Vlieg ruikt kliko van verre r mümIiï n FOTO VOORDEEL SPRIHTPHOTO Digitale bewerking maakt oto's speels en spannend Poëzie in het platte vlak Kunstmarkt Groede Honderden hardrijders geflitst Overvallers in oktober voor rechter Konijnenjacht blijft vrij Vrouw gewond bij botsing Hannen tonen lerouw na brute itraatoverval 'GELICHT °ZZtnena,drukk' vrijdag 13 augustus 2004 GOES - In het politiedistrict Oosterscheldebekken zijn gisteren tussen 7.00 en 16.30 uur honderden automobilis ten geflitst wegens overschrijding van de maximumsnel heid. Op de A58, ter hoogte van Lewedorp, werden tussen 7.30 en 10.15 uur, 1735 voertuigen gecontroleerd. Daar van reden er 147 te hard. Op de Houtkade in Goes werden tussen 10.30 en 12.30 uur 242 voertuigen gecontroleerd. Hiervan bleken 86 voertuigen te hard te hebben gereden. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 94 kilometer waar vijftig is toegestaan. Op de Patijnweg in Goes werd tus sen 13.15 en 15.40 uur gecontroleerd. Van de 1406 passan ten reden er 104 te hard. Hier bedroeg de hoogst gemeten snelheid 104 kilometer per uur, waar vijftig is toegestaan. MIDDELBURG - De Middelburgse rechtbank behandelt waarschijnlijk op 14 oktober de zaak tegen de acht ver dachten van de roofoverval op het echtpaar Polderman in Hansweert. Daarbij werd de 80-jarige Leen Polderman zo zwaar mishandeld, dat hij later aan zijn verwondingen overleed. De groep verdachten bestaat uit de drie uitvoer ders van de overval, drie tussenpersonen en twee op drachtgevers. De drie tussenpersonen, 34, 35 en 41 jaar oud en afkomstig uit Roemenië, waren opgeroepen om gis teren voor de rechter te verschijnen. De zaak werd echter niet inhoudelijk behandeld, omdat het onderzoek nog niet helemaal is afgerond. Bovendien wil justitie alle ver dachten tegelijk voor de rechter hebben. Uit de tenlastelegging blijkt dat de overval zorgvuldig is voorbereid. De drie Roemeense tussenpersonen zorgden voor het vervoer van de drie overvallers naar Nederland, namen hun rijbewijzen in en vertelden precies waar ze moesten zijn en hoe ze te werk dienden te gaan. De tussen personen dreigden de overvallers met geweld. GOES - Minister Veerman van Landbouw. Natuur en Voedselkwaliteit is niet van zins de konijnenjacht, die vanaf 15 augustus mogelijk is, te verbieden. Door de na tuurbescherming was daarop aangedrongen, vanwege het lage aantal knaagdieren dat rondhuppelt. Het Fauna fonds daarentegen achtte beperking van de jacht onno dig. De minister erkent dat de konijnenstand erg laag is door een virusziekte. Veerman stelt dat in de praktijk niet op grote schaal op het konijn wordt gejaagd; zo is in be schermde gebieden de jacht verboden. Daarbuiten mag al leen bij gewassenschade geschoten worden. De minister gaat wel onderzoek laten doen naar de ontwikkeling van de konijnenstand en de rol die het beest met name in de duinen speelt bij het natuurbeheer. De Stichting Duinbe houd is 'diep teleurgesteld' over het besluit van Veerman en gaat nu de Tweede Kamer bewerken. MIDDELBURG - Een vrouw uit Middelburg is gistermid dag gewond geraakt op de Londensekaai in Middelburg. Ze botste achterop de fiets van een 47-jarige vrouw uit Zwitserland. Die wilde de weg oversteken via het zebra pad en stopte plotseling om verder te lopen. De Middel burgse had een zware bak verf in haar hand, daardoor ver loor ze haar evenwicht en kwam ten val. Ze is met rugpijn naar het ziekenhuis gebracht. Lnn[f Bosboom 9Q[Jeanette Vergouwen HlLST - Silvia van Kampen ft Hulst volgde de opleiding Monumentale kunsten aan het Hoger Instituut voor Kunstzinni- rVorming Sint Lucas in Gent f® combineert het vrij kunste- ®ailr zijn met lesgeven. Ze geeft enles aan het Reynaertcolle- j>?; is activiteitenbegeleidster Stichting Tragel en cursus- ®ter aquarelleren en kindera- cr bij Kreatieve Vorming. k veelzijdigheid van Van Kam- e.ns °nderwijscarrière komt to* uiting in haar werk als unstenares. ^nvankelijk schilderde ze voor- roet olie- en waterverf, maar .ten jaren was ze bezig rl keramiek, mozaïek en digi- re '°i°grafie. Na het uitprobe- Jn,en c°mbineren van vele tech- n beeft Van Kampen haar hart verloren aan het digitaal be werken van foto's. „Ik reis veel en maak veel foto's. Ik vind het erg spannend om de gefotografeerde onderwerpen te bewerken. Het spelen met vor men, het veranderen, toevoegen of juist laten vervagen van kleu ren zorgt steeds voor iets nieuws." Van Kampen laat een foto zien van haar, onlangs weggelopen, kat Twiggy. „Kijk, ik heb de fo to zo bewerkt dat ze behalve een lief kattenkopje ook twee mooie groene ogen in haar pootjes kreeg. Het bewerken zorgt voor grappige en speciale effecten." Silvia van Kampen doet voor de eerste keer mee aan het grens overschrijdende Ambachtelijk Weekend, dat dit jaar op zater dag 21 en zondag 22 augustus voor de 25ste keer wordt gehou den. Twee van de tien routes lo pen door Zeeuws-Vlaanderen. Tijdens dit weekend worden streekgerechten en producten gepromoot en stellen mensen, die oude ambachten uitoefenen of kunstenaar zijn, zich aan het publiek voor. Van Kampen, die vorig jaar haar garage ombouwde tot expo sitie- en demonstratieruimte, hoopt vooral veel belangstellen den uit het Waasland te mogen verwelkomen. „Het is toch weer helemaal anders dan een expositie, echt een heel nieuwe uitdaging. Ik hoop wat meer bekendheid te krijgen bij een breder publiek. Tijdens het Ambachtelijk Weekend geef ik vooral demonstraties van tekenen en aquarelleren en ik hang wat recente werken op. Als de be langstellenden een beetje ver spreid komen, is er ook tijd voor uitleg en uitwisseling van gege- door Maurits Sep Beestjes. Allemaal beestjes in de kli ko. Het is zomer, een paar weken warm en daar zijn ze weer. Voorkomen kan, genezen niet. Als er eenmaal vlie gen in de kliko zitten, stikt het ook zo van de maden. Kwestie van twee, drie dagen. Maar waar komen ze zo snel vandaan? Peter Traas van Traas Ongediertebe- strijding in 's Gravenpolder (en Oost burg en Bergen op Zoom) legt het uit. „Vliegen kunnen heel goed ruiken. Op rottend fruit in de groene bak komen fruitvliegen en kamervliegen af. Die kunnen een geur ruiken over een af stand van 500 tot 1500 meter. Op de zwarte bak komen de vleesvliegen af. Die kunnen wel over anderhalve tot dne kilometer ruiken." Aangezien een kliko niet altijd .goed dicht zit. en regelmatig open moet om nieuw afval te ontvangen, hebben vlie gen zo door waar ze wezen moeten. Als Ongedierte ze de kliko hebben gevonden, lukt het ze ook om erin te komen. Eigenlijk zou er een tochtstrip tussen de deksel en de afvalbak moeten zitten, vindt Traas, dat zou al heel wat schelen. Eenmaal binnen, is het kwaad zo ge schied. Traas: „Dan legt een vlieg eitjes. Heel veel. Soms wel 1500. Daar komen maden uit. Afhankelijk van de tempera tuur buiten en van de warmte in de kli ko, duurt het twee a drie dagen van het moment dat een vlieg in de afvalbak komt tot het moment dat er maden in zitten. Die maden worden weer jonge vliegen. Dat duurt nog eens twee tot drie dagen." Het is voor veel mensen een probleem dat iedere zomer terugkeert. En daar hebben de vuilnismannen vervolgens ook weer last van. Dit jaar valt het ge lukkig mee, zegt W. Takema, opzichter afvalverwijdering in Goes. Hij heeft in Vieze beestjes in de afvalbak blijft een jaarlijks terugkomend probleem in de zomer. foto Willem Mieras de laatste drie weken maar twee klach ten ontvangen van mensen die maden in hun afvalcontainer hadden en zijn me dewerkers klagen ook niet echt. „Het lijkt erop dat mensen na de ervaringen van de laatste jaren anders met hun kli ko omgaan. Ik denk dat ze er minder be derfelijke waar in gooien of het in de bak gooien die het eerst geleegd wordt." Want zo is een bak vol maden te voorko men, zeggen Takema en N. Eilers, afde lingshoofd van de gemeentereiniging op Schouwen-Duiveland. „Wij raden dat ook al sinds de invoexïng van de kliko aan", zegt Takema. Dat was in Goes tien jaar geleden. Het heeft jaren ge duurd voordat mensen dat advies over namen. „Waarschijnlijk omdat toen kli- ko's werden ingevoerd, zo de nadruk is gelegd op het zorgvuldig scheiden van afval: groente-, fruit- en tuinafval in de groene, restafval in de grijze bak. Gft-afval mocht niet in de grijze bak." Nog steeds niet, merkt Traas op. Hij heeft wel eens gedaan wat Takema aan raadt, maar kreeg prompt een gele kaart van de vuilnisman. „Waar hebben we het over: een paar botjes en graten in de zomer. De inzameling van gft-af- val wordt er echt niet door gefrustreerd hoor", nuanceert Eilers. Ook met een ander advies van Takema en Eilers is Traas het niet eens. Het dek sel van de kliko een klein stukje open zetten zodat de warmte eruit kan en het dus minder broeierig is in de bak, heeft immers als groot nadeel dat vliegen het afval nog eerder ruiken en nog gemakke lijker naar binnen kunnen kruipen. „Dat zou ik dus niet doen", waar schuwt de ongediertebestrijder. Wat is dan wel verstandig, volgens zo wel Traas als Takema en Eilers? Het begint met een schone bak. Een krant onderin leggen, zorgt ervoor dat er geen afval achterblijft bij het leegma ken, zegt Eilers. „Goed schoonmaken als het afval is opgehaald, helpt natuur lijk ook." Vervolgens is de plaats van de kliko be langrijk. Een koele plek, liefst in de schaduw, en als het kan ergens waar het waait. „Vliegen hebben een hekel aan tocht", weet Traas. Bederfelijke waar moet ook niet zo in de kliko wor den gegooid. Goed inpakken in een krant of een stuk papier, vermindert de stank. Dan blijven vliegen iets langer weg. Of een grote zak in de bak, en die goed dichtknopen. Traas kent ook een middel dat onderin de bak gestrooid kan worden en waar vliegen een hekel aan hebben: Kli- ko-Fris. Zit er misschien een lekker luchtje aan? „Nee, het stinkt enorm", lacht Traas. „Anijsachtig. Een hele doordringende lucht." Heeft dit allemaal niet geholpen, ver geet het dan maai-. Traas: „Als er vlie gen in zitten, dan heb je pech, dan krijg je ook maden. Daar is niks tegen te doen." Ze zijn bovendien heel hardnekkig. „Zelfs als je ze te lijf gaat met chloor, heeft dat weinig effect. Maden hebben het skelet aan de buitenkant. Door die harde laag heeft spuiten weinig zin. Het enige wat je kunt doen is dan: de bak leegmaken, goed schoonmaken zodat de geur eruit is, en opnieuw beginnen." nDDELBURG - „Ik hoop dat ij nu beseft wat hij met zo'n „ad aanricht", zei een vrouw [sieren tegenover de meervou- jge kamer van de Middelburg- rechtbank. De 25-jarige man itTerneuzen. die haar in mei an dit jaar met grof geweld aar handtas ontfutselde, knik- deemoedig. „Ik heb er echt ijtvan." |f; was een roerige dag, die itste mei. De man uit Temeu- was platzak en probeerde iel wat geld te scoren. Eerst be- zerde hij in de Roeiersgang n man door een zakje nepco- une te ruilen voor een telefoon [vijf euro. Daarna ging hij op iek naar een koper voor de tele ur. In de Havenstraat benader- >hij drie Belgen. Bij een ervan obeerde hij de portemonnee te Hen. Toen dat mislukte, deel- hij een klap uit. de Churchilllaan was het en later weer raak. Daar pro- erde hij een vrouw de tas uit ür handen te grissen. Die liet et los, waardoor ze over de ond werd gesleept. De vrouw pdaarbij behoorlijke verwon den op, maar vooral het psy- usche leed is groot, zei ze giste- nop de zitting. e man moest zich ook verant- oorden voor de mishandeling meen familielid, in maart van t jaar. Bij de moskee in Axel jam het toen tot drie keer toe «een vechtpartij, met fiks let- si De verdachte liep bovendien ig ineen proeftijd van een an- re veroordeling. Beier van justitie R. Ramme- io eiste tegen hem een gevange- sstraf van vijftien maanden. Dvendien moet de Temeuze- larwat hem betreft drie maan- n zitten vanwege de eerdere lorwaardelijke veroordeling, en 21-jarige man uit Amers- ort. die de Terneuzenaar naar plaats van de twee overval- n reed, moet een half jaar de I m, vond de officier. Ook eis- hij de zes maanden die de ver- ichte sinds eind 2003 boven I hoofd hing na een mishande- ig. Ook hij toonde berouw. rechtbank doet 25 augustus spraak. Wlvia van Kampen schilderde aanvankelijk vooral met olie- en waterverf, maar de afgelopen jaren was P bezig met keramiek, mozaïek en digitale fotografie. foto Wim Kooyman roef m l-uw service (Advertentie) GROEDE - Het Vlaemsche Erfgoed houdt morgen van 10.00 tot 16.00 uur een kunst markt in de Slijkstraat en de Molenstraat (tot de Lutherse kerk). Medewerking wordt verleend door kunstschilders, beeldend kunstenaars, ont werpers van sieraden en kera misten. Het evenement wordt omlijst met muziek op de draailier. In de Lutherse kerk aan de Molenstraat en de Neder lands hervormde kerk op de Markt zijn die dag ook ten toonstellingen te zien. In de Lutherse kerk gaat het om een expositie van schilde rijen, keramiek en tekeningen van zeven verschillende kun stenaars. Vanaf 28 augustus tot 28 oktober is er in dezelf de kerk een tentoonstelling van stillevens door Ineke Wes- selink. Het gebouw is ge opend van 13.00 tot 17.00 uur. In de Nederlands hervormd kerk zijn etsen, schilderijen en keramiek te zien van Ste ventje Hardeman en Sia Braakman. De tentoonstel ling is geopend van 11.00 tot 16.00 uur. In augustus en september is er ook elke woensdagochtend en zaterdagmiddag een ker kenpadroute door Groede met Herman Bakker als gids. door Anita Tournois TERNEUZEN - 'Poëtisme' wordt zijn werk wel genoemd. Een eigenzinnige maar rake uit drukking, die beslist eer doet aan het werk van Antonio Plet- tenberg. Zijn bijzonder intrige rende surrealistische schilde rijen, gerelateerd aan de werke lijkheid, worden momenteel geëxposeerd bij Echo-Audio in Terneuzen. Schilderijen als gedichten. Het is niets te veel gezegd. Pletten- berg schildert zoals een dichter gedichten maakt. Zowel afbeel ding als kleurstelling roepen her inneringen op aan dichterlijke momenten. Poëtische, maar rea listische beelden van gelaten heid, verlatenheid, droefenis, verwondering, diepzinnigheid, romantiek, vermengd met een mix van milde spot, daarbij ge bed in een sprookjesachtige the matiek, trekken aan het oog voorbij. Gegoten in heldere, koele, lichte maar uiterst sfeervolle tinten in veel zachtgroen, grijs, licht blauw en bruinen, die tezamen met die opvallende stijl karakte ristiek zijn voor zijn werk. Dat duidelijk dubbelzinnig blijkt of zelfs voor meerdere uitleg vat baar. Hoofdpersonen of gebeur tenissen zijn niet gebonden aan tijd, noch streek of land, zelfs hun leeftijd is vrij ondefinieer baar. Variërend van figuren die met gemak vroeger tijden doen herleven tot en met sciencefic tion of robot- en engelachtige wezens staan zij in bijzondere relaties tot elkaar of tot de pas sages, waarin zij zich bevinden. Bijvoorbeeld De Vrouw en de Soldaat of De vrouw en de pi loot, waarbij de op de voor grond tredende vrouwen van die dienstdoende mannen duidelijk belangrijker gevonden worden. Werken die stuk voor stuk intri geren en men ellenlang zou kun nen beschrijven. Zoals Het Kruis is niet in te pakken, een tweeluik, dat bol staat van de ironie. Facetten die regelmatig terugke ren zijn hoofddeksels, hoedanig heden suggererend van verschil lende personages met gezichten die clown- of pierrotachtige trekken hebben met vrij grote ogen en een sensuele mond. Ook dieren - of mixtures van mens en dier - vogels, slangen, draken en dergelijke bevolken zijn werken. Diverse door- en uitkijkjes zijn te vinden in vor men als eierschalen, vensters of dozen. Duidelijk waarneem- en voelbaar is de Italiaanse in vloed, haar omgeving, licht, kunst en religiositeit. Plettenberg woonde van 1987 tot 2002 in Italië. De kunstenaar genoot zijn opleiding aan de Academie voor Beeldende Kunst in Den Haag, waar hij in 1928 geboren werd. Was lange tijd docent maar bleef zelf schil deren, waardoor techniek en vaardigheid verder werden uit gediept. Sinds 1961 exposeerde hij jaar lijks wel ergens in Nederland; la ter in Arezzo, waar hij woonach- 'Tussen blauw en groen' van Antonio Plettenberg. foto Wim Kooyman tig was en in Bagno di Romag- na. Tegenwoordig woont hij in Graauw, waar het werk Tussen blauw en groen tot stand kwam mét diezelfde kenmerkende sfeer, waarbij Plettenberg steeds weer op zoek is naar de diepere betekenis van de dingen en het leven. „Vraag niet te veel naar de bedoeling, maar laat uw fantasie de vrije loop", of „Maak bij elk werk uw eigen verhaal!". Conclusies van de kunstenaar, als men de bedoe ling van zijn werk probeert te ontrafelen. Tentoonstelling t/m 5 september in Echo-Audio, de Jongestraat 1 in Terneuzen. Openingstijden, di. t/m vr. 13.00 - 18.00 uur, vr. 19.00 - 21.00 uur, za. 10.00 - 17.00 uur. Vlissingen, Scheldeplein 158 Middelburg,Markt29 Goes, Lange Vorststraat 36 Bergen op Zoom, v.d Rijtstraat 1 Roosendaal, Nieuwe Markt 64 Etten-Leur, Hof van den Houte 1 15 Oosterhout, Nieuwstraat 20 I www.sprintphoto.nl FOTO'S VANAF tClfINBfElD APS FIIMS ie afdrukken vt digüole medio op fotopopier ntt m 1-uw service Staffelkorting per qfdruk bij afdrukken op formaat 10x15 1-19 stuks 0,27 20-49 stuks 0,25 50-99 stuks 0,22 100 of meer 0,18 Startkosten 0,95

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 15