Haartsen heeft Peking op het oog Oefenduel GPC-Oostkapelle gestaakt PZC Weer een KPN MobielPlus-punt. €0,- Ik wil me in de kijker roeien Roeier uit Schoondijke wil in 2008 deelnemen aan Olympische Spelen 17 Methadon in urine Brandt wellicht uit 'pot beige' Wisselend succes duo Graupner Roeier Lievens zesde op WK Quick Step zonder Davitamon Vijf oud-winnaars in Eneco Tour uitslagen agenda Gratis Nokia 66ioi woensdag 11 augustus 2004 swb franke Boersma SCHOONDIJKE - Schoondijke. Klein, rustiek en rustig dorpje in Zeeuws-Vlaanderen. Geboor tegrond van Jaap Haartsen. En de uitgelezen plek voor de sinds enkele jaren in Eindhoven woon achtige roeier om na elf zware maanden eens even rustig op adem te komen. Het seizoen zit erop, einde- Üjk". constateert Haartsen (26) met een tevreden zucht als hij op het terras van zijn ouderlijk huis een bakkie koffie serveert. Het is heel mooi, maar ook erg iang en zwaar geweest. Dan is het lekker om eens even een maand uit te kunnen blazen." Hoewel, laat dat duidelijk zijn, de Zeeuws-Vlaming geen enkel bezwaar had gemaakt als zijn seizoen nog een paar weken lan ger had geduurd. Dat zou im mers hebben betekend dat hij in Athene van de partij was ge weest. En de Olympische Spe len? Tja, daar wil elke zichzelf respecterende topsporter toch ooit een keer aan meedoen. „Maar voor Athene zat dat er nog met in", zegt Haartsen, die de roeisport pas vijf jaar gele den ontdekte via zijn studie technische natuurkunde in Eind hoven. „Als je goed naar het deelnemersveld van de Spelen kijkt, valt op dat er heel veel zo'n acht jaar of iets langer -roeien. Dat is, tenzij je een uit- zonderlijk talent bent, ook ze ker nodig voor je een dergelijk niveau aankunt. Nou, dan heb ik dus nog even te gaan." Inderdaad. En als Haartsen dat aantal 'vlieguren' eenmaal heeft bereikt, staan de Spelen van Pe king 2008 voor de deur. „Het zou heel erg mooi zijn om daar zeifin de boot te zitten", dag droomt de boerenzoon uit Schoondijke. „Ik zeg niet dat ik daar de komende vier jaar hele maal voor ga, dat ik me uitslui tend op 2008 richt. Maar bij het maken van allerlei keuzes in de komende jaren, zal Peking altijd in mijn achterhoofd zitten. Zal ik steeds bekijken in hoeverre de poging de Spelen te halen, te verenigen is met andere zaken in mijn leven." Want alles leuk en aardig, maar er moet tezijnertijd bij Jaap Haartsen natuurlijk ook ge woon brood op de plank komen. „Of ik moet mijn studie wel heel erg lang zien te rekken", lacht de roeier, die vanwege zijn sport een eindje achter ligt op schema en over maximaal anderhalf jaar zijn bul hoopt te hebben. „Er zijn er genoeg die dat doen hoor, studeren is nu eenmaal het beste te combineren met een topsportloopbaan. Er zal ook niemand zijn die mij zegt wan neer ik klaar moet zijn met mijn studie. Ja, mijn ouders, ha, ha. Maar voor mezelf wil ik de stu die nu zo snel mogelijk afron den, het is wel mooi geweest." Daarom zou het ook maar zo kunnen zijn dat Haartsen over twee jaar niet meer roeit. „Het hangt er maar vanaf wat er op mijn pad komt. Ik zou kunnen gaan promoveren, dat valt ook weer goed te combineren met het roeien. Maar dat zie ik niet zo snel gebeuren. En tja, als ik tegen die tijd een goede baan kan krijgen, is de kans groot dat ik het roeien moet opgeven. Wei nig bazen zitten er immers op te wachten dat je veel afwezig bent vanwege je sport." Dan blijft het verre Peking wel iswaar onbereikbaar, maar kan Haartsen altijd nog terugkijken op een heel aardige carrière. Met als (voorlopig) hoogtepunt zijn deelname aan het WK voor niet-olympische nummers, twee weken geleden in het Spaanse Banyoles. Waar de Zeeuws-Vla ming in de lichte dubbelvier vijf de werd op de olympische roei- baan van Barcelona 1992. Puur genot „Een prachtige ervaring", vindt Haartsen. „Eerder dit jaar de den wij ook al mee aan een we reldbekerwedstrijd in Luzern en werden daar derde. Maar het WK is toch weer net iets specia ler. Nog wat meer aandacht, al lemaal weer net wat grootser van opzet. Heel mooi om mee te mogen maken." Een beloning ook voor alle gele verde inspanningen. Want top- roeier, zo maakt de trainingsin tensiteit van Jaap Haartsen wel duidelijk, word je niet zomaar. „De laatste jaren train ik twaalf keer per week. Ja, dat is wel even wat anders dan toen ik vijf jaar terug voor de lol met deze sport begon. Toen was het twee keer per week een beetje pedde len en daarna lekker een biertje drinken. Ook leuk." Maar Haartsen bleek behalve aan de bar in het clubhuis, ook op de roeibaan een talent. Hij kwam bij de Eindhovense roei vereniging Theta al snel in een serieuze trainingsgroep en stoomde steeds sneller op in de vaart der volkeren. Ook al om dat hij vlot besmet raakte met het roei- en trainingsvirus. „Voor ik naar Eindhoven ver huisde, had ik er werkelijk nooit aan gedacht om te gaan roeien. Maar nu zou ik niet meer zonder willen, ik heb er echt een passie voor gekregen. Ook voor trainen, daar ben ik echt gek op. Ik vind het heerlijk om te merken dat je door het leveren van arbeid progressie kunt boe ken." En progressie, zo stelt de 26-jari- ge Haartsen, valt er voor hem nog genoeg te boeken. „Op de dag dat ik constateer dat ik niet meer vooruitga, stop ik acuut met roeien. Maar ik ben er abso luut niet bang voor dat dat mo ment snel komt Op technisch, maar zeker ook op fysiek gebied kan ik nog veel winnen. Roeien is een duursport en daarin lig gen de topjaren voor een sporter meestal zo rond zijn dertigste le vensjaar. Reken dan maar uit hoeveel ik op lichamelijk vlak nog kan groeien." Veel, daar is geen telraam voor nodig. Misschien wel voldoende om de Spelen van Peking te ha len. Maar vooralsnog is Jaap Haartsen slechts toeschouwer bij een Olympiade. „Zaterdag reizen we met een groep van zo'n dertig man van mijn club Theta naar Griekenland", kijkt hij verlekkerd vooruit naar het tripje naar het land van de ouzo en sirtaki. „Skiffeur Dirk Lip- pits en twee leden van de vier zonder stuurman. Karei Door mans en Juri de Groot, zijn na melijk clubgenoten. We gaan hen, en natuurlijk ook de ande re Nederlandse roeiers, aanmoe digen." van onze sportredactie BRUSSEL - De methadon in de urine van wielrenner Christop- he Brandt die na twee positieve reacties bij dopingcontroles uit de Ronde van Frankrijk werd ge zet, zou wel eens afkomstig kun nen zijn van de beruchte 'pot beige'. Dat schrijft Dr. Renno Roelandt in het medisch vak blad De Huisarts dat vandaag verschijnt. De 'pot beige' is een geheime do- pmgcocktail die gemaakt wordt door Belgische verzorgers. Vol gens Roelandt bevat de cocktail een aantal stimulerende midde len en een aantal narcotica. Roe landt is voorzitter van het depar tement Topsport van het Bel gisch olympisch en interfede raal comité. Brandt reageerde positief bij de controles na de etappes van 5 en 9 juli. Beide keren werden in zijn urine sporen van methadon gevonden. Volgens de renner was de metha don afkomstig van voedingssup plementen. Bij de samenstelling daarvan zou iets fout gelopen zijn. De Belg werd na het incident door zijn wieler ploeg Lotto-Domo ontslagen. Op maandag 16 augustus moet hij voor de tuchtcommissie van de Belgische wielerbond ver schijnen. ANP Jaap Haartsen: nu toeschouwer, in 2008 kandidaat-deelnemer. door Bauke Boersma SCHOONDIJKE - Jaap Haartsen kiest ko mend seizoen voor een ander onderdeel dan het niet-olympische nummer de lichte dubbelvier. De roeier uit Schoondijke op teert daarbij voor de skiff, een solonum mer, of de twee zonder stuurman, beiden wel olympische onderdelen. „Ik wil me bij de bondscoach in de kijker roeien", legt Haartsen (26) uit. „En dat gaat nu eenmaal beter in een zogenaamd kleiner nummer. Want je kunt wel in een vier- of een achtmansboot zitten en daar mee goed presteren, dat zegt nog niets over je eigen individuele vermogen. Het is dan moeilijk aanwijsbaar wat nu'precies jouw aandeel in het succes is. Op een klei ner nummer is dat duidelijker." Uiterlijk in december van dit jaar wil Haartsen, lid van een talentenontwikke lingsgroep binnen de Nederlandse roei- bond, spijkers met koppen hebben geslagen. „Dat wil zeggen dat ik dan, in het geval ik voor de twee zonder kies, ook foto Wim Kooyman een partner moet hebben gevonden. Ik heb daarvoor al een mogelijke kandidaat op het oog, een clubgenoot, maar het kan ook goed zijn dat ik voor de skiff kies. Dat moet de komende tijd vorm krijgen." Het betekent dat Haartsen dan wel een olympisch nummer gaat roeien. „Totnog toe had ik niet het vereiste niveau om voor Nederland op een olympisch nummer uit te komen. De lichte dubbelvier was daar om een alternatief, omdat ik dan kans maakte op het WK in Spanje. Maar nu wordt het tijd voor een stap vooruit." door Jasper Harthoorn GOES - De gemoederen raakten gisteren tijdens de oefenwed strijd GPC-Oostkapelle zodanig verhit dat scheidsrechter Jan van der Velden besloot de wed strijd te staken. De wedstrijd kende een grimmig verloop. Eén van de redenen daarvan was dat de wedstrijd afgewerkt werd op kunstgras. GPC-Oostkapelle 1-1 (ge staakt): Trainer Karl Vergou wen van Oostkapelle vond het jammer dat de wedstrijd ge staakt werd. „Het was voor ons een probleem dat we op kunst gras moeten spelen. We zijn dat helemaal niet gewend en dat zie je terug op het veld. Spelers we len niet hoe ze een sliding moe ten maken en dan lijken overtre dingen zwaarder dan dat ze be doeld zijn. Daardoor is er een beetje een grimmige sfeer ont staan op het veld." Ook collega-trainer Martin Svennen betreurde het dat de wedstrijd gestaakt werd. „Niet dat ik het er niet mee eens was hoor, want het had misschien kunnen escaleren. Maar het is triest dat een oefenwedstrijd ge staakt moet worden." De wedstrijd werd beëindigd bij oen 1-1-stand. De doelpunten kwamen op naam van Björn de Ronde (GPC) en Turgut Kizir- larslon (Oostkapelle). Kloetinge-Halsteren 2-0: Kloe- nge speelde een nuttige oefen wedstrijd tegen de Brabantse Ploeg en had het betere van het spel. De ploeg van Dolf Roks had meer balbezit en hanteerde een hoger baltempo dan de te genstander. De doelpunten voor Kloetinge werden gemaakt door Arno Melaard en Emiel Dorst. Walcherse selectie-Ajax Al 3-4: De Walcherse selectie kon goed meekomen met de Ajax-jeugd. Gideon de Groot en Jan Vertong- hen zorgden voor de voorsprong voor Ajax, alvorens de Walche- naren via Martin Jansen iets te rug konden doen. De wedstrijd bleef redelijk in evenwicht. Voor de Walcherse selectie scoorden Alexander Bom en de uitblinkende Ngefu Sambi, voor Ajax schoot Johan Plat nog twee keer raak. Domburg-Veere 0-6: Domburg kreeg een behoorlijk pak slaag op eigen veld. Ondanks een rede lijk begin, kwam de ploeg op achterstand door een vrije trap van Sebastiaan Traas. Na rust liep Veere compleet over Dom burg heen. Joachim Cornelisse (2x), Michael Gerritsen (2x) en Michael Linger zorgden voor de 0-6-eindstand. Patrijzen-'s Heer-Arendskerke 0-1: In een matte wedstrijd kwa men beide ploegen niet tot een goede pot voetbal.. Beide ploe gen waren nog lang niet com pleet en dat was de wedstrijd ook aan te zien. De enige treffer kwam op naam van Marco Goe- degebuure. Luctor'88-VCK 1-3: VCK was verder in de voorbereiding dan Luctor en dat was te zien op het veld. De Koudekerkenaren had den het beste van het veldspel en liepen door doelpunten van Bas de Regt, Erik Goudt en Sjoerd Tanis uit naar een com fortabele 0-3-voorsprong. Ar nold Hagenaars redde de eer voor Luctor. Colijnsplaatse Bovs-SKNWK 1-3: SNKWK was de hele wed strijd een klasse beter dan de thuisploeg. Via een strafschop van Maarten Potmos kwam de ploeg op voorsprong, waarna Emiel Kuijten met twee doelpun ten zorgde voor de beslissing. Door de vele wissels veranderde het spelbeeld en werd het voet bal minder. Henk Kieviet maak te de eretreffer voor Colijns plaatse Boys. Bevelanders-Jong Ambon 0-4: Doordat keeper Leo Versluijs van Bevelanders geblesseerd raakte, keepte Jong Ambon keeper Wilfred Vreeke voor de tegenstander. Veel mocht het niet baten voor Bevelanders, dat in de tweede helft werd wegge speeld. Zico Tuhuleruw (2x), Marsal Rinihena en Martin Wai- sapy wai-en de doelpuntenma kers voor de ploeg uit Middel burg. Bruse Boys-Kapelle 2-2: Kapel- Ie begon sterk aan de wedstrijd en kwam op voorsprong dankzij Edwin van Damme. Een indivi duele actie van Peter Willemse bracht de ploegen op gelijke hoogte en ook na rust bleef de partij in evenwicht. Kevin Joos- se en Marco Ketting zorgden met fraaie treffers voor de 2-2-eindstand. FC Bergen-Tholense Boys 3-2: Dat de ploeg uit Tholen nog niet klaar is voor de competitiestart werd duidelijk in deze wedstrijd tegen FC Bergen. Verdedigend heeft de ploeg het nog niet orde, waardoor drie tegentreffers vie len te noteren. Ronny de Graaf en Niels Damman zorgden toch nog voor een draaglijke eind stand. RCS-De Noormannen 2-2: RCS kwam twee keer op voorsprong door doelpunten van Wessel Ver meulen en Sander Schutte. De Westkapellenaren lieten zich echter niet kennen en kwamen langszij dankzij goals van Mark Minderhoud en Joost Grootjans. SKS Maldegem-Hoek 1-1: Een levendige duel met twee aan el kaar gewaagde teams. De kan sen werden vrij aardig verdeeld, vandaar ook dat Hoek-leider Wim Jansen na afloop sprak van een terechte uitslag. Toch zal Hoek niet geheel tevreden te rugblikken op dit duel, want drie spelers moesten met een spierblessure vroegtijdig het strijdperk verlaten. Dat waren Charly Okonedo, Pieter de Mun- nik en Nejim Melki. Zij waren er nog wel getuige van dat Don- go Nokouko voor de de thuis ploeg in de tiende minuut 1-0 scoorde. Een gelijkwaardig Hoek bleef goed partij geven en kreeg in de 42e minuut loon naar werken toen Cristof Dewis- pelaere met een fraai plaatsbal letje 1-1 liet aantekenen. Na rust werden bij beide teams ver schillende wissels doorgevoerd. Dit had overigens geen invloed op het krachtsverschil, want bei de teams bleven aan elkaar ge waagd. Kort voor tijd was Da vid Destorme nog dicht bij de winnende treffer voor Hoek. Zeeland Sport-Zaamslag 0-2: Aan het spelbeeld was te zien dat Zaamslag enkele klassen ho ger speelt, maar toch bood de thuisploeg bij vlagen goed tegen stand. Zaamslag was echter wel gevaarlijker en drukte dat ook uit in twee treffers. In de eerste helft opende Jacco den Hamer de score. Diezelfde speler liet ruim na rust ook 0-2 noteren. MIDDELBURG - Jeroen Kas uit Arnemuiden heeft bij het Deltatennistoernooi in Middelburg zijn partij in het mannenenkel vijf tegen de Duitser Hans Graupner gewon nen. Na een 0-3-achterstand in de eerste set, won Kas met 7-5 6-3 en stoomde zodoende door naar het hoofdschema. Angelika Graupner, de vrouw van Hans, is bij het vrou wenenkelspel in de zesde categorie als eerste in één van de twee poules geëindigd. In een hoogstaande partij was het Graupner die met twee keer 6-3 Sandra Friusch uit Oss versloeg. Twee categorieën lager trok Annelien Scheele de lijn van haar goede vorm door. De tennisster uit Zundert had vori ge week in haar woonplaats een toernooi gewonnen en ook in Middelburg is Scheele op dreef. De eerste partij was ze nog wat onwennig op kunstgras, maar gisteren in haar tweede wedstrijd versloeg ze Yvette van Doorn met 7-5 6-1. Henk van Yserloo en Piet Platteeuw hoorden dat er-bij het Deltatoernooi ook in de vijftigpluscategorie werd ge speeld en besloten daarop weer aan een toernooi meë te doen. Gisteren won het koppel Yserloo/Platteeuw, afkom stig uit Kloetinge, met 7-5 6-2 van Henk Roelse en Piet Stroo. POZNAN - Roeland Lievens is tijdens het wereldkampi oenschap tot 23 jaar in het Poolse Poznan zesde gewor den. De roeier uit IJzendijke, sinds enige tijd studerend in Delft, deed dat in de lichte vier zonder stuurman. Met zijn bootgenoten Sem Alberga, Wim Bakker en Paul Dre- wes haalde Lievens, de jongere broer van de tegenwoor dig in Eindhoven studerende Floris Lievens die vorig jaar op het WK tot 23 jaar nog zo goed presteerde, keurig de finale bij de senioren B. Maar daarin kon het kwartet roeiers geen potten breken. De zesde en laatste plaats was het deel van de Nederlandse equipe, ruim twintig secon den achter winnaar Duitsland. Italië werd tweede, Cana da pakte de bronzen medaille. Denemarken en Frankrijk bleven Lievens en zijn maten ook nog voor. BRUSSEL - Quick Step, de hoofdsponsor van de Bel gische wielerploeg Quick Step-Davitamon, heeft besloten de samenwerking met cosponsor Davitamon per 31 de cember 2004 te beëindigen. Dat heeft Unilin Flooring, de eigenaar van het merk Quick Step, dinsdag in Biussel be kendgemaakt. ANP UTRECHT - Vijf voormalige winnaars van de Ronde van Nederland zullen op 24 augustus in Oudenbosch aan de start verschijnen van de 44e Eneco Tour, voorheen de Ron de van Nederland. Leon van Bon en Erik Dekker (twee keer) krijgen gezelschap van Sergei Gontschar, Kim Kir- chen en de winnaar van vorig jaar, Viatcheslav Ekimov. Op de voorlopige startlijst, die gisteren in de Jaarbeurs in Utrecht werd gepresenteerd, staan ook renners als Floyd Landis, Jens Voigt en Michael Boogerd. Traditioneel trek ken de vlakke ritten en de UCI-punten ook de internatio nale sprintelite naar het noorden. Robbie McEwen en Alessandro Petacchi hebben hun aanwezigheid toege zegd. Wellicht voegt Erik Zabel zich daar nog bij. ANP Vlissingen. Hogeschool Zee land-toernooi. Belangrijkste par tijen vijfde ronde: Harmen Jonk- man-Krishnan Sasikiran 0-1, Vyache- slav Ikonnikov-Lars Schrandorff remise, Daniel Stellwagen-Jan Werle 1-0, Oliver Kniest-Viorel lordachescu 0-1, Sergey Tiviakov-Reiner Odendahl 1-0, Frederic Verduijn-Merab Gugunahvili 0-1, Mik- hel Mchedlisvili-Ad van den Berg 1-0, Nicolai Pedersen-Maurice Peek 1-0, Cor Jansen-Holger Riedel 0-1, Ab van Hoe- ve-Michiel Sijpkens remise, Jeroen Hek huis-Frans Arp 1-0, Mark de Waal-Char- les Kuijpers 1-0, Henrik Porte-Wim Stan- ge 0-1, Simon Provoost-Niek Oud 1-0, Peter Kalisvaa'rt-Harry van der Stap re mise. Stand aan kop: 1. Stellwagen en Sasikiran 5, 3. lordachescu, Tiviakov, Gugunshvili, Mchedlisvili, Ikonnikov, Schranndorf en Pedersen 4,5, 10. o.a. Hekhuis 4. Lucky Day. 11-14-15-19-21-22-23-27-30-36-38-43-45 -50-54-68-71-73-75-76. (onder voorbehoud) Middelburg. Deltatoernooi. HE4: B de Nijs-R. Maandag 6-1 6-1, H. van de Driest-H. Temmink 7-5 opg. HE5: A. de Putter-J. Kramer 6-2 6-4, J. Kas-H. Graupner 7-5 6-3 HE6: K. de Lange-T. Otten 6-4 6-4. W. Mulders-T Snijders 2-6 7-5 7-6, H. van Hoeve-G. van de Lin de 6-3 6-0. DE6: A. Graupner-S. Frusch 6-3 6-3. DD6: T. van Boven/S. van Ee- nennaam-E. Bethlehem/L. Joziasse 2-6 6-1 6-2, A. Vinkoert/K. Wabeke-N. Le Duc/R. Smit 0-6 7-5 7-6, L. Hoekstra/J. de Visser-M. de Raad/C. de Ridder 6-4 6-2, I. van Gulik/C, Kleinepier-W. Bakker/M. van de Blonk 6-1 7-5. GD6: K. Wabeke/G. van de Linde-C. Kleinepier/S. Goossens 6-2 6-3, M. Schoonen/K. Andriessen-A. Vinkoert/J. Jansen 6-1 6-3. Champions League Derde voorronde, eerste wedstrijd CSKA Moskou (Rus) - Glasgow Ran gers (Sch) 2-1 (1-1). 4. Wagner 1-0, 37 Novo 1-1, 46. Jarosik 2-1, Scheidsrech ter: Wegereef (Ned). Aantal toeschou wers: 18.000. Returns op 24/25 augustus. Amstel Cup, eerste ronde. UNA-FC Den Bosch 0-9 (0-4). Doel punten: Schulp 3, Biekman 2, Cas, Van den Ouweland, Powel, Van de Laak. Babberich-FC Volendam 0-3 (O-O). Doelpunten: Ketting 2, Bridji. AFC - Stormv./Telstar 0-2 (O-O). Doel punten: Kantelberg, Lettinga. Ter Leede-NAC Breda 0-3 (0-3). Doel punten Zonneveld 2, Engelaar. ACV-FC Groningen 1-5 (0-3). Doel punten FC Groningen: Krstev, Van Ges- sel, Matthijs, Luirink, Sedoc. Bennekom-Veendam 0-7 (0-2). Doel punten: Hamming 4, Buurmeijer, Pan der, Hoogeveen. Ajax (amateurs)-FC Zwolle 0-3 (0-1). Doelpunten: Zuurman, Berger (straf schop), Jochemsen. Woensdag Westkapelle. Krekenioop. Aanvang 19.30 uur: 2.7 km en 5.4 km. Inschrijven: Ridderkerklaan te Westkapelle. Voetbal Vriendschappelijk: Breskens-Nieuw- dorp, HVV'24-FC Nieuwkerken, Schoon- dijke-Cadzand, Goes - Jong RBC (19.00 uur), Yerseke- SSV'65. Indien niet anders vermeld aanvang 19.30 uur. Advertentie Vanaf €75r extra bundeltegoed. Bij een KPN MobielPlus abonnement.' Met camera Lichtgewicht (87 gram), 300 uur standby-tijd Handsfree, polyfone beltonen, geïntegreerde FM-radio Wereldwijd te gebruiken dankzij triband-technologie Met het KPN MobielPlus abonnement krijg je alle voordelen in één. Toch is dit abonnement nu blijvend voordeliger. Te koop bij www.kpn.com, 0800-0105, Primafoon en alle bekende telecomwinkels. KPN MobielPlus. Het alles-in-één-abonnement Nu blijvend voordeliger. Primafoon www.kpn.com 0800-0105 altijd dichtbij Vraag naar de voorwaarden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 17