Al Sadr vecht verbeten door Ongeluk Japanse centrale eist levens K Hausse aan pinpasfraude in vakantieoorden Oost-Timor wil geen lobby voor VN-hof Al Qaeda overwoog heli-aanval Sjiitische milities voeren strijd in Najaf, Basra en Bagdad Massagraf in mijn Bosnië longer dreigt in fet-Afrika loor sprinkhanen li i 1 li 1 :i 11 141 H J I Bouw nederzettingen opgeschort Karadzic zou zwaar ziek zijn Carrell veroorzaakt botsing Twee uur met auto boven afgrond Corruptieschandaal in Italië Eurocorps neemt bevel Isaf over van Canada dinsdag 10 augustus 2004 WASHINGTON - Het ter reurnetwerk Al Qaeda heeft overwogen helikop ters met toeristen aan boord te gebruiken voor het plegen van aanslagen in New York. De Pakistaanse autoritei ten hebben dat Amerikaan se functionarissen laten we ten. aldus de krant The New York Times gisteren. Volgens de Amerikaanse functionarissen worden naar aanleiding van de in formatie uit Pakistan, waar zich veel leden van Al Qaeda ophouden, deze week nog nieuwe veilig heidsmaatregelen in New York genomen voor het ver voer van toeristen met heli- kopters, Passagiers moeten een strengere controle onder gaan. Van het aan de grond houden van helikopters is i voorlopig geen sprake. ANP e laatste grote sprinkhanen- 'aag die grote delen van Afrika of. stamt uit 1987-1989 en be- in het westen van Soedan. >J uiteindelijk in 28 landen kade aan te richten. GPD van onze redactie buitenland NAJAF - De Iraakse opstande lingenleider Muqtada al Sadr heeft gisteren gezworen de strijd tegen de door Amerikanen geleide coalitie voort te zetten. De radicale sjiitische geestelijke negeerde een oproep van de inte rim-regering om de wapens neer te leggen en zei door te vechten 'tot mijn laatste druppel bloed'. Al Sadr straalde gisteren een en al opstandigheid uit. „Ik blijf in Najaf en zal nooit weggaan", zei hij tijdens een persconferentie in de heiligste plek van de stad, MILJEVINA - In een kolenmijn inhei Bosnische dorp Miljevina, bij Foca, is een massagraf ont dekt met de lijken van mogelijk 350 Bosnische moslims. forensische experts vermoeden dat het moslims betreft die in verdwenen uit een Bosnisch-Servisch concentratie- in Foca. Vorige week werd in dezelfde regio een mas- met ruim honderd licha men gevonden. Volgens een woordvoerster van de commis- iie voor verdwenen personen in wordt nu eerst het nieu we massagraf in Miljevina leeg gehaald. Ze zei dat de graaf werkzaamheden bij het kleinere massagraf moeizaam verlopen omdat het bedekt is met blok- beton. Foca was een van de Jerste Bosnische steden die in handen vielen van de Bosnische Serviërs tijdens de burgeroorlog (1892-199 5). ANP IEWYORK - Een miljoen men en in West-Afrika worden be door hongersnood door egrootste sprinkhanenplaag in ":ien jaar. Een leger van mil- arden sprinkhanen heeft in de- e regio de afgelopen weken al es miljoen hectare landbouw fond kaal gevreten. etroffen landen hebben diver- keren om hulp gevraagd voor bestrijding van de insecten, laar deze is grotendeels uitge- leven. De plaag treft vooral lan en in de Sahel, zoals Maurita- ië. Mali. Niger en Gambia die de armste ter wereld beho- en de middelen ontberen om sprinkhanen zelf afdoende te estnjden. De sprinkhanen ver- ietigen de gewassen van kleine neren, zoals sorghum maïs, assave en gierst maar ook ex- irtproducten als watermeloe nen pinda's. We verwachten dit jaar een raantekort van 80 procent. Dat etekent dat zo'n 800.000 men- n bedreigd worden door hon- ïsnood", zei een functionaris an het ministerie van Land- iuw van Mauritanië. In Mali jrigt 70 procent van de bevol ing te maken te krijgen met en tekort aan voedsel. Gambia eeft de noodtoestand uitgeroe- en e landbouworganisatie van de N, FAO, zegt 80 miljoen dollar "lig te hebben om het ergste «1 op te vangen, maar tot nu f hebben donoren slechts 9 de Imam Ali moskee. Artillerie en tankvuur deden de stad op zijn grondvesten schudden. De gevechten werden gisteren slechts onderbroken door een kort bestand om slachtoffers te evacueren. De Amerikaanse luchtmacht bombardeerde een eeuwenoude begraafplaats, waar beide partijen elkaar de af gelopen dagen fel bestreden. De gouverneur van Najaf heeft de Amerikanen toestemming ge geven voor militaire operaties rond de Imam Ali moskee. Mari niers naderden het sjiitische hei ligdom tot op honderden me ters. Een Amerikaanse leger- woordvoerder ontkende echter dat de militairen jacht maken op de jonge geestelijke zelf. De bloedige gevechten begon nen donderdag, waarmee een einde kwam aan een staakt-het-yuren van twee maanden. De strijd heeft naar schatting van de Verenigde Sta ten sindsdien aan 360 militiele den het leven gekost. Vier Ame rikanen verloren het leven. Basra Ook door gevechten in andere sjiitische steden vielen de afgelo pen dagen tientallen slachtof fers. In de zuidelijke stad Basra raakten Britse militairen giste ren verwikkeld in straatgevech ten met de milities van Al Sadr. De opstandelingen doodden ze ker één Britse militair. In Diwa- niya, 180 kilometer ten zuiden van de hoofdstad Bagdad, zou den hevige gevechten tussen mi litieleden en de politie gister avond meerdere slachtoffers hebben gemaakt. In Sadr City, de sjiitische wijk in Bagdad die is genoemd naar de vader van Al Sadr, was het ook onrustig. Sjiitische militiele den vuurden raketten af op on der meer overheidsgebouwen. De Iraakse interim-regering stel de er gisteren een avondklok in. Tussen vier uur 's middags en acht uur 's ochtends, mag er nie mand naar buiten. De inwoners van de sloppenwijk negeerden het uitgaansverbod echter op grote schaal. Aanslagen in andere delen van het Arabische land eisten meer dan tien slachtoffers. In een bui tenwijk van de plaats Baquba, ten noorden van de hoofdstad Bagdad, kostte een autobom aan zeker zeven mensen het le ven. Het explosief ging af bij de woning van de plaatsvervan gend provinciegouverneur, die gewond raakte. ANP/AFP Militieleden van Al Sadr vuren een lichte mortier af tijdens straatgevechten met de politie in Najaf. foto Mohamed Messara/EPA van onze redactie buitenland MIHAMA - Een ongeluk in een Japanse kerncentrale heeft aan vier mensen het leven gekost. Ze ven anderen zijn zwaar gewond afgevoerd naar een ziekenhuis. Een aantal van hen verkeert in levensgevaar. De slachtoffers vielen toen stoom die onder hoge druk naar de turbine in de centrale werd gevoerd, ontsnapte via een gat in een toevoerleiding. De stoom was 200 graden heet. Voor zover bekend is geen radioactieve stra ling vrijgekomen. De centrale schakelde na het ongeval auto matisch uit. Het ongeluk gebeurde tijdens een normale onderhoudsbeurt. De slachtoffers zijn allen werk nemers van de onderneming die dat karwei uitvoerde. Op het mo ment van het ongeluk waren er 221 mensen in de centrale die uit drie afzonderlijke blokken bestaat. De reactor waarbij het ongeluk gebeurde stamt uit 1976. De centrale werd in 1970 in gebruik genomen. Het ongeluk gebeurde rond half vier 's middags (plaatselijke tijd) in de Mihama-kerncentra- le, 340 kilometer ten westen van de hoofdstad Tokio. Een mede werkster: „Plotseling kwam er stafpersoneel de kantine in ren nen. Ik heb al het ijs dat ik kon vinden in een container gestopt en aan hen gegeven. Ik weet niet precies wat er gebeurd is." Premier Koizumi noemde het 'tragisch' dat er slachtoffers zijn te betreuren door het ongeluk. Hij beloofde scherpere veilig heidsmaatregelen in de Japanse kerncentrales. De regering heeft zes inspecteurs naar de centrale gestuurd voor nader onderzoek. De centrale is eigendom van Kepco, de op één na grootste stroomproducent van Japan. Volgens het bedrijf gaf in de cen trale geïnstalleerde apparatuur aan dat er geen radioactiviteit is vrijgekomen. Kepco zei het ongeval te betreu ren en maakte zijn excuses voor het gebeurde. In 1991 kwam het in dezelfde centrale al tot een soortgelijk on geluk. In reactor twee brak toen een buis in een stoomgenerator waardoor 55 ton radioactief wa ter uit het koelwatersysteem vrijkwam. Nucleaire reactie Het laatste grote kernongeval in Japan gebéurde eind 1999. In de uraniumfabriek Tokaimura ont stond toen een nucleaire reactie. Daarbij vonden twee arbeiders de dood door blootstelling aan een zeer hoge doses radioactieve straling. Nog eens 663 anderen werden blootgesteld aan lagere doses straling. Overigens besloot het grootste Japanse energiebedrijf Tepco, het afgelopen weekeinde een kerncentrale stil te leggen van wege een waterlekkage. Vorig jaar moest deze onderneming ze ventien kerncentrales stilleggen omdat men geknoeid bleek te hebben met veiligheidsrappor ten. Kernenergie is omstreden in Ja pan. Talrijke gemeenten hebben zich de laatste jaren via referen da onder de inwoners uitgespro ken tegen de bouw van meer cen trales. GPD Uit reactor drie (voorgrond) van de Mihama-kerncentrale ontsnapt stoom. foto RTR door Ferdi Schrooten DEN HAAG - Nederlanders in nel buitenland lopen het risico slachtoffer te worden van een hausse aan pinpasfraude in drukke toeristenoorden. Ban ken krijgen duidelijk meer mel dingen van geplunderde reke- jjjingen in populaire bestemmin gen aan de Middellandse Zee en Zuid-Amerika, meldt Inter- pay. to Zuid-Europa worden onder meer passen gekopieerd en pin codes afgekeken zoals in Turk se badplaatsen als Bodrum en Alanya. Ook uit plaatsen aan de Spaanse costa's, zoals Sa- lou, komen meldingen van ge dupeerde vakantiegangers. In Italië was het afgelopen week raak in onder meer Rimini. Naar schatting tientallen Ne derlanders die daar bij een plaatselijke bank hadden ge pind, raakten in de dagen erop tot vele duizenden euro's kwijt. Exacte cijfers worden pas later dit jaar bekend, maar alleen al in de zomermaanden juli en au gustus gaat het om enkele hon derden vakantiegangers van wie de bankrekeningen in het buitenland worden leegge haald. Op het Zuid-Amerikaanse con tinent is Isla Margarita, het toe risteneiland voor de Venezo laanse kust, berucht. Hetzelfde geldt voor badplaatsen als Reci fe aan de Braziliaanse kust. Ook uit de Dominicaanse Repu bliek krijgt de. afdeling 'risk management' van Interpay mel dingen van 'skimming'. Vol gens een woordvoerder van In terpay is het logisch dat 'skim mers' in deze tijd van het jaar actief zijn in populaire vakan tieoorden. „Daar zijn veel men sen. Als crimineel kun je daar snel de gegevens van veel pas sen verzamelen en verzilve- rerl." Een extra voordeel daar bij is dat vakantiegangers voor vertrek vaak zorgen voor een goed gevulde bankrekening. Aan de geldautomaten in het buitenland is moeilijker te zien of er mee is gerommeld om pas sen te kunnen kopiëren, omdat de machines er vaak anders uit zien dan in Nederland. Boven dien houden toeristen in het buitenland doorgaans niet ac tief hun afschrijvingen bij. Interpay en de banken advise ren mensen daarom indien mo gelijk via hun mobiele telefoon of door middel van internetban- kieren in cybercafés regelmatig hun afschriften te controleren op onregelmatigheden. „Dan kunnen wij de rekening zo snel mogelijk blokkeren om meer schade te voorkomen", aldus de woordvoerder van Interpay. Blokkeren Afgelopen^weekeinde bleek dat de banken duizenden keren per jaar bankrekeningen blokkeren als met een pas is gepind bij een pinautomaat waar skim mers actief zijn geweest. Zo wordt voorkomen dat de klant tientallen tot duizenden euro's kwijt raakt. GPD JERUZALEM - De Israëlische premier Sharon heeft de bouw van nog eens dertienhonderd woningen in vier van de grootste nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever opgeschort. De minister van Volkshuisvesting had van zijn collega van Defensie al het groene licht gekregen voor de uitbreiding. Sharon heeft de bouw uitgesteld, omdat hij eerst wil na gaan of de nieuwe woningen binnen de huidige grenzen van de kolonies komen te staan. Als de oppervlakte van de nederzettingen groter wordt, is de bouw in strijd met de afspraken met de VS. ANP/AFP BELGRADO - De door het Joegoslavië-Tribunaal wegens oorlogsmisdaden gezochte Radovan Karadzic zou on langs getroffen zijn door een zware beroerte. Dit meldde gisteren het Servische persbureau Tanjug. De toestand van de voormalige Bosnisch-Servische leider zou zodanig zijn, dat hij niet goed in staat is zich te ver plaatsen. Tot nu toe bleef Karadzic uit de handen van de Sfor-troepen in Bosnië door zich veelvuldig van schuil plaats naar schuilplaats te verplaatsen. ANP KEULEN - Rudi Carrell hangt een geldstraf van 5000 eu ro boven het hoofd wegens het doorrijden na een aanrij ding, hoewel de 69-jarige tv-coryfee een briefje met excu ses achterliet. Carrell had de politie moeten bellen, aldus een woordvoerster van de Duitse justitie gisteren. De in Nederland geboren ex-presentator reed in een par keergarage van een hotel in Keulen een andere auto aan. Carrell liet een kaartje achter en verliet de garage. De ei genaar was blijkbaar geen groot fan van de populaire showmaster en schakelde de politie in. ANP/DPA ARRONE - Een Italiaanse automobilist heeft twee uur lang zijn voet op het rempedaal gehouden om te voorko men dat zijn auto in een vijf meter diepe afgrond zou val len. Dat meldde het Italiaanse persbureau Ansa gisteren. De 20-jarige man reed met zijn auto bij de Umbrische stad Arrone een doodlopende weg in en kon op het laatste nippertje voorkomen dat hij de afgrond in reed. De helft van zijn auto hing boven de afgrond, waardoor hij zijn voet ononderbroken op het rempedaal moest houden. De Italiaan heeft er twee uur lang gehangen, voordat de poli tie eindelijk kwam. ANP/DPA ROME - De onderzoeksrechter in Milaan, Guido Salvini, is naspeuringen begonnen bij meer dan tien bedrijven die smeergeld hebben betaald aan managers van Enipower, een dochterbedrijf van het staatsenergieconcern ENI. Twee zakenlieden die als tussenpersoon zouden hebben gefungeerd, zijn eind vorige week al gearresteerd. ENI liet weten in verband met de zaak vandaag een spe ciale bestuursvergadering te houden. Het schandaal kwam aan het rollen nadat het Zweeds-Zwitserse techno logieconcern ABB onregelmatigheden had ontdekt bij een Italiaans dochterbedrijf. DPA/ANP van onze redactie buitenland JAKARTA - Oost-Timor wil dat de internationale gemeenschap niet blijft hameren op de oprich ting van een VN-tribunaal voor Indonesiërs die zich schuldig hebben gemaakt aan geweld te gen inwoners van de voormalige Portugese kolonie. Dat heeft de Oost-Timorese minister van Bui tenlandse Zaken Ramos-Horta gisteren gezegd. Ramos-Horta zei dat zo'n tribu naal van nadelige invloed zou zijn op de betrekkingen tussen Oost-Timor en Indonesië. De bevolking van Oost-Timor stemde in 1999 in een referen dum met overweldigende meer derheid voor onafhankelijkheid. Na de volksraadpleging richtten gefrustreerde pro-Indonesische militieleden een slachting aan onder de bevolking. Zij werden gesteund door militairen van het Indonesisch leger. Indonesië was Oost-Timor in de cember 1975 binnengevallen. Dat was kort nadat Portugal zich uit zijn voormalige kolonie had teruggetrokken. Stabiliteit Volgens Ramos-Horta is zijn landje sterk afhankelijk van po litieke stabiliteit in buurland In donesië. Een VN-hof dat militai ren berecht, zou op Indonesisch verzet kunnen stuiten. Mensenrechtenorganisaties heb ben aangedrongen op een VN-tribunaal naar aanleiding van de vrijspraak van drie hoge militairen en een politieman in hoger beroep voor een Indone sisch mensenrechtentribunaal. In eerste aanleg waren de vier veroordeeld voor schendingen van de mensenrechten. Alle bij het bloedbad van 1999 betrok ken militairen zijn daarmee vrijuit gegaan. Indonesische militairen en poli tiemensen hebben bij inciden ten in 2001 en 2003 in de provin cie Papoea de mensenrechten op grove wijze geschonden. Dat heeft de Indonesische commis sie voor mensenrechten Komnas HAM geconcludeerd. Een team van Komnas HAM heeft een onderzoek van zes maanden in Papoea achter de rug. De medewerkers stellen dat militairen in het voorjaar van 2003 in het dorp Wamena zeven mensen doodden, 48 personen martelden en zevenduizend an deren op de vlucht joegen. Het leger kwam in actie nadat leden van de separatistische Bewe ging Vrij Papoea waren beschul digd van het stelen van 29 gewe ren uit een legerdepot. In Papoea, het voormalige Irian Jaya, streven Papoea's sinds het begin van de jaren zestig naar onafhankelijkheid. Indonesië verwierf in 1963 het gezag over de kolonie die Nederland een jaar eerder onder buitenlandse druk had verlaten. ANP/RTR van onze redactie buitenland KABOEL - De Europese troe penmacht Eurocorps heeft giste ren, precies twee maanden voor de Afghaanse presidentsverkie zingen, het bevel over de inter nationale vredesmacht in Afgha nistan (Isaf) van Canada overge nomen. Het is de eerste missie van Eurocorps buiten Europa in zijn 12-jarig bestaan. De commandant van Eurocorps, de Franse generaal Jean-Louis Py, noemde de missie in Afgha nistan een uitdaging. „Afghanis tan staat op een kruispunt en het zal aan Isaf zijn er zorg voor te dragen dat de zaken zich in de juiste richting ontwikkelen." De onder Navo-vlag opererende troepenmacht Isaf bestaat uit 6500 manschappen. Zij moeten de veiligheid in en rond de hoofdstad Kaboel waarborgen. Elders in het land maken twin tigduizend militairen onder Amerikaanse leiding jacht op militanten en leden van het voor malige Taliban-regime, die gè- zworen hebben de verkiezingen te zullen verstoren. Eurocorps, een Frans-Duits ini tiatief, bestaat sinds 1992. De overige deelnemende landen zijn Spanje, België en Luxem burg. Zo'n 180 Eurocorps-mili tairen zijn gisteren al in Kaboel aangekomen. Uiteindelijk telt het contingent 350 manschap pen ANP/RTR/AFP/DPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5