Fietsende werknemer krijgt bonuspunten Buren negeerden eerdere noodkreet gevangen zussen PZC Duitser schoot met gaspistool Duinbranden bedwongen économische Zaken vindt spaarplan veelbelovend Nederland zucht onder extreem hete nachten Winkeldief brengt laptop terug Overijssel slechtst voor dieren Eenzaamheid bovenaan bij hulplijn Arrestant overlijdt in politiecel Chauffeur verliest hanen Rechter verbiedt naam Nederland Transparant Han smult van respen in saus frouw bevalt btaxi van baby Nog twee mensen opgepakt na fatale woningbrand Eindhoven Senioren zouden jaren langer leven door polypil Dochtertje (2) van vermoorde vrouw vermist Fktscnde werkne- worden beloond met bo- nspunten, als het aan het mi- brie van Economische Za- m (EZ)ligt- Een ingenieus sy- (jm. waarbij rijwielen wor- L uitgerust met een chip die Wstreert hoeveel er is ge- Esli bijgt overheidssubsidie. gens EZ is de 'trappers-tech- een veelbelovend systeem Eur het terugdringen van files, Betering van de bereikbaar heid van bedrijven en bevorde ring van het fietsgebruik. Voor de aanschaf van fietsen bestaan al fiscale tegemoetkomingen, maar het gebruik werd nog niet door de overheid beloond. EZ maakt daar nu indirect een be gin mee. De organisatie 'Fiets- mobiliteit' in Lemmer kan aan spraak maken op een fors deel van drie miljoen euro subsidie die bedoeld is om woon- werk verkeer per auto terug te drin genHet bedrijfsleven heeft nog eens 267 miljoen euro toegezegd voor dit doel. De organisatie 'Fietsmobiliteit' bedacht een bo nussysteem, dat te vergelijken is met de airmiles. Een bedrijf dat zich bij de organisatie aansluit, kan fietsen van werknemers uit rusten met een chip. In de stal ling op het werk wordt een scan ner geplaatst. Elke keer als een werknemer met zijn fiets de scanner passeert, worden bonus- punten gespaard, de zogenoem de 'trappers'. Via internet kun nen werknemers hun saldo bij houden. Met de punten zijn din gen te verdienen als gratis kaart jes voor de Efteling, een dvd-speler of hogedrukreiniger. De werkgever kan de geschen ken belastingvrij verstrekken, zo is met Financiën overeenge komen. Volgens Fietsmobiliteit staan daar voor de werkgever besparingen tegenover. „Er ko men parkeerplaatsen vrij en uit onderzoek blijkt dat werkne mers die geregeld fietsen gemid deld vijf a zes dagen per jaar minder verzuimen", aldus een woordvoerder. Inmiddels ne men diverse zorg- en onderwij sinstellingen aan het Trap- pers-pbn deel. GPD van onze redactie binnenland DE BILT - De afgelopen nach ten waren extreem warm. In De Bilt werd daarbij een record-minimumtemperatuur gemeten, zo meldde gisteren het KNMI. De meteorologen van het weerinstituut meten de mi nimumtemperatuurwaarden over een etmaal van midder nacht tot middernacht van twee opeenvolgende dagen. Op 9 augustus is in De Bilt, waar sinds 1901 metingen worden gedaan, een mini mumtemperatuur van 20,8 graden Celsius gemeten. Hier mee is het record gebroken van 22 juli 1925 toen het niet kouder werd dan 20,6 graden. Volgens een meteoroloog van het KNMI koelde het de afge lopen nachten nauwelijks af, omdat de wind niet afneemt. „Normaal neemt de wind in de nacht af. Nu blijft het waaien. Hierdoor blijven war me luchten aangevoerd en koelt het minder af dan nor maal." Zeeland noteerde de afgelo pen dag overigens de heetste nachten. Bij het meetstation Vlissingen werd met 22,2 gra den de allerhoogste minimum temperatuur afgelezen van de Nederlandse meetpunten. Het station brak daarmee nog niet eens het plaatselijk re cord. Vanaf 1906 is in Vlissin gen een meetstation. De hoog ste minimumwaarde die daar tot nu werd bereikt is 23,3 graden. Dat record dateert van 11 juli 1923 .ANP woensdag 11 augustus 2004 BERGUM - Een 22-jarige man uit Sneek die een laptop had gestolen uit een computerzaak in het Friese Bergum, heeft die gisteren teruggebracht. De eigenaar van de win kel had foto's opgehangen waarop de dief stond afge beeld. Volgens de politie heeft dit een rol gespeeld bij de beslissing van de man om de laptop terug te brengen. De foto's zijn afkomstig van beelden van de bewakingsca mera in de winkel. De beelden waren ook op de internetsi te van het bedrijf te zien. De winkelier beloofde een belo ning, om zo de identiteit van de dief te achterhalen. ANP ENSCHEDE - In de provincie Overijssel komen de mees te gevallen van dierenmishandeling voor Zestig procent van de ruim tachtig meldingen die sinds 2000 zijn geteld, is afkomstig uit die provincie. Volgens de stichting Zinloos geweld tegen dieren is het aantal meldingen van dierenmishandeling het topje van de ijsberg. Zo wordt van aanrandingen van paarden en po ny's vaak geen aangifte gedaan, zei een woordvoerder van de stichting gisteren. De stichting heeft onderzoek ge daan naar dierenmishandeling. Het resultaat is samenge vat in een zwartboek dat de stichting vandaag overhan digt aan Tweede-Kamerlid Eerdmans van de LPF. ANP MAARSSEN - De SOS Telefonische Hulpdienst krijgt steeds vaker telefoontjes van mensen die zich eenzaam voelen. Ruim een kwart van de gesprekken die de dienst voert, gaat over dit onderwerp. Vorig jaar stond eenzaam heid ook al bovenaan. Het aantal telefoontjes hierover lag toen op 20 procent. Op de website van de hulpdienst staat verder dat het aan tal gesprekken in 2003 lager was dan het jaar ervoor. In totaal voerden de medewerkers van SOS 207.311 telefoon tjes, 2,3 procent minder dan in 2002. De gemiddelde duur van een gesprek bedroeg 15,5 minuut. ANP ARNHEM - Een 54-jarige arrestant uit Arnhem is in de nacht van maandag op dinsdag overleden in een cel op het Arnhemse politiebureau. Dat heeft de politie gisteren bekendgemaakt. Agenten hielden de man maandagavond aan op verden king van handel in harddrugs. De rijksrecherche onder zoekt de zaak. Sectie moet uitwijzen waaraan de arres tant precies is overleden. Het Openbaar Ministerie in Arnr hem kan verder nog niets over de zaak zeggen. ANP WEERT - Een onbekende vrachtwagenchauffeur heeft in de nacht van maandag op dinsdag op de A2 bij Weert en kele honderden hanen verloren en is zonder zich om de dieren te bekommeren doorgereden. De politie denkt dat de truck geslipt is en dat daarbij een deel van de lading uit de wagen viel. De chauffeur heeft de afgevallen kratten opgeraapt en meegenomen. Om de hanen die uit de kratten vielen bekommerde hij zich niet. Toen de politie arriveerde waren de meeste al dood. De nog levende, die alle gewond waren, zijn afgemaakt. ANP door Malika Sevil en Addie Schulte AMSTERDAM - De twintigjari ge Duitser Michael Dautzen- berg die zondagmiddag in Am sterdam door de politie werd doodgeschoten, trok een gaspis tool. Daarmee kunnen geen ko gels worden afgevuurd. De man vormde dus geen directe bedrei ging voor de agenten. Volgens Justitie konden ze dat niet we ten, omdat een gaspistool op af stand niet van een echt is te on derscheiden. „Het ziet er uit als een vuurwa pen, het geluid is hetzelfde en er komt zelfs rook uit", zegt een woordvoerder van Justitie. „Hij begon meteen te schieten. De ze ven agenten voelden zich be dreigd." Dautzenberg komt uit Feucht bij Neurenberg. Vorige week vertrok hij naar Amster dam met een huurauto, waar mee hij zaterdag een ongeluk kreeg, 's Nachts om drie uur toog hij daarvoor naar het poli tiebureau aan de Ferdinand Bolstraat. Plots trok hij een wa pen, vermoedelijk het gaspis tool. en bedreigde de agent ach ter de balie. Hij wist het bureau te ontvluchten. De volgende dag belde hij de politie omdat hij 'wilde praten'. Toen de politie op het Frederiksplein arriveer de, begon hij vrijwel onmiddel lijk te schieten. Er vielen zo'n twintig schoten. Wat Dautzenberg in Amster dam te zoeken had, is nog ondui delijk. Justitie vermoedt dat hij geen baan had en onderzoekt of hij in de drugshandel zat - iets wat door zijn moeder Angelika Dautzenberg, raadslid voor De Groenen in Feucht, wordt ont kend. Wel wist ze van het gaspis tool, zo vertelt ze in het dagblad 'Die Abendzeitung Nurnberg' „Ik heb zo vaak tegen hem ge zegd dat hij zoiets niet moet aan schaffen en al helemaal niet moet gebruiken. Het ding is niet van echt te onderscheiden." Het schietincident doet sterk denken aan 'suicide by cop'. Daarbij provoceert iemand de politie om hem dood te schieten In de Verenigde Staten komt dit veel voor. Volgens onderzoeken betreft een op de tien dodelijke gevallen van politiegeweld een dergelijke wijze van zelfmoord Volgens de universiteit van Har vard in Los Angeles zijn bijna al le plegers van deze vorm van zelfmoord man. Ook is er vaak een verleden met psychische stoornissen, drugs- of alcoholge bruik en eerdere zelfmoordpo gingen. De uiteindelijke actie is vaak zeer agressief, om er zeker van te zijn dat de politie met do delijk geweld reageert. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - De nieuwe partij Nederland Transparant mag niet onder die naam meedoen aan de Tweede-Kamerverkiezin gen. Dat bepaalde gisteren de Raad van State. Het bestuurs rechtscollege vindt dat bij de kiezer ten onrechte de indruk kan ontstaan dat Nederland Transparant onderdeel is van de partij Europa Transparant van europarlementariër Paul van Buitenen. Europa Transparant wil niets te maken hebben met oprichter Fons Schirris van Nederland Transparant en eiste van de Kiesraad die naam uit het Kies- register te schrappen. De raad weigerde dat. Daarop stapte de partij van Van Buitenen naar de Raad van State. Dat rechtscolle ge is het niet eens met de opvat ting van de Kiesraad dat de naam Nederland Transparant niet misleidend zou zijn, omdat er nog geen partij onder die naam of een vergelijkbare naam in het nationale Kiesregister was geregistreerd. Europa Transparant deed aan de Europese verkiezingen mee, waardoor de kiezer de indruk kan krijgen dat Nederland Transparant de Nederlandse va riant is van die groepering. Het bestuur van Nederland Transparant reageert teleurge steld op de uitspraak, maar ziet af van verdere stappen. Initia tiefnemer Schirris kondigt aan dat de naam gewijzigd wordt in Nederland Anders. ANP Twee Chinook helikopters zijn ingezet Een heli vliegt 15x per uur met 10 000 liter bluswater van zee naar de brandhaard jefrituurde EXTERVEENSC H E K A N A A L Menigeen griezelt bij de aan tik alleen al. Maar Eduard teams uit Eexterveenscheka- ial in Drenthe eet wespen. ge smaken een beetje nootach- Heerlijk." Daams denkt op ze wijze de huidige wespen- aag te kunnen bestrijden. „Als jere«i wespen gaat eten, dan uwe zo van die beesten af", >pt hij monter. „Maar ja, de jeste mensen zijn er toch hui- tigvoor. Raar, want in t.al van idere culturen is het normaal minsecten te eten." faams kwam na wat speurwerk [internet, waar hij insecten- Repten vond, op het idee zich p de wesp te storten. „Voor zo fer ik heb' kunnen nagaan, ordt dat nergens anders ge- an lams vangt zijn prooi met ho- ig. „Daarna even licht fri tu inen dan in de sojasaus." Over gif maakt hij zich geen zor- k „Dat verdwijnt tijdens het Sturen. Het mooie is dat ik mbang was voor wespen. Nu ajazebang voor mij." GPD ÏERLEN - Een vrouw uit erlen heeft gisteren in een li een gezonde dochter ter we- d gebracht. was vanuit haar woning on- rweg naar het ziekenhuis om Ie bevallen. Hoewel de chauf- ïr er alles aan deed op tijd in Iziekenhuis te komen, kwam tkind toch onderweg. GPD EINDHOVEN - Voor het huis aan de Jan Hollander straat in Eindhoven waar zondagochtend twee broer tjes van respectievelijk acht en veertien jaar door brand om het leven kwamen, zijn bloemen en afscheidsbrieven neergelegd door buurtgenoten. De ouders van de kinde ren raakten zwaargewond. In totaal zijn vier mensen aangehouden in verband met de zaak. De politie pakte gisteren twee mensen op. Het gaat om een vrouw van 22 jaar en een man van 36 jaar, beiden uit Eindhoven. Zondagavond hield de politie al twee Eindhovenaren van 23 en 31 jaar aan. De politie verdenkt de vier van betrokkenheid bij brandstichting. De ouders van de om gekomen kinderen raakten door de brand zwaarge wond. Het gezin is van Turkse afkomst. De politie wil niets zeggen over het motief van de verdachten. foto David van Dam/ANP van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Een aantal far maceutische bedrijven werkt aan een 'polypil' die het leven van 55-plussers met gemiddeld 3.5 jaar verlengt. De pil is ook de effectiefste strategie tegen hart- en vaatziekten, zegt inter nist R. Nijhuis van het Erasmus Medisch Centrum (EMC) in Rot terdam. Nijhuis veiwacht dat de polypil, waarin verschillende medicij nen zijn veiwerkt, er over een a twee jaar zal zijn. Dat zei hij gis teren in het Erasmus MC-blad Monitor. De internist pleit er voor de combinatiepil aan alle 55-plussers voor te schrijven Nijhuis promoveerde onlangs aan de Erasmus Universiteit Rotterdam op onderzoek naar methoden om hart- en vaatziek ten te voorkomen. Hij gebruikte een computermodel waarmee de effecten van preventiestrategie ën kunnen worden uitgedrukt in gewonnen levensjaren Uit het onderzoek bleek dat niet alleen hartpatiënten, maar vrij wel alle 55-plussers baat bij de pil hebben. Nu krijgen alleen ri sicopatiënten preventief medicij nen tegen hart- en vaatziekten. De (te ontwikkelen) polypil be vat bloeddruk- en cholesterol verlagers, aspirine en folium zuur. Nijhuis stelt voor klinisch onderzoek te doen naar de effec tiviteit van de pil. Twee afdelingen van het Eras mus MC bereiden dat onderzoek voor. ANP GOOR - De politie is een zoek tocht begonnen naar het 2-jari- ge dochtertje van een vrouw die maandag dood in haar woning werd aangetroffen. De 25-jarige moeder is door een misdrijf om het leven gebracht. Het meisje is maandagochtend rond kwart voor acht voor het laatst gezien bij de woning van het slachtoffer. Geruchten dat de ex-vriend van de vrouw bij het misdrijf is betrokken wil de politie bevestigen noch ontken nen. ANP van onze redactie binnenland HEEMSKERK - De brandweer heeft de branden in het duinge bied tussen Beverwijk en Castri- cum onder controle. Dat meldde gisteren een woordvoerster van de gemeente Heemskerk. Enkele tientallen brandweerlie den waren gisteravond nog aan het nablussen. De verwachting is dat hier ook vandaag nog mee door wordt gegaan. Het vuur in de duinen brak maandag rond 17.00 uur uit. De brandweer vermoedt opzet. De politie zoekt een man van circa vijftig jaar oud, die kort voor de branden in het gebied is gezien. Er waren zeven brandhaarden. Volgens de gemeente is tussen de vijftig en tachtig hectare na tuurgebied aangetast. Bij het bestrijden van de brand kreeg de brandweer van Kennemer- land hulp van korpsen uit heel Noord-Holland. De Koninklijke Luchtmacht zet te gisteren op verzoek van de burgemeester van Heemskerk, twee Chinook-helikopters in van de basis Soesterberg. Op weg naar Noord-Holland kon den de helikopters water opha len in de Noordzee. In de contai ners onderaan de helikopters kan tienduizend liter water. De politie hield mensen die naar zee kwamen of het duingebied van Heemskerk wilden bezoe ken, tegen. Dit om te voorko men dat de strandgangers de brandweerlieden voor de voeten zouden lopen. ANP WAT Nou VA Buurvrouw 'Sylvia' werd vrij dag door de opgesloten meisjes gealarmeerd: „Ik hoorde een tik op de serre. Dat bleek een casset tebandje te zijn. Waarschijnlijk gooiden ze dat om aandacht te trekken. In de tuin lag een pen met een briefje eraan. Daar stond op dat ik de politie moest bellen, omdat ze waren mishan deld. Toen de Haagse omhoog keek, zag zij achter een raam van de woning de twee zussen staan. „Ze keken me smekend aan. Ik kreeg er koude rillingen van", vertelt de buurvrouw. Ze maakte haar man wakker, die adviseerde om de politie te bel len. Even later zijn de ouders aangehouden en de zussen door een ambulance weggebracht. De vrouw heeft evenals de mede bewoners uit de straat in de Haagse week Transvaal nooit vermoed dat er iets niet in orde was. Toen het gezin ongeveer een jaar geleden in de Kaap straat kwam wonen, zagen bu ren één dochter nog wel eens buiten. „Maar het werd* wel steeds minder", zegt Sylvia. Ze trok daar geen conclusies uit. „Je gaat je achteraf afvragen: wat heb ik al die tijd nu eigen lijk van die meiden gezien?" Ook andere buren hadden geen flauw benul van wat zich in de woning afspeelde. Bijzonderheden hoorden of za gen de buren nooit. „Natuurlijk hoorde ik ze wel eens praten, maar het moeilijke is dat je geen Turks verstaat", zegt Sylvia. Zij gelooft niet dat de meisjes het verhaal, hebben verzonnen, zo als hun vader beweert. De ouders van de zussen zitten nog zeker tot volgende week vast. Dat geldt ook voor de broer van de slachtoffers. De 21-jarige man werd zaterdag op gepakt. De politie wil over het motief voor de opsluiting en mis handeling van de zussen nog niets zeggen. Vermoedelijk speelt het voornemen om de meisjes uit te huwelijken echter een belangrijke rol. GPD por Robbert Salome Maaike Oppier 'EN HAAG - Een eerdere ueeuw om hulp van de twee «kse meisjes die in Den Haag for hun ouders waren opgeslo- nen mishandeld, is geïnterpre- Rd als grap en daarom gene- serd. Een jong meisje uit de Kaap straat, waar de Turkse meisjes vermoedelijk maanden zijn vast gehouden, zegt 'een paar maan den geleden' op het pad achter de betreffende woning een brief je te hebben gevonden. Daarop stond in koeienletters 'Help ons'. „Maar ik dacht dat het een grap was", zegt het meisje nu.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3