Juurthuis Bath vergt lange adem •zc fZC Met dertig graden blijft alles plakken Schouwen mikt op Sociaal Akkoord 11 'ereniging hoopt op subsidies om wens te verwezenlijken umerfeest Nw- St Joosland Geen regenjas is pech hebben tijdens Oude Jan Diefstal uit woning Tholen Dali-expositie in Sluis is succes Slagboom vernield Wieldoppen gestolen Aanvraag monumentenstatus werf Op zoek naar eeiijiaan^ PZC Kleintjes woensdag 11 augustus 2004 .jnhPaardekam Het is alweer anderhalf [geleden dat de buurtvereni- uit Bath van de gemeente Kiswaal 33.000 euro kreeg de bouw van een buurt- Toch staat dat er nog jsniet. De vereniging moet jde andere helft bij elkaar „Hielen, en dat valt niet buurtvereniging Onderlinge sdschap Bath organiseert activiteiten, maar heeft i fatsoenlijk onderkomen te te organiseren, fenel het niet mee om bij de ente een paar centen los te nvoor een buurthuis, want feester en wethouders j^n daar in eerste instantie en st joosland - Biv- en Sint Joosland staat agl3 en zaterdag 14 augus- '{01 op z'n kop voor de vijf editie van het Zomerfeest «land. iag kunnen kinderen vanaf Itiurmeedoen aan de dikke en-race in de nieuwbouw- het dorp. Op de vrijdag vaan ook het spijkerbroe- ihangen en het Rad van For- op het programma. Zater- jtaanervan 10.00 tot 17.00 tal van kraampjes en zijn er lei activiteiten in het dorp. topenen de molen en theater wegwijzer hun deuren voor lek. In de kerk is de fototen- stelling Zeeland Nu te be- I. Darters kunnen vanaf uur aan een toernooi mee- i. Ook aan de muzikale om- ingis gedacht. Zo zijn staan Éllende groepen gepro- teerd. li 19,00 uur staat de Krui- ■race op het programma, indoor de vermaarde rolla- ite. Vanaf 20.00 wordt het tal afgesloten met live mu- itokraak Advertentie fUGDORKEST HERLAND gent: JURJEN HEMPEL 'OSOliSt: IVO JANSEN Robert Zuidam hokofjev, Rachmaninov jcog 10,-INFO: 0118-623650 dactie VELANDEN/THOLEN uionspark 28 ®bus3l B3 AA goes iöil3-315670 C0113-315669 «il'redgoes@pzc.nl pil Balkenende (chef) •SM Huibers van der Jagt Janssen I^Paardekam Bende Vries (sport) *NTRALE REDACTIE 'siionspark 28 ostbus 31 AA GOES 1;(0113)315500 (0113)315669 H: redactie@pzc.nl internet Mv.pzc.nl Nl: web@pzc.nl 'ez°rgklachten: N231231 Bpmaandag t/m vrijdag ge- urende de openingstijden; 3stot 12.00 uur weinig voor. Dit tot ergernis van de bewoners, die de gemeen te miljoenen zagen investeren in projecten in andere dorpen, ter wijl enkele tienduizenden euro's c voor Bath er niet vanaf konden. oprOkkel0Il Met de hulp van Leefbaar Rei- merswaal bleef de buurtvereni ging regelmatig aan de bel trek ken. Uiteindelijk ging het colle ge overstag. Ze stelde de ge meenteraad begin vorig jaar voor om 33.000 euro beschik baar te stellen. Die ging una niem akkoord. ,Maar voor dat geld kunnen we geen buurthuis bouwen", zegt penningmeester L. Komejan. „De andere helft moeten we zelf bij elkaar sprokkelen en dat valt niet mee. Zaterdag hebben we nog een rommelmarkt gehou den, maar dat zet allemaal wei nig zoden aan de dijk." De buurtvereniging heeft haar hoop gevestigd op subsidies van bijvoorbeeld het Oranjefonds, het Beatrixfonds en Vitaal Plat teland. Volgens Komejan is er officieel nog niets toegekend, maar zijn de berichten gunstig. „Daarom moeten we binnen nu en een maand misschien maar eens een bouwvergunning aanvragen." Bespaard De totale kosten van het buurt huis werden destijds geraamd om 83.000 euro. De gemeente be taalt dus 33.000 euro. De buurt vereniging zamelt datzelfde be- DEKERKE - Uit een in de duinseweg in Koudekerke lieerde auto zijn gistermid- ussen half vier en half vijf mobiele telefoons, een foto- leien een tas met kleding ge- Riirus Scheele en zijn vrouw Marieke van Pamelen voeren ieder jaar tijdens moseldag straattheater op in hun straat. door Jeroen Jumelet YERSEKE - Voor het Zoutwatertheater staat de mosseldag in Yerseke elk jaar weer in het teken van het entertainen van passanten. Rinus Scheele en zijn vrouw Marieke van Pamelen, beiden werkzaam op een basisschool, brengen nu al ruim twaalf jaar samen met vijf anderen, elke mosseldag theater in de Lepelstraat in Yerseke. Om het podium heen staat een terras waar mensen wat kunnen drinken terwijl ze naar de op voering kijken. Het idee voor het theater werd geboren in Frankrijk. „We waren op vakantie tij dens de mosseldag", zegt Van Pamelen. „Ik kom zelf niet uit Yerseke dus voor mij maakte het niet zo veel uit. Maar Ri nus had toch wel een slechte dag. Toen kwamen we later samen met anderen op het idee om in de Lepelstraat, daar gebeurde voorheen toch nooit wat. een straattheater op te zetten." Volgens haar man was er in het begin sprake van een stuk van een half uur dat elk uur weer werd opgevoerd. „Als mensen dan aan komen lopen op het eind, be grijpen ze er niks van. We doen het nu zo dat we allerlei korte sketches opvoe ren. En het liefst met een actueel the ma. Op een kolderieke manier natuur lijk." Dit jaar heeft de theatergroep gekozen voor het thema 'Het gevoel van..' „En daar binnen behandelen we weer ande re thema's", zegt Scheele. „Zoals het ge voel van onveiligheid of het gevoel van veiligheid dat mensen hebben. Net zo als in de serie 'Daar komen de schut ters'. De personages in die serie voelen zich ook erg veilig. Maar als er dan daadwerkelijk iets gebeurt, zijn ze zo bang en bescheten als wat. Dat willen we ook uitbeelden." Volgens Van Pame len overheerst er dit jaar een sfeer van afscheid. „Afscheid van de kokkel die binnenkort waarschijnlijk uit Yerseke gaat verdwijnen, Die sketch wordt wat serieuzer." Met het theater wordt helemaal geen geld verdiend. „Het gaat om de lol. We steken er tijd en geld in maar dat geeft niets. We gaan ook altijd door", zegt Scheele. "Weer of geen weer. Vorig jaar was het een hele dag rond de dertig graden, en dan moet je jezelf bij die temperatuur tig keer verkleden. Op den duur gaat dat bijna niet meer omdat de kleren aan je lijf blijven plakken. Maar dat drukt de pret niet." Volgens de onderwijzer leer je elk jaar weer wat nieuws. „In het begin maak- foto Mechteld Jansen ten we ontzettend veel werk van het ver sieren van de straat. Daar keek nie mand naar. Dus dat doen we niet meer zo. Ook hadden we in het begin een po dium gemaakt van tweehonderd vijf tig pallets. Opzetten gaat wel. Maar als je het zaterdagavond weer wil afbreken is iedereen gevlogen. Toen kwamen we er via via achter dat het kerkelijk centrum in Yerseke, nota bene bijna om de hoek, podiumpanelen verhuurde. Dat gaat sindsdien dus prima. Even opzetten en later weer in no-time afbreken." De toneelgroep is samen met het perso neel dat op het ten-as werkt, de laatste jaren een hechte groep geworden. „We hebben er met z'n allen veel plezier in", zegt Scheele. „Ook in de mensen die ko men kijken. Die toeristen zijn ook vaak aparte lui. Een paar jaar geleden waren we om half zeven 's ochtends de boel aan het opbouwen, komt er een Bel gisch echtpaar op ons af dat op dat uur al wilde weten of ze gratis mosselen - konden krijgen." agenda Het weer zat niet echt mee tijdens de derde etappe van de Tour de Oude Jan. foto Marijke Folkertsma door Melita Lantinq NEELl'JE JANS - Stromende regen en een aardig windje. Het zat de deelnemers de der de etappe van de Tour de Oude Jan niet mee. Om twee uur gistermiddag werd op Neeltje Jans het startsein gegeven. Aan deze zevendaagse fietstocht voor jongens tussen de tien en vijftien jaar doen honderdzeven kinderen mee. Op het programma staat een rit van vijfent achtig kilometer. Van Neeltje Jans via Noord-Beveland en Goes naar Bergen op Zoom. Vlak voor de start lopen de kinderen nog kris kras door elkaar. „Meneer, kan ik nog bij mijn tas om mijn regenjas te pak ken?" „Nee, dat kan niet meer. Haal maar een plastic zak bij de truck", zegt Anton Jansen. Hij is een van de organisatoren van deze tocht. „We hadden ze vanochtend nog zo gewaarschuwd", lacht hij. „Neem nu een regenjas mee. Maar ja, altijd zijn er weer een paar die dat vergeten." Danny Lenstra uit Veere is één van de Zeeuwse deelnemers. Hij fietst bij Wielerve reniging Theo Middelkamp en heeft al veel ervaring. „Ik vind het heel leuk om mee te doen, want ik vind fietsen heel leuk." Dan ny heeft een licentie en rijdt normaal gespro ken regelmatig wedstrijden. Alleen dit jaar is het er niet vaak van gekomen. „Ik had het te druk met school." Ook Kevin Tuns (Vlis- singen) en Jonathan Waskeduinkerken (Goes) zijn van de partij. Ze zijn clubgeno ten van Danny en ook gek op fietsen. Maar vandaag kijkt Jonathan bedenkelijk naar de lucht. Hij ziet de regen niet zo zitten. „Neu- hhh", klinkt het sip. Toren Even later stapt Jonathan de bus in. „Ik heb heel erg eczeem en de regen is daar niet goed voor. D^n krijg ik allemaal wondjes." Hij vindt het erg jammer dat hij niet mee kan doen. Zeker omdat de etappe van van daag door zijn woonplaats gaat. De Tour de Oude Jan bestaat 45 jaar en dankt de naam aan de toren van de start plaats Velp. De tocht is bedoeld voor alle jongens die fietsen leuk vinden. Een race fiets is niet verplicht en hier en daar zie je inderdaad een deelnemer op een gewone fiets. De kinderen fietsen elke dag ongeveer negentig kilometer en maken daarnaast uit stapjes. 's Avonds zijn er wedstrijdjes. De hele tocht wordt begeleid door vrijwilligers, zoals Jarno Veerhoek uit Ritthem. „Ik heb zes jaar als renner meegedaan aan de tocht en ben nu vrijwilliger." Veerhoek fietst de tocht mee en houdt de kinderen onderweg in de gaten. Ook de vijf motoragenten die de karavaan begeleiden en een arts zijn vrijwil liger. De tocht eindigt zaterdag weer in Velp, waar nog een ploegentijdrit op het pro gramma staat. STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - Sint Gertrudis- kerk, Stadhuis, voormalige Synagoge en de Gevangenpoort, 13.00-16.30 uur: Opengesteld voor bezichtiging; Bureau Toerisme aan de Grote Markt, 14.00 uur: Stadswandeling onder lei ding van een gids; GOES - Ambachtscentrum van de Hol- landsche Hoeve, 13.00 uur: Demonstra tie oude ambachten; Nieuwe wijkgebouw De Spinne, achter de ZLM, 13.30 - 16.30 uur: Koersbal se nioren; Kantine ZLM, 13.30 - 16.30 uur: Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Polder; De Pit, 14.00 uur: Uiteenlopende activi teiten voor alle WAO'ers; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; KAMPERLAND - Veerweg, 12.00 uur: Zomermarkt met diverse kramen, kin deractiviteiten en live muziek; KAPELLE - Sportgebouw Molenvate, 13.30 uur: Koersbal; De Vroone, 9.30 uurHoutsnijclub; 13.30 uur Sociëteit, damessocièteit, sjoelen; 14.00 uur: Ouderenkoor; 13.30 uur: Koersbal (gymzaal); KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 9.30 uur: Biljarten en/of kaarten voor WAO' ers en 50-plussers; KWADENDAMME - Kwekerij Het Groe ne Weegje, 10.00-17.00 uur: Geopend voor publiek; Berkenhof, Langeweegje 10a, 10.00 - 17.00 uur: Vlindertuin, Wandeltuïnen met Orangerieplanten en waterpartijen geopend voor publiek; SCHERPENISSE - Camping de Zee ster, 10.00-16.00 uur: vrijmarkt; SINT MAARTENSDIJK MFC Scaldis Naturalis, Kastelijnsweg 18, 19.00 uur: Excursie Pluimpot, opgeven telefoon 0166-663771; THOLEN - Wijkgebouw aan de Zoek weg, 14.00 -16.00 uur: Jeugdsoos; VLAKE - Sequoiahof, 10.00-18.00 uur: Grote siertuin geopend voor publiek; WEMELDINGE - Dorpscentrum De We- mel, 9.30 uur: Digitaal lokaal. Computer ochtend; 13.00 uur: Sociëteit; YERSEKE - VVV kerkplein 1,13.30 uur: Start rondleiding Yerseke, o.l.v. een gids door centrum van Yerseke, oester putten en mosselhavens. drag in. De nog ontbrekende 17.000 euro kan - zo berekende de gemeente - worden bespaard door de dorpsbewoners mee te laten bouwen. De buurtvereniging stelt overi gens geen al te hoge eisen. Met een gebouwtje van acht bij ne gen meter met een keukentje en een paar toiletten is ze meer dan tevreden. THOLEN - Een woning in de Gareelmakersdreef in Tho len is gisteren tussen elf uur 's ochtends en een uur 's mid dags bezocht door inbrekers. Uit de woning zijn waarde papieren, computerapparatuur, fotoapparatuur, beeldap- paratuur, videoapparatuur, een dvd-speler, een mobiele telefoon en sieraden met nog onbekende waarde weggeno men. De toegang tot de woning werd geforceerd; het tota le schadebedrag is nog onbekend. SLUIS - De belangstelling voor de Dali-tentoonstelling in de Raadskelder van het Sluisse Belfort is erg groot. Gis- terenkwam de 3200e bezoeker een kijkje nemen. Voorzit ter J. Boekhout van de Stichting Raadskelder vergastte de familie K. Mortier uit het Belgische Sijsele-Damme op een waardebon en een bloemetje. Boekhout toonde zich verheugd over de grote belangstelling voor de expositie, die eind juni zijn deuren opende. „In de tien jaar van ons bestaan hebben we nog nooit zo veel bezoekers in zo'n korte tijd in de raadskelder over de vloer gehad. Ook de sponsoring voor de stichting loopt uit stekend. Momenteel zitten we pp een sponsoraantal van vijftig. Een bewijs dat de organisatie van koffieconcerten en tentoonstellingen in Sint Anna ter Muiden en Sluis wordt gewaardeerd." In de raadskelder zijn grafische werken en beelden te zien, alle gemaakt in oplagen van tweehonderdvijftig tot driehonderd vijf tig exemplaren. Op één na zijn alle werken tijdens Dalf's leven gedrukt of gegoten. Veel werken komen uit series waarin Dali tafere len verbeeldde uit De goddelijke komedie van Dante, Gar- gantua en Pantagruel van Rabelais, de bijbel en de mythe van de Heilige Graal. De tentoonstelling loopt nog tot zon- BURGH-HAAMSTEDE - In de nacht van maandag op dinsdag is een slagboom op een camping aan de Groene- woudswegje in Burgh-Haamstede vernield. Vermoedelijk is iemand met hoge snelheid tegen de slagboom aangere den, waardoor die volledig is afgebroken. VLISSINGEN - Tussen maandagavond half acht en giste rochtend elf uur zijn van een auto die geparkeerd stond aan de Commandoweg in Vlissingen alle vier de wieldop pen weggenomen. De waarde van de wieldoppen is nog onbekend. ARNEMUIDEN - De gemeente Middelburg wil dat de his torische scheepswerf Meerman in Armemuiden een rijks monument wordt. De aanvraag daarvoor gaat binnenkort de deur uit. Als de werf een rijksmonument wordt, kan de gemeente aanspraak maken op subsidie. De hoogte van de subsidie wordt geschat op 75.000 euro. De gemeente heeft de werf voor het symbolische bedrag van een euro gekocht van de vorige eigenaar. Het is de bedoeling dat de werf na de restauratie de thuisbasis wordt van de Stichting Behoud Hoogaars. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland hoopt met deelname aan het Sociaal Akkoord in aanmerking te ko men voor geld van de provincie voor de aanpak van knelpunten op de arbeidsmarkt. De provincie heeft daar tot en met 2008 jaarlijks een budget van 450.000 euro voor beschik baar. Het dagelijks gemeentebe stuur wil extra aandacht beste den aan de aanpak van de jeugd werkloosheid. Bij de besteding van het budget is sprake van co-financiering. Daarbij neemt de provincie veer tig procent van de kosten voor een project voor haar rekening en in enkele gevallen vijftig pro cent. Het betekent voor de ge meente dat zij bij een eventuele aanvraag om projectsubsidie ook zelf ruim de helft van het be nodigde geld beschikbaar moet stellen. Tot nu toe kon de gemeente voor de aanpak van knelpunten op de arbeidsmarkt een beroep doen op bijdragen van het Rijk in het kader van de wet Werk en Inkomen. Voorbeelden daarvan zijn het lokaal arbeidsmarktbe leid en het project seizoensar beid. Nu die financierings stroom verandert, geldt het So ciaal Akkoord met de provincie als alternatief. Er is de provincie veel aan gele gen specifieke problemen op de arbeidsmarkt op structurele wij ze aan te pakken. Speciek daar voor wordt jaarlijks het budget van 450.000 euro beschikbaar gesteld. Thema's die extra aan dacht krijgen zijn: zwakke groe pen op de arbeidsmarkt, combi natie arbeid en zorg, vergrijzing en de aansluiting onderwijs/ ar beidsmarkt. Wethouder G. Hou tekamer van Sociale Zaken heeft de indruk dat veel van het beschikbare geld zal worden be steed aan de projecten die voort vloeien uit deze thema's. De knelpunten worden vooral aan gedragen door het Regionaal Platform Arbeidsmarktbeleid, het Midden- en Kleinbedrijf Zee land (MKB) en de stichting Fluenz. (Advertentie) Kijk op de advertentiepagina's Personeel op zaterdag. Ga naar www.pzc.nl Plaats zelf een advertentie op www.kleintjesmarkt.nl in de krant én op internet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 29