Waarde gebouwen KSG in kaart Kapelle pakt scherpe oesters aan De kinderen zijn de dupe Tomatenteler strijdt tegen muziekverbod Strijd om omgangsregelingen Studie naar herbestemming objecten op voormalig terrein Schelde agenda PZC .^Kleintjes Greenpeace naar Vlissingen Auto gestolen in Vlissingen Dali-expositie in Sluis is succes Slagboom vernield Wieldoppen gestolen Ploegen en oude tractoren Op zoek naar een baan JEUGDORKEST NEDERLAND dirigent: JURJEN HEMPEL Jianosolist: IVO JANSEN Als de moeder wil dwarsliggen, heeft de gescheiden vader vaak het nakijken als het om omgang met de kinderen gaat. foto Ruben Oreel door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Gescheiden ouders hebben weinig mogelijkheden om de omgang met hun kinderen af te dwin gen. Johan Traas uit Middelburg helpt ouders in hun juridische strijd. Vorige week hebben actievoerders de deuren van het kantoor van de Raad voor de Kinderbescherming in Middel burg dichtgekit. Traas had daar niets mee te maken, zegt hij. De actie is op geëist door 'Fathers for Justice'. Vol gens die actiegroep zijn de rechtbanken en de raad er schuldig aan dat sommige vaders, en in een enkel geval ook moe ders, geen contact hebben met hun kin deren. Traas zelf heeft zijn dochter ook twee jaar niet gezien. Het contact werd ver broken nadat hij werd beschuldigd van misbruik. „Mijn ex-vrouw zei dat ik psychisch niet in orde was. Toen zei ze dat ik aan de drugs was en aan de alco hol. Toen kwam ze met het magische woord. Dan staat alles stil in Neder land." Tijdens het onderzoek werd het contact met zijn dochter verbroken. Hij is vrijgesproken en vorig jaar zag hij zijn dochter weer terug. Traas adviseert tegenwoordig andere ouders die zijn verwikkeld in een strijd om de omgang met de kinderen. Drie keer per week kunnen ze via de nieuws groep 'gescheiden vaders' op internet vragen aan hem stellen. „Ik ga met ze mee naar de raad, ik beoordeel rappor ten. Dat is vrijwilligerswerk. De meeste mensen zijn straatarm geprocedeerd. Hij helpt iedereen, behalve als duidelijk is dat er inderdaad misbruik in het spel is. „Dat zou de goede naam van geschei den vaders aantasten." Het systeem in Nederland klopt niet, vindt hij. De niet-verzorgende ouder moet soms jarenlange juridische gevech ten leveren om een kind te kunnen zien. „Het ene moment mag je voor je kind zorgen, het andere moment ben je een weekendvader. Er worden beslissingen achter je rug om genomen. Sommige ouders weten niet eens waar hun kind op school zit, soms komen ze er achter dat hun kind ineens gedoopt is." Ouders die gezag hebben over hun kin deren hebben recht op informatie. Maar een verzoek om informatie wordt vaak niet beantwoord, vertelt Traas. „Het ergst zijn de scholen. Als je er tien neemt, is er misschien een halve die het goed doet. Het is steeds hetzelfde pro bleem, je krijgt te horen dat ze het eerst even aan de moeder vragen. Het kost meestal een half jaar voor je een dossier boven water hebt, soms moet je zelfs dreigen met een kort geding." Wraak Vaak zijn het vaders die hun kinderen niet meer zien na een scheiding, maar ook moeders krijgen er mee te maken. Waarom doen ouders elkaar dat aan? „Het heeft te maken met wraak, denk ik. Met het niet kunnen verwerken van de echtscheiding. Het is net of ze op de ze manier controle op je willen hou den." „Sinds 1998 heeft bijna elke ouder gezag over zijn kinderen. Maar hoe kun je gezag over je kind uitoefe nen als je het niet ziet? Je bent afhanke lijk van de grillen van de verzorgende ouder." Ook al zijn er afspraken, het komt voor dat die worden geschonden, dat het weekendje bij vader ineens wordt afge beld bijvoorbeeld. De oplossing? „Voor de scheiding er door gaat, alles op papier zetten, even tueel met hulp van een bemiddelaar." Het omgangsrecht in het strafrecht op nemen, is voor Traas geen optie. „Het is voor een kind natuurlijk behoorlijk traumatisch als mama in de gevangenis komt. Co-ouderschap is voor kinderen de meest ideale situatie. Dan kunnen ze vrij tussen de ouders bewegen." Ouders die niet getrouwd zijn, moeten het gezag van de vader laten vastleg gen, vindt Traas. „Een ongehuwde vader heeft, zelfs als hij zijn kinderen heeft erkend, geen rechten, maar hij moet bijvoorbeeld wel alimentatie betalen." „De kinderen zijn de dupe. Het systeem dat wordt toegepast is triest." 1f PHith Ramakers JSINGEN - De Help-Uzelf- jkplaats aan de Koningsweg en het nabijge- complex met het opvallen- k dak op de hoek van de Paul ontspringen voor lig de dans om te worden ge- Lde gebouwen staan op het irmalige ten-ein van de Ko- ijke Schelde Groep (KSG). gemeente wil de kwaliteiten /een aantal oude KSG-be- ijfsgebouwen toetsen op cultu- |e, emotionele of monumenta- waarde. aast deze twee complexen ardt een aantal gebouwen ge- jcumenteerd om een besluit ter sloop of behoud te kunnen men. at zegt M. Jacobs van de ge ënte Vlissingen. Ook enkele gnenten van onder meer de Be- mfeschool worden opgete ld. Over hun lot kan later aden beslist, zodra de gemeen- meer duidelijkheid heeft over invulling van het voormalige iG-terrein, dat ruim dertig rtare groot is. gin dit jaar nam Vlissingen grond en opstallen over van KSG. In het contract werd stgelegd dat de KSG voor de iop zorg zou dragen. Vandaar at de gemeente het terrein in irt brengt. De werf zal in fa- verhuizen van de binnen- isd naar Vlissingen-Oost. Eind 2007 is de KSG volledig verdwe nen uit de binnenstad. Ook voor de oude Verbandkamer van de werf geldt uitstel van sloop. In het gebouwtje werd de medi sche zorg voor de medewerkers geregeld en werden door de vak bonden stakingen voorbereid. In de Vlissingse gemeenteraad zijn al enkele pleidooien gehou den om de oude Verbandkamer uit emotionele en historische overwegingen niet te slopen. Timmerfabriek „Het terrein wordt niet in een keer kaal geveegd", onder streept Jacobs. „Niet alleen de bijzondere kwaliteiten van de gebouwen worden opgetekend, maar ook die van elementen op de werf, zoals een gedeelte van een rails of een opschrift. Ook die zouden behouden kunnen blijven." De Timmerfabriek wordt niet gesloopt, omdat het een monument is. „Enkele op slagloodsen, zoals het magazijn van de ketelbouw, verkeren daarentegen in zo'n slechte staat dat ze kunnen worden ge sloopt." Ook worden de mogelijkheden voor herbestemming bekeken. Eerder werd over een tweede le ven van de Plaatwerkerij gespro ken. De loods zou in aanmer king komen voor een vlak- ke-vloertheater in combinatie met een culturele vrijplaats. Over de herbestemming van de Machinefabriek wordt nage dacht. „Het is een indrukwekkende ruimte, die kan worden omge vormd tot een groot sportcom plex. Maar dan moeten daar voor wel geïnteresseerden zijn. Die mogelijkheden worden on derzocht." Van de voormalige Help-Uzelf- werkplaats hebben in de loop der jaren veel hobbyclubs ge bruik gemaakt. Het gebouw staat al een tijdje leeg. Volgens Jacobs was de monumentencom missie van de gemeente gechar meerd van de glaspartijen van het gebouw. „En ook de staal constructie is uniek." De twee woningen op de hoek van de Ko ningsweg en de Paul Kruger- straat vallen vooral op door het aparte dak, een zogenoemd lesse naarsdak. De KSG houdt nog een directe binding met de binnenstad. De bouw van luxueuze jachten wordt gehandhaafd op het Ei land aan de Piet Heinkade en ook het hoofdkantoor blijft ei gendom van de KSG. Voormalig Bedrijfsgebied Koninklijke Schelde Groep BV,. 1 -TANDWIELFABRIEK 2 - KANTOOR MARITIEM 3 - HOOFDKANTOOR 4 - LOODSEN MACHINEFABRIEK 5 - KANTOOR SCHEEPSBOUW 6 - HELP-UZELF-WERKPLAATS 7-WONINGEN MET LESSENAARSDAK 8 - PLAATWERKERIJ (Advertentie) STREEKACTIVITEITEN IIDDELBURG - Ontmoetingscentrum iioen, 13,30 - 17.00 uur: Inloopmid- >9 voor jongeren met onder meer ta lvoetbal en darts, larkten Plein 1940: Kermis; aasboerderij Schellach, Prooyense- tag 26, 19.00 uur: Excursie en kaas- fLISSINGEN - Sporthal Baskensburg, 00uur Power yoga; loulevards, 12.00 - 20.00 uur: Rescue lissingen; angeleenweg en bunkerterrein, 9.00 - I600 uur: Speelstad voor kinderen van itoten met 12 jaar; OOSTKAPELLE - Zionskerk, 19.00 - l30uur:Huisvlijttentoonstelling, lamping De Pekelmge, 18.30 - 21.00 mr Ringrijden; VROUWENPOLDER Noorddijk 6, I9.C0uur Voorstelling circus Bongo; KSTKAPELLE - Staatscircus Mos- ou Holiday, Sdderkerklaan, 19.30 uur: Start Kreek- popover 2,7 en 5,4 kilometer; lamping de Boomgaard, 15.00-19.00 ir Ringrijden; ZOUTELANDE Langstraat, 18.30 - DOO uur Kinder-schatgraven; Trap, 000 uur: Kindertheater strand; Lang- traat, 20.30 - 23.00 uur: Touwtrekken. REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Eax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail; web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 °P maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur door Harmen van der Werf WEMELDINGE - Nog niet eens zo lang hebben bezoekers van het nieuwe strandje bij Wemel- dinge last van scherpe Japanse oesters. En de gemeente Kapelle gaat gelijk al over tot actie. Zo veel mogelijk oesters worden met een hijskraantje wegge haald. Vorige week vrijdag kwam pas de eerste melding binnen van een strandbezoeker die zich ste vig aan vlijmscherpe Japanse oesters had verwond. In het weekeinde volgden meer geval len, waarop de Kapelse wethou der P. Ganseman (Gemeentebe lang, recreatie) besloot alvast te beginnen met de plaatsing van een waarschuwingsbord. Dat is gistermiddag gebeurd. Strandbe- zoekers wordt aangeraden bij af gaand water (bad)schoenen te dragen. Alleen een bord is niet genoeg, oordeelde het dagelijks bestuur van Kapelle gisterochtend. Het nieuwe strandje is speciaal voor het bungalowpark Oesterbaai aangelegd. De bezoekers van het strandje verwachten een gastvrijere ontvangst dan vlijm scherpe schelpen. Kapelle laat daarom deze week de oesters zo veel mogelijk weghalen met een kraantje. Bij het 'oude' Wemel- dingse strandje is het veilig, vol gens de Kapelse broers Erik en Jan Hendrik Guiljam, die giste ren ondanks het regenachtige weer de de Oosterschelde indo ken. „Alleen midden liggen wat schelpen. En wat verdwaalde oesters, dat is alles." Rijkswaterstaat Zo voortvarend als Kapelle het oesterprobleem aanpakt, is de gemeente Goes het niet van plan. Het waarschuwingsbord dat Goes bij het strandje van Katseveer heeft geplaatst, oogt wel veel moderner dan dat van de gemeente Kapelle bij Wemel- dinge. „Het treffen van maatre gelen tegen die Japanse oesters is een zaak van Rijkswater staat", aldus de Goese burge meester D. van der Zaag. „Het is onze taak de mensen te waar schuwen. Dat doen we nu." Voor het eerst dit jaar gebeurt dit aan het Katseveer en ook bij Wemeldinge. De Japanse oes ters lijken steeds verder op te rukken, of strandbezoekers krij gen er meer last van. Kijk op de advertentiepagina's Personeel op zaterdag. Ga naar www.pzc.nl Plaats zelf een advertentie op www.kleintjesmarkt.nl in de krant én op internet. woensdag 11 augustus 2004 w VLISSINGEN - De milieuorganisatie Greenpeace is van daag met een voorlichtingsteam aanwezig bij Rescue Vlis singen. Per rubberboot gaan medewerkers de badgasten informeren over de problemen van de Noordzee, zoals in tensieve visserij, vervuiling en onveilig scheepvaartver keer. De Greenpeace-medewerkers, die per rubberboot naar het evenement komen, zijn te herkennen aan het knalgele spandoek met de tekst 'Steun de Noordzee' en een meters- grote houten dolfijn. Mensen kunnen hun zorgen over en betrokkenheid bij de Noordzee op een groot bord schrij ven. Rescue Vlissingen duurt van 12.00 tot 20.00 uur op de boulevards en het strand. VLISSINGEN - Een auto die geparkeerd stond op een parkeerterrein aan de Komstraat in Vlissingen is gister middag tussen kwart over drie en half vier gestolen. Het betreft een grijze Volkswagen, type Golf TDI. De waarde van de auto is nog onbekend. SLUIS - De belangstelling voor de Dali-tentoonstelling in de Raadskelder van het Sluisse Belfort is erg groot. Gis- terenkwam de 3200e bezoeker een kijkje nemen. Voorzit ter J. Boekhout van de Stichting Raadskelder vergastte de familie K. Mortier uit het Belgische Sijsele-Damme op een waardebon en een bloemetje. Boekhout toonde zich verheugd over de grote belangstelling voor de expositie, die eind juni zijn deuren opende. „In de tien jaar van ons bestaan hebben we nog nooit zo veel bezoekers in zo'n korte tijd in de raadskelder over dé vloer gehad. Ook de sponsoring voor de stichting loopt uit stekend. Momenteel zitten we op een sponsoraantal van vijftig. Een bewijs dat de organisatie van koffieconcerten en tentoonstellingen in Sint Anna ter Muiden en Sluis wordt gewaardeerd." In de raadskelder zijn grafische werken en beelden te zien, alle gemaakt in oplagen van tweehonderd vijftig tot driehonderd vijf tig exemplaren. Op één na zijn alle werken tijdens Dalï's leven gedrukt of gegoten. Veel werken komen uit series waarin Dalï tafere len verbeeldde uit De goddelijke komedie van Dante, Gar- gantua en Pantagruel van Rabelais, de bijbel en de mythe van de Heilige Graal. De tentoonstelling loopt nog tot zon dag. BURGH-HAAMSTEDE - In de nacht van maandag op dinsdag is een slagboom op een camping aan de Groene- woudswegje in Burgh-Haamstede vernield. Vermoedelijk is iemand met hoge snelheid tegen de slagboom aangere den, waardoor die volledig is afgebroken. VLISSINGEN - Tussen maandagavond half acht en giste rochtend elf uur zijn van een auto die geparkeerd stond aan de Commandoweg in Vlissingen alle vier de wieldop pen weggenomen. De waarde van de wieldoppen is nog onbekend. door Inqrid Huibers RILLAND - Tomatenkweker Ag- rocare uit Rilland verzet zich te gen een verbod op radiomuziek in de kassen van het bedrijf. Daartoe is een bezwaar inge diend bij de gemeente Reimers- waal. Die is bezig met een aanpassing van het Besluit Glastuinbouw om met name geluidsoverlast in de toekomst formeel te kunnen bestrijden. Daarmee wil de ge meente tegemoet komen aan klachten van de bewoners de Middenhof, aan de rand van het kassengebied. In eerste instantie richtten de klagers zich vooral op een bouwlocatie van Agrocare waar bouwvakkers dagelijks de radio aan hadden. Maar toen bij war mer weer de ramen van de kas sen open gingen, meldden de om wonenden ook overlast van de daar spelende radio's. Ook werd er geklaagd over het intercom- systeem waarmee de ongeveer veertig medewerkers van Agro care worden gewaarschuwd dat het pauze is. Mede-eigenaar L. Verkade van Agrocare vindt het verbod 'niet reëel'. „Wij hebben ook kassen in Maasdijk en Leid- schendam en daar horen we nooit klachten over muziek. En de kassen in Leidschendam lig gen pal naast een woonwijk. WILHELMINADORP - Aan de Zeeuwse Ploegkampioenschap- pen doen zaterdag 21 augustus ongeveer veertig regionale ploeg- kampioenen mee. De winnaar mag volgend jaar meedoen aan het Nationaal Kampioenschap Ploegen. Tege-- lijk met de Ploegkampioen- schappen wordt de Dors- en Stoppeldag van de Oldtimer Trekker en Motorenclub gehou den. De oude landbouwwerktui gen staan vanaf 10.00 opgesteld langs de Kooiweg, even ten oos ten van Wilhelminadorp. De ploegkampioenschappen begin nen om 12.00 uur. Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 11