Het beslissende moment re @ctie Lezersredacteur A. J. Snel is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes. Telefonisch: 0113 - 315660. E-mail:Lezersredacteur@pzc,nl Het forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet: www.pzc.nl. Met regelmaat sturen lezers ons brieven vol vraagtekens. Daar blijkt uit dat wat wij doen niet onopgemerkt is gebleven en dat stemt ons tevreden. Lieden A.P. Cornet uit Goes betrapt de redactie op het gebruik van het woord brandweermannen ter wijl het toch brandweerlieden is. Gevoelsmatig geef ik hem ge lijk. maar in Van Dale staat brandweermannen als een geac cepteerd woord. Timmerman nen kan echter weer niet. Dat moet zijn: timmerlieden of tim merlui, Dus zouden er eigenlijk ook staatslui moeten bestaan maar dat is niet zo. Heb je meer dan één staatsman, dat heb je staatslieden of staatsmannen. Lastig toch. Jongen Uit Nieuwvliet stuurt Jan Schee- Ie twee knipsels uit de PZC. In het ene bericht wordt melding gemaakt van een 18-jarige jon gen die te Renesse op zijn hoofd is geslagen, in het andere van een 18-jarige man die te Middel burg werd bestolen. „Wanneer is wie wat?" vraagt Scheele. Een jongen is een kind van het mannelijk geslacht, dus iemand van 18 jaar dient als man te wor den aangeduid, zou ik denken. Maar zo zien niet alle jongens en meisjes van de PZC het. De lui van de pers denken niet alle maal hetzelfde. Rllli vrijdag 13 augustus 2004 WW* ft IHflUMwcw"»!*»! w.wipeeinfWiFw KJMjKMJl'M.OjM'MjlUf lï* door A.J. Snel De jager is geveld. Zijn nalaten schap staat. Henri Cartier-Bres- son, de Franse fotograaf wiens werk van eminente betekenis was voor de fo- tojournalistiek, is vorige week op 96-ja- rige leeftijd overleden. Hij laat een voor beeldig oeuvre na. Wie kennis neemt van het nieuws, kent, bewust of onbe wust, in kranten en tijdschriften, het werk van Cartier-Bresson. En moet er varen hebben hoe gigantisch de zeg gingskracht van beelden kan zijn. Tussen schrijvende journalisten en foto grafen is vrijwel altijd sprake van een zekere animositeit. De journalist die een stuk aan het papier toevertrouwt, heeft al snel het gevoel dat de ruimte die de fotograaf opeist eigenlijk beter voor geschreven tekst had kunnen wor den benut. Hij heeft in ieder geval wei nig neiging tot inschikkelijkheid. De fo tograaf denkt hetzelfde in omgekeerde richting. Hij vindt dat teksten korter kunnen omdat beelden veelzeggender zijn. Cartier-Bresson behoort tot het kleine leger van fotografen dat het over wegende gelijk van zijn beroepsgroep heeft bewezen. Hij heeft gejaagd en was vrijwel altijd trefzeker. Met zijn werk leverde hij doorlopend het bewijs voor de stelling dat een krant niet zonder beelden kan. En voor de opvatting dat beelden, mits ze goed worden gemaakt, een autonome werking hebben. De foto die vandaag in deze rubriek wordt gepubliceerd, kan dienen als een les in observatie. Het is april 1945. Cartier-Bresson is in Dessau, een tussen de Amerikaanse en Sovjetzone gelegen doorgangskamp voor vluchtelingen, politieke gevange nen, krijgsgevangenen, dwangarbeiders en 'displaced persons', afkomstig uit het door het Sovjetleger bevrijde ooste lijke deel van Duitsland. In de menigte probeert een Belgische Gestapo-infor- mante zich te verbergen. Ze wordt her kend en ontmaskerd en exact op dat mo ment maakt Cartier-Bresson de foto. Plet onderdeel van een seconde waarin de plaats gemaakt wordt, is 'le moment décisifzoals de Franse meester dat in een legendarisch geworden woord zegt: het beslissende moment. De fotograaf die een koele blik wierp op leven en dood, op goed en kwaad, deed wat hij doen moest. Hij zag, voelde en liet zijn verraste oog beslissen. In een fractie van de tijd die een schrijvende journa- Doorgangskamp in Dessau. list nodig heeft, vertelde hij een ver haal. Hij toonde een geheim en liet het intact. De kijker kon ermee aan de slag en diens oog raakte niet zomaar verza digd. De blik wordt van het ene detail naar het andere getrokken en de ene vraag na de andere wordt opgeworpen door het beeld dat op het eerste gezicht eenvoudig lijkt maar dat bij nader be schouwing de complexiteit van het be staan toont. Het is alsof je naar een stuk van Shakespeare kijkt. De vrouw die de Gestapo-informante aanwijst, is kenne lijk vervuld van een mengeling van triomf en haat. De ontmaskerde vrouw verliest op staande voet de autoriteit die ze tot voor kort bezeten heeft. Op haar gezicht is te lezen dat ze weet op dit moment van alles verlaten te wor den; de gebalde rechter vuist laat de spanning zien waarin ze verkeert. De gezichten van de omstanders stralen iets uit van onderzoekende aandacht, soms is de mimiek grimmig, in enkele gevallen is er leegheid in de blikken. Rechts in beeld is er de ambtenaar, die als de vleesgeworden neutraliteit zal no teren wat hem is opgedragen schrifte lijk vast te leggen: niet minder en niet meer. Bederf Het is het einde van de oorlog, maar de foto toont hoe het bederf zal voortgaan. Goed en kwaad zullen ook in de komen de tijd uiterst moeilijk van elkaar te on derscheiden zijn. Het verhaal bij de foto kent een ver volg. De Gestapo-informante zal enkele ogenblikken nadat de foto is gemaakt doorslaan en in een perverse poging om sympathie te wekken, namen noemen van haar rotgezellen. Henri Cartier-Bresson was, vele tiental len jaren over de hele wereld reizend, steeds weer op het beslissende moment Foto Henri Cartier-Bresson, Magnum,HH ter plaatse om met de camera in de hand het oog, de geest en het hart op één lijn te zetten, zoals hij zijn manier van werken zelf omschreef. Zelf liet hij zich zelden fotograferen. Hij wilde geen bekend gezicht krijgen; dat zou hem kunnen hinderen in zijn werk. Een foto graaf moet zo te werk gaan dat hij en zijn camera als vanzelfsprekend aanwe zig zijn voor de mensen die hij vastlegt. De camera moet worden vergeten. Cartier Bresson was een vrijwel niet te evenaren meester. Hij beoefende talrij ke genres, dwong kansen af, schatte si tuaties in en profiteerde daarvan. Zelf deed hij laconiek over zijn kwaliteiten. Iedereen kan fotograferen, zei hij. Daar mee bevestigde hij elegant de misvat ting dat voor fotografie de apparatuur belangrijker is dan het talent. De ge schiedenis heeft al geleerd dat de Fran se meester te bescheiden was. De journa listiek zal hem schatplichtig blijven. Organisaties en instanties waar men als regel niet al te veel van hoort, doen in deze kalme zomermaanden met verve kond van de sulfaten van onderzoek of ze maken aanbevelingen bekend over belangwekkend maatschappelijk vraagstuk. Vanaf de digitaleZn kist van deze krant geven lezers hun reacties. Alcohol liet Nationaal Instituut Gezondheidsbevordering en Ziektepreve; tie (NIGZ) te Woerden heeft onderzocht hoe het gesteld is met hg l gebruik van alcohol op de werkvloer en komt tot de slotsom date voor en tijdens het werk nauwelijks alcohol wordt genuttigd,Nei landse bedrijven hebben zich sterk gemaakt om dat gebruik te® moedigen. Maar na het werk wordt er, met name in de horeca,l bouw en bij de overheid, een stevige borrel geschonken. Dat kam teamgeest ten goede komen, maar er zijn ook nadelige kanten.AJ hol maakt ook hier meer kapot dan je lief is. „Van mij mag het wel", reageert een man onder de schuilnaam man'. „Maar men moet wel oppassen in het verkeer. Niet teveel dus." Mike heeft er helemaal geen behoefte aan met collega's te zakken aan het einde van de werkweek: „Ik werk zelf in dezon en daar wordt nooit een borrel gedronken na werktijd. Drink lek. ker thuis iets, dan hoef je ook niet meer met de auto op pad." De probleemstelling heeft Chris een beetje boos gemaakt. Hij laa via Forum weten: „Hebben de beter betaalde heren niets beters! doen dan deze bemoeizucht? Eerst is het goed, dan weer slecht. U ven en laten leven, dat is een goede regel. Dus donder op met diet moeizucht. Kijk eerst eens in de spiegel." Spreekkoren Het auditteam Voetbalvandalisme kwam met de aanbevelingind; toekomst de burgemeester te laten bepalen of een voetbalwedstriï wegens ongewenste spreekkoren moet worden gestaakt. De scheè rechter zou zich dan op handhaving van de spelregels kunnen cos centreren. „Als mensen buiten de lijnen moeten gaan bepalen wat er meteg wedstrijd moet gebeuren, is het einde zoek. Laat de scheidsrechte het maar doen", schrijft een auteur die heel erg tegen valse sprea koren is. Hij constateert: „Huisvrouwen, kinderen, ze vindenheli normaalste zaak van de wereld spelers uit te maken voor apen,bj renzonen of wat dan ook. Het is om gek van te worden. Je hoortd zier te hebben aan een middag of een avondje sporten." „Mosterd na de maaltijd", weet R. Krijger. „Wie herinnert zich ei de kwetsende spreekkoren richting M. Kezman. Waarom nu Die jongen is bijna twee seizoenen uitgescholden en er werd niet aan gedaan en nu ineens wel. Te laat." M. Westveer is het daar mee eens, maar vult aan: „Hier geldt echte 'Beter laat dan nooit'. De burgemeester is er voor de handhaving van de orde, ook bij ernstige scheldpartijen." R. ten Hoopen meldt dat hij zelf scheidsrechter is en dat hij zichs L wezenloos aan ergert hoe met grote regelmaat op en rond de voet balvelden grenzen worden overschreden. Dat er wat moet veranci ren en wel heel consequent, is voor hem overduidelijk. „Het wori tijd dat de scheidsrechter, nadat hij de spreekkoren hoort, de wei- strijd staakt en dat de KNVB een hoge straf oplegt aan de club waartoe het koor behoort." De dichter openbaart geheimen zonder ze te verraden. Jan Greshoff In de zaterdagbijlage Wonen wordt de Zeeuwse woningmarkt belicht en vindt u informatie over klussen, tuinieren, architectuur en woninginrichting.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 16