Tol moet alles in d'r eentje doen PZC Krishnan Sasikiran geruisloos naar de kop van HZ-toernooi Q$p Patriottisme IOC royeert twee leden tijdens congres Nonnekes mist NK op de laatste horde Tachtig procent Nederlandse olympiërs is amateur Luitenant-ter-zee is eerste Nederlandse degenschermster op Spelen ooit ATHENE 2004 Vier weken rust voor Robben Larsson ontbreekt tegen Oranje Van der Meyde niet in CL Luis Enrique beëindigt carrière Coria maanden uitgeschakeld Epo-gebruiker Camenzind wielrenner af Button mag nog niet terugkeren bij Williams woensdag 11 augustus 2004 van onze sportredactie ROTTERDAM - Slechts zes procent van de atleten uit de Nederlandse olympische ploeg is grootverdiener. Ruim tachtig procent van de 220 olympiërs is amateur en kan niet rondko men van de inkomsten uit hun sport. Dat heeft Ernst Young giste ren in een publicatie vastge steld. Het leeuwendeel van de spor ters is voor het levensonder houd afhankelijk van een beurs. In'Nederland ontvangen deze atleten met een zogeheten A-status een uitkering. „Ze ont vangen zeventig procent van het minimumloon en hebben geen sollicitatieplicht. Ze mo gen bijverdienen tot maximaal honderd procent van het mini mumloon", legt een woordvoer der van Ernst Young uit. Het winnen van een gouden me daille kan de jaarinkomsten in een keer fors doen stijgen. Wie met goud thuiskomt, krijgt een bonus van 25.000 euro. „Een leuk bedrag, maar vergeet al leen niet dat de Nederlandse en misschien ook de Griekse fis cus het beschouwt als belast baar inkomen. Uiteindelijk blijft er dan minder over." Of de Grieken daadwerkelijk de medaillepremies zullen aan slaan, is volgens de belastingad viseurs nog niet te zeggen. „Bij de Spelen in Sydney is de fis cus niet tot heffing overgegaan. Het is natuurlijk vervelend voor de sporters, maar een even tuele Griekse belastingaanslag mogen ze verrekenen met hun Nederlandse aangifte." ANP door Mare Molenaars ATHENE - Soms wordt het Son- ja Tol even teveel en vloeien er tranen. Geen nood, die huil buien neemt de Nederlandse de genschermster voor lief. „In de aanloop naar het kwalificatie toernooi in Gent was ik al net zo gespannen. Toen won ik wel mooi de finale." 'Toen' telt niet op een Olympi sche Spelen, zo beseft de 3I-jari ge Haagse beroepsmilitair. Toch probeert ze het goede gevoel van het toernooi in Gent zo goed mogelijk te conserveren. „Daar moest het gebeuren, net als nu. De spanning toen was enorm, als iemand nog maar wat tegen me zei, moest ik al janken. Als het even niet gaat zoals ik wil, dan maak ik van de kleinste din gen iets groots, maar op een ge geven moment slaat het om. In Gent gebeurde dat ook pas twee dagen voor het toernooi." Om te voorkomen dat het zelf vertrouwen zo kort voor de Spe len erodeert en het opnieuw hef tig gaat stormen in haar hoofd, zoekt Tol in zonnig Athene zo veel mogelijk de luwte. „Ik bena der de Spelen als een gewoon toernooi. Zo zie ik het ook. Mis schien zijn er wat meer regeltjes dan bij een gewone wereldbeker wedstrijd. Dat is dan meteen weer zoiets waar ik me druk over ga maken. Dat ze gaan lo pen emmeren dat de kling van je wapen een millimeter te lang is of zo. Of dat het gewicht niet deugt. Dat soort dingen maakt me nerveus. Totaal onnodig. Ik heb zo veel materiaal bij me, als ze moeilijk doen trek ik wel een ander wapen tevoorschijn." Tol houdt het leven in Athene zo simpel mogelijk. Niet te veel denken, niet te veel doen. Een overzichtelijke dagindeling helpt daarbij, 's Morgens traint ze met haar coach, maïtre Roel Verwijlen uit Oss, twee uur in het sportcentrum van Ikaros, de rest van de dag rommelt ze maar wat aan. In haar eentje. Tol is de enige Nederlandse deel nemer in haar tak van sport. „Ach, ik heb het altijd alleen moeten doen. Op alle toer nooien. Ik ben eraan gewend om alleen te zijn. Achteraf is het ook een goede keuze geweest om in de voorbereiding niet in Ne derland te blijven. Je wordt dan overvoerd met goedbedoelde ad viezen, maar ik vaar toch het liefst mijn eigen koers." Tol arriveerde zondagnacht, na een geslaagde trainingsstage op Cyprus, in het olympisch dorp. De eerste kennismaking was overweldigend. „Toen ik hier aankwam, moe, in het donker, dacht ik nog: dit ga ik allemaal niet begrijpen. Het is zo groot al lemaal. Ik kwam uit een hotelle tje op Cyprus en stond nu ineens in een enorme vreetschuur met duizenden atleten. Dan is het in eens toch een stukkie verder lo pen naar het buffet." Inmiddels heeft ze haar weg ge vonden. „Ik cross wat op mijn fiets door het dorp of ga een hap je eten met de badmintonners. In de eetzaal zoek ik ook altijd meteen naar oranje vlekken en ga erbij zitten. Het is heel leuk om al die bekende sporters van zo dichtbij te zien." Tol, de eerste Nederlandse de genschermster ooit op de Spe len, komt zondag al in actie, slechts twee dagen na de ope ningsceremonie. Ze peinst er niet over om de rituele start van de Spelen, indrukwekkend maar tijdrovend, aan zich voor bij te laten gaan. „Ik wil daar absoluut bij zijn. Daar moet ik de geest krijgen." Omdat ze erop vertrouwt dat de stress ook deze keer tijdig zal omslaan in positieve energie, kent luitenant-ter-zee Tol geen koudwatervrees. Dapper: „Ik ga voor het hoogste, omdat ik weet dat ik het in me heb. Uiteinde lijk draait alles om de vorm van de dag en ik sta op het ogenblik gewoon goed te schermen. Er zijn hier 39 degenschermsters waarvan er misschien wel 25 een medaille kunnen winnen. Waarom zou ik niet één van die drie zijn?" GPD ATHENE - Hardloper Maurice Green toont de speciaal voor hem gemaakte loopschoen. Daarmee zal de Amerikaan, wereldrecordhouder op de 100 meter sprint en in Sydney winnaar van het olympisch goud op dat onderdeel, op 22 augustus de concurrentie proberen te verschalken. foto Kai Pfaffenbach/RTR van onze sportredactie ATHENE - Het IOC heeft giste ren in Athene op de eerste dag van het congres twee leden ge royeerd. Het gaat om de Indone siër Mohammad Bob Hasan en de Somaliër Fara Addo. Hasan werd in 2000 in eigen land tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens corruptie. Een jaar later werd hij door het IOC geschorst. Gisteren werd hij met ruime meerderheid ge royeerd. Addo werd tot onge wenst persoon verklaard binnen het IOC. De voorzitter van het olympisch comité van Somalië werd in juli voor tien jaar ge schorst door de wereldvoetbalfe- deratie Fifa. Als voorzitter van de Somalische voetbalbond had hij gelden verduisterd. De Keniaanse bokser David Mu- nyasia is de eerste olympische dopingzondaar van Athene. De 24-jarige bantamgewicht rea geerde positief op cathin, een verboden stimulerend middel dat voorkomt in 'de qat-plant die veel Kenianen gebruiken als een soort pruimtabak. Munya- sia was de enige die positief was bij de eerste 224 van de in totaal 3500 controles die het IOC in Athene wil uitvoeren. De bokser kan rekenen op een schorsing van twee jaar. Jennifer Capriati heeft zich gis teren teruggetrokken voor het olympisch tennistoernooi. De Amerikaanse, die in Barcelona 1992 op zestienjarige leeftijd het olympisch goud won, gaf geen reden op voor haar afzeg ging. Ze wordt vervangen door Lisa Raymond, die gisteren haar 31e verjaardag vierde. Bondscoach Robert Eenhoorn reist maandag naar Athene met dezelfde 24 honkballers die de afgelopen dagen actief waren op het pre-olympisch toernooi in het Italiaanse Nettuno. De komst van de in Amerika spelen de pitcher Rick van den Hurk is van de baan. Eenhoorn: „Hij heeft door een blessure de laat ste tijd te weinig gegooid. Hij heeft genoeg potentieel, maar ik denk niet dat hij ons genoeg in nings kan geven." De Colombiaanse wielrenner Santiago Botero zal in Athene niet uitkomen in de olympische individuele tijdrit. De 31-jarige Botero, wereldkampioen tijdrij den in 2002, bevestigde dat hij hopeloos uit vorm is. De wieler bond van het Zuid-Amerikaan se land heeft Victor Hugo Pena aangewezen als vervanger. De voormalige Griekse koning Constantijn keert voor de ope ning van de Olympische Spelen terug naar het presidentiële pa leis, dat vroeger zijn thuis was. De olympisch zeilkampioen van 1960, die in 1967 zijn land ver liet toen de militairen de macht hadden gegrepen, is uitgeno digd door het Internationaal Olympisch Comité, waarvan hij erelid is. De invitatie heeft tot woede onder de linkse partijen geleid. Zij vinden dat Constan tijn hun land niet vertegenwoor digt en hebben de Griekse rege ring ter verantwoording geroe pen. ANP/DPA door Koen de Vries VLISSINGEN - Bijna geruisloos maar reso luut stevent de Krishnan Saskiran richting eindzege van het Hogeschool Zeeland schaaktoernooi. Tot maandag won de klei ne, 23-jarige Indiër als enige van de favorie ten al zijn partijen en ook gisteren, in de vijf de ronde, bleef hij dankzij een zege op Har- men Jonkman ongeslagen. Saskiran is een product van de nieuwe schaakgeneratie van India, die ontstond dankzij de prestaties van Viswanathan Anand. Het eens zo schaakarme India heeft dankzij de zegetocht van Anand inmiddels twaalf grootmeesters en loopt over van de talenten. Het zal misschien niet lang meer duren voordat India de Olympiade wint, met Saskiran in de gelederen De op papier sterkste speler van het HZ-toemooi is allesbehalve een indrukwek kende verschijning en ook achter het bord laat hij zelden zijn - piepkleine - spierbal len zien. Saskiran, die op het WK in Tripoli al in de eerste ronde werd uitgeschakeld, is gewend zijn tegenstanders met zachte dwang van het bord te schuiven. Zo ook gis teravond tegen Harmen Jonkman, die lijd zaam moest toezien hoe de Indiër zijn pion naar de vijandelijke eindlijn schoof. Twee koplopers Van de andere vijf spelers die in de eerste ronden geen enkele averij opliepen, bleef al leen Neerlands toptalent Daniël Stellwagen op koers. Hij versloeg de net iets minder ge talenteerde Jan Werle na een discutabel stukoffer, terwijl de nog foutloze Rus Ikon- nikov en de Deen Lars Schranndorf onder ling remiseerden. Het HZ-toemooi kent dus twee koplopers. De kersverse wereldkampioen Rustam Ka- simdhzanov probeerde gisteravond de scha de te herstellen die hij een dag eerder opge lopen had in de partij tegen de Duitser Rei ner Odendahl. De Oezbeek miste zijn eerste halfje omdat hij de winnende voortzetting niet kon vinden, 's Nachts lag hij wakker omdat de vele winstvarianten hem door het hoofd bleven spoken. Tegen Tea Lanchava had hij gisteren na de klok van elven nog steeds geen felicitaties in ontvangst kunnen nemen. Een half uur later bleek dat hij ge wonnen had. De overige favorieten die al een halfje gemorst hadden herstelden zich gisteren. Viorel Iordachescu uit Moldavië vrat de Duitser Kniest met huid en haar op, terwijl Sergey Tiviakov Kasimdhzanov-be- dwinger Reiner Odendahl in recordtijd op de knieën bracht. Ook de Georgiër Merab Gugunahvili had een makje dankzij gering weerwerk van de Belg Verduijn. Van de Zeeuwen kwam Vlissinger Jeroen Hekhuis knap op vier punten na een zege op Frans Arp uit Haarlem. Ab van Hoeve uit Oostburg kwam op 3,5 dankzij remise tegen Michiel Sijpkens uit Haarlem. Hij werd ach terhaald door onder meer Wim Stange (Burgh-Haamstede), die Henrik Porte ver sloeg, Simon Provoost uit Nieuwvliet en Middelburger Mark de Waal. LONDEN - Arjen Robben is niet beschikbaar voor het derlands elftal in de eerste WK-kwalificatiewedstrijd^ gen Tsjechië. De international vernam gisteren in Londg dat hij vier weken absolute rust moet houden. Hij hee een scheurtje in het bot van het middenvoetsbeentje int rechtervoet. Tsjechië komt over vier weken op bezoek- Amsterdam. Robben liep de blessure op in Pittsburgh de oefenwedstrijd van Chelsea tegen AS Roma.ANP STOCKHOLM - Henrik Larsson is niet opgenomen inj Zweedse selectie voor de oefeninterland op 18 august in Solna tegen Nederland. Zlatan Ibrahimovic (Ajax)e Petter Hansson (Heerenveen) behoren wel tot de gro# van 21 spelers die door bondscoach Lagerback gistel zijn opgeroepen. De selectie bestaat uit: doel: Hedman (Celtic), Isakssot (Rennes) verdediging: Antonsson (Austria Wien), Edraa (Tottenham Hotspur), Dorsin (Rosenborg), Hansson (Hr renveen), Lucic (Bayer Leverkusen), Mellberg (Aston Vil- la), Ostlund (Hammarby IF) middenveld: Alexanders® (Gothenburg), Andersson (Belenenses), Kallstrom (Ra nes), Linderoth (Kopenhagen), Ljungberg (Arsenal),Nik son (Southampton), Svensson (Southampton), ft! helmsson (Anderlecht) aanval: Allback (Aston Villa),Ife himovic (Ajax), Jonson (Norwich), Prica (Hansa Rostock) MILAAN - Andy van der Meyde komt vandaag met club Internazionale niet in actie in de Champions Leagiit De aanvaller van het Nederlands elftal heeft een ove. gang naar Ajax nog altijd niet uit zijn hoofd gezet. Alshi; met Inter in Europees verband zou spelen, wordt hij i de Amsterdamse club oninteressant, omdat hij dan die club niet meer kan uitkomen in de Champions III gue. Inter speelt woensdag tegen het Zwitserse FC Basel Bij Ajax heeft algemeen directeur Arie van Eijden hetb richt voor kennisgeving aangenomen. „We zijn vereerd maar hebben op dit moment geen concrete belangstel!^ voor hem.ANP MADRID - Een van de populairste Spaanse voetballen stopt ermee. Luis Enrique van Barcelona maakte g: bekend dat hij zijn professionele voetballoopbaan digt. „Ik voel me niet meer in staat wedstrijden te spelen Ik kijk dit seizoen toe vanaf de tribunes", zei de 34-jaris middenvelder. Luis Enrique begon zijn carrière bij Sporting Gijone stapte in. 1991 over naar Real Madrid. Vanaf 1996 speeldf hij voor FC Barcelona. Bij de Catalaanse club steeg depo pulariteit van de strijdlustige speler tot grote hoogte, vooral omdat Enrique vaak belangrijke doelpunten maak te. De laatste twee seizoenen had Enrique veel blessure en speelde hij nauwelijks. Hij verlengde zijn contract bi Barcelona dit jaar niet en wilde terugkeren naar Gijon maar zag daar uiteindelijk vanaf: „Ik kan het niveau dat ik van mezelf verlang, niet meer halen. Dus doe ik Gijc er geen plezier mee als ik kom." Luis Enrique kwam? keer uit voor het Spaanse nationale elftal. In 1992 wonli met Spanje goud op de Olympische Spelen van Barcefc na. ANP De Indiër Krishnan Sasikiran won, net als Daniel Stellwagen, voor de vijfde keer op rij. foto Ruben Oreel door Bauke Boersma EDE - Alexander Nonnekes heeft zich niet geplaatst voor het hoofdtoernooi van het Ne derlands kampioenschap in Ede. De twintigjarige tennisser uit Goes struikelde gisteren in het kwalificatietoernooi over de. laatste horde op weg naar het hoofdschema, Bart van Delft uit Rijnsburg, De nummer 29 van de nationale ranglijst was met 6-4 en 6-1 te sterk. Aan het hoofdtoernooi in Ede, dat vandaag van start gaat, mo gen zestien spelers meedoen, waarvan er twaalf rechtstreeks zijn toegelaten. De resterende vier plekken waren te verdienen in het kwalificatietoernooi met 32 deelnemers. Nonnekes was daar één van en op de banen van de Edese Tennis Club (ETC) begon hij uitstekend. Chris Berk houwer uit Nieuwerkerk aan den IJssel had weinig in te bren gen tegen de Goesenaar en staakte de strijd bij een achter stand van 6-2 1-0. Vaste waarde Vervolgens trad Nonnekes in het strijdperk tegen de 32-jarige Wouter Zoomer, die jarenlang een vaste waarde was in de top twintig van Nederland, maar in middels is afgezakt naar de 31e plaats op de KNLTB-ranking. De tegenwoordig in het Duitse Kleve wonende ex-prof, die vo rig jaar op het NK de kwartfina le nog haalde, wilde in Ede defi nitief afscheid nemen van de ac tieve tennissport met een plaats in het hoofdtoernooi. Maar Alexander Nonnekes stak daar een stokje voor, Zoomer kreeg geen poot aan de grond: 6-3 6-3. Daarmee was de Goese tennis ser, zelf 43e van Nederland, nog maar één ronde verwijderd van zijn eerste deelname ooit aan het hoofdtoernooi van het Ne- BUENOS AIRES - Guillermo Coria staat drie maanden buiten spel. De Argentijnse tennisser werd maandag in Barcelona aan de rechterschouder geopereerd. Door de ingreep zal hij niet van de partij zijn op de US Open, die eind augustus in New York begint. ANP derlands kampioenschap, de laatste horde, Bart van Delf', bleek een tikkeltje te hoog. I redelijke cijfers in de eerste si (6-4), was het in de vc" vlot gepiept: 6-1. In het dubbelspel is Alexania Nonnekes nog wel actief opfet: NK, Aan de zijde van T Koning uit Oosthuizen zorgde de Goese tennisser in de eeri ronde voor een regelrechte stad door de kwartfinale te bereika Uitschakeling tegen het Wouter Standaart/Bas Struts lag in de lijn der verwachtingen maar Nonnekes en zijn maatKfr ning wonnen met 6-4 6-3. LUZERN - Oscar Camenziti heeft met onmiddellijke ingaif zijn racefiets aan de wilgen p hangen. De Zwitser maakte zijl afscheid gisteren bekend ink zern, nadat hij een dag eerd« was betrapt op het gebruik va het bloeddopingmiddel epo. Veel keus had de wereldkam oen uit 1998 overigens niet.I Zwitserse wielerbond verwijdt de Camenzind maandag n uit het olympisch team en lej hem een voorlopige schoi| op. Zijn werkgever Phonako sloeg de dopingzondaar staande voet. ANP LONDEN - De overgang Formule-I-coureur Jens F van Bar-Honda naar Williamj gisteren in Londen door de a» tosportfederatie FIA keerd. De FIA wil Button aan zijnd bintenis met Williams hoi „Button heeft voor 2005 eenv terdicht contract met Wl ams", aldus de FIA. Button 0 dertekende vorige week 6 tweejarige verbintenis bij W| ams voor de jaren 2005 en 201 De 24-jarige Engelsman wol evenwel door Bar-Honda aan optie voor 2005 gehouden. B, ton debuteerde bij Williams 2000 in de Formule I. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 18