Vrouwen Darfoer lijden vreselijk Moslimpartij maakt weinig kans bij Kamerverkiezingen PZC PZC Ahmed Chalabi: van kroonprins Irak tot vluchtend crimineel Banenmarkt merkt nog vrijwel niets van aantrekken economi Unicef-medewerkster verhaalt over de gruwelen in West-Soedan te gast 11 augustus 1954 woensdag 11 augustus 2004 In Darfoer. in het westen van Soedan, voltrekt zich een huma nitaire ramp. Ruim 1 miljoen mensen zijn op de vlucht voor geweld en zoeken hun toevlucht tot vluchtelingenkampen. Maar ook daar zijn ze niet veilig. Vrou wen worden nog steeds ont toverd en verkracht. De Neder landse Unicef-medewerker Sacha Westerbeek (32) werkt in een van de opvangkampen in Darfoer. door Sacha Westerbeek Negen augustus 2004: „Het gebeurt nog steeds", zegt Omar Abrahim, doelend op de ontvoering en verkrachting van vrouwen. „Zelfs hier in het vluchtelingenkamp in Kass. Het is vreselijk, we voelen ons machteloos en vol schaamte. We hebben geen wapens om on ze vrouwen terug te halen, als we ons buiten het kamp bege ven, wordt er op ons gescho- ten." Ik zit naast Omar en zijn doch- ter Aisha - een van zijn tien kin- deren - op een wiebelig krukje in zijn hut. Het tijdelijke onder komen is gemaakt van leem, gras, takken en wat stukken plastic en stof, net als de 40.000 hutjes om hen heen. Een hut is gemiddeld drie bij drie meter groot en biedt onderdak aan een familie van gemiddeld 12 perso- nen. In de hut van Omar staan een bed en twee kookpotten. Buiten hangen enkele kledingstukken te drogen. Het regent vrijwel ie- Idère dag en de kleine stukken plastic kunnen de familie niet drooghouden. Gevaren Aisha zit nerveus aan haar jurk te friemelen, als haar vader ver- telt over de gevaren die de vrou wen lopen als ze zich buiten het kamp begeven, om gras te snij- den en hout te sprokkelen. Ik heb eerder gehoord dat juist vrouwen en meisjes op pad wor den gestuurd, omdat zij meer 'kans zouden hebben om het te overleven als ze gevangbn wor Gevluchte Soedanese vrouwen uit Darfoer vechten om water in het vluchtelingenkamp in Krinding. Vrouwen worden nog steeds veelvul dig verkracht en ontvoerd door de Arabische Janjaweed-milities en vervolgens door hun familie verstoten. foto Khaled el Fiqi/EPA den genomen dan de jongens, die doorgaans meteen worden gedood. Een oudere vrouw vertelt hoe ze heeft kunnen ontsnappen aan haar belagers. Op het eerste ge zicht lijkt ze een oud dametje, maar als ze haar verhaal vertelt, komt ze zeer dynamisch en sterk over. Trots en vol vuur doet ze voor hoe ze zich heeft weten los te rukken van een aan valler van de Janjaweed. de Ara bische milities die de bevolking in Darfoer terroriseren en do den. Ze heeft hem zelfs een ket ting afgepakt, zegt ze verheugd. Ze vermoedt dat de ketting haar kracht zal geven. Als ik aan Aisha vraag wat er ge beurt met de vrouwen en meis jes die worden meegenomen, ant woordt ze me zachtjes dat die zich moeten uitkleden. „Zelf heb ik het niet meegemaakt" zegt ze bedeesd, „maar twee van mijn vriendinnen zijn nu vijf maanden zwanger. Fatima, een vriendin van Aisha, vertelt hoe haar dorp vijf maan den geleden werd aangevallen. Ze sliep in haar ouderlijk huis toen de Janjaweed kwamen om haar mee te nemen. Gedurende de hele nacht werd ze door vier verschillende mannen ver kracht, die haar de volgende ochtend naakt op een paard zet ten en terugbrachten naar het dorp. „Ik voel me verdrietig over wat er is gebeurd, maar ik zal het kind baren en opnemen in de fa milie", zegt de zwangere Fati ma. In de meeste families is pra ten over seksualiteit - laat staan verkrachting - een taboe. Man nen verstoten hun vrouw als blijkt dat ze, al dan niet vrijwil lig, seks heeft gehad met een an der. Daarbij komt dat een ver kracht meisje veel minder waard is als ze wordt uitgehuwe lijkt. In sommige gevallen zijn de meisjes zodanig gemoles teerd, dat ze hun urine niet meer kunnen ophouden. Hier door gaan ze onprettig ruiken en kunnen ze door hun familie of man worden verstoten. Tekenen Omdat veel kinderen traumati sche ervaringen hebben opge daan tijdens het conflict in Dar foer, heeft Unicef in de vluchte lingenkampen diverse zogehe ten 'safe play areas' opgezet. Hier kunnen kinderen spelen, praten, tekenen en sporten en krijgen ze, wanneer nodig, psy chologische hulp. De politie weet niet goed wat ze aan moet met verkrachtingen. Daarom heeft Unicef, samen met het ministerie van Sociale Zaken en de Soedanese politie, een training ontwikkeld om agenten te leren omgaan met verkrachting en andere vormen van geweld tegen kinderen en vrouwen. Opgeleid In juli zijn in de Soedanese hoofdstad Khartoem 32 politie agenten door Jordaanse colle ga's opgeleid. De hoofdstedelij ke politie is nu verantwoorde lijk voor het trainen van in to taal duizend politieagenten in de rest van het land. Vorige week heeft in Zuid-Darfoer een eerste groep van 65 agenten (on der wie 25 vrouwen) een trai ning afgesloten. De bedoeling is om de komende tijd meer agen ten te stationeren in Darfoer om de veiligheid te verbeteren, zo dat Aisha bespaard blijft wat haar twee vriendinnen eerder dit jaar wel is overkomen. GPD De Iraakse oppositieleider Ah med Chalabi wordt gezocht door justitie in zijn land. Zon dag vaardigde een Iraalcse rech ter tegen hem en zijn neef Salim een arrestatiebevel uit. Jaren lang was Chalabi voor de Ameri kaanse regering de gedoodverf de leider in het Irak van na Sad dam Hoessein. Nu zijn de Chala- bi's opeens dieven en moorde naars. door Inge Dekker Ooit zei Ahmed Chalabi:. „Mijn baan eindigt met de bevrijding van Irak van Sad dam Hoessein." Dat het bevrij de Irak hem nog een schop na zou geven had hij waarschijn lijk niet voorzien. De 59-jarige Iraakse balling en voorman van de voormalige oppositie is het afgelopen jaar bij zijn Ameri kaanse beschermheren hard van zijn voetstuk gevallen. Als leider van de Iraakse opposi tie in ballingschap genoot Chala bi (spreek uit Tsjallabi) de laat ste jaren vooral steun van neo-conservatieve beleidsma kers binnen de Amerikaanse re gering. Onder Irakezen in het buitenland was hij echter altijd al omstreden. De seculier ge oriënteerde sjiiet Chalabi stamt uit een rijk bankiersgeslacht dat in 1958, na een linkse machtso vername, Irak verliet. De fami ly vestigde zich in Libanon, Ah med studeerde in Chicago voor een doctorsgraad in de wiskun de. Eind jaren zeventig keerde hij terug naar het Midden-Oos- ten en richtte in Jordanië de Pe- - tra Bank op. In 1992 veroordeel de een Jordaanse rechter hem bij verstek tot 22 jaar gevange nis wegens grootschalige bank- fraude. Volgens Chalabi zat het Iraakse regime achter het pro ces. Kort na de Golfoorlog in 1991 richtte Chalabi het Iraaks Natio naal Congres (INC) op, een para plu-organisatie voorIraakse op positiegroepen in het buiten land. Volgens critici ging het Chalabi vooral om het geld dat de CIA beschikbaar stelde. Veel gevluchte Irakezen zagen Chala bi als een agent van de Amerika nen. Zijn gebrek aan achterban maakte hem voor de CIA juist aantrekkelijk: hij was voor nie mand een bedreiging binnen het overwegend etnisch georgani seerde wereldje van Iraakse bal lingen. In 1995 bleek dat Chalabi niet over een bijster sterk inschat tingsvermogen beschikt. Vanuit Noord-Irak leidde hij een gewa pende couppoging tegen het regi me van Saddam Hoessein. De operatie mislukte, doordat Cha labi dacht de loyaliteit te kun nen kopen van een aantal stam- leiders rondom de door Saddam geregeerde stad Mosoel. Zij gin gen er echter met de poet van door. Eind jaren negentig vond Chala bi nieuwe vrienden binnen neo-conservatieve kringen van politici als Donald Rumsfeld en Dick Cheney. Na de machtsover name in Irak kreeg Chalabi een vooraanstaande rol in de Iraak se Regeringsraad. Maar dit voor jaar was het voor Chalabi uit met de pret: de Amerikanen schoven plotseling rivaal Iyad Allawi naar voren als leider van de nieuwe Iraakse interimrege ring. Waarschijnlijk begon het de Amerikanen te dagen dat de informatie die Chalabi en con sorten hen verstrekt hadden over Saddams massavemietings- wapens toch niet zo betrouw baar was geweest. In mei doorzochten Amerikaan se troepen en de Iraakse politie Chalabi's huis en kantoor in Bagdad. Aanleiding: Chalabi zou de geheime dienst van Iran hebben verteld dat de Amerika nen hun coderingen gekraakt hadden. Valsmunterij Nu wordt hij door de Iraakse rechter gezocht wegens valsmun terij. In mei is een grote hoeveel heid vals geld bij hem gevon den. Volgens Chalabi hadden toenmalige medewerkers van hem dat in Irak onderschept. Vanuit zijn vakantieland Iran, liet hij weten naar Irak te willen om de beschuldiging te weerleg gen. Hij meent dat die politiek gemotiveerd is. De neef van Ahmed Chalabi, Sa lim Chalabi wordt verdacht van moord. Deze 41-jarige in het Westen opgegroeide jurist zou betrokken zijn bij de dood van een hoge ambtenaar van het Iraakse ministerie van Financi ën. GPD Een moslimpartij kan bij de raadsverkiezingen in 2006 in de grote steden op veel stem men van Turkse en Marokkaan se Nederlanders rekenen, zo bleek onlangs. Dit wil echter niet zeggen dat een moslimpar tij het bij de Tweede-Kamerver kiezingen ook goed zou doen. De moslimgemeenschap lijkt daarvoor te zeer verdeeld. doorGerrit Voerman Wanneer een nieuwe poli tieke partij in het parle ment wil doordringen, moet aan drie voorwaarden worden voldaan. Ze moet geld en le den hebben, en een aanspre kend leider die de aandacht van de media kan trekken. Of een nationale moslimpartij aan die eisen kan voldoen, valt op dit moment nog niet te zeg gen. Belangrijker is dat er een urgent probleem moet zijn. Daarvan lijkt voor veel mos lims momenteel zeker sprake. Na de aanslagen van mos lim-fundamentalistische terro risten in de Verenigde Staten op 11 september 2001 is de ver houding tussen de islamitische bevolkingsgroep en de Neder landse samenleving als geheel meer gespannen geworden. Me de door toedoen van Fortuyn zijn de opvattingen in de Ne derlandse politiek over immi gratie en integratie aange scherpt. De zwaardere eisen bijvoorbeeld die het kabi net-Balkenende wil stellerr aan de toelating van huwelijkspart ners uit het land van herkomst en de introductie van verplich te inburgeringscursussen voor 'oudkomers' zullen grote gevol gen hebben voor de meer tradi tioneel ingestelde moslims. Bovendien, naast een aanspre kend issue moeten de gevestig de partijen aan een nieuwko mer ook'ruimte bieden om tot de Kamer door te dringen. Door de gematigder koers van de WD na het vertrek van par tijleider Bolkestein kwam er in 2002 aan de rechterzijde van het politieke spectrum plek vrij voor de harde standpunten van de LPF ten aanzien van asielbeleid en inburgering. On der invloed van Fortuyn zijn Hoe minder islamitische kiezers zich herkennen in de programma's van de gevestigde partijen, des te beter de kansen van een moslimpartij. foto Suzanne van de Kerk/WFA de meeste partijen op deze pun ten naar rechts opgeschoven en doet zich een vergelijkbaar verschijnsel voor. Hoe minder islamitische kiezers zich her kennen in de programma's van de gevestigde partijen, des te beter de kansen van een mos limpartij. Zo lijkt in theorie de tijd rijp voor een moslimpartij, zeker gezien het feit dat er in Neder land ruim negenhonderddui- zend moslims wonen. Ook als je dat aantal vermindert met de niet-stemgerechtigde jonge ren en moslims zonder Neder lands paspoort blijft er toch nog een behoorlijke groep kie zers over (moslims zonder Ne derlands paspoort die langer dan vijf jaar in Nederland zijn, kunnen alleen meedoen aan de gemeenteraadsverkiezingen). Toch ligt het niet voor de hand dat deze honderdduizenden moslims allemaal op één islami tische partij zullen stemmen. Om te beginnen heeft zo'n par tij het rijk niet alleen. De geves tigde partijen binden een deel van het modern georiënteerde islamitische electoraat aan zich, mede door moslims op verkiesbare plaatsen te zetten. Daarbij komt dat de islamiti sche bevolkingsgroep bepaald niet homogeen is. De meeste moslims in Nederland zijn soennieten, maar er wonen hier ook sjiieten en alevieten. Zij kunnen traditionalistisch zijn ingesteld, of modernis tisch. Er bestaat een grote etnische en culturele variëteit onder de moslimbevolking - niet alleen tussen de verschillende hoofd groepen (Turken, Marokkanen en Surinamers), maar ook daar binnen (respectievelijk Koer den, Berbers en Surinamers van hindoe- en Javaanse origi ne). Geschakeerd Bovendien zijn de 'nationale' moslimgemeenschappen in or ganisatorisch opzicht ook nog eens uiterst geschakeerd. Som mige van deze organisaties staan onder toezicht van de Turkse of Marokkaanse overhe den in Ankara en Rabat. Ande ren onder het gezag van reli gieuze autoriteiten in het land van herkomst. Vanwege deze religieuze, et- nisch-culturele en organisatori sche verdeeldheid noemde de hoogleraar godsdienstweten schappen Waardenburg in 2001 'het idee van één georgani seerde Nederlandse islam een illusie'. Het is dan ook zeer twijfelachtig of de Nederland se moslims landelijk succesvol in één partij te verenigen zijn. Een partijleider dient over een zeer groot charisma te beschik ken om deze tegenstellingen te overbruggen. Dat neemt niet weg dat moslimpartijen wel ze tels kunnen behalen in de ge meenteraad. met name in grote steden, met religieus-etnisch homogene moslimgroepen kan dat heel goed. Al kan niet worden uitgesloten dat een modernistische of tradi tionalistische dan wel een Turkse of Marokkaanse mos limpartij tot de Tweede Kamer doordringt, lijkt dit vooralsnog niet erg waarschijnlijk. Gerrit Voerman is directeur van het Documentatiecentrum Nederlandse Politieke Partijen van de Rijksuniverstiteit Gro ningen. Nederlandse bedrijven tonen zich bij de presentatie van de kwartaalcijfers licht optimis tisch over de economie. Toch gaan bezuinigingen en reorga nisaties gewoon door. De werkloosheid daalt niet. Er wordt nog volop ontslagen. van onze redactie economie Uitzendconcern Randstad meldde vorige week dat zijn omzet in Nederland toe neemt. ABN Amro noteerde een hogere winst, net als Reed Elsevier en Nederlands grootste werkgever, TPG. De ze week voegde KPN zich in dit rijtje met een verdubbe ling van de winst. Topman Ben Noteboom van Randstad durf weer te spre ken over 'economisch her stel'. Zijn collega Rijkman Groenink van ABN Amro ziet ook vooruitgang. Maar op de beurs blijft het optimisme uit. De AEX zet zijn dalende lijn gewoon door. „In de koersen was al enig optimisme verwerkt", analyseert beleggingsstra teeg Jaap Koelewijn van ad viesbureau Financieel Denk werk. Koelewijn haalt zelf geen duidelijke positieve trend uit de cijfers die de laat ste dagen zijn gepubliceerd. „KPN liet prachtige winstcij fers zien, maar geen omzet groei. De winst stijgt door kostenbesparingen." En die besparingen gaan gewoon door, meldde KPN. Ook ABN Amro snijdt vrolijk verder, waarbij ook Nederlandse ba nen dreigen te verdwijnen. Dit geldt voor veel bedrijven, zegt Koelewijn: „Er wordt nog volop gesaneerd en ont slagen." De werkloosheidscij fers ondersteunen zijn analy se. De werkgelegenheid krimpt nog altijd. Het enige positieve is dat de werkloos heid in het tweede kwartaal niet verder groeit. De positie ve cijfers van Randstad dui den wel op enig bedrijven nieuwe orderci gen, nemen ze nog geenq krachten aan. Ze doeng een beroep op uitzendlaj ten. „Randstad is een van eerste bedrijven die ietsj herstel merkt", zegtSep; de Voort, analist van Se curities. De werklood daalt veel later, als deecj mie echt herstelt. Van de Voort is gt sitief. „Tot een paar nul den geleden waren deproj tiecijfers negatief. Nu ge- ze groei aan." Dit beteh dat bedrijven meer proda ren. Dan gaan ze verdia en zelf investeren. Die wikkelingen zijn goed de economie. „Ik ziedatv al de industrie in Nederfe zich herstelt"-, aldus Var Voort. „Dat is verrassend.') dat Nederland lange tijda terliep. Onze bedrijven b delen veel met het bar, land. Daardoor haakt Nea land aan op economischs stel in de VS en Duitsland' Jantine Noordenbos var stafgroep economisch oni zoek van de Rabobank ori schrijft dit. De afhanketj heid van Amerika en Ik land wordt versterkt doon Nederlandse consuma nog altijd geen geld uitga Verontrust Juist de sterke band me': VS verontrust beleggers, dalende koersen hebben n gens Koelewijn veel ternes met de Amerikaanse era mie. „Die vertoonde begc: jaar een opleving, dankzij belastingverlaging van pre dent Bush. Die impuls lij nu uitgewerkt." Ook deii» olieprijs, de onrust in Midden-Oosten en de me nue dreiging van ten® tische aanslagen, maken5 de huidige koersdalia meer dan een gebruikeLj zomerdip. Daar kunnen: cijfers van Nederlandse It drijven niet tegenop. GPD UNIE - De Nederlands-Indone sische Unie kan ontbonden worden. Delegaties uit beide landen, onder leiding van de ministers Luns en Soenarjo, hebben een akkoord bereikt dat voldoet aan zowel de Indo nesische wens tot onafhanke lijkheid als de Nederlandse wens de gevolgen daarvan voor de toekomst goed te rege- 'len. Nederland is Djakarta ver in haar wensen tegemoetgeko men. De Indonesische minister sprak zijn tevredenheid uit over dat feit. VOETTOCHT - Negen mannen hebben een voettocht van 500 kilometer van Göteborg a Stockholm voltooid op 1 dieet van louter bronwater mannen, onder leiding va: j) tandarts, wilden aantonei vasten gezond is en het na lijk lichaam niet verzwakt! k derweg vielen twee lopers: ZENUWACHTIG - frouw uit Tiel sprong oé fn bij Utrecht uit de trein i uit warmgelopen remschoen a lar duceerde een regen va: 011 ken, waar de Tielse erg ze:: zo1 achtig van werd. Ze La: ge: hersenschudding en een ge ken sleutelbeen op bij 2 D( noodsprong. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationpark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail; redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldtee? toeslag) per maand: 19,45 per kwartaal: 56,60 per jaar: €217.00 Voor toezending per post geldt# toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand* het einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice. Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,20 zaterdag: 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6%» Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van r Wegener NV en volgens de Re?^ X voor het Advertentiewezen. I Overlijdensadvertenties: f maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur I Tel. (0113) 315555 Vl Fax. (0113)315549 g; Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax:(0113)315549 111 Rubrieksadvertenties (kleintq S| Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: I Noord- en Midden-Zeeland j I Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax: (0114)372771 Internet: www.pzc.nl/adveiti- Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Coura aan ons verstrekte gegevens hebben (abonnementen)adminlstratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diens»"* ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig de derden Als u op deze informatie geen pri|s stelt dan kunt u dit schriftelijk melden W :e, Postbus 31, 4460 AA Goes Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4