Chavez gooit tv-soap in de strijd De Mannetjesmakers Nachtelijke warmte tast het slaapritme aan I i PZC PZC Barosso sleutelt aan Europees dreamteam President van gepolariseerd Venezuela vecht om kiezersgunst 10 augustus 1954 dinsdag 10 augustus 2004 Nog krap een week en dan mogen de Venezolanen zich in een referendum uitspreken over het aanblijven van de omstreden president Hugo Chavez. Het lot van het autoritaire, linkse po pulistische staatshoofd hangt aan een zijden draad. Met alle mogelijke middelen probeert de democratisch gekozen ex-le- gerkolonel de kiezer te beïnvloeden. Zo zendt de staatstelevisie VTV een pro-Chavez soap uit. Robert Gonzalez en zijn verloof de Maria Sanchez walgen van deze manipulatie. Ze zullen Cha vez zondag dan ook wegstemmen. door Frans Lindenkamp Lucinda Nunez is in het weke lijkse televisiefeuilleton 'Amores de Barrio Adentro' (Buurtliefdes) een militante studente sociologie, die presi dent Chavez door dik en dun steunt bij zijn pogingen om de leefomstandigheden van de ar men te verbeteren. Ze is smoor verliefd op de jonge journalist Alfonso. Maar Alfonso is een weifelaar, - een 'ni-ni' (noch-noch) zoals dat in Venezuela heet. Hij neemt geen standpunt in en daar er gert de politiek zelfbewuste Lu cinda zich grenzeloos aan. ,.Man, open je ogen toch. In Ve nezuela wordt geroofd als de ra ven. Dit land zal nooit vooruit gaan, wanneer niet alle corrupte figuren achter tralies gezet wor den." In de sloppenwijken scoort President Chavez vroeg zondag zijn aanhangers tijdens een de monstratie nogmaals hem te steunen. 'Amores de Barrio Adentro' goed. Maar bij Robert Gonzalez, die met zijn werk voor een oppo sitieparlementslid tot de elite be hoort, staan de nekharen over eind als hij hoort hoe Lucinda de kijkers politiek de les leest. „Het lijkt wel of ik zit kijken naar een politieke toespraak van Chavez. Om de haverklap worden zijn stokpaardjes van stal gehaald. De staatszender VTV is een spreekbuis van Cha vez", stelt hij verongelijkt, Maar is het omgekeerd ook niet het geval? Het overgrote deel van de Venezolaanse media - in clusief de pers- fungeert toch als de grootste oppositiepartij? Robert weerlegt dat niet. Maar hij stelt dat Chavez het daar zelf naar gemaakt heeft met zijn scheldkanonnades gericht tegen grote tv-zenders als Venevision, Televen en Globovision. Zijn aanstaande, Maria Sanchez, valt hem bij. Geïrriteerd zegt zij: „De staatstelevisie is van al le Venezolanen. Chavez heeft de zender geconfisqueerd voor ei gen gebruik. In de soap speel den enkele afleveringen geleden zelfs twee fanatieke pro-Chavez parlementsleden mee." Er is weinig kennis van het Spaans voor nodig om te zien dat VTV het 'Chavismo' uit draagt. De zender dweept onop houdelijk over de 'weldaden' van de Boliviaanse Revolutie. Met vreedzame maatschappij veranderingen afgekeken van communistisch Cuba denkt het staatshoofd het verpauperde deel van de bevolking bij het. economisch proces te betrek ken. De kijker krijgt het revolutionai re proces niet alleen in 'Amores de Barrio Adentro' voorgescho teld. Maar ook in een stortvloed aan politieke tv-spotjes en dis cussieprogramma's, waarin over wegend Chavez-gezinde intellec tuelen het woord voeren. Zo riep VTV nee-stemmers de afge lopen dagen op toch vooral deel te nemen aan de vorige week ge houden 'megakaravaan' om - zo als de verkiezingsaffiches het verkondigen - 'de deur naar het corrupte verleden definitief ge sloten te houden'. Want een vic torie van de tegenstanders - zo stelt de regering - zal Venezuela onvermijdelijk terugvoeren naar het tijdperk van de zakken vullende oligarchie. Producer Tahiri Diaz vindt de kritiek dat de soap Chavez naar de mond praat, ongegrond. Vol gens haar vormt 'Amores de Bar rio Adentro' juist een tegen wicht voor de 'lege' op seks en intriges gebaseerde 'beauty soaps' van de private televisieka nalen. Diaz: „Wij zetten het leven in een arme en rijke wijk tegen over elkaar op een moment dat Venezuela een historische omme zwaai beleeft. Is daar iets fout aan? De regering heeft het recht haar boodschap uit te dragen." Ook wuift ze de kritiek weg, dat het feuilleton gemaakt is om de volksraadpleging te beïnvloe den. „Onzin. Er waren al afleve ringen opgenomen voordat het referendum doorgang zou vin den." Wig Wat Robert Conzalez vooral stoort, is dat Chavez met zijn ge spierde taalgebruik een wig heeft gedreven tussen de Venezo lanen. „Voor zijn aantreden wa ren we één volk. Nu domineren haat- en wraakgevoelens. Cha vez heeft niet alleen rijk en arm gepolariseerd. Hij is ook de oor zaak van hoog oplopende ruzies binnen families en heel wat hu welijken zijn gestrand door poli tiek gebekvecht tussen man en vrouw." Zal hij zelf nog zijn acteerta lent tentoonspreiden in de soap met het referendum in aan tocht? Maria acht niets onwaar schijnlijk. Hoofdschuddend: „Van Chavez kun je alles ver wachten."" GPD Uren wakker liggen in een plakkerige slaapkamermi croslaapjes overdag: het slaap-waakritme kan met het huidige tropische weer flink van slag raken. In de Verenigde Staten rukt de 'power nap' op. door Menno Pols Als het kwik dagelijks rond de dertig graden piekt en het 's nachts maar weinig af koelt, hebben veel mensen moei te om in slaap te komen. Uren liggen ze te woelen in hun plak kerige slaapkamer. Er bestaat een eenvoudige biolo gische verklaring voor, legt Ton Coenen, hoogleraar psychologie en slaapspecialist aan de Katho lieke Universiteit Nijmegen, uit. „Na acht uur 's avonds begint het lichaam af te koelen. Rond drie, vier uur 's nachts is de laag ste temperatuur bereikt. Die be draagt 36 graden Celsius, een graad lager dan de normale tem peratuur. De geleidelijke afkoe ling is voor het lichaam een te ken om te gaan slapen. In veel slaapkamers is het zo warm dat het lichaam maar moeizaam af koelt. Het slaapsignaal is dan minder sterk en de slaap is nave nant lichter." Ook overdag is het effect merk baar, legt Coenen uit. „Als het zo warm is, moet het lichaam harder werken om te koelen. Dat gebeurt onder meer door te zweten. Daardoor kost alle in spanning meer moeite. Wie ook nog een aantal nachten slecht ge slapen heeft, kan overdag last krijgen van microslaapjes, mo menten waarop je 'even weg bent'." De loomheid is het sterkst na de lunch. „Omdat de spijsvertering op gang komt, voelen we ons dan toch al wat slaperig. Onder zoek heeft uitgewezen dat tij dens deze zogeheten post-lunch- dip meer auto-ongelukken ge beuren dan op de rest van de dag. In de warmte geldt dat nog sterker. Die slaperigheid is ge vaarlijk voor mensen die voor hun werk autorijden, machines besturen of monitors in de gaten houden. Daarom rukt in de Ve renigde Staten de 'power nap' op, een kort slaapje na de lunch pauze, om er de hele middag weer tegen te kunnen. Bedrijven leggen daarvoor zelfs facilitei ten aan." Middagdutje Wie een middagdutje doet, moet wel accepteren dat hij 's nachts minder goed slaapt. „Het lichaam is minder moe, want het heeft overdag al geslapen", aldus Coenen. „Als je met het warme weer slecht slaapt, kun je dus juist be ter zorgen dat je overdag actief blijft, ook tijdens de dip na de lunch." Wie wakker ligt, moet volgens hem niet uit alle macht probe ren in slaap te komen. „Hoe ver- betener je wordt, hoe verder je van je slaap af raakt. Blijf rustig liggen, accepteer het feit dat je niet slaapt en denk aan iets leuks. Die gedachten zullen na enige tijd vanzelf overgaan in een droom." Lezen Opstaan en een uur gaan lezen, raadt Coenen af. „Je gedraagt je dan als een wakker mens en- je hersens raken in een hogere staat van alertheid. In slaap val len wordt dan juist moeilijker. Dagelijks een paar bladzijden le zen voor het slapen gaan is iets anders. Dat wordt een ritueel dat juist kan helpen bij het in slaap vallen." GPD Ex-staatssecretaris Annette Nijs had er één. Minister Zalm heeft er één. En andere bewindslieden zoeken Een personal coach. Het is een nieuw figuur dat in en om Den Haag is opgedoken, een persoon lijk adviseur van ministers en staatsse cretaris, een ietwat curieuze mengeling van een hofnar, een biechtvader en een voetbaltrainer. Wat zo'n coach doet is met helemaal helder. Er bestaat, voor zo ver bekend, geen formele profiel schets, laat staan functiebeschrijving. Maar ongetwijfeld komt het er op neer dat hij bewindslieden moet helpen om ongeschonden door het politieke mij- nenveld te komen. Het is nogal gemakkelijk om de draak te steken met de personal coach. En dat gebeuld ook aan de lopende band. Er wordt gespot over een zwaktebod van ministers die zo onzeker van zich zelf zijn, dat ze voortdurend moeten worden opgepept. Er is sprake van 'grij ze eminenties', lieden die achter de schermen aan touwtjes trekken. Er wordt gemompeld over souffleurs die bewindslieden moeten helpen hun leeg- hoofdigheid te verbloemen. En er gaan verhalen over Mannetjesmakers. Ach, karikaturen vertekenen te veel om een scherp zicht te krijgen op de ooi-za ken van de plotselinge populariteit van die nieuwe soort mysterieuze vertrou welingen aan het Binnenhof. Zou het niet veel meer zeggen over de loden last van het ministerschap? Blijkt het niet te zwaar? Een minister of staatssecretaris - dat lijdt geen twijfel - heeft het zwaar te verduren, zwaarder dan menig voorzit ter van een raad van bestuur. Op het eerste gezicht lijkt er geen verschil tus sen het 'managen' van een bank, een oliemaatschappij en een departement. Aan de top is het overal eenzaam. De topman staat permanent bloot aan druk, druk van binnen en van buiten. Aandeelhouders zijn net zo grillig als kiezers, de raad van commissarissen is soms even grimmig als het parlement en het 'executieve kader' verschilt niet van de ambtelijke top. Maar er is één heel groot verschil tus sen de private en de publieke sector. En dat heeft te maken met openheid en openbaarheid. Terwijl het bedrijfsle ven de poort kan afgrendelen, is het pu blieke domein een glazen huis. Ieder een kan aan de lopende band volgen wat er in 'Den Haag' gebeurt. In hoofd kantoren van multinationals lopen geen journalisten met opschrijfboekjes rond zoals de wandelgangen van de Tweede Kamer worden bevolkt door tv-ploegen, Het is die mediadruk die meer dan een slok op de borrel scheelt. Ministers hebben zichzelf aan de lopen de band te verantwoorden. Naar de Tweede-Kamer, naar radio, televisie en kranten, naar hun collega's, naar hun ambtenaren, naar belangengroepen, naar hun kiezers, naar hun partij. Waarom heb je dit gedaan? Waarom niet dat? Waarom ben je door de knieën gegaan? Leg uit waarom je niet gefaald hebt... Die druk wordt bijna per jaar groter. Zeker sinds Fortuyn is de politieke cul tuur harder geworden. Ruiger ook. Daarom is het geen wonder dat politici een steeds hogere beschermingswal rondom zich optrekken. Aanvankelijk had een minister slechts een handjevol ambtenaren om zich heen, een kamerbe waarder en een secretaresse. Later, een jaar of veertig geleden, kwam er een woordvoerder bij. Daarna deed de speechschrijver z'n intrede, gevolgd door de politiek assistent. De personal coach is de nieuwste verschijning in die uitdijende kring van vertrouwelingen rondom bewindslieden. Nieuw - ja, op het Binnenhof. Binnen het bedrijfsleven liepen al veel langer van dit soort coaches rond, adviseurs die CEO's bij de hand namen. Jamai van Idols heeft zich er ook bijtijds een aangeschaft. En Ruud van Nistelrooij beschouwt Marco van Basten als z'n personal coach. Conclusie? Iedereen die bij tijd en wijle onder zware publieke druk staat, heeft kennelijk behoefte aan steun en begelei ding van vertrouwelingen, mensen bij wie hij of zij z'n hart kan uitstorten en die hem of haar helpt vooruit te komen, tegen de verdrukking in. Je zou bijna iedereen een personal coach toewensen. En zeker ministers en staatssecretarissen. Ware het niet dat het een groot, stil risico heeft. En dat laat zich misschien nog wel het best aanduiden als de verneveling van de macht: het dreigt verantwoordelijk heden te vertroebelen. Die groeiende claque om bewindslie den heen vormt, zeker naarmate de kring groter wordt, een ondoordring baar, ondoorgrondelijk en vooral onof ficieus machtscircuit. Formeel is er niks aan de hand: de minister is aan- Eind deze maand staan ze op de Brusselse variant wat in Nederland 'het bordes' is; de 25 leden van de nieuwe Euro pese Commissie, die de ko mende vijf jaar moet waken over het gemeenschappelijk Europees belang. Het dream- team is de ploeg van José Ma nuel Barroso al genoemd. Na de Commissie van de weinig inspirerende Prodi moet zijn club het elan, de inspiratie en het gezag van Brussel terug brengen. door Hetty van Rooij Terwijl de hitte in Brussel neerslaat op lege kantoor kolossen en het bestuur van Europa stilligt, sleutelt com missievoorzitter Barroso aan de taakverdeling in zijn nieu we ploeg. Dat is geen sinecu re. De uitgebreide Unie telt 25 leden, ieder land heeft één commissaris, maar er zijn met de beste wil van de we reld geen 25 zware portefeuil les te creëren. De grote landen nemen geen genoegen met een 'pretpak- ket'. Maar aan de andere kant is het al te opzichtig als alle zware posten naar hen gaan. Uitgangspunt voor Barroso vormt de bezetting van de 'harde' portefeuilles zoals eco nomische zaken, mededin ging, handel en interne markt. De grote landen vech ten om die banen. Voor Duits land staat vast dat de invloed rijkste job in de economische sector bestemd is voor Günter Verheugen, nu commissaris voor EU-uitbreiding en een veteraan in Brussel. Maar de Britse premier Blair en de Franse president Chirac wil len daar hun vertrouweling, respectievelijk de Britse oud-minister voor Industrie Peter Mandelson en de huidi ge Franse commissaris voor Regionaal Beleid Jaques Bar- rot. Barroso kampt met het luxe probleem dat hij veel zwaar gewichten heeft in zijn tea en hooguit acht tot tien réi belangrijke portefeuilles, j nieuwe landen sturen vrijs zonder uitzondering polity toppers. Vladimir Spidlasi Tsjechië en Siim Kallas; Estland zijn beiden prent geweest. Het zijn stuk y stuk mensen die zich niet ten afschepen met, bijvJ Se beeld onderwijs, wetenschap tei beleid of cultuur, zaken over de EU vrijwel niets zeggen heeft. Barroso krijgt een sten team, maar veel Brusselsee varing zit er niet bij. Hij v« liest door de wol geverfc mensen als de alom gerespe teerde Italiaanse commissa Monti, die door premier B= lusconi om binnenlands-] tieke redenen wordt ventj kc gen. Zijn eigen Vittorino vertrekt, evenals' st) Oostenrijkse zwaargewit! Fischler. Fischler wordt ve vangen door de Oostenrijkse minister van i tenlandse Zaken Benita Fe> ro-Waldner. die al heeft la weten dat ze rekent op s zware post in de buitenlan; sector. Daar krijgt ze te ia ken met haar Belgische colli ga-minister Michel, die ps cies hetzelfde wil. En dan is er voor Barroso: bij I een interessant probleem c dekt voorlopig onder de opper,-.- 350 te blijft, maar waar hij ai rekening mee moet houden. Solana Als de nieuwe Europefeosr grondwet in werking treec kam komt er een Europese mm iven ter van Buitenlandse Zai 5a.gr die tevens yice-voorzittem nen de Commissie wordt. I woo functie is voorbestemd vi Javier Solana, nu buitenlan coördinator van de fewer Maar omdat ieder land mi gek één commissaris heeft, na werl op dat moment de Spar.}-- nas; Almunia het veld ramen: is er waarschijnlijk een ken verdeling van portefeuilles: eers dig. En dat zal niet g gaan. GPD Ser\ 1199 D( hc M mi Mil. in Ik BIBLIOTHEEK - De Provin ciale Bibliotheek in Middel burg krijgt er een nieuwe afde ling bij. In september komt er ruimte voor zeshonderd techni sche boekwerken. SCHIETWEDSTRIJD - Een on gelukkige manoeuvre van een deelnemer heeft tijdens een vo gelschietwedstrijd in Geest eren tot de dood geleid van een gemeenteraadslid. Het slacht offer liep terug naar de schiet - plaats nadat hij kinderen had weggestuurd. Plots ging het ge weer van een van de schutters af waarna het slachtoffer in de buik werd geraakt. ïlo CRISIS - Meer dan vier a joen arbeiders berirq [ty West-Duitsland met zijns ste industriële crisis sinds! einde van de oorlog. De arbeiders eisen loonsvai 1E\ gingen variërend van zes vijftig procent. Het aantal' kers bedraagt mins leg 300.000. pijft ird STUDIEBOERDERIJ Drentse landbouwgewas schap Havelte is de efl ror plaats met een studieboek; Jonge boerenzoons kis ie' daar hetgeen ze op deïek bouwschool hebben geie" Ie de praktijk brengen. Overdag is de warmte wel te tempereren, zoals deze dames demon streren die in Den Haag verkoeling zoeken door met hun scootmo- biel door een fontein te rijden. Maar 's nachts zijn de mogelijkheden om af te koelen zeer beperkt en is het vaak moeilijk in slaap te ko men. foto Cees Zorn/GPD spreekbaar. En die persoonlijke staf staat of valt met hem. Maar om de formele machtsstructuren heen wordt een complete vossenburcht gebouwd, compleet met doodlopende gangen en misleidende holen. Niet hel der is wie het achter die muren voor te zeggen heeft, hoe informatie gefilterd wordt, wat er aan strategietjes wordt bedacht, welke afleidingsmanoeuvres ontwikkeld worden, wat de werkelijke motieven zijn. En vooral ook wat waar om beslist wordt. Hoe schadelijk die verneveling van de macht kan zijn, is in Engeland duide lijk geworden. Onder premier Blair is er veel 'informality' in het Britse rege ringssysteem geslopen. Dat heeft er toe bijgedragen, zo laat het onderzoeksrap port van Lord Butler zien, dat Enge land de oorlog tegen Irak inrommeldc. Nee, zo erg is het in Den Haag vermoe delijk niet. Er zijn geen aanwijzingen dat de informele machtscircuits de or dentelijke politieke besluitvorming, een open, doorzichtige afweging van be langen, blokkeren. Er wordt ongetwij feld veel gekonkelefoesd achter de gor dijnen. En er worden vast en zeker ook heel wat opzetjes in scène gezet. Maar tot nu toe is het meestal kinderspel. Je kunt het meestal zelf bedenken... Er is één troost: een personal coach is geen garantie tegen politieke domheid of naïviteit. Dat weet heel Den Haag sinds ex-staatssecretaris Nijs zeker Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationpark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraal18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail- redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17,00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur an Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingslijden, zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt es- toeslag) per maand: 19,45 per kwartaal: 56,60 per jaar: €217.00 Voor toezending per postgeï toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.ril Beëindiging van abonnementen - uitsluitend schriftelijk, 1 maar:"11 het einde van de betaalperiode PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,20 zaterdag: 1,70 Alle bedragen zijn inclusief6^! Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstigds Algemene Voorwaarden van Jroj Wegener NV en volgens de Be? voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 ui» Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (klein* Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Internet: www.pzc.nl/adver lui bh verter» 1 Auteursrechten voorbehouden Uitgevent Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener concern aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruiK-3 (abonnementen)adminisiraiie en om u te (laten) informeren over voor u relevante dienst Hnrion van Hc t.toie de werkmaatschappi|en van Wegener of door ons zorgvuldig gy 'cunt u dit schriftelijk melden b Behoort tot *ir WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4