Zoet water landbouw peperduur PZC Hulst en Tholen willen Zalmsnip nog niet kwijt Antwerpen wil geen snelheidslimiet voor zeeschepen Small Sail Vlissingen breidt uit tot Walchers evenement Bijna twee jaar cel geëist voor klap na verkeersruzie 13 Onderzoek naar gevolgen verzilting deel Deltawateren Al dertig jaar studie naar meer water voor de boeren lustvaart op 'laamse lavens groeit Zeiljacht aangevaren Eis celstraf voor stalking en klap Ruit vernield in Renesse Vlissinger ontkent cocaïnehandel Partij glasprofielen gestolen met cappendijk auto's kun je iets afspreken. ook via www.cappendijk.nl vrijdag 13 augustus 2004 MIDDELBURG - Het beschik bar komen van zoet water voor |e land-en tuinbouw houdt de loederen al ruim dertig jaar ezjg. Vele studies zijn uitge- oerd. stapels rapporten liggen (verstoffen in bureauladen. ils het al tot concrete voorstel- Enkwam, struikelden die op ho- ge kosten of weerstand bij de boeren over de hoogte van een bijdrage (zoals met een zoetwa- terpijp naar Schouwen-Duive- land). Bovendien speelde het aanpassen van het Deltaplan, waardoor Oosterschelde en Gre- velingeruneer niet zoet werden, een rol. Eén van de allereerste onderzoeken over zoet waterge bruik door boeren was dat van de commissie waterbeheersing en ontzilting uit 1971 naar de waterbeheersing van Sint-Phi- lipsland. De werkgroep zoetwa tervoorziening Zuidwest-Neder land rapporteerde in 1979 over de benodigde hoeveelheid land- bouwwater en de baten ervan, voor Zeeland benoorden de Wes- terschelde. Verder is onderzoek gedaan naar zoetwaterinfiltratie bij Ka- pelle (1986), een kwelscherm voor kreekruggen op Walcheren (1987), zoetwateraanvoer voor de fruitteelt op Zuid-Beveland (1990), hergebruik rioolzuive- ringswater (1992), gebruik neer slagoverschot Zeeuws-Vlaande ren (1995), nachtvorstberege- ning fruitteelt (1998), gebruik af stromend water Brabantse Wal (2003). Ondanks vaak positieve aanbevelingen over technische haalbaarheid, werd met de mees te rapporten in de praktijk wei nig gedaan. (nor Rinus Antonisse DDDELBURG - Het veilig stel- van zoet water voor de land ouw in Oost-Zeeland, West kant en op Flakkee is peper duur. Voor een oppervlakte van 5.000 hectare zijn de kosten enniinste 23 miljoen euro. Üi blijkt uit onderzoek van Has- oning. in opdracht van de pro- jncie. Aanleiding zijn de plan- en om het getij terug te bren- in enkele Deltawateren, aaronder het door blauwalgen Heisterde Krammer-Volkerak n Zoommeer. \i landbouw gebruikt, als de jaliteit het toelaat, zoet water c; de Zeeuwse randmeren. Als ie weer zouter worden, vervalt ie mogelijkheid. Er is dan een ndere zoetwatervoorziening oor de landbouw nodig. In het ipport Zoetwatervoorziening eltalandbouw heeft Hasko- tng de kansen daarvoor op een 'eilbeheer gspunt is de huidige zoet- atervoorziening vanuit Kram- er-Volkerak en Zoommeer oor Oost-Flakkee, West-Bra- ant, Sint-Philipsland, Tholen de Reigersbergsepolder op md-Beveland. Het gaat om iel water voor peilbeheer, door- loelen en beregening. ;oning stelt vast dat andere ogelijkheden voor de zoetwa- rvoorziening - niet uit de rand- eren dus - technisch haalbaar jn. De maatregelen die nodig jn, brengen wel aanzienlijke isten met zich mee. Bovendien jn sommige voorgestelde ingre- nniet zonder risico's en onze rheden. aanvoer van zoet water van- N'TWERPEN - Het goederen- trvoer in de short-seasector itvaart) via de vier grote laamse havens vertoont een lijgcnde lijn. nde eerste zes maanden van dit ïar groeide de vervoersstroom nel 1,3 miljoen ton naar 3011840 ton. Dat, is bijna de flit van de totale hoeveelheid lederen (ruim 106 miljoen m), die de eerste helft van dit ar in Antwerpen, Zeebrugge, >ent en Oostende werd behan- dd. (mg jaar zat de aan- en afvoer an goederen ook al in de lift. hen werd over een heel jaar 7 uljoen ton extra verwerkt. Dit erste half jaar waren de short- ia-trafieken in Antwerpen oed voor een overslag van ruim 2 miljoen ton, in Zeebrugge an 12 miljoen ton, in Gent van ijna 5 miljoen ton, terwijl in lustende bijna 4 miljoen ton trd overgeslagen. De cijfers ttden gisteren bekendge- eakt door het Promotiebureau ajortsea Shipping Vlaanderen. JOORDLAND - De KNRM red- dingsboot Koopmansdank heeft gisterochtend om 6.15 uur hulp verleend aan een zieljacht dat »P de Noordzee was aangevaren door een kotter ter hoogte van ■kSchouwenbank Zuid. uit het Haringvliet en het Hol lands Diep (via open water) biedt de meeste kansen. Water bekkens binnendijks aanleggen wordt afgeraden (te veel grond- beslag, te duur, niet overal mo gelijk vanwege een te hoog zout gehalte van het oppervlaktewa ter). Aanvoer door buisleidin gen moet, gelet op de kosten, worden vermeden. Voor Sint-Philipsland, Tholen en West-Brabant beveelt Hasko- ning aan: aanvoer vanuit het Hollands Diep via Oosterhout en de Roode Vaart. Voor ooste lijk Zuid-Beveland (Reigersberg sepolder) kan het beste water vanuit de hoge Brabantse Wal worden ingelaten, met een cen traal bufferbekken in het ge bied. Besmettingsgevaar De kosten kunnen worden ge drukt tot tenminste 18 miljoen euro als meer water kan worden aangevoerd via Oosterhout (en Roode Vaart) en als voor de Rei gersbergsepolder water van de rioolwaterzuivering bij Bath kan worden ingezet. Het is dan wel noodzakelijk dat een oplos sing wordt gevonden voor het besmettingsgevaar (vooral bruinrot in aardappelen). Haskoning merkt op dat het op slaan van regenwater weliswaar een 'elegante oplossing' is, maar veel geld kost. Landbouwgrond daarvoor gebruiken is duur; ber ging in natuurgebieden (geke ken is naar een opslag in het Rammegors) geeft problemen voor de natuur. De uitkomsten van het rapport worden meegenomen in nader onderzoek naar de toekomst van Krammer-Volkerak en Zoom meer (waaronder aanpak van de blauwalgenplaag) en andere Del tawateren. Hierbij moet ook aan de orde komen of de kosten voor een duurzame zoetwatervoorzie ning wel opwegen tegen de eco nomische voordelen die de agra rische sector daarmee kan bin nenhalen. Gedeputeerde M. Kramer (na tuur en water, PvdA) vindt dat bij verzilting van de Deltawate ren fatsoenlijk moet worden om gegaan met de (zoetwater)belan- gen van de landbouw. „De gege vens moeten goed op tafel ko men, je moet op basis van feiten een discussie voeren. Dan zal blijken welke investeringen in zoet water renderen en welke niet." Het idee van een maximumsnelheid van 12 knopen voor zeeschepen op de Westerschelde is volgens waarnemend burgemeester Ludo Van Campenhout van Antwerpen slechts de zoveelste poging van Nederland om de Vlaamse haven dwars te zitten. foto Mechteld Jansen door Wout Bareman ANTWERPEN - Het Havenbe drijf Antwerpen wijst een snel heidslimiet voor zeeschepen op de Westerschelde van de hand. Een dergelijke maatregel zou de bereikbaarheid van de haven be perken. Bovendien is zo'n maxi mumsnelheid in strijd met het recht op vrije doorvaart, dat bij tractaat tussen Nederland en België is geregeld. Woordvoerster Ann Wittemans van het havenbedrijf: „Met na me de grootste containersche pen moeten in één tij - bij vloed - van Vlissingen naar Antwer pen kunnen varen. Daarvoor die nen ze een gemiddelde snelheid van 14 mijl aan te houden, zo niet dan lopen ze veel tijdverlies op en dat is niet alleen schade lijk voor de rederij maar ook voor de haven." Ze noemt het voorstel van de schippersvereniging Koninklij ke Schuttevaer om gedurende een jaar te experimenteren met een maximumsnelheid van 12 mijl (ongeveer 24 kilometer per uur) om die reden onaanvaard baar. Schuttevaer wil met de snelheidslimiet bereiken dat schade aan binnenschepen door te hoge golfslag van passerende zeeschepen voortaan wordt voor komen. Tijdens de proefperiode zou Rijkswaterstaat een klach tenlijn moeten instellen, waarop alle vaarweggebruikers hun er varingen kunnen doorgeven. Waarnemend burgemeester Lu- do Van Campenhout van Ant werpen, ooit de rechterhand van havenschepen Leo Delwaide, noemt een mogelijke snelheids beperking een nieuwe streek van de Nederlanders in de strijd tussen de havens van Rotterdam en Antwerpen. „Het is het zo veelste voorwendsel om het de snelst groeiende containerhaven van West-Europa - en dat ziet men in Rotterdam waarschijn lijk met lede ogen aan - te dwarsbomen." Van Campen hout sprak gisteren van 'een on gezonde vorm van concurren tie'. Overdreven Volgens Antwerpse scheepvaart- deskundigen wordt de problema tiek door de Nederlandse schip pers sterk overdreven. Nauwe lijks 15 procent van de schade die schepen op de Westerschel de oplopen, wordt veroorzaakt door hoge golfslag van de zee vaart. En daarbij gaat het in de meeste gevallen om geringe scha de. Als bewijs voeren ze de pei ling aan, die Schuttevaer enkele jaren geleden zelf uitvoerde on- door Jeroen Jumelet GOES - De Zalmsnip is afge schaft. Ook in Zeeland krijgen huishoudens de vijfenveertig eu ro vanaf januari 2005 niet meer cadeau. Toch zijn niet alle Zeeuwse gemeenten van plan de Zalmsnip zomaar op te geven. Niemand krijgt de Zalmsnip zo in het handje. De snip wordt door het Rijk op de rekening van de gemeente gestort. De ge meente verdeelt de snip dan on der de huishoudens. Meestal wordt een korting gegeven op ge meentelijke belastingen zoals de afvalstoffenheffing. Nu de gemeenten de snip niet meer van het Rijk krijgen, wordt dit doorberekend aan de burger en zal elk huishouden de gemeentelijke heffingen met 45 euro omhoog zien gaan. Twee gemeenten in Zeeland, Hulst en Tholen, zijn voorne mens de Zalmsnip door te blij ven betalen of op een andere ma nier de burgers tegemoet te ko- men. De gemeente Tholen vindt dat de burgers al genoeg belas tingen moeten betalen. De Zalm snip in een keer schrappen is er dan ook niet bij. Volgens voor lichtster H. Schipper is de ge meente van plan om in 2005 bur gers nog dertig euro uit te ke ren. „In 2006 wordt dat dan 15 euro. In 2007 is het wel afgelo pen met de tegemoetkoming. Maar daar staat tegenover dal in 2005 de onroerendezaakbelas- ting (ozb) wordt verlaagd." Vol gens Schipper gaat dat de ge meente Tholen wel geld kosten. „Maar dat nemen we voor lief." In Hulst is voor een andere op lossing gekozen. „We hebben een aantal voorstellen gedaan richting de gemeenteraad", zegt P. Saaij. afdelingshoofd van de Sociale Dienst. „De Zalmsnip verdwijnt, maar door een ande re vorm te kiezen willen we de mensen tegemoet komen." Saaij legt uit dat hij het minima beleid graag ziet veranderen. „Een ruimhartiger beleid, zodat de stijging van de kosten voor burgers enigszins kan worden opgevangen." Saaij denkt dan vooral aan regelingen voor chro nisch zieken, een ruimer kwijt- scheldingsbeleid en meer geld naar de collectieve ziektekosten verzekering. „Dat gaat Hulst een heleboel geld kosten, maar ik denk dat Hulst wat dit be treft al jaren een vrij ruim be leid voert", aldus Saaij. De andere Zeeuwse gemeenten schaffen de Zalmsnip af. In Vlis singen is afschaffing nog niet door de gemeenteraad goedge keurd, maar ligt het in de lijn der verwachting dat dit gewoon gaat gebeuren. „Anders moet de gemeente elk jaar negen ton uit eigen zak betalen" legt voorlich ter R. de Witte uit. Kwijtschelding Ook in Reimerswaal en Schou- wen-Duiveland kan de burger een hoger bedrag op de factuur tegemoet zien. Volgens R. Kor- stanje van de gemeente Schou- wen-Duiveland is het mogelijk dat na afschaffing meer minima aanspraak gaan maken op kwijt schelding van gemeentelijke hef fingen. Dat is ook de verwach- door Edith Ramakers VLISSINGEN - De kotter De Hoop onderhoudt tijdens het Small Sail Festival in Vlissin gen, dat in het laatste weekein de van augustus wordt gehou den, een pendeldienst tussen Middelburg en Veere. Daardoor is Small Sail in een keer een Walchers maritiem eve nement geworden. Het hart van Small Sail ligt in en rond de De Ruyterhaven in het centrum van Vlissingen. In de jachthaven zijn historische schepen te bezichtigen, er zijn optredens van shanty-koren en demonstraties van maritieme ambachten. Er is ook een kunstmarkt en op zaterdag kan er onder begelei ding van vier Rotterdamse in structeurs van de Arsenaaltoren worden 'abgeseild'. Het Vlissing- se Zeekadettenkorps zal tijdens Small Sail actie voeren voor de twintig onfortuinlijke Noorse collega-scouts. Zij kwamen met de zeilboot Mohawk II medio juli voor de kust van Vlissingen in aanvaring met een Arnemuid- se viskotter. De voornamelijk jonge opvarenden werden ge red, maar de tweemaster zonk. De Vlissingse scouts zamelen geld in. Ze hopen dat met het geld de boot, die zo'n honderd jaar oud is, kan worden opge knapt. Small Sail speelt zich ook af aan de Piet Heinkade in Vlissin gen. Een busje vervoert geïnte- MIDDELBURG - Een 36-jarige man uit Vught zegt alles te willen doen zodat zijn zoontje trots op hem kan zijn, maar voorlopig dreigt hij opnieuw de gevangenis in te moeten. In mei van dit jaar, terwijl hij in dagdetentie zat, kreeg hij in Clinge tot twee keer ruzie met een man van wie hij nog 35 euro tegoed had. Dat hij zijn keel zou heb ben dichtgeknepen, zoals het slachtoffer beweert, ontkent hij echter. In elk geval heeft hij wel een klap uitgedeeld. In dezelfde periode belde de Vughtenaar enkele malen met zijn ex-vrouw, bij wie hij van de rechter niet meer in de buurt mocht komen. Hij zei gisteren enkel zijn zoontje te willen spreken. Officier van justitie G. Oosterveld eiste gisteren voor de Middelburgse rechtbank wegens poging tot zware mishandeling en stalking een gevangenisstraf van negen maanden, plus vier maanden vanwege een eer dere voorwaardelijke veroordeling. Alle partijen waren het erover eens dat de man behande ling nodig heeft, omdat de kans op herhaling groot is. De reclassering wil daarom voorlopig niet met hem verder, maar bij de behandelende instanties komt hij niet verder. „Het is wachten tot de melk opnieuw overkookt", zei raadsman A. Sol. „Hij moet geholpen worden, maar hóe dat moet hij kennelijk zelf maar uitzoeken." RENESSE - Een ruit van een woning aan de Kloosterweg in Renesse is gistermiddag rond een uur vernield. De 82-jarige bewoonster van de woning stond af te wassen toen zij. ineens een luide knal hoorde. In een dubbelglazen ruit van een deur van de woning bleek een gat te zitten. Mogelijk is het gat door het gooien van een steentje ont staan. MIDDELBURG - Justitie wil een 29-jarige Vlissinger vijf tien maanden achter de tralies hebben. De man zou tus sen december 2003 en mei 2004 betrokken zijn geweest bij het dealen van cocaïne in Vlissingen. Hij reed onder meer vrienden naar klanten. Verklaringen van anderen en telefoontaps zouden dat voldoende bewijzen. De man zelf, die een blanco strafblad heeft, ontkent in al le toonaarden. Hij had wel het vermoeden dat zijn vrienden zich bezig hielden met zaken die het daglicht niet konden verdra gen, maar wilde daar naar eigen zeggen niets mee te ma ken hebben. Wel erkent hij dat hij zijn maten regelmatig rondreed. „Hij is zeker geen zelfstandige drugsdealer, nam niet het initiatief en heeft er ook geen enkel voordeel van gehad", zei zijn raadsvrouw. Officier van justitie R. Rammeloo vond de man, gezien de hoeveelheden cocaïne waarover werd gesproken (tot 200 gram), eerder een grote dan een kleine dealer en wees er op dat de verdachte zichzelf voortdurend tegenspreekt. „Als iemand tegen beter in gewoon liegt, ben ik niet cou lant meer." De uitspraak is op 25 augustus. OOSTERLAND - Dieven hebben in de nacht van woens dag op donderdag enkele duizenden kilo's aan aluminium glasprofielen buitgemaakt. De profielen lagen opgeslagen aan de Ringweg in Oosterland. De schade loopt in de dui zenden euro's. der de schippers. Het leverde geen enkele schademelding op. De afdeling Scheepvaartbegelei ding van de Vlaamse Gemeen schap toont zich ook geen voor standervan beperking van de vaarsnelheid. Een woordvoer der verklaarde gistermiddag dat de dienst meer heil ziet in een scheiding van de vaarroutes voor zee- en binnenvaart. Minister Peijs van Verkeer en Waterstaat zette maanden gele den al een projectgroep aan het werk om die mogelijkheid ver der te onderzoeken. In een tus sentijdse rapportage zou die scheiding als beste oplossing uit de bus komen. ting in de gemeente Goes. Op de vraag of meer kwijtschelding niet meer gaat kosten dan het in stand houden van de Zalmsnip voor minima, kan voorlichter M. Wondergem geen antwoord ge ven. „Daar zijn geen exacte bere keningen over bekend." In de gemeente Terneuzen is de Zalmsnip nooit volledig uitge keerd. Voorlichter Van Schaik weet dat van de oorspronkelijke honderd gulden, er vijfentwin tig in een speciale pot voor het minimabeleid gingen. „Die vij fentwintig gulden, nu zo'n twaalf euro, blijft ook na af schaffing van de Zalmsnip dooi de gemeente in het minimafonds gestort worden." De rest van de Zeeuwse gemeenten is ook voor nemens te stoppen met de Zalm snip zo gauw de landelijke over heid de snipkraan dichtdraait. Met een verhoging van de lasten tot gevolg. De meeste gemeen ten verwachten door het afschaf fen, een toename van het aantal aanvragen voor kwijtschelding van gemeentelijke belastingen. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Een verkeers ruzie in Axel liep op Koningin nedag van dit jaar volledig uit de hand. Er volgde een handge meen. dat met een ongenadig harde klap op het hoofd werd be slecht. „Ik dacht echt even dat ik hem had doodgeslagen", zei de 43-jarige verdachte uit Zaam- slag gisteren voor de meervoudi ge kamer van de rechtbank in Middelburg. Het begon allemaal toen de stief dochter en schoonzoon van de man op nogal roekeloze wijze werden ingehaald- Ze maakten daarop een vergelijkbare ma noeuvre, waarna er door de te genpartij dreigende gebaren werden gemaakt en er een ach tervolging ontstond. De dochter belde in paniek de vader, die geen moment aarzel de en met twee maten in de auto stapte, hoewel hij op dat mornet een rijontzegging had. Al snel had hi] de strijdende partijen in het vizier en zag dat zijn schoon zoon werd belaagd met een honkbalknuppel. Hij ging door het lint, pakte snel het stuk hout waarmee zijn hond altijd speelt uit de wagen en deelde daarmee een flinke mep uit op het hoofd van de man met de honkbal knuppel. Die zeeg onmiddellijk ineen en bleef enige tijd roer loos liggen. „Ik sloeg harder dan de bedoe ling was", zei de verdachte giste ren tegenover de rechters. De ge volgen waren niet mis. Het slachtoffer liep hersenbloedin gen op, waarvan hij slechts zeer langzaam herstelt. Justitie had nog een ander appel tje met de man uit Zaamslag te schillen. In maart van dit jaar mishandelde hij zijn echtgenote, met wie hij op dat moment in on min leefde. Hij trok haar eerst met geweld onder de zonnebank vandaan. „Ik wilde dat ze direct mijn huis uit ging." Die nacht trapte hij haar uit de echtelijke sponde en draaide met geweld haar hoofd. Openbare weg Officier van justitie G. Ooster veld sprak van 'heel ernstige fei ten'. „Vooral omdat het op de openbare weg is gebeurd." Zij achtte poging tot doodslag bewe zen en eiste een onvoorwaarde lijke gevangenisstraf van 21 maanden. Bovendien zou de man twee weken extra moeten zitten, omdat hij nog in de proef tijd zat van een veroordeling we gens rijden onder invloed. De raadsman van de verdachte, A. Sol, beriep zich op 'noodweer exces'. Door de omstandigheden gedwongen heeft de verdachte onevenredig veel geweld ge bruikt. De officier van justitie vond die redenering onzinnig. „Hij is er zelf op afgegaan. Het was geen noodzakelijke verdedi ging" De rechtbank doet woensdag 25 augustus uitspraak. (Advertentie) resseerden naar 't Eiland. Daar liggen enkele zeilschepen klaar waarmee een tocht op de Wester schelde kan worden gemaakt. Zondag worden enkele demon straties gegeven met een Lynx-helikopter van de Konink lijke Marine. De' reddingsdemonstraties zijn te volgen vanaf de Groene Boule vard. Cappendijk Auto's Terneuzen B.V. Mr F.J. Haarmanweg 49 Terneuzen tel: 0115-697455 VOLVO for life

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 39