pzc Meer inzet natuureducatie nodig Herinnering aan dijkwerkers PZC betaald voetbal Kapelle pakt scherpe Japanse oesters aan 16 gemeente streeft naar samengaan Stichting NME en Ecoscope C College hervat irnbezoeken •lagboom ernield Geen regenjas is pech hebben tijdens Tour de Oude Jan Auto's bekrast Proef met apk voor gas in huis Verkeerschaos door ongeval Geld voor onderzoek parkeerplaats Aanvraag monumentenstatus werf 0800 - 0231 231 (GRATIS) zeeuwse almanak Korte broek jedactie: 0113-315649 CSactie@pzc.nl £ws 31,4460 AA Goes iHuprtenlie-exploitatie- K 'n Midden-Zeeland: 0113-315520; Es-Vlaanderen: 0114-372770; East 020-4562500. woensdag 11 augustus 2004 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland jpnrPiet Kleemans QERIKZEE - De gemeente jchouwen-Duiveland is veel ge- Ken aan gedegen Natuur en Mi- jtu Educatie op het eiland. De Ueentelijke subsidie van ruim g.ooo euro is echter in de visie a wethouder G. Houtekamer kt genoeg. Hij vindt dat de lichting Natuur- en Milieu ducatie (NME) en milieucen- nni Ecoscope in Renesse sa lto moeten gaan en verwacht uk dat het bedrijfsleven inves- jtrt in natuur- en milieueduca- Stichting NME komt voort de Werkgroep Schoolbiolo- Aanvankelijk was de doel- Kp van de stichting beperkt educatie aan het basisonder- js maar die doelgroep is nu rs verbreed. De stichting wil dstichting zijn die voor eenie- j educatie op het gebied van [tuur- en milieugebied wil ver- irgen. Dus niet alleen op de ba- scholen, maar voor alle inwo- van Schouwen-Duiveland de bezoekers van het eiland. Mistelling Ie doelstelling spoort precies it wat de gemeente Schou- i-Duiveland en milieucen- unEcoscope in Renesse, waar in de gemeente de grootste indeelhouder' is, willen. De ge- eente wil de financiën en achten zo efficiënt mogelijk zetten en een zo breed mogelij- voor goede natuur- en ilieu-educatie creëren, gemeente 'schept daar met ar subsidie de randvoorwaar- n voor, maar het mag alle rnet van één kant komen, alt wethouder Houtekamer. orEsme Soesman INNEMAIRE - Met een be- tkaan Zonnemaire hervat het llege van burgemeester en wet- uders dinsdag 7 september de eks kernbezoeken op Schou- •Duiveland. reeks werd eerder dit jaar onderbroken door het ver- ek van vier wethouders. Nu dagelijks gemeentebestuur zr op volle sterkte is, krijgt serie na de zomervakantie d vervolg. Er staan in 2004 g vijf bezoeken op de agenda, jdens deze bijeenkomsten pro collegeleden antwoord te len op vragen die - vooraf - psraad en inwoners zijn steld. Ook is er ruimte voor missie over eventuele toekom- ge beleidsontwikkelingen. aftrap voor de reeks kembe- iken wordt dinsdag 7 septem- f gegeven in Zonnemaire. lar staat een bijeenkomst ge ïnd in het dorpshuis aan de I van der Bijlstraat 10. agen kunnen tot uiterlijk 16 Jtus per e-mail (pethy. üti&schouwen-duiveland.nl) arden ingeleverd. Noordwelle aat op de rol voor dinsdag 28 ptember. De publieke bijeen zit wordt die dag gehouden het dorpshuis aan de Smids- Vragen voor dit kernbe- iek kunnen tot uiterlijk 24 au- Btus worden doorgemaild lar voorgenoemd adres, oor de rest van het jaar staan ^bezoeken gepland voor de men Zierikzee, Brouwersha ven Bruinisse. Die vinden res- ctievelijk op de dinsdagen 12 hober, 9 november en 7 decern- ®GH-HAAMSTEDE - Een agboom op een camping aan .Groenewoudswegje in Burgh «aamstede is in de nacht is iemand met ho- snelheid tegen de slagboom "gereden waardoor hij volle- Hij ziet de ruim 32.000 euro voorlopig als een maximumsub sidie. „Het mag zeker geen open-eind financiering worden. Die kant moeten we absoluut niet op." Houtekamer realiseert zich dat het budget voor na- tuur- en milieueducatie op Schouwen-Duiveland in verge lijking met elders in Zeeland een beperkt budget is. Schou wen-Duiveland zit het hoogst qua bedrag per inwoner voor na- tuur- en milieueducatie. Alleen heeft Schouwen-Duiveland niet zoveel inwoners. Dus moet, vindt Houtekamer, de Stichting NME de boer op en zelf eigen projecten aan derden aanbieden. Lukt dat, dan kan de Stichting in de toekomst wel licht (meer) de eigen broek op houden. Houtekamer: „Ik denk bijvoorbeeld aan projecten voor campings en dergelijke." Houtekamer verwacht dat ook het eilandelijke bedrijfsleven een steentje bijdraagt aan de in zijn ogen zo belangrijke natuur- en milieueducatie. „Ik verwacht van het bedrijfsleven dat zij laat zien wat goede natuur- en mi lieueducatie hen waard is. En dat bedoel ik niet vrijblijvend. Ik verwacht dat men met plan nen komt." De gemeenteraad van Schouwen-Duiveland moet zich nog uitspreken over het voorstel van het college om aan de Stichting NME een structu reel subsidiebedrag van 32.876 toe te kennen. Een en ander komt aan de orde bij de vaststel ling van de gemeentelijke begro ting voor 2005. door Melita Lantinq NEELTJE JANS - Stromende re gen en een aardig windje. Het zat de deelnemers de derde etap pe van de Tour de Oude Jan niet mee. Om twee uur gistermiddag werd op Neeltje Jans het start sein gegeven. Aan deze zeven daagse fietstocht voor jongens tussen de tien en vijftien jaar doen honderdzeven kinderen Op het programma staat een rit van vijfentachtig kilometer. Van Neeltje Jans via Noord-Be veland en Goes naar Bergen op Zoom. Vlak voor de start lopen de kinderen nog kris kras door elkaar. „Meneer, kan ik nog bij mijn tas om mijn regenjas te pakken?" „Nee, dat kan niet meer. Haal maar een plastic zak bij de truck", zegt Anton Jan sen. Hij is een van de organisato ren van deze tocht. „We hadden ze vanochtend nog zo gewaar schuwd", lacht hij. „Neem nu een regenjas mee. Maar ja, altijd zijn er weer een paar die dat ver geten." Danny Lenstra uit Veere is één van de Zeeuwse deelne mers. Hij fietst bij Wielervereni ging Theo Middelkamp en heeft al veel ervaring. „Ik vind het heel leuk om mee te doen want ik vind fietsen heel leuk." Dan ny heeft een licentie en rijdt nor maal gesproken regelmatig wed strijden. Alleen dit jaar is het er niet vaak van gekomen. „Ik had het te druk met school." Ook Ke vin Tuns (Vlissingen) en Jona- Het weer zat niet echt mee tijdens de derde etappe van de Tour de Oude Jan. than Waskeduinkerken (Goes) zijn van de partij. Ze zijn clubge noten van Danny en ook gek op fietsen. Maar vandaag kijkt Jo nathan bedenkelijk naar de lucht. Hij ziet de regen niet zo zitten. „Neuhhh", klinkt het sip. Even later stapt Jonathan de bus in. „Ik heb heel erg eczeem en de regen is daar niet goed voor. Dan krijg ik allemaal wondjes." Hij vindt het erg jam mer dat hij niet mee kan doen. Zeker omdat de etappe van van daag door zijn woonplaats gaat. De Tour de Oude Jan bestaat 45 jaar en dankt de naam aan de to ren van de startplaats Velp. De tocht is bedoeld voor alle jon gens die fietsen leuk vinden. Een racefiets is niet verplicht en hier en daar zie je inderdaad een deelnemer op een gewone fiets. De kinderen fietsen iedere dag ongeveer 90 kilometer en daarnaast maken ze uitstapjes, 's Avonds zijn er wedstrijdjes. De hele tocht wordt begeleid door vrijwilligers, zoals Jarno Veerhoek uit Ritthem. „Ik heb foto Marijke Folkertsma zes jaar als renner meegedaan aan de tocht en ben nu vrijwilli ger." Veerhoek fiets de tocht mee en houdt de kinderen onder weg in de gaten. Ook de vijf mo toragenten die de karavaan be geleiden en een arts vrijwilliger. De tocht eindigt zaterdag weer in Velp, waar nog een ploegen tijdrit op het programma staat. Deze zomer volgt de PZC het Monopoly-spelbord, dat voor deze gelegenheid een geheel Zeeuwse invulling heeft ge kregen. De dobbelsteen brengt ons vandaag op Stroodorp. Strikt genomen hoort Stroo dorp niet in het Monopoly- spel thuis. Het is een buurt schap en geen straat of plein. Maar in een Zeeuwse versie van het spel mogen gehuchten en buurtschappen, verstilde en ver geten verzamelingen van een handvol huizen, niet ontbreken. Het wemelt ervan in de provin cie. Ze hebben, naast de beperkte omvang en historische wortels, één ding gemeen: de mensen die er wonen zijn daar fier op. De huizen worden liefdevol ver zorgd, de tuinen idem dito. Het zijn te koesteren pareltjes in het Zeeuwse landschap. Dat hadden buitenlanders, vooral Duitsers, eerder door dan de Zeeuwen zelf. Voor een, toen nog, zacht prijsje kochten ze de in verval rakende wonin gen op, om er een riant vakantie verblijf van te maken. De oor spronkelijke bewoners trokken weg, op een enkele uitzondering na. Het Noord-Bevelandse Stroo dorp koerst aan op het twee honderdjarig bestaan. In 1817 kocht een aantal welgestelde Zeeuwen de schorren in de Zandkreek, opwassen voor de polders Willem, Geersdijk en Heer Jansz. Ze wilden de 1000 gemeten (2,5 gemet is één hec tare) inpolderen. De Wissen- kerkse notabel W. L. Vader werd administrateur van de be dijking. Zo kwam in 1818 de Soelekerkepolder (de naam is Het weidse uitzicht over de omgeving vanuit de woning van Piet Koole. Een van de meest aanspreken de elementen van het buurtschap, vindt hij zelf. foto Mechteld Jansen die van een verdronken dorp) tot stand. Aannemer Leendert van Haaf- ten bracht voor het werk ruim 153.000 gulden in rekening. Het eerste jaar leverde het koolzaad al meteen 104.000 gulden op: de inpolderaars hadden een goede slag gelagen. Om de dijkwerkers te huisvesten werden op de zee dijk van de Heer Janszpolder (die na de inpoldering binnen dijk werd) primitieve onderko mens neergezet: met stro gedek te hutten. De naam van de buurt schap is verklaard. Zeeland-kenner Ad Beenhakker vertelt dat het destijds in Zee land een gebruikelijk verschijn sel was. „Er kwamen veel men sen uit Brabant. Daar zaten ook de aannemers van de dijkwer ken." Het was geen luxe. De hutten stonden in een lange rij op de dijk en het hele seizoen leefden de botdragers (sjouwerlieden), cordewagencruijers (kruiwagen voerders), zodenvonders (zoden- spitters) en rijswerkers daar on der primitieve omstandigheden. Het waren allesbehalve lieve jon gens. Beenhakker kent nog meer van dergelijke dijk werkers ves tigingen: „Verderop ligt Plan kendorp, met dezelfde oor sprong. Bij Sluiskil had je Stroo- dorpe, bij Krabbendijke de Stroodorpepolder en Strooi- enstad in de gemeente Honte- nisse." Het was de bedoeling dat de hut ten na het werk afgebroken wer den. Beenhakker: „Maar er wa ren altijd wel wat landarbeiders die erin wilden trekken. Ze gin gen verbouwen en langzaamaan kregen de hutten een stenen dak. In feite zijn ze nog steeds aan het verbeteren." Stroodorp telt nu nog geen veer tig huizen; de meeste nog altijd aan de dijk en enkele aan de Stroodorpseweg. De zorg voor de verkeersveiligheid heeft ook hier toegeslagen. De buurtschap is een 3 0-kilometerzone en door toedoen van het waterschap zijn op de weg markeringen geschil derd die van een afstandje moe ten lijken op levensechte wegver- smallers. Het werkt: bij nade ring gaat de voet onwillekeurig naar het rempedaal. Vóór de Tweede Wereldoorlog kende Stroodorp een heuse bloeitijd. Het was een hechte ge meenschap, met verschillende winkeltjes. Lena van de Moe- re-Bakker handelde in kruide nierswaren en verkocht brood voor bakker De Kam uit Kam perland. Ook Leen Versluis en Adriana Geelhoed dreven een winkeltje. Vooral na de sluiting van het Veerse Gat in 1961 ver anderde er veel. De besloten ge meenschap stroomde leeg, de meeste mensen gingen naar Kamperland, en de Oosterburen namen bezit van Stroodorp. Piet Koole (70) woont met zijn vrouw het langst onafgebroken in de buurtschap. „Vroeger was Kees Bakker de burgemeester van Stroodorp, nu ben ik dat", lacht hij. Bij hun trouwen in 1960 streken ze er neer. ,.In Kamperland was geen huis te krijgen en we konden in Stroo dorp een oud hokje kopen. Dat hebben we gesloopt en er een nieuw voor terug gebouwd. Het bevalt ons na 44 jaar nog steeds. In de winter is het erg stil, 's zo mers is het druk. Veel Duitsers en een enkele Belg. Het gaat goed, we hebben er geen last van." Het zijn de rust en de weidse blik die Koole het meest aan spreken. „Je kunt heel ver kij ken. Van de windmolens bij de stormvloedkering tot de televi sietoren in Goes. In een dorp wo nen zou even wennen wezen. Zo lang we nog auto kunnen rijden, is het geen probleem." Rinus Antonisse ®IKZEE - Zes personen- s die stonden geparkeerd odedorp in Zierikzee zijn ,e n^cht van maandag op s ag bekrast. Het totale scha- «dragis onbekend. OP BEZOEK INKOMSTEN BELASTING BETAAL €200 voorstraat c0lunsplaat <5= GOES - Het aantal gasincidenten buitenshuis (waar de energiebedrijven verantwoordelijk zijn voor de veilig heid) is al tijden stabiel op vier a vijf per jaar. Binnens huis echter stuiten installateurs geregeld op onveilige si tuaties, doordat oude leidingen beginnen te lekken of de cv-installatie niet wordt onderhouden. Landelijk wordt daarom geregeld geopperd een apk, een algemene perio dieke keuring, voor woninginstallaties in te voeren. In Geldermalsen begint volgend maand een eerste proef met de apk. Het Zeeuwse nutsbedrijf Delta staat positief te genover mogelijke soortgelijke initiatieven in Zeeland, pagina 13 een leiding is zo geraakt SINT LAURENS - Als gevolg van een botsing tussen twee auto's op de Wilgenhoekweg/Noorddorpsweg bij Sint Laurens is gistermiddag een flinke file ontstaan. Rond kwart over twaalf botste een 49-jarige man uit de gemeente Kapelle op de auto van een 21-jarige vrouw uit Veere. Zij stond op de Wilgenhoekweg om linksaf te slaan richting Noorddorpsweg. De Kapellenaar reageerde te laat en botste achterop. De vrouw werd door een ambu lance met nekklachten overgebracht naar het ziekenhuis in Vlissingen. Na behandeling mocht zij naar huis. De brandweer Vlissingen/Middelburg moest uitrukken om het wegdek schoon te spuiten. Tijdens het opruimen werd het verkeer over één baan geleid, waardoor aan weerszijden lange files ontstonden. MIDDELBURG - De gemeente Middelburg geeft 120.000 euro uit voor een onderzoek naar de mogelijkheid om een parkeerterrein te maken op het terrein van het CWI aan de Stadhuisstraat. Dat onderzoek wordt gedaan, omdat het niet mogelijk bleek om een parkeergarage aan de Bachtensteene aan te leggen. ARNEMUIDEN - De gemeente Middelburg wil dat de his torische scheepswerf Meerman in Armemuiden een rijks monument wordt. De aanvraag daarvoor gaat binnenkort de deur uit. Als de werf een rijksmonument wordt, kan de gemeente aan spraak maken op subsidie. De hoogte van de subsidie wordt geschat op 75.000 euro. De gemeente heeft de werf voor het symbolische bedrag van een euro gekocht van de vorige eigenaar. Het is de bedoeling dat de werf na de res tauratie de thuisbasis wordt van de Stichting Behoud Hoogaars. door Harmen van der Werf WEMELDINGE - Nog niet eens zo lang hebben bezoekers van het nieuwe strandje bij Wemel- dinge last van scherpe Japanse oesters. En de gemeente Kapelle gaat gelijk al over tot actie. Zo veel mogelijk oesters zullen met een hijskraantje worden wegge haald. Vorige week vrijdag kwam pas de eerste melding binnen van een strandbezoeker die zich ste vig aan vlijmscherpe Japanse oesters had verwond. In het weekeinde volgden meer geval len, waarop de Kapelse wethou der P. Ganseman (Gemeentebe lang, recreatie) besloot alvast te beginnen met de plaatsing van een waarschuwingsbord. Dat is gistermiddag gebeurd. Strandbe- zoekers wordt aangeraden bij af gaand water (bad)schoenen te dragen vanwege 'scherpe ste nen'. „Ja, daar bedoelen we die oesters mee", zei één van de ge meentewerkers die het bord vastschroefden. Alleen een bord is niet genoeg, oordeelde het dagelijks bestuur van Kapelle gisterochtend. Het nieuwe strandje is speciaal voor het bungalowpark Oesterbaai aangelegd. De bezoekers van het strandje verwachten een gastvrijere ontvangst dan vlijm scherpe schelpen. Kapelle gaat daarom de oesters zoveel moge lijk laten weghalen met een kraantje. Het zal deze week nog gebeuren.Voor het eerst dit jaar gebeurt dit aan het Katseveer en ook bij Wemeldinge. De Ja panse oesters lijken steeds ver der op te rukken, of strandbezoe- kers krijgen er meer last van. J. Jansen die over het beheer van de strandjes in de gemeente Rei- merswaal gaat, heeft op het Damse strandje bij Yerseke nog niets gesignaleerd, maar bij Roëlshoek vlakbij Krabbendijke wel. „Bij Roelshoek liggen dit jaar opvallend veel Japanse oes ters op de vloedlijn." Tijdens de schoolvakanties wordt het strandje twee keer per week schoongemaakt. Of de Japanse oesters zich we ten te nestelen, is plaatsgebon den. Bij de strandjes van Stave- nisse en Sint-Annaland en op Schouwen-Duiveland bij Ouwer- kerk en Zierikzee komen ze praktisch niet voor. (Advertentie) Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen Zodra de buitentemperatuur een beetje acceptabele waar- 1 de bereikt, is de techneut bin nen het bedrijf in korte broek op de werkvloer te bewonde ren. Het is een genoegen waar zijn kantoorgenoten de afgelo pen weken gul op zijn getrak teerd. Laatst solliciteerde hij open lijk naar een lift huiswaarts. „Kan ik vanmiddag met jou meerijden naar Vlissingen?", vroeg hij aan een van de vrou welijke collega's, en monster de onderwijl zijn onbedekte techneutenbenen. „Of leidt dat erg af?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 31