Luisteren met je ogen PZC 23 woensdag 11 augustus 2004 Een virtuoos pianoconcert Wie een waarlijk virtuoos pianoconcerto live wil neemaken, moet morgenavond aanwezig zijn in de Grote Kerk m Veere. Daar treedt de pianist Ivo Janssen aan die samen met het Jeugdorkest Nederland on derleiding van Jurjen Hempel het Tweede Pianoconcert van Prokofiev ten gehore brengt. De overige composities zijn van Zui- damenRachmaninov. Robert Zuidams Trance Figura- ion is het derde deel van een vierluik voor orkest waaraan hij gedurende de jaren negentig net tussenpozen heeft gewerkt. Netzoals het derde deel van een traditionele symfonie vaak een scherzo is. heeft Trance Figura- m een speels karakter. Frivool i dartel, noemt de componist het zelfs. Hoewel de titel anders doet ver moeden zijn de Symfonische Dansen van Sergei Rachma ninov minder frivool. Het werk uit 1940 is te beschouwen als Rachmaninovs zwanenzang. Het overkoepelende thema in het werk van deze componist is de relatie tussen schoonheid en vergankelijkheid. Als geen an der was Rachmaninov voortdu rend met de dood bezig. In deze dansen vat Rachmaninov zijn leven samen. Het werk bestaat uit drie delen. Aan het eind van het eerste deel citeert Rachma ninov het hoofdthema uit zijn eerste symfonie. In het derde deel. het Lento assai, laat de componist het doodsmotief de strijd aangaan met een kerkelij ke melodie die hij ook in zijn Vespers uit 1915 gebruikte. Naamgenoot Sergei Prokofiev viert alleen maar feest in zijn Tweede Pianoconcert uit 1923. Het stuk bestaat uit vier delen waarvan alleen het eerste een langzaam tempo heeft. 'Zo, dat hebben we gehad', moet Proko fiev hebben gedacht, 'voor de rest ga ik knallen'. En spetteren doet het! Dit virtuoze pianocon cert raast voort zonder ook maar ergens goedkoop te wor den, daarvoor houden de scher pe dissonanten de luisteraar te veel bij de les. De vermaarde Nederlandse pia nist Ivo Janssen krijgt morgen avond de eer om deze hordeloop met hindernissen te nemen. Ge- de juichende kritieken die de man bij voortduring in ont vangst mag nemen, zal dat geen probleem zijn. Douwe Eisenga Jeugdorkest Nederland concer teert donderdag in de Grote Kerk in Veere (20.00 uur). 11 t/m 17 augustus Ze hadden graag zater dag hun dvd-clip gepre senteerd, voorafgaand aan het optreden tijdens het Sunbumfestival op het Nol- lestrand in Vlissingen. De Walcherse formatie Pillars heeft er echter voorlopig van af moeten zien, uit geld gebrek. Maar die clip komt er wel, verzekeren zanger Tonny Hooftman en drum mer Rene Verschiere. Want naar muziek luisteren doe je ook met je ogen. Het is enige tijd stil geweest rond de groep die in 2001 De Zeeuwse Belofte werd en als vijfde eindigde bij de Grote Prijs van Nederland. Na de eufo rie van de triomf volgde de let hargie van teleurgestelde ver wachtingen. Aanbiedingen voor optredens en opnames bleven uit en dat viel tegen. Zeven of acht optredens per jaar is veel te weinig voor een band aan het be gin van haai' ontwikkeling. Ze ker als de groei grotendeels wordt ontleend aan interacties met het publiek. „Eigenlijk hebben we een verlo ren jaar gehad na de Zeeuwse Belofte, erkent Tonny. „We moesten opnieuw aan de show werken, aan de zwengel draaien. Vroeger speelden we ge woon onze nummertjes af, maar dan komt nog het performen. Dat is een verhaal apart." Rene: „Muziek luisteren doe je ook met je ogen. Dat hebben we wel eens vergeten." De groep begon in september 2000 als Pillars of Heaven, be staande uit zanger Tonny Hooft man en de gitaristen John Peter Moens en Reinold Jansen. Dit trio won met akoestische liedjes de Unplugged Competitie van het Vlissingse strandpaviljoen Panta Rhei in 2000. De prijs was het opnemen van een demo. Drummer Rene Verschiere en bassist Laurent Kemeling maak ten deel uit van een andere band. Ze liepen al enige tijd om elkaar heen te draaien en beslo ten samen te werken. Toetsenist Walter Caldo volgde. De naam werd Pillars. Rene: „Het moest wat korter en krachtiger, zoals ook de muziek krachtiger was geworden." Walter Caldo sloot zich na de Grote Prijs aan bij zanger Dan ny Vera. Pillars ging verder met vijf mensen. Rene: „Het zijn vijf verschillen de persoonlijkheden, met ieder een eigen inbreng. Maar bij een optreden staan de neuzen alle maal in de zelfde richting: een feestje bouwen op het podium." Tonny: „We hebben 25 tot der tig nummers en daarmee ander half uur muziek. Twee nummers van het begin spelen we nog steeds, maar die veranderen ook, groeien tijdens de optre dens." In het verleden waren vooral Tonny en John Peter samen ver antwoordelijk voor de composi ties. De laatste anderhalf jaar zijn het meer bandnummers ge worden, ontstaan vanuit jam men. Je inspireert elkaar. Meestal begint het wel met een gitaarriedel en een zanglijn," verklaart Tonny. In oktober 2003 werd de derde demo-cd uitgebracht. Het num mer Photograph van deze cd werd gedraaid tijdens een recht streeks uitzending van Radio 3 vanuit popcentrum 013 in Til burg, tijdens het Fret-Alive festi val vorig jaar. Tonny: „Je moet proberen in het circuit je te komen van de Neder landse popzalen. Samen met de festivals, dat is ons doel. Niet de top veertig. Maar dat is niet een voudig. De meeste Zeeuwse bands die het wel lukt in het lan delijk podiumcircuit door te dringen, zijn verhuisd uit de re gio, zoals Nuff Said en Racoon." Samenwerking met het Ava- lanche-label levert ook gezamen lijke optredens op, zoals het fes tival op 20 juni in het Vlissingse Arsenaaltheater. Onderhande lingen met dit label over een stu dio-album moeten dit jaar wor den afgerond. Basis wordt het materiaal van de live-cd waar aan nu wordt gewerkt en die in oktober gereed moet zijn. De op names zijn gemaakt tijdens het festival in het Arsenaaltheater. Tonny: „Er zijn maar weinig stu dio's die poprock goed af kun nen mixen, de schuif net iets ver der open durven te zetten. Live komt veel meer energie vrij en speelvreugde. Dat is in een stu dio niet vast te leggen. Het is wel ons doel, maar de interactie met het publiek mis je. Deze li ve-opnames knallen van de band af." Prestaties op het podium wor den ook vastgelegd op video, om ze later terug te kijken. Verder wordt gewerkt aan een dvd-clip van het nummer No 9. Dat gaat over de negen levens van de band, zoals een kat ne gens levens heeft. De Zeeuwse kunstenaar Stijn Kriele ver zorgt de nabewerking. Tonny: „Het leuke van zo'n clip is ook dat je met voorkeurstem men binnen kunt komen op de televisiezender The Box." Op 15 september speelt Pillars in café De Hoppit in Vlissingen, voor het ms-benefietconcert. Hans Tabbers Pillars speelt zaterdag op het Sunbumfestival bij strandtent Panta Rhei in Vlissingen, dat van 11.00 tot 00.00 uur duurt. Pillars, met vlnr John Peter Moens, Tonny Hooftman, Rene Verschiere, Laurent Kemeling en Reinold Jansen. foto Ruben Oreel ROTTERDAM Cineboards. Elke avond wordt het werk van Rotterdamse film- en video makers geprojecteerd op de gevel van de Pathé bioscoop, wo. t/m di. Schouwburgplein - in de avond. Ben Jerry's Pleinbios. Achttien avonden wordt gekeken naar het (in ternationale en bijzondere filmaan bod van Europa's grootste openlucht bioscoop. wo. t/m zo. en di. Museum park - Tegen het vallen van de avond. Watermuziek - de muziek vaart weer. Voor de vijfde keer brengt de Rotter damse componist, dichter en zanger Peter Goedhart zijn Watermuziek op authentieke locaties in het havenge bied. wo. t/m vr„ ma. en di. Aanleg steiger rest. Leipzig - 20.00 uur; zo. 14.00 uur. Cirque Èloize. Muziek, dans, acroba tiek en poëzie, in afwisseling met on gewone, de fantasie prikkelende cir cusnummers. wo. t/m di. Nieuwe Luxor Theater -19.30 uur. Salsa Beach 2004. Het terras van het strandpaviljoen op het Strand aan de Maas wordt omgetoverd tot een dans vloer waar Rotterdamse dj's je laten swingen. do. Leuvehaven 20.30-01.00 uur. FFWD Heineken Dance Parade. Veer tig trucks met dansers en dj's laten uiteenlopende stromingen van dance- muziek uit de boxen knallen, za. Cen trum van Rotterdam - 12.00 uur. FFWD After Party. Miss Monica (6 hour set), MC Nova, VJ Photonic. Re tro Mania: Dwin, Edwin Bazen. za. Club Las Palmas - 23.00-06.00 uur. Orgelconcert. Gerard van der Zijden, za. Oude- of Pelgrimvaderskerk - 16.00 uur. Podium uitvoering. Licht-klassiek, jazz, wereldmuziek, koormuziek enz. za. en zo. Boegklep van de Scheeps brug - 15.00 uur. SkateSwing. Swingen op je skates bij de grootste openlucht rollerdisco. Hits uit alle decennia rollen voorbij, zo. Museumpark - 14.00 uur. Zomerpodium. Tot en met 29 augus tus zal Zomerpodium voor de voorlo pig laatste maal te beleven zijn. zo. Museumpark - 14.00 uur. 32ste Internationale ESTA Conferen tie 2004. Conferentie Consort o.l.v. Meivin Margolis m.m.v. Roderick Sto- tijn - contrabas, di. de Doelen, Jur- riaanse Zaal - 20.15 uur. ANTWERPEN Voorstellingen in het Openluchtthea ter Rivierenhof: A-vonden, popcon cert door de popgroep Hormonia!, supportact Lady Angelina versus Des- mona, wo. 20.30 uur; In Concert, con cert met Ierse folk door de Ierse sin ger-songwriter Luka Bloom, support- act door de Noorse band Real Ones met akoestische folk- pop en rockmu ziek, do. 20.00 uur; Los Bomberas, met tex-mex muziek, aansluitend film Frida, vr. 20.30 uur; Prettig Klas siek, concert door Tangogroep Ara nis, zo. 11.00 uur; De nacht van de Muze, literaire en muzikale manifes tatie met als thema De Vrouw, met tot slot de Franse topartieste Jane Bil kin die nummers vertolkt van Serge Gainsbourg, zo. 19.00 uur Voorstellingen in het kader Zomer van Antwerpen: Bal Moderne, dansen door de hele stad, wo. do. en za.; De Zonsondergang, dagelijks Schelde- kaai 14; Muziek in de wijk op Ant werpse pleintjes, Kara van, wo. Ge vangenis 18.00 uur, do. De Coninck- plein 18.00 uur, vr. Dageraadsplaats 19.00 uur, za. Bibliotheek Berend- recht 19.00 uur, zo. Kroonplein 14.00 uur, Ndillaan, di. Hof De Biest 19.00 uur: Violetstraat 35, voorstelling zon der spelers in een verlaten huis, dage lijks, behalve ma. 11.00 - 23.00 uur; Groot Repertorium - Spektakelmachi nes van Francois Delarozière, wo. t/m zo. Damplein, Antwerpen Dam Spoorwegemplacement 14.00 - 21.00 uur; MartHa! Tentatief, toneelstuk over de oorlogswaanzin door Theater Antigoné, wo. t/m za. en di. Athene um Rooseveltplaats 21.00 uur; Dro men aan de Schelde: Droomfilms, wo. t/m zo. Hangar 19A 21.00 uur; Les Arts Sauts met Ola Kala, trapezewer kers, vr. t/m ma. Kempenstraat 21.00 uur; Cirque Id met Secret door Jo- hann Le Guillerm, theatervoorstel ling, wo. do. ma. en di. Scheldekaai 28 20.00 uur Dralion. Voorstelling met een fusie van Chinese circustraditie en een avant-garde benadering, gesitueerd rond Dralion, draak en leeuw, door Saltimbanco, van de Frans-Canadese organisatie Cirque du Soleil. do. vr. za. en di. Vlaamse Kaai 20.00 uur, za. ook 16.00 uur, zo. 13.00 uur GENT Internationaal Orgelfestival. Or gelconcert door Ignace Michiels uit Brugge, do. St. Baafskathedraal 20.00 uur Orgelfestival aan de Lieve. Orgelcon cert. ma. Sint Stefanus-Augustijner- kerk 20.00 uur In zorgcentrum Duinoord in Burgh-Haamstede zijn tot en met don derdag 30 september olieverf- en acrylschildei'ijen, alle op linnen, te zien van H. P. van Luik. Het thema van de expositie is Duinoord en omge ving. Dagelijks te bezichtigen van 9.00 tot 17.00 uur. Caroline Passenier presenteert haar werk tot en met 29 augustus in presentatieruimte Caesuur in Mid delburg. De installatie Txoo things to be aware of stelt de vraag: wat je ziet is wat het is - of niet? Is wat je ziet een antwoord of stelt het juist een vraag? Dagelijks te zien in de eta- Schilderijen van Jaap van der Gaar den en Marja Dikmans, bronssculptu- ren van Puck van Ameyden van Duym, natuursteensculpturen van Bram Lems en zinkobjecten van Glenn Priester zijn tot en met 26 sep tember te zien in galerie Het oude Raadhuis in Burgh-Haamstede. Te be zichtigen op donderdag en vrijdag van 13.00 tot 17.00 uur, zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur en op de laatste zondag van de maand van 12.00 tot 17.00 uur. In het museum 't Waskot in Wemel- dinge is deze maand een tentoon stelling van nostalgisch speelgoed van rond de jaren veertig en vijftig eri daarvoor, zoals schildpadpop pen, poppenwagens, paard op wiel tjes en metalen auto's. Het museum en de siertuin zijn geopend op woens-' dag en zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. In het kader van het Lange Jan Pro ject is van vrijdag 13 augustus tot en met 6 september een nieuwe tentoon stelling ingericht in de Wandelkerk in Middelburg. Het betreft schilde rijen van Cécile Verwaaijen. Zij is ge boren in Silvolde (1968), maar woont en werkt in Breda. De thema's van de expositie zijn Tioins en Moeder en kind. De tentoonstelling is van maan dag tot en met vrijdag te bezoeken van 10.30 tot 17.00 uur en op zater dag en zondag van 13.30 tot 17.00 uur. Nico Out opent zaterdag om 14,30 uur de nieuwe expositie in boerderij- galerie de Osseberg in Grijpskerke. Het betreft batik en zeefdruk van Els van Baarle, collages en stofappli- caties van Leslie Gabrielse en beel den en keramiek van José van der Valk. Jelmer van Veen levert een mu zikale bijdrage op de piano. De ten toonstelling loopt tot en met 17 sep tember en is te bezichtigen van dins dag tot en met zaterdag van 14.00 tot 17.00 uur. ROTTERDAM Wereldmuseum Rotterdam: t/m 5 sep tember - De Weg van Schoonheid en Geluk; t/m 7 november - De erfenis van slavernij; t/m 10 oktober - Gewe ven Goud; t/m 25 augustus - FOCUS Irak; t/m 5 september - Iza's vliegen meppermuseum. Museum Boijmans Van Beuningen: t/m 26 september - Terug uit Kiev. Te keningen van Duitse meesters uit de Franz Koenigs Collectie; t/m 26 sep tember - Holbein, Baldung en Be- ham. Duitse meestertekeningen uit de Koenigs Collectie. Ned. Architectuurinstituut: t/m 22 au gustus - Nederland bouwt in baksteen; t/m 26 september - Distri butie Postkantoren; t/m 3 oktober - De Jaren Zeventig; t/m 3 oktober - Sternet; t/m 3 oktober - Woonerven en Zitkuilen. De Kritiese Jaren Zeven tig. Museum Het Schielandshuis: t/m 15 augustus - Het geluk van de huis vrouw; t/m 31 oktober - Katendrecht; t/m 19 december - Meesters van Mid delland; t/m 31 mei 2005 - Schoppen tegen het Gezag; t/m 10 oktober - Kleurrijke Kinderen. Kunsthal Rotterdam: t/m 29 augus tus - Het einde van Europa; t/m 5 sep- WOENSDAG Staatscircus Het Staatscircus van Moskou-Holiday staat in Westkapeile. Het circus telt een groot aantal topartiesten uit Rusland, Po len, Duitsland, Roemenië, Frankrijk en Nederland. Het pro gramma werd samengesteld door artistiek directeur Hans Martens, die een neef is van de overleden circusdirecteur To ni Boltini, en wordt gepresenteerd door Natacha Lijfering. De muzikale omlijsting wordt verzorgd door het circusor kest onder leiding van de Pool Grzegorz Kaminieczki. •Manege De Zandbooi, Westkapeile, 16.30 en 20.00 uur Circus Bongo Circus Bongo maakt de jaarlijke tournee door Zeeland. Verschillende artiesten vertonen hun kunsten. •Noorddijk 6, Vrouwenpolder, 19.00 uur Klassiek concert In de protestantse kerk wordt een klassiek concert gegeven. Dat gebeurt met medewerking van Anko Vleugel op orgel, Simon ChriStiaansen op dwarsfluit en de sopraan Maria Eu- wema. •Protestantse kerk; Vrouwenpolder, 19.30 uur Don Kosaken De Schwarzmeer Don Kosaken geven een concert. Geheel in de traditie van de in de jaren dertig opgerichte ko- zakkenkoren houdt dit koor de sakrale zang van de Rus- sisch-orthodoxe kerk in ere. Voor de pauze wordt sakrale koormuziek uit de Russisch-ortodoxe liturgie ten gehore ge bracht en na de pauze oud-Russische volksmuziek. •St. Jacobskerk, Vlissingen, 20.00 uur Sopraan De sopraan Bernadet ter Heyne geeft een concert. Ze wordt daarbij aan de piano begeleid door Marianne Ra- tajski. Op het programma staan werken van J. Brahms, H. Eisler, A. Copland, Reynaldo Hahn, E. Satie, G. Verdi, T. Sol en H. Bosmans. •Dorpskerk, Oostkapelle, 20.00 uur Cor Ardesch Cor Ardesch geeft een orgelconcert. Ardesch, die naam maakte met zijn improvisaties, is sinds 1998 organist van de Grote of Onze Lieve Vi'ouwekerk in Dordrecht. Hij speelt werken van Duruflé, Bach, Reger en Andriessen. •Nieuwe Kerk, Zierikzee, 20.00 uur Zomeravondconcerten BRUGGE Kathedraalconcerten in de St. Salva- torskathedraal: Orgelrecital door Juan Paradell Solé uit Igualada, Spanje, vr. 20.00 uur; Bart Coppé (trompet) en Ignace Michiels (orgel), za. 20.00 uur; Giovanni Pasini (viool) en Enrico Pasini (orgel) uit Cagliari, Italië, zo. 20.00 uur Laura Claycomb. Recital concert door sopraan Claycomb met muziek van barok tot hedendaags, za. Concertge bouw 20.00 uur De Brugse Belofte. Processie O.L. Vrouwe van Blindekens met 175 figu ranten en diverse taferelen, zo. Start Smedenpoort 8.45 uur Zomerse multimediakunst 16 t/m 29 augustus Concertgebouw: Eerste edi tie van tweejaarlijks festival van ex perimentele video- en filmcultuur met dagelijks referentiefilms van 10.30 tot 18.00 uur en vanaf midder nacht tot 2.00 uur, kortfilms van Ni- cola Dafranne. Verder tentoonstel- lingsparcours, mediatheek, nachtelij ke projecties op gevel Concertge bouw naast enkele live performances. GaS. Project Ganz andere Stelle, live muziek met film. ma. en di. Concert gebouw 20.00 uur tember - Hundertwasser. Fantas tische architectuur. Nederlands Fotomuseum: t/m 12 sep tember - Snapshots; t/m 12 septem ber - Gemengd bedrijf; t/m 12 septem ber - Mikkel McAlinden. Chabot Museum: t/m 26 september - Villa Müller. Een architectuurpresen tatie. Maritiem Museum Rotterdam: t/m 10 oktober - Van Keulen - twee eeuwen in kaarten; t/m 7 november - Varen in Indië. ANTWERPEN KMSK: tot 12 september - Copyright Rubens. Rockoxhuis: tot 12 september - Ru bens in zwart en wit. Museum Plantin-Moretus: tot 12 sep tember - Rubens en de boekillustratie Zomer van de Rubens Grafiek. In West-Zeeuws-Vlaanderen worden Zomeravondconcerten aan Zee gehouden. Deze keer treedt het Ebony Kwartet op. Deze kamermuziek groep bestaat uit vier klarinetten en is sinds 1993 actief. Men stelt zich ten doel originele hedendaagse composities voor klarinettenkwartet ten gehore te bi-engen. De leden, Dieter Vandekerckhove, Joos Creteur, Geert Acke en Step- han Vermeersch, hebben hun opleiding genoten aan het Lem- meninstituut en aan het Conservatorium van Gent. Er wor den werken gespeeld van Hans Eklund, John Weinzweig, Jef Maes en Wolfgang Amadeus Mozart. •Hervormde Kerk, Retranchement, 20.00 uur Orgel en cello Er wordt een concert voor orgel en cello gegeven. Het orgel wordt bespeeld door Simon Wattel en de cello door Louis Bayens. •St. Willibrorduskapel, Domburg, 20.30 uur Desafinado In eet-café Desafinado zijn er regelmatig concerten. Deze keer staat er een optreden van The Sixties op het pro gramma. •Eet-café Desafinado, Middelburg, 21.00 uur DONDERDAG Middagpauzeconcert Elke donderdag is er een middagpauze-orgelconcert. Organist Rudi de Munck uit Middelburg bespeelt het be roemde De Rijckere-orgel uit 1782. •Oostkerk, Middelburg, 12.30 uur Lange Jan Project Een miniconcert in het kader van het Lange Jan Project. Deze keer komt dat voor rekening van Wout Bosschaart op orgel. •Koorkerk, Middelburg, 15.00 uur Beachboom Voor het tiende jaar wordt het dansfeest Beachboom gehou den. Hieraan werken mee de dj's Ronald Molendijk. Juanito, Nar- tarcia, Benny Rodrigues, Serge V. en mc Jessie K. •Brouwersdam, Scharendijke, 16.00-00.30 uur Staatscircus Het Staatscircus van Moskou-Holiday staat in Westkapeile. Zie woensdag. •Manege De Zandbooi, Westkapeile, 16.30 uur Circus Bongo Circus Bongo maakt de jaarlijkse tournee door Zeeland. Verschillende artiesten vertonen hun kunsten. •Camping Scheldeoord, Baarland, 19.00 uur Jeugdorkest Het Jeugdorkest Nederland geeft een concert. Onder leiding van dirigent Jurjen Hempel worden het Twee de pianoconcert van Sergei Prokofiev en de Symfonische dansen van Sergei Rachmaninov ten gehore gebracht. Solist is de pianist Ivo Janssen. •Grote Kerk, Veere, 20.00 uur Blaes-tuigh Blaes-tuigh speelt op historisch nagebouwde blokfluiten. Het nieuwste programma is getiteld Oxygen, wat betekent de zuurstof in de lucht die maakt dat wij kunnen ademen en dus leven. De blokfluit dankt zijn prachtige klank aan deze lucht en zal tijdens dit levendige, luchtige en zuurstofrijke concert in alle soorten en maten worden bespeeld. Blaes-tuigh bestaat uit Sonja Gruys, Brechtje Roos en Hilde de Wolf. •Catharinakerk, Zoutelande, 20.30 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 23