'ZC pakt Japanse oesters aan Herinnering aan dijkwerkers y PZC Cursus redden met jetski betaald voetbal Geluidswal Souburg eindelijk dichterbij •herpe schelpen worden van strandje verwijderd 'o gestolen Greenpeace bij Rescue Proef met apk voor gas in huis Verkeerschaos door ongeval Auto in brand in Oost-Souburg Geld voor onderzoek parkeerplaats 0800 - 0231 231 (GRATIS) Korte broek L 0113-315649 C'ctie®Pzc-"' [,31,4460 AA Goes fewddw-lèela nd0113-315520; tVlaanderen: 0114-372770; jnaal: 020-4562500. ensdag 11 augustus 2004 editie Bevelanden-Tholen |narmen van der Werf (ELD1NGE - Nog niet eens fflg hebben bezoekers van jeutve strandje bij Wemel- last van scherpe Japanse is. En de gemeente Kapelle gelijk al over tot actie. Zo oesters zullen met worden wegge- L week vrijdag kwam pas melding binnen van die zich ste- vlijmscherpe Japanse had verwond. In het volgden meer geval- arop de Kapelse wethou- Ganseman (Gemeentebe- jcreatie) besloot alvast te en met de plaatsing van arschuwingsbord. Dat is iddag gebeurd. Strandbe- iwordt aangeraden bij af water (bad)schoenen te vanwege 'scherpe ste- rJa daar bedoelen we die smee", zei één van de ge- werkers die het bord uoefden. i een bord is niet genoeg, het dagelijks bestuur Kapelle gisterochtend. Het strandje is speciaal voor bungalowpark Oesterbaai elegd. De bezoekers van strandje verwachten een ontvangst dan vlijm- schelpen. Kapelle gaat )M de oesters zoveel moge- aten weghalen met een ilje. Het zal deze week nog Jren. Waterstaat pet 'oude' Wemeldingse jdje is het veilig, volgens de Ëèbroers Erik en Jan Hen- |&nljamT die gisteren on- matenkweker ijdt tegen iziekverbod Huibers - Tomatenkweker Ag- tuit Rilland verzet zich te en verbod op radiomuziek kassen van het bedrijf. :oe is een bezwaar inge- bij de gemeente Reimers- i bezig met een aanpassing iet Besluit Glastuinbouw eï name geluidsoverlast in formeel te kunnen ;cen. Daarmee wil de ge tegemoet komen aan ten van de bewoners de aan de rand van het instantie richtten de zich vooral op een van Agrocare waar dagelijks de radio adden. Maar toen bij war- feer de ramen van de kas- en gingen, meldden de om- iden ook overlast van de ■pelende radio's. Ook werd daagd over het intercom- waarmee de ongeveer g medewerkers van Agro- vorden gewaarschuwd dat luzeis. •eigenaar L. Verkade van are vindt het verbod 'niet -Wij hebben ook kassen en Leidschendam horen we nooit klachten En de kassen in liggen pal naast de benadrukt er absoluut P uit te zijn om de bewo- de Middenhof tegen de m te strijken. Tegelijker- ndt hij het onzinnig om de uuziek te verbieden. „Er kier veertig mensen pro- werk. Die kan ik niet in •odstille ruimte laten wer- zomervakantie buigt de jssie bezwaar en beroep 'e §emeente Reimerswaal ';er de kwestie. Verkade eigenlijk voor die tijd sa- let de gemeente al een op- vinden. - Een auto die ge- s'011d op een parkeer- 1 aan de Komstraat in Vlis- ls gistermiddag tussen °ver drie en half vier ge- ;treft een grijze Volkswa- ipe Golf TDI. De waarde laut0 's nog onbekend. danks het regenachtige weer de de Oosterschelde indoken. „Al leen midden liggen wat schel pen. En wat verdwaalde oesters, dat is alles." Zo voortvarend als Kapelle het oesterprobleem aanpakt, is de gemeente Goes het niet van plan. Het waarschuwingsbord dat Goes bij het strandje van Katseveer heeft geplaatst, oogt wel veel moderner dan dat van de gemeente Kapelle bij Wemel- dinge. „Het treffen van maatregelen te gen die Japanse oesters is een zaak van Rijkswaterstaat", al dus de Goese burgemeester D. van der Zaag. „Het is onze taak de mensen te waarschuwen. Dat doen we nu." Voor het eerst dit jaar gebeurt dit aan het Katseveer en ook bij Wemeldinge. De Japanse oes ters lijken steeds verder op te rukken, of strandbezoekers krij gen er meer last van. J. Jansen, die over het beheer van de strandjes in de gemeente Reimerswaal gaat, heeft op het Damse strandje bij Yerseke nog niets gesignaleerd, maar bij Roelshoek vlakbij Krabbendijke wel. „Bij Roelshoek liggen dit jaar opvallend veel Japanse oesters op de vloedlijn." Tijdens de schoolvakanties wordt het strandje twee keer per week schoongemaakt. Helemaal nieuw zijn de problemen toch ook niet. De gemeente Tholen waarschuwt al enkele jaren op het strandje bij Gorishoek voor oesters: dat zwemmers zich daar aan kunnen verwonden. Of de Japanse oesters zich weten te nestelen, is plaatsgebonden. Bij de strandjes van Stavenisse en Sint-Annaland en op Schou- wen-Duiveland bij Ouwerkerk en Zierikzee komen ze praktisch niet voor. VLISSINGEN - De milieuorga nisatie Greenpeace is vandaag met een voorlichtingsteam aan wezig bij het evenement Rescue Vlissingen. Per rubberboot gaan medewer kers de badgasten informeren over de problemen van de Noordzee, zoals intensieve visse rij, vervuiling en onveilig scheepvaartverkeer. De medewerkers van de mi lieuorganisatie, die per rubber boot naar het evenement ko men, zijn te herkennen aan het knalgele spandoek met de tekst 'Steun de Noordzee' en een me- tersgrote houten dolfijn. Mensen kunnen hun zorgen over en betrokkenheid bij de Noord zee op een groot bord tot uit drukking brengen. Rescue Vlissingen duurt van 12.00 tot 20.00 uur op de Vlis- singse boulevards en op het strand. VLISSINGEN - Twee Amerikaanse instructeurs, J. Jelle en J. Vandermeule, hebben gisteren elf leden van de strandbewa- king, politie en brandweer training gegeven met een waterscoo ter in het redden van drenkelingen. In de Verenigde Staten is de waterscooter, waaraan een brancard kan worden gekoppeld, een veelgebruikt en succesvol redmiddel. Volgens de Vlissingse strandwacht en organisator van de bijeenkomst, A. Dijkstra, is een jetski bij uitstek geschikt voor reddingsactie dicht bij de kust. „Met een jetski kan gemakkelijk worden gemanoeuvreerd en de bestuurder en redder houden goed overzicht. Ook in een zware branding." De cursisten waren afkomstig uit Zeeland, Den Haag en België. foto Ruben Oreel Deze zomer volgt de PZC het Monopoly-spelbord, dat voor deze gelegenheid een geheel Zeeuwse invulling heeft ge kregen. De dobbelsteen brengt ons vandaag op Stroodorp. Strikt genomen hoort Stroo dorp niet in het Monopoly- spel thuis. Het is een buurt schap en geen straat of plein. Maar in een Zeeuwse versie van het spel mogen gehuchten en buurtschappen, verstilde en ver geten verzamelingen van een handvol huizen, niet ontbreken. Het wemelt ervan in de provin- Ze hebben, naast de beperkte omvang en historische wortels, één ding gemeen: de mensen die er wonen zijn daar fier op. De huizen worden liefdevol ver zorgd, de tuinen idem dito. Het zijn te koesteren pareltjes in het Zeeuwse landschap. Dat hadden buitenlanders, vooral Duitsers, eerder door dan de Zeeuwen zelf. Voor een, toen nog, zacht prijsje kochten ze de in verval rakende wonin gen op, om er een riant vakantie verblijf van te maken. De oor spronkelijke bewoners trokken weg, op een enkele uitzondering na. Het Noord-Bevelandse Stroo dorp koerst aan op het twee honderdjarig bestaan. In 1817 kocht een aantal welgestelde Zeeuwen de schorren in de Zandkreek, opwassen voor de polders Willem, Geersdijk en Heer Jansz. Ze wilden de 1000 gemeten (2,5 gemet is één hec tare) inpolderen. De Wissen- kerkse notabel W. L. Vader werd administrateur van de be dijking. Zo kwam in 1818 de Soelekerkepolder (de naam is Het weidse uitzicht over de omgeving vanuit de woning van Piet Koole. Een van de meest aanspreken de elementen van het buurtschap, vindt hij zelf. foto Mechteld Jansen die van een verdronken dorp) tot stand. Aannemer Leendert van Haaf- ten bracht voor het werk ruim 153.000 gulden in rekening. Het eerste jaar leverde het koolzaad al meteen 104.000 gulden op: de inpolderaars hadden een goede slag gelagen. Om de dijkwerkers te huisvesten werden op de zee dijk van de Heer Janszpolder (die na de inpoldering binnen dijk werd) primitieve onderko mens neergezet: met stro gedek te hutten. De naam van de buurt schap is verklaard. Zeeland-kenner Ad Beenhakker vertelt dat het destijds in Zee land een gebruikelijk verschijn sel was. „Er kwamen veel men sen uit Brabant. Daar zaten ook de aannemers van de dijkwer ken." Het was geen luxe. De hutten stonden in een lange rij op de dijk en het hele seizoen leefden de botdragers (sjouwerlieden), cordewagencruijers (kruiwagen voerders), zodenvonders (zoden- spitters) en rijswerkers daar on der primitieve omstandigheden. Het waren allesbehalve lieve jon gens. Beenhakker kent nog meer van dergelijke dijk werkers ves tigingen: „Verderop ligt Plan kendorp, met dezelfde oor sprong. Bij Sluiskil had je Stroo- dorpe, bij Krabbendijke de Stroodorpepolder en Strooi- enstad in de gemeente Honte- nisse." Het was de bedoeling dat de hut ten na het werk afgebroken wer den. Beenhakker: „Maar er wa ren altijd wel wat landarbeiders die erin wilden trekken. Ze gin gen verbouwen en langzaamaan kregen de hutten een stenen dak. In feite zijn ze nog steeds aan het verbeteren." Stroodorp telt nu nog geen veer tig huizen; de meeste nog altijd aan de dijk en enkele aan de Stroodorpseweg. De zorg voor de verkeersveiligheid heeft ook hier toegeslagen. De buurtschap is een 3 0-kilometerzone en door toedoen van het waterschap zijn op de weg markeringen geschil derd die van een afstandje moe ten lijken op levensechte wegver- smallers. Het werkt: bij nade ring gaat de voet onwillekeurig naar het rempedaal. Vóór de Tweede Wereldoorlog kende Stroodorp een heuse bloeitijd. Het was een hechte ge meenschap, met verschillende winkeltjes. Lena van de Moe- re-Bakker handelde in kruide nierswaren en verkocht brood voor bakker De Kam uit Kam perland. Ook Leen Versluis en Adriana Geelhoed dreven een winkeltje. Vooral na de sluiting van het Veerse Gat in 1961 ver anderde er veel. De besloten ge meenschap stroomde leeg, de meeste mensen gingen naar Kamperland, en de Oosterburen namen bezit van Stroodorp. Piet Koole (70) woont met zijn vrouw het langst onafgebroken in de buurtschap. „Vroeger was Kees Bakker de burgemeester van Stroodorp, nu ben ik dat", lacht hij. Bij hun trouwen in 1960 streken ze er neer. „In Kamperland was geen huis te krijgen en we konden in Stroo dorp een oud hokje kopen. Dat hebben we gesloopt en er een nieuw voor terug gebouwd. Het bevalt ons na 44 jaar nog steeds. In de winter is het erg stil, 's zo mers is het druk. Veel Duitsers en een enkele Belg. Het gaat goed, we hebben er geen last van." Het zijn de rust en de weidse blik die Koole het meest aan spreken. „Je kunt heel ver kij ken. Van de windmolens bij de stormvloedkering tot de televi sietoren in Goes. In een dorp wo nen zou even wennen wezen. Zo lang we nog auto kunnen rijden, is het geen probleem." Rinus Antonisse Vï /X KANS STATION ZUID INKOMSTEN BELASTING BETAAL €200 ALGEMEEN m r» X i tn P0STSTRAAT STAVENISSE KOTTERSTRAAT THOLEN PONTJE ANNAJACOBAPOLOER VOORSTRAAT COLIJNSPLAAT STROODORP NOORD-BEVELAND OP BEZOEK €120 €100 O €100 €200 €60 €60 0 m GOES - Het aantal gasincidenten buitenshuis, waar de energiebedrijven verantwoordelijk zijn voor de veilig heid, is al tijden stabiel op vier a vijf per jaar. Binnens huis echter stuiten installateurs geregeld op onveilige si tuaties, doordat oude leidingen beginnen te lekken of de cv-installatie niet wordt onderhouden. Landelijk wordt daarom geregeld geopperd een apk, een algemene perio dieke keuring, voor woninginstallaties in te voeren. In Geldermalsen begint volgend maand een eerste proef met de apk. Het Zeeuwse nutsbedrijf Delta staat positief te genover mogelijke soortgelijke initiatieven in Zeeland, pagina 13 een leiding is zo geraakt SINT LAURENS - Als gevolg van een botsing tussen twee auto's op de Wilgenhoekweg/Noorddorpsweg bij Sint Laurens is gistermiddag een flinke file ontstaan. Rond kwart over twaalf botste een 49-jarige man uit de gemeente Kapelle op de auto van een 21-jarige vrouw uit Veere. Zij stond op de Wilgenhoekweg om linksaf te slaan richting Noorddorpsweg. De Kapellenaar reageerde te laat en botste achterop. De vrouw werd met nekklachten door een ambulance overgebracht naai' het ziekenhuis in Vlissingen. Na behandeling mocht zij naar huis. De brandweer Vlissingen/Middelburg moest uitrukken om het wegdek schoon te spuiten. Tijdens het opruimen werd het verkeer over één baan geleid, waardoor aan weerszijden lange files ontstonden. OOST-SOUBURG - Door nog onbekende oorzaak is giste rochtend rond acht uur in Oost-Souburg de voorkant van een personenauto uitgebrand. Niemand raakte gewond. De bestuurster reed op de Vlissingsestraat richting A58. Ter hoogte van de watertoren vloog de auto in brand. De brandweer Oost-Souburg werd gewaarschuwd, maar die had door de vakantieperiode te weinig brandweerlieden paraat. Een blusploeg van de Looierssingel in Middel burg bluste de brand uiteindelijk. De schade aan de auto is onbekend. MIDDELBURG - De gemeente Middelburg geeft 120.000 euro uit voor een onderzoek naar de mogelijkheid om een parkeerterrein te maken op het terrein van het CWI aan de Stadhuisstraat. 'Bat onderzoek wordt gedaan, omdat het niet mogelijk bleek om een parkeergarage aan de Bachtensteene aan te leggen. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De Oost-Sou- burgers die het meeste hinder hebben van verkeerslawaai dat wordt veroorzaakt door auto's op de rijksweg A58, wachten al ruim vijftien jaar op een geluids wal. „Telkens wordt beloofd dat het scherm er volgend jaar zal zijn, maar telkens wordt de aan leg uitgesteld", zegt D. Schinkel van de Partij Souburg Ritthem (PSR). Schinkel heeft de hoop nog niet opgegeven. „Ik denk dat de ge luidswal in 2005 toch een feit zal zijn." De gemeente Vlissingen maakte gisteren bekend dat de op- en af rit van de A58 naar Souburg op 16 en 17 augustus afgesloten zal zijn in verband met de voorbe reiding op de aanleg van de ge- luidswerende voorziening. Er wordt landmeetkundig en bo demonderzoek verricht. Rijks waterstaat wil vervolgens in 2005 een scherm bouwen over een lengte van 975 meter, van de watertoren tot aan de Oost-Sou- burgse begraafplaats. De Vlissingse raadsfractie heeft een dossier aangelegd over de ge luidswal. „Je wordt er niet vro lijk van als je alle stukken leest", zegt Schinkel. In 1997 be loofde de toenmalige wethouder T. Meijers van de gemeente dat de wal spoedig gerealiseerd zou worden en dat de bewoners daar ook recht op hebben, om dat er al tien jaar op werd ge wacht. In 2001 was een deel van de wal klaar, maar juist de bewoners die de meeste last hebben van de weg, misten de bescherming omdat er tussen hun huis en de weg onvoldoende ruimte was voor een wal. Subsidie Sinds dat moment onderzoeken de gemeente en Rijkswaterstaat welke mogelijkheden ze hebben om de geluidswering door te trekken. „Intussen werd ook dui delijk dat Vlissingen pas na 2004 in aanmerking zou komen voor subsidie van het ministerie van Vrom." Binnenkort ontvan gen bewoners en ondernemers van de gemeente Vlissingen een uitnodiging voor een informatie bijeenkomst die in september wordt gehouden. Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen zeeuwse almanak Zodra de buitentemperatuur een beetje acceptabele waar de bereikt, is de techneut bin nen het bedrijf in korte broek op de werkvloer te bewonde ren. Het is een genoegen waar zijn kantoorgenoten de afgelo pen weken gul op zijn getrak teerd. Laatst solliciteerde hij open lijk naar een lift huiswaarts. „Kan ik vanmiddag met jou meerijden naar Vlissingen?", vroeg hij aan een van de vrou welijke collega's, en monster de onderwijl zijn onbedekte techneutenbenen. Of leidt dat erg af?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 27