ROVINCIflLE ZEEUWSE COURAN Kroes krijgt topfunctie Brussel Spelen senioren komen mogelijk naar Zeeland Belisol Georgiërs vluchten na gevechten in Zuid-Ossetië Auto Verboden honden te koop op internet M Europees Commissaris voor Mededinging is een van de machtigste mensen rijs van olie lijft stijgen PZC De Geus wil AOW'ers ontzien Zoet water kost vele miljoenen Zes debutanten Nederlands elftal Amerikanen dringen huis Al Sadr binnen i ITT TTTTI mmt UX.L y21° |15° ZW5 Felle buien Nu en dan felle buien met kans op onweer, hagel en windvlagen. Maxima 22 graden. Stevige zuidwestenwind, met kracht 4 a 5. 46e jaargang no. 190 rijdag 13 augustus 2004 1S nummer 1,20 www.raymondo.nl tel: (O I 18) 441 441 pU begint met onze verrukkelijke tomatensoep j j Gevolgd door een mixed grill van 3 soorten gebakken vlees en gepast garnituur v En als afsluiting kunt u genieten van aardbeien met ijs en slagroom maandmenu 23,50 internet: www.pzc.nl lor Hetty van Rooij .laco van Lambalqen IUSSEL - De nieuwe Ne- erlandse Europees Com- jssaris Neelie Kroes krijgt innen het dagelijks be- nur van de EU de fel be terde portefeuille van Me- dinging. ij krijgt een centrale rol in de ropese Commissie", zei giste- de komende nieuwe voorzit- Barroso. «es reageerde opgetogen. „Er safgesproken dat ik een zwa- economische portefeuille zou gen. Dit is wat dat betreft de om. Het zat er al een tijdje maar nu het zeker is, zit er gelukkig mens voor u", zei gisteren op een persconferen- Kroes wil nog niet veel zeg- lover haar ambities als com- ssans, maar zij gaf aan dat zij aral de situatie voor consu- nten in Europa wil verbete- rroso heeft de taakverdeling zijn team sneller afge- nd dan werd verwacht. Hij Idegisteren niet ingaan op in- liduele commissarissen, maar or Kroes maakte hij een uit- idering. „Zij krijgt deze post omdat zij vrouw is, maar idat zij een enorme ervaring ft." Barroso zei dat zij het ppen van de zweep kent en ht heeft op de bedrijfswereld, is onafhankelijk en dat is dig voor deze baan." Europees Commissaris voor ledinging is een van de mach- NDEN - De olieprijs heeft leren opnieuw recordhoogten eikt. Handelaren verklaar- l dat de zorgen toenemen of aanvoer van olie in de wereld doende zal zijn om in de aag te voorzien. De bezorgd- id is onder meer een gevolg n het geweld in Irak, dat over Dte olievoorraden beschikt. Amerikaanse olie bereikte i notering van 45,75 dollar rvat (van 159 liter). Daarmee het record van 45,04 dollar nwoensdag alweer gebroken, slotstand in New York was ,50. Het was voor het eerst t boven de 45 dollar werd ge iten. De prijs van een vat »rdzee-olie kwam voor het Kt op 42 dollar. De record- and werd gisterochtend be- ikt in de eerste handel op de mijnmarkten in Londen. oedi-Arabië beloofde woens- 6 nog dat het een reservecapa- rt van 1,3 miljoen vaten 'on- ddellijk' kan inzetten als dat uiig is. De olieprijzen daalden m nog kortstondig, maar ze gonnen weer te stijgen door azekerheid over de situatie bij vkosen over het aanstaande re- Mum in Venezuela, aar kwam de bezorgdheid bij er de escalatie van het geweld Irak De olieproductie in de olf van Mexico kan te lijden nigen van de tropische storm önnie, AFP •gina 4 •consument zal gevolgen voelen •zegenen vloek in Venezuela (Advertentie) Bent u de Topverkoper die zoekt? Kijk morgen in de en maak werk van deze of één van de vele andere vacatures. tigste mensen in Brussel en kan grensoverschrijdende miljarden fusies tegenhouden wanneer on eerlijke concurrentie dreigt. Kroes moet waken tegen gehei me prijsafspraken en kan hoge boetes opleggen aan bedrijven die zich niet aan de Europese mededingingsregels houden of die profiteren van ongeoorloof de overheidssubsidies. Kroes krijgt een plaats in de be langrijke sociaal-economische hoek van de nieuwe Commissie, die zal worden gedomineerd door de Duitse commissaris Günter Verheugen. Die wordt niet alleen vice-voorzitter maar ook verantwoordelijk voor het industrie- en ondernemingsbe leid. Barroso noemde de ontwik keling van de Europese econo mie 'een van onze grootste zor gen'. „Het is belachelijk dat het dagelijks bestuur van de Unie tot nu toe wel een commissaris van Landbouw had, maar niet een voor industrie." In de nieu we Commissie zijn de belangrijk ste banen niet gereserveerd voor de grote landen. De Ier Charlie McCreevy neemt de zware post Interne Markt over van Frits Bolkestein. De Franse commissa ris Jacques Barrot krijgt Trans port, maar hij wordt wel vi ce-voorzitter. De Brit Peter Man- delson krijgt Handel; Land bouw gaat naar de Deense Ma- riann Fischer-Boel. Het kleine Letland sleept Belastingen in de wacht. GPD pagina 5 analyse EREDRI - Georgische burgers ontvluchten per bus hun dorp Eredri dat in de opstandige Georgische provincie Zuid-Ossetië ligt. Bij gevechten in Zuid-Ossetië zijn in de nacht van woensdag op donderdag zeker vijf doden gevallen. Er zouden ook gewonden zijn, maar het is niet duidelijk hoeveel. Een woordvoerder van het Georgische ministerie van Binnenlandse Zaken zei gisteren dat de doden zowel le den van de veiligheidstroepen als burgers zijn. De ge vechten vonden plaats bij Eredri, dat een overwegend Georgische bevolking heeft. De doden zijn volgens offi ciële gegevens de eerste sinds de situatie in het gebied in mei verslechterde. De gevechten in Zuid-Ossetië begonnen woensdagoch tend. Buitenwijken van de hoofdstad Tskhinvali en twee naburige dorpen lagen toen onder vuur. Zuid-Ossetië verklaarde zich ruim tien jaar geleden met steun van de Russen na een korte oorlog eenzijdig onaf hankelijk. Vorige maand namen separatisten veertig Ge orgische militairen gevangen. foto Zurab Kurtsikidze/EPA door Barry van der Hooft GOES - SportZeeland, de pro vinciale organisatie voor sport en bewegen, onderzoekt momen teel de mogelijkheden om in 2006 de eerste mondiale Senior Games in Zeeland te organise ren. Vijftigplussers uit de hele wereld kunnen dan in allerlei takken van sport hun krachten meten. „Het draagvlak is in ie der geval aanwezig", zegt Marja Reijnders, manager sport en be wegen bij SportZeeland. Het intiatief voor de eerste mon diale Senior Games is voortge vloeid uit de Senior Games die vorig jaar april in het Belgische Gent werden gehouden. Sport Zeeland was destijds nauw be trokken bij de organisatie van dat evenement, waar naast Bel gen ook een kleine 260 Zeeuwse ouderen aan deelnamen. Marja Reijnders: „De Senior Ga mes werden georganiseerd naar een voorbeeld in de Verenigde Staten en wij vinden dat dat ook in Europa moet gebeuren. In Gent was ook een symposium georganiseerd, waar verschillen de landen een project presenteer den. Met de contacten die we daar hebben gelegd zijn we ver der gaan kijken." Inmiddels is ook een Task Force vijftigplus Sport en Bewegen op gericht. In de werkgroep zijn sportkoepel NOCNSF, het minis terie van Volksgezondheid, Wel zijn en Sport (VWS), de ouderen bonden, het Nederlands Insti tuut voor Sport en Bewegen (NISB), de provinciale en lokale overheden vertegenwoordigd. „We hebben overleg gehad met leden uit die werkgroep en daar bij hebben we aangegeven dat we de Senior Games graag in Zeeland willen organiseren vertelt Reijnders. „Het is name lijk een geweldige mogelijkheid om de provincie in beeld te bren gen. Een stagiair van ons heeft een onderzoek uitgevoerd en daaruit is gebleken dat Goes en omgeving de beste locatie zou zijn." Draagvlak Volgens Marja Reijnders is het draagvlak aanwezig om de Se nior Games te organiseren. „Maar op dit moment kijken we ook wie er wil investeren in het evenement", zegt ze. „We hebben een extern bureau opdracht gegeven om verder te onderzoeken hoe de verschillen de sportbonden er tegenover staan. Hebben zij bijvoorbeeld al competities voor ouderen, waar denken ze aan bij selectie criteria en hoe groot moet de af vaardiging dan worden? België en Italië hebben al toegezegd het onderzoek ook in hun land uit te voeren." Naast Neder land, België en Italië hebben ook Hongarije, Ierland, Groot-Brittannië, Duitsland en Denemarken toegezegd mee te zullen doen. Ook de Verenigde Staten en Australië worden nog benaderd. Reijnders: „De plan nen worden nu verder uitge werkt. De praktijk zal vervol gens uitwijzen of het haalbaar van onze redactie buitenland NAJAF - Het Amerikaanse le ger is gisteren een groot offen sief begonnen tegen de sjiitische strijders van Al Sadr in de Iraak- se heilige stad Najaf. De Ameri kanen, die ook de woning van Al Sadr binnenvielen, slaagden er niet in de militante geeste lijke te arresteren. Aangenomen wordt dat hij zich, temidden van zijn strijders, verborgen houdt in de Imam Ali Moskee. Uitschakeling van de Al Sadr is een belangrijk doel van de Ame rikanen, die al langer grote weerstand ondervinden van de sjiitische strijders in Najaf. De omsingeling van Al Sadrs verblijfplaats volgde na een week van zware gevechten, die aan ruim vierhonderd mensen het leven hebben gekost. Met bombardementen op doelen in het centrum van Najaf probeer den de Amerikanen greep te krij gen op de opstandige stad. Amerikaanse mariniers bestorm den het huis van Al Sadr nadat de Iraakse interim-premier Alla- wi de strijders in Najaf tever geefs had opgeroepen de wa pens neer te leggen en de mos kee te verlaten. Al Sadrs strijders gaven giste ren een duidelijk signaal af over hun bedoelingen. Zij vielen in Bagdad een politiepost aan en maakten daarbij onder meer ge bruik van raketgranaten. Baby Benz groeistuipen voorbij Minister De Geus van Sociale Zaken heeft de ouderenbon den toegezegd het schrappen van de eigen bijdrage in de gezondheidszorg voor mensen die alleen AOW krijgen, aan de orde te stellen in het kabinet. De oude renbonden hadden daar om gevraagd. Hoe De Geus dat wil bekostigen, liet hij in het midden. Zorgen dat de landbouw over voldoende zoet water blijft beschikken als het getij en dus zout water terugkeert in een deel van de Delta wateren, is peperduur. Voor een op pervlakte van 55.000 hectare komen de kosten op zeker 23 miljoen euro. Dat blijkt uit een on- «f - derzoek in opdracht van de provincie. De nieuwe bondscoach Marco van Basten heeft voor de oefenwedstrijd van het Nederlands elftal tegen Zweden liefst zes debutan ten opgeroepen. De selectie omvat tien voetballers die niet op het EK in Portugal actief waren. Patrick Klui- vert is de grote afwezige in de groep. dLm Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 13, 14 en 15; Redactie Reactie: 16; Auto: 17; Sport: 19, 21 en 22. die te koop wordt aangeboden. Legale american Staffordshire terriërs of Staffordshire bullter- riër kosten 1200 tot 1500 euro. De AID controleert actief op de advertenties op internet, maar kan lang niet in alle gevallen de aanbieder pakken. Vaak wor den alleen mobiele telefoonnum mers vermeld, ontbreken adres gegevens of zijn die niet te ach terhalen. „En bellen is geen op tie. Als we ons melden als poten tiële koper is er sprake van uit lokking", zegt een woordvoer der van de inspectie. Alle honden die te veel kenmer ken van een pitbull vertonen en geen FCI-stamboom hebben, worden in beslag genomen en af gemaakt. GPD van onze redactie binnenland KERKRADE - De Algemene In spectiedienst (AID) waarschuwt voor verboden pitbullachtige honden die via internet te koop worden aangeboden. De dieren staan op sites als marktplaats.nl en viavia.nl. Het gaat vaak om american Staf fordshire terriërs en Staffordshi re bullterriërpups die illegaal ge kruist zijn met de in Nederland verboden pitbullterriërs. Ze kos ten tussen de 300 en 700 euro en ontberen een FCI-stamboom. Al leen staffords met zo'n stam boom zijn legaal. Vaak is al aan de prijs te zien of het om een illegale hond gaat (Advertentie) Morgen 10-17 uur BOERENMARKT in VEERE zie advertentie pagina 8 (Advertentie) Een Iraakse vrouw huilt wanneer Amerikaanse troepen Najaf bin- nenvallen. foto Ali Abu Shish/RTR Sjiieten in de Arabische wereld hebben verontwaardigd gerea geerd op de Amerikaanse aan val op Najaf. In de Iraakse ste den Bagdad en Basra gingen dui zenden sjiieten de straat op, waarbij de Amerikanen en pre mier Allawi het moesten ontgel den. De belangrijkste sjiitische lei der, groot-ayatollah Al Sistani, riep de Amerikanen op 'de heili ge grond en de heilige plaatsen van deze stad te ontzien'. De Libanese groot-ayatollah Fadlallah zei dat alles moet wor den gedaan om de Amerikanen weg te krijgen uit Irak. Hij be schuldigde de regering-Allawi van steun aan de Amerikaanse acties. GPD/RTR j Noteer u mij voor een proef abonnement van 5 weken voor €14.50 Ik geef daarbij éénmalig toestem ming voor automatische Incasso van onderstaand rekeningnummer Iproet geldt eenmalig binnen zes Voor automatische incasso stem ik toe (post (bankrekeningnummer PZC bv gaat zorgvuldig trelt u nadere informatie i Noteert u mij voor een abon nement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: D per maand met automati sche incasso 19.45). O per kwartaal met automa tische incasso 56,60) per jaar met automatische incasso 217,00) Stuur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel met nodig) of bel gratis: S 0800 - 0 231 231

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1