Vliegtuigen kijken op Schiphol JL Casper Hobbes PZC Nieuw panoramaterras trekt één tot anderhalf miljoen bezoekers per jaar 900SS6 Opruiming puzzel 3 C Heer Bommel en de Doorluchtigheid recept Frambozen bavarois weer M j woensdag 11 augustus 2004 door Annemieke Windt Opa en oma lopen er rond met hun kleinkinderen, een vliegtuigspotter schrijft er type nummers in zijn agenda en een gezin onderweg naar zijn vakan tiebestemming doodt er de tijd van de vertraging. Het panora materras van Schiphol is een at tractie op de luchthaven waar, sinds de heropening in 2000, jaarlijks één tot anderhalf mil joen mensen naar toe komen. Vliegtuigen kijken blijft voor veel mensen een leuk dagje uit. Sinds de acties van Milieudefen sie in 1998 zijn de veiligheids maatregelen wel strenger. „We willen mensen niet op het idee brengen op een vliegtuig te klim men", aldus voorlichter De Bie van de Schiphol Group. Verder gaat het ten-as eigenlijk alleen dicht wanneer er een hevige storm woedt. Tijdens een mooie zomerdag slenteren er al gauw een paar honderd mensen over (Advertentie) Waar wordt u omringd met aandacht, ambachtelijke kennis en een ongekend assortiment kwaliteitsmeubelen V en woonaccessoires? Juist, bij Joosse. Joosse Interieurs Langstraat 2-4, Arnemuidem, tel. 0118-601273 Geopend van maandag t/m zaterdag en vrijdagavond. het panoramaterras. Voor Hans Janssen is het terras een mooie plek om de tijd door te brengen terwijl hij op zijn familie wacht. Die komt voor een korte vakan tie naar Nederland. „Ik woon in de buurt van Oxford en we gaan nu een paar dagen op familiebe zoek. Mijn gezin komt met het vliegtuig en ik ben met de auto vooruit gereden." Het panora materras van Schiphol is vol gens hem uniek. „Voor mijn werk reis ik de hele wereld over, maar dit is één van de weinige luchthavens waar je zo dicht bi] de vliegtuigen kunt komen." Verrekijker Iets verderop, achter de hekken van het terras, zit een man op een bankje. Hij kijkt gecon centreerd door zijn verrekijker en houdt in zijn agenda bij wel ke vliegtuigen hij heeft gezien. „Ik ben vanmorgen met een vriend vanuit de omgeving van Gouda hiernaartoe gefietst. We hebben onderweg vogels geke ken en we zijn via Schiphol Oost naar het panoramaterras gefietst. Het is toch een stukje wereld waar je normaal niet zo dichtbij komt." Hij wijst naar een Boeing in de verte. Het toe stel is duidelijk herkenbaar als een vliegtuig van de KLM. „Kijk, dat toestel daar, dat gaat nu niet meer de lucht in. Het Een kijkje vanuit de verkeerstoren van Schiphol. Sinds 2000 kunnen ook reizigers weer naar vertrek kende en inkomende vliegtuigen kijken vanaf het panoramaterras. foto Harmen de Jong/GPD wordt opgeknapt en in het Avio- dome bij Lelystad tentoonge steld." De liefhebber noemt zich geen fanatieke vliegtuigspotter, hij gaat gewoon een paar keer per jaar een dagje vliegtuigen kijken. „Het leuke daaraan is, dat je in de loop van een paar jaar de veranderingen in de luchtvaart kunt zien. De nieuwe kleuren van de maatschappijen, nieuwe types vliegtuigen die je steeds vaker bij de gate ziet staan." De man achter het drinkstalle- tje ziet het allemaal met plezier De lijst.van wie wat wilde hebben, vertoont weinig overlap. Vier verschillende mensen. Twee zussen, twee broers. Eén gezin. We zijn er snel uit. Krissen, kruisen, een kastrol waar de stoverij in sudderde, ovenschaaltjes. Op papier is het simpel. 's Avonds komt de juwelenkist op tafel. Samen met mijn zus verdeel ik moeders juwelen. Bloed koraal, granaat, en een Zeeuwse knop met deu ken. Een erfdeel van mijn Zeeuwse moeder. De grote ring met granaten is voor mij. Ik schuif hem aan mijn vinger. Hij is te groot. Ik heb haar handen niet, wel haar duimen. Geen gezicht, mis schien later als ik ouder ben. Vroeger maakten we samen met haar altijd grappen over de juwelen. Lachen om de on beschaamdheid waarmee we onze erfenis al aan het verdelen waren, Ze lachte vrolijk piee. Marleen Blommaert De volgende dag maken we een begin met het op halen van de spullen uit het ouderlijk huis. De gloednieuwe aanhanger gaapt me leeg aan in het oude nauwe straatje. De zon brandt ongenadig en onze mannen zijn na twee stoelen sjouwen al doorweekt. Ik wilde eigenlijk niet mee. Eigenlijk wil ik ook niet opruimen. Het is alsof ik de laatste bewij zen van hun bestaan aan het opruimen ben. Achter de deurtjes in de kast ligt een deel van ons leven. Foto's van een broer met baby. Wat was-ie jong. Een halve fles port en tientallen kookboeken. In een Tupperwax-edoos keurig uit geknipte Douwe Egbertspunten, in bundeltjes bijeen. Genoeg om de DE-winkel leeg te kopen. Studieadviezen: 'werkt slordig'. Goh, dat was ik vergeten. Goed, dat ze dat allemaal heeft be waard. In het oudergesprek met de juf van mijn oudste kwam hetzelfde naar voren. Ik moet mezelf dwingen om niet alles te lezen en overal bij stil te staan. Maar als de tafel wordt afgebroken begint mijn keel dicht te raken. Ik zie de slijtageplekken op het blad waar haar han den altijd bezig waren. De tafel die altijd vol was, met eten, koffie, mensen, puzzelboekjes, tv-gids met aangekruiste krimi's, interessante artikeltjes, borduur- en knipwerk. Mijn jongste dochtertje is erbij. Ze begrijpt dat de spullen nu verdeeld worden. Ze loopt dan ook als een jonge ekster door het huis. „Mag ik dit, mag ik dat", vraagt ze zonder enige gêne. Ze komt met een beertje naar me toe. Ik gaf het mijn moeder toen ze niet meer kon spx-eken. Mag ik die? Is goed, mompel ik en nu beginnen ook mijn ogen te px-ikken. Thuisgekomen sjouw ik met mijn man het tafel blad naar binnen. Het is loodzwaar. Ik houd het maar net. Hij ziet het en vraagt bezorgd of we het even neer moeten zetten. Nee, zeg ik. Als ik het nu neerzet, pak ik het nooit meer op. 's Avonds gaan we naar de tweejaarlijkse buurt barbecue. In de aax-dappelschuur staat alles ge reed. Ik moet vertellen van wie ik er één ben, want ik kom toch van hier. Ik vex-tel dat ik er één van Piet en Annie ben. Ik bekijk het tafereel, de mensen en geniet van mijn Haagse man. Hij praat honderduit met ie- dex-een, vrolijk lachend. Hij jaagt de buren op stang met zijn idee om pauwen te gaan houden. De bux-en nemen x-evanche door mijn kinderen een pony aan te px-aten. En zo komt deze dag langzaam tot een zacht en warm einde. Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vor men dat overeenkomt met de omschrijving. De resterende let ters vormen van boven naar beneden en van links naar rechts een citaat. 1. Serpent; 2. metaal; 3. stuk hout; 4. overhandigen; 5. metaal; 6. gewoon te van alledag; 7. deel v.e. jaar; 8. aanvang; 9. gespannen; 10. stuk; 11. inwendig orgaan; 12. pas; 13. hel- derklinkend; 14. bedaard. Voeg telkens een letter toe aan de gegeven letters en maak zo 9 juiste woorden van 4 letters. De toegevoeg de letters dienen samen op de hori zontale balk een woord te vormen. 1 H S O L A E N G 2 L L O A O D N G 3 Z P A L M A N K 4 G E E R V E D N 5 E G V O L U D U 6 S C L H E T U R 7 D M E A A R S T 8 S T T E A G R T 9 E S V T R A A K 10 K A A R L P O T 11 L E IJ V K E R E 12 R S T D A E R P 13 L O U I O D F V 14 K A O G L E M L Horizontaal: 1. Rondloper (6); 7. Onderzoek om in te drukken (5); 8. Dat dier krijgt men van een kampioen (5); 9. Voorlopige afdruk om de smaak te pakken te krijgen (5); 10. Geef de organen terug van de keizer! (4); 11Dat dier bestaat uit koper, zink en nikkel (6); 12. De trant van een ouder orgaan (6). Verticaal: 2. In schijn wordt het reeds geen succes (5); 3. Vruchtvlees (6); 4. Het zit erin, zo wordt ons verzekerd (6); 5. Niet doorgaan in de zekeringenkast! (4); 6. Die vakken heeft een dominee voor het kiezen (8); 10. Akelig in de richting (4); 11. Overal ontbreekt er niets aan deze wei (3). Zoek de zescijferige code met behulp van de onderstaande aanwijzingen. De cijfers kunnen variëren van 0 t/m 6. Er komt dus nooit een 7, 8 of 9 in de code voor. Oplossing van gisteren: Cryptogram: Anagram: Horizontaal: 1rede-wreed-wereld 4. Rammeltijd; 6. kattenkop; 8. flapuit; 9. brons; 2 ster-emst-entrys 10. fis. 3rest-stere-eerste 4. roet-tenor-storen Verticaal: 5snee-steen-mesten 1. Caballero; 2. mede; 3. stikstof; 5. dipsaus; 7. 6. heet-ether-echter typen. 7. rein-reine-inkeer 8. erts-snert-snater Geldbedrag: 840 Euro 9. roek-joker-jonker 10. zeel-lezen-ezelen ©JFS.NL Eindoplossing: WEESMEISJE. Het vertrouwen van zijn buurvrouw en de weer ingetreden stilte buiten gaven hem zijn gewone kloekheid terug en hij wierp zich ferm een bouffante om de hals. „Verhuizen is goed en wel, maar dit is burengerucht", sprak hij. „Neem een lantaren mee en volg me, Joost! En u, mevrouw, blijft veilig in Bommelstein, waar u niets gebeuren kan. Daar sta ik persoonlijk voor in." „Wat ben je altijd dapper, Ollie", zei zijn buurvrouw bewonderend. „Zeg toch Doddeltje." Heer Bommel stak groetend de hand op en verliet zijn huis in fiere houding. Het was een lichte voorjaarsnacht met kans op nachtvorst, en doordat er geen wind was, heerste ex- een diepe stilte in de natuur. Maar toch meende Joost een lichte trilling in de bodem te voelen, en toen hij een ogen- hoi mam, raaf één5 waar HomswiK óéwéé5t zijn? maak fat höj IK T0(M (£L\EN? JULLIE. zaten te 5PEIEN in pie 9005 ACHTERIN 9E TUIN. wé zijn hhél VER TERU&CERE15P in fe tuf, maar wé warén wéér TERUC OP PR£ÜE5 hétzéiéfé m0mént als wé VERTROKKEN warén. faar0m léék het alsof we ni ét we^éwéést zijn. wé he00én één HELE30EL pinosau- russénóézién. Klassiek nagerecht waarvan het recept ook kan worden toegepast met de pu rees van andere vruchten. Zo kunt u met een potje kant-en-klaar gekochte appel moes in een ommezientje een appelbava- rois maken. Gebruik voor de bavarois met verse vruchten bijvoorkeur een niet-metalen zeef (nylon) en houten le pels en spatels voor het mengen, roeren en spatelen. Voor 4 - 6 nagerechten: 350 gram verse frambozen; 80 gram witte basterdsuiker; 1,5 eetl. limoen- of citroensap; 6 gelatineblaadjes; 3 dl slagroom; enkele munttopjes voor de garnering. Kijk de frambozen één voor één na op on gerechtigheden. Spoel ze liever niet in wa ter want juist daardoor kunnen ze veel van hun toch al tere smaak verliezen. Houd ongeveer 50 gram frambozen apart voor de garnering. Wrijf de rest van de frambozen door een zeer fijne zeef. Meng in een grote kom de puree met basterdsui ker en limoen- of citroensap. Laat intussen de gelatineblaadjes ten minste 5 minuten weken in ruim koud wa ter. Breng in een pannetje 6 eetlepels wa ter aan de kook. Neem het pannetje van de warmtebron en laat er onder voortdu rend roeren de geweekte en daarna goed uitgeknepen gelatineblaadjes in oplos sen. Roer het gelatinemengsel door de inhoud van de kom met de vruchtenpuree. Laat Zeeland: Onbestendig rbe aan. Hij verkoopt aardig en heeft zelfs tijd om naar de bezoe kers te kijken. „Een dagje Schip hol is toch iets dat je doet als het mooi weer is. Ik zie hier soms mensen een hele dag door brengen. Maar met regen zie je niemand." GPD In onze regio werd de hittegolf Door: Jord gisteren al afgesloten. Terwijl in vooral Noordoost-Nederland wederom tropische temperate werden gehaald, was het in Zeeland duidelijk minder wam. snel trokken wolken en buien over onze streek en die hield;: opwarming tegen. Vandaag waait na enige tijd weer eenss i zuidwestelijke wind, die aan de kust vrij krachtig (kracht5|i meeste buien zijn weg, maar in de onstabiele en toch nogr warme lucht die wordt aangevoerd, kan zich een enkele vl- de bui ontwikkelen. Daarbij is de onweerkans klein. Dank fP nige perioden stijgt de temperatuur naar 24 graden op he Thoolse strand tot 26 graden in Bergen op Zoom en buurc, n- meenten. Morgen kan het warmer dan vandaag worden,is onweersbuien geen roet in het eten gooien. Komen debue voor het middaguur, dan blijft het bij maximaal 22 graden! echter aanwijzingen dat de buien vertragen en in dat geva de temperatuur in onze regio naar 25 tot 28 graden. De wind draait naar het zuidoos- ten en is matig van kracht. Zomers warm Tijdens fel onweer zijn uit schieters tot kracht 6 of 7 j M—r mogelijk. Het wisselvallige weer hangt samen met het j opdringen van lagedrukgebie- S;-: I zws - den vanaf de oceaan en Britse eilanden. Vrijdag ligt een 25s I- lagedrukkern op de Noordzee. jTjp Er blijven dan buien vallen bij ZW3 21 graden. In het weekeinde ,25° stijgt de luchtdruk boven onze jll8° - omgeving en krijgen droge perioden de overhand. De temperatuur herstelt zich en komt dankzij de zonmomen- ten in Zeeland op 23 a 24 gra den uit. m ïl£ -2W4 j- vjndwg Minimumtemperatuur voor de komende roM ~71 d ZW4 Vooruitzichten weer donderdag vrijdag 4 zaterdag zondag max. 21° 21° 23° 23° min. 18° 15° 16° 16° wind ZO 4 W 4 W 4 W 4 Zon vantëj op6.2: Dl onder?, Maan vandas ers Toonder Studio's blik stilstond, hoorde hij een verwijderd gebrom. „Men is er gens bezig, met uw goedvinden", zei hij waarschuwend. „Achter de heuvel, denk ik." „Dan gaan wij daar een eind aan maken", sprak heer Ollie vastbesloten. „Als heer kan men niet toelaten, dat een ge voelige dame aan het schrikken wordt gebracht in het holst van de nacht, zeg nu zelf." „Als u het zegt, zal dat wel zo zijn", hernam de bediende een beetje beklemd. „Maar dat gedreun komt dichterbij, als ik u attent mag maken." Dat hoefde echter al niet meer. Boven de heuveltop ver scheen plotseling een rij vreemd gevormde figux-en, die rom melend naderden, terwijl ze de omtrek met sterke lampen ixx een wit licht zetten. Nautisch bericht Zuidwestenwind, kracht 4 tot 5. Goed zicht, in een bui mat»: Kustwater 20 graden, aan de Schelde 21 tot 22 graden. Kfe kans op onweer. Waterstanden Laag wat» uur cm uï 5.36 130 18.8 5.45 136 182 5.15 121 17* 5.34 103 11» 6.26 97 195 6.35 114 19® 6.26 112 19* 6.05 153 11® 6.24 109 191 Laag wats uur cm 6.35 132 19.1 6.55 138 192 6.20 123 182 6.35 101 19.8 7.30 94 20'i 7.40 111 201 7.35 109 20! 7.26 1 54 19; 7.40 107 202 woensdag x O O cc water 11 augustus uur cm uur cm Vlissingen 12.00 131 Terneuzen 12.26 150 Cadzand 11.46 124 Roompot Buiten 12.05 105 Roompot Binnen 0.06 100 12.35 96 Zierikzee 0.15 114 12.55 109 Krammersl. West 0.26 119 13.06 117 Hansweert 12.46 164 Stavenïsse/Yers. 0.26 115 13.07 111 donderdag Hoog water 12 augustus uur cm uur cm Vlissingen 0.30 143 13.06 147 Terneuzen 0.48 164 13.19 169 Cadzand 0.06 136 12.40 140 Roompot Buiten 0.36 113 13.10 115 Roompot Binnen 1.26 101 13.50 103 Zierikzee 1.35 118 14.05 118 Krammersl. West 1.40 124 14.16 127 Hansweert 1.10 174 13.49 182 Stavenisse/Yers. 1.46 118 14.04 121 door Bill Watterson L Lagedrukgebied HH O a. lichte sneeuw matige sneeuw zware sneeuw lichte regen matige regen zware regen Europa: Buien Hans Belterman alles staan tot het mengsel wat lobbig be gint te worden. Klop de slagroom net niet helemaal stijf. Ze moet dik maar nog wel vloeibaar zijn. Spatel de room zo luchtig mogelijk door de frambozenpuree. Doe hierna de massa over in met koud water omgespoelde vormpjes (eventueel hoge theekopjes). Dek de vormpjes af met plastic folie en laat ze ten minste 2,5 uur in de koelkast staan. Presentatie: stort de nagerechten op kleine bordjes. Schik de achtergehouden frambozen er rondom en leg er een of meer munttopjes bij. Tip: gebruik 1 rode en 5 blanke gelatine blaadjes. Door een diepe depressie op de oceaan wordt de hitte uit j Noordwest-Europa verdreven. Op de Britse eilanden, in U Bretagne en ook in het noordwesten van Spanje vallen w dag buien. In deze gebieden is het relatief koel met temp ren meest tussen 20 en 25 graden. Afgezien van de buien' Bretagne is het voor de rest in Frankrijk op woensdagss lijk opgeklaard, maar donderdag keren regen- en onweed er terug. Ook in een strook van Duitsland naar de Alpen» enkele buien, soms met onweer. In Spanje houdt de hitte* met temperaturen boven de 30 graden. Hetzelfde geldtv&.' Italië, al kan daar in het noorden een stevige onweersbui/' Griekenland en Turkije blijven tropisch warm. nou, fan UE3 jé je in WERCJNH vérmaakt vanmoróén. zékér. wil jé fit filmpje latén ONTWIKKELEN? jé 1 KRIJ6T h£t &ELP wél téruó AL5 fe KRANTEN VOOR mijn vérh aal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 2