PZC Toevloed buitenlandse plukkers Wereld van verschil in een straat geopend bouwvak I Via project Seizoenarbeid meer dan duizend werkvergunningen gevraagd ilst wijst beachvolleybal op Markt af Winkeldief j °e man werd aangehouden door jWinkelpersoneel, omdat hij goe- Spektakel van zaagartiesten Vliegen zijn gek op kliko's in de zomer 15 Fietser rijdt kind (5) aan Stuurgroep Leefbaarheid Hulst Kattenhater actief in Vogelwaarde Met kind op brommer zonder rem Amalialaan in Goes Nieuw'. Hertog1 Hoogstandjes zeeuwse almanak Klapstoelen vrijdag 13 augustus 2004 editie Zeeuws-Vlaanderen Deze zomer volgt de PZC het Monopoly-spelbord, dat voor deze gelegenheid een geheel Zeeuwse invulling heeft ge kregen. De dobbelsteen brengt ons vandaag op de Kotterstraat in Tholen. Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Nnord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; 7ppuws-Vlaanderen: 0114-372770; ponaal: 020-4562500. HflnrRinus Antonisse GOES - Bij de komende fruit oogst komen in Zeeland meer dan duizend buitenlandse pluk kers in actie. Ten opzichte van (oorgaande jaren is dat meer dan een verdubbeling. Het zijn vooral mensen uit Polen, maar ook het aantal Roemenen neemt toe. Voor de grote stijging van het total buitenlandse plukkers zjm verschillende oorzaken, fctJohn Bal van de Zuidelijke fed- en Tuinbouw Organisatie ja Goes. De belangrijkste is de van de Europese e met acht Oost-Europese len. Ook het gebrek aan be stelling bij Nederlandse jon- 3i en het in kortere tijd moe- afwerken van de pluk spelen Is enkele jaren is, naar uws voorbeeld, een project :oenarbeid van kracht, opge- door LTO Nederland en het trum Werk en Inkomen. Via Hei project werd het binnenha len van seizoenkrachten in de and- en tuinbouw vergemakke lijkt. In eerste aanleg voor de verving van arbeiders in de re gio en eigen land en daarnaast I voor het aantrekken van buiten- landers, binnen en buiten de EU. Vorig jaar maakten zo'n vijftig Zeeuwse bedrijven ge bruik van het project, goed voor area vierhonderd aanvragen voor tewerkstelling van mensen ijan buiten de EU. De aanmeldingstermijn voor Eers sluit pas op 16 augus- odat Bal nog geen com- oeeld heeft van de situatie •2004. Op grond van de kkeling tot nu toe schat ULST - Het dagelijks bestuur an de gemeente Hulst geeft len toestemming voor een sachvolleybaltoernooi op de irote Markt in Hulst. Het evene- lent zorgt onder meer voor te eel troep. jen particulier heeft bij de ge beente het verzoek ingediend am op 18 augustus een beach alleybaltoernooi te mogen hou- lenop de Grote Markt. In navol- ng van de ambtenaren ziet het van burgemeester en wet- luders het sportevenement et zitten. Het toernooi wordt et breed gedragen en er licht en gedegen organisatie aan )k moet de Grote Markt een ig en twee nachten moeten arden afgesloten. Omdat het et voor niets een 'beach' vol- jiaaltoernooi heet, zou er ook n grote hoeveelheid zand op Grote Markt moeten worden stort, wat de gemeente voor nodige problemen stelt. De meentelijke veegmachine kan overgebleven zandresten niet mij deren omdat de Grote arkt geplaveid is met kinder- pjes. lamaast meent het college dat jaarlijks al genoeg evenemen ten op de Grote Markt plaatsvin- ten en dat dit aantal niet onbe perkt mag zijn. GOF-S Eo„ 38-jarige winkel- Jd uit Middelburg is gistermid- I dag rond zes uur betrapt in een W'ukel op het Molenplein in Goes. fren onder zijn overhemd ver- zou hebben. In totaal had man voor een tiental euro's boodschappen weggeno men. Tegen de man wordt pro- 'Verbaal opgemaakt Advertentie hij dat het aantal van vierhon derd aanvragen dit jaar royaal verdubbelt, terwijl ook het aan tal bedrijven dat een beroep doet op het project, fors omhoog gaat: naar 120 tot 150. Door de uitbreiding van de EU is het makkelijker geworden voor bijvoorbeeld Polen, Tsje chen. Hongaren en Slovenen om in Nederland aan de slag te gaan. Er gelden nog wel twee jaar beperkende regels, maar aanzienlijk minder dan voor heen. Zo duurt het tussen mei en september - het zwaartepunt van de seizoenwerkzaamheden in de land- en tuinbouw - geen elf, maar twee weken om een te werkstelling te regelen. Volgens John Bal zijn er nog an dere redenen voor de komst van meer buitenlandse plukkers. Veel bedrijven hebben moeite hun plukploeg vol te krijgen met Nederlanders; jongeren staan niet te trappelen. Steeds meer fruit moet vanwege kwali teitseisen binnen enkele weken van de boom worden gehaald, waardoor in kortere tijd meer mensen nodig zijn. Dat gaat ze ker op voor 'Zeeuwse' rassen als Conference (peer) en Elstar (ap pel). Per traditie is in Zeeland het aandeel van huisvrouwen onder de plukkers groot. Die hebben te maken met de zorg voor een gezin en maken daardoor een be perkter aantal uren. Het is bo vendien geen hoofdinkomen, maar een leuke bijverdienste. Dit geldt ook voor veel vutters. Buitenlanders komen om zoveel mogelijk geld te verdienen en kijken niet op 'n uur meer of minder. Ze willen ook 's zater dag best doorgaan. Bal: „Ik hoor zelfs van fruittelers dat ze de mensen wat moeten afrem men." Hij onderstreept dat via het pro ject erop wordt toegezien dat be taling en huisvesting van de bui tenlanders fatsoenlijk zijn gere geld. Bal hoopt dat er in Zee land een provinciebrede rege ling kan komen voor de huisves ting. Nu passen gemeenten nog verschillende regels toe (wel of geen caravan, wel of niet in een loods). Pluspunt in de provincie is wel dat in september plaats is op recreatieterreinen. door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - Vol gas vreet het vlijmscherpe zaagblad zich door het Douglas-naaldhout. Het gejank van de kettingzaag overstemt alles, zelfs de hardrock van AC/DC die uit de speak ers klinkt. De houthakkerroadshow zorgt op de Ring Promotie in Bugh- Haamstede voor spektakel. Gedecideerd zet oud-bosbouwarbeider, nu zaagartiest, Marcel Mollink de mo- torzaag in een stevig vastgezet stuk stam. In rap tempo tekenen zich de con touren van een uil af. De zaag neemt af wisselend grote happen uit het hout om vervolgens uiterst voorzichtig subtiele details in het houten vogellijf te kerven. Collega Eric Jonkman doet niet voor hem onder. Zijn kettingzaag glijdt door het hout als een mes door de boter en al snel wordt het voorwerp in wording her kend. „Het wordt een vogelhuisje", doet een man verslag aan zijn echtgeno te, Bosbouw Figuren zagen vergt veel machinebe- heersing, maar dat is geen probleem voor Jonkman en Mollink. Beide kun nen bogen op jarenlange ervaring in de bosbouw. Toen het lastig werd in die branche nog een boterham te verdienen werd uitgekeken naar een andere brood winning. Jonkman: „Het begon eigen lijk tijdens voor de bosbouw onwerk baar weer. Dan ga je wat proberen met de kettingzaag, je zaagt wat simpele fi guurtjes. En zo groeit het verder. De Kotterstraat stond een jaar of tien geleden te boek als het getto van Tholen: daar woonden de aso's. Volgens een medewerker van de woning bouwvereniging kon je toen standaard 'niet in de Kotter straat' boven een aanvraagfor mulier zetten. De gemeente stak zo'n 100.000 gulden in het op knappen van de buurt. Is het ooit nog iets geworden met de Kotterstraat? Op het eerste gezicht is dat moeilijk te beoordelen. Als je het doodlopende straatje in Tho- len-noord inrijdt, zie je werel den van verschil. Rechts voor aan staat een blok van zes hui zen. Ze lijken verlaten, of op zijn minst al jaren niet meer on derhouden. Het onkruid woe kert in de voortuintjes en een likje verf zou geen kwaad kun nen. Pas als je heel goed door de ramen naar binnen tuurt, zie je dat er nog iemand woont. De linkerzijde geeft een andere aanblik. Daar wordt het beeld bepaald door autoafdakjes voor de woningen. De verschillende kleuren verf maken het een bon te, maar niet onverzorgde, ker mis. Ook aan de beplanting in de tuintjes is veel aandacht be steed. Een stukje verder naar achteren kom je uit bij een pad dat langs de achterkant van de huizen voert. Een rij schuttingen ziet er nooit mooi uit, ook hier krijg je de indruk dat je door een ach- Bontgekleurde autoafdakjes bepalen het beeld aan de linkerzijde van de Kotterstraat. foto Willem Mieras terstandswijk loopt. Helemaal aan het eind van de Kotter straat ligt de Albert Heijn, ver der naar rechts een speelveldje met een skatebaan, die beklad is met graffiti. De Kotterstraat en omgeving is zo'n typische nieuwbouwwijk uit de jaren zeventig. Rijtjeshui zen staan er in een weinig speel se blokvorm. Er is amper afwis seling in bouwstijl. Dertig jaar nadat de huizen zijn gebouwd hebben ze alle nieuwigheid van een nieuwbouwwijk verloren. De rijtjeshuizen zijn verworden tot oudbouw. Toch is de aanblik niet overal treurig: de ene woning is een stuk netter dan de andere. Het lijkt alsof met name aan de huurhuizen weinig onderhoud wordt gepleegd. Eind 1993 kwam de Kotter straat op de politieke agenda van Tholen. Buurtbewoners klaagden over zwerfvuil, een ge brek aan veilige speelruimte voor kinderen, scheurende brommers en tal van andere kwalijke zaken. De woning bouwvereniging - toen nog Be ter Wonen, tegenwoordig Cast- ria Wonen - werd ervan beschul digd alle asocialen in de Kotter straat te proppen. De gemeente ging met een groep bewoners om de tafel zit ten om te kijken wat er aan schortte. Uiteindelijk kwam er 100.000 gulden op tafel voor het opknappen van het openbaar groen en de verlichting, het aan pakken van het zwerfvuil en het parkeerprobleem. Politie zou extra surveilleren. Een deel van de huurhuizen werd ver kocht. Volgens J. Droogendijk van Castria Wonen is het imago van de Kotterstraat sindsdien wel wat verbeterd. „Vroeger wilde niemand daar wonen. We maak ten onderling wel eens het grap je dat we net zo goed aanvraag formulieren konden laten druk ken met bovenaan in grote let ters 'niet in de Kotterstraat'. Ik heb het idee dat dat inmiddels wel is veranderd." De woningbouwvereniging heeft nu nog maar ongeveer de helft van alle huizen in bezit. De rest is verkocht. Volgens I. Burger, bewoonster van de aangrenzende Koningin Jul ia - nastraat heeft de verkoop van woningen weinig uitgehaald: „In de meeste gevallen kochten de oude bewoners het huis." Burger ziet het niet meer zo zit ten in de buurt. Ze heeft kinde ren van twee en vier jaar en die wil ze het liefst ergens anders laten opgroeien. Binnenkort gaat de familie verhuizen naar een koopwoning in de Machteld van Gelrestraat. In een nettere buurt, dichtbij een school. Ze woont vier jaar in de Koningin Julianstraat, maar heeft zich er nooit echt veilig gevoeld. Voor al de hangjongeren ervaart ze als bedreigend. A. de Krijger uit de Kotter straat is positiever. „De buurt is de laatste tijd echt verbeterd. De grootste aso's zijn pasgele den allemaal verhuisd. Er was hier een Marokkaan die altijd amok maakte. Een keer stak hij bijvoorbeeld een vuilnisemmer in de fik. Nu zit hij in de bak en volgens mij blijft hij daar nog wel een paar maanden. En de mensen met wij hij altijd ruzie had, zijn verhuisd naar Helle- voetsluis." De Krijger woont er al achttien jaar en nog altijd met plezier. „Ik kom oorspronkelijk uit Roosendaal. Dat vond ik altijd een erg drukke stad en in Tho len heb ik mijn rust gevonden. We zitten in een huurhuis en ik moet zeggen dat het altijd goed onderhouden is. Nee, we heb ben echt geen klagen. Ik zou hier voor geen goud meer weg willen." Een getto is de Kotterstraat niet meer; maar de duurste straat van het Monopoly-spel zal hij ook wel nooit worden. Freek Janssen Eric Jonkman, Marco Mollink en Marty le Gray doen verbazingwekkende dingen met motorkettingzagen; de laatste jongleert er zelfs mee. foto Marijke Folkertsma SLUIS - Op de Heilleweg in Sluis zijn gistermiddag rond één uur twee personen gewond geraakt. Een 48-jarige wielrenner uit Stekene reed over het fietspad en zag in een onoverzichtelijke bocht een vijfjarig jongetje over het hoofd. De man reed met zijn fiets over het jongetje heen en vloog hierdoor over de kop. De wielrenner was even buiten bewustzijn, maar kwam snel weer bij. Hij had schaafwonden over zijn hele lichaam. Het jongetje had een schaafwond op zijn buik en been. Beiden werden naar het ziekenhuis vervoerd; daar bleken de verwondin gen mee te vallen. HULST - De gemeente Hulst heeft de ambtelijke stuur groep Leefbaarheid in het leven geroepen. Deze stuur groep, waar ambtenaren en de wethouders E. de Deckere en B. Pauwels zitting in hebben, is opgericht om vlotter te kunnen reageren op zaken, wensen en vragen met betrek king tot de wijk- en dorpsraden in de gemeente. Wat er in de stuurgroep wordt besproken, blijft achter gesloten deu ren. Alleen raadsleden mogen de verslagen inzien. VOGELWAARDE - In Vogelwaarde is een kattenhater ac tief. Aan Rapenburg werd Bram, de kater van de familie Verbrugge, zwaar ziek aangetroffen. Hij werd met spoed naar de dierenarts in Hengstdijk gebracht die een vergifti ging met landbouwgif constateerde. Bram kreeg meteen tegengif en een infuus en is inmiddels aan de beterende hand. De familie Verbrugge heeft aangifte gedaan bij de politie en is nog erg aangedaan door het voorval. „Als mensen last hebben van de kat van een ander, spreek de eigenaar er dan op aan, maar doe niet zo laf om gif te gaan strooi en", zegt Darlien Verbrugge. MIDDELBURG - De politie heeft gistermiddag een 24-ja- rige Middelburgse bromfietsster tweemaal bekeurd. Agen ten troffen de vrouw in de Vrijlandstraat op een brom fiets waar een verzekeringsplaatje op zat van het jaar 2000. Ook had de vrouw geen bromfietscertificaat en zat het kinbandje van haar helm los. De vrouw had een klein kind voor zich op de brommer zitten dat geen helm op had, terwijl de rem van de brommer ontbrak. Ook was de brommer niet voorzien van gele plaatjes. De vrouw heeft een bekeuring gekregen voor het niet verzekerd hebben van de brommer, en het niet in het bezit zijn van een bromfietscertificaat. door Rob Paardekam GOES - Je kon er op wachten: een straat die wordt vernoemd naar Prinses Amalia. Goes heeft de primeur op de Bevelanden. In het nog te bouwen Hof van Oranje prijkt straks een bordje met daarop de naam 'Amalia laan'. Dat ons toekomstige staats hoofd een eigen straat krijgt in Goes is niet meer dan logisch. Emma, Wilhelmina, Juliana, Beatrix en Willem-Alexander hebben er tenslotte ook één. Wil helmina en Juliana overigens in Kloetinge. De Amalialaan komt in het Hof van Oranje: een project met ze ventig nieuwe woningen op het braakliggende terrein aan de Louise de Colignylaan. Met ver der onder meer de Charles de Bourbonweg, de Anna van Sak senlaan en de Juliana van Stol berglaan in de nabijheid be vindt Amalia zich straks in goed gezelschap. (Advertentie) Elke smaak slechts tijdelijk verkrijgbaar! Hertog introduceert Hertog Hoogstandjes, een serie favoriete smaken van de ijsmakers. De smaak is iedere keer weer net even anders dan andei's. Hoe dan ook het zijn altijd échte Hoogstandjes. De makers van Hertog willen u veel verschillende smaken laten proeven, daarom zijn de Hoogstandjes slechts tijdelijk verkrijgbaar. Het eerste recept is bananen roomijs met karamelsaus en stukjes pecannoot. Wanneer dit Hoogstandje op is komt het volgende Hoogstandje, maar dit recept is nog geheim. Hertog Hoogstandjes vindt u in de supermarkt verpakt in een gouden literbak. j Ze gaan altijd goed voorbe- reid op vakantie, die twee Middelburgers. De auto krijgt I een extra beurt, de caravan ondergaat een grondige in- spectie. Ook alles wat nodig I is om het verblijf op de cam- j ping te veraangenamen, dient picobello in orde te zijn. Dus togen ze naar de kam- j peermiddelenwinkel om wat j verouderde attributen te ver vangen. Dankzij de deskundi ge hulp van een vriendelijke verkoopster hadden ze in rap tempo een nieuw campingser vies en een andere tafel. De manier waarop de ver koopster twee stoeltjes aan prees, kon hen echter niet bij zonder bekoren. „Ze zitten heel prettig. Mijn opa en oma hebben ze ook. Ze zijn niet gezwicht, maar hebben de oude klapstoelen nog een kans gegeven. Natuurlijk tijdens de vlashandel Moerstee Kerkstraat 10a, Kapelle-Biezelinge w 0113-341688 www.moerstee.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 35