IZC arieven sportclubs zijn te hoog K Eilandhoppen in de delta Kinderen hameren stad in elkaar Tachtig uur voor agressie betaald voetbal Rondje met pontje studeert op veer van Kats naar Stavenisse 14 Middelburgse verenigingen in de problemen door huur :DA Vlissingen I opheldering iver inkomsten EPZ maakt minder stroom Brommerrijder krijgt drie boetes Boete voor vals vaarbewijs GEOPEND BOUWVAK zeeuwse almanak Accu idactie: 0113-315649 v.pzc.nl Enail-redactie@pzc.nl Uu5 31,4460 AA Goes fertentie-exploitatie: E. en Midden-Zeeland: 0113-315520; Iws-Vlaanderen: 0114-372770; gonaal: 020-4562500. nsdag 10 augustus 2004 editie Walcheren jpKI.BURG - De huur die (verenigingen in Middel- ng aan de gemeente betalen, oet op een andere manier wor- s berekend. De hoogte van de pdige tarieven brengt sommi- Isportclubs in de problemen. jt is de conclusie van Sport land. dat een onderzoek jeft gedaan naar de tarieven fcveldsportverenigingen beta- nen naar de verzelfstandiging nde accommodaties in de ge- nte. De resultaten van het (derzoek worden in september esproken met de besturen van isporlverem gingen, jt het onderzoek blijkt dat de neven in Middelburg hoger in dan die in de rest van het nd. Per lid betalen de vereni- ngen in Middelburg gemid- »ld bijna dertig euro per jaar. |j twaalf willekeurig gekozen gen elders in het land -dat bijna achttien euro per Overigens zijn de tarieven heel Zeeland gemiddeld ho ler dan in de rest van het land. De onderzoekers hebben daar Waterschoenen fEMELDINGE - De wildgroei an Japanse oesters in de Ooster- thelde wordt nu ook pijnlijk oelbaaraan de voetzolen. «gemeente Kapelle raadt bad- isten op de strandjes in Wemel- inge aan om toch vooral niet onderwaterschoenen te water In het ondiepe water an de strandjes bij Oesterbaai lEnbij de Nieuwedijk, steken op ieel plaatsen scherpe oester- SiMpenuithet zand. MfAbvan der Sluis USSINGEN - Het CDA in fissingen wil opheldering over et verschil in inkomsten en uit- aven tussen Vlissingen en Mid- elburg. De verschillen zijn het ootst op het terrein van de ntelijke ordening en volks- Évesting. Middelburg beeft in inkomsten 21,5 miljoen eu- terwijl Vlissingen 'slechts' 6 i euro ontvangt. [d vorige maand was het sta- jaarboek 2003 van het igewest Vlissingen/Middel- jgklaar. Daarin staan tiental- ifieken over woningbouw, f aantal inwoners, de groei |de twee gemeenten, maar |de uitgaven en inkomsten singen en Middelburg, jecijfers blijkt bijvoorbeeld singen vorig jaar bijna gmiljoen euro heeft uitge- naan sociale voorzieningen matschappelijke dienstverle- Middelburg gaf bijna tien i euro minder uit. ,,Die Hen zijn wel verklaar- rzegt CDA-fractievoorzit- jrC.Seijbel. „Vlissingen geeft aal meer uit aan sociale iningen." (ere uitgaven aan onder hui Vlissingen zijn met de j van de Hogeschool 1 en diverse ROC-oplei- |en ook te verklaren. kan uit het statistisch i 2003 niet achterhalen, de gemeente Middel- 1(21,5 miljoen euro ontvangt r ruimtelijke ordening en ^huisvesting. „Een hoop cij- U'in erg informatief, maar •hjkertijd roepen ze ook veel ?gen op. De herkomst is mij P^Htijd duidelijk. Ik weet dat veel geld krijgen van rijksoverheid via de algeme- Ntkering, maar waarom Mid- zo veel inkomsten heeft gebied van ruimtelijke or- en volkshuisvesting is j volstrekt onduidelijk.En |DÜj, denk ik, meer raadsle- P De CDA-fractievoorzitter r SeProbeerd bij ambtena- en uitleg te krijgen, dat is vanwege de vakan- piet gelukt. Seijbel wil in de polgende commissieverga- "ng Algemeen Bestuur en Fi- in september helder- hebben van het college van W.„Het zou natuurlijk ook P'jn om te weten of Vlissin- fanders denkt over volkshuis- Middelburg." geen verklaring voor gevonden. De verenigingen betalen nu maximaal vijftien procent van de kostprijs van de accommoda tie aan de gemeente. Het tarief is gekoppeld aan de renovatie van de complexen. Verenigin gen krijgen na de renovatie vijf jaar de tijd om naar het nieuwe tarief toe te groeien. Een aantal verenigingen kan dat bedrag niet opbrengen, blijkt uit het rapport. Daarnaast concludeert SportZeeland dat er verschillen tussen verschillende takken van sport ontstaan. „Een atletiek- complex is bijvoorbeeld duur der dan een korfbalveld." Rechtvaardig SportZeeland stelt een nieuw systeem voor, waarbij het tarief wordt bepaald door een vast be drag per uur te vermenigvuldi gen met een getal dat per club varieert. Dat getal wordt be paald aan de hand van het aan tal sporters dat gebruik maakt van de accommodatie. Hoe meer sporters, hoe hoger het getal. Dit systeem is rechtvaardig, vindt SportZeeland, bovendien is het voor iedereen duidelijk. Een opvallende uitkomst van het onderzoek is dat verenigin gen met een eigen accommoda tie daar tevredener over zijn dan de verenigingen die de ac commodatie huren. Bovendien staan ze er financieel beter voor en is de contributie bij die vere nigingen lager. In Middelburg zijn zeven buitensportverenigin gen met een eigen accommoda tie: drie tennisverenigingen, twee watersportclubs, een roei vereniging en een jeu-de-bou- les-club. Dertien verenigingen huren velden van de gemeente. Het gaat om zes voetbalvereni gingen, de hockeyclub, de rugby club, de American Footballver- eniging, drie korfbalclubs en de atletiekvereniging. Volgens SportZeeland kan het nieuwe systeem volgend jaar al ingaan. De gemeenteraad moet daar eerst nog over beslissen. Even uitpuffen tijdens de eerste dag van Speelstad Vlissingen. foto Ruben Oreel BORSSELE - Stroomproducent EPZ in Borssele heeft last van de warmte. Door de aanhoudende hitte is de tem peratuur van het Westerscheldewater tot 21 graden geste gen. EPZ haalt water uit de Westerschelde als koelwater voor de kolencentrale en loost dat ook weer op de Wester schelde. Het water dat EPZ loost is warmer dan in de vergunning is toegestaan. Het vermogen van de kolencentrale is tijde lijk verlaagd, zodat het koelwater minder warm wordt. Het vermogen van de kerncentrale is maar een heel klein beetje verlaagd. Die centrale heeft minder last van de warmte, omdat de kerncentrale drie koelwaterpompen heeft en de kolencen trale er slechts twee heeft. EPZ verwacht dat de centrales over ongeveer vier dagen weer op volle kracht kunnen draaien. MIDDELBURG - Een twintigjarige Middelburger werd gisteren door politierechter B. Doorewaard Boekhout tot drie boetes veroordeeld: voor beschonken rijden, voor het op een onverzekerde brommer rijden en voor het niet kun nen tonen van een bromfietscertificaat. De man werd vorig jaar op 26 oktober aangehouden toen hij tegen een auto was gebotst. Hij bleek drie keer zoveel te hebben gedronken als is toegestaan. Daarnaast bleek hij noch over een verzekeringsbewijs noch over een brom fietscertificaat te beschikken. De man werd veroordeeld tot een totale boete van 435 euro. MIDDELBURG - Een 38-jarige inwoner van Hellevoet- sluis is gisteren door de politierechter veroordeeld tot een boete van 450 euro. De man voer 15 juli vorig jaar met een snelle boot over het Veerse Meer. Bij controle bleek hij een vals Engels vaarbewijs bij zich te hebben, een document dat hij van zijn broer had ge leend. Daarnaast gaf de man een valse naam op. De man ver klaarde niet te weten dat het om een vals bewijs ging; zijn broer verklaarde later dat hij dat wél wist. Het document is verbeurd verklaard. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - De hamer waar mee Youri (7) zijn hut in elkaar timmert, is zo groot als zijn on derarm. Hij is voor de eerste keer naar Speelstad Vlissingen gekomen. Zijn activiteiten de ko mende week? Een hut bouwen, stokbrood bakken en van de wa terglijbaan roetsjen. In de verzengende zomerhitte ging gisteren Speelstad Vlissin gen van start op het bunkerter rein. Honderden jongens en meisjes bouwen hutten, laten zich schminken of knutselen in één van de grote tenten. De organisatie heeft maatrege len genomen om de kinderen te behoeden voor de tropische tem peraturen. Flesjes worden ge vuld met water. Een gaatje in de dop zorgt voor een geïmprovi seerde douche. Speelstadradio geeft kinderen het advies een petje op te zetten, zich goed in te smeren, veel te drinken of een duik in het zwembad te nemen. Ryone (8) en Oualim (10) heb ben geen boodschap aan de hit te. Zij timmeren vrolijk door aan hun hut, die om onduidelij ke redenen de naam 'De bom' heeft meegekregen. Ze zijn voor de derde keer naar Speelstad ge komen. Bang voor de hitte en het naderende onweer zijn ze niet. „Dan schuilen we toch ge woon in de hut?" Jochem (9) is zo goed als klaar met zijn hut. Met handdoeken en oude lappen stof heeft hij het dak er al op zitten. Hij is voor de eerste keer op het bunkerter rein, maar vindt Speelstad 'hart stikke leuk'. Jochem is nog niet op vakantie geweest. Hij gaat nog naar Six Flags. Dat is mis schien nog wel leuker dan Speel stad, zegt hij. Deze zomer volgt de PZC het Monopoly-spelbord, dat voor de ze gelegenheid een geheel Zeeuwse invulling heeft gekre gen. De dobbelsteen brengt ons van daag op kans. Fiets een rondje met een pontje. Het klinkt meer als een straf bij Ganzenbord dan als een kans- kaart bij Monopoly. Maar een kans is het zeker, een buitenkans zelfs, om in Zeeland nog met pontjes naar overkanten te varen. Meer dan honderd veerdiensten voeren ooit door de delta. Ééntje is er over: Vlissingen-Breskens. In de zomer zijn veel meer overkan ten varend te bereiken. Eilandhop pen; je hoeft er niet voor naar Girie- kenland. De stichting Fiets een i'ondje met een pontje beschikt over negen tien veei'diensten in Zeeland, én Zuid-Holland, West-Brabant en Vlaandei'en. Test: hoeveel eilan den kun je op één dag fietsend en varend aandoen? Niet alle schepen vai'en alle dagen en niét alle fietstochten sluiten aan op de vaax-t ij den. Maar met de Almanak van de Zeeuwse pontjes en het bijbehorende fietsboek Over Zee Over Land zijn heel wat tochten samen te stellen. Deze moet lukken: van Middelburg naar Wolphaai'tsdijk, om 10.00 uur met het pontje naar Koi'tgene (10.10 aankomst), door naar Co- lijnsplaat, met de boot (11.15) naar Ziei'ikzee (12.00), om 13.00 de Oosterschelde oversteken naar Sophiahaven (14.30 afmei'en). Ver der naar Kampei-land voor de ovei- tocht naar Veei-e (17.45, duurt een kwartiei-tje). En dan naar huis. Middelburg, woensdag, 8.00 uur. Bi-ood en drinken in de fietstas sen, fietsboek en pontjesalmanak mee, regenpak uit vooi-zoi-g (ex- wordt onweer voorspeld). Fietsrou te 20, van Veei-e naar Wolphaarts- dijk, pik ik na Arnemuiden op. De hangars op vliegveld Mid den-Zeeland zijn nog dicht. Het enige dat vliegt, zijn eenden en grauwe ganzen. Ik fiets ti-ouwens al ongemerkt op het tweede eiland van de dag. Tussen Walchei-en, dat ooit bij Ax-nemuiden ophield, en Zuid-Beveland geen bi-ug of boot. Het motorschip Hoop zet 's zomers fietsers over tussen Wolphaartsdijk en Kortgene. foto Willem Mieras De eilanden zijn door inpoldering aan elkaar gegroeid. Zuid-Beve land gaat al even onopvallend over in het voormalige eiland Wol phaartsdijk. De grens wordt ge markeerd door de Schenge; eens een 2,5 kilometer brede getijden- stroom vol veerdiensten, nu een smal water waar de bx-uine kieken dief en de kleine karekiet leven. Tussen Zuid- en Nooi'd-Beveland vaart 's zomers nog wel een veer boot. Eerste afvaart: 10.00 uur. „Zet je fiets maar voor het hek, dan ziet hij dat je mee wilt", raadt de havenmeester aan. Ze wijst naar de ovei'kant. „Hij kijkt met de vexTekijker of er passagiers zijn." Die zijn er zo vroeg niet veel. Er willen ook een ouder echt paar en een moeder met dochter mee. „We moeten wel vi-oeg begin nen, want er zijn altijd mensen zo als jij, die om kwart over elf met Marcel mee moeten naar Ziextk- zee", zegt de schippex-svi-ouw. Zondag vindt ze de leukste dag. Dan varen vaak Vlissingex-s mee. „Die komen elkaar bij ons tegen: hé, jullie ook hiex-?" De Hoop vaart met een westelijke bocht naar Kortgene. en met een oostelij ke bocht naar Wolphaax-tsdijk. „Hier lag ooit een zandplaat. De veei'boten moesten daar omheen. Die plaat ligt er niet meer, maar het is ons eex-betoon aan vroeger." Het fietsx-outeboek raadt een tocht langs Kats naar Colijnsplaat aan. Kan net in een uux-tje, 15,5 kilome ter. Maar ik heb wel zin in koffie. Dus steek ik Noord-Beveland (ei land vier al) recht over. En het 'gat van de Zeelandbrug', dat je ziet als je recht onder de brug staat en tussen de pijlers door kijkt, heb ik al eens gezien. In Zierikzee heb ik een uui'tje. Net genoeg voor een rondje door het centx-um en een kleine lunch. Een koud pilsje zou wel smaken, maar ik heb het verkeerde café uitge zocht: de leidingen wox-den doorge spoeld. Colaatje dan maar. Mis schien ook wel zo vei'standig. Om 14.30 uur meert de i'ondvaart- boot Fx-isia af in Sophiahaven. Ik kan pas over drie uur van Kamper land naar Veex-e. Dat geeft mooi de tijd voor een bezoekje aan de voorzitter van de stichting Fiets een rondje met een pontje. Cees van Liere. Na het topjaar 2003 - 35.000 passagiers - hoopt Van Lie re op nog meer passagiex-s. Steeds meer Vlamingen ontdekken 'x-ond- je-pontje', merkt hij. Er komen ook nog altijd lijnen bij. Dit jaar dx-ie en volgend jaar wellicht nog twee: Perkpoldei-Hansweert en Kats-Stavenisse. Van Liere, zelf een fanatiek fiet ser, verheugt zich op uitbi-eiding. „Dit kun je nergens anders in Ne derland nadoen. We zijn een eilan denrijk. Veei'diensten horen bij Zeeland. Daai'om willen we oude i'outes behouden. Dat is goed voor het imago van Zeeland." De veersteiger in Kamperland is er niet alleen voor fietsers; jonge ren gebruiken hem graag als duik- plank. De boot komt een kwartier te laat, maar wat geeft het met zo'n uitzicht op Veere. Middelbui'g, woensdag, 18.45 uur. Het is gelukt. Vijf (voormalige) ei landen met vier veerdiensten op één dag. Maurits Sep MIDDELBURG - Een twintigjarige Tilburger heeft giste- ren bij verstek een werksti'af van tachtig uur gekregen. Op 5 september van het vorig jaar sloeg en schopte hij zonder aanleiding een Vlissinger op de Wickenburg in Vlissingen. De Tilburger was al eens eerder door de kin- dei*rechter veroordeeld. door Maurits Sep KATS - Kats exx Stavenisse wor den volgend jaar misschien ver bonden met een veerboot die in de zomer fietsers en voetgangers overzet. De stichting Fiets een rondje met een pontje zoekt een schipper die met zijn boot deze verbinding wil onderhouden. Het idee voor de veerdienst tus sen Noord-Beveland en Tholen is ingediend door de dorpsraad van Kats, zegt C. van Liere, voorzitter van de stichting en burgemeester van Noord-Beve land. Maar ook op Tholen is een veer tussen Kats en Stavenisse begin dit jaar geopperd als één van de mogelijkheden om het toexisme op Tholen te stimule ren. Kats ligt aan een fietsroute tus sen twee veei'diensten die mee doen aan Fiets een rondje met een pontje: Koitgene-Wol- phaartsdijk en Colijnsplaat-Zie- xïkzee. „Maar wij hebben ook een haven. De vraag ligt dus voor de hand om hier ook een veerverbinding te beginnen", zegt voorzitter R. Bi'eui'e van de Vereniging Dorpsgemeenschap Kats (de dorpsraad) De dorpsx-aad heeft het idee al zeker twee jaar geleden geop perd, zegt Breui'e. „Maar het is een complexe materie. Er moet aan de ovei'kant in Stavenisse ook een aanlegplaats komen. Die moet stevig zijn, dus dat kost geld. Het valt niet mee om fondsen te vinden. En dan moet je nog iemand met eön boot vin den." Bi'eure hoopt, net als de stichting Fiets een rondje met een pontje, dat de lijn Kats-Sta venisse volgend jaar in de vaart genomen kan worden. Voorzit ter Van Liere werkt bovendien aan een lijn tussen Hansweert en Pei'kpolder. Als die twee er volgend jaar bijkomen, telt het netwerk 21 veerdiensten. Van Liere: „Je kunt het netwei'k van veerdiensten in Zeeland on beperkt uitbreiden. Er voeren hier eens meer dan hondei'd ve ren." Hij vindt dan ook dat Zee land veel meer uit de 'groenblau we oase' kan halen dan tot nu toe is gebeurd. „De pi'ovincie is onvoldoende gepromoot als fiets- en watersport provincie. We hebben hier i'uimte zat én een goede infrastructuur." Fi nancieel gaat het weer iets beter met Fiets een x-ondje met een pontje. Van Liei'e kx'ijgt als stich tingsvoorzitter begin september een cheque van de provincie van 5000 euro als bijdrage in de pro- motiekosten voor de komende di'ie jaar. Bovendien betaalt de provincie 200 euro per schip om de voorzieningen voor fietsen en fietsers te verbeteren. (Advertentie) Natuurlijk tijdens de Giashandel Moerstee Nw. Kerkstraat 10a, Kapelle-Biezelinge 0113-341688 www.moerstee.nl Ter voorbereiding op de kam- peervakantie snelde het Goe- se stel nog even langs de spe ciaalzaak. Voor een stroom- blok met aardlekschakelaar. Het prijskaartje van 170 euro zette ze aan het denken. De opladers van de mobiele tele foons en van de batterijen zijn immers voorzien van een stekker voor gebruik in de au to. Enige probleem: de video camera. Het stel besloot op in ternet te zoeken naar een extra batterij lader. Die stond voor 70 euro te koop en is in middels besteld. Nu hopen dat als straks alle batterijen zijn opgeladen, de motor van de auto nog wil starten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 9