Ambitieus duo in het mulle zand rins steunt harde lijn van IOC Hockeyers bezorgd over traag gras K$P Elke positieve test is een succes voor Wada 19 0lem-Alexander herkent olympisch Athene niet terug acques Rogge: urijn moet laast maken \THENE 2004 Springruiters Is toeristen i Athene Magere start voor boogschutters Keen speelt liever zonder coach Tol treft Hongaarse Mincka Helm houdt hoofd Lippits koel Onderzoek racisme tegen Beasley vrijdag 13 augustus 2004 De eerste wedstrijd op de Olympische Spelen wordt cruciaal voor Rebekka Kadijk (links) en Marrit Leenstra. foto Peter Schols/GPD door Fardau Wagenaar ATHENE - Het zweet stroomt langs de gebruinde ruggen van Marrit Leenstra (30) en Rebekka Kadijk (25). De beach- volleybalsters hebben het zwaar tijdens de trainingen op het olympisch com plex. Het is heet en het zand is diep. Het beachvolleytoernöoi in Athene be gint zondagmorgen. Wat mag er van het duo in oranje bikini verwacht worden? Het niveauverschil is erg klein in de we reld van stoere brillen en glimmende lij ven. De Nederlandse meiden hebben van iedere deelnemende ploeg gewon nen en verloren. Leenstra gelooft in een medaille, Kadijk is iets voorzichtiger. Als de eerste groepswedstrijd tegen Tsje chië (Celbova en Novakov) wordt ge wonnen, is een belangrijke hindernis ge nomen. Japan (Tokunu/Kusuhara) kun nen ze wel pakken, Amerika (Walsh en May) vrijwel zeker niet. Dus wordt de eerste wedstrijd cruciaal. Hun sterke -punten Serveren kunnen ze allebei goed, ze spe len afwisselend, zijn snel en flexibel. Of het diepe zand een voordeel of nadeel is, weten ze niet. Door de mulle onder grond raken ze snel buiten adem en ver dedigend is het ook moeilijker, maar daar heeft iedereen last van. Het voor deel is dat de rally's langer worden door het diepe zand en in rally's zijn de beachvolleybalsters van Nederland re delijk goed. Dat kan een pluspunt zijn. En dan de felle zon die steeds op hun blote vel schijrit. Worden ze daar niet be roerd van? Nee, ze zijn het gewend, ze reizen de he le wereld over om op de mooiste stran den te spelen. Een wit strandje in Brazi lië, de Italiaanse kust, Spaanse costa's, waarschijnlijk hebben de beachvolley balsters de minste moeite om te acclima tiseren. Voor Athene zijn ze een paar dagen naar Turkije geweest, daar was het he ter dan in Griekenland. Leenstra maakt wel gebruik van het veelbesproken koel- vestje. Best aangenaam, vindt ze. Ka dijk vindt het niets, veel te nat en plak kerig. Hoe zit het met de mentale hardheid van de blonde speelsters? Goed! Leenstra heeft als volleybalster twee Spelen meegemaakt, Barcelona in 1992 en Atlanta in 1996. Kadijk deed mee in Sydney 2000, met haar zus. Ze hebben het allebei dus al eens gezien, zijn niet meer nieuwsgierig naar de ins en outs van het atletendorp. Kadijk werd in Sydney overrompeld door het olympische geweld, dat overkomt haar niet nog eens. Ze kan zich dit keer veel beter focussen. De oudere Leenstra kon dat al langer. Ze zijn altijd samen. Dat kan irritaties opleveren die de prestaties niet ten goe de komen. Is de sfeer in het enige Neder landse beachvolleybalteam goed? Het voelt als een relatie, beschrijven ze. Ze zijn een soort vriendinnen, maar ook niet helemaal. Met vriendinnen shop pen ze en doen ze leuke dingen, met el kaar trainen ze, delen ze hotelkamers en reizen ze. Vlak na Sydney werden ze een team met als doel Athene te berei ken. Ze begonnen op nul. Ze katten af en toe op elkaar, maar dat is functio neel. Ze zijn topsporters met grote ambi ties, dan mag je veel van elkaar eisen, vinden ze. Kadijk is extravert, Leenstra is introvert. De balans is er. In Athene worden ze bijgestaan door bondscoach Casper Groenhuijzen. Het beachvolleybaltoemooi in Athene begint zondag, wie maakt de grootste kans op olympisch goud? Dat moet toch het eerste team van Ame rika zijn. Dat duo is al twee jaar onge slagen. En dan meteen het goede nieuws: het laatste stel dat de vrouwen uit Amerika verslagen heeft, komt uit Nederland. Hun namen: Rebekka Ka dijk en Marrit Leenstra. Dat biedt per spectief. Zondag om 11.00 uur Griekse tijd: Nederland-Tsjechië. GPD THENE - Voorzitter Jacques ogge kijkt voldaan terug op et 116e IOC-congres dat de af- elopen drie dagen in Athene is ehouden. Netelige kwesties iranien niet aan de orde, uitge- jnderd de schorsing van het ulgaarse lid Ivan Slavkov. Die ethische actie kreeg over- eldigende steun", zei de Belg. ogge dankte het Griekse orga- isatiecomité voor de geslaagde jorbereidingen voor de Olympi- :he Spelen in Athene, die van- rond worden geopend. „Maar e moeilijkste horde nemen we komende twee weken." ogge sprak zijn zorg uit over i voortgang van de voorberei den in Turijn, waar in 2006 Olympische Winterspelen orden gehouden. .„We hebben tmjn gevraagd te versnellen, e situatie is vergelijkbaar met thene, waar alles pas op het atstemoment werd afgerond." PD zie ook Olympische spelen-special op www.pzc.nl THENE - Ze zijn drie dagen [vakantie. Plaats van bestem- jing is het olympisch hippisch nlrum in Markopoulo, een aatsje vlakbij Athene. De Ne- rlandse springruiters kwa- w gisteren zonder hun paar- fnaan. Vanavond gaan ze naar openingsceremonie, morgen legen ze naar huis, om maan- g weer terug te komen. Ja, an met paarden. i klinkt en beetje onzinnig 1 In vijf dagen twee keer naar hene af te reizen. Maar de nngruiters vinden het prima ••De paarden komen maan- 'g pas aan. Als we in Athene aden blijven, staan ze te lang il en wij ook", legt ruiter Leo- 'ld van Asten uit. hebben even getwijfeld of naar de opening zouden nn", knikt ploeggenoot Gerco ^der, „maar ervaren olym- agangers als Jeroen Dubbel- lfn zeiden dat we absoluut *sten gaan. Het moet fantas ia zijn." Ze verkennen de stal- 1 alvast. Alleen Wim Schroder 1 Albert Zoer zijn er niet. Er P°pt iets niet met hun accredi- dat moet eerst geregeld De andere drie vullen platen de leegte in de paar- stallen. Gerco proder: „Als we op concours LlPan.we 'even bij de pden kieken', dit is de eerste F at dat qiet kan, dat is F Ze openen wat deuren en F en bestemmingen voor r [u'mtes- even vakantie Athene, maandag begint het werk, in Athene. GPD iree maanden geleden was de Willem-Alexander ont- jnt zich in de hoedanigheid Ji lOC-lid als een man van de rde lijnCorrupte IOC-leden q valsspelende atleten moeten r pardon worden buiten ge- [irflijs van Oosten JENE - Prins Wil- l-Alexander verwondert zich dag opnieuw over Athene. Jd lijkt wel of hij, vlak voor et begin van de Olympische pelen, in een voor hem onher- eiibare stad is beland. De roonprins spreekt van een 'me- jmorfose'. Hij noemt de indsprint van het organisatieco- jité 'fenomenaal'. Het klinkt keen tegenstrijdigheid als hij egt dat 'in Athene een serene jst heerst'. prins met het Nederlands Dans theater nog in Athene. „Ongelo felijk. De stad was toen een bouwput, de straten lagen open. Vooral aan de infrastructuur is in korte tijd hard gewerkt. Je kan wel prachtige sportaccom modaties hebben, maar als die worden verbonden door een zandweg, dan heb je er niets aan. Je hoort bijna geen wan klank, dat is opmerkelijk zo vlak voor de Spelen. Ik denk dat Athene klaar is voor de Spelen. De Grieken hebben het goed on der controle." De prins heeft gisteren het drie daagse congres van het Interna tionaal Olympisch Comité, waar van hij sinds 1998 lid is, afgeslo ten. Aan de 116e IOC-sessie ging vorige week een geruchtma kende documentaire van de BBC over de omkoopbaarheid van IOC-leden vooraf. De prins heeft de documentaire niet ge zien, maar vindt 'het niet meer dan normaal' dat de hoofdrol speler, het Bulgaarse IOC-lid Slavkov, lopende het onderzoek is geschorst. „Het is heel vervelend", zegt hij. „Maar het IOC heeft nooit de pretentie gehad dat het schoon is. Na het schandaal van Salt La ke City heeft het IOC een aantal leden geroyeerd en anderen ge waarschuwd. Dat is een duide lijk signaal geweest. Onder deze president (Jacques Rogge) wor den dit soort zaken niet meer ge accepteerd. Het zijn ook zaken die in de wereld van 2004 niet meer worden geaccepteerd." Tegen de lamp Voor de atleten staat de prins een zelfde harde lijn voor. „De effecten van de code van de Wa- da (antidopingagentschap) die vandaag in werking treedt, wor den zichtbaar. Ook in Athene lo pen sporters tegen de lamp. Zo dra iemand wordt gepakt, moet dat ook onmiddellijk worden be kendgemaakt. Daarmee moet je niet wachten tot na de Spelen. Corruptie is een bedreiging van binnenuit de olympische bewe ging, van buiten worden de Spe len bedreigd door terrorisme. „In de klassieke oudheid was er in de periode van de Olympi sche Spelen een wapenstilstand om de atleten een veilige reis te garanderen. In zo'n wereld le ven we niet meer. De VN kan wel een resolutie aannemen, maar dat is zo idealistisch. Als twee landen in oorlog zijn, zul len zij zich daar niet aan hou den." Na de aanslagen van 11 septem ber 2001 in de Verenigde Staten is de veiligheid nadrukkelijk het thema van de Olympische Spe len. „Het is een beproeving. De veiligheidsoperatie is ook be langrijk voor het bestaansrecht van de Olympische Spelen. Het kost veel geld, maar aan de ande re kant krijgen de Grieken er ook veel voor terug. Zonder de Olympische Spelen zou Athene niet zo'n goede infrastructuur en beveiligingsnetwerk heb ben." De prins blijft tot 21 augustus in Athene. Zondag is hij offici eel IOC-gedelegeerde bij de weg wedstrijd voor vrouwen. De prins hoopt zoveel mogelijk wed strijden te bezoeken. „Ik wil ook naar het zeilen, roeien, handboogschieten, hockey, zwemmen en dressuur. In elk ge val zal ik zo min mogelijk offi ciële dingen doen. Drie dagen vergaderen is leuk, maar het is nu ook mooi geweest." GPD door Mare Molenaars ATHENE - Het gras is altijd groener aan de overkant en die vlieger gaat ook op voor de olym pische sprieten in Athene. De Nederlandse hockeyers zijn niet gerust op het kunstgras in het stadion van Helliniko. „Het veld is trager dan we hadden ver wacht en dat is niet in ons voor deel". oordeelt aanvaller Karei Klaver. De Nederlandse hockeymannen hebben zich in de aanloop naar de Spelen de afgelopen weken intensief voorbereid in het eigen Wagenerstadion. Dat veld staat te boek als een van de snelste pitches van de wereld. De om standigheden in de Griekse hoofdstad waren voor bonds coach Mare Lammers reden om met zijn vrouwenploeg uit te wij ken naar het veel tragere veld van Den Bosch. De mannen za gen geen brood in een tijdelijke verhuizing. „Het is niet dat de velden hier te droog zijn, inte gendeel, ze zijn helemaal door drenkt. Maar de toplaag is stroe ver dan we dachten. Dat is niet onoverkomelijk, je kunt je daar op instellen. Het betekent wel dat je nog harder moet werken als je een hoog tempo wilt spe- zeperd als 'een serieuze waar schuwing'. Twee dagen eerder nog waanden de Nederlandse hockeyers zich in de zevende he mel. Zowel de mannen als de vrouwen verlieten dinsdag het olympisch dorp om twee dagen te verpozen in een luxe resort aan de Griekse oostkust. „Luxer dan luxe", gniffelt Delmee. „Ik geloof dat Madonna er binnen kort ook logeert. Het was heer lijk om even weg te zijn uit het dorp. We zijn nu dik twee maan den elke dag met hockey bezig en dan is het goed om even aan iets anders te denken." Risico Walsh neemt een risico door strafcornerkanon Lomans thuis 'te laten. Een eventuele blessure bij eerste man Taeke Taekema kan Oranje in de loop van het toernooi duur komen te staan. Delmee haalt de schouders op. „Vier jaar geleden, in Sydney, hadden we ook maar één straf cornerspecialist. Welk land heeft er wel twee? Dat wij twee wereldcorners op de kop had den staan, was een luxe. En mocht Taeke onverhoopt iets overkomen, dan zullen we wat vaker een variant uit de hoge hoed moeten toveren. Zo drama tisch is dat allemaal niet." GPD len en dat is in deze hitte geen pretje", legt aanvoerder Jeroen Delmee uit. Een bijkomend pro bleem is dat de bal op het trage gras al te snel stuitert. „Je hebt wel twee of drie handelingen no dig om de bal dood aan de stick te krijgen. Ploegen die het moe ten hebben van snel spel of een bliksemactie van de aanvallers zijn daardoor in het nadeel", weet ook Karei Klaver. Als de generale repetitie van Oranje gisteravond tegen Zuid- Korea maatgevend is, dan wacht de regerend olympisch kampioen inderdaad een zware klus. Zuid-Korea bracht de ploeg van Terry Walsh weer met beide benen op de grond: 4-1. De bondscoach beoordeelde de Teun de Nooijer stoomt op in de oefenwedstrijd tegen Zuid-Korea. De Nederlandse hockeyers verloren met 4-1. foto Olaf Kraak/ANP ATHENE - De handboogschutters hebben de Olympische Spelen in Athene voor Nederland geopend. Een dag voor de officiële opening waren ze gisteren als team mager op dreef bij plaatsingswedstrijden. Wietse van Alten pres teer-de naar behoren. De recurver eindigde als veertiende met 661 punten. De Zuid-Koreaan Dong Hyun lm won met een wereldrecord van 687 punten. Naast Van Alten traden ook Pieter Custers en Ron van der Hoff voor Nederland aan. Custers belandde na 72 pij len op de 36e plaats met 646 punten. Van der Hoff eindig de met 633 punten als 49e van de 64 deelnemers. Als land deed Oranje het mager. De ploeg kwam niet ver der dan de negende plaats. In de strijd om de medailles in de landenwedstrijd stuit Nederland in de eerste ronde op Mexico, dat de achtste plaats bezette. ANP ATHENE - Trinko Keen zal het olympisch tafeltennistoer nooi zonder coach afwerken. De geboren Randwijker heeft met bondscoach Pieke Franssen afgesproken dat er niemand op de trainersstoel plaatsneemt. De 32-jarige ta feltennisser was in mei op het olympisch kwalificatietoer nooi ook al zijn eigen raadgever. „Hij doet het zelf", bevestigde Franssen gisteren. „Ik ben coach op afstand. We doen samen de voorbereiding en evaluatie, maar ik zal tijdens de wedstrijden niet op de stoel zitten. Ik vind dat geen enkel probleem. Het is mijn taak om hem optimaal te laten presteren, niet om tijdens de Spelen op die stoel te zitten." ANP ATHENE - Schermster Sonja Tol is voor de eerste ronde van het olympisch toernooi vrijgesteld. Dit betekent dat zij bij de laatste 32 begint. De Hongaarse Ildiko Mincka is haar eerste tegenstandster. Mincka zat de laatste twee A-toernooien van de wereldbeker bij de beste zestien en in nog twee bij de beste acht. ANP ATHENE - Skiffeur Dirk Lippits draagt morgenochtënd bij het begin van het olympisch roeitoernopi niet alleen een hemd met zonwerende mouwen maar ook een helm met perfecte pasvorm. De bedoeling van de innovatie is dat de 27-jarige Eindhovenaar op het water het hoofd koel houdt. De witte helm is gemaakt van polyamide en weegt slechts 200 gram. Openingen in de helm zorgen voor een efficiënte transpiratie. Lippits verwacht met zijn zonwerende kleding en helm een voordeel op zijn con currenten te hebben. GPD GENEVE - De disciplinaire commissie van de Europese voetbalbond Uefa legt mogelijk een straf aan Rode Ster Belgrado op. Een deel van het publiek van de tegenstan der van PSV in de derde voorronde van de Champions League bediende zich woensdag tijdens de eerste ontmoe ting tussen beide teams van racistische spreekkoren. Slachtoffer was de donkere linksbuiten Beasley van de Eindhovense club. Rode Ster Belgrado hangt een geld straf boven het hoofd. ANP door Pim van Esschoten ATHENE - Dick Pound kent geen twijfel. „Er zijn bedrie gers, maar die zijn ons maar één stap voor." En soms niet eens één stap. „De gebruikers van groeihormonen komen hier voor een onaangename verrassing te staan", aldus de voorzitter van de Wada, het wereldwijde anti- dopingbureau. Pound hield gisteren, aan de vooravond van de grootste sport- show ter wereld, een persconfe rentie. Een mooi moment voor krachtige boodschappen aan het adres van de bedriegers. Want voorbij zijn de dagen dat het IOC lelijk in de maag zat met een positieve dopingtest. Pound zei gisteren wat IOC-pre- sident Jacques Rogge al eerder zei: „We zien elke positieve test als een succes. Als bewijs dat ons systeem werkt." Speelde Pound, advocaat uit Montreal, niet op z'n minst een beetje blufpoker? Een valide me thode voor de opsporing van groeihormonen (HGh) is nooit ontwikkeld, hoewel al jaren be kend is dat het middel wordt ge bruikt. Britse onderzoekers be weren nu HGh te kunnen opspo ren via een bloedtest. En als die test niet op tijd valide is, kan het later alsnog worden opge spoord. Dat is mogelijk door het invriezen van bloedstalen. Of de test daadwerkelijk wordt toege past in Athene is echter onbe kend. IOC en Wada zijn er on duidelijk over. Pound wekte ook de suggestie op het spoor te zijn van nieuwe 'designer steroïden' na de ont dekking een jaar geleden van THG. Dat verboden middel heeft de Amerikaanse sport al een jaar in de greep heeft. „We weten dat er meer designer drugs zijn en we hebben alle ver trouwen ze te vinden." Maar Pound en zijn Wada bluf fen niet alleen. Twee jaar gele den tijdens de Winterspelen van Salt Lake City werden in het laatste weekeinde de gouden ski lopers Johan Muehlegg en Lari- sa Lazutina betrapt op doping- gebruik, waarna zij hun ereme taal moesten inleveren. Ze hadden aranesp gebruikt, een Variant op het bekendere Epo. Het was destijds niet be kend dat de Wada al een metho de had ontwikkeld voor de op sporing, waarmee de skilopers werden verrast. In Athene zou den gebruikers van groeihormo nen voor een zelfde verrassing kunnen komen te staan, al bleef ook Pound mistig over de metho de van opsporing. Tijdens deze Olympische Spelen worden in totaal 3500 tests uit gevoerd, zowel na wedstrijden als buiten competitie. Het do- pinglab van Athene zoekt bij el ke controle (bloed en urine) op alle verboden middelen. „Ze krijgen", zoals Pound het zei, „het volledige menu." In Athene worden 25 procent meer test uitgevoerd als in Syd ney. Alleen, de rol van Wada in die operatie is beperkt. In Athe ne zijn IOC en organisatiecomi té Athoc de autoriteit, Wada is slechts waarnemer. Want bij de oprichting van Wada heeft het IOC bedongen baas in eigen huis te blijven tijdens de Olym pische Spelen. Een gegeven dat haaks staat op de intenties van 1999. Wada voert wel onverwachte controles uit op locaties als Cy prus en Kreta, waar veel atleten hun laatste voorbereidingen tref fen. En het heeft een bureau in het olympisch dorp, waar spor ters worden voorgelicht over do ping. „Zo'n tweehonderd spor ters bezoeken ons dagelijks", vertelt Penelope Dilella, die lid is van het Wada-team in het dorp. Educatie Behalve het speuren naar verbo den middelen, is educatie een be langrijk thema voor de Wada. „De onwetendheid onder grote groepen sporters is nog zo groot", aldus Dilella, zelf olym pisch shorttracker in 1992 en 1994 David Munysia geldt als voor beeld. De Keniase bokser werd onlangs betrapt op het kauwen van khat. Hoe onschuldig ook, Munysia mag in Athene niet meedoen en hangt een schorsing van twee jaar boven het hoofd. Het is de categorie bedriegers, die niets met spierversterker of bloeddoping hebben te maken. Het is ook niet de categorie die Ian Thorpe onlangs bedoelde, toen hij zei: „Wie denkt dat de Olympische Spelen schoon zijn. is naïef." Het kwam hem op veel kritiek te staan. Niet van Dick Pound. „Atleten weten als geen ander wat er in hun sport ge beurt. Het is goed dat ze zich uit spreken." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 19