij in zijn vrije tijd hard drugs zou hebben gebruikt. De man werd woensdag aan gehouden, meldde de politie gisteren. De man is naar huis gestuurd in afwachting van de uit komsten van het onderzoek. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De zorg die op vangcentrum Difference in Haaksbergen biedt aan twaalf jongeren met een lichte verstan delijke handicap is 'ver onder de maat'. Deze harde conclusie trekken de Inspectie Jeugdzorg en de Inspectie voor de Gezond heidszorg na een onderzoek naar het centrum. De situatie is zelfs zo erg dat de jongeren, in de leeftijd tussen de 10 en 16 jaar, vóór eind volgen de week naar een andere instel ling moeten worden overge plaatst. De particuliere instel ling wordt daarmee in feite ge sloten. Het centrum in het Over ijsselse Haaksbergen biedt geen verantwoorde zorg aan jongeren die uit crisissituaties komen. Het wèlzijn van deze tieners is niet gegarandeerd, aldus het on derzoek. „Het is een kwetsbare groep kinderen, die onredderd zijn en een dagrimte ontbeert", zei inspecteur J. de Vries. De misstanden in het centrum in Haaksbergen kwamen vorige week in het nieuws door een re portage in het televisieprogram ma Netwerk. Kinderen zouden worden geslagen en te weinig eten krijgen. D66 eiste meteen een onderzoek. De inspecties de den al voor de uitzending van Netwerk onderzoek en hebben het rapport versneld naar bui ten gebracht. Volgens beide inspecties zijn de begeleiders, die allemaal via uit zendbureaus in dienst waren ge komen, in Difference niet ge noeg geschoold. De Vries wijt het optreden van het personeel aan onmacht. Verder is de huisvesting onac ceptabel. De woonkamers in het voormalig hotel zijn donker, het pand ligt tussen twee doorgaan de wegen en kent geen tuin. Leerplichtige kinderen worden soms niet naar school gestuurd en blijven de hele dag binnen. Uit geldgebrek is er geregeld geen eten voor de kinderen of wordt er niet gekookt omdat de kok niet betaald kan worden. Dan werd patat gehaald. Dat de inspectie onderzoek deed naar de particuliere instelling, was op verzoek van de directeur van Difference zelf. Die wilde er kend worden als instelling vol gens de AWBZ. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De SP-fractie in de Tweede Kamer is kwaad op minister Peijs van Verkeer. Vol gens de fractie blundert zij 'keer op keer' en blijkt haar informa tie over de Nederlandse Spoor wegen vaak niet te kloppen. De ergernis van de SP is dit keer opgewekt door Peijs' uitleg over het verwaarloosde Neder landse spoorwegnet. In een eva luatie over de verbetering schrijft Peijs dat de eerste signa len over treinvertragingen door achterstallig onderhoud dateren van 1999. De situatie op het spoor bleek niet zo 'rooskleurig als iedereen dacht', schrijft zij aan de Ka mer. De NS-top had die conclusie al twee jaar eerder getrokken. In hun concernplan schreven de Nederlandse Spoorwegen begin 1998 al dat de 'bedrijfszeker heid en de veiligheid van de in frastructuur op dit moment on voldoende is'. Ook reizigersorganisatie Rover trok in 1997 al aan de bel over falend onderhoud. Peijs' voor ganger De Boer erkende pas in 2002 dat de overheid heeft ge faald bij het spooronderhoud. Volgens de SP is het de zoveel ste keer dat Peijs' informatie niet klopt. Eerder meldde zij ten onrechte dat het plaatsen van 'vogelgevaarlijke' geluidsscher men bij de Hogesnelheidslijn was gestopt, dat er geen klach ten waren over het gehandicap- tenvervoer bij de NS en dat er met de NS geen afspraken wa ren over het sluiten van fietsen stallingen bij stations. In schriftelijke Kamervragen eist SP'er Arda Gerkens uitleg van de minister. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3