)e Geus blokkeert stijgen lonen Kamer verbaasd over subsidie voor afbreken werkgelegenheid voorzichtig Verloren strijd Pontje uit vaart door wangedrag jongeren AO's worden niet algemeen verbindend verklaard lanslagen ip hotels II Istanboel Economie herstelt zich Oogst met paardenkrachten Slag om Najaf verhevigt zich Mosselen goedkoper op veiling Schermster Tol huilt wat af I I I I I I II I I I 25° Iï8° ;nkele bui Momenten afgewisseld door een Ble bui bij een graad of 25. Matige. *Ke«rij krachtige zuidwestenwind. 6e jaargang no. 188 oensdag 11 augustus 2004 Luisteren met je ogen nummer €1,20 Dr Henk van de Poll Rniike Berqsma EN HAAG - CAO's waar loonstijgingen zijn gere ld worden niet meer alge pen verbindend ver- ,ard. Minister De Geus Sociale Zaken heeft be- Jten vanaf 1 november iO's alleen selectief alge- jen verbindend te verkla- i. .blijkt uit een brief die hij gis- en naar de Tweede Kamer unie. De Geus zet hiermee voornemen van het kabinet in een besluit. Het kabinet idigde dit voorjaar na een iflict met de bonden over het •pensioen aan, bedrijfs- i-CAO's niet meer aan alle on- nemingen in een sector op te gen als daardoor de loonkos- I te hard stijgen. lacht vakcentrale CNV dient een cht in bij de internationale eidsorganisatie ILO, zei V-bestuurder R. van Splun- r gisteren. „De Geus zegt dat hei besluit heeft genomen na horen van de werkgevers en sknemers. Maar MKB Neder- ïden de drie vakcentrales heb- d het voorstel unaniem afge- izen en werkgeversorganisatie 10-NCW heeft bedenkingen", Ithij. 'minister zet er vaart achter, icludeert FN V-bestuurster A. igerius. „Wij hebben vorige Éde nog negatief geadviseerd Ekiz - Zowel een tot g toe onbekende Koerdische leperingen als een organisatie gelieerd zou zijn aan Al Qae- hebben gisteren de aanslagen twee hotels in de Turkse ha- istad Istanboel opgeëist, arbij vielen twee doden en ze- t tien gewonden, onder wie Nederlanders uit Alphen den Rijn, werden de aanslagen op Arabische internetsite op- door de Abu Hafs al Mas- een aan Al Qaeda ge- groep. Maar gisteravond gde een verklaring van de erdische Vrijheids Haviken, arin gesteld wordt dat de aan- jen een vergelding zijn voor ente acties van het Turkse le- tegen Koerdische rebellen in oosten van het land. ontploffingen in Istanboel de- i zich voor om twee uur 's plaats in twee districten veel toeristen verblijven, Pars in Laleli waren op moment van de ontploffing De tweede aanslag gepleegd op het Holiday in Sultan Ahmet, dat twin- bij hotels stanboel _Jfe/mara faee bommen bij een y&oplaats van LPG 'ecben weinig schade zwarte langenchl zee BULGARIJE Istanboet Ankara h!?' i 0 GRIEKENLAND turkije maar De Geus gaat als een eigen heimer door." De vakcentrale FNV verwacht dat de minister bij de behandeling van het be sluit in de Kamer op tegenstand stuit. „Hij heeft veel uit te leg gen aan de Kamer, zoals bijvoor beeld het negatieve advies van de werkgevers dat hij naast zich neerlegt. Dit is een historische misstap." Het is voor het eerst dat de alge meen verbindend verklaring van CAO's wordt gebruikt om loonpolitieke maatregelen door te voeren, constateert Jongerius. De FNV maakt de zaak ook aan hangig bij de ILO en stapt te vens naar de Europese rechter. „Er is vrijheid van onderhande len en die kan De Geus niet zo maar met een rekenmachine en een rode pen wegstrepen." In de regels voor de algemeen verbin dend verklaring staat dat de CAO-afspraken niet strijdig mo gen zijn met het algemeen be lang. „Deze maatregel wordt nu genomen omdat de loonstijgin gen in de huidige sociale en eco nomische omstandigheden in strijd zijn met het algemeen be lang", zo laat De Geus in een schriftelijke verklaring weten. De maatregel geldt tot 31 decem ber 2005. De regeringspartijen steunen het besluit van De Geus. Voor CDA-Kamerlid Verburg is het besluit het logische gevolg van het mislukken van het voorjaars overleg en het opzeggen van het najaarsakkoord. De WD staat principieel kritisch tegenover het algemeen verbindend verkla ren van CAO's. Oppositiepar tijen lieten in juni al weten dat ze tegen het de plannen van De Geus zijn. MKB-Nederland vindt dat er 'ten principale' nooit sprake mag zijn van politiek selectief ingrijpen in CAO-afspraken via de algemeen verbindend verkla ring. ANP RIO DE JANEIRO - Braziliaanse brandweerlieden proberen voor de derde achtereenvolgende dag een gestrande walvis te redden. De massale inzet gisteren op het Juru- juba-strand bij Rio de Janeiro mocht niet baten; het zeezoogdier stierf. foto Bruno Domingos/RTR dodelijke slachtoffers waren Turk en een Iraniër. De e lichtgewonde Nederlan- werden naar een ander ho- ïebracht. explosies werden gevolgd r ontploffingen in een gasop- iplaats in het district Ese- 't Hierbij vielen geen ge GPD door Erwin Buter en Bouke Berqsma DEN HAAG - De Tweede Ka mer heeft verbaasd gereageerd op een subsidieregeling waarin bedrijven geld krijgen als zij ba nen scheppen in opkomende markten. De subsidie is bedoeld om Nederlandse bedrijven te la ten investeren in landen als Chi na, maar daardoor verdwijnen banen in Nederland. De regeringspartijen CDA en WD hebben gisteren Kamervra gen gesteld aan de minister en staatssecretaris van Economi sche Zaken. Het CDA wil de sub sidie voorlopig opschorten, tot dat duidelijk is welke effecten er zijn voor de Nederlandse eco nomie. Het kan niet zijn dat er met belastinggeld een 'Chinese vluchtroute' ontstaat, meent Ka merlid Atsma. ,.Dit staaat haaks op alles wat wij willen." De WD noemt het 'subsidiëren van vernietiging van werkgelegen heid onacceptabel'. De liberalen willen het leeuwendeel van de subsidie afschaffen in ruil voor verlaging van de vennoot- schaps- en inkomstenbelasting. Oppositiepartijen PvdA en GroenLinks willen de 'Taom-re- geling' onmiddellijk afschaffen. Regeringspartij D66 is tegen een subsidieregeling die de Neder landse banen exporteert en wil de regeling zodanig aanpassen dat de werkgelegenheid in Ne derland overeind blijft. Bedrijven krijgen een onkosten vergoeding als zij investeren in lagelonenlanden om zo een posi tie te verwerven in opkomende markten. Een bedrijf kan tot 275.000 euro aan subsidie krij gen voor het ondersteunen van het management in een opko mend land en tot 90.000 euro voor scholing. De Taom-rege- ling geldt voor het midden- en kleinbedrijf. Staatssecretaris Van Gennip van Economische Zaken is voor lopig niet van plan de regeling in te trekken. Zij zei gisteren dat de regeling bedoeld is voor bedrijven die het besluit al geno men hebben om productie naar het buitenland te brengen. „Het beeld is niet juist dat wij werk gelegenheid het land uit subsi diëren." Volgens Van Gennip hebben de afgelopen jaren 94 be drijven voor in totaal 12 miljoen euro subsidie ontvangen. Neder land heeft er als handelsnatie volgens haar baat bij dat Neder landse bedrijven succes hebben in het buitenland. Per jaar heeft het ministerie 4,5 miljoen euro beschikbaar voor de regeling. Van Gennip heeft geen proble men met het overbrengen van simpel werk naar lagelonenlan den, maar hoogwaardige arbeid moet wel in Nederland blijven. Nederland moet beter concurre ren op lagere loonkosten. „We zijn nog altijd duurder dan Frankrijk en Duitsland", aldus Van Gennip. De Taom-regeling is sinds 2002 van kracht. Een voorloper van deze regeling, alleen bedoeld voor Oost-Europa, gold sinds 1991. ANP OOSTBURG - Zeeuwse trek paarden waren ooit de trots van de landbouw in de provincie. Tot en met de helft van de vori ge eeuw deden enkele tiendui zenden van de robuuste viervoe ters dienst op de boerderijen. Te genwoordig zijn het er nog een kleine honderd. Stichting Het Werkend Trek paard Zeeland, wil de kennis van het werken met trekpaar den niet verloren laten gaan. Gisteren trok de jaarlijkse histo rische oogstdemonstratie van de stichting op een stuk land nabij paardenmelkerij - en mede-orga nisator - Nortier in Oostburg een kleine tweeduizend bezoe kers. Tien in authentieke kleding uit gedoste Zeeuwse paardenhou- ders lieten zien hoe er vroeger werd geoogst. De door drie paar den getrokken zelfbinder haal de het graan van het veld en pak te dit samen tot schoven. Met be hulp van een boerenwagen wer den ze richting dorsmachine ge bracht, foto Wim Kooyman Frantisek Kupka's explosie van vorm en kleur Amerikaanse troepen hebben gisteren bijna onafgebro ken de ïraakse heilige stad Najaf gebombardeerd, waar zich milities van de radicale sjiitische geestelijke Al Sadr ophouden. De burgerbevolking is door de Ame rikanen gewaarschuwd de stad zo snel mogelijk te verlaten, wat duidt op een heviger offensief. Doordat de aanvoer hoger is. zijn de mosselen op de vei ling in Yerseke goedkoper dan vorig jaar. De consument merkt daar overigens weinig van, doordat veel mosselen niet naar de winkel maar naar conservenbedrij- ven gaan, omdat ze minder geschikt zijn voor de versmarkt. Sonja Tol is de eerste Ne derlandse degenschermster op de Olympische Spelen ooit. In Athene moet ze het ook helemaal alleen zien te rooien. Soms wordt het haar daarom even teveel en dan huilt ze wat af. Maar als het toernooi begint, moet dat voorbij zijn. Ze denkt namelijk een serieu ze kans te ma ken op een me- daille. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 13 en 15; Sport: 16, 17 en 18; Kunst: 19, 20 en 21; Uit: 23 en 25. DEN HAAG - Hoewel de cijfers nog weinig reden geven tot vro lijkheid, lijken de vooruitzich ten voor de Nederlandse econo mie er iets beter uit te zien. Uit nog vertrouwelijke cijfers van het Centraal Planbureau (CPB) blijkt dat de economische groei in ons land volgend jaar iets ho ger zal uitkomen dan twee maanden geleden gedacht. Toen gingen de rekenmeesters van het kabinet nog uit van een groei van 1,25 procent voor vol gend jaar, in de jongste cijfers is dat 1,5 procent. Dat hebben in gewijden gisteren gemeld. Het kabinet gebruikt de cijfers voor het opstellen van de begro ting voor volgend jaar, die op prinsjesdag verschijnt. Met de nieuwe verwachte groei van 1,5 procent voor volgend jaar, is het CPB weer terug bij zijn eigen eerdere voorspelling uit het Cen traal Economisch Plan, dat in april uitkwam. De voorspelling voor de groei in dit jaar blijft onveranderd op 1,25 procent. De lichte opleving is ook terug te zien in de werk loosheidcijfers, de koopkracht en het begrotingstekort. In juni ging het CPB nog uit van 520.000 werkloze Nederlanders dit jaar. Die prognose is bijge steld naar 505.000. Ook voor vol gend jaar schatten de reken meesters het aantal werklozen vijftienduizend lager in: van 565.000 naar 550.000. Overigens is er in vergelijking met eerdere jaren nog altijd wel een flinke stijging van het aantal werklo zen te zien. ANP door Maurits Sep DEN OSSE - Het toeristische fietsveer tussen Den Osse en de Slikken van Flakkee wordt tijde lijk uit de vaart genomen. Jonge ren uit Dirksland veroorzaken overlast door tussen het schip en de aanlegsteiger te springen. Zij hebben het schippersecht- paar ook bedreigd. De stichting Fiets een rondje met een pontje heeft gisteren be sloten 'een afkoelingsperiode' in te lassen tot. maandag. Het mo torschip Leja van Jaap en Leny Landman uit Brouwershaven hervat dan de dienstregeling. Volgens voorzitter C. van Liere van de stichting accepteren de jongeren niet dat de veerboot op vaardagen drie keer een half uur aanlegt bij de steiger op de Slikken van Flakkee, omdat zij daar zwemmen. Het gaat om een vaste groep jongeren uit Dirksland en Melissant. De veerdienst kampt al sinds 1999 met overlast door jonge ren, merkt Van Liere op. De stichting heeft het probleem aan gekaart bij de gemeente Dirks land en het Grevelingenschap. Zij hebben ook de politie en Staatsbosbeheer ingeschakeld. Van Liere vindt echter dat die instanties geen van alle genoeg hebben gedaan om de overlast te bestrijden. Directeur J. Lodders van het Grevelingenschap acht zich niet bevoegd om op te treden. De ge meente heeft de wijkagent van Melissant nogmaals gevraagd te onderzoeken welke jongeren de overlast veroorzaken en met hen in gesprek te gaan. „Maar het is de waag of het helpt af en toe een agent langs te sturen. Het is ook de waag of het probleem zo groot is dat er opgetreden moet worden", zegt ambtenaar J. Zuidweg. pagina 15 schipper is pesten moe Advertentie Voor automatische incasso (post bankrekeningnummer stem ik toe in afschrijving van mijn PZC Dv gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens In de colofon treft u nadere informatie aan. 711688"555530 Ik geef daarbij éénmalig toeslem ming voor automatische incasso van onderstaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bmnen zes maanden! LD Noteert u mij voor een abon nement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automati sche incasso 19,45) Q per kwartaal met automa tische incasso 56,60) per |aar met automatisohe J incasso (€217.00) Stuur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel niet nodig) of bel gratis. 0800 - 0 231 231

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1