PZC Baby Benz, groeistuipjes voorbij Chrysler PT Cruiser Cabrio heeft vervelende kantjes in samenwerking met AutoTrack.nl Nationaal Automobiel Museum op zoek naar allure Bijdehand Tijdens de Autosalon van Parijs - eind septem ber - onthult Citroën twee uitvoeringen van zijn compleet nieuwe middenklasse model C4. Naast de vijfdeurs Berline wordt ook een drie deurs Coupé aan het publiek voorgesteld. Het duo krijgt diverse innovatieve details mee. Zo heeft de C4 een waarschuwingssysteem dat waakt of een vermoeide rijder niet ongemerkt van zijn rijbaan af dwaalt. Het systeem is al be kend in de vrachtwagenwereld. De C4 is een halfbroer van de meest verkochte auto in ons land, de Peugeot 307. THE NEW GHRYSIIB VÖYAOHt postbus 31, Lord-en Midden-Zeeland: 0113-315520 Cws-Vlaanderen: 0114-372770 •Nationaal: 020-4562500 vrijdag 13 augustus 2004 Jan Hop Chrysler Jeep Goes 01 13-250858 Pe nieuwe generatie ji-klasse moet concur renten als de VW Golf en de nieuwe BMW 1-Serie flink veel pijn doen. Bij de 'herstart' van de Baby Benz iam Mercedes geen ialve maatregelen. De nieuwe A is groter ai chiquer. I De nieuwe A volgt ook in stevig genomen bochten zonder misbaar zijn koers. ioor Rob van Ginneken Zes jaar geleden liep de met veel tromge roffel aangekondig de lancering van de nieuwe kleine Mer ges op een debacle uit toen »n Zweedse autojoumalist de tijdens een uitwijktest op ijn dak legde. Recht voor de lorrende camera's, oorheen hadden ze alleen in andinavië van die 'eland uit- ijktest' gehoord, maar opeens is het begrip letterlijk wereld- uws. A-klasse kwam die klap ei- nlijk nooit te boven. Ook al Mercedes doortastende aatregelen. Zo werd gratis n elektronisch stabiliteitssys- lem (zelfs nu nog vrij exoti sche techniek) ingebouwd en is het onderstel sindsdien veel harder afgestemd. De A werd er geen betere auto door en is voor het automobielconcem ook geen winstpakker geweest. Het zal duidelijk zijn dat zelden zoveel werlc is gemaakt van een tweede generatie automodel. Je hoeft er eigenlijk maar een keer omheen te wandelen om dat te zien. Beenruimte De Baby Benz oogt aanzienlijk strakker en is volwassen gewor den. Dat geldt zeker voor zijn interieur. Met strak op elkaar aansluitende onderdelen, zacht aanvoelende oppervlakken en een misschien wat anoniem, maar stijlvol dashboard. De in terieurruimte is bijna overrom- KENNISMAKING pelend groot. Niet zo raar als je weet dat het nieuwe model in feite een doorontwikkeling is van de verlengde uitvoering van de oude. En die heeft even veel beenruimte als het Merce des topmodel S-klasse. Meteen maar even de kerncij fers: de nieuwe is met een leng te van 384 centimeter nog steeds geen gigant, maar groei de toch maar liefst 23 centime ter. Hij js ook hoger en breder. Samen met de 14 centimeter grotere wielbasis tilt het de A naar een veel hoger niveau en Mercedes maakt daar ook slim gebruik van. Voorin heb je een portie extra zitruimte, de bagageruimte maakte een groeistuip door en ook de achterpassagiers heb ben het goed. Al is de beenruim te niet van. S-klasse niveau. De hoogte van de achterstoelen is nog steeds niet overbemeten, maar een slimme uitholling in de vloer en een iets achterover geplaatste zithouding maken veel goed. Wie nog meer wil en het Easy Vario Plus pakket be stelt, krijgt (letterlijk) in onder delen uitneembare achterstoe len, plus een omklapbare en zelfs uitneembare voorstoel. Maar rijdt hij ook bijpassend goed? De stuitligging bij de ge boorte van de eerste A levert de consument nu klinkende voor delen op. Mercedes gaat op drie dubbel zeker. De wielen staan veel verder uit elkaar en de klei ne Benz krijgt bovendien een speciaal ontwikkelde achteras mee die overhellen tegengaat. Verrassend genoeg is de auto bij normaal rijden aangenaam zacht geveerd. Bochten Toch volgt de nieuwe A in on stuimig genomen bochten zon der misbaar zijn koers. Bijna sportief zelfs. De verklaring is snel gevonden: om zelfs de kleinste kans op narigheid voor te zijn, is niet alleen de elektro nische stabiliteitsregeling be houden, maar kreeg hij ook nog automatisch variabele schokdempers mee. Het solide gevoel is helaas ook terug te voeren op de veel zwaardere bouw van de auto. Hij weegt 170 kilogram meer dan zijn voorganger. Niet voor niets pepte Mercedes alle moto ren flink op. Toch kon de 95 pk sterke Al 50 basisversie best eens moeite hebben met die grote massa. We konden die uitvoering nog niet rijden en dat is wellicht geen toeval, want zelfs de sterk ere Al70 (116 pk) moest soms flink aanzetten. Het meeste ple zier beleefden we aan de Al 80 CDI dieselversie. Hij rijdt met zijn 109 pk heel soepel en le vert mooie prestaties. Mercedes A-klasse Basisprijzen driedeurs vanaf 20.600 euro en de (even grote) vijfdeurs vanaf 21 800 euro Dankzij de elandtest heb ben ze opvallend fraaie veiligheids- en ondersteltechniek mee gekregen. De nieuwe Baby Benz staat volgende maand in de showrooms. !ecabrio van Chrysler is een grote slokop. Eén op acht is al heel verdienstelijk. Door Rien van der Steen Een weekje toeren met de Chrysler PT Cruiser Cabrio was geen onverdeeld genoegen. De open PT Cruiser heeft een aan tal hebbelijkheden, die in de praktijk vervelend uitpakken. Op de eerste plaats is hij op z'n Amerikaans uitgerust, met een alarmsysteem waardoor de au to weigert te starten als hij een minuutje lang van het slot is. Met als gevolg dat je met een transpondertje in een gaatje bij het contactslot moet friemelen tot de elektronica de boel weer vrijgeeft. Heel lastig. De zware auto 1.580 kilo) was uitgerust met een 2.4 viercilin- der turbo benzinemotor. Die werkt heel behoorlijk, daar niet van. Maar de turbo is onbe schaamd waar het gaat om eco nomie en milieu. Je moet niet te gek rijden om een gemiddeld verbruik van 1:8 te bewerkstelli gen. En dat vinden ze in het thuisland (nog) aanvaardbaar, wij hier niet. Verder viel de radio tijdens het rijden met regelmaat uit en dat zou wel eens met dat maffe alarmsysteem te maken kun nen hebben. Dat alarm spookte trouwens 's nachts ook af en toe, want bij controle bleek er steeds zo op het oog niks aan de hand. Maar wel het bed uit, rondkijken in een lege straat, auto van en weer op slot, bed weer in. Niet goed voor je Chrysler-droom- beeld. Dan het rijden. Zoals gezegd: de motor weert zich prima. Boven dien is deze cabrio tamelijk windgeruisvrij. De kap opent bijzonder snel. Jammer, dat de carrosserie zoveel torsie en ram melgeluidjes vertoont. En dat de remmen een weinig be trouwbare indruk maken. Die grote beugel binnenin oogt vreemd, vooral als de kap dicht is. En als de kap opengaat, zit hij daar net als op een bood schappenmand. De toegang tot de bagageruimte is wel erg be nepen, omdat de achterklep merkwaardig en plaatsops lok kend scharniert. De PT Cruiser dateert van een jaar of vier geleden. De retromo- biel met zijn agressieve neus- partij wordt door veel mensen heel leuk gevonden. En als ca briolet oogt hij nu inderdaad ook best leuk. Bovendien kun je er met vier mensen in zitten. PT Cruiser Cabrio De cabrio kost 3.500 euro meer dan een gewone PT Cruiser Maar als 2.4 turbo moet je er dan wel 34.495 euro voor neertellen. Lichtmetalen wielen, lederen interieur, cruise control en air co zijn dan gelukkig standaard. **"1 eneral manager Ronald aKooyman van het auto museum vindt Dom- losch in Raamsdonksveer geen kale locatie voor de Louwman election. Toch teveel een in- ustrieterrein. „We zoeken wr allure." aamsdonksveer' trekt jaar- te nu ongeveer 20.000 bezoe- ers- Kooyman: „We zoeken ba- ans 'n onze collectie. Niet te- teel bouwen rond één merk N- De automobielgeschiede- temoet er duidelijk uit wor- en. Alle periodes die de indus trie heeft doorgemaakt, moe ten naar voren komen. Alle car- de voortgang de techniek enz." de auto's met een eigen his zijn voor Louwman -in importeur tan Toyota en Lexus- belang- Sommige voertuigen zijn met gebruiks- van 100 jaar, andere Louwman Collection Door Rien van der Steen Hét Nationaal Automobiel Museum in Raamsdonksveer verhuist in 2006 goeddeels naar een nieuw onderkomen in Den Haag. In drie afleveringen beschrijft Auto pronkstukken van de prachtige collectie. Vandaag aflevering 1 zijn minstens zo zeldzaam om dat er maar eentje of enkele van zijn gemaakt. Het museum biedt mooie tegenstellingen tus sen monumentale mobielen als een Cadillac V16 Van den Plas saloon uit 1930, de foeilelijke Panhard Levassor X77 Dynamic uit 1937, de kleine rondingen van de Renault 4cv uit 1951, de eerste mpv die in 1956 Fiat Mul- tipla heette en de driewielige dwerg Frisky van Michelotti uit 1960. Ook de dikke Cadillac Fleet wood die Elvis aan zijn persoon lijke eisen liet aanpassen, is niet te missen in het museum. Net zo min als de Willys Jeep, het voertuig van de bevrijding van Europa in '44-'45. Of de Chevrolet Corvette Stingray, het meesterwerk van Bill Mitchell, in 1966 al opgetrok ken uit met glasvezel versterkt polyester. Een fantastische aan blik bieden ook de Napier, die in 1907 voor een spetterend we reldrecord zorgde in de 24 uren van Brooklands en de foeilelij- De Cadillac Fleetwood die Elvis aan zijn persoonlijke smaak liet aanpassen. ke, maar bijzondere Maserati Medici die Giugiaro in 1974 bouwde voor een Amerikaan. Natuurlijk staat er een keur aan Toyota's, je bent tenslotte in het Nederlandse bolwerk van de Japanse gigant. „Com pleet zijn kan niet, daarvoor heeft de industrie de afgelopen 110 jaar teveel voortgebracht", zegt verzamelaar Evert Louw man. Toyota verscheen in 1964 op de Nederlandse wegen en het is een genoegen te zien, hoe de met een houten pen getekende auto's door de jaren evolueer den. Met als verademende op luchting de eerste Japanse su perauto, de 2000 GT uit 1968. De Toyota's blijven overigens ook na 2006 in Raamsdonks veer staan. Louwman Collection, Steurweg 8 Raamsdonksveer. Afslag 20 op A27 richting Geertruidenberg/Dombosch. Het automuseum is tot en met de laat ste zondag van oktober open op dins dag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en op zon- en feestdagen van 11 00 tot 17.00 uur De toegang kost 8 euro, kinderen t/m 12 jaar 4 euro. www.louwmancollection.nl TWisten over muziek smaak TT WegDroomplaat j O Onze speurtocht naar de ideale WegDroom plaat levert op internet op nieuw discussies op. Toen we een maand geleden opriepen om nummers te nomineren werden honderden nummers genoemd. Nu de selectie te rug is gebracht tot 95 ontstaat er een inhoudelijke discussie. De gitaarsolo in Let's Go Crazy van Prince moet het opnemen tegen het 'mooiste intro ooit' van Survivor's Eye of the Tiger. En de warme tekst van Eric Clapton's Wonderful Tonight wordt ver geleken met het hete ritme van Moloko met The Time Is Now. Maar valt over smaak te twisten? Nog niet gestemd? Ga dan naar de website van de krant, klik op de rubriek Auto en geef uw favoriete WegDroom plaat aan. Als uw keus uitein delijk wint maakt u kans op een Pioneer autoradio/cd-spe- ler ter waarde van 549 euro. Golfkarretjes www.pebblebeachconcours.net www.concourselegance.com Autoprijzen 5,7 procent gestegen Heeft u ook het gevoel dat auto's gestaag duurder worden? Terecht, want onderzoeks bureau Eurocarprice meldt dat de gemiddelde prijzen voor nieuwe auto's in Nederland in een jaar tijd (tot juli) met 5,7 procent zijn gestegen. Ongeveer een kwart meer dan in de rest van West-Europa. Tel je alle Euro-landen bij elkaar op, dan liggen onze autoprijzen inmiddels al 18 procent hoger dan gemiddeld. Maar het lean nog erger, zo meldt Eurocarprice. In Denemarken stegen de prijzen met 7 procent. Wie op zeker speelt, moet naar Hongarije verhuizen, want daar daalden de prijzen juist. Met 3,2 procent om precies te zijn. Citroën C4 met bewaking C4 is weer echt eigenwijs Citroën Saab 9-7x ook naar Europa Saab overweegt de voor Amerika ontwikkelde 9-7X ook in een aantal Europese landen te introduceren. Het bijna vijf meter grote SUV model wordt in de States gebouwd op basis van een Chevrolet Trailblazer. Er is keus uit een 4.2 liter zescilinder en een 5.3 liter V8. On ze eerste kennismaking in Detroit leert dat er veel werk van is gemaakt om het 'Saab gevoel' op te roepen. Volgende week in Auto: Honderd jaar Cadillac Maks Mulders: 1 op 14 Toyota Corolla diesel Nu TIJDELIJK met DVD autobioscoop t.w.v. 2.650,- nu voor 499,- v.a. 29.830,- s'CC 9965 Normaliter hob belen op de 18de hole van de elitaire Pebble Be ach Golf Club golf karretjes rond. Maar zondag is de fairway bezaaid met peperdure, zeer zeldzame boli des. Tijdens het Pebble Beach Concours cl'Elégance, de bekendste show voor historische automobielen ter we reld, staan op de baan meer dan tweehonderd spraakma kende klassiekers. Overigens hebben we in Nederland ook een Concours d'Elégance. Bij Paleis Het Loo in Apeldoorn worden op 28 en 29 augustus veel oldtimers getoond. Thema is klassieke sportwagens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 17