zc roevloed buitenlandse plukkers Wereld van verschil in een straat Weg met de scherpe oesterschelpen ria project Seizoenarbeid meer dan duizend werkvergunningen aangevraagd GEOPEND BOUWVAK offenbeurs Goes iag doorgaan Vliegen zijn gek op kliko's in de zomer 15 Amalia krijgt laan in Goes Tholen pakt wateroverlast aan Boetes bij verkeerscontrole Nee tegen beachvolley Nieuw'. Hertog Hoogstandjes zeeuwse almanak Klapstoelen edactie: 0113-315649 u/yV. DZC.nl fnail:redactie@ pzc.nl Ls 31,4460 AA Goes rivertentie-exploitatie: en Midden-Zeeland: 0113-315520; ELs-Vlaanderen: 0114-372770; Snaal: 020-4562500. lijdag 13 augustus 2004 editie Bevelanden-Tholen H^Rinus Anton isse OES - Bij de komende fruit- igst komen in Zeeland meer duizend buitenlandse pluk- js in actie. Ten opzichte van «rgaande jaren is dat meer neen verdubbeling. Het zijn oral mensen uit Polen, maar ik het aantal Roemenen neemt ir de sterke stijging van het Btal buitenlandse plukkers verschillende oorzaken, John Bal van de Zuidelijke id- en Tuinbouw Organisatie -Goes. De belangrijkste is de ireiding van de Europese ie met acht Oost-Europese den. Ook het gebrek aan be- gstelling bij Nederlandse jon en en het in kortere tijd moe- afwerken van de pluk, spe- een rol. Sinds enkele jaren naar Zeeuws voorbeeld, een ject Seizoenarbeid van icht, opgezet door LTO Neder- den het Centrum Werk en In nen Via het project werd het nenhalen van seizoenkrach- im de land- en tuinbouw ver- nakkelijkt. eerste aanleg voor de werving arbeiders in de regio en ei land en daarnaast voor het (Advertentie) Natuurlijk tijdens de lashandel Moerstee Kerkstraat 10a, Kapelle-Biezelinge «0113-341688 www.moerstee.nl or Rob Paardekam IES - De vorig jaar in op aak geraakte stoffenbeurs in Zeelandhallen in Goes kan in september gewoon door- in. Nieuwe bezwaren, van on- meer de Vereniging Zeeuw- Marktbelangen, zijn door de neente van tafel geveegd. stoffenbeurs in de Zeeland- Hen vindt twee maal per jaar fats. Met veel succes, want je er vaak over de koppen lo- j Veel marktkooplieden en keiiers zien dat met lede naan. De Vereniging Zeeuw- Marktbelangen (VZM) heeft ook een klacht ingediend de gemeente, die een vergun- g voor het evenement heeft [trekt. imarktkooplieden ondervin- veel schade van de stoffen- b", zegt secretaris P. de uw van de VZM. „Zelfs colle- op de markt in Middelburg ken dat ze zes weken voor »eurs al minder verkopen." gens de Leeuw kenmerkt de fenbeurs zich door de ver- P van goedkope stoffen, die altijd van uitmuntende kwa- zijn. „Maar dat hoeft ook R Ze weten toch dat de mett le wet terug kunnen komen, de volgende beurs is pas een half jaar later." Leeuw stelt verder dat de ïenbeurs helemaal geen Nis. „Het is pure detailhan- zegt hij. „Ze persen twee •r per jaar die Zeelandhallen met stoffen, gewoon om zo J mogelijk te verkopen. Niets Iers." st daarover ging ook de rel een jaar geleden. Toen agde de Centrale Vereniging Ambulante Handel (CVAH) ■de gemeente, waarna ambte- N van de gemeente tijdens stoffenbeurs controleerden 'het wel echt om een beurs In dat geval moet de hoofd- l°l namelijk bestaan uit de grades. De nadruk mag !t op de verkoop liggen. organisatie zette in allerijl 9 paar demonstraties in el- ar» zodat ze uiteindelijk aan 1 ln het vooruitzicht gestelde 'angsom van 10.000 euro kon aantrekken van buitenlanders, binnen en buiten de EU. Vorig jaar maakten zo'n vijftig Zeeuw se bedrijven gebruik van het pro ject, goed voor circa 400 aanvra gen voor tewerkstelling van mensen van buiten de EU. De aanmeldingstermijn voor plukkers sluit pas op 16 augus tus, zodat Bal nog geen com pleet beeld heeft van de situatie oogst-2004. Op grond van de ontwikkeling tot nu toe, schat hij dat het aantal van 400 aan vragen dit jaar meer dan verdub belt, terwijl ook het aantal be drijven dat een beroep doet op het project, fors omhoog gaat: naar 120 tot 150. Regels Door de uitbreiding van de EU is het makkelijker geworden voor bijvoorbeeld Polen, Tsje chen, Hongaren en Slovenen om in Nederland aan de slag te gaan. Er gelden nog wel twee jaar beperkende regels, maar aanzienlijk minder dan voor heen. Zo duurt het tussen mei en september - het zwaartepunt van de seizoenwerkzaamheden in de land- en tuinbouw - geen elf, maar twee weken om een te werkstelling te regelen. Volgens John Bal zijn er nog an dere redenen voor de komst van meer buitenlandse plukkers. Veel bedrijven hebben moeite hun plukploeg vol te krijgen met Nederlanders; jongeren staan niet te trappelen. Steeds meer fruit moet vanwege kwali teitseisen binnen enkele weken van de boom gehaald worden, waardoor in kortere tijd meer mensen nodig zijn. Dat gaat ze ker op voor 'Zeeuwse' rassen als Conference (peer) en Elstar (ap pel). Bijverdienste Per traditie is in Zeeland het aandeel van huisvrouwen onder de plukkers groot. Die hebben te maken met de zorg voor een gezin en maken daardoor een be perkter aantal uren. Het is bo vendien geen hoofdinkomen, maar een leuke bijverdienste. Dit geldt ook voor veel vutters. Buitenlanders komen om zoveel mogelijk geld te verdienen en kijken niet op 'n uur meer of minder. Ze willen ook zaterdag best doorgaan. Bal: „Ik hoor zelfs van fruittelers dat ze de mensen wat moeten afremmen". Hij onderstreept dat via het pro ject erop wordt toegezien dat be taling en huisvesting van de bui tenlanders fatsoenlijk zijn gere geld. Bal hoopt dat er in Zeeland een provinciebrede regeling kan ko men voor de huisvesting. Nu pas- WEMELDINGE - De gemeente Kapelle laat er geen gras over groeien en al helemaal geen oesterschelpen. Omdat de zon zich giste ren afzijdig hield, kon een grijpertje snel de Wemeldingse strandjes van oesterschelpen ontdoen. De explosief groeiende Japase oesters hebben al menig bezoeker van de Oosterscheldestrandjes verwond en dat is niet de bedoeling. De gemeente Kapelle geeft jaarlijks veel geld uit om de strandjes voor een lokaal publiek aantrekkelijk te houden. foto Willem Mieras Deze zomer volgt de PZC het Monopoly-spelbord, dat voor deze gelegenheid een geheel Zeeuwse invulling heeft ge kregen. De dobbelsteen brengt ons vandaag op de Kotterstraat in Tholen. De Kotterstraat stond een jaar of tien geleden te boek als het getto van Tholen: daar woonden de aso's. Volgens een medewerker van de woning bouwvereniging kon je toen standaard 'niet in de Kotter straat' boven een aanvraagfor mulier zetten. De gemeente stak zo'n 100.000 gulden in het op knappen van de buurt. Is het ooit nog iets geworden met de Kotterstraat? Op het eerste gezicht is dat moeilijk te beoordelen. Als je het doodlopende straatje in Tho- len-noord inrijdt, zie je werel den van verschil. Rechts voor aan staat een blok van zes hui zen. Ze lijken verlaten, of op zijn minst al jaren niet meer on derhouden. Het onkruid woe kert in de voortuintjes en een likje verf zou geen kwaad kun nen. Pas als je heel goed door de ramen naar binnen tuurt, zie je dat er nog iemand woont. De linkerzijde geeft een andere aanblik. Daar wordt het beeld bepaald door autoafdakjes voor de woningen. De verschillende kleuren verf maken het een bon te, maar niet onverzorgde, ker mis. Ook aan de beplanting in de tuintjes is veel aandacht be steed. Een stukje verder naar achteren kom je uit bij een pad dat langs de achterkant van de huizen voert. Een rij schuttingen ziet er nooit mooi uit, ook hier krijg je de indruk dat je door een ach- Bontgekleurde autoafdakjes bepalen het beeld aan de linkerzijde van de Kotterstraat. foto Willem Mieras terstandswijk loopt. Helemaal aan het eind van de Kotter straat ligt de Albert Heijn, ver der naar rechts een speelveldje met een skatebaan, die beklad is met graffiti. De Kotterstraat en omgeving is zo'n typische nieuwbouwwijk uit de jaren zeventig. Rijtjeshui zen staan er in een weinig speel se blokvorm. Er is amper afwis seling in bouwstijl. Dertig jaar nadat de huizen zijn gebouwd hebben ze alle nieuwigheid van een nieuwbouwwijk verloren. De rijtjeshuizen zijn verworden tot oudbouw. Toch is de aanblik niet overal treurig: de ene woning is een stuk netter dan de andere. Het lijkt alsof met name aan de huurhuizen weinig onderhoud wordt gepleegd. Eind 1993 kwam de Kotter straat op de politieke agenda van Tholen. Buurtbewoners klaagden over zwerfvuil, een ge brek aan veilige speelruimte voor kinderen, scheurende brommers en tal van andere kwalijke zaken. De woning bouwvereniging - toen nog Be ter Wonen, tegenwoordig Cast- ria Wonen - werd ervan beschul digd alle asocialen in de Kotter straat te proppen. De gemeente ging met een groep bewoners om de tafel zit ten om te kijken wat er aan schortte. Uiteindelijk kwam er 100.000 gulden op tafel voor het opknappen van het openbaar groen en de verlichting, het aan pakken van het zwerfvuil en het parkeerprobleem. Politie zou extra surveilleren. Een deel van de huurhuizen werd ver kocht. Volgens J. Droogendijk van Castria Wonen is het imago van de Kotterstraat sindsdien wel wat verbeterd. „Vroeger wilde niemand daar wonen. We maak ten onderling wel eens het grap je dat we net zo goed aanvraag formulieren konden laten druk ken met bovenaan in grote let ters 'niet in de Kotterstraat'. Ik heb het idee dat dat inmiddels wel is veranderd." De woningbouwvereniging heeft nu nog maar ongeveer de helft van alle huizen in bezit. gemeente Goes ziet ook deze irgeen reden om op te treden gen de stoffenbeurs. Daarom 'hetevenement op 17 septem- aa"'~~ 1 *aan. OP BEZOEK STATION ZUID INKOMSTEN BELASTING BETAAL €200 sen gemeenten nog verschillen de regels toe (wel of geen cara van, wel of niet in een loods). Pluspunt in de provincie is wel dat in september plaats is op re creatieterreinen. GOES - Je kon er op wachten: een straat die wordt ver noemd naar Prinses Amalia. Goes heeft de primeur op de Bevelandcn. In het nog te bouwen Hof van Oranje prijkt straks een bordje met daarop de naam 'Amalialaan'. Dat ons toekomstige staatshoofd een eigen straat krijgt in Goes is niet meer dan logisch. Emma, Wilhelmina, Julia na, Beatrix en Willem-Alexander hebben er tenslotte ook één. Wilhelmina en Juliana overigens in Kloetinge. De Amalialaan komt in het Hof van Oranje: een project met zeventig nieuwe woningen op het braakliggende terrein aan de Louise de Colignylaan. Met verder onder meer de Charles de Bourbonweg, de Anna van Saksenlaan en de Juliana van Stolberglaan in de nabijheid bevindt Amalia zich straks in goed gezelschap. In het Hof van Oranje komt overigens ook het Prins Claushof te liggen. Daar mee doet hij het beter dan zijn recente voorgangers, want de prinsen Bernhard en Hendrik (de man van Wilhelmi na) zijn niet te vinden op de kaart van de stad Goes. Bern hard heeft wel een straat in het bij Goes behorende Oud-Sabbinge. Prinses Maxima moet het in de gemeente Goes voorlopig nog zonder eigen straat stellen. THOLEN - Zo'n twintig procent van de bewoners van de wijk Dalempolder in Tholen-stad zegt grondwaterover- last te hebben. Dat blijkt uit een enquête die door de ge meente is gehouden. De gemeente kreeg de afgelopen ja ren regelmatig klachten vanuit de wijk. Door de enquête hoopte ze een goed beeld te krijgen van de omvang van de overlast. Twintig procent van de 250 huishoudens die rea geerden, blijkt klachten te hebben. Het gaat dan over wa ter in kruipruimtes, vochtproblemen in de woning en lang durige piasvorming in tuinen. De enquête wijst verder uit dat het regenwater bij hevige buien onvoldoende snel wordt afgevoerd. Daardoor ontstaan plassen op achterpa den en in plantsoenen. De gemeente gaat nu maatregelen bedenken tegen de overlast. Tholen had al geld gereser veerd voor de aanpak van de problemen en ook het Rijk heeft onlangs subsidie toegekend. GOES - Bij een verkeerscontrole zijn gisteren in Goes, op de Deltaweg, twee bekeuringen uitgeschreven voor rijden door rood licht. De politie postte daar tussen 9.30 en 12.15 uur. Ook in 's-Heerenhoek, op de N62, werd een roodlicht-controle gehouden. Hier reden achttien bestuur ders door het rode licht. Tot slot werd in Middelburg, op de Schroeweg, eveneens op het rode licht gecontroleerd en hier reden acht bestuurders door terwijl het licht rood was en maakten negen bestuurders oneigenlijk gebruik van de busbaan. De rest is verkocht. Volgens I. Burger, bewoonster van de aangrenzende Koningin Julia- nastraat heeft de verkoop van woningen weinig uitgehaald: „In de meeste gevallen kochten de oude bewoners het huis." Burger ziet het niet meer zo zit ten in de buurt. Ze heeft kinde ren van twee en vier jaar en die wil ze het liefst ergens anders laten opgroeien. Binnenkort gaat de familie verhuizen naar een koopwoning in de Machteld van Gelrestraat. In een nettere buurt, dichtbij een school. Ze woont vier jaar in de Koningin Julianstraat, maar heeft zich er nooit echt veilig gevoeld. Voor al de hangjongeren ervaart ze als bedreigend. A. de Krijger uit de Kotter straat is positiever. „De burnt is de laatste tijd echt verbeterd. De grootste aso's zijn pasgele den allemaal verhuisd. Er was hier een Marokkaan die altijd amok maakte. Een keer stak hij bijvoorbeeld een vuilnisemmer in de fik. Nu zit hij in de bak en volgens mij blijft hij daar nog wel een paar maanden. En de mensen met wij hij altijd ruzie had, zijn verhuisd naar Helle- voetsluis." De Krijger woont er al achttien jaar en nog altijd met plezier. „Ik kom oorspronkelijk uit Roosendaal. Dat vond ik altijd een erg drukke stad en in Tho len heb ik mijn rust gevonden. We zitten in een huurhuis en ik moet zeggen dat het altijd goed onderhouden is. Nee, we heb ben echt geen klagen. Ik zou hier voor geen goud meer weg willen." Een getto is de Kotterstraat niet meer; maar de duurste straat van het Monopoly-spel zal hij ook wel nooit worden. F reek Janssen HULST - Het dagelijks bestuur van de gemeente Hulst geeft geen toestemming voor een beachvolleybaltoernooi op de Grote Markt in Hulst. Het evene ment zorgt onder meer voor te veel troep. In navolging van de ambtenaren ziet het college van burgemees ter en wethouders het sporteve nement niet zitten. Het toernooi wordt niet breed gedragen en er licht geen gedegen organisatie aan ten grondslag. Ook moet de Grote Mai'kt een dag en twee nachten moeten worden afgesloten. Omdat het niet voor niets een 'beach' vol leybaltoernooi heet, zou er ook een grote hoeveelheid zand op de Grote Markt moeten worden gestort, wat de gemeente voor de nodige problemen stelt. De gemeentelijke veegmachine kan de overgebleven zandresten niet verwijderen omdat de Grote Markt geplaveid is met kinder kopjes. Daarnaast meent het col lege dat er jaarlijks al genoeg evenementen op de Grote Markt plaatsvinden. Advertentie Elke smaak slechts tijdelijk verkrijgbaar! Hertog introduceert Hertog Hoogstandjes, een serie favoriete smaken van de ijsmakers. De smaak is iedere keer weer net even anders dan anders. Hoe dan ook het zijn altijd échte Hoogstandjes. De makers van Hertog willen u veel verschillende smaken laten proeven, daarom zijn de Hoogstandjes slechts tijdeüjk verkrijgbaar. Het eerste recept is bananen roomijs met karamelsaus en stukjes pecannoot. Wanneer dit Hoogstandje op is komt het volgende Hoogstandje, maar dit recept is nog geheim. Hertog Hoogstandjes vindt u in de supermarkt verpakt in een gouden literbak. Ze gaan altijd goed voorbe reid op vakantie, die twee Middelburgers. De auto krijgt een extra beurt, de caravan ondergaat een grondige in spectie. Ook alles wat nodig is om het verblijf op de cam ping te veraangenamen, dient pico bello in orde te zijn. Dus togen ze naar de kam peermiddelenwinkel om wat verouderde attributen te ver vangen. Dankzij de deskundi ge hulp van een vriendelijke verkoopster hadden ze in rap tempo een nieuw campingser vies en een andere tafel. De manier waarop de ver koopster twee stoeltjes aan prees, kon hen echter niet bij zonder bekoren. „Ze zitten heel prettig. Mijn opa en oma hebben ze ook. Ze zijn met gezwicht, maar hebben de oude klapstoelen nog een kans gegeven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 23